Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BlACKBOy EERSTE BLAO. "GEMEENTERAAD. FEUILLETON IET HUIS IN DE STILTE PRUIM TABAK DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. igklc onsi i Piet Pruim Peinst: UMER 43 WOENSDAG 5 JUNI 1935. 58e JAARGANG au ton oekt H Dit blad verschijnt hj WOENSDAG en ZATERDAG Sïï Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. iritiico te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. I'run co p. post door 't geheele rijk 1.40, ech' UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN Telefoon No. 38 Telegr.-adresECHO Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. KAATSHEUVEL. Weth. v. d. Horst neemt ontslag. Ge Kindertoeslag-regeling voor Ambtenaren. 0e Hondenbelasting "W( Vrijdagavond vergaderde de raad der lev» emeente Loon-op-Zand onder voor set jtterschap van Burgemeester Mallens. Afwezig Weth. v. d. Horst, met ken- ges sgeving. It sl De notulen worden conform ontwerp astqesteld. AAN DE ORDE: ?n. 1. Ingekomen stukken, n i Ingekomen zijn van Gedeputeerde laten: j vaststelling der gemeente-rekening )en,|ver 1933: ingj goedkeuring gemeente-begrooting 1935: waal goedkeuring opcentenheffing G.F.B.; lenil goedkeuring geldleening Ned. Bank; en! goedkeuring grondverkoop; 1 M goedkeuring veldwachtersverorde- ling: i goedkeuring verhuring woning veld dichter Flos: goedkeuring wijziging begrooting 34 en 1935. Van mej. Seller en den heer Michiel- n bericht van aanneming van benoe- lingen. Al deze stukken worden voor ken- rs rsb» J vlul k.: ïn. ld Pef sgeving aangenomen. T0, Van het Nat. Crisis Comité is een 1ededeeling ontvangen inzake extra I. 'va ilp aan werkloozen (steunverleening 3; J.|). 1S V De Voorzitter zegt dat B. en W. uit Kolen daarvoor op de begrooting uitge- rijhefokken post reeds een bijdrage hebben T'h. eschikbaar gesteld, waardoor de R ierkloozen in deze gemeente van dezen 111 tra steun zullen kunnen profiteeren. De voorzitter doet de mededeeling t van rijkswege het plan geopperd was om de gemeente voor de Pers. Bel. lager te classificeeren. B. en W. hebben met hand en tand getracht de gemeente in de 6de en 7e klasse te handhaven. Het verzet heeft succes gehad, zopdat deze dreigende belastingverhooging is afgewend. Weth. v. d. Horst neemt ontslag. De Voorzitter doet daarop voorle zing van een ingekomen schrijven van Weth. v. d. Horst, waarin deze mede deelt met ingang van 1 Juli a.s. wegens vertrek uit de gemeente ontslag als wet houder en raadslid te nemen. Hij dankt den voorzitter en den raad voor den ondervonden steun en de goe de samenwerking, niet alleen met hem als wethouder, maar vooral gedurende den tijd dat hij waarnemend burgemees ter was en hij wijst erop, dat ondanks het feit dat er wel eens verschil van meening bestond, er toch altijd een prettige samenwerking is geweest in het belang van de inwoners der gemeente. Een bijzonder dankwoord brengt de wethouder aan oud-burgemeester van Besouw, met wien hij vele jaren heeft mogen samenwerken. Ernstige motieven hebben mij ge noopt van Kaatsheuvel afscheid te ne men, aldus schrijft de heer v. d. Horst. Voor mij is dit een zware en moeilijke stap. Vele moeilijke jaren heeft de ge meente doorgemaakt en de taak van den raad is uiterst zwaar geweest. Ik hoop dat de raad onder het wijs beleid van den voorzitter en met Gods hulp nog veel in het belang van de be volking zal mogen tot stand brengen. Het schrijven eindigt met een harte lijk woord van dank voor de samenwer king aan den voorzitter, den secretaris en Weth. van Lier. De Voorzitter spreekt naar aanlei ding van dezen brief ongeveer als volgt: Het zal U niet verrassen dat deze brief ingekomen is. aangezien er reeds eenigen tijd geleden allerlei geruchten gingen dat de heer v. d. Horst onze gemeente zou gaan verlaten. Door be paalde omstandigheden zijn er eenigen onder U die meer nauwkeurig op de hoogte zijn met de motieven die hem hebben bewogen afscheid van de ge meente te nemen. Ik meen dat wij deze motieven moeten respecteeren. Ik meen dat een afscheidsbrief als deze, waaruit spreekt de wensch dat het U gegeven moge zijn nog vele jaren te werken voor het belang der gemeente, niet zonder meer passeeren mag. Persoonlijk heb ik prettig met den heer v. d. Horst mogen samenwerken. Wij mogen al eens van meening verr schild hebben, ik moet erkennen dat hij graag iets wilde aanvaarden, al was het zijn eigen denkbeeld niet, wanneer hij maar inzag dat het in het belang der gemeente was. Sinds 1923 is hij lid van den raad ge weest en sinds 1927 wethouder en als zoodanig was hij gewend aan een sy steem dat thans door een ander vervan gen is. Ik wensch woorden van hulde en waardeering te richten aan zijn adres, omdat hij steeds getoond heeft alleen het belang der gemeente te willen be hartigen en met wegcijfering van eigen ideeën heeft willen meegaan met de meeningen van anderen. Ik geloof de tolk van U allen te zijn indien ik zeg dat deze korte waardee- ringswoorden door U allen worden on derschreven en ook wanneer ik dhr. v. d. Horst'en zijn gezin toewensch dat het hen in hun nieuwe gemeente moge welgaan. 2. Voorstel vaststelling van het ko hier der Trottoirbelasting voor het van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch van ADELINE SERGEANT. Nadruk verboden. iLWI Juni meer r inz< 7. igenii enin Ja, dat zal ik hem zeggen. De de erantwoordelijkheid draag ik, ver hun Haarde Claire. Ik zal hem nog wat genapders vertellen. Als hij juffrouw Da- onte^nant niet bij me terug laat komen, me vjeem ik niets meer van zijn medicij- £n in, en ik zal hem ook niet meer hoorzamen. Ik verlang naar Nell, voor rk. ■N. n uilf1 zelfs al is ze weggestuurd, dan vind oop v het toch niet aardig van haar om ing Pg te gaan zonder mij goedendag te aan ggen. Nell voelde het bloed naar haar angen stijgen. Dus zij hadden Claire at wijsgemaakt! Wat zou ze straks •noenpkijkenDat Lancaster haar voorge- gen had, zou haar sterken in haar sluit, om zich met alle macht tegen m te verzetten, indelijk ging juffrouw Plowden t korten nachtgroet heen; het was idelijk dat zij het gesprek met ire niet wenschte voort te zetten. De moeilijkheid voor Nell was nu, haar aanwezigheid kenbaar te ken zonder dat Claire zou schrik- n. Het zou misschien het beste zijn JSt or het raam van de kleedkamer bin- ;n te komen; als Claire daar bewe- hg hoorde zou ze denken, dat één van4t" de bedienden nog bezig was. Dus 54<U terug naar het venster van de kleedkamer, en schoof dit voorzich tig omhoog. De vensterbank was laag, zoodat zij heel gemakkelijk in de kamer kon stappen. Zij deed dit, verschoof opzettelijk een stoel en maakte wat beweging om Claire's aandacht te trekken. Het was dus logisch toen zij Claire vanuit de an dere kamer hoorde roepen Ben jij daar, Grayling? Ja juffrouw antwoordde Nell zonder aarzelen. Zij kon heel goed stemmen nabootsen, en ze wist, dat zij Gayling's scherp geluid goed imiteer de. Toen voegde zij er met haar na tuurlijke stem aan toe: Mag ik bin nenkomen, Claire? Ben jij het werkelijk, Nell? O, wat heerlijken Claire ging rechtop zitten en stak verheugd haar handen uit. Een oogenblik later stond Nell naast haar, zij streelde teeder Claire's handen en vroeg haar om toch voor al niet luid te spreken. Ik hen tegen Lancaster's orders in, gekomen weet je, zei ze, en daar om mag niemand weten, dat ik hier ben. En hij vertelde me, dat je weg gegaan was. Dat was een leugen, hernam Nell, terwijl zij op den rand van het bed ging zitten. Maar vertel mij eerst eens, of ze jou ook gezegd hebben, waarom jij uit je eigen kamers hierheen werd gebracht? Neen, ze hebben geen reden op gegeven. Ik kan mij maar niet begrijpen, waarom zij dat gedaan hebben, ging Nell voort. Maar je weet toch wie er morgen op bezoek komt? Neen ik weet niets! Bedoel je, dat er een gast komt? Hebben ze je dat dan niet ver- dienstjaar 1935. Het kohier wordt vastgesteld op 2373.44. 3. Voorstel vaststelling van het ko hier der Rioolbelasting voor het dienst jaar 1935. Het eindcijfer van dit kohier bedraagt 1779.-. De heer Nijkamp verklaart dat hij nog steeds niet met deze belasting kan accoord gaan. daar deze een te groote last op sommige bedrijven legt. Spr. wil echter geen stemming over de kwestie uitlokken, daar de meening van den raad sinds de laatste behandeling van dit punt nog wel niet gewijzigd zal zijn. Het voorstel wordt aangenomen. Vergunningsrecht. 4. Voorstel tot wijziging van de verordening tot heffing van vergun ningsrecht voor den verkoop van ster ken drank in het klein. Bij de wet van 14 Maart 1935 is de Drankwet in dier voege gewijzigd dat het vergunningsrecht niet meer bepaald moet worden naar de huurwaarde wel ke de localiteit in verband met den om vang van het bedrijf kan geacht worden te bezitten, doch is in plaats van „om vang" van het bedrijf dit recht als me defactor te baseeren op den .omzet van sterken drank welke het bedrijf heeft". Dienovereenkomstig is de verorde ning. naar wettelijk voorschrift, dan ook te wijzigen. B. en W. hebben reeds sedert een tweetal jaren met deze nadere definitie rekening gehouden, zulks aan de hand van een arrest dat de Hooge Raad dien aangaande had gewezen. De heer Snoeren had graag gezien dat den raadsleden een exemplaar dezer verordening was thuis gezonden, zoo dat zij van den inhoud konden kennis nemen. Anders zou het er precies zoo mee gaan als met de praecario-rechten, dat de raad zelf niet weet wat de ver ordening inhoudt. De heer v. Nieuwstadt is het hier mede eens. Spr. is niet op de hoogte van de wijze van toepassing der ver ordening en meent dat een recht van 7.50 per 50.huurwaarde betaald moet worden. Nergens is echter be paald dat bij de bepaling wordt reke ning gehouden met den drankomzet. De Voorzitter heeft er geen bezwaar leid? Meneer Huinc komt een paar dagen logeeren, zoodat hij met Lan caster je zaken kan regelen. Ik heb er geen woord over ge hoord, verklaarde Claire. Misschien waren ze bang, dat je je te veel zou opwinden, meende Nell. Maar blijf kalm en rustig, Claire, en laat niets merken dat je mij gespro ken hebt, dan zal ik je vertellen, wat er met mij gebeurd is. Op fluisterenden toon vertelde zij haar geschiedenis, en toen ze er mee klaar was, slaakte Claire een diepen zucht. Al die dingen worden niet zon der rede gedaan zei ze. Lancaster heeft een of ander plan een zeker doel, dat hij wil bereiken. Claire, sprak Nell op ernstigen toon, zou liet niet goed zijn vannacht de gelegenheid waar te nemen? Lan caster en Cyril zijn beiden van huis, en met mijn looper kunnen we de zij deur en de twee tuinpoorten openen. Wij hoeven niet ver door het plant soen te gaan, en wij kunnen den hoofdweg volgen en zoo in het dorp komen. Geloof je, dat je sterk genoeg bent om het te probeeren? Stel je eens voor hoe heerlijk het zou zijn, als we weg konden komen. Maar zij voelde Claire's hand in de hare trillen. Het gaat niet; ik ben bang dat ik het niet kan. Ik voel me te zJwak en te ziek, en bovendien zouden wij vast iemand ontmoeten. En dan nog da,t eenzame Bosch en die donkere weg! Ik ben laf Nell! Ik durf niet! Als je sterk genoeg was, zou je het wel doen, meende Nell want ik weet dat je geen lafaard bent. Maar ik wou, dat we uit dit huis weg waren. Jij kunt gemakkelijk genoeg wegkomen. Ik vind, dat je moet gaan. Het doet er niet toe, wat er met mij gebeurt. Ik zou me veel rustiger voe len, Nell als jij veilig weg was. Je denkt toch niet, dat ik zon der jou ga? riep Nell. Als het van avond niet kan zullen we het een an dere keer, als je sterker bent, klaar spelen. Mijn sleutel geeft me een ze kere vrijheid zie je? Meneer Hume en zijn vriend zullen bij de tuinpoort op ons wachten. Dat hoop ik, Claire. Ik hoorde je tegen juffrouw Plowden zeggen, dat je Lancaster's medicijnen niet meer wilde innemen. Ik geloof, als je dat vol kunt houden het veel beter voor je zou zijn. Ik heb het idee dat hij je met bedwelmende middelen probeert te vergiftigen. Ik heb hetzelfde gedacht, ver klaarde Claire. Maar het is heel moei lijk om hem te weerstaan, als hij je dwingt iets te doen. Soms, als ik heelcmaal versuft hen, schijnt hij vreemde dingen van mij te willen. Laatst dwong hij me iets te onder- leekenen. Wat het was weet ik niet, maar ik herinner me vaag dat Gray ling en juffrouw Plowden er hij waren. Toen ik weer helderder kon denken, heb ik me dikwijls afge vraagd, wat het toch voor een docu ment was dat ik teekenen moest. Nell zweeg. Zij nam zich voor om Hume, zoodra zij hem onder vier oogen te spreken kreeg, in te lichten over deze handteekening van Claire. Waarom heb je het dan gedaan? vroeg ze, bijna verwijtend. Ik weet het niet, antwoordde Claire hulpeloos. Ik geloof dat ik half sliep, en hij duwde me de pen in de hand. Pas later, toen ik klaar wakker was en mijn gedachten kon Laat de wereld kraken, kreunen, Ik blijf steeds op mijn gemak; Ik vind kracht en troost en kalmte Bij mijn BLACK-BOY Pruimtabak. GESAUSDE ZWARE tegen den leden de verordening toe te zenden. Vorig jaar is de kasteleins ver zocht den omzet van dranken op te ge ven. Spr. kan den heer v. Nieuwstadt mededeelen dat deze wijziging reeds vorig jaar in den raad ter sprake is ge bracht, toen eenige kasteleins reclames hadden ingediend tegen den aanslag. De raad heeft toen besloten de veror dening te handhaven. B. en W. meen^n dat de toepassing der verordening volkomen juist is ge weest. De heer v. Nieuwstadt meent te moe ten volhouden dat tot nog toe nooit met den omzet is rekening gehouden, doch uitsluitend met de huurwaarde. De Voorzitter verklaart dat de huur waarde juist bepaald wordt naar den omzet van drank in het pand. Het voorstel wordt aangenomen. ordenen, vroeg ik mij af wat ik getee- kend kon hebben. Misschien sprak ze, met een poging om te glimlachen. Misschien heb ik door die handteeke ning mijn bezittingen wel aan hem gegeven, of zoo iets. Als je dat gedaan had, zou het toch geen waarde hebben, stelde Nell haar gerust. Omdat je niet meerderjarig bent. Maar ik geloof, dat ik naar mijn kamer moet gaan, Claire. Ik durf niet zoo lang te blijven, want het zou af schuwelijk zijn als er iemand op mijn kamer kwam en ik er dan niet was. Vanavond komen ze waarschijn lijk niet meer heneden zei Claire. Ik heb de deur hoven aan de trap hooren sluiten, cn dal heteekent altijd dat zij hoven blijven. Welke deur is dat? wilde Nell weten. Die aan het einde van de gang, juist voorhij deze kamers. Die deur wordt alleen door de bedienden ge bruikt, omdat het er zoo nauw en donker is. Je kunt zoo naar de eerste verdieping komen en naar heneden, naar de keuken. Ik hen blij, dat je me daaraan herinnert, merkte Nell vlug op. Het is nuttig zoo iets te weten. Ik wist niet, dat er nog een andere trap be stond, dan die wij gewoonlijk gebrui ken. Zij wenschte Claire welterusten, en ging naar haar kamer terug. Maar deze keer wandelde zij kalm de gang door, inplaats van zich buitenom te wagen. Het huis was in donker ge huld, en Nell bereikte veilig haar ka mer. (Wordt vervolgd). van het Zniden, faalwükstlie en Langslraatsche Coorant, Hl; i'Vc laaf Sta; irdt is) die .'O I \vi wijziging i Worot vervolgd M52 PRODUCT VAN DOUWE EGBERTS TABAKSFABRIEK

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 1