m Belangrijk Won der-N ie"" BINNENLAND. In 1925 en 1928 hadden opnieuw uit breidingen plaats, terwijl voorts de laat ste jaren verschillende controles werden ingevoerd, o-a. op streptococcen. in 1931 overleed een der oprichters, de lieer J. v. d- Hoeven. Na zijn uitvoerig overzicht ging spr. als volgt voort: Heeft de zuivelbereiding de laatste ja ren met groote moeilijkheden te kam pen en zijn de uitkomsten onvoldoende, anderzijds moet gezegd worden, dat ook thans voor den boer door zijne organi satie nog bereikt wordt, wat te bereiken is. De Coöp. zuivelfabrieken werden ge sticht om te komen tot een beteren melk prijs en tot een onafhankelijken boeren stand- Deze gedachte moet ook thans den grondslag van de Coöp. Zuivelorganisa- tie vormen. Alleen door eendrachtige sa menwerking in uw vereeniging zult gij met aller belang ook uw eigen belang bevorderen. Ook thans wordt de vrijheid van den boer op allerlei wijze beperkt. Een goed geordende bedrijfsorganisatie zal den boer voor staatsdwang en ambtenarij kunnen behoeden. Steunt dus eendrachtig Uw Coöp. Ver eeniging. Besluit. Wij hebben in het voorgaande de 25 jaren geschiedenis van Uwe ver eeniging slechts in vogelvlucht kunnen overzien. Veel hebben we onvermeld moe ten laten. Stellen we ten slotte, met dankbaar heid voor den zegen des Allerhoogslen. I die kennelijk op onze fabriek heeft ge rust, vast, dat Uwe fabriek zich in deze 25 jaren tot een krachtig en goed gefun deerd bedrijf heeft ontwikkeld. Zij die de boerenbedrijven van voor 25 jaar gekend hebben, spreken van een ommekeer in de geheele streek. Onge twijfeld heeft uw fabriek daartoe in ster ke mate medegewerkt. Laten de leden dan door eendrachtige samenwerking toonen, dat zij dit weten te waardeeren, dan zal ook in de toe komst „De Toekomst" nog rijke vruchten kunnen dragen- De Voorzitter bracht den heer Ad- dink een hartelijk dankwoord. Spreker herinnerde er naar aanlei ding van dit overzicht aan dal de hec- ren G. Heijmans, A. v. d. Hoeven en W. van Campen resp. 25 jaren be stuurslid en commissaris zijn. Spre ker bracht ook hen hartelijk dank en hoopte dat zij nog vele jaren voor de coöperatie zullen mogen werken. Aan den heer W. Timmermans, die 25 jaren werkzaam is op de fabriek, reikte spreker een geschenk onder cou vert over, waarvoor de heer Timmer mans dank bracht. Na een korte pauze gaf de voorzit ter het woord aan den heer E. Tonkes Struijf, rijkszuivelconsulent voor Noord-Brabant, voor het houden van een feestrede, waarin hij in het kort weergaf de Geschiedenis der Zuivelbereiding. Spreker begon zijn rede met een te rugblik op de zuivelbereiding in vroe gere jaren. Hoe was de toestand in Noord-Bra bant? De melk werd gedeeltelijk gebruikt voor het mesten van kalveren, gedeelte lijk gekarnd tot boter, terwijl in enkele streken de melk geleverd werd aan mar- garinefabrieken. Omstreeks 1873 werd te Waspik door Gebr. van Dusseldorp een margarinefabriek gesticht en eenige ja ren later door de firma Verschure te Oos terhout. Verder waren margarinefahrie- ken te Oss, Helmond en Asten. De meeste melk moest tot boter ver werkt worden en dit had op de boerde rijen zeer primitief plaats en bracht veel werk mede voor de boerin. De afgewerkte boter werd verkocht als het kon aan directe klanten, maar het meeste moest naar den winkelier of via een botermijn naar den winkelier of bo- terhandelaar. In deze streken waren botermijnen te Waspik (Hotel T'eunen), Waalwijk en Dus- sen. De boerinnen moesten wekelijks naar de mijn. Zeer vele boerinnen brach ten de boter direct naar den winkelier. Deze boterafzet ging gepaard met een sterk doorgevoerde gedwongen winkel nering. In ruil voor de boter werd gele verd koloniale waren, veevoer, guano, kleedingstoffen. De boter werd veelal niet betaald in geld. De winkeliers speel den in dien tijd een groote rol, veel men- schen waren van hen afhankelijk. Het was in de jaren 18801890 een zeer slechte tijd voor de boeren en er was steeds achteruitgang. De boerderijen waren weinig waard. Voor 2000.k f 3000.kocht men een boerderij van een grootte, waar men bij den toestand van heden een 6-tal koeien op kan hou den. De boterprijs varieerde van 2550 cent per pond. Bovengeschilderde toe stand bleef tot de oprichting van de bo- terfabriek bestaan, alleen werden in het begin der negentiger jaren op enkele boerderijen handcentrifuges geplaatst, zoodat room werd gekarnd. De eerste zuivelfabriek zal omstreeks '80 opge richt zijn en wel een speculatieve, de eer ste coöperatieve in 1886 in Friesland te Warga- De eerste coöperatieve in het Zuiden van ons land in 1892 te Tungel- roy in Limburg. Spreker schetste de voor onze begrip pen wel wat erg primitieve opzet in dit bedrijfje en de moeilijkheden en tegen werking die nog werden ondervonden. Op verschillende plaatsen werd door particuliere personen (winkeliers, boter- opkoopers) een handkrachtfabriekje op gericht, de melk werd van de boeren gekocht, om ze als klant aan den winkel te behouden. Zoo heeft te Raamsdonk een speculatief handkrachtfabriekje be staan. De meesten daarvan hebben maar kort bestaan, omdat de boeren in navol ging van T'ungelroy, overal coöperatieve fabriekjes oprichten, daaraan de melk leverden en iedere 14 dagen nu geld ont vingen, waarvoor zij nu waren en vee voeder en meststoffen konden koopen bij wie ze wilden. Vooral in het Oosten van de provincie NoordBrabant verrezen zeer vele Coöp. handkrachtfabriekjes. 2, 3. 4 op enkele plaatsen tot 7 toe- In het Wes ten en midden en Noorden van Noord- Brabant waren de handkrachtfabriekjes ook de voorloopers van de stoomzuivel- fabrieken, n.l. te Wouw in 1894 en ook in het Land van Heusden en Altena te Gen deren (pas in 1906). Bij sprekers onderzoek naar de ontwik keling van de zuivelindustrie in Noord- Brabant schreef een secretaris van een handkrachtfabriekje hem over de op richting van een 4-tal fabriekjes te Oir- schot: „De eerste stap on coöperatief ge bied was gezet en op 20 Sent. 1897, den heugelijken dag, stroomde de melk door onze eigen coöperatieve vrijheidbrengen- ZEEPPOEDER de centrifuge". In de Langstraat en de streek tusschen Den Bosch en Nymegen kwamen de coö peraties in de eerste jaren na 1900 tot stand. In 1905 werd te Drunen begonnen met een handkrachtfabriekje, dat in 1906 werd omgezet in een stoomzuivelfabriek en gedoopt werd met den naam Eerste Langstraatsche Zuivelfabriek. Spreker vertelde voorts van de oprich ting van verschillende andere coöpera tieve bedrijven en de medewerking en tegenwerking, die daarbij ondervonden werden. Zoo kwam spr. ook tot de op richting der fabriek te Capelle in '09 wa ren hier eenige personen, die het ini tiatief durfden nemen tot de stichting van een eigen fabriek, waardoor de boe ren niet meer zouden zijn aangewezen op de fabrieken van plaatsen uit den omtrek. Een dier voormannen wilde spr. vooral noemen, n.l. de eerste voorzitter Marinus Rijken. Men was in Capelle zoo vooruitziend, dat men de phase der hand krachtfabriekjes oversloeg en direct overging tot den bouw van een stoom zuivelfabriek. Desondanks bleek de aan vankelijke opzet spoedig te klein en moest de fabriek herhaaldelijk worden ver groot- Spr. wees dan op het groote belang van de coöperatieve fabriek. De leden kiezen hun vertrouwenspersonen zelf en deze kunnen bij den Zuivelbond weer adviezen krijgen op het gebied van orga nisatie, controle, technische vraagstuk ken en administratie. Spreker zeide, dat vooral de keuze van den directeur van zeer groot gewicht is. Deze moet het vertrouwen winnen van bestuur en leden. Gezien de ontwikke ling van de fabriek en de groote aan groei van de hoeveelheid melk is wel gebleken dat bestuur en directie in Ca pelle, de laatste geholpen door het per soneel van de fabriek, in de afgeloopen 25 jaar een mooi stuk werk hebben ge leverd- Spreker bracht dan ook hulde aan be stuur, directie en personeel, in het bij zonder aan hen die reeds 25 jaren hun krachten aan de fabriek geven. Spreker somde vervolgens de zegen rijke gevolgen op die de Coöp. Zuivelbe reiding gebracht heeft: 1. De boeren zijn meer en meer gaan samenwerken, niet alleen op zuivelgebied maar ook op het gebied van landbouw- crediet, aankoop, verzekering, veeverbe tering, enz. Door verdere uitbreiding van de samenwerking op zuivelgebied in de provincie door toetreding bij den Bra- bantschen Zuivelbond en in het land door aansluiting by den Alg. Ned. Zuivelbond beteekenen de zuivelboeren een stand, waarvan invloed kan uitgaan. 2. De boerin werd ontlast van 'n zeer moeilijke taak: het zuren van de melk en het karnen, verwerken van de boter en de verkoop van de boter en kon zich geheel wijden aan de huishouding en de opvoeding van de kinderen. 3. Iedere 14 dagen ontvangt de boer zyn melkgeld dat hij volgens eigen be hoefte kan besteden. Dit beteekent vrij heid en onafhankelijkheid en het ontwik kelen van een boerenstand, die wat be teekent in de Maatschappij. 4. Uit dezelfde hoeveelheid melk krijgt men meer en betere boter. 5. De boter is van grootere uniformi teit in kwaliteit en daardoor over ver deren afstand te verkoopen. De moeilijkheden bij den verkoop wer den overwonnen door de oprichting van botermijnen en exportvereenigingen en het is maar gelukkig voor da boeren en ook voor de regeering, dat in dezen tijd de zuivelboer in zijn verschillende ver- eenigingen goed georganiseerd is- 6. Verhooging van het vetgehalte dei- melk door de uitbetaling van de melk naar geleverde hoeveelheid vet. De zui velfabriek maakt niet alleen boter en heeft zoodoende veel werk van de boerin weggenomen, maar kan de boerin ook in verdere opzichten van dienst zijn en hulp en voorlichting verleenen. Deze kan bestaan in het opsporen van fouten bij de melkwinning en ook bij de veevoe ding. Worden deze fouten opgeheven, dan komt dat den boer ten goeae en zullen de productiekosten van de melk lager worden. De heer Tonkes Struijf besloot zijn rede met te wijzen op het groote nut dat „De Toekomst" voor Capelle heeft ge had en met de hoop uit te spreken aat het de fabriek ook in de toekomst goed moge gaan. Na een dankwoord van den Voor zitter sprak de burgemeester. Na deelname te hebben geuit met het verlies dat den heer Rijken getrof fen heeft, wenschte spr. het bestuur, de commissarissen en de leden van har te geluk met 't jubileum, en hij verze kerde dat het gemeentebestuur groot belang stelt in de fabriek. Spreker sloot zich gaarne aan bij de woorden van hulde aan de eerste oprichters. De burgemeester wenschte dat de fa briek binnen korten tijd meer geld voor de melk zal moeten geven, waar mede de leden gebaat zullen zijn. Spr. wenschte ten slotte 't bestuur kracht toe om de fabriek in het belang dei- gemeente tot nog verdere ontwikkeling te brengen. Vervolgens sprak de heer v. Uden, lid van den Brab. Zuivelbond. Spr. sloot zich volkomen aan bij de ge uite gelukwenschen en bracht speciale hulde aan de oprichters der fabriek, wier werkkracht hij aan de jongere leden ten voorbeeld stelde. Ir. W. A. van As, directeur van de Coöp. Zuivelexportver. Brabant, bracht in het bijzonder hulde aan het werk van wijlen den heer Marinus Rijken, die een der eersten in West-Brabant was die het initiatief nam om de boter van alle coöperatieve fabrieken samen te brengen en centraal te verkoopen. Ondanks weinig medewerking in den aanvang heeft Marinus Rijken volge houden en dank zij hem is de Export- vereeniging gegroeid. Spreker hoopte ten slotte dat „De Toekomst" een goe de toekomst zal tegemoet gaan. Vervolgens sprak nog de heer v. d. Vegt, directeur der Dongensche fabriek die in het bijzonder den directeur hul de bracht. Laatste spreker was de directeur, die dank bracht aan de verschillende heeren die waardeering jegens hem hadden uitgesproken. Spr. hoopte ook in de toekomst het vertrouwen der leden te mogen hebben. Feestavond. Hierna werd overgegaan tot 't meer feestelijke gedeelte van de bijeenkomst dat begonnen werd met het versterken van den inwendigen mensch. Met voordrachten en de vertooning van enkele films, waaronder de zui- velfilm, werd de tijd gesleten. De muzikale medewerking van de muziekcorpsen „Kunst na Arbeid" en „Sirena" kwam, wegens de droeve om standigheden in de familie van den voorzitter, te vervallen. Desondanks heerschte er tot laat in den avond in de feesttent een gezellige sfeer, zoodat we mogen zeggen, dat het jubileumsfeest uitstekend geslaagd is. Het aantal Nederlandsche gemeenten. Ondanks het feit, dat voorloopig niet op groote schaal wordt overge gaan tot een nieuwe gemeentelijke ge biedsindeling tengevolge van 3 wet ten is het aantal gemeenten vermin derd tot 1064. Het getal Noord-Brabantsche ge meenten verminderde maar even met vijf tegelijk tot 154, terwijl voor Zuid- Holland een teruggang met één tot 180 tot stand kwam. Hedikhuizen, Herpt, Nieuwkuijk, Oudheusden en Lierop verdwenen tengevolge van toe- voeging aan en samenvoeging met de gemeenten Drunen, Heusden en Vlij men en Someren, terwijl Zegwaart werd vereenigd met Zoetermeer. Sinds 1 Januari 1900 verminderde het getal Nederlandsche gemeenten van 1121 tot 1064. De sterkste terug gang valt in de jaren 1920 tot 1930 toen een daling plaats vond van 1110 tot 1078. Noord-Brabant vertoont sinds 1890 de sterkste daling van 184 tot 154; daarop volgen Noord-Holland (van 134 tot 126); Zuid-Holland (188 tot 180); Gelderland (116 tot 112); Over ijssel (61 tot 58); Limburg (123 tot 121); Friesland (43 tot 42) en Utrecht (72 tot 71). Prof. Gelissen beëedigd. De nieuwe minister van Economi sche Zaken, prof dr. ir. H. C. J. H. Gelissen, is op Het Loo door H. M. de Koningin beëedigd. Dr. van Gils-fonds. Te Tilburg vergaderde het bestuur van het Dr. van Gils-fonds. Men zal zich herinneren, hoe bij het 40-jarig priesterfeest van den strijdvaardigen promotor in het Roermondsche dio cees een stichting in het leven geroe pen- werd, welke zich tot doel stelde het bevorderen van wetenschappelij- ken arbeid van Katholieken in Neder land. Uit de verslagen van penningmees ter en van secretaris bleek, dat naar aanleiding van de vele aanvragen tot op den dag van heden bijdragen toe gezegd en ten deele reeds uitgekeerd werden voor zeven hier te lande ge drukte, aan Nederlandsche universi teiten verdedigde of binnenkort te verdedigen dissertaties. Bovendien werden bijdragen toe gekend voor een drietal ander weten schappelijke publicaties en studies. Met voldoening kon worden vast gesteld, dat het postrekeningnummer van het fonds (nr. 219953 Tilburg) na het sluiten der inzameling niet in vergetelheid is geraakt. Uit verschillende mooie giften en gaven blijkt, dat er alllerwege blijven de sympathie bestaat voor het stre ven van het fonds en zeker niet min der voor hem wiens naam aan deze stichting verbonden is. Uitbreiding Missiehuis „Ave Maria" te Tilburg. Vier jaar geleden werd 't St. Odul- phus Lyceum te Tilburg aangekocht door de Paters Oblaten van den H. Franciscus van Sales, met de bedoe ling een reeds bestaand klein Missie huis daar onder te brengen en verder uit te breiden. De eerste twee daarop volgende jaren bood het in een Missie huis veranderd lyceum nog plaats ge noeg voor het steeds groeiend aantal studenten, maar al spoedig moest overgegaan worden tot aanbouw van nieuwe lokalen, benevens van een nieuwe kapel, welke laatste in Aug. van 't vorige jaar gereed kwam. Mo menteel is het aantal studenten 57 en de klaslokalen en de twee slaapzalen zoo vol dat, met het oog op de nieuwe opname van studenten met September opnieuw en voor de laatste maal be gonnen is met den aanbouw van klas lokalen, een studiezaal, een ruime slaapzaal en nog enkele kamers voor personeel. Hiermede is dan voldoende ruimte geschapen voor het onderbren gen van de zes gymnasiale klassen. Er kan dan met September a.s. nog een flink aantal jongens geplaatst worden, om er hun roeping voor mis sionaris te volgen. Droogmaking van de Zuiderzee. In de Memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Eerste Kamer inzake het ontwerp tot vaststelling van de begrooting van inkomsten en uitgaven van het Zuiderzee-fonds voor het dienstjaar 1935 merkt de Minister op, dat het gezond maken van de Rijksfinanciën niet zal behoeven te lie N( QR00TE WEDSTRIJD ent de Iedere week zal onze >8(ier- afdeeling gedurende de Juni en Juli een wedsirjji voor het aardigste reelat listere of reclame zin (slagzin). *nda Iedereen kan meedoen. einig Als U kunt dichten maal ii^eldic aardig gedichtje, echter nj' er»nnel dan 6 of 8 regels bijv.; amel' v j I irtiinal' Op den duur zegt ieder, Het Wondermerk is nu®, jaar Maar hebt U geen dichterlijk |andels niets geen bezwaar. Dan e daa een aardige slagzin bijv.; ijdrage Geef mij maar Wonder.» e° gj r»f .oedkeu 'ie „n be of Wonder-artikelen voor l en öüi an zou ledore week 1 Groote prjj, Aang< Ja, iedere week maakt U oen o kans. Doet goed Uw best! ieele P week is er een prijswinnaarjiebt h nares, die zijn (haar) moeite Idus ziet met een fraai gescheönsuwke kan hiervoor uiteen lijst vaf past aa daarvoor uitgezochte geschen Hien keuze maken. Om U enke cimmcl beelden te noemen: rooi nkoms aklenlasschen, dameslasscUeffing tafels enz. enz. met de WED STRIJD-REGLEMENd,enst De jury beslist; over besliaan 'r wordt geen correspondentie*?10 Inzendingen, met Uw juij vooral erbij, tot en meU n opgezonden worden reedsde^Vn volgende week in dit blad gemaakt. Inleveren via Uw winkeli post aan \Vo( Reclame-afdeeling van kerser Wonder-Spaarsysteem, den P Woudr jf°.™ En vergeet U vooral nietet Sa, Wonder-Spaarbon bij te graka anders is de inzending on^ waarb beletten onmiddellijk met de uitwerking van de plalhurea inpoldering van den N.O.-pol v or( reids werd opdracht gegeven 'vil met bekwamen spoed voor! uartei van een volledig uitvoeringsp w daarbij behoorend financier knHpr program. 1,0 \i provn Naar verlaging van de worn gelan De Minister van Sociale heeft aan de gemeentebestu volgende schrijven gericht betr eg geF Ir. ~7mr. d door voerd) In renteverlaging van" tweede I omln caire voorschotten: richt. Ten einde ook voor de wo waarvoor Uwerzijds tweede !i zakc.1 caire geldleeningen zijn verstr ^ruïl de noodzakelijke verlaging der een c te kunnen komen, is de regeer aan reid den rentevoet der uit 'sRi verleende voorschotten tot verlagen. Het voordeel dezer renteve moet echter geheel voor hu ging voor de betreffende wi worden aangewend. Jac. Urlus Te Noordwijk is de bekende Jac. Urlus Donderdagmiddi kwart voor twee zacht en kale leden. Hij was 68 jaar oud. Urlus was gedurende de laat< derhalf jaar lijdende. Hij moes een operatie ondergaan, welk een viertal andere operaties wt volgd. Hij is nimmer geheel h- êron het v onder diene J 01 De te Bt regee gen van en d geleg teerii regel De Nedt He Den laatsten tijd had "men hoe de bekende zanger weer eenk gezondheidstoestand zou gaan ten,- doch gistermiddag is hij; ling, nadat de toestand onve gewe gede eenij Duit ontv was verergerd, overleden. de Urlus was 9 Januari 1867 bij1 theö geboren, kwam kort na zijn ge; be8r met zijn ouders naar Tilburg, wl we^ later het smidsvak leerde. Al| °Pg* lid van een zangvereeniging j a* trad hij spoedig als solist op Vt'rk wist hij de aandacht van m autoriteiten te wekken. Een bezoek van de Koning aan Rotterdam. Het ligt in het voornemen van de Koningin, Zaterdag 22 Ju- bezoek te bregen aan Rotterdan Het is de wensch van H.M persoonlijk op de hoogte te s van de omstandigheden, waarin terdam thans verkeert. Samenvoeging van Kamen van Koophandel. In de vergadering van de ketr van Koophandel en Fabrieken V 's-Gravenhage heeft de voorzit! dat heer A. G. Verbeek een korte besf wing gegeven over het bij de Tv) aan Kamer ingediende wetsontwer: 'ere verlaging van de openbare uitgi zoo en de daaruit vloeiende samenvex van een aantal Kamers van Koo del. Ofschoon niet principieel g' we' de and' leer V onv telei H han mot N pun een! star reni en tegen inkrimping van het aantal mers, stemmen wij niet in met opzet van het plan, zeide spr economisch juist begrensde j den te verkrijgen, kunnen ver lende gebieden niet zonder meer pur gini mii de var hot

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 6