BELANGRIJK Wonder-Nieuws. IVOR O GROOTE WEDSTRIJD BINNENLAND. .Mooie untte BUITENLAND. ABONNEERT U OP DIT BLA1>.~ Wedstrijdreglement Kalmte bij Examens. deze ook vele verdwenen dan blijft men nog in de sfeer van den oer-tijd, van dien oer-tijd to enhet grootste ge deelte van Noord-Brabant er zoo uit zag. Toen de schaarsche voorzaten daar rond-dwaalden als de minderen in die natuur. Die natuur bemeesteren konden ze niet; met groote krachtsin spanning vermochten ze de wilde krachten slechts in zooverre te bedwin gen, dat er aan hun levens-nooddruft werd voldaan. Wezenlijk aan het water ontwoekerd is de Noord-kant van het gewest: de streek langs de Maas. Heel anders dan in de zandstreek werd er het landschap. Vruchtbaarder van bodem en rijker van opbrengst maakte ze de ingezetenen welvarender. De aanblik van dit weiland, dat vrij bleef van eentonigheid, is een oogen- lust en wie ziet de kleurigheid niet als de zon er overheen speelt? Gaat men van deze streek uit de riviertjes langs stroom-op-waarts, die alle uitmonden in de Maas, dan komt men in de stroom gebieden van Dommel en Beerze en Donge en Mark. En daar ontmoet men de oude cultuur-gronden, bewerkt door de vaderen, gestadig omgewoeld en doorgraven. De arbeid deed hun ruggen krommen en liet de schouders heengroeien naar den grond toe. Zoo was en is hier en daar nóg: de gestalte van den Brabant- schen boer. Maar de zoomen van de riviertjes werden dan ook door zijn toe- gewijden arbeid tot lustwaranden van landschap-schoon. Gezegende dorpen met Uw kronkel wegen, met Uw boomen en Uw kreu pelhout! Met Uw boerderijen daar breed neergelegd onder een goedig dek kend dak. Boerderijen, juist op den goe den afstand van den landweg. Vol doende onregelmatig in richting, om niet saai te zijn, niet zoo wild ën bande loos, dat ge een wanorde lijkt. O schoone, oude boerderijen in het Brabantsche landschap! Verzorgd tot in de kleur van uw deur- en raam-stijlen. Uw steenen fijn kleurend tusschen het groen van de linden en de noteboomen. Niemand kan ongevoelig blijven voor het schilderachtige van uw ligging, voor het poëtische van een leven in zulk een omgeving. En onze grootere dorpen, onze vlek- ken liggen daar hier en daar tusschen met fraaie dorps-pleinen en deftige huizen. Op het dorpsplein het gemeen te-huis en gemeenlijk een oude kerk met toren. Het monumentale van dezen aan leg maakt thans nog indruk. Zoo ge voelig is het geheel geordend en zoo triomfantelijk stijgt daar de levens-wil uit omhoog. De levenswil, die bij het niet-rijke volk op den karigen grond toch nimmer verslapte. En uit de kleurigheid en de fleurig heid van die grootere dorpen proeft men de klaarheid van het Brabantsche gemoed. Somberheid en zwarten levens-kijk mist de Brabanter, maar in de volks nederzettingen vindt men die evenmin. Opgewektheid en het weinig zich-be- zig-houden met levensproblemen ken merkt den bewoner van den schralen zandgrond, maar ook uit de landschap pelijke omgeving en de landelijke dor pen stijgt de frischheid en de blijheid omhoog. Maar toch bleef in den Brabantschen mensch de ernst en de taaiheid be waard; en ook uit de landstreek komt u de onverzettelijkheid van den arbeid en de gaafheid van het buitenleven tegen. Wie van deze dingen kennis draagt, en uit de kennis een overtuigdheid heeft verworven, die ziet de schoonheid van het Brabantsche landschap. En hij zal niet door de dreven of over het land pad gaan zonder diepe ontroering. En wil hij het toppunt van het schil derachtige zien, hij ga door het gewest in den herfsttijd. Door onze bosschen vooral. De weelde van kleuren en tinten! De bladeren aan de boomen: geel, bruin, paars, rood, goud. Schooner nog dan de tooi van het eerste Mei-groen is het wonderbare spel van de herfst-kleuren, als moeder zon er haar hellen glans over legt. En wanneer dan nog het zachte najaars windje door het gebladerte ritselt, dan beginnen de kleuren te flikkeren en te donkeren. De laatste uitbundigheid van het leven, voordat de winter verdorring en dood gaat brengen. Wat een fraaie schilderij is de aard- appel-rooi met de gebogen gestalten over den schuddenden riek, die de gele en roode bollen doet te voorschijn springen uit het droge, rulle zand. In hun gebogen stand zijn de gestalten haast ineengevloeid met de grijs-bruine kleur van het verdorde aardappelveld. Maar als ze zich overeind zetten, dan teekenen hun koppen en schouders zich sterk af tegen de licht-bruine lucht- streep boven den horizon gelijk de bid dende figuren van Millet's Angelus. s Morgens als de dauw er nog hangt en de draden u tegen 't gezicht komen k even, is de wazige vorm van den ploegenden boer en het stappende paard als een lokkende schimmen- schijn, die noodt tot een ronde-dans in de mysterieuze schemerte. Dat is de herfst-tijd, de „bamus"-tijd, zegt de boer. Zoo heeft hij den naam misvormd van den eerzamen heilige, St Bavo wiens feest volgens 't Romein- sche Martelaarsboek valt op den eer sten October, 't Is Bavo's tijd, 't is ba- mus-tijd, t is lust en weelde in het Bra bantsche land. Wiens geestes-oog niet blind is, die ziet de eenheid van volk en land in Bra bant. En wie nog geestelijke waarden op prijs stelt, wie aan cultuurgoederen ge looft, moet bezorgd zijn voor het be houd van deze harmonie tusschen het volk en de bekleeding van zijn grond. Wel degelijk dient den Brabanter deze harmonie een kleinood te zijn, dat hij niet verliezen mag. Niet verliezen mag, en toch te ver liezen drèigt. Want ook in Brabant, ook in het Brabantsche landschap is die vorm van verval en teruggang te bespeuren, dien men Vandalisme heeft genoemd. Dit leelijke woord dankt zijn ontstaan aan het volk der Vandalen, een Ger- maanschen stam, die in de vijfde eeuw na Christus bij de volksverhuizing in zuidelijker gelegen beschaafde landen binnendrong en tal van kunst-monu menten verwoestte, vooral te Rome. Ze konden dit onmeedogend doen, die barbaren, omdat ze van de waarde dezer dingen niets begrepen. Sindsdien noemen we het zich-ver- grijpen aan waardevolle monumenten, aan kunst-monumenten, maar ook aan natuur-monumenten: vandalisme. En we voelen, dat de menschen, die vandalisme bedrijven, de waarde van de monumenten voor volk en volksge meenschap niet kennen of niet voelen of het besef daarvan verloren hebben. Iets dergelijks valt er in Brabant te constateeren, ook met betrekking tot het landschap en tot al wat met het landschap samenhangt. Ook in Brabant wordt de eenheid, de harmonie van menschen en land vaak gewelddadig verbroken. Ook in Brabant zijn er menschen die dat cultuur-goed deels niet zien, deels zijn waarde niet beseffen, deels door de wan-orde in ideeën en het rond-waren van allerlei leuzen vergeten zijn. Wat heeft, om te beginnen, de mo derne nivelleering den vorm van de boeren-hofsteden bedorven. Wat zijn ze mismaakt tot burger-woningen, met daaraan gebouwden stal. Zonder eenig cachet, zonder doelmatige inrichting, met wansmakige verdeeling en gebro ken dak. De boer zelf heeft aan de mo de geofferd, zijn fierheid verloren. En de dorps-architect verloor zijn zelfstan digheid en kwam aan de dwaasheid te gemoet. De cultuur-waarde daarvan verdween uit het gezichtsveld en ging verloren. Gebroken is bij hen het ge zicht op de eenheid van woning en landschap. En in de aangelegde vlekken, met hun voorbeeldigen bouwstijl, kwam de moderne winkelpui de harmonie ver breken. in vloekende tegenstelling met de landelijke boomenrijen op het dorps plein. In onze bosschen, langs onze dreven en bij onze beken werd hardvochtig om gesprongen met wat de natuur daar zoo innigs en zoo voornaams had neerge- tooverd. Door vreemden, ook door Braban- ters. Van deze „Vandalen" mag men niet veronderstellen, dat ze te werk gaan uit kwaadwilligheid. Hun blik is beperkt, doordat de ver stoffelijking het cultuur-bezit als iets minderwaardigs in den hoek drong. Of wel de moderne opvattingen heb ben hen als een mode dermate onder haar tyrannie gebracht, dat zij het teere gevoel voortaan missen. Maar dan wordt het hoog tijd, dat deze menschen gedwongen worden op nieuw ter school te gaan. Zij dienen te worden onderricht in de cultuur-goederen van een volksgemeen schap. En hun worde voorgehouden, dat ook het eigen landschap een cul tuur-bezit is. Want dat eigen land schap hangt samen met den volks-aard, en de eigen volksaard heeft op het landschap zijn onmiskenbaren stempel gedrukt. Het valt niet te loochenen, dat bij breede scharen van Brabanters, dat ook op het platte land zelfs de gevoelige liefde voor den bodem heel veel heeft geleden. Bij velen is ze zelfs zoo goed als verdwenen. Maar ook de mannen die werken voor openbare of half-openbare licha men, missen al te dikwijls het respect voor het landschaps-schoon. En al mag men erkennen, dat de ontwikkeling van het verkeer en de aanleg van groote werken, die de nieuwe tijd vraagt, niet bevorderlijk is voor het ongerept-blij- ven van de natuur en den natuur-groei, we hebben toch het recht en den plicht te eischen, dat bij deze noodzakelijkheid men die natuur met eerbied tegemoet treedt. Het is een vergrijp aan de cultuur, wanneer men onnoodig of meer dan noodig, gaat schenden wat moeder na tuur alléén of met behulp van de ge voelige menschenhand, daar als een schoonheid en een blijvende genots oorzaak heeft neergelegd. Een vermaan daarom en een oproep tot alle Brabanters en tot al degenen, die in Branbant arbeiden en doen ar beiden, om Brabant te eerbiedigen, ook in zijn landschap. We moeten het zeggen en her-zeg gen, we moeten er op wijzen te voor en te na, we moeten het voort-zeggen en aan anderen doorgeven, we moeten het herhalen voortdurend: Brabant vordert eerbied voor zijn landschap en zijn landschapskleedij. Brabant heeft zijn fierheid herwonnen: het is zich weder Iedere week zal onze reclame- afdeeling gedurende de maanden Juni en Juli een wedstrijd houden voor het aardigste reclame-gedicht of reclame-zin (slagzin). ledereen kan meedoen. Als U kunt dichten maakt U een aardig gedichtje, echter niet langer dan 6 of 8 regels bijv. Op den duur zegt iedereen Het Wondermerk is nummer één. Maar hebt U geen dichterlijke ader.... niets geen bezwaar. Dan bedenkt U een aardige slagzin bijv.: Geef mij maar Wonder-artikelen of Wonder-artikelen voor de zuinige huisvrouw. IEDERE WEEK 1 GROOTE PRIJS Ja, iedere week maakt U een groote kans. Doet goed Uw bestIedere week is er een prijswinnaar of win nares, die zijn (haar) moeite beloond ziet met een fraai geschenk. Men kan hiervoor uit een lijst van speciaal daarvoor uitgezochte geschenken een keuze maken. Om enkele voor. beelden te noemenrookstellen, aktentasschen, damestasschen, sier- tafels enz. enz. De jury beslist; over beslissingen wordt geen correspondentie gevoerd, Inzendingen, met Uw juiste adres vooral erbij, tot en met Zaterdag opgezonden worden reeds de daaraan volgende week in dit blad bekend gemaakt. Inleveren via Uw winkelier of per post aan Reclame-afdeeling van het Wonder-Spaarsysteem,\Voudrichem En vergeet U vooral niet een heele Wonder-Spaarbon bij te voegen, anders is de inzending ongeldig. bewust geworden. Het weet wederom, wat er in zijn boezem leeft, het heeft het besef herkregen van zijn kenmerkende waarden. Brabant voelt weer, dat het „es sijn eighen lant". En het wil dat eigene, ook van zijn landschap, bewaren en door anderen geëerbiedigd zien. Niet alles kan in zijn ouden vorm be waard blijven. Nieuwe eischen en an dere nooden dwingen vaak om in het bestaande verandering aan te brengen. De nuchtere werkelijkheid dwingt er toe, dat te erkennen. Maar het zelf-bewustzijn van den Brabanter en de liefde voor zijn bodem brengen hem er toe, zich taai te ver zetten tegen alle onnoodige schending. Hij vergt van allen, die aan het Bra bantsche landschap de hand moeten slaan, dat zij dit zullen doen met gevoel, met teerheid, met weemoed ook. En niet minder, ja mogelijk met nog sterker aandrang komt de eisch naar boven, dat de Brabanter zichzelf be zint op zijn leven in het landschap en zich niet laat afbrengen van de overle vering der vaderen in zijn woning en zijn levensgeheel. Het verblijdend weerkeeren van het besef van het „eighen lant" heeft het hoofd der Provincie, de Commissaris der Koningin aangegrepen, om in dezen critieken tijd een groep te vormen van menschen, die wei-bewust het Brabant sche landschap zullen beschermen. Met al de hun ten dienste staande middelen. Door hem is in 't leven geroepen: de Stichting „Het Noord-Brabantsche Landschap". Een breed bestuur, waarin vertegen woordigd zijn allerhande instellingen, die met Brabant betrekkingen hebben, vele personen ook, die geacht worden in dezen invloed ten goede te kunnen uitoefenen. Dat bestuur vergadert, om de belan gen van het Brabantsche landschap te behartigen. Maar niets is meer gewenscht, dan dat tal van Brabanters zich als gewone leden daarbij aansluiten, gelijk het een feit is, dat tal van Brabanters met innig zelf-gevoel beseffen, dat „Brabant es sijn eighen lant". Dr. P. C. DE BROUWER. Verduistering van f135.000 bij de Spoorwegen. De Haarlemsche recherche heeft een 66-jarig ambtenaar van het plaatskaartenbureau van het station der Ned. Spoorwegen te Haarlem aangehouden, verdacht van verdui stering van een bedrag van ongeveer 1135.000. Een gedeelte daarvan is evenwel na onderzoek ter plaatse teruggevonden, zoodat de schade ongeveer een ton bedraagt. De amb tenaar moet op zeer geraffineerde wijze te werk zijn gegaan, waardoor de fraude bij de controle van de boeken, tweemaal per maand door den stationschef en nog eenige malen per jaar door de directie van de Spoorwegen niet opgemerkt werd. Een nieuw systeem in zijn ver- valschingen leidde tot de ontdekking. Hij heeft volledig bekend en mede gedeeld, dat hij groote verliezen had geleden met speculeeren. Pas enkele dagen geleden kreeg men argwaan, toen een bepaalde boeking, welke aan den ambtenaar was opgedragen, niet geschied bleek te zijn. Bij het onderzoek, dat hiernaar werd inge. steld, nam de ambtenaar, die zich in het nauw gedreven zag, 'n vreemde houding aan. Hij is reeds vele jaren in dienst der Spoorwegen en genoot het volste vertrouwen. De zaak is in handen van den chef der inspectie Amster dam van de afdeeling vervoer der Ned. Spoorwegen. Een goed begin is het halve werk. MIJnbardt's Zenuwtabletten verzekeren U een goed begin, want zij helpen U over Uwe aanvankelijke zenuwachtigheid heen. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. De verkiezingen voor de Eerste Kamer. De candidaaistelling voor de ver- kiezing van 25 leden van de Eerste Kamer zal op 9 Juli plaats hebben. De verkiezingen in de betrokken Provinciale Staten zullen naar wij vernemen, op Vrijdag 26 Juli worden gehouden. Het bezuinigings—ontwerp. Het regeeringsantwoord aan de Tweede Kamer op het voorloopig verslag betreffende het bezuinigings- ontwerp is in concept gereed. Het zal ecliter waarschijnlijk niet vóór 1 Juli worden gepubliceerd. Nozema— ontwerp aangenomen. De Tweede Kamer heeft het ont werp tot instelling van een gemengd zenderbedrijf (Nozema) goedgekeurd nadat vooraf twee amendementen, van de heeren Drop (s d.) en Van Dijk (a.r.) waren verworpen. De K XVIII in Australië. De K XVIII is Donderdag te Fremantle in Australië aangekomen. Hiermede is het langste traject achter den rug. De afstand van Mauritius naar Fremantle, dwars over den Indischen Oceaan, bedraagt 3520 mijl en is zonder moeilijk heden afgelegd. De Heiligschennis te Eijgelshoven. Nog steeds heeft de politie de daders van den heiligschennenden diefstal te Eijgelshoven niet kunnen opsporen. De bevolking heeft oefeningen van eerherstel gehouden. Mr. van Rappard naar de Eerste Kamer? In de plaats van ir. H. D. Louwes die zijn benoeming tot lid van de Eerste Kamer niet heeft aangeno men, is benoemd verklaard tot lid dier Kamer mr. A. G. A. Bidder van Rappard, lid der Tweede Kamer te Tiel. Een nieuw type Fokker 36. Naar wij vernemen heeft de Ne- derlandsche Vliegtuigenfabriek de geheel uitgewerkte plannen voor e«i verbeterde uitvoering van de 4— motorige F 36 het vlaggeschip van de KLM onlangs aan de KLM aangeboden. Dit nieuwe type vliegtuig, de F 36—B, is evenals de eerste F 36 voor vier Wright Cyclone of soortgelijke motoren ontworpen. Het heeft dezelfde afmetingen en kan hetzelfde aantal passagiers, nl. 32 vervoeren, maar overigens is het een geheel nieuw type, d.w.z. dat het een intrekbaar landingsgestel krijgt en aërodynamisch verfijnd wordt, o.a. doordat verschillende deelen van dit vliegtuig nog meer gestroomlijnd zullen zijn. De voor. deelen zijn in de eerste plaats, dat niet alleen de prestaties beter wor den dan die van de F 36, maar ook dat de betalende last met enkele honderden kilogrammen wordt ver hoogd. Vergeleken met de 2moto rige Douglas toestellen kan men zeggen dat de nuttige last van de F 36B ruim tweemaal zoo groot is, terwijl een zelfde snelheid kan worden bereikt. De Nederlandsche Vliegtuigenfa briek garandeert, dat dit toestel binnen een jaar gebouwd zal kun nen worden en een maximum snel heid van 330 k.m. per uur zal kun nen bereiken. DE KATHOLIEKE ILLUSTRATIE. 69e Jaargang No. 38 Met een fleurige voorplaat en een gezellig rijm zet dit nieuwe nummer zonnig in. Maar dan is er al gauw een novelle van Gruut van Ooijen Julie Marie", een fijn, frisch en weemoedig verhaal, dat op een der pagina'9 nog ruimte laat voor een gedichtje van A. J. D. van Oosten „Aan alle kleingeloovige zielen". Een mooie gedachte in mooien vorm. Dan gaan we naar Rome, om er de be langrijkheden van de Vaticaansche Stad in woord en beeld geschetst te zien. Dat gebeurt hier goed en du9 zal de 9erie artikelen over die altijd aantrekkelijke onderwerpen met graag te gevolgd worden. Aandacht is er ook voor het verre Abessinië, dat nu een verontrustende actualiteit bezit en on9 hier duidelijk wordt voorgesteld DOOS 20CT. TUBE 40 EN 60? res. De beide romans pakken 9teeds en Henri de Greeve pre' over de logica van de Zondagsvierj5 'e<*' Van het mooie Haamstede gaan!^311 over naar katholieke actualiteiten Ve^ dan maken we de recordreis van „Normandië" mee. Sport van de te weer en wind, schaken, damme ll alt bridge, post en postzegels wat ifLe( verschillende rubrieken voor de Ij* A.s. hebbers. Weer een aantal interessan te za dingen van den dag endaneeóerv£ humoreske van Hein Versteegee paardje, hop!" De kinderen krijgJden hun deel aan lectuur en spelletjes e Gel dan komt de huisvrouw op het ann^silag, Ook dat is een goed verzo Xseli' afdeeling in dit veel-omvattende tij, eren schrift. Niet alleen brengt ze wekelijl Hage een partij nuttige wenken, maar ze rden ook bekoorlijk door de vele illustratie PF Van Indië leest iedere rechtgeaard Nederlander graag, te meer als", zulke mooie foto'9 bij gegeven wordei als hier bij de beschrijving van Malan het geval is. Voor hen die belan !t stellen in de vliegtechniek - geer Henri Hegener een beschouwingovj' de sprinkhaan.auto.giro. En als wtjclltv£ zoo bij het doorbladeren van hii!1 nummer aan het einde komen, wordeoU we nog even opgevroolijkt door hi1"1 geestig moppenarchief. Zoo ishetee1^"11 blad, dat ons met een aantal reger11 achtige uren verzoend doet zijn 1 b edvlu< Wijziging in de Sovjet- Landbouw-Politiek. A or he :eente ïden De Sovjet—autoriteiten hebbeienst. thans de aangekondigde grondi Ti wijzigingen in de landbouwpolilitöeVe aangebracht, welke een einde makt ^ziek aan de socialisatie-principes vanhpn ve Sovjet-bewind. J,.ej Naar uit Moskou wordt gemeli c is de zuivere socialistische org.-inoudis satie, waarbij alles in handen vaiet af, de gemeenschap was en iederee^e i overeenkomstig zijn behoeften wei es av betaald, opgegeven. In plaats daa nljs te van wordt weer stukwerk ingevoei,er2a(j en worden premies toegekend as n diegenen, die meer produceeren da,"" het vastgestelde minimum. Deledfhr' van een collectivistische boerdeiam' mogen stukken grond bezitten v; emeJ 3000 tot 12.000 vierkante metein2 h waarop zij producten voor hu" zar eigen behoeften mogen verbouwe'ere"a Volgens de nieuwe bepalingen kuersfei nen deze stukken grond geheel hu!00.1' persoonlijk eigendom worden, h^e 110 geen door een officieel docume zal worden bevestigd. jemee Bovendien worden zij aangemo echtij digd een koe te koopen en kalvere chaP schapen en gevogelte voor eige neuw gebruik te fokken. beiioe Stalin wil door deze verandering^- vai verkrijgen, dat de belangen d<aren millioenen boeren meer in overeei A.lv< stemming komen met dealgemeeile gaa belangen der collectieve bedripei*311 Volgens de schattingen van ijVatei oogst-commissie zou de graanoogst w tot 94 millioen ton stijgen, hetgeenoem een record is; ook het zaaien zolange buitengewoon vlot verloopen, stratit zijn bij de collectieve boerderije] To 203.000 tractors in gebruik. werd derhe Belastingboodschap van Roosevell heer President Roosevelt heeft zieden met een speciale belastingboodscha verkl tot het Congres gewend. te wi Hierin verzoekt de president hdhet v Congres toe te stemmen in ee te zu algemeene verhooging der belas- tingen, meer in het bijzonder vaidie 1 de belastingen op de zeer hoogtmeen inkomens van natuurlijke personeastemi van de successierechten op zee beno groote erfenissen, de belasting o schenkingen aan natuurlijke per-4zijn sonen en de belasting op de in-^ komsten van naamlooze vennoot schappen. De onafhankelijkheid van Abessini in gevaar. De Abessinische regeering heef den Volkenbondsraad voorgestel in verband met de voortgezet!; militaire toebereidselen van Itali direct een aantal neutrale waar nemers te benoemen, die zich naa Abessinië zouden moeten begeven om een onderzoek in te stellen ii het grensgebied van Italiaanse Somaliland en de overige gebieden De taak van deze waarnemen zou zijn, den werkelijken toestanc in het grensgebied na te gaan ei alle vermeende en werkelijke inci denten te onderzoeken en den Raai hierover verslag uit te brengt De Abessinische regeering is bereii de kosten hiervan te dragen en den leden der commissie alle mogelijke,oe hulp en bijstand te verleenen. jve In de nota wordt er op gewezen!^ dat de situatie steeds dreigende afmetingen aanneemt en dat e J?"9 onmiddellijk gevaar bestaat van ee v schending der Abessinische ona hankelijkheid. Hij Kiesv verbc raet den. 1 morg optre 'sHe Veer Vrou Utrei hem, er h< toch der i werk brac! L( Zón< Burg oe nen. rv o - Iaardv

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 6