H. Kol&lerei-Lagarde, WELLO 5lO VAN HET ZUIDEN DERDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Gemeenteraadsverkiezing. WIE NIET ADVERTEERT, WORDT VERGETEN. Fa. ANTON HOLTGREFE aartulg Zaterdag 22 Juni '35. 58e Jrg. herkiezing van den gemeente- in onze plaats heeft weinig of verrassingen gebracht, ide Katholieken een zetel zou tketen afstaan aan de Vereen, ocraten, lag in de lijn der ver engen, nu de beide linksche van 1931 gecombineerd waren 0de laatste wijziging der Kies- ,een gemiddelde van 75 pet. van tjesdeeler per toegewezen zetel eischte. Was deze bepaling in reeds van kracht geweest, dan je lijst v. d. Waerden reeds toen [els gekregen hebben. Het was reer waarschijnlijk dat thans 2 jjVers in den raad hun intrede jen doen, en een verrassing kan 'dierminst genoemd worden, ^houwen we den uitslag in ver eng met die van 4 jaren geleden, blijkt de lijst der R.K. Kies- eniging er het slechtst te zijn komen. De stijging van het imental op deze lijst hield ten- de geen gelijke tred met de ing van het aantal geldige stem- waaruit is op te maken dat iiigen zij 't slechts weinigen uit het katholieke kamp zijn rgegaan naar het democratische. et beste figuur maakt ongetwij- de lijst der Chr.-Hist. en Anti- t die met 78 stemmen ongeveer p'ct. vooruitgingen, terwijl het al geldige stemmen toch slechts 8 pet. steeg. Aan deze lijst zijn er vele stemmen toegekomen, die 931 op de lijst Hartog— Gent uitgebracht. eaanwas der S.D.A.P. is normaal noemen. De lijst v. d. Waerden weliswaar een honderdtal inmen meer, doch we mogen niet als vooruitgang voor de „A.P. boeken. We mogen immers nemen dat de 93 stemmen, die 1931 op de lij it Hartog werden ebracht, thans ongeveer gelijk deeld zijn over de lijsten I en II, idat voor de S.D.A.P. zelf een male stijging overblijft, die per- tsgewijs ongeveer gelijk is aan de ging van het stemcijfer. )p de Katholieke lijst is weer druk t voorkeurstemmen gewerkt. De r Spijkerman kwam met een mcijfer van 403 zelfs veruit boven i lijstkiesdeeler. Voorts kregen de eren Roxs 234, Strijk 217, Klijn v. Heeswijk 145 en Pullens en d. Geld elk 143 voorkeurstemmen, erdoor werd het aftredende lid v. Loon, die op de 9e plaats stond, et herkozen. lot zoover over de cijfers. Bezien de samenstelling van het college, t onze gemeente in de volgende jrjaarsperiode zal besturen, dan men bij ons verschillende vragen Bevredigen kan ons de samen- Hing van onzen gemeenteraad enszins. Op de eerste plaats is ze handel en industrie slechts er schamel vertegenwoordigd, nl. ior een lederfabrikant, een schoen- jrikant en een huidenhandelaar. Dor drie grootfabrikanten, die tot )g toe of tot voor kort in den raad tting hadden, zijn geen vervangers vonden. We willen ons hier niet rdiepen in de vraag waaraan deze estand te wijten is, doch wij willen een het feit constateeren en er ze groote teleurstelling over uit ireken. In een industrieele gemeente s de onze moesten de leidende jrsoonlijkheden toch zeker meer teresse toonen voor de zaken die itgemeentebestuur raken. Wanneer zich onttrekken aan hun plicht hun inzicht en werkkracht ook dienst te stellen van de algemeene aak, dan moet dit vroeg of laat iiden tot schade voor de gemeente, are inwoners en de industrie. Het zeker nu een tijd waarin het be- uur van een gemeente slechts mag orden toevertrouwd aan personen, an wie wij mogen verwachten dat j de zaken die hen worden voor- elegd zullen kunnen beheerschen, waarin we ervoor moeten waken in vertegenwoordigende lichamen schen gebracht worden van wie -j moeilijk een bestudeerd oordeel rer de zich voordoende belangrijke en zal kunnen verwachtenwij ïten menschen in den raad heb- die zoo noodig ook een stimulans ven en kunnen zijn voor diegenen belast zijn met het dagelijks be- jren onzer gemeente. Het is ook opvallend hoe weinigen het centrum van onze gemeente den raad zitting hebben slechts ie in totaal. Daartegen heeft v.m. ardwijk thans 4 en v.m. Besoijen de St. Antoniusparochie ieder 3 vertegenwoordigers. Het centrum, waar toch verreweg het grootste deel van handel en industrie leeft, wordt door de buitenwijken bestuurd Ook dit is een mistoestand die niet mocht kunnen voorkomen. Aan dit alles is echter de eerste vier jaren weinig meer te veranderen. Moge de R.K. Kiesvereeniging echter deze periode benutten om te trachten het verzuim van thans onver schillig wie voor dit verzuim ver antwoordelijk is te herstellen. De uerdeeling der zetels. Wij hebben den uitslag Woens dagavond onder groote belangstelling direct aan ons bureau gepubliceerd, zooals wij dien zelf berekenden. Er scheen over die verdeeling nog al misverstand te zijn, maar weldra bleek dat wij 't juist voor hadden, zooals wij het publiceerden en des avonds nog bij al onze abonnés aan huis hebben bezorgd. T Is wel gewenscht om de juiste wijze der verdeeling der zetels hier nog eens in het kort laten volgen De kiesdeeler was 361 (afgerond) zoodat bij eerste verdeeling werden toegewezen1 zetel aan lijst 1, 1 zetel aan lijst 2 en 10 zetels aan lijst 3. Er bleef dus nog 1 zetel te verdeelen en deze kwam toe aan de lijst die het grootste overschot kon aanwijzen, in dit geval lijst 2 met een overschot van 213. Opgemerkt dient hierbij dat de nieuwe Kieswet niet meer de eisch stelt dat de lijst per toegekende plaats een stem men tal van 75 pet. van den kiesdeeler moet hebben. Alle lijsten, die min stens 75 pet. van den kiesdeeler als stemcijfers hadden, konden dus thans naar den overschotzetel mee dingen. Bij de lijsten 1 en 2 werden de zetels aanstonds toegewezen aan de hoogstgeplaatste candidaten, daar hier weinig voorkeurstemmen waren uitgebracht. Bij lijst 3 was de aan wijzing der candidaten minder een voudig. Bij eerste deeling werden aangewezen de heeren Eibers, Smol ders, Pullens, v. d. Geld, v. Beijnen, Passier en Spijkerman, die, na toe passing van het afdruipsysteem, allen den lijstkiesdeeler haalden (365). De heer Klijn kreeg een 47-tal stemmen over die de heer Passier te veel had en kwam dus op 241. De drie resteerende zetels moesten nu worden toegewezen aan de can didaten met het grootste aantal stemmen, mits zij meer dan de helft van de kiesdeeler behaald hadden. Achtereenvolgens kwamen deze zetels dus aan. de heeren Klijn (241 st.), (Roxs 234 st.) en Strijk (217 st.). De volgorde der reserve- candidaten. Waalwijk, 21 Juni 1935. Koopt niet in den vreemde Wat ge even goed en goedkoop in Waalwijk kunt koopen. Goed voorbeeld, doet goed volgen. W. B. Gemeenteraad. De leden van den raad der ge meente Waalwijk zijn opgeroepen tot bijwoning eener openbare vergadering, te houden op Vrijdag 28 Juni 1935, des namiddags om 7 uur, ten gemeente huize. Aan de orde 1. Installatie van het nieuw benoem, de raadslid J. van Loon. 2. Ingekomen Stukken. Van Gedeputeerde Staten. 1. Goedgekeurde raadsbesluiten van 31 Mei 1935 tot wijziging der begrootingen 1934 en 1935. 2. Alsvoor tot verkoop van strooken grond onder Besoijen aan de provincie, voor verbetering van den provincialen wegnaar Capelle. 3 Alsvoor tot onderhandsche ver pachting der bouwhoeve „Roe9tel- berg aan P. van Helvoirt. b. Van G. J. Goutière. Alhier. Mededeeling aanneming zijner benoeming tot lid van het burger- lijk armbestuur van Besoijen c. Van het Burgerlijk Armbestuur van Besoijen. Mededeeling benoeming van G. J. Goutière alt secr-penningm. d. Van de Liedertafel „Oefening en Vermaak." Alhier, Dankbetuiging voor het ver leende subsidie van f250.— voor de viering van het 75-jarig bestaan dier vereeniging. Van den Voorzitter van het Hoofdstembureau. Processen-verbaal betreffende de op 19 Juni 1935 gehouden stemming ter verkiezing van leden van den raad. 3 Aanbieding verslag volkshuis vesting. 4. Voorstel tot wijziging der be grootingen 1934 en 1935. 5. Voorstel tot beschikbaarstelling van een crediet voor den aanleg eener schietbaan en tot aankoop van een perceeltje grond aan het Galgenwiel voor dit doel. 6. Voorstel tot verhooging van het toegestane crediet voor steunverleening. Grooteslraat 199 201. WAALWIJK. Telefoon 139. 100 pCt. Kwaliteit Geregelde KOFFIE EN THEE fijne kwaliteiten. Uitgebreide sorteering. Prompte bediening. besteldiensten in Waalwijk e i Omstreken. A.t. Zondag 23 Juni zijn onze Zaken den geheelen dag gesloten. De volgorde der reserve-candidaten is bij alle lijsten de gewone lijst volgorde, daar geen der niet-gekozen candidaten meer don de helft van den lijstkiesdeeler aan voorkeur stemmen behaalde. De nieuwe leden. Van de nieuwe raadsleden behoe ven we den heer E. v. Beijnen niet meer voor te stellen, daar hij vooral in het oostelijk deel der gemeente een bekende persoonlijkheid is. Hij was vroeger ook lid van den ge meenteraad van Baardwijk. De heer G. Strijk is R.K. Metaal arbeider de heer G. v. Dongen is eerst sedert vrij korten tijd in onze plaats woonachtig, hij is ambtenaar ten kantore der belastiügen en is lid der S.D.A.P. De officieele uitslag. In de Vrijdagmorgen gehouden zitting heeft het Centraal Stembureau den uitslag der raadsverkiezing offi cieel vastgesteld. De uitslag, die wij Woensdagavond bulletineerden en die in dit blad is opgenomen, is geheel overeenkomstig het officieel vastgestelde resultaat. Wij brengen tenslotte een wooidvan dank en hulde aan het afgetreden raads lid, den heer J. C. Spapens, die in de voorbije periode zeker een der meest verdienstelijke raadsleden was en z n ambitie, werkkracht, heldere kijk op zaken gaarne in dienst van 't algemeen belang stelde, niet 't minst als voor zitter der Werkloosheidscommissie. Het is voor eene gemeente als de onze wel te bejammeren, dat zulke personen mee nen zich niet meer verkiesbaar te moeten stellen. De heer Nuijten heeft in zijn zit tingsperiode langen tijd zijn mandaat niet kunnen uitoefenen. Overigens heeft hij zich vooral verdiept in de belastingkwesties. ORIGIN EELEWECK-INM AAKGLAZEN en-APPARATEN GOEDKOOPE 1NMAAKGLAZEN MERK STER RECEPTEN BOEKJES, GUM MIRINGEN, BEUGELS enz DEMON-PETROLEUMGASTOESTELLEN 3/< ct. per uur. WELLNER-WELLO en WELLNER -ZILVER, de duurzame tafelvork en lepCl. J t MEDO-GASCOMFOOR 2 pits Fl. 13,25 verkrijgbaar bij ons en de Gem. Gaslabriek. aluminium-worTëIschraapmachines, PATATE-FRITE-MACHIN ES IJSMACHINES - BOTERKARNMACHINES enz. enz. v/h BIERLAAGH-VAN DER HEIJDEN „DE IJZERHANDEL" WAALWIJK HOEK RAADHUISPLEIN. Verhooging der kosten van Shunverleening. B. en W. schrijven aan den Raad: De kosten van ondersteuning van werkloozen, waarin het Rijk een bijdrage verleent, zijn op de begrooting voor 1935 geraamd op f 40000, welk bedrag ook op de begrooting voor 1934 is uitge trokken voor kosten van steunverleening» In 1934 is in totaal uitgegeven wegens kosten van ondersteuning (met en zonder rijksbijdrage) f 38154,74. Wij komen thans tot de bevinding, dat de kosten over 1935 hooger zullen worden dan over 1934, althans wanneer de toustand ongeveer blijft, zooals hij is en zooals hij zich thans laat aanzien voor de nog restende maanden van 1935- In de eerste vijf maanden van 19341 toch werd in totaal uitgegeven f 15000,18, in de eerste vijf maanden van 1935 daar entegen f 18975,33. De meerdere uit gaven spruiten voort eensdeels uit vermeerdering van het aantal stetin schaal38,1 pet., zijnde in dit geval f 17145. Op de begrooting is geraamd f 12280. Wij stellen U voor 1. Den uitgaafpost «Kosten van ondersteuning enz.» te verhoogen met f 5000. 2. Den ontvangstpost «Bijdrage uit het werkloosheids subsidiefonds» te verhoogen met f 4865. 3. Tot dekking van het verschil ad f 135 den post voor onvoorziene uitgaven te verlagen met dit bedrag. Schietbaan. B. en W. schrijven aan den raad De burgerwacht onzer gemeente behoort sinds jaren tot de z.g. »rusten- de burgeiwacht*. d.w.z., dat de leden geen oefeningen houden. Het gevolg van een dergelijken toestand zal echter op den duur meestal zijn, dat het vereenigingsleven in alle opzichten geheel verslapt, dat de band tusschen de leden onderling verloren gaat, dat er geen nieuwe leden meer toetreden enz. Om een burgerwacht steeds op peil te houden, zoodat zij te allen tijde aan haar doel kan beantwoorden, is het daarom naar onze meening uiterst gewenscht, zoo niet noodzakelijk, dat ze z.g. ^actief* is, dus oefeningen en vergaderingen houdt, verder b.v. aan wedstrijden deelneemt, enz. Wij zijn van meening, dat onze burgerwacht wel nieuw levtn is in te blazen, wanneer er een behoorlijke schietbaan in de gemeente aanwezig is, waar de leden zich kunnen oefenen. De 3 plaatselijke af eelingen van den Bijz. Vrij willigen Landstorm zijn tot nog toe wel actief werkzaam, doch ook daar wordt het gemis gevoeld van een behoorlijke schietbaan. Deze afdeelingen kunnen alleen oefenen met patronen voor het schieten op korten afstand (K.S.O.— patronen). Er is wel een schietbaan in de gemeente Loonopzand, doch de afstand daarheen is te groot om van hieruit deze baan door 4 vereenigingen te doen gebruiken. In uwe vergadering van 28 Maart j.l. werd reeds in beginsel besloten tot den 3anleg eener schietbaan. Deze is in onze gemeente gevoegelijk aan te leggen langs den (afgegraven) Meerdijk (kad. bekend gemeente Baardwijk, sectie D no. 207) tusschen de Burge meester Smeelelaan en de Akkersteeg, dus ten Noorden van den Galgenwiel. Deze strook grond behoort nagenoeg geheel aan de gemeente. Alleen een klein stukje grond, ter grootte van plm. 200 M2 moet worden aangekocht. Na Izngdurige correspondentie is tenslotte aan een door ons ingediend plan voor een schietbaan op deze plaats door den Minister van Binnen landsche Zaken goedkeuring verleend. De kosten zijn door ons begroot op f I960,— (zie de ter inzage liggende begrooting). In dit bedrag verleent het rijk een bijdrage van ten hoogste 50 pCt. of f980,Voor de gemeente komen hier nog bij de kosten van aan - koop van een stukje grond (f25), met de kosten van overdracht enz. te ramen in totaal op f 40. De aanleg der baan is bovendien wel van eenige beteekenis, omdat het een geschikt werkobject is, al blijkt het niet zonder meer in aanmerking te komen voor goedkeuring als werkverschaffings object door het rijk. In de begrooting is evenwel een bedrag begrepen van f600 voor arbeidsloonen, zoodat een aantal werklooze arbeiders uit onze gemeente er in ieder geval eenigen tijd tewerk kan worden gesteld. Wanneer de Schietbaan eventueel tot stand komt, zal deze worden gebruikt voor schietoefeningen door de brigade Waalwijk der Kon. Marechaussee, de brigade Drunen der Rijksveldwacht en de gemeentepolitie, terwijl ook de Vrij willige Landstorm (Instituut der voor oefeningen) groep Waalwijk er zal oefenen. Er zal dus wel voldoende gebruik van gemaakt worden. Tijdens de schietoefeningen wordt de z.g. on veilige 2one door roode vlaggen afgezet, zulks ter waarschuwing voor het publiek Vanzelfsprekend voldoet de baan aan de noodige veiligheidseischen. Wij stellen u voor: le. Te besluiten tot den aanleg der Schietbaan en daarvoor beschikbaar te stellen op den kapitaaldienst een bediag van f 2000, waartegenover in ontvangst op dien dienst is te ramen een rijks bijdrage van f980, en verder voorloopig geldleening; 2e. Aan te koopen van de N.V. »Noord - Braband» Mij. van Verzekering op het Leven te Waalwijk, het Oostelijk gedeelte, ter diepte (gemeten in de richting Oost—West) van 15 Meters en ter oppervlakte van ongeveer 200 M over het'böëkïngstijdvak 193271933 I va„ het perceel, kadastraal bekend is voor onze gemeente vastgesteld gemeente Waalwijk, sectie B, nr. 2039, op f 185,707,04. De uitgaven wegens VOor de som van f25. trekkenden, anderdeels uit 't vervallen, met ingang van 1 Januari 1935, van het z.g. «crisis-criterium« in de rijkssteun regeling. Tevoren waren in onze ge meente alleen de schoen en lederindus trie en de bouwvakken tot crisis-vakken verklaard. Alleen de werkloozen, af - komstig uit die vakken, konden onder de rijkssteunregeling vallen. Onder de gemeentelijke steunregeling vielen hier de werkloozen, afkomstig uit andere takken van industrie. Werkloozen, afkomstig uit andere vakken, geen industrieele vakken zijnde, vielen ook buiten de gemeentelijke steunregeling. Momenéeel kan iedere onvrijwillige werklooze, onverschillig welk vak hij heeft beoefend, mits overigens vo'doend aan de bepalingen der steunregeling, onder de rijkssteunregeling vallen m.aw. alle vakken worden voortaan als crisis vakken beschouwd. Hier blijkt reeds aanstonds uit, dat de regeling, welke vanaf 1 Januari 1935 geldt ruimer is dan de vroegere rijks-en gemeentelijke regelingen te zamen, vandaar dat het aantal steuntrekkenden vanaf 1 Januari 1935 ook eenigszins is toegenomen, tengevolge van deze omstandigheid. Deze beide oorzaken zijn dus aan te wijzen voor de stijging der kosten van steunverleening. Momenteel komen wij tot de volgende raming van de uitgaven voor 1935. F. HER DER ABR.SOHN de snij- en knipgereed- >OOR EN Door schappen onder volle VlEKVRIJ garantie, o.a. dolkmessen in lederen schede. Maanden Januari t.m. Mei 1935 plm. f 19000 Maanden Augustus t.m. December 1935 worden door ons geschat op eenzelfde totaal bedrag aan uit- keeringen als de maanden Januari tot en met Mei De uitkeeringen over de maanden Juni en Juli bedragen f750 h f800 per week, dus totaal plm. t19000 Uitgaven over 1935 plm. f45000 De berekening van de bijdrage uit Werklieden subsidiefonds op grond van de schaal, behoorende bij de circulaire van den Minister van Binnenlandsche Zaken dd. 28 Juli 1934 is als volgt: De som der belastingopbrengsten i_10^9/103' steunverleening (f 450Ö0) bedragen 24,231 pet. van de genoemde som der belasting-opbrengsten. De bij drage van het rijk uit het bedraagt dan volgens bedoelde Geslaagd. Aan de Rijks Universiteit te Utrecht slaagde voor het Doctoraal Examen Indologie (economische richting) de heer Th. M. J. de Graaf alhier. KOLONIALE WAREN. COMESTIBLES. DELICATESSEN. f 7000

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 9