DIJ DE BINNENLAND GEMEENTERAAD. Pijn in de rug en stijfheid. DIIITCMI A Mn Rijksvakschool Waalwijk. 1670 door brand een klein gedeelte van het stadhuis vernield was, besloot het stadbestuur het groote, fraaie ge- houw, dat wij nog lieden kennen, voor het oude in de plaats te stellen. De Fransche revolutie deed vele emi granten naar hier de wijk nemen, die als het ware de voorboden geweest zijn van de Fransche troepen, die onder generaal Piehegru in 1794 de stad zou den bemachtigen. Spoedig nu dansten de Bosschenaren rond den „Vrijheids boom", die geen vrijheid bracht, en aanvaardden zij de belofte van „Ge lijkheid" en Broederschap", die nim mer kwamen. Toen Napoleon Holland hij zijn kei zerrijk had ingelijfd en hij hier heen was gekomen, maakten de Bossche Katholieken het plan, hunne St. Jans- kerk aan hem terug te vragen. Voldeed Napoleon al aan hun ver zoek, omdat zij de meerderheid dei- bevolking uitmaakten, zij zouden die kerk toch nog niet als de hunne meer kunnen gaan gebruiken, want hij be stemde haar voor zijn bisschop Camp dien de Paus als zoodanig niet wilde erkennen, zoodat de katholieke Bos schenaren hem niet mochten gehoor zamen. Door de Staatsomwenteling van 18111 kwam Den Bosch weer in de rij der Nederlandsche steden. Op 26 Januari 1814 wisten de Bos schenaren, bijgestaan door vreemde troepen, die zich rond de vesting had den opgesteld, de Franschen te dwin gen hunne stad te verlaten. Met groote blijdschap werd de va- derlandsche driekleur geheschen, geest driftig klonk het „Wilhelmus" van den toren, en de kreet „Leve de Prins van Oranje" schalde door de straten. Nu stond Den Bosch aan den voor avond van een beteren dag, die welis waar langzaam, doch zeker komen zou. Het slechten van de wallen was als de dageraad van dien dag, want daar door kreeg de stad de gelegenheid zich uit te breiden, waarmede op 't laatst der negentiende eeuw een aanvang gemaakt werd. Op afdoende wijze trof het gemeen tebestuur maatregelen tegen het „hoo- ge water", dat vaak gedurende cenige weken geducht de stad teisterde en ziekten en stilstand van zaken tenge volge had. Het aansluiten van de stad hij het spoorwegnet, al spoedig in verschillen de richtingen, kwam handel en indu strie sterk ten goede. Rijk, provincie en gemeente plaat sten voorname dienstgebouwen. Han del en industrie hieven met groote ma gazijnen en uitgebreide fabrieken niet ten achter. Het lager- en middelbaar onderwijs, ook op gebied van kunst, techniek en ambacht, nam in Den Bosch een groo te vlucht. Het marktwezen kreeg weer zijn ouden roem; de veehandel steeg zoo danig, dat deze tot de meest omvang rijke van ons land mag gerekend wor den. Het „oude" Den Bosch „ver oudert" niet, maar blijft „jong". wordt voor gezorgd dat steeds zoo spoedig mogelijk deze film vertoond kan worden. De opening der stadsfeesten. Hedenmiddag zal de officieele ope ning der stadsfeesten geschieden. Mu ziek- en zanggezelschappen trekken om 2 uur voor het stadhuis samen, waar 20 Middeleeuwsche bazuinbla zers de komst der autoriteiten zullen aankondigen. Na de opening met het Wilhelmus zal Herman v. d. Eerenbeemt den bur gemeester het officieele programma- hoek aanbieden. Mevr. Brans-Woltering zal het ge schenk der burgerij aan de stad aan bieden. Om 4 uur volgt de plechtige ope ning van de reeds eerder vermelde Schilderijententoonstelling, ingericht door hel Provinciaal Genootschap van Kunsten en Wetenschappen in Noord- Brabant. Om half 10 des avonds vangt in de Kathedrale basiliek van St. Jan een pontificaal Te Deum aan. Na deze kerkelijke plechtigheid zal voor de eerste maal het Gothische kerk gebouw in floodlight gezet worden. De St. Jansbeiaard zal bespeeld wor den door Toon van Balkom, met ko perbegeleiding door leden van het 's-Hertogenbosch Muziekkorps, welk gezelschap tot besluit van dezen dag om half 11 een concert op de Markt geeft. Zondag 7 Juli wordt in de Kathe drale Basiliek tijdens een pontificale H. Mis de „Missa in die festo" van AI- phons Diepenbrock uitgevoerd. Het spel van Beatrys. De inrichting van het gebouw, waar het spel van Beatrys gedurende de stadsfeesten in een grootsche ensce- neering zal worden opgevoerd, is nu welhaast gereed. Uit de voormalige mi litaire manege is een der zijwanden uitgebroken en daarachter is 'n reus achtige tooneelruimte gebouwd. De manege zelf is over de heele leng te volgebouwd met amphitheatersge- wijze aangebrachte banken, waarvan bijna 1000 plaatsen een uitstekend ge zicht op het tooneel gewaarborgd is. Een geluidsfilm der feesten. In de zaal, waar het spel van Bea trijs wordt opgevoerd, zal het „Jour naal der herdenkingsfeesten in beeld en klank" worden vertoond. Deze film groeit dus tijdens de feestweken en er Ged. Staten-verkiezing. Donderdag is in de onderscheidene vergaderingen van de Prov. Staten de verkiezing van de leden van Ged. Sta len geschied. De veranderingen, die in de sa menstelling van deze colleges zijn gekomen, zijn niet groot, in elk geval kleiner dan menigeen op grond van den uitslag van de Statenverkiezing zal hebben verwacht. Doordat in ver schillende provinciën de groote par tijen afspraken hadden gemaakt over de .hij deze stemming aan te nemen houding, is de winst, die bepaalde partijen hij de Statenverkiezing had behaald, of in het geheel niet of slechts ten deele met zetelwinst in de colleges van Ged. Staten gehono reerd. In Zuid-Holland is de toestand on veranderd gebleven. In Noord-Holland eveneens. In Groningen is evenmin verande- rig gekomen. In Friesland werd een s.-d. ver vangen door een v.-d. In Drenthe heeft de liberaal plaats moeten maken voor een christelijk- historisch lid. In Overijsel geen wijziging. In Gelderland is in plaats van den liberaal een r.-k. gekozen. In Utrecht geen verandering. In Zeeland geen verandering. In Noor-Brabant evenmin. In Limburg tenslotte ook geen wij ziging. De tocht van de K XVIII. De K. XVII is uit Fremantle ver trokken; de onderzeeër zal op 10 Juli in Banjoewangi annloopen. De K. XVIII wordt op den llden Juli te 7 uur in den morgen aan het lichtschip te Soerahaja verwacht. De Minister van Defensie zal waar schijnlijk op 11 Juli te 19.40 uur een kruisgesprek houden met den com mandant van de K. XVIII, welk ge sprek in heel Indië en Nederland te hooren zal zijn, daar de NIROM en de Phohi het zullen brondcasten. Het Aanpassings-ontwerp. Naar wij vernemen, heeft de com missie van voorbereiding uit de Tweede Kamer in het mondeling on derhoud met het Kabinet over de Memorie van Antwoord op het bezui- nigingsontwerp, als haar stellige meening geuit, dat de geheele nieuwe onderwijsvoorstellen der regeering ook een nieuw afdeelingsonderzoek vereischen. Het Kabinet zou bereid zijn aan het verlangen der commissie te voldoen en er de vorige week in bewilligd hebben de onderwijsmaterie afzon derlijk te behandelen. Nader vernemen wij ook nog, dat het Kabinet, in zijn verlangen om te gemoet te komen aan den wensc.li dat de vaste lasten worden verlaagd, ook rechtstreekschen druk zal uitoefenen op de liurpn van de .woningen. Men doelt daarbij vooral op de woningen van arbeiders en daarmee gelijk te stellen huurders, waarvan de huren lang niet in die mate zijn gedaald als bij het duurdere woningtype. De vorm, waarin het een en ander zal geschieden, zal blijken uit het wetsontwerp inzake de rentebeper king. Van dit wetsontwerp maakt ook deze huurverhoging een deel uit. De indiening van de regeeringsvoor stellen zou waarschijnlijk nog deze week plaats hebben. Verdwenen en voor goed. Drie jaren hadden de pijnen ge duurd, dan weer meer, dan weer minder, maar altijd waren de pijnen er. Nu na twee jaar Kruschen Salts gebruikt te hebben, kan deze dank bare patiënt met het volste recht verklaren, dat hij ze voor goed kwijt is. Hij schrijft ons «Drie jaren lang leed ik erg aan pijnen in het laagste deel van mijn rug. Ik probeerde alle mogelijke middelen zonder eenig succes. Wan neer mijn beenen te lang in dezelfde houding hieven (bijv. wanneer ik sliep) waren zij zoo stijf, dat het bewegen mij tot een marteling was. Nu en dan waren de pijnen wat minder, maar dat was de eenige verbetering, die ik kon bespeuren. Tenslotte raadde een vriend mij aan het eens met Kruschen Salts te probeeren.Tot mijn groote verrassing verdwenen de pijnen. Twee jaren lang heb ik nu regelmatig Kruschen Salts genomen ik ben nu volkomen vrij van pijn, maar toch neem ik nog iederen morgen de »kleine dagelijksche dosis« in mijn eerste kop thee of koffie. Ik ben nu een goede vijftiger en doe weer zonder eenig bezwaar mijn werk. Ik ben U inderdaad zeer dankbaar voor dit uiterst werkzame en eenvoudige middel. Steeds zal ik aan mijn vrien den vertellen hoe enorm veel goed Kruschen Salts mij gedaan heeft. A. W. te L. Rheumatische pijnen en pijnlijke stijfheid, welke laatste maar al te dikwijls een voorbode van rheuma- tiek is, vinden bijna altijd hun oor zaak in opgehoopte afvalstoffen en een daardoor voorkomen van over tollig urinezuur in het bloed. Kruschen Salts bestaat uit zes ver schillende zouten, die lever, nieren en ingewanden aansporen tot krach tiger werking, waardoor de giftige afvalstoffen volkomen worden ver wijderd. De pijnen nemen af, terwijl tegelijkertijd de algemeene gezond heidstoestand enorm verbetert. Zoo zult ge door regelmatig gebruik van Kruschen Salts niet alleen gevrij waard zijn tegen rheumatiek, maar ge zult U ook frisscher, krachtiger en ener gieker voelen. Kruschen Salts stralende ge zondheid voor één cent per dag. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en dro gisten fÖ.90 en fl.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buiten verpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. De dreigende oorlog. Het Britsche kabinet heeft een vol tallige zitting gewijd aan de bespre king van het conflict tusschen Italië en Abessinië. De overheerschende meening is, dat de volkenbond beslissende stap pen zal moeten nemen, om te verhin deren, dat Italië den vrede verbreekt, daar anders de volkenhond zelf en het systeem der collectieve veiligheid definitief zouden moeten worden prijsgegeven. Van welingelichte zijde wordt ver klaard, dat waarschijnlijk binnen zeer korten tijd van Britsche zijde te Parijs een nieuwe stap zal worden ge daan met betrekking tot de Abessi- nische kwestie, waarbij men zich zal baseeren op de noodzakelijkheid, het stelsel van collectieve veiligheid on geschonden te handhaven. Vermoe delijk zal dan tegelijkertijd in het Britsche parlement een verklaring worden afgelegd, waarin de trouw van Groot-Brittannië aan de accoorden van 3 Februari j.l. en van Stresa wordt bevestigd. Duitschlands geldnood. Gemeld wordt dat Duitschland in financieele kringen in Londen nieuwe en krachtige pogingen in het werk stelt, om credieten op te nemen. Deze pogingen zijn zeer koel ont vangen, maar zekere Britsche indu- strieelen zouden zich toch accoord kunnen verklaren met een crediet- verleening op langen termijn in den vorm van een grondstofcrediet, dat Duitschland in staat zou stellen, zijn bewapening op te bouwen. De publieke opinie in Engeland staat echter begrijpelijkerwijze zeer afkeerig tegenover een dergelijk cre- diet in verband met de opgedane er varing. Men vraagt zich zelfs in financieele kringen te Londen af, of Duitschland den huidigen financieelen toestand nog lang meester zal kunnen blijven en men is overtuigd, dat zonder dr. Schacht aan het ministerie van fi nanciën een nieuwe monetaire paniek in Duitschlad voor de deur zou staan. De Habsburgers. De sedert meer dan een jaar ge voerde onderhandelingen over het in beslag genomen vermogen van het Huis Habsburg, hebben thans tot een definitief resultaat geleid. De Oos- tenrijksche regeering is voornemens afstand te doen van ettelijke hon derden millioen schillings aan eigen dommen ten gunste der Habsburgers. Dat wil zeggen, dat twee wereldbe roemde musea te Weenen, twaalf kasteelen en een groot aantal land goederen, die tot 1918 hebben toebe hoord aan de Habsburgers en toen door de republiek in beslag zijn geno men, aan aartshertog Otto von Habs burg zullen worden teruggegeven. Vorst Starhemberg en majoor Fey zijn geheel onverwachts per vliegtuig uit Weenen vertrokken, eerstgenoem de naar Venetië en laatstgenoemde naar Boedapest. Men beweert, dat zij de Italiaansche, resp. Hongaarsche staatslieden opnieuw gaan polsen over de mogelijkheid van een restauratie der Habsburgers. Duitschland en Polen. De Poolsche minister van buiten- landsche zaken, dr. Beek, heeft een onderhoud gehad met den Fuehrer en rijkskanselier, Hitier, dat twee uur duurde. Tijdens het bezoek van Beek, zou overeengekomen zijn, dat Polen en Duitschland ook in de toekomst één lijn zullen trekken in alle kwesties be treffende het Oostelijk pact. Arrestaties in Danzig. Volgens te Warschau uit Danzig ontvangen berichten zijn aldaar zes en twintig hooge ambtenaren gearres teerd. De Poolsche bladen noemen de situatie in de Vrijstad uitermate ernstig. Uwe aankondigingen zullen succes hebben en klanten brengen, als ge ze plaatst in het blad dat verspreid en gelezen wordt, in die plaatsen, waarbij Uw bedrijf belang heeft. H et onderwijs aan onze school is allereerst veelzijdig en bovendien zoowel theoretisch als praktisch geheel op de hoogte van den tijd. De bedoeling is dat de leerlingen zoo wel in de looierij- als in de schoenmakerij- afdeeling, iedere bewerking zelf technisch kunnen uitvoeren en tevens zoo economisch mogelijk leeren werken, ook wat het gebruik der grondstoffen betreft. Daartoe beschikt de school over een vol doend aantal leeraren en praktijkleeraren. Om het onderwijs met vrucht te kunnen volgen is het gewenscht, dat de leerlingen een behoorlijke algemeene ontwikkeling heb ben, zooals einddiploma M.U.L.O., 3-jarige Handelsschool of H.B.S. Leeftijd minstens 16 a 17 jaar. Wij zullen nu de verschillende afdeelingen van ons instituut nog even in het kort be handelen. I. LOOIERIJ. Onderwezen worden o.a. PLANTAARDIGE LOOIING: Ouderwetsche kuiplooiing (alleen theoretisch). Zooileder. Riemenleder. Tuigleder. Technisch leder. Overleder, grauw en zwart. Meubelleder en vachetten. Sandalen- en voetballeder. Leder voor sportdoeleinden, in alle kleuren Luxe ledersoorten. Splitleder. MINERALE LOOIING: Kalfs-, rund en kipsbox. Chevreaux en imitatiechevreaux. Rosschevreaux. Chroomvetleder. Peau de Suède en luxe ledersoorten. Chroomriemenleder. Gecombineerde looiing. Chroomzoolleder. Velour-splitleder. Pelslooiing. ALUIN LOOIING: Reptielleder. Bindriemen. Glacé-leder en andere luxe ledersoorten. Pelslooiing. In de FINISH-AFDEELING wordt spe ciaal de kleurstoffenleer uitvoerig behandeld en in praktijk toegepast met alle voorkomen de soorten van kleurstoffen, dekverven en finishmaterialen, al naar gelang van de spe cifieke ledersoorten. Aan dit onderwijs in het eigenlijke looien sluit zich aan het onderwijs in: NATUUR- SCHEIKUNDE. BEGINSELEN LEDERBEREIDING, beide hoofdvakken, omdat ze den looier in staat stellen zijn bedrijf, grondstoffen, half fabrikaten en fabrikaten te controleeren en de door het Rijksproefstation uitgevoerde analysen en verstrekte adviezen beter te be grijpen. Verder omvat het onderwijs nog: LOOIERIJREKENEN, LOOIERIJ-TECHNISCHE MACHINE-KENNIS, ADMINISTRATIE, CALCULATIE, enz. II. MACHINALE SCHOENMAKERIJ. Het onderwijs in de machinale schoenma kerij is gesplitst in twee afdeelingen: BOVEN- EN ONDERWERK, die ieder een jaar duren. a. BOVENWERK-AFDEELING. Praktisch onderwijs in: Modelleeren van onderwerk-modellen. Leestenmaken. Modelleeren van bovenwerk-modellen. Snijden van over- en voeringleder. Vaststellen bruto en netto-voetenmaat der modellen. Voorbereiden van schachtdeelen. Stikken van de schachten. Theorie over: HEUSDEN. Met den Voorzitter waren al|e aanwezig. 1 Notulen van 15 Mei 1935. Munheer. Wethouder De Haan meende, niet in orde waren betreffend £l0, voorstel inzake rioolbelasling, -Vr (lc 1 de Voorzitter alles en dhr. De Haan accoord nin„ lat benal nog eens »ieien ging tot notulen. Unncn 2 Mededeeling van ingekomenstrcQ Ingekomen waren 3 besluit^ iY'i Ged. Staten houdende goedkeuriizeU I.' genomen besluiten, ze werden Y'! kennisgeving aangenomen. HÜven- 3 Benoeming Gemeente Ontv,. 'N U tevens administrateur van het n"j? liee zuk Modelleeren van onderwerk-modellen. Leestenkennis. Modelleeren van bovenwerkmodellen. Snijderij-afdeeling. Calculatie van over- en voeringleder. Voorbereiding stikkerij. Stikkerij-afdeeling. Bedrijfsorganisatie (1ste gedeelte). Kostprijsberekening b. ONDERWERK-AFDEELING. Practisch onderwijs in: Handwerk (beginselen). Handzwikken en machinaal houtgepend afwerken (heeren- en jongenswerk). Mackay met rand en tusschenzool (heeren en dameswerk met lederen hak). Mackay-Welt met rand en tusschenzool (Heerenwerk) Goodyear-Welt (Heerenwerk). Flexible (Meisjes- en kinderwerk). Ago (Dameswerk L XV hak). Theorie over: Stanzerij-afdeeling. Calculatie van zoolleder. Zwikkerij-afdeeling. Onderwerk-afdeeling. Uitpoetserij-afdeeling. Bedrijfsorganisatie (2e gedeelte). Kostprijsberekening Bovendien ontvangen, aansluitende aan het technisch onderwijs, beide afdeelingen nog onderwijs in: Materialenkennis. Machinekennis. Teekenen. Anatomie. Prospectus wordt op aanvrage gaarne toe gezonden. DE DIRECTEUR. keuringsbedrijf. Aanbevolen vv le Cand. A. van Delft, tijdelijK vanger en 2e cand. P. J. ambtenaar ter secretarie. De Voorzitter vroeg, wie het 1^ul.V>Sc 1C verlangde. De eerste was dhr. De 'sn^(', die geen bezwaar had tegeneen ti^L'"^, benoeming wel tegen een vaste.. Drim, het oog op bezuiniging, zag hij 1,1 NVC een wachtgelder benoemd, wat h:e° ,.aeu besparing vond van f 1000. De gen'YYn moet voor de wachtgelders opblief,uVM f 10800, wat nog meer zal worde!^ltrske zal komen op f 12000. Hij wilde,'® Gol graag het oordeel van Ged. i lerir kennen. De hoofd, omslag f7i^% \Vcln< f7400 gaat nu op aan wachtgeld doai de secretaris ontvanger bliift, een 2e ambtenaar bij moeten lt| ln Volgens bezuinigingsontwerp in bllo:" S deling bij de 2e Kamer komt m."0Cl. conflict met het ontwerp voor curc (!el'' van betrokkenen. Voorts gelooft1,1 .e Wethouder, dat de raad inconj"1^1.^. was te benoemen, daar de buil meenten niet waren vertegenwoccens in den raad. Hij vond benoemi£nLY! strijd met de Wet en vroeg het voj yeul eens zij J bad te I in 't k tijd, du 't Vo terug te nemen. Ook verklaart niets tegen te hebben op van doch vond het jammer, dat er oproeping van sollicitanten had gehad. Het lid Meijer was het met sp V11 niet eens en vond den ware bezuii !",a om in de vereeniging van de functii l,nl h één hand, te meer daar geblek (lie)) dat zulks goed kan en de rompi (locmm der buitengemeenten voor van prachtig is opgeknapt. Het lid Schmiehusen zegt, a! besluit van de raad niet got zullen Ged. Staten het wel vernit en wil dus maar overgaan noeming. Het lid Mienhorst vraagt, tc In m al iets verbete nog me Ge Torens gehold 0 tot den buitengemeenten mee moeten bt t£rwj;i aan het wachtgeld en hoeveel 0()). z. De Voorzitter allen beantwooï xvn! be zei o.m. dat hij onderschrijft wa lid Meijer zei en ook uitstekend van Delft tevreden is, Wat 't wach Kroon De dank Begi instellii De betreft, dat is zoo erg niet. Over wordt betaald f6618,48, wai binnenkomt van Drunen, Vlijme trouwe Rijksbijdragen f5619,35, dus theore belcha wordt betaald circa f 1000. Hier tegenover een vermeerdering van belasting f 2696, waaruit die f gemakkelijk te halen zijn. Bover misne komen er meer inkomsten ui bezittii bren^f dus 't zal nogal Iosloopen. t "d Wethouder De Haan wenschte w ord~ gelders in aanmerking te laten ko df doch de Voorzitter wenscht i dier b over in besloten vergadering wel met en ander in 't midden te brenger Vo° zal daarin op de kwestie terugkom der g' Voorts beschouwt dhr. De Haan be9roc man van den Vleeschkeuringsdiens ~Len1,?e een struikelblok aan het been. Oudhe De Voorzitter zegt, dat een nif Met regeling der organisatie in behandi v0°r is en men kan nog niet zeggen dat Ioopen zal. Doch meerder voor van Delft, die al 2 jaren in fu is, is buitengesloten. Bij B. en W. is reeds in bespre de mogelijkheid van uitbreiding personeel. Voor Oudheusden, Herp Haarsteeg, die in liquidatie zijn, geen nieuwe krachten aangesteld. Voorzitter legt dat nader uit. De sf taris ontvangt momenteel f2188 er de nieuwe regeling f2754. Een al derlijk Gemeente-ontvanger zou i Heusden f425 duurder zijn da: vereeniging van de functie's in handwat overeenkomt met het deelen der accountant van de ven ging van Ned. Gemeenten, die benoeming van van Delft gewen vindt. Hierna vraagt de Voorzitter in 2e instantie het woord verlangt. Het lid De Haan heeft wel gehc van baten, doch niet van lasten. I den Voorzitter wordt bij benoet van van Delft f 425 bespaard, doch benoeming van een wachtgelder 1 men meer voordeel. Het lid Meenhorst vraagt of wachtgelders zijn, die in aanmerl komen voor vervroegd pensioen. De Voorzitter zegt, dat alle mogel moeite wordt gedaan, om van wachtgelders af te komen en over schulden kan hij nog niets zeggen, worden eerst later vastgesteld, meerderheid bij B. en W. ziet in annexatie een lichtpunt. Hierna volgt de stemming en wi van Delft gekozen met 6 stemi tegen 1 stem blanco. De Voorzitter feliciteert van D alsmede den Raad. Het lid De Haan zegt zich het re voor te behouden om het besluit bij Eve en W wonin (Mevr nomei niets Hel gedee voor molen willig daar cleme Meije bedrc slechl f30 t Toi over aangc voor verhc f 125 Voor: Linde f 100 He om 1936 Meije De 1 jaren Voor was. ambt direc Voor waai rech' N voor voric N Vóó Ha C

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 6