i'i Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BINNENLAND EERSTE BLAD. VH Q" STOFZUIGER DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. Buitenland. jUMMER 55. ZATERDAG 20 JULI 1935. 58e JAARGANG gelr :h2 -hitll me( il va int: •egri r Hr niet agsc Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. iranco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Nieuwe Jodenvervolging in Berlijn. Wanneer in een volk bepaalde hartstochten sluimeren zooals in Üuit9chland het anti - semitisme, dan zijn deze meermalen door de macht hebbers uitgebuit om de aandacht van onaangename zaken af te leiden. Zoo moet er dunkt ons, ook een reden voor zijn, dat de ofticieele Duitsche instanties haar best doen om het anti semitisme der bevolking te herwekken. Er is sprake van groote ontevredenheid onder de arbeiders wegens de voortdurende verlaging van loonen. Moeten ze met plunderingen ten koste van joden worden zoetge- houden? Het is ongekend er, onge hoord, zooals een rijksminister de massa in Duitschland tegen de Joden tracht in te nemen. We doelen hier op Dr Goebbels. die veertien dagen geleden in een toespraak tot de Ber- lijnsche S A.-mannen het volgende grapje verkocht: Men zegt mij, aldus Dr. Goebbels, dat de Joden óók menschen zijn. Goed, dat is waar. Een vloo is evenwel óók een dier, doch daarom nog geen aangenaam dier. Joden zijn menschen, maar daarom nog geen aangename menschen. Is het wonder, dat de massa onder zulke regeerings .leiding" uit de band springt? Maandagavond heeft het arische gepeupel in het centrum van Berlijn de joden gemolesteerd, mis handeld, ze uit trams en autobussen, uit taxi's en particuliere voertuigen gesleurd; ze werden café's uitgeran- seldwinkels werden geplunderd Bij dat alles stonden S.A. mannen, voor- zoover ze niet meededen of leiding gaven aan het gepeupel, werkloos toe te zien. De vele vreemdelingen, die op het oogenblik te Berlijn vertoeven, waaronder Engelsche oud-strijders en ruiters, die aan de komende Olympi ade zullen deelnemen, hebben zich mateloos geërgerd en dat zal wel de reden zijn, dat de officiëele instanties 's anderen daags de gebeurtenissen hebben veroordeeld, na.de joden er als provocateurs de schuld van te hebben gegeven! S A mannen mogen na hun arbeid nog slechts in uniform op straat komen om ze aldus ken baar te doen zijn, wanneer ze zich zouden misdragen. Intusschen wordt gevreesd, dat de volkssententie zich thans niet meer zoo gemakkelijk zal laten terugdringen het ziet er yoor de joden weer bar slecht uit in Duitschland. De vredespolitiek van oud-strijders. De Engelsche oud-strijders zijn in Berlijn enthousiast ontvangen en Hitier heeft de deputatie persoon lijk ten zijnent verwelkomd. De oud-strijdersvereenigingen in ver schillende landen oefenen een aan- m eikel ij ken invloed ten goede uit op de politiek hunner regeeringen en wel voor vreedzame doelstel lingen. Daarom ook stimuleert o.m. de Engelsche kroonprins de uit wisseling van internationale bezoe ken dezer menschen. Von Ribben- trop sprak de Engelsche delegatie in Berlijn toe, wees op haar be langrijk pacifistisch werk en sprak de hoop uit, dat ze ook nationaal de gevoelens zouden inprenten aan al hun landgenooten, de oud-strij ders van alle landen, want dan zou weldra het oogenblik dóór zijn, dat Frankrijk, Engeland en Duitsch land elkaar de broederhand wilden rijken. Schoon gezegd, maar wat zoeken de Duitschers aan vrede en vriendschap naar buiten, terwijl ze menschen in eigen land barbaars vervolgen, alleen omdat ze van een andere overtuiging zijn, of van een andere religie dan wel e.en ander Buitengewone cQndities.Vraag demonstratie Fil.Velo Waschmachine Mij ras Pauselijk protest in Berlijn. Wil men vrede en vriendschap, dan beginne men met zich het vertrouwen van anderen waardig te maken. Het Vaticaan heeft alle reden om zich te bekingen over de wijze, waarop de Duitsche regee ring het gegeven woord heeft ge houden en daarvan was deze week een officiëele pauselijke protest nota te Berlijn het gevolg, waarin werd opgekomen tegen dé voortdurende schending der bepalingen van het gesloten concordaat, met name dooi de sterilisatiewet, de beletselen, aan de geestelijkheid opgelegd, om te prediken naar opvatting van katho lieke moraal en de aanvallen op de vrijheid van de katholieke vereeni gingen en de katholieke pers. Italië ten oorlog. De Ilaliaansche regeering heeft ten besluite van haar oorlogsvoor bereidingen de mobilisatie van nog twee Italiaansche divisies gelast cn het transport aangekondigd van eenige honderden bommenwerpers naar Oost-Afrika. De volgende maand gaat Mussolini naar Eritrea om er de troepen toe te spreken en aan te moedigen. De Italiaansche pers komt er thans rond voor uit, dat de oorlog tegen Abessinië zal worden geforceerd, ten eerste om een rijk koloniaal gebied te verove ren, maar ten tweede om de schande van Adoea (waar Italië in 1896 klop kreeg) uit te wisschen Men hoopt op hetzelfde slagveld de Abessiniërs vernietigend te kunnen slaan. Met de mobilisatie van bovenge noemde twee divisies heeft Italië, naar Beuter uit Bome verneemt, zijn mobilisatie-programma inzake de Afrikaansche expeditie voltooid. Op het oogenblik bedraagt het aan tal gemobiliseerde divisies 10, waar- va^ 5 infanteriedivisies, vertegen woordigend ongeveer 65.000 man en 5 ter gezamenlijke sterkte van ongeveer 50.000 man. Bovendien beschikt het Oost- Afrikaansche contingent over 35.000 man koloniale troepen. Het aantal werklieden, dat naar Oost-Afrika is gezonden voor het aanleggen van wegen, ligt tusschen de 20 en 30.000. Italië beschikt dus op het oogen blik voor de Afrikaansche expeditie over ten minste 180.000 man. - De week is overigens politiek- rustig verloopen, zelfs de nationale »feest« dag van 14 Juli is dit jaar niet tot een moordpartij geworden. Tragi ch was het lot van de echt- genoote van Dr. Schuschnigg, den Oostenrijkschen bondskanselier, die bij een auto-ongeluk werd gedood, een lot, dat Oostenrijk's regeerings. leider ternauwernood zelf ontkwam. De Abessynische kwestie. De Negus van Abessinië heeft zich bereid verklaard grondgebied in Ogaden te willen inruilen tegen de haven van Zeilaook over een spoorweg valt to praten. Italië ant woordt dat het zich niet tevreden stelt met een stuk woestijn en zelf een einde aan den huidigen toestand zal maken. De Negus heeft in het parlement eenieder opgeroepen het land tot den laatsten man te verdedigen Bezuiniging in Frankrijk. Het totaal der bezuiniging dat Laval aan de Kamer voorstelt be draagt 10.969 millioen francs, o.m. verlaging met 10 pet. van alle uit gaven van den Staat. Goring tegen de katholieken. De Pruiuische premier en chef der geheime staatspolitie, generaal Go ring, heeft zich naar de ofticieele Pruisische persdienst meldt in een tot de oppér—presidenten en regeeringspresidenten gericht decreet, bezig gehouden met de afwijzende houding, welke bepaalde kringen van den katholieken clerus innemen jegens het nationaal—socialisme en zijn instellingen. Minister Göring wijst hetontkete nen van een »Kulturkampf« tegen de katholieke kerk met beslistheid van de hand, zoo gaat de mededee ling van den officieelen persdienst verder, maar hij acht het absoluut noodzakelijk, zich met alle kracht te verzetten tegen alle pogingen, welke door het politieke katholicisme worden gedaan om actie te voeren tegen den nationaalsocialistischen staat. Om een einde te maken aan het drijven van zulke anti-nationaal socialistische katholieke geestelijken, wier opvatting en houding nog be rust op de gedachten wereld van de gewezen Centrumpartij, heeft hij de staatsautoriteiten opdracht gegeven, met alle wettelijke middelen op te treden tegen dergelijke leden van den clerus, die de autoriteit van hun geestelijke functie misbruiken voor politieke doeleinden. Hij dreigt voorts met ontbinding der Katholieke Jeugdbonden. Hij negeert alle motieven van de leiders der Kerk en de strijd nadert zijn hoogtepunt ondanks Concordaat en toezeggingen van Hitier. Een week van luchtvaart rouw. Onze Nederlandsche luchtvaart is van de week wel zeer zwaar getroffen en het Nederlandsche volk zonk in stille bedenking terug na de vele uit bundig beleefde glories- van nog zoo slechts jong beleefden dag. De Kwikstaart verging op den rand van het trotsche vogelennest en met dezen vogel ver teerden zes menschenlevens. De Maraboe sneefde aan het andere einde van onze voornaamste luchtlijn, gelukkig zonder dat er menschenlevens ten offer gingen. In een half jaar tijds verloor de K.L.M. vier van haar grootste vliegtuigen, twintig leden der bemanning en passa giers kwamen daarbij om. Mene mene tekel upharsin 1 We hebben bij een vorige gelegenheid reeds, bij het vergaan n.l. van de Uiver, deze woorden aangehaald. Dat men de waar schuwing toch leere verstaanDat we in onze gerechtvaardige trots over wa we leeren kennen en wat we wonnen onze bescheidenheid tegenover de machtige natuurwetten en de eeuwige ordening der dingen niet verliezen. We kunnen zeer moeilijke zaken niet dwingen met engergie en het ver wekken van een noera stemming bij de massa Meer willen we er voorloopig, in de rouwstemming, welke nog ons aller deel is, niet van zeggen. De K.L.M.- directie bedenke thans echter eens, dat het niet langer meer aangaat om be zwaren weg te praten met communiqué's en opwekkende verklaringen. Zij, die den te prijzen moed had voor gedurf- den pioniersarbeid, ze heeft nu den noodzakelijken moed te betoonen om de opdoemende bezwaren erns.ig' onder de oogen te zien en zoover terug te treden op nieuw ingeslagen wegen, als de voorzichtigheid en veiligheid dat vereischen. Niet alleen de burgerlijke luchtvaart in ons land werd van de week zwaar getroffen, maar ook onze lucht oorlogs vloot boekte een droevig verlies, verlies van een toestel, maar, en dat weegt zwaarder, helaas óók het verlies van een jong menschenleven. Het was de marine officier Halewijn, die bij een val met zijn toestel doodelijk veron gelukte. Hoe het ongeluk met de vMaraboe» geschiedde. De directie van de K. L. M. ont ving het volgende nadere telegram van den gezagvoerder van de »Mara- boe», Hondong »Bushir start normaal. Na driehonderd nieter oneffenheid terrein machine opgesprongen. Rechterpoot vermoedelijk ge deeltelijk naar binnen geschoten waarna rechtervleugel in branc geraakt. Toestel 110 graden uit den koers, waarna onmiddellijk brand uitbrak bij rechter motor en snel uitbreidde.» Uit dit telegram kan men derhalve opmaken, dat de «Maraboe» op het vliegveld van Bushir zelf is ver ongelukt. Het is een groot geluk, dat de brand bij de rechtermotor uitbrak, daar de uitgang voor de passagiers en de leden van de be manning aan de linkerzijde van het vliegtuig zit. Hierdoor was het dus mogelijk, dat alle inzittenden het toestel konden verlaten, voordat het vuur zijn vernielend werk had voltooid. De slachtoffers van de Kwikstaart. Onder zeer groote belangstelling zijn «ie vier leden der bemanning van de omgekomen Kwikstaart Sieberstein, Nieboer, Brom en van Dijk, gisteren op Zorgvliet te Am sterdam ter aarde besteld. Maatregelen bij de K.L M. De K. L. M. heeft besloten met het oog op het tekort aan geoefend personeel de dienst Amsterdam Praag door Tschjesische piloten en ile nacht-postdienst Amsterdam Keulen door Duitsch Lufthansa te laten vliegen, terwijl de luchtlijn Amsterdam—Huil wordt opgeheven, drie der grootste machines zullen buiten dienst gesteld worden om de benzine—leidingen geheel te herzien Het vertrek van Ir. Musseit. Het was wel onder slechte voor— teekenen, dat Ir. Mussert, de leider der N.S.B. Woensdagochtend zijn luchtreis naar Indië aanvaardde, luidruchtig uit geleide gedaan door een groot aantal partijgangers, die blijkbaar den goeden smaak misten om af te houden van een politieke manifestatie op het veld, waar enkele dagen tevoren de verbrande lichamen van andere luchtreizigers henen werden gedragen. Daaronder waren mannen, die voor den goeden naam van het vaderland practisch minstens zooveel hadden verricht als met politieke maskerades ooit kan worden bereikt. De tour de force van het kabinet. Ook de regeering-Cofijn is op Woens dag j.l. het ongewisse tegemoet ge stevend. Dien dag begon n.l. de behandeling van het groote bezuinigings plan, waarvan het nog steeds niet vaststond, of het door de katholieken zou worden aanvaard en daarmee door een Kamermeerderheid. We hebben intusschen den indruk bekomen, o.a. uit een advies van de Maasbode op den vooravond der behandeling, dat een ministerscrisis zou worden vermeden, minder uit enthousiasme voor Colijn dan om de moeilijkheid der samen stelling van een andere regeering. f Mr. P. W. A. Cort v. d. Linden. Met het overdenken van Colijn's positie gaan onze herinneringen on willekeurig uit naar den deze week overleden staatsman Mr. P. W. A. Cort van der Linden, den minister, die er als een wonder in geslaagd is om het zijn landgenooten in een anderen hoogst moeilijken tijd vrijwel allen naar den zin te maken. Hij voerde 't regeerings- bewind in de oorlogsjaren, hij ver dedigde met waardigheid onze neutrali teit naar buiten en behield door strikte rechtvaardigheid den vrede naar binnen. Cort van der Linden, de liberaal, was degene, die de onderwijspacificatie in ons land practisch voltrok. Ook thans bij zijn verscheiden bleek weer, hoe deze edele mensch slechts vrienden heeft geteld. Rijksmiddelen. De Rijksmiddelen hebben, de directe belastingen buiten beschouwing gelalen, in Juni f30,186,216 opgebracht, of f 1,003,074 minder dan verleden jaar. De opbrengst in het eerste halfjaar was f 180.714,691 of f 18.492,655 meer. De achterstand tegenover 6/15 raming bedroeg echter ongeveer evenveel. De nieuwe rijwielplaatjes. Met ingang van 24 Juli a 9. zullen op de kantoren der posterijen ver krijgbaar zijn de rij wielbelasfingplaat jes voor het belastingjaar 1935—1936 (1 Augustus 1935 t/m 31 Juli 1936j. De minister van financiën heeft bepaald, dat gedurende het tijdvak van 1 tot en met 7 Augustus geen boete zal zijn verbeurd wegens het op den openbaren weg berijden van een rijwiel, zonder voorzien te zijn van het vereischte bevestigde rijwiel- plaatje. De Echo van het Zuiden. Waalwijksck en Langstraatsebe Courant*

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 1