KING Het jubileum der Drunensche Vakschool* mmsEQSsana in de raadsvergadering ter sprake te brengen. De heer Michael kon zich met zijn klachten beter wenden tot den opzichter der Waterleiding, die hem volledige inlichtingen kan verschaffen. 2. Onderzoek geloofsbrieven der nieuwbenoemde leden van den raad. Door de heeren Verheijden, Kraak en Timmermans worden de geloofs brieven in orde bevonden. De heer Verheijden wil hierbij echter opmerken, dat hij zich per soonlijk niet competent acht voor dit werk, daar hij niet zoo goed met de wet op de hoogte is als de Voorzitter of de Secretaris. Zoo iets als in een naburige gemeente gebeui d is, vindt spr. diep treurig. Voorzitter. Dat is niet aan de orde. Laten wij ons met onze eigen zaken bemoeien. De heer Verheijden zegt dat hij zich in deze verlaat op den burge meester en den Secretaris, die wel zullen weten of de stukken in orde zijn. 3. Goedkeuring wijziging begroo tingen Burg. Armbesturen. Met de voorgestelde wijziging gaat de raad accoord. 4. Goedkeuring rekening Burg. Armbestuur Sprang over 1934. De rekening wordt goedgekeurd met een nadeelig saldo van f 639.49. Verbouw School Nieuwstraat. 5. Voorstel van B. en W. tot het beschikbaar stellen van gelden voor verbouw der v.m. 0. L. School aan de Nieuwstraat te Capelle. De Voorzitter zegt dat tot deze verbouwing reeds besloten is B. en W. moeten er echter nog 't noodige crediet voor vragen. De kosten zullen in totaal ongeveer f740 bedragen. De heer Verheijden wenscht, al vorens hierop in te gaan, eerst eenige inlichtingen. Er loopen geruchten (geen tendensieuze) in Capelle, dat het schoolbestuur een verlanglijstje aan B. en W. heeft ingezonden, waarvan verschillende posten zijn geschrapt. Spr. wil vernemen welke verlangens dit waren, liefst indien mogelijk gespecificeerd. Nu de belas tingen aan 't toppunt staan behoort de raad z.i. te weten hoe met de belastingpenningen wordt omge sprongen. De Voorzitter zegt dat B. en W. met het schoolbestuur besprekingen hebben gevoerd. Uit de loopende geruchten kan worden geconclu deerd dat B. en W. zeer voorzichtig zijn en niet direct alles toestaan wat gevraagd wordt. Spr. vindt het on noodig den raad mede te deelen wat er in de voorloopige besprekin gen zooal is ten berde gebracht. Weth. v. d. Willigenburg is het met den voorzitter volkomen eens. Het is niet gebruikelijk dat derge lijke onderhandelingen geheel be kend worden gemaakt. De heer Verneijden dankt voorde inlichtingen. Spr. vraagt wie voor zitter is van het schoolbestuur. De Voorzitter antwoordt dat de heer Kerst deze functie bekleedt. Het voorstel wordt met 5—2 stem men aangenomentegen stemden de heeren Kraak en Veiheijden. De Voorzitter doet hierna nog enkele mededeelingen. Van den minister van sociale zaken is goedkeuring ontvangen tot uit. voering van het plan tot verbetering der Binnenhaven te Capelle in werkverschaffing. Woninghuur. De Voorzitter zegt dat B. en W. in een conferentie met de Woning bouwvereeniging »Capelle» besloten hebben te trachten toestemming te krijgen tot verlaging der huren van de dure en leegstaande woningen aan den Loonschen Dijk te verlagen van f 3.50 tot f 3. Vermoed wordt dat de woningen na deze huurver- laging spoedig weer bewoond zullen zijn. Zoo lang de huizen leegstaan lijdt de gemeente een strop van on geveer f 1000 per jaar. Weth. v. d. Willigenburg voegt hieraan nog toe dat het in de be doeling ligt de menschen, die nu in woningen van f 3 wonen, voorkeur te geven als zij naar de grootere huizen aan den Loonschen Dijk willen verhuizen. De heer Michael vreest dat de gemeente zich hiermede op glad ijs begeeft. Straks zullen de woningen van f 3 leeg komen te staan en zal men ook deze moeten verlagen. Spr. verwacht dat de bewoners der huizen aan de Heistraat zeer onte vreden zullen zijn als ook hun huren niet verlaagd worden. De Voorzitter zegt dat juist daarom deze menschen de gelegenheid krij gen om de huizen aan den Loon- schendijk te betrekken. De menschen kunnen dus geen reden hebben om ontevreden te zijn. De heer Michael zou ineens de groote strop willen nemen en alle huizen verkoopen, anders blijft de gemeente toch altijd stroppen lijden. De heer Verheijden wil als oudste lid van den raad alle heeren op het hart drukken deze strop niet te nemen, daar men daarmede in de kaart van anderen zou spelen. De Voorzitter zegt dat de Woning bouwvereniging heeft aangetoond rmunt HET OPENEN VAN EEN BUS K N G PEPERMUNT dat de woningen van f3,_ goed verhuurbaar zijn. De heer Kraak merkt op dat het veel scheelt waar de woningen zijn gelegen. Spr. begrijpt de situatie zeer goed en stelt het op prijs dat B en W. met dit voorstel komen. Dat de heer Michael bang is van dit voor stel kan spr. zich indenken, daar hij wellicht straks genoodzaakt zal zijn de huren van zijn eigen wonin gen te gaan verlagen. Michael. Er wordt een aanval op mij gedaan, als zou ik uit eigen belang spreken. Daartoe heb ik mij echter nooit geleend. Wij zijn zelf voorop gegaan met de verlaging van huren. De gemeente zal de strop der woningen niet kunnen ontgaan en de heeren kunnen u niet overtuigen dat deze huurverlaging voor de gemeente een voordeel zal zijn van f 1000. Ik zal niet tegen stemmen, al wilde men alle huren tot f2.50 verlagen. Overweeg echter wal gij doet, het wordt een groote strop voor de gemeente! De heer Verheijden wil nog op merken, dat hij het dieptreurig vindt zooals de woningbouw in de Heistraat heeft plaats gehad Dat is altijd een strop voor de gemeente geweest. Sabotage bij de Werkverschaffing. Bij de rondvraag zegt de heer Michael dat het werk in den polder doorde Heidemij. niet oordeelkundig wordt uitgevoerd. Ieder aannemer zou dat beter gedaan hebben. Spr. wijst er op dat de duiker tot twee maal toe is ingedrukt en hij wil weten voor wie de kosten daarvan zullen zijn, daar toch de gemeente eigenlijk de aannemer van dit werk is. De Voorzitter antwoordt dat de gemeente geen aannemer is. De gemeente doet alleen het grondwerk en het leggen van de buizen en de duiker wordt door het polderbestuur zelf gedaan. Het is intusschen nog niet bewezen dat het indrukken der buizen de schuld van den uitvoerder is. Er zijn nl. sterke aanwijzingen, die er op duiden dat hier sprake is van op zettelijke vernieling. De buizen zijn klaarblijkelijk met koevoeten ver nield. Er zijn reeds enkele verhooren afgenomen van menschen, die in den bewusten nacht op het werkverschaf fingsterrein zijn geweest en 't proces verbaal is reeds in handen van den Officier van Justitie. De heer Michael houdt vol dat heel het werk slecht is uitgevoerd. Spr. protesteert ertegen dat de op zichter hem van het terrein heeft willen verwijderen, hetgeen echter niet gelukt is. Volgens spr. is het niet noodzakelijk dat de schade door sabotage is veroorzaakt. Hij blijft het wijten aan de ondeskundige uitvoering. Hij acht het zelfs onmo. gelijk dat alle buizen door sabotage vernield zouden zijn. Voorzitter. Het is toch wel opmer kelijk dat de koevoet precies paste in de gaten, die in de buizen zijn geslagen De heer Michael vraagt nog hoe het staat met de verlichting van den' Capelschen Dijk, waarop de Voor zitter antwoordt, dat ondanks her haald aandringen nog steeds geen begrooling van de PNEM is ont vangen. De vergadering wordt hierna ge sloten en de raad gaat in geheim comiié ter vaststelling van den staat van oninbare en nog te verhalen posten over 1914. HEUSDEN. Met den Voorzitter waren alle leden aanwezig. 1. De notulen werden onveran derd goedgekeurd. 2. De volgende ingekomen stuk ken w.rden ter kennis gebracht: Besluit van Ged. Staten van 10 Juli, houdende goedkeuring van het oesluit tot wijziging der begrooting 1934 voor de Gem. Oudheusden; besluit van Ged. Staten, houdende goedkeuring van de benoeming van den heer Ant. van Delft tot Gem. Ontvanger; besluit van Ged. Staten goedkeurend het besluit, om te waarborgen de rente en aflossing van een door de Godsnuizen aan te gane leening bij de Ver. Bank van Ned. Gemeenten; Brief van Ged. Staten ten geleide van een Kon. Besl. van 18 Juni, waarin goedkeuring wordt verleend, aan de vastgestelde verordening regelen de het heffen van vergunningsrecht voor den verkoop van sterken drank in 't klein. 3. Aanbieding rekening 1934 van deze gemeente en de voormalige gemeenten Herpt, Oudheusden en Hedikhuizen. De Voorz. vraagt den Raad, of het goed is, dat hij een Commissie van onderzoek aanwijst. Dit wordt goedgekeurd en de Voorz. benoemt de leden Meijer, Verschure en Slap. 4. Voorstel van Burgem. en Wet houders tot wijziging der Gem. begrooting 1935. Conform het voorstel wordt be sloten. 5. Onderzoek der geloofsbrieven der nieuw benoemd verklaarde leden van den Raad. Evenals i»ij punt 3 benoemt de Voorz. een Commissie van onder zoek, die wordt samengesteld uit de leden Verschure, Schmiehusen en Meenhorst, waarna de openbare zitting geschorst wordt. Later her opent de Voorz. de vergadering en verzocht het oordeel der Commissie te mogen hooren, waarop het lid Meenhorst rapporteert, dat gebleken is, dat alle stukken in orde waren, waarom hij namens de Commissie adviseert tot toelating der nieuwe leden. De raad gaat hiermede accoord. 6. Voorstel van B. en W tot het beschikbaar stellen van een lokaal der voormalige U.L.O.-school aan de vereeniging: »Het Groene Kruis«. De Voorz. zei. dat de oude woning in huur door »het Groene Kruis« niet meer voldeed, waarom de vereeniging op verzoek een lokaal was afgestaan in de v.m. U.L.O.- school, wat de Raad wel zou goed vinden. En nu vroeg de Voorz. dit lokaal blijvend af te staan. Ook dit werd goedgekeurd. B. en W. stelden echter voor een kleine vergoeding te vragen, n.l. van f2.50 per maand. Aldus besloot de Gemeenteraad. 7. Verzoek restitutie rioolbelasling van A. de Haan Dit verzoek was in de vorige vergadering aangehou den en nu had de Voorz. besproken, of de Haan ambtshalve vergoeding kon worden verleend, wat echter niet ging. Daarom stelde de Voorz. voor restitutie te verleenen op bil lijkheidsgronden. Dit vond de Raad goed en zoo werd restitutie toege staan over de laatste drie jaren, zijnde f 3 00. 8. Voorstel van B. en W. tot toekenning van een subsidie aan ons Middelbaar Onderwijs in Noord brabant voor het bezoeken der Hoogere Handelsschool te Waalwijk door een leerling uit het voormalig Hedikhuizen. De Voorz. zegt, dat de Gem. Hedikhuizen verzuimd heeft voor 1935 een post uit te trekken en stelt daarom voor, voor dat jaar8/,, van f 100 is f 66,66 toe te kennen, wat met algemeene stemmen wordt goedgekeurd. 9. Voorstel van B. en W. tot intrekking der verordening op de heffing van opcenten op de gemeen tefondsbelasting voor zooveel betreft de grmeente en de v.m. gemeenten Oudheusden en Hedikhuizen en tot vaststellen eener nieuwe verorde— de vereeniging »Heusdens Belang» om te komen tot een zwembad. De Voorzitter zegt, dat het niet onmogelijk is daartoe te geraken. Wel kan hij zich niet nader uitlaten, doch hem dunkt 't niet onmogelijk om de werkzaamheden te doen uit voeren als object werkverschaffing en zou gaarne het oordeel vernemen van den Raad. Toen bleek, dat de Raad met hem accoord ging, stelde de Voorz. voor de volgende motie aan te nemen: »De Raad in zijn openbare vergadering van 1 Aug'stus j.l., erkennende de wenschelijkheid Drunen heefc Zaterdag het 25-jarig bestaan van zijn Vakschool voor Schoenmakers gevierd op een wijze, die getuigt dat men het belang der schooi op de juiste waarde weet te schatten. Vrijwel de geheele plaats leefde mee met dit feest, hoewel dit officieel toch maar beperkt was tot hen, die rechtstreeks iets met de school te maken hebben. In het gebouw der school, dat voor deze gelegenheid feestelijk was ver sierd, had te half drie de opening plaats van de tentoonstelling van het werk der leerlingen. Bij deze plech tigheid waren aanwezig de Burge meester en Mevr. v. d. Heijden, de wethouders en de gemeente-secreta ris, de leden van den gemeenteraad, de Commissie van Toezicht op het Nijverheidsonderwijs, de besturen van R. K. Werkliedenvereniging en Vak verenigingen, Notaris Schreurs, vroe gere voorzitters van het schoolbestuur, leerlingen en oud-leerlingen. Door den voorzitter van het feest comité, de heer A. v. d. Wiel, wer den de aanwezigen op hartelijke wijze verwelkomd. In een korte rede bracht spreker hulde aan de oud-voorzitters van het schoolbestuur, wijlen den heer Jansen en de heeren H. v. d. Geld, J. Bergmans en Bataille, en aan de gees telijke adviseurs die in den loop der jaren het schoolbestuur hebben ter zijde gestaan, pastoor Couwenberg, kap. Goossens, kap. Welting, kap. Vogels en kap. Huijbers. Bij zonderen dank bracht spr. aan het gemeentebestuur, dat de school altijd met woord en daad heeft ge steund en dat thans, sinds de over name der school door de gemeente als schoolbestuur fungeert. Spr. richtte vervolgens tot den directeur, den heer Brok, die in de 25 jaren van zijn direc teurschap werkelijk voor de school geleefd heeft en wien geen zorgen te veel zijn geweest. Hij eindigde met de hoop uit te spreken, dat de heer Brok nog lange jaren aan de school verbonden zal mogen blijven, welke wensch door een krachtig applaus der aanwezigen werd bekrachtigd. Rede van den Burgemeester. van een zwembad voor Heus^ bij draagt B. en W. op het maï op t van een plan en begrooting VT cen het genoemde werk.» voo Hier is niemand tegen. be RondorA vak^3 Het lid Meenhorst deelt mee, «eekeniï de schutting bij de v.m. school'v^ne ver: U. L. O. het niet lang meerling^ houden, waarop deVoorz. zegt, dat ij ceru er zijn aandacht aan zal schenk/de Va Daar niemand meer het woon direc verlangde, ging de Raad over,quette geheim comité ter behandeling VF heer on in ba ar verklaring van eeni gesch posten schooldgeld enz., betrekkin der hebbende op het dienstjaar 1934^rhandi konde de w bij leN plaus v De he jord di •Jangste nmg. De Voorz. zegt, dat dit geschiedt op advies van den belastinginspec teur te Waalwijk, omdat de gem. Herpt geen verordening had. Ook moest op last van het Departement van financiën een nieuwe verorde ning worden vastgesteld. Voorts deelt de Voorz. mee, dat men eigenlijk slechts te doen heeft met een administratieve handeling en stelt voor 75 opcenten te heffen. Het lid Meijer bemerkt, dat Oud heusden maar 55 opcenten heft, doch de Voorzitter zegt dat het niet aan gaat in één gemeente verschillende opcenten te heffen, waarom hij zijn 75 opcenten handhaaft. De raad besluit hiertoe. 10. Vroeger gedaan verzoek door Burgemeester Mr. R. v. d. Heijden hield vervolgens een toespraak, waarin hij uitvoerig het wel en wee der school gedurende de kwarteeuw van haar bestaan schetste. Spr. begon met een woord van waardeering voor de groote belangstelling, die hij beschouw de als een appreciatie van het groote nut der school en een erkenning van haar groote beteekenis. Uit de feiten, die de burgemeester uit de jaren omstreeks 1910 ophaalde, bleek wel dat de oprichting der school niet zonder moeilijkheden is tot stand gebracht. Vooral het leggen van een goede financieele basis had heel wat voeten in de aarde, doch in Mei 1910 kon de school, met financieele mede werking van rijk, gemeente en pro vincie worden gesticht. De huisvesting der school was in de eerste jaren nog ver van bevredigend, doch hierin kon in 1918 door den bouw van een school met directeurswoning voor de totale som van f 27000 afdoende verbetering worden gebracht. Spr. ging na wie er zooal het schoolbestuur hebben uitge maakt voordat de school in 1911 door de gemeente werd overgenomen, sinds welken datum het college van B. en W. de school bestuurt. Sprekende over het doel der school en de wijze waarop de cursussen zijn ingericht, zeide de burgemeester, dat voor hen die het handwerkvak grondig willen leeren een opleiding gedurende drie jaren noodzakelijk is. Zij die in de machinale industrie gaan kunnen echter met een leertijd van twee jaar of zelfs korter volstaan. Korten tijd heeft een machinale afdeeling aan de school bestaan, doch de vestiging der Rijks vakschool te Waalwijk, maakte deze afdeeling overbodig, waarom deze afdeeling, die bovendien te zware lasten op het schoolbestuur legde, toen is opgeheven. Spr. wees er echter op dat zij, die aan deze school het hand werkvak goed geleerd hebben, toch ook in de machinale industrie een voorsprong hebben op andere arbeiders. Het aantal van 446 leerlingen die de school in de 25 jaren bezochten vindt spr, een sprekend bewijs voor de groote beteekenis van de school, vooral als men daarbij bedenkt dat de cursussen, hoewel oorspronkelijk slechts bed voor Drunensche jongens, door 2 leerlingen van buiten werden bez Begon de school met een 11-tal lingen, thans telt zij er 47, hetg bijna drie maal zooveel is als het middelde per jaar in de voorafgaa; jaren. Vooral dit laatste stemt s;iarne tc bemoedigend, en hij wil er uit concigenheic deeren dat het nut der school bewj zeer zen is. Lng, Vervolgens bracht spr. hulde archie d diegenen, die in den loop der jaragen h< hun beste krachten aan de school c;De geven hebben de hesturen der vrojding gere Hanze-afdeeling, de Commisï------ van Toezicht, de directeur en de tege: QA woordige en vroegere leeraren, heeren v. Venrooy, die in 1925 ovemQND leden is, J. de Hart, J. Vissers, J. Jeho/ en P. v. Nistelrooij. R Wanneer de school een goev 'Gra. staat van dienst heeft, dan dankt mo Het dit voor een zeer groot gedeelte m" Mor hem, die haar gedurende 25 jaren gi15 leid heeft, aldus ging spr. voort. Ges JJ aanvallen of verdachtmakingen kunnaio Pi«r den heer Brok deze verdienste on 10 Gral nemen. Spr. wenschte den heer Bm00 van harte geluk en bood hem narae^o het gemeentebestuur, als blijk va.ió waardeering voor zijn werk, een pracB30 tig vulpotlood aan. De Burgemeester eindigde zijnrecji met de hoop uit te spreken dat school nog lange jaren zal mogen b?-30 staan en onder leiding van den tegei woordigen directeur nog vele vruchte?.oo voor de gemeenschap en voor Drune>o5 in het bijzonder .zal afwerpen. •4_5 De Directeur sprak getroffen e« Jjj dankwoord en zeide, dat hij toe jo eigenlijk niets meer dan zijn plicht ha gedaan. Waarvoor dan al die woord^. R. en dat huldeblijk vroeg spr. zich Mo De heer Brok zeide voor een en and C. I zeer dankbaar te zijn en dankte oo°°? de vroegere schoolbesturen en vo 'L", den steun, dien zij hem steeds geg^ r. ven hebben. Spr. wees ook op de goeé.oo Gr samenwerking, die hij mocht onde»'-3ü Go vinden van het gemeentebestuur, :?-15 het bijzonder van den Burgemeeste^,, en van de Commissie van Toezickn',i„ De Burgemeester las eenige ingei.oo komen schriftelijke gelukwenschen vofc°° o.a. van oud—burgemeester v. HulteË'^ oud—burgemeester Mr. Loeff, de 7.00 Inspecteur van het Nijverheidsonde! 7.15 wijs, den directeur der Rijksvakschof8™ te Waalwijk en de groep SchoeiK industrie van den R.K. Fabrieksarbe: 9.30 dersbond. 10.30 Bloemstukken waren ingekomen o n van het gemeentebestuur, de Com missie van Toezicht, de lederhandelaV. A. ren en de oudleerlingen. son Nadat de eerewijn gedronken wa^ verzocht de Burgemeester de aanwe^'1^" zigen een kijkje te gaan nemen in he 10'15 tentoonstellingslokaal, waar tal vai 10.35 c uitstekende werkstukken van de hui, u w J dige cursisten waren te bewonderei,11 Hiermede was de plechtigheid in he schoolgebouw ten einde. 112'30 j Het feest der oud leerlingen 2.30 Voorafgegaan door de tonen eene y' harmonie, die was samengesteld ui oud—leerlingen, werd de directeur e diens echtgenoote hierna per auto naa de zaal van den heer Th. Elshoi gebracht, waar de oud—leerlingen he: met een speciaal feestlied verwelkom den. Ook hier waren de burgemeester de raadsleden en de Commissie va: Toezicht aanwezig, en tevens gaf 00! Ds. v. d. Vlugt blijk van belangstelling Daar de voorzitter van het comifc oud—leerlingen verhinderd was c. 1 van werd de directeur toegesproken doo den heer Jac. Maas uit Waalwijk. Spi meende dat er alle reden was om der directeur te huldigen nu deze zich 2: jaren met zijn geheele personeel ge geven heeft aan zijn levenstaak. D' tijdgeest heeft de bacil der critiel overal geplant» aldus spr., en die i ook aan de Drunensche vakschool nie onthouden. En was deze critiek m uitsluitend bedoeld als streven naa verbetering, dan kon ze worden aan vaard, niet echter wanneer het e slechts om te doen is een goede zaai af te breken. Spr. zeide dat de oud—leerlinge! ruimschoots tevreden zijn over het ii Drunen ontvangen onderwijs en da zij daarvan het groote nut reeds heb ben ondervonden. In het bijzonde prees spr. de methode, die de direc teur steeds heeft toegepast en waar Dat is voor Uw winkelier één van de prettigste dingen, die hij voor U kan doen. Want hij weet, dat de koper van KING-pepermunt een te vreden klant betekent en hij geniet zelf mee van het heer lijke aroma. Het liet Ver Jo De Hal Opfi Hal Het Spa Het Lez Nie Rev Gri Het Me Da Ht Be Gr Bi Cu H( Gi Ni H« W D Li Vi G VI 1.00 5.00 5.30 0.00 0.15 7.00 7.20 1 7.50 7.58 V. P. 8.00 9.15 10.30 A. V 8.30 V. A 11.00 K. R 8.00 10.00 10.30 11.00 11.30 12.15 1.00 1.30 2.00 3.15 5.15 0.00 0.15 7.15 7.35 8.00 8.05 8.15 9.00 9.15 10.00 10.30 10.C5

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 2