Oe Echo van hel ïuldeo PROVINCIAAL NIEUWS. Tweede Blad. DE VEREENIGINGSPLANNEN. No. 60. WOENSDAG 7 Aug. 1935. Vorige week zijn wij getuige ge feest van de spontane wijze, waarop de bevolking van de gemeenten Geertruidenbeig en Waspik zijn wensch heeft te kennen gegeven om de zelfstandigheid van eigen ge meente te behouden. Deze demon stratie zegt ons, en hopelijk ook de bevoegde instanties, meer dan ellen lange betoogen hoe de stemming onder de inwoners dezer beide ge meenten is, temeer daar we weten, dat de plaatselijke comité's van actie rechtstreeks uit de bevolking zijn opgekomen, zonder inmenging of stimuleeiing van ofticieele gemeente lijke instanties. Hier sprak enkel en alleen de volksmond, die spontaan zijn meening wilde uiten. Nu hebben wij vroeger al meer malen gezegd, dat wij niet veel waarde hechten aan de historische argumenten, waarmede tegenstan ders van opheffing van bestaande gemeenten meestal komen aandra gen. In den regel zijn dit immers plaatselijke gevoeligheden, die voor de bevoegde instanties toch geen gewicht in de schaal zullen leggen, wanneer er duidelijk zichtbare voor- deelen tegenover staan. Nu zal na tuurlijk de historie van een 700 jaren oude stad als Geertruidenberg wel meer gerespecteerd worden, maar toch willen wij in deze laatste beschouwing voordat Ged. Staten over de plannen gaan spreken de nadruk leggen op de meer tastbare nadeelen, die het onderhavige plan bij eventueele uitvoering zal met zich brengen. Het zou wel niemand, die met plaats en streek op de hoogte is, in het hoofd komen om dit uitgestrekte gebied van de grens der gemeente Sprang—Capelle tot aan die van Made c.a. onder te brengen in een enkel gemeentelijk verband. De bezwaren, die deze uitgestrektheid met zich brengt in een gebied waar de communicatie bovendien niet zeer gemakkelijk is, springen werkelijk al te zeer in het oog dan dat wij er hier in den breede over zouden behoeven uit de weiden Het zou geen kleinigheid zijn, indien men van Waspik uit »even» naar het raadhuis in Raamsdonksveer zou moeten! Nu kan men ons tegen werpen, dat er toch zoovele gemeen ten zijn, die een dergelijke, misschien zelfs nog grootere uitgestrektheid hebben en waar tal van kerkdorpen nog veel verder van het gemeentelijk centrum verwijderd zijn. Deze ver gelijking is echter zeer onjuist. We dienen er nl. terdege rekening mee te houden dat we hier te doen heb ben met een drietal vrij dicht be vclkte gemeenten. Het is hier geen streek met talrijke verspreide ge huchten, zooals men elders zoo dikwijls aantreft, hier woont de geheele bevolking in flinke dorpen bijeen, die elk voor zich een vol doende omvang hebben om een eigen gemeentebestuur te rechtvaar digen. Wij zouden de laatsten zijn die de opheffing van lilliputgemeen- ten zouden bestrijden, dat hebben wij al meermalen ronduit gezegd, en dat is ook nog gebleken bij de nieuwe gemeentelijke gebiedsindee- ling in het Oosten der Langstraat, die wij ten zeerste hebben toegejuicht. Maar hier kunnen we toch zeker niet van lilliputgemeenten spreken Raamsdonk heeft meer dan 7000 inwoners, Waspik 3400 en Geer truidenberg 2800. Dat zijn dus stik voor stuk gemeenten, die niet om wille van het geringe zielental voor opheffing in aanmerking behoeven te komen, zij zijn voldoende levens krachtig om een eigen, zelfstandig bestuur te voeren. De financieele voordeelen vormen natuurlijk voor Ged. Staten een der sterkste argumenten. Het valt niet te ontkennen, dat de vereeniging van drie gemeenten en dus de opheffing van een tweetal gemeente lijke administraties geldelijke voordeelen met zich zal brengen, al zullen deze voordeelen niet zoo groot zijn als op het eerste gezicht lijkt, zooals terecht in de requesten van Waspik en Geertruidenberg is naar voren gebracht. Maar mogen deze financieele voordeelen worden genomen ten koste van de verstoring van een wreedzame samenleving? Wij meenen van niet, want het heterogene karakter van de bevol kingsgroepen, die zullen worden bijeengevoegd, zal anderzijds leiden tot zooveel schade door te geringe samenwerking, dat deze voordeelen spoedig weer zullen dreigen verloren te gaap. Wij gelooven tenminste niet dat de verschillen in aard en karakter der inwoners dezer gemeenten spoe dig zullen kunnen worden wegge- vaagd. Wie in de streek ook maar eenigszins thuis is, kent het verschil en de rivaliteit, die er tusschen de bewoners bestaat, en weet dat deze rivaliteit nog zou worden bekrach tigd wanneer er één gemeente zou komen, waarin dan natuurlijk van zelf één der dorpen het centrum zou moeten worden. Reeds nu hoorden wij plannen beramen om toch maar vooral te zorgen, dat de meerderheidin den nieuwen gemeen teraad voorenkele groepen zou ver zekerd zijn, die daardoor in de nieuwe gemeente de lakens zouden kunnen uitdeelen 1 Dat zou toch al wel een heel slecht begin zijn voor een samenwerking, die, wil zij vruchtbaar zijn, dlle groepen der bevolking zou moeten omvatten Dat het tot zulk een samenwerking zou kunnen komen durven wij vooreerst niet gelooven, eerder vreezen wij dat de nieuwe gemeente verscheurd zou blijven door inwen dige heibeltjes en dorpspolitiek in den slechten zin van het woord, waardoor de deelen onderling zullen trachten elkaar vliegen af te vangen en zoodoende een gezonden, krach- tigen bloei in het nieuwe gemeente lijke verband zullen belemmeren. Binnen enkele dagen zullen Ged. Staten de plannen bespreken en hopelijk zullen zij daarbij goede nota nemen van de requesten, die Woensdag bij hen zijn ingediend. Wij hopen dat Ged. Staten daaruit de overtuiging zullen putten, dat de voorgenomen vereenigingsplannen weer dienen te worden opgeborgen in het laadje, waaruit zij thans na tien jaren weer zijn opgevischt. Waalwijk, 6 Aug. 1935. Kapelaansbenoeming Door Z. D. H. den Bisschop van 's Hertogenbosch is benoemd tot 3e kapelaan der parochie St. Jan alhier de WelEerw. heer Völker, thans kapelaan te Strijp. Geslaagd. Voor het examen Engelsch 1. o. is geslaagd de Eerw. Broeder No lascus (T. Baas) alhier, die zijn op. leiding genoot bij Mej. L. van lersel, leerares Engelsch M. O. alhier. Herdenkingsfeesten 75-jarig bestaan der Liedertafel y>Oefening en Vermaaka. Zooals bekend herdenkt onze lie dertafel «Oefening en Vermaak« dit jaar haar 7o-jarig bestaan en even eens zal bekend zijn dat dit zeld zaam feit feestelijk zal worden herdacht. En terecht. Al moge de opzet der feestelijkheden niet zoo grootsch zijn als in normale omstandigheden, een waardige herdenking mag toch niet achterwege blijven waar 't hier be treft een zeer bijzondere gebeurtenis van een zeer bijzondere vereeniging. Wij behoeven thans niet uiteen te zetten wat «Oefening en Vermaak« al die jaren geweest is en gedaan heeft voor het muzikale leven en den naam onzer plaats, dat mag vol doende bekend geacht worden. Maar zeker is dat van dien aard dat een passende herdenking en een warme hulde op z'n plaats is. Met voldoening hebben we dan ook gezien dat onze gemeenteraad een bijdrage van f250. - schonk voor dit feest en wij twijfelen er niet aan of vele onzer ingezetenen zullen er prijs op stellen't hunne bij te dragen moreel en financieel voor 't wel slagen der a.s. feesten. Deze herdenkingsfeesten, die ge houden worden Zaterdag en Zondag 14 en 15 September, zullen in hoofd zaak bestaan, zooals begrijpelijk is, in muzikale feesten. De bedoeling is dat Zaterdagmiddag de feestelijk heden geopend worden, waarvoor de plaatselijke muziekgezelschappen uitgenoodigd worden te concerteeren. Des avonds wordteen groot concert gegeven, waarschijnlijk door de be kende harmonie «Generaal Karei van der Heijden« uit Zalt-Bommel. Na afloop waarvan Bal-Champêtre op 't Raadhuisplein. Zondagochtend ten 12 uur zal het jubileerend gezelschap gehuldigd worden en receptie verleenen aan belangstellenden en zustergezel- schappen, terwijl op de kiosk de muziekgezelschappen hun concerten voortzetten. Des avonds Feestconcert te geven door Breda's Mannenkoor (pl.m. 150 zangers) onder leiding van Willem Robert Jr. in de zaal «Musis Sacrum« met groot balj na. Ook dezen avond zal het publiek zich voorts op de Markt met bal- -champêtre kunnen amuseeren Voegen we er nog bij dat verwacht wordt een feestverlichting onzer mooie kiosk en dito raadhuis, ver sieringen enz. Dit zijn de voornaamste voorloo- pige plannen, die natuurlijk in elk Ons Raadhuis. Op een architectuur tentoonstelling te Londen werden het raadhuis van Hilversum van Dudok en dat van Waalwijk van Kropholler getoond als representanten der moderne Nederlandsche architectuur. Ongetwijfeld mogen wij ons gevleid voelen dat onze plaats deze eer is te beurt gevallen. Naar Ned. Indië. De Eerw. Broeder Vitus (J. Degger) onderwijzer in de eerste klas der St. Petrusscholen alhier zal medio September naar Java vertrekken, waar hij geplaatst zal worden bij een Missiepost der Paters Jesuiten. Broeder Vitus heelt zich steeds bijzonder veel zorg gegeven voor de voorbereiding der kinderen voor de Eerste H. Communie. Zijn leerlingen en vele ouders zullen hem slechts ongaarne zien vertrekken. H. Robbers. De heer H. Robbers, tot dusverre gérant der N.V. Hotel de Twee Kolommen, gaat met ingang van lü Augustus «de Korenbeurs« Markt Helmond exploiteeren. Het ga hem in zijn nieuwe bedrijf in elk opzicht naar wensch en ieder Waalwijker zal bij een bezoek aan Helmond zeker even in de Koren beurs aanwippen. Concert. Op de kiosk van de vereeniging «Koninginnedag» te v.m. Besoijen werd Maandagavond een concert gegeven, waaraan medewerking werd verleend door de Gemengde Zang- vereeniging «Halleluja» uit Besoijen en de Liedertafel lot Bloei der Toonkunst» en de Harmonie »St. Jan» uit Baardwijk. Door de drie gezelschappen werd een uitstekend program geboden, dat bij de talrijke muziekliefhebbers, die zich voor de kiosk hadden geschaard zeer in den smaak viel. Naar Teg eten. De meisjes van de Missienaaikring te v.m. Besoijen hebben Zondag een bezoek gebracht aan de Passiespelen te Tegelen. Ook de leden der tooneelclub D.V.S.V. hebben de spelen Zondag bezocht. Uitstapje. De Baardwijksche Missienaaikring maakte Zondag onder leiding van de presidente, mevr. Donkers, per touringcar een uitstapje., naar de Ardennen, 's Morgens in alle vroegte werd vertrokken, want de reis was ver. De meisjes hebben zeer genoten van het natuurschoon in de Arden nen, de grot van Han en Beauraing 's Avonds keefde het gezelschap, zeer tevreden over het mooie uit stapje, naar huis terug. Telefoondienst Waalwijk. Nieuwe telefoonabonnes No. 275 A. A. Faro, Grootestraat 15. No. 107 C. N. van Haren, Hoog- einde 13. No. 137 Schoenfabriek Marathon, Fa. C. de Rooij. No. 276 Mr. Fl.Timmermans-Kalis, Grootestraat 314. Vervallen telefoonabonnes No. 98 Th. M. de GraafT, Juliana- straat No. 250 H. Meeth, Putstraat 14 B. No. 174 Wed. L. M. B. Rubbens— Timmermans, Grootestraat 240. No. 220 A. J. Spapens, Mr. van Coothstraat 18. Kruisboog gezelschap Nooit Gedacht. Zondag j.l. hield bovengenoemde vereeniging, gevestigd bij mej. Wed. J. v. Helvoirt Putstraat alhier, haar jaarlijksch koningschieten op hare banen. Dat het een hevige strijd was moge blijken uit het aantal punten dat de drie hoogste schutters in 25 pijlen wisten te behalen, nl. Frans v. Helvoirt 109 p., Ant. Rombouts 98 p. en K- v. d. Schans 97 p., zoo dat de heer Fr. v. Helvoirt tot koning werd geproclameerd en hem het eere-teeken door den oud-koning den heer C. Brok werd overhandigd. Na den wedstrijd bleven de leden nog enkele uren gezellig bijeen, waarbij nog menige speech op den nieuwen koning werd uitgesproken. Nooit Gedacht kan met genoegen op het jaarlijksche feest van Koning- schieten terugzien. Besmettelijke ziekten. In de afgeloopen week kwamen in de provincie Noord-Brabant 25 gevallen van besmettelijke ziekten voor, nl. 23 van roodvonk, waarvan 3 te Waalwijk, 1 van diphterie en 1 van febris-undulans. 60-jarige echtuereeniging. Op 12 Augustus a.s. hoopt het echtpaar Sebrecht Vos en Johanna Adriana Timmermans aan het Oost opzicht voor wijzigingen uitbreiding ejnde te Sprang zijn 60-jarig huwe- vatbaar zijn en wat natuurlijk veel üjksfeest te herdenken. Ongetwijfeld den steun die men zai het de krasse oudjes op dit zoo zeldzame feest niet aan belangstelling ontbreken. Het einde der Bossche Stadsfeesten. De feesten ter viering van het 750 jarig bestaan van 's Hertogen bosch zijn geëindigd. Zaterdag en Zondag is met een uitbundige feest- afhangt van ondervindt. Wij vertrouwen dat niemand de heeren zal teleurstellen; al zijn de tijden slecht, het geldt hier een bij zonder feit, dat de trek naar onze gemeente ook weer eens op speciale manier zal bevorderen en ook de neringdoenden van groot voordeel zal zijn. viering de herdenking gesloten, de vreugde is in deze laatste dagen werkelijk ten top gesteken. Oud 's Hertogenbosch was in de nachte lijke uren één mcuschenmassa, die jubelde en zong tot aan het gloren van den nieuwen ochtend. Werkelijk er is feest gevierd zooals alleen Brabant dat kan. De Burgemeester van den Bosch heeft Maandag de volgende procla matie aan de bevolking uitgevaar digd Nu de feesten ter herdenking van het 750 jarig bestaan van 's Herto genbosch een einae hebben genomen is het mij een behoefte om uitdruk king te geven aan mijne waardeering en erkentelijkheid voor de wijze waarop de geheele bevolking van 's Hertogenbosch onder ieder opzicht heeft medegewerkt om deze feesten naar wensch te doen slagen en een schoon, ordelijk en vlot verloop te doen hebben. Geen wanklank heeft mij bereikt. De versiering van straten en pleinen is prachtig geweest. De optochten, uitvoeringen en kinderfeesten van buurt en wijkcommissies zijn schit terend geslaagd, dank zij de goede leiding en de prettige samenwerking, welke overal heerschte. ledereen heelt zijn best gedaan en daardoor is er ontzaggelijk veel be reikt en is de reputatie en den naam van 's Hertogenbosch in alle opzichten eer aangedaan. De St. Jans-Basihek is het middel punt der feestviering geweest. Haar schoonheid heelt ons allen zeer bekoord en betooverd. Wij mogen terecht trotsch blijven op ons voor geslacht, dat haar heelt opgericht. Ik zal deze feestdagen nooit ver geten en mij steeds Herinneren de waardige en uitstekende gezindheid der Bossche bevolking, welke daarbij zoo duidelijk tot uiting is gekomen. Wethoudersverkiezing in Tilburg. Dr. H. Moller heeft ontslag geno men als lid van den Tilburgschen gemeenteraad, waardoor hij dus tevens zijn wethoudersfunctie heeft neergelegd. Dr. Moller behoort tot de minderheid der R.K. Raadsfractie, die het aantal wethouders van vier op drie wil terugbrengen. Bovendien zou de heer Moller de blijvende cumulatie van zijn beide ambten, wethouder en kamerlid, ongewenscht achten. Centraal Noord-Brabantsch Museum. Na sluiting der schilderijenten toonstelling »Noord-Brabant« werd op 1 Augustus j.l. overgegaan tot opening der stembus in verband met den beoogden aankoop van schil derijen. De uitslag der stembus wees voor aankoop aan 1. Stilleven, Jan Bogaerts met 334 stemmen. 2. Heeze's interieur, Arthur Briët, met 331 stemmen. 3. Rust, Frans Oerder, met 212 stemmen. 4. Mijn gids uit Santa Cruz, Her man Moerkerk, met 170 stemmen. Dinsdag 6 Augustus te 3uurn.m. zal in de hal van het museum de trekking plaats vinden. Behoudens circa 800 bezoekers bij de opening hebben 1623 personen de tentoonstelling bezocht. SoepeLr toepassing van de Trekhonden wet. Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant hebben aan de gemeente-- besturen in die provincie medege deeld, dat volgens mededeeling van den minister van Binnenlandsche Zaken het de laatste jaren ingenomen standpunt bij toepassing van de Trekhondenwet te beperkt is geble ken o.a. op grond van een terzake betrekkelijk advies vandeveeartsenij- kundige faculteit der rijksuniversiteit te Utrecht. Er is volgens den minister geen voldoende reden de zooge naamde zitvergunningen, tot zitten op de hondenkar, te beperken tot niet valide of bejaarde personen. Indien bijv. een lange afstand met de hondenkar moet worden afgelegd, levert het juist voor den hond bezwaar op, indien deze zich voort durend in den kalmen gang van den mensch zou moeten voortbewegen, zooals zou geschieden, indien de geleider gedurende den rit niet op de kar zou mogen plaats nemen. Ook kan het gebruik van een hon denkar in sommige bedrijven, in het bijzonder in het landbouwbedrijf, blijkbaar nog moeilijk geheel worden gemist, o.a. voor het zich begeven naar en van de weide of den akker in verband met het verrichten aldaar van verschillende werkzaamheden. Bij gebleken misbruik kan intus- schen de vergunning worden inge. trokken. Najaarskeuring van dekhengsten in Noordbrabant. Denajaarskeuring van dekhengsten ingeschreven in de boeken der stam- boekvereenigingen, zal voor de provincie Noord-Brabant voor het type trekpaard plaats hebben te 's-Hertogenbosch op 22 October om 14 uur en te Zevenbergen op 24 October om 9 uur. Openluchtspel Oisterwijk. In het raam van de Maria feesten, die te Oisterwijk gedurende de maand Augustus gehouden worden, had Zon dagavond de eerste opvoering van >Die Sevenste Bliscap« plaats in het speciaal daartoe gebouwde openlucht- theater, midden in de kom der ge meente. Bij deze galavoorstelling waren buiten B. en W. ook aanwezig mgr. A. F. Diepen, de missiebisschop uit Curagao mgr. I. N. N. Verriet, en de heer A. Th. van Ryen, lid van Gedeputeerde Staten van Noord Brabant. De belang stelling bij deze première mag bevredi gend genoemd worden. Adler und Oppenheimer. De Adler und Oppenheimer Berlijn boekte in het aigeloopeu boekjaar een netto wiust van R.M. 1,35 mil- hoen tegen een winst van R M. 0,81 millioen in het voorafgaande boek. jaar dat over zes maanden ging. Het dividend bedraagt 5 pet. tegen nihil. De gang van zaken was in net afgeloopen boekjaar bevredigend, het aantal personen in dienst der maat schappij steeg met 236, terwijl in het loopeude boekjaar een verdere stijging viel waar te nemen. He verkoopaldeeling werkte niet tot algeheeie tevredenheid, het was weliswaar mogelijk den binnenland- schen omzet te vergrooten, doch de buitenlandsche afzet kon niet geheel gehandhaafd blijven. Van de deelneming in de Amster- damsche Ledermaalschappij te Ois terwijk werd wederom een aandeel in de winst ontvangen. De bankschulden der Adler und Oppenheimer ad R.M. 3,54 (v.j. 4,84) millioen bestonden voornamelijk uit Stilihalteverplichtingen. De directie meent ook in het loopende boekjaar een bevredigend resultaat te mogen verwachten. Msb. DRUNEN. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Drunen, te houden op Donderdag 8 Aug. 1935, des namiddags, te 7 uur ten gemeentehuize. Agenda. Ingekomen stukken w.o. a. besluit van Ged. Staten, hou dende goedkeuring van het raads besluit d.d. 28 Juni 1935 tot wijzi ging der begrooting 1934; b. besluit van Ged. Staten, hou dende goedkeuring van het raads besluit d.d. 28 Mei 1935, tot onder- handsche verpachting van de jacht tusschen Afwateringskanaal en Hei- dijk c. besluit van Ged. Staten, hou dende goedkeuring van het raads. besluit van 28 Juni 1935, tot het aangaan van een kasgeldleening groot f 15OÜ0; d. mededeeling van Ged. Staten dat de wijziging van de verordening tot helling van vergunningsrecht voor den verkoop van sterken drank in het klein Koninklijke goedkeuring heeft verkregen; e. processen-verbaal van de stem- bureaux, het hoofdstembureau en het centraal stembureau voor de verkiezing van leden voor den ge meenteraad f. mededeeling van den voorzitter van het centraal stembureau, dat door hem zijn ontvangen de schrif telijke mededeelingen van de geko zen raadsleden, dat zij hun benoe ming aannemen. 2 Aanbieding gemeenterekening en rekening voorm. GEB 1934 en aan wijzing van commissie van onder zoek. 3 Wijziging gemeentebegrooting 1935. 4 Onderzoek van de geloofsbrie ven der gekozen raadsleden. Onze dorpsgenoot de Weleerw» Pater Wilbertus in de wereld J. de Wit, die eenige maanden thuis heeft ver toefd, zal op a.s. Zondag in alle H. Missen een predicatie houden waarna een collecte met open schaal wordt ge houden voor zijn missie. Wij verwach ten dat alle inwoners zich goed zullen houden. Op 15 Aug. a.s. zal bij de Paters in Udenhout het afscheid gehou den worden, waarna de Eerw. zich per auto met nog twee Paters naar de boot zal begeven om de reis naar de missie van Nederlandsch Borneo te aanvaarden. Wij wenschen onzen jeugdigen vriend een voorspoedige reis. DRUNEN. Het paard van land bouwer K. uit Elshout schrok in de Torenstraat van waschgoed dat aan de lijn te wapperen hing. Het paard sloeg op hol en kwam met kar en voerman in een sloot terecht. K. kwam onder de kar terecht, doch bekwam geen noe menswaardig letsel. Nadat de heele zaak weer op den weg was ge bracht kon de tocht worden voort gezet. Het Tijwielpad langs het vernieuwde weggedeelte, vanal den Drunenschen dijk tot aan de Katte- staart wordt tusschen de tramrails gelegd. J Maandagmiddag om half een arriveerde alhier het stoffelijk over schot van mevrouw Loeff-van Dijk, weduwe van wijlen den weledel- gestrengen heer J. H. A.Loeff, oud notaris van Drunen, overleden te

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 5