Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. IN LIEFDE IN CHINA i 3 r, b EERSTE BLAD. FEUILLETON DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE RLADEN. De R.K. Staatspartij en de Devaluatie. DE 33e JAARBEURS GEOPEND. 69. ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1935. 58c JAARGANG. 34 Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. iranco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: YVAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Reclames 40 cent per regel. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. n het Augustus—nummer van Maandblad der R.K. Staatspartij ffen wij een pro-devaluatie schouwing van een medewerker hoc, die wij hier in zijn geheel ernemen omdat uit de opname n dit artikel weer eens blijkt hoe leidende kringen der R.K. Staats- rtij steeds meerderen de oplossing r moeilijkheden via devaluatie eken. AVelke zijn de gevolgen van valuatie, het eenigst overgebleven ddel Devaluatie brengt met één g het kostenpeil op wereldniveau. Jus geen loonsverlaging, geen nlasting van het crediet en der chtszekerheid, geen vermeerdering r werkloosheid en geen afbraak r sociale wetgeving Ditbeteekent et, dat al het lijden dan voorbij De wereldcrisis wordt hiermede et ongedaan gemaakt en bezuini- ngen blijven noodig. Doch wij llen niet langer bij de rest van wereld achterblijven. In onze bedrijven zullen bij een evaluatie als in Engeland dus andhaving van de binnenlandsche oopkracht van den gulden de osten op wereldniveau komen oonen, salarissen, rente van geld- hulden enz. zijn dan op hetzelfde iil gebracht. (De rente in de ge- evalueerde landen is belangrijk ger dan in de goudlanden 1) De iport zal toenemen naar de vrije larkten b.v. Zuid-Amerika, waar ij, na eerst door Engeland en merika opzij geduwd te zijn, nu iet behulp van het gedevalueerde elgië geheel verdrongen worden oor de verlaging onzer prijzen in e buitenlandsche valuta. De export zal rendeerend worden van „De Echo van het Zuiden". Uit het Engelsch, door BEN BOLT. Nadruk verboden. Ja, dat is in orde, hernam haar vader. Daar zullen we ook geen ruzie om krijgen. Maar je moet verstandig e werk gaan, Li, en haar niet behan delen als een vrouw van je eigen ras. De mandarijn liet zijn hikkend achje weer hooren en negeerde den raad. Het is hier vreeselijk warm, zei hij rustig. Buiten is het koeler. We hunnen meteen van je fraaien rozen tuin genieten, terwijl we praten. Gelijk heb je! antwoordde Bar rington en ging voor, naar den ande ren kant van het huis. Het meisje wachtte in haar schuil plaats tot de twee mannen verdwe nen waren; toen kwam ze te voor schijn doodsbleek en zielsbedroefd. Kr sprak ontzetting uit haar donkere °ogen, namelooze angst teekende zich op haar wit gezicht, en haar mond trilde. O! kreunde ze. Verkocht te wor den als een Chineesch meisjei Wat moet ik doenWat kan ik doen? Haar gedachten gingen uit naar dokter Forsyth. Ze moest hem ver tellen wat ze gehoord had: ze moest rschuwen en hem tegelijker- naar de gecontingenteerde landen. Dat zal een vermeerdering van binnenlandsche koopkracht geven, waarvan in de eerste plaats de Nederlandsche bedrijven zullen pro- fiteeren. Na devaluatie zal werkelijke en blijvende industrialisatie ter hand genomen kunnen worden. Tal van contingenteeringen zullen opgeheven kunnen worden en vervangen door invoerrechten, terwijl de devaluatie ook als invoerrecht zal werken. De baten onzer Indische bedrijven zul len weer gaan vloeien, aangezien de prijs der producten der cultures door het Engelsche Pond beheerscht wordt en dus in guldens hooger zal zijn. Dit heeft ook weer invloed op de Ned.—Indische en langs twee wegen, op de Nederlandsche schat kist; n.l. doordat Nederland niet langer de Indische tekorten behoeft te linancieeren en doordat de Neder landsche fiscus van de in Nederland verkregen baten zijn deel ontvangt. De inkomsten van den Staat zullen bij deze verlevendigingen der con junctuur niet langer terugloopen Onze scheepvaartzal de concurrentie met Pond en Dollar weer kunnen voeren. Er zullen weer moed en ondernemingslust komen, om de zeer zeker nog grootc moeilijkheden het hoofd te bieden. Maar, werpt men tegen, wij zullen onzen invoer duurder moeten beta len. Dit is zeer zeker geen bezwaar voor de afgewerkte producten, welke onze industrie ook voortbrengtdeze zullen dan meer in eigen land ge fabriceerd worden en vermindering der werkloosheid brengen. Wat de grondstoffen betreft, deze vertegen woordigen in het algemeen niet meer dan 50 pet. van den kostprijs, zoodat de monetaire aanpassing zelfs voor de artikelen, met buitenlandsche grondstoffen vervaardigd, voor de helft kostprijsverlagend werkt. In België heeft de devaluatie na 4 maanden een verhooging van de kosten van levensonderhoud van 4 pet. gebracht, tegen een loondaling tegenover het buitenland van 28 pel. en een kostprijsdaling van minstens 14 pet. En men vergete niet, dat wij in een gunstigere positie dan België tijd om hulp vragen. Ze stond te over leggen. Ik zal hem vragen hier te komen, fluisterde ze. Het is onmogelijk om het allemaal te schrijvenHij zou het niet gelooven Ze liep naar een tafeltje van bam boe en krabbelde een haastig, drin gend briefje Daarina verzegelde ze het en g'.ng de kamer uit om een jongen te zoeken, die het briefje naar de statie kon brengen. HOOFDSTUK IX. „VERRADEN!" In de schaduw van liet huis tegen over den rozentuin drong Leiand Barrington thee met den mandarijn en sprak met hem over zijn dochters huwelijk, toen hij een van zijn be dienden uit het huis zag komen met een brief in de hand. Hij zelf had dien dag geen brief geschreven, het was dus niet moeilijk te gissen dat zijn dochter de schrijfster moest zijn. Een plotselinge nieuwsgierigheid greep hem aan, hij wilde weten voor wien de brief bestemd was. Wacht een oogenblik, verzocht hij Li Weng-Ho. Ik moet je even al leen laten. Als Kathleen soms ver schijnt, verzin dan een of ander excuus De mandarijn, die den brief, welke de huisjongen in de hand hield, ook gezien had, begreep de bedoeling van zijn gastheer. Deze bleef maar een minuut of drie weg en toen hij terug keerde wist de mandarijn dat de es peditie niet vergeefs was geweest, want Barrington's oogen schitterden triomfantelijk. verkeeren, welk land de levens middelen voor het grootste gedeelte moet importeeren, terwijl wij prac- tisch alleen graan behoeven. Hierbij kan echter de prijsverhooging door verlaging der monopolierechten ge compenseerd worden. Tenslotte zullen tal van landbouw steunmaatregelen beëindigd kunnen worden. De bloembollen, tuinbouw- artikelen en bacon zullen door de betere exportprijzen zonder steun rendabel zijn, terwijl de zuivel dooi de hoogere exportprijzen er aan merkelijk beter aan toe zal zijn. Laat men hierbij bedenken, dat wij er beter voorstaan dan België, aangezien onze banken nog solide zijn. Een eventueele gedwongen nieuwe devaluatie, welke, naar ge zegd wordt, in België dreigt, kan ons daardoor bespaard blijven. Wij moeten een nationale politiek volgen en »de prediking van het evangelie van de wanhoop», zooals een onzer voormannen de huidige politiek terecht kenschetste, zoo spoedig mogelijk beëindigen. Thans loopen wij steeds achter de feiten en.... achter de tekorten aan. Maar er is haast. Wie het Neder landsche bedrijfsleven van nabij kent, weet, dat groote catastrophes op til --- Net wat ik dacht, begon hij. Die brief was voor Forsyth bestemd. De mandarijn knikte, wachtte wat de ander verder zou zeggen en sloeg Barrington zonder een enkel teekeii van ongeduld gade, terwijl deze be daard een sigaar aanstak. Ik begrijp het niet goed, ver volgde Barrington, aan zijn sigaar trekkend. Kathleen moet iets ontdekt hebben. Ze vraagt hem in den brief om hier te komen en haar te redden van wat ze een vreeselijk lot noemt. Wil dat hij haar meeneemt de rivier af tot Canton en alles wel zou vertel len als ze hem sprak. Liet je den brief door? Natuurlijk. Waarom? Snap je dan niet dat onze be langen zóó beter gediend worden? Jc. kunt het gerust laten om de statie in brand te steken, dat is onnoodig moei lijkheden verwekken. Ik moet me al eig vergissen als Forsyth niet hier komt, zoodra het donker is; dan zal hij Kathleen een teeken geven dat hij er is en het eenige wat jij te doen hebt, is te zorgen dat je mannetjes bij het hek staan. Ze kunnen hem in pikken zonder dat hij een kik hoeft te geven. Hij zal Chang wel met een briefje terug sturen; Chang zal mij dat briefje overhandigen en dan we ten wij wat hij van plan is, zoodat we onze maatregelen kunnen nemen Begrepen? Ja, antwoordde Li Weng-Ho, het is een uitstekend idee. Over een week zal ik dokter Wang-Hi een officieel bezoek brengen en mijn deelneming betuigen. Als je dochter ons kostje zóó schitterend voor ons kookt Dat is het 'm juist, lachte Bar- zijn. En wat eenmaal stil ligt, komt niet vlug meer aan het draaien. De devaluatie komt tochmaar dan gedwongen als in België met alle verlies van voordeelen, daaraan verhonden. Als de begrooting 1936 zal moeten worden ingediend, zal blijken, dat ondanks het bezuini gingsplan, een tekort van 60 millioen, of nog meer, gedekt moet worden, en hoe? De werkloosheid (in Juli nog een toename van 2000) zal eveneens tot devaluatie dwingen. De Regeering heeft twee goede gelegenheden voorhij laten gaan. De eerste, toen Minister Steenberghe het probleem aan de orde stelde de tweede bij de Kabinetscrisis. Moge spoedig in onze partij en in het parlement de overtuiging alge meen wordenNiet deflatie óf devaluatie; geen keuze; devaluatie alleen is mogelijk en noodig. Senatu deliberante, Saguntum periit. Terwijl wij debatteeren tegenover het buitenland, gaat ons bedrijfsleven en daarmee ons voik ten gronde.» Een lesje voor plaatselijke neringdoenden. Zeker, er zijn deze keer een 50-tal exposanten minder verzameld ter Jaarbeurze in Utrecht dan hij de Najaarsbeurs van 1934, en de ver huurde expositieruimte is 400 M2 minder groot, maar men vergete niet dat de deelname aan de Neder landsche Jaarbeurs in betrekkelijk weinig jaren tot een ongedachte hoogte is geslegen en dat het toch moeilijk zou zijn aan te nemen, dat de stijging zich zelfs in het ergste crisisjaar, dat we tot nog toe beleef den, zou voortzetten. Ook in nor malen, laten we liever zeggen in goeden tijd, zou een instelling als de Jaarbeurs ééns een verzadigingspunt moeten bereiken. Op het aantal exposanten zegt een vermindering van 50 weinig of niets, op de haast onmeetbare expositie oppervlakte een teruggang met 400 M2 nog minder. rington. Forsyth zal natuurlijk denken dat Kathleen hem verraden heeft. Op hetzelfde moment luisterde Dick Forsyth en zijn collega naar een geklop op de poort. Forsyth liep naar den muur, gevolgd door den ander. De ladder stond nog op dezelfde plaats waar hij haar neergezet had; voorzichtig klom hij naar hoven cn gluurde over de rand omlaag. Het plein was leeg. Maar voor de poort stond een eenzame Chinees met een brief in de hand. De man zag Forsyth niet, bleef nog even wachten en raapte toen een steen op, waarmee hij op de poort begon te hameren. Forsyth daal de zacht de ladder af. Het is in orde, deelde hij zijn collega mee. Er staat een man voor de poort met een brief in zijn hand. Misschien komt hij van Li Weng-Ho, hoewel hij niet de uniform van de Vamen draagt. Ik zal hem opendoen Het gehamer duurde voort; de Engelschman schoof den balk opzij en trok de poort open, waarop de Chinees hem het briefje overhan digde. Dokter Forsyth, van Miss Bar rington. Er kwam een glinstering in For syth's oogen terwijl hij het briefje aannam, maar toen hij van den in houd kennis nam, verbleekte hij en kreeg zijn gezicht een ernstige uitdruk king. Kom binnen, voegde hij den boodschapper toe. Ik zal antwoord mee terug geven. De Chinees ging den tuin in. en terwijl dokter Wang-Hi de poort weer grendelde, liep Forsyth onrustig heen Daarom is iedereen verbaasd over het feit, dat deze 33e Nederlandsche Jaarbeurs weer zoo buitengewoon geslaagd is in den opzet. De zaken wereld vertoont 'n bewonderens waardigen moed, waar ze, ondanks den nijpenden nood der tijden, on danks de zorgen, welke steeds zwaar der op het nationale zakenleven zijn gaan drukken, zóó durfde uit te pakken. Ware er perspectief van betere toekomst, dan zou men den be toonden moed gemakkelijkerkunnen begrijpen, maar zulk peispectief is er n i e t. De secretaris—generaal van de Jaarbeurs de heer Graadt van Rogge, stelde dat in zijn woord te genover „de pers*' nadrukkelijk vast. Er is geen rede voor optimisme de algemeene toestand is verre van rooskleurig Bovendien is thans de lucht vol geworden van oorlogsru moer, en de zakenman weet, wat dit beteekent. Maar als het alles dan zoo slecht is in de wereld en de vooruitzichten somber zijn, waarom nemen dan tóch keer op keer zooveel groote zakenlieden deel aan de Jaarbeurs? Terwijl de fabrikant en winkelier bangelijk bezuinigt op zijn reclame, „omdat" de tijd slecht is, vindt zijn collega van groot formaat, 't juist noodig, méér dan anders, de trom te roeren en de aandacht op zijn onderneming gevestigd te hou den. Deze groote zakenlieden zijn geen weifelende amateurs, maar profs in hun vak ze weten welke stimulans hun verkoop behoeft reclame Het is thans geen tijd, waarin het gaat om de risico van een beetje méér of een beetje minder verkoop, maar waarin het „zijn" en 't „blijven" van de zaak op het spel staat Er is minder consumptie, méér productie en het leger van bemiddelaars lus- schen producent en consument is ontzaglijk groot. Producenten en bemiddelaars moeten in grooten getale sneven wie wil blijven leven, moet er voor strijden. De consument kan heden ten dage overal terecht, te kust en te keur. Bij wien of wie hij ten slotte zal en weer. Het was dokter Wang-I ii duidelijk dat de ander hevig geschokt moest zijn en na even zijn blik op hem te hebben laten rusten liep hij naar hem toe. Heb je onaangename tijding ont vangen Forsyth vroeg hij vriendelijk. Ja, antwoordde Forsyth, met een ruk stilstaande, toen barstte hij uit: Wang-Hi, de mandarijn en Bar rington zijn een paar ellendige schur ken. Daaraan heb ik nooit getwijfeld, luidde het kalme bescheid. Alleen heb ik nooit kunnen ontdekken wie de grootste schavuit van de twee was. Dat zal ik je vertellen het is Barrington. Hij is een doortrapte boef. Dit briefje is van Miss Barring ton. Haar vader staat op het punt haar te verkoopen aan Li Weng-Ho, of heeft dat al gedaan. Ze vraagt of ik haar helpen wil met de sampan weg te komen. Wang-Hi dacht een oogenblik na. Ben je ervan overtuigd, dat het briefje van Miss Barrington is? klonk het toen. Absoluut! Dus je denkt niet dat het een valstrik is? Dat ze Dat Miss Barrington een valstrik voor mij opzet, is buitengesloten, verklaarde Forsyth vol overtuiging. Nu, eerlijk gezegd, stemde de Chineesche arts toe, geloof ik dat je gelijk hebt. Maar in dergelijke om standigheden kun je niet voorzichtig genoeg zijn. Het is misschien ver standig als ik even met den jongen praat, allicht kan ik iets ontdekken. Doe dat; inmiddels kan ik over leggen wat mij te doen staat. (Wordt vervolgd). )32 aalwijltsilie en LangstraatscÈe Courant* fcl w. - 10

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 1