Hde Bont-v* Huiten Cream Crackers Kaas Crackers Gemeentelijke Teekenschool ECHO VAN HET ZUIDEN. DERDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. F Heerenkleeding naar maat WIJ ALLEEN u H. Kolsteren-Lagarde TENTOONSTELLINO INGEZONDEN STUKKEN. IEI OPENING CURSUS 1935-1936 op Dinsdag 1 October namiddags 6 uur, m 0ttK:. 69. Zaterdag 7 Sept. '35. 58e Jrg. i. en \vjj ^oode. liddagL^ ge dezen de ko- trans, e \vie. zulke *t. Dit r-sup.^t. -n wij en be- ie-toe. 'k ge- inheid I wor- a. Wi; >g van Geen' i a men rijdog zooals n he* Waalwijk, 6 September 1935. Benoemd. Tot waarnemend hoofd der open- are lagere school in de gemeente heer Oedenrode is benoemd de J A. Horst, alhier. Politie-diploma. Voor het politie-diploma van den a, Ned. Politiebond is te Amster- aDi o.m. geslaagd, de heer H. C. QSems, maréchaussée der brigade Aalwijk, die dit diploma behaalde p,et aanteekening. R.K. H.B.S. en H.H.S. Het voorloopige aantal leerlingen uu!jen er R.K. H.B.S. en H.H.S. alhier in /u et nieuwe cursusjaar bedraagt ians 118, over de verschillende lassen verdeeld als volgt Klasse la en b 39. 35. 25. 10. 9. Uitzending Hoogmis. Zondag 15 Sept. zal de Hoogmis in j parochie St. Jan Baptist door je K.R.O. worden uitgezonden. Overgangs—examen. Voor 't overgangsexamen van de 5e naar de 6e klasse gymnasium jan 't Lyceum te 's-Bosch, slaagde alsnog Herman Langemeijer alhier. Gem. Teekenschool. De cursus 19351936 der Gem. Teekenschool zal aanvangen op 1 October a.s. Aangifte van leerlin- n kan plaats hebben vóór 21 Sept. Secretarie. De jaarlijksche tentoonstelling van het werk der leerlingen wordt gehouden op Zondag 29 September. driel over reed door Is uit nurd uit agen iren, ware iang. tus. )r te hij üe 3 M. niet Grootestraat 319 WAALWIJK TELEFOON 109 tegen prijzen aan de tijds omstandigheden aangepast. de het had, over i ze hij. M. veel ie er een iuto 5 d., vol king zou h. teld. te een ■tre. was uit- om r P. den aar icht tten ver der een en kunnen U leveren de origineele Engelsche oor ge- cen i\v- len tan ens de lag an, 1de ul- Per half ponds pak 20 cent Per pak 27'/a cent U N G E R S ZOUTE BOLLEN ENGELSCHE KAASSTOKJES en BOTERSTOKJES. VERKADE'S KAASCRACKERS. ZIET ONZE ETALAGE. WAALWIJK. Een mooi buitenkansje. Onder 't agentschap Th. Trimbach le Zeine alhier van de 3 pet, obli gatie van »Het Hoefijzer» viel dezer dagen te Waalwijk de f 25.000 op no. 11114 10 lot. Het bedrag werd denzelfden avond uitbetaald. Loterij. De trekking der loterij ten bate derR.K. voetbalvereeniging Hercules is tot nader aan te kondigen datum uitgesteld. Bliksem ingeslagen. Tijdens het hevige onweer van Woensdagavond is de bliksem in geslagen in het pand in de Stations straat, waarin gevestigd is het café van den heer V. Hein. Daardoor ontstond op de vliering een begin van brand die zich aanvankelijk ernstig liet aanzien. De brandweer was spoedig met de motorspuit ter plaatse, de spuit behoefde echter niet op te treden, want een straal op de waterleiding bleek meer dan voldoende om het vuur te dooven. De schade, die vrij groot is door de groote hoeveelheid water, die in het pand gespoten is, wordt door verzekering gedekt. Ook bij v. H. in de Putstraat is Woensdagavond de bliksem in- ling geslagen, echter zonder ernstige ge volgen. Gevonden voorwerpen. Op het politie-bureau zijn inlichtin gen te bekomen omtrent de navolgende gevonden voorwerpen: Gewicht 5 K.G.rozenkrans; bruine portemonnaie. Voorts is ko men aanloopen eèn foxhond. W.W.C. Excelsior. Deze week zal de W.W.C. Excelsior geen trainingsrit verrijden. De eerst volgende rit heeft plaats op Zondag 15 September a.s. BIOSCOOP. R.D.B.-Theater, •alwee dagen in de nor». Het R. D. B.--Theater vertoont deze week een programma, van een genre dat te Waalwijk zoo gaarne gezien wordt. De populaire James Cagney speelt met de lieftallige Patricia Elhs en de amusante Allen Jenkins de hoofd rol in de groote Warner Bros film »Twee dagen in de nor.» Deze film is er een die den mensch recht naar het hart gaat. James Cagney en Allen Jenkins gaan door deze film als een wonderlijk stel knapen van de vlakte en ge ontdekt Din Cagney een acteur van vaak meer i dan gewoon formaat, hij heeft een zelfbewuste branie en een uiterst rustige en zelfverzekerde manier van doen. Slechts zoo nu en dan schiet hij even uit zijn aangeboren gevoel van eigenwaarde en dan is het zon der uitzondering raak. Ge treft in »Twee dagen in de Nor» de meest perfecten kopstoot aan, die ooit op het witte doek werd vertoond en voor de rest wekt »Twee dagen in de nor» levendige herinneringen aan de goede sensatie—film. Het spel der artisten is uitstekend en de dialoog is even raak als de klappen, die er uitgedeeld worden. Zelden zal een Brabander zich in de bioscoop zoo direct thuis voelen als deze week in het R.D.B.-Theater. Door zulk een vlotte, vaardig—ge maakte film als deze »Twee dagen in de nor», zulk een uitstorting van gulle volkshumor en overmoedige leut wordt men onvermijdelijk medegesleept Ook aan het bijprogramma is weer alle zorg besteed. Alles bijeen een programma, dat wij kunnen aanbevelen 1 Luxor-Bioscoop. Uit het Dagboek van een Dokter. »Uit het Dagboek van een Dokter» is het verhaal van den nobelen strijd van een eenvoudig dokter tegen ziekte, domheid, onkunde en voor oordeel. De film is noch tragisch, noch komisch, al komen er droeve din gen in en ook sommige vroolijke scènes. Voor alles is het een film die op het gevoel werkt, vooral door de prachtige typeering die Lionel Barrymore, May Robson, Dorothy Jordan en Frances Dee aan hun rollen geven. Vooral Barrymore is in deze film weer subliem. Hij speelt den rol van den dokter, die door zware slagen getroffen, zich in vrij armelijke omstandighe den in een klein plaatsje moet terug trekken. Daar legt hij echter een ontembare energie aan den dag en weet geheel alleen een zware epi demie te keeren, welk feit hem tot de held van degeheele streek maakt. Als hij er dan later door zijn groote kennis in slaagt een zoo goed als hopeloos geval tot een goede oplos sing te brengen, is zijn naam in de medische wereld voorgoed gemaakt en wordt hem door zijn vakgeno ten de hulde gebracht die hem toe komt. Het is vooral het mooie ka rakter van den dokter, die plicht boven zijn geluk stelt, dat in deze film op den voorgrond wordt ge plaatst. Men zal deze week van een be zoek aan de Luxor geen spijt hebben. Noord-Brabantsche Waterschapsbond Dinsdag is te 's Bosch de zevende jaarlijksche vergadering gehouden van den Noord—Brabantschen Wa terschapsbond. De voorzitter, mr. dr. Vonk de Both, burgemeester van Tilburg, was wegens dexstaking in Tilburg, verhinderd aanwezig te zijn. In zijn plaats leidde de heer W. G. de Waard (Werkendam) de bijeenkomst. In het bestuur werden herkozen de heeren D. Smits ('s-Gravenmoer), J. Brooijmans (Kruisland), en M. Cox (Eindhoven). Een bespreking werd gehouden over den stand van zaken betreffen de tertiaire wegen in onze water schappen. De minder gunstige be deeling door het Wegenfonds gaf aanleiding tot deze bespreking. Na de vergadering werd een ex cursie gemaakt naar het waterschap »de Maaskant.» Schoenen—Congres te Brussel. Het Int. Congres van de Schoenen- branche wordt gehouden te Brussel van 8—12 Sept. Inleiders voor Holland zijn de heeren F. H. Hoek, leeraar aan de Rijksvakschool, die spreekt over de orthopaedische schoenmakerij, hare ontwikkeling en haar doel. Voorts de heeren P. J. Uytendaal uit Rijen en W. Donker Pzn., over »Leder- controle en meer en beter leder.» De Zwitsersche Schoenenbond zal de zaak »Bata» ter sprake brengen terwijl de heer J. A. Melhado, re dacteur van 't Vakblad »de Schoen» hiervoor eveneens is afgevaardigd. Groep Schoenfabrikanten C.H.L.S. Op Vrijdag 13 September e.k houdt de Groep Schoenfabrikanten der Cenlrale H. L. S. een ledenver gadering te Tilburg, onder presidium van den heer J. Verheij. Wij zouden met deze gewone vergaderings-mededeeling kunnen volstaan, doch meenen, rekening houdend met de belangrijke agenda punten, een extra opwekking voor het bezoeken van deze vergadering te moeten plaatsen. Ook bij de schoenfabrikanten wordt veel gepraat en vragen gesteld betreffende de Centrale. De belangen zijn vele en groot en kunnen van ingrijpen den aard worden. Het is een eerste eisch, dat, indien men lid van een organisatie is en grieven heeft, dat men deze op een vergadering naar voren brengt. Elk Bestuur zal een debat met frissche gedachten en goede bedoe lingen toejuichen. (De Schoen») Bata kan in eigen land niet verder uitbreiden. De verwachte Regeeringsverorde- ning in Tsjecho-Slowakije betref fende de beperking van handels vrijheid van winkelzaken is thans afgekondigd. Zij is op diverse branches van toepassing o.a. voor levensmiddelen en schoenen. Deze wet richt zich speciaal tegen groot kapitalistische bedrijven of concerns. Voor firma's van enkele personen is het vestigen van nieuwe zaken mogelijk. De beperking gaat in hoofdzaak tegen opening van nieuwe verkoops zaken en filialen alsmede reparatie inrichtingen van grootbedrijven. Voor het vestigen van nieuwe zaken van meerdere personen of handels vennootschappen is een «numerus clausus« ingevoerd. Ook geldt dii natuurlijk voor Bata. Deze kan alzoo in eigenland niet meer zooveel winkels openen als hij wil (waarvan acte). „De Schoen". W A A L W IJ K. Aangifte vóór 21 SEI 9—12'/a uur, 'sn.m. van SEPTEMBER 25 uur. ter Secretarie, v.m. van ZONDAG 29 SEPTEMBER van 10-5 uur: van het werk der leerlingen in het schoolgebouw. TOEGANG VRIJ. -*g De Directeur, TH. VAN DELFT. Den Bosch zal Buziau huldigen. In verband met het feit dat Buziau Donderdag 12 September weer in de Bouwmeesterrevue »Met vlag en wimpel», welke de volgende week tijdens de kermis té 's-Hertogen- bosch in het Concertgebouw wordt opgevoerd, zal meespelen, heeft zich een huldigingscomité gevormd om den populairen komiek bij zijn eerste optreden na zijn herstel geluk te wenschen. Burgemeester Van Lanschot heeft het voorzitterschap van dit comité, waarin verschillende autoriteiten zitting hebben, op zich genomen. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.). Mijnheer de Redacteur, Wilt U het onderstaande in Uw ge- eerd blad plaatsen: bij voorbaat mijn dank. Het gaat hier over een geval wat een Waalwijksche voetbalvereeniging over kwam, met name Blauw-Wit. Wij moe ten enkele maanden terug gaan. 22 April werd genoemde vereeniging uitgenoodigd tot deelname aan een se riewedstrijd uitgeschreven door de v.v. Noad te Wijk. Blauw-Wit nam deze uitnoodiging aan. Het inleggeld werd voldaan, 2.—, waarvan men 1.— terug kreeg bij opkomst. Van de 8 deelnemers (Noad dong zelf mee) behaalde Blauw-Wit den len prijs. Na afloop werd medegedeeld dat de prijzen nog niet aanwezig waren, doch dat zij over 8 dagen op de bestemde plaatsen zouden zijn. Blauw-Wit wachtte 8 dagen 14 21—2 maanden, doch niets kwam af zetten. Wat blijkt nu het geval? Dat de v.v. Noad een seriewedstrijd organiseerde, en dat zij niet in staat was om prijzen te koopen en dat de uitgenoodigde ver- eenigingen ernstig gedupeerd zijn. Blauw-Wit behaalde den len prijs, doch deze werd niet uitgereikt. Het pu bliek gaat nu denken dat Blauw-Wit zich wat fantasie in 't hoofd haalt, want als men toch den len prijs haalt, zal hij toch wel uitgereikt worden; doch niets van dat alles. Blauw-Wit wacht nu al van 22 April op haar len prijs. Moge lijk sturen zij hem nog als St. Nicolaas- verrassing? Intusschen waarschuwen wij alle vereenigingen om met Noad in onder handeling te treden. Want men wordt uitgenoodigd, betaalt inleggeld, be haalt een prijs, deze wordt niet uitge reikt en de centen zijn naar de maan. U mijnheer, dankend voor de ver leende plaatsruimte. Hoogachtend, L. VAN EETEN, Bestuurslid W.V.V. Blauw-Wit, Waalwijk. De Waterleidingkwestie. Mijnheer de Redacteur. Het zij mij vergund nog even terug te komen op uw driestar in 't nummer van Woensdag 28 Augustus, waarme de ik 't niet geheel eens kan zijn. Ik zal niet meer terugkomen op het geen is geschreven en gesproken over den president-commissaris en alles wat daar is bijgehaald, maar wel wil ik als mijn meening naar voren brengen, dat 't geen u schreef over de houding der gemeenteraden in deze aangelegenheid. Deze hebben in deze niets meer gedaan dan volgens hun en ook mijne meening plicht was. De gemeenteraden besturen de ge meenten zijn daarvoor dus verantwoor delijk. De gemeente is aandeelhouder der waterleidingmaatschappij en heeft dus het recht, te weten, wat daar zooal omgaat. Gewoonlijk wordt de voorzit ter benoemd als vertegenwoordiger op de aandeelhoudersvergaderingen, het welk nog niet wil zeggen dat dan alles goed is, wat deze vertegenwoordiger doet of zegt. Wanneer wij bij een raadsverkiezing op een bepaalden can- didaat stemmen, wil dit nog niet zeg gen dat deze candidaat steeds precies volgens onze bedoeling zal handelen. Wij kunnen hem dan eens persoonlijk gaan vragen hoe dit of dat is, en waar om dat zoo is. Juist hetzelfde doet onze gemeenteraad. Na zeer geruimen tijd verschijnen notulen van een aandeel houdersvergadering (die nog niet eens volledig zijn. Zie het raadsverslag van L. Zwaluwe in Uw blad van Woens dag 28 Aug.). Tevens werd thans Ba lans, Exploitatierekening enz. ter inzage gelegd. Wij meenen uit onze laatste raadsvergadering onthouden te hebben dat o.m. rond 30 mille was betaald aan salarissen en accountantsonderzoek en rond 5 mille voor herschatting en ta riefsverlaging. Dit kwam onze gemeen teraad zeer hoog voor, waarom verde re inlichtingen werden verzocht. En nu moge de voorzitter al deze rekening mee hebben vastgesteld en goedge keurd, de raad ging er niet mede ac- coord, (behoeft ook trouwens niet al tijd met haar voorzitter accoord te gaan!) en legde deze niet-accoord-be- vinding vast in de bewuste motie! Voila tout! Noch het tijdstip, noch de inhoud dezer motie hebben iets met den per soon van den president-commissaris te maken. Ook indien dit iemand anders was geweest, zou deze motie zijn aan genomen. En, tenzij men absoluut kwade trouw voorop zet, zal een objectief beoor- deelaar geen enkele gemeenteraad kun nen betichten, als men het niet met de exploitatie van de waterleidingmaat schappij eens is, en hierdoor het ge meentebelang ziet aangetast. Dat de in dieners der motie als „tot oordeelen on bevoegd" worden bestempeld, ligt mis schien wel aan te weinig gegevens die men kan machtig worden, maar het recht om een motie in te dienen zal hun wel niemand betwisten. Men onder- scheide zaken van personen, en beden ke dat de motie uitgaat van de gemeen teraad als zoodanig. Laten wij hopen dat er ter bevoegder plaatse de noodige aandacht aan worde geschonken, en dat er uiteindelijk toch nog iets goeds uit worde geboren. Met dank voor de plaatsruimte mij verleend in uw geacht en veelgelezen blad. Hoogachtend, X. Waspik, 4 September 1935. Hooggeachte Redactie, Eene afwezigheid van enkele dagen is oorzaak dat ik eerst heden in de ge legenheid kwam het hoofdartikel „Een slecht figuur" in uw blad van 28 Aug. te lezen en te antwoorden op hetgeen naar ik meen door mij behoort beant woord te worden. De motie van afkeuring uit Waspik, over het beleid der waterleiding-Mij., is door mij ingediend, niet in een anti- annexatieroes, doch is zuivere weerga ve van mijn gedachten, nadat ik de no tulen der Waterleiding Mij. over 1934 gezien had. Wanneer u de raadsverslagen van Waspik eens naslaat, zult u zien, dat reeds in 1932 door den heer v. Dongen en door mij aanmerkingen zijn gemaakt over de ons inziens te hooge uitgaven dier Mij., en in 1933 is door den heer v. d. Rijken aan onzen Voorzitter de vraag gesteld, of het waar was, waar over toen eenieder sprak, n.l. dat de President-Commissaris der Mij. een groot salaris genoot daarvan. Onze voorzitter heeft toen geantwoord, dat hij zulks niet wist, doch de kwestie zou onderzoeken en in een volgende verga dering heeft hij verklaard, dat de heer Moons geen salaris genoot. Doov* de schuld der Waterleiding Mij. kwamen de notulen over 1934 pas in Juli '35 voor ons ter inzage. Het is jam mer dat toen juist over annexatieplan nen gesproken werd en U en anderen meenen, dat zulks met elkaar in ver band gebracht moest worden. Ik pro testeer hiertegen en uit bovenstaande kan men zien, dat Waspik's gemeente raad steeds paraat was, en zoo de Mij. correct ware geweest en de notulen tijdig had ingezonden, was een zelfde motie als thans, reeds lang ingediend geworden. Wanneer men overal hoort klagen over de hooge tarieven der Wa terleiding Mij., wanneer men ziet hoe menschen gedwongen worden aan te sluiten, die, als de kwitantie der Mij. komt, deze moeten betalen en hun nooddruft moeten ontberen, eerst aan deze verplichting moest worden vol daan, en deze wantoestanden zijn veel vuldig, dan begrijpt men dit alles beter. En als dan een gemeenteraad aandringt op verlaging der tarieven, dan krijgt men ten antwoord, dat de exploitatie kosten te hoog zijn, dan kunt U mis schien beter begrijpen waaruit zoo n motie ontspruit: niet uit annexatieangst, doch om het vreeselijk onbillijke dat in de motie is uiteengezet. U schrijft verder over een brief, die door den raad van Commissarissen aan verschillende gemeentebesturen op ver zoek is gezonden. U verwijst hiervoor naar het raadsverslag van Sprang-Ca- pelle, waarin die brief voorkomt. We zien daarin, dat commissies en commissarissen de door ons gelaakte uitgaven goedvinden. We zien er ge tallen, waar we van omvallen, alles als winst te boeken voor de Waterleiding- Mij. en bereikt door den President- Commissaris. Als al deze berekeningen waar zijn, moest die man directeur zijn van een Waterleiding Mij. en geen Burgemees ter, want in zijn gemeente, ik betwijfel het, kan men op zulke prachtcijfers niet boogen. Die bewuste brief zegt verder, dat wij totaal onbevoegden zijn. Ja, we zijn niet zoo thuis in de gang van zaken der Mij., dat krijgt men als de stukken een jaar te laat komen, doch mijn motie heeft met het geheele verweer in dien brief niets te maken. Wij protesteerden dat een burgemeester, die reeds duizen den verdient in deze functie, nog eens weer duizenden bij krijgt van een Wa terleiding Mij., hetgeen ten eerste een cumulatie is, die in dezen tijd niet meer moest kunnen plaats hebben, doch ten tweede ook zoo vreeselijk pijnlijk aan doet voor de velen die hun laatsten cent aan diezelfde maatschappij moeten uit geven. Ziedaar het doel van mijn motie, de welke geheel buiten annexatie of becij feringen staat. Ik vertrouw dat U thans een anderen kijk op deze zaak zult krijgen. Hoogachtend, ANTON BROKX-SMITS. Gaarne geven wij ieder gelegenheid om zijn meening te zeggen, daarom ruimen wij met graagte een plaatsje in voor bovenstaande stukken. Wat beide schrijvers betoogen gaat trouwens in hoofdzaak langs de zaak heen, n.l. de indruk die de motie op buitenstaanders moest maken. Deze in druk was niet anders dan dat iets per soonlijks in het spel was. Misschien voelen de geïnteresseerde heeren in Waspik en Geertruidenberg dat niet zoozeer aan, dan wij, die geheel objec tief kunnen oordeelen. Zeker, de gemeenteraad mag zijn meening zeggen, maar laat hij dit dan liever niet doen in een motie, doch laat hij den gemeentelijken vertegenwoordi ger de boodschap meegeven naar de aandeelhoudersvergadering. En als men beslist een motie had wil len opstellen, dan ware het toch beter geweest zich daarvoor eerst op de hoogte te stellen van den werkelijken stand der feiten. Daarvoor is meer ge legenheid dan de heeren denken. In elk geval zou dan uit de motie niet zoo overduidelijk iets persoonlijks tegen burgemeester Moons gesproken heb ben! Dat cumulatie in dezen tijd voorko men moet worden is zeker waar. Maar aan de verdiensten van den heer Moons voor de waterleiding doet deze cumu latie niets af. Bovendien, mogen we hier wel van cumulatie spreken? Het is door zeer bijzondere omstandigheden dat de heer Moons twee jaren deze toe lage heeft gehad, die hij blijkbaar dub bel verdiend heeft, maar overigens ver dient hij geen cent aan de maatschappij. In de gegeven omstandigheden zal het Jn

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 9