Spit KANTONGERECHT. BRIEF UIT DE DRUNENSCHE HAAI. BUITENLAND. Drunen, 12 September 1935. Munheer, De Konniginnedag hemme wir aach- ter de rug en in Drunen is die, woarlijk om zoo te zeggen, hillemoal nie gevierd. Ik hagged in mijn veurige brief over de Ievende-dooi Drunensche meensen, mèr dat kan ik gerust zeggen, want hemme allegoar nie gezien hoe de ken- der probeerden om dezen dag es unnen nationale dag te vieren; op hullie eigen manier. Ollee Tienus genog doarover; moakt oew eigen wir nie dik, ge hed er niks oan! Noa dezen doodschen Koniginnedag kwamen me oan de irste vergoadering van de nijen road. Aon datgene woar veul lang op han zitten waachten mee 't oog op de wethoudersverkiezingen. De misten han doarin een veraan- dering verwaacht, mèr den uitslag wees uit, dat de nij bestuurderen ook in de auw wethouders vertrouwen han en hullie dan ook in dur functie herkozen. Ik kan me veurstellen, dat er zijn, die 't aanders han gewuld en ver waacht, mèr loaten we nou eens mee de haand op 't hart, eerlijk de woarheid zeggen: „Hebben zij in der afgeloopen joaren nie altij gewerkt in 't belang van 't algemeen welzijn?" Wel nou dan, woarom zumme dan aander wenschen. Nou weten we wat we hebben en aanders hamme dat in de toekomst nog moeten ondervinden. Musschien verwaachten sommigen dek over die verschillende pertijen zal uit wijden, om den een of aandere oan den koak te stellen, mèr dat is niet woar, munheer, want even als zooveel aander Drunenschen kan ik er gin touw oan vaast kneupen op den oogenblik en doarom zwijg ik er dan ook mèr liever over. Veul liever breng ik de rijvereeni- ging van Drunen een complimentje veur durre mooie sportdag, die ze oons den Zondag hebben bezurgd. Zonnen dag maag veur veul jong boeren een oansporing zijn om ook hier oan mee te goan doen. 't Is de twidde keer demme in Drunen zooiets beleven, mèr ik zij er dubbel en dwars over te vreden en ik maag lijen dat ze elk joar oons zonne dag bezurgen. Wat zak zegen, munheer, voetballen is mijn foor nie, mèr toch heur ik doar nog zo wel eens een of aander over. Zoo heurde ik van de week van den bakker, dat de Sporters tegensworrig zon mooi werk leveren en overwinning op overwinning behoalen. Mooi vijn ik dat, mèr nou moeten ze verstaand gebruiken en nie alle moed loaten voaren es ze soms ook eens un nen keer zouden verliezen. En wek wir eens ook bij dees ver- eeniging op dur hart wul drukken: soamenwerken en blijven soamenwer- ken, want doar zit alles aan vaast. Van de week gok doar nog eens wijer noar infermeeren, want tegen de wenter wor 't altij drukker mee die voetballerij, meen ik. Loaten we dan veurloopig van de sportieve kaant van oons epistelke af stappen om hier en doar eens rond te blieken en te constateeren demme in Drunen zon verschrikkelijke mooi ver beteringen gekregen hebben oan de we gen. De provinciale weg deur ons laande- lijk, vredig durp, is op den oogenblik tip-top in orde en al zudde ginne lief hebber zijn van de weg, ge zud hem nou veur oardigheid goan gebruiken te voet mee oew fietskoart in oewen broekzak. De gemintewegen hebben terdege dur burt gehad, want god nou eens kij ken in de Torenstraat. Op den oogenblik is dat, volgens meen, de mooiste stroat van heel Dru nen, veural doar veuroan, doar krijdde zoo 't idee, dat ge in een villapark zijt. Ik geef toe, de noam is overdreven, mèr toch is 't doar zomers prachtig es die boombloier gruun zijn en zoo dicht op de weg hangen. Ge hegged gemerkt munheer, dat ze de lantarenpoalen in de stroat een stuk langer hebben gemokt om meer licht op de weg te krijgen. 't Voldin toen nog nie hillemoal, mèr nou zijn ze er aachter, want de boom worren opgesnoeid en ge zult zien, dat za! een heel verbetering blijken te zijn. Witte nog munheer, demme in Dru nen oan wirskaanten van de weg zukke mooi boom han stoan. Die moesen mee den oanleg van 't lectrisch net inder tijd ammel gerooid worren, mèr nou ook dat verdwenen is, nou zugged nie onoardig zijn es me die boom wir eens gingen oanplaanten op unnen beheur- lijke aafstaand van de weg. Dan krijmme wir zon laandelijk ge zicht oan oons durp, want een stad zal t toch wel nooit worren, zou wel. Deur de tijd hoopen we dat me stuup- kes of trottoirs krijgen, mèr doar kan nog efkes over heenen goan. Demme mooi weer hebben, dat zegde wel. Loat 't snaachts dan een tikske vriezen, de doagen zijn praachtig in eenen oijen gezeed. Mee zukke doag, dan kannen me nog eens wat volk in de haai verwaachten al korten de doagen dan ook al stillekes. Ik heb gezien dat 't pompstation zal worren ingezegend. Een mooi werk. Ik durf veur meen gerust te verkloaren demme er best voordeel van zallen heb ben oan die installoatie en dat 't een zegen is veur de hooggelegen laande- rijen in Drunen. Genog doarover, want ge zalt meer plots moeten besteden oan oew plotse- lijk jubileerende vereeniging. Ook van de Tienus de hartelijke fe- licitoaties en de groeten war, hou doe, DE NIJEN TIENUS. in den rug onmiddellijk verdwijnen de pijnen met AKKER's KLOOSTERBALSEM Engeland achter den Volkenbond. Op werkelijk indrukwekkende wijze heeft minister Hoare het standpunt der Britsche regeering ten opzichte van het Italiaansch Abessinische conflict uiteengezet. Woensdag heeft hij zijn rede ge houden, die beschouwd kan worden als een der belangrijkste gebeurte nissen sedert het bestaan van den Volkenbond. Italië zal ervan geschrokken zijn toen Hoare met nadruk verklaarde in naam der Britsche regeering, dat zij bereid is de verplichtingen na te komen, die de Volkenbond haar oplegt. Zeer juist heeft Hoare gezegd dat het hier niet alleen gaat over het onrecht dat jegens Abessinië gepleegd zal worden, maar tevens om het beslaan van den Volkenbond en daarmede van het systeem der collectieve veiligheid. In zijn uiterst belangwekkende rede zeide Hoare »Het systeem van de collectieve veiligheid is opgebouwd op de vol gende beginselen le. De leden van den Bond moeten hun bewapening verminderen tot het minimum, dat zij voor de natio nale verdediging noodig hebben. 2e. De mogelijkheid moet open blijven, dat de machinerie van den Volkenbond op vredelievende wijze en in onderling overleg verandering brengt in omstandigheden, welker voortbestaan den vrede in gevaar zou kunnen brengen. 3e. Ten slotte bestaat de verplich ting een collectieve actie te onder nemen om een oorlog te doen ein. digen, die, het Volkenbondspact ten spijt, wordt gevoerd. Dit geheele systeem, waarop de Volkenbond is gebaseerd, is een van de meest inspireerende concepties in de geschiedenis der menschheid. Het oogenblik is thans uiterst kritiek. De verplichtingen van het pact ten spijt, heerscht er een geest van oorlog. Een geest van agressie, die den ooi log wil, heeft op meer dan één plaats het hoofd opgesto. ken. De ontwapeningsbepalingen zijn niet uitgevoerd, en thans wordt uit vrees voor oorlog alle bewapening, inclusief die van eigen land, opge- voerd. Ten slotte zijn niet alle mach tige landen lid van den Volkenbond. Zelfs hebben eenige groote mogend heden den Bond verlaten. Dit gemis aan universaliteit heeft gevoelens van onzekerheid verwekt. Reeds te veel leege stoelen zien wij aan de Raadstafel. Wij willen er geen nieuwe zien. Eén ding is zeker: Wanneer de last van de Volkenbondsverplich. tingen gedragen kan worden, dan moet hij collectief gedragen worden. De veiligheid van allen kan niet verzekerd worden door een actie van enkelen. In naam van mijn regeering verklaar ik dat wij bereid zijn alle verplichtingen na te komen, die de Volkenbond ons oplegt.» Het is van groote beteekenis dat de Britsche regeering het zwaarte punt van het huidige probleem niet tracht te negeeren. De minister heeft zich onomwonden uitgesproken voor een onderzoek naar de mogelijkheid om de rijkdommen der wereld gelijk matiger te verdeelen Uit deze toe zegging blijkt duidelijk dat Engeland met ernst streeft naar een duurzame oplossing en zich niet om eigen be- langen tegen Italie's plannen verzet. In Rome zal men zich echter, in verblindende hartstocht, wel weer niets van dit verstandige woord aantrekken. Het verluidt al dat Aloïsi zelfs niet op de rede zal ant woorden en dat Mussolini de be handeling van het geschil te Genève gesloten acht. Tecle Hawariax, de vertegenwoor- diger van den Negus te Genève, heeft in een hartstochtelijke pléidooi voor zijn land ook behartenswaar dige woorden gezegd. Hier volgt de belangrijkste passage uit zijn rede: »De gekleurde volken zouden in een daad van geweld een bedreiging van hun beschaving en bestaan zien en hun geloof in de beschavings missie van Europa zou vernietigd zijn. Uniformiteit van beschaving en cultuur hoeft nog niet noodzakelijk geluk te brengen. Toen de oorlog een maand geleden onafwendbaar scheen, heeft het Abessinische volk 24 uur gebeden. Door zich voor God te rechtvaardigen, dacht het zich voor de menschheid te rechtvaar digen. In deze dagen van internatio nale spanning, terwijl de troepen hun stellingen aan de grenzen be trekken, de zeeën met transport schepen bedekt zijn, de lucht ver somberd wordt door moordwerk. tuigen, heeft Abessinië zich volkomen kalm en zeker getoond. Het leven en de bezittingen der vreemdelingen worden gerespecteerd, zelfs van de onderdanen van die landen, die Abessinië op 't oogenblik bedreigen. Het is gemakkelijk door middel van de fotografie en de film bewijs stukken te vervalschen, die z.g. be wijzen moesten leveren van onze barbaarschheid. Wij wijzen deze bewijsstukken, door Italië aan den Volkenbond voorgelegd, als volko men vervalscht van de hand. Mijn land vreest de waarheid niet. Daarom verklaar ik met nadruk, uit naam van mijn keizer, dat wij de oogenblikkelijke zending van een internationale enquetecommissie verlangen, ten einde de waarde van de tegen ons ingebrachte beschuldi gingen te onderzoeken. De aankomst van een dergelijke commissie zal voor ons volk het eenige middel zijn om de hoop op het herstel dei- objectieve rechtvaardigheid te doen herleven. In naam van den keizer verklaar ik, dat mijn hooge souverein bereid is ieder redelijk voorstel aan le nemen. In den geest van verzoe ningsgezindheid, die Z.M. karakteri seert, is hij bereid, de grootste con cessies te doen, ten einde aan de wettelijke rechten van alle landen tegemoet te komen. Het Abessinische volk doet in dit uur van gevaar een uiterst en drin gend beroep op het hart van de menschheid. Dit beroep richt het tot alle mannen en vrouwen in de geheele wereld, opdat zij niet zullen toestaan, dat de Afrikaansche aarde zich rood zal kleuren met het bloed van hun medemenschen. Dat de vrede heersche dat is onze hoogste wensch. Wij vertrouwen onze zaak toe aan de hooge protectie van den Volkenbond, die hier in plenaire zitting vertegenwoordigd is.» Radiorede van Abessinië's keizerin. De tekst der redevoering, die keizerin Manen van Abessinië voor de microfoon heeft gehouden, is gepubliceerd. »De hemel moge ons bewaren», aldus zeide zij, »voor een bescha ving, die rouw en verwoesting brengt. Machtige legers maken zich gereed om ons land te bezetten, onder het bedriegelijke voorwendsel, bescha ving te willen brengen aan ons vreemdzaam herdersvolk, dat in de natuur leeft, in gezelschap met God. Op alle breedtegraden en in alle klimaten hebben de vrouwen den vrede lief en een afkeer van bruut geweld. Italiaansche en Abessinische moeders lijden onder het onherstel baar kwaad, dat een oorlog kan veroorzaken. Abessinië verlangt slechts vrede, zijn geweten is ge rust en alle vreemdelingen, die er eerlijk komen werken, zijn hartelijk welkom.» De keizerin besloot haar met vuur uitgesproken rede met een beroep op alle vrouwen der wereld, om eensgezind te bidden, dat een oorlog moge worden voorkomen er. al haar invloed op de staatslieden te oefenen, opdat er rechtvaardigheid en vrede kome. Hitier proclameert. Bijna onopgemerkt door de inter nationale opinie, die zich geheel concentreert op hetallesbeheerschen- de conflict om Abessinie, speelt zich te Nürnberg het zevende partij congres der N. S. D. A. P. af. De ensceneering is weer enorm. Hitier heeft bij deze gelegenheid den eersten steen gelegd voor den bouw van een reusachtige congres hal, een gebouw dat acht jaren arbeid zal kosten en dat »de grootheid van het nationaal socialisme enzijnleider tot in verre eeuwen zal verkondigen«. Hitier heeft een proclamatie uit gevaardigd, waarin hij zegt dat dit congres »het congres der vrijheid« is. Wij Duitschers aldus de pro clamatie mogen thansconstateeren dat het Duitsche rijk niet langer een weerlooze speelbal is, geen object voor buitenlandschen overmoed, doch dat het beveiligd is, niet door pacten en verdragen, doch door den vastberaden wil der leiders en door de weerbare kracht der natie. Hoe meer het joodsch-interna- tionale communisme gelooft, ineen algemeene Europeeschen chaos de banier te kunnen planten van het oproer en tevens van den bolsjewis- tischen dwingelandijstaat, des te meer zullen wij nationaal-socialis- ten de beteekenis inzien van hel herstel onzer nationale weerbaar heid. Wij beschouwen het leger als het schild voor onzen vreedzamen ar beid. Het is geen nieuwe strijdmacht, doch het roemruchte Duitsche leger, dat kan bogen op een grootsche traditie. Congres der R.K. Middenstanders. Woensdag zijn de leiders van de katholieke middenstandsbeweging in Nederland te Rotterdam bijeengeko men voor liet houden van liet elfde congres van den Ned. R.K. Midden standsbond. Op dit congres zullen de beteekenis en de noodzakelijkheid der ordening voor liet kleinbedrijf tot ui ting 'worden gebracht, ordening ten aanzien van de vestigingsmogelijkheid en ten aanzien van de concurrcntie- methoden. Dit elfde congres sluit zich geheel aan bij het voor twee 'jaar te Breda gehouden zeer belangrijke lüde con gres, waarop aan de orde werd ge steld de wettelijke bescherming van hel kleinbedrijf. Sindsdien zijn de lei ders onzer katholieke middenstands beweging voortdurend in de weer ge weest om de ordeningsgedachte te pro- pageéren, nader te concretiseeren in direct te verwezenlijken maatregelen en de totstandkoming daarvan met al le middelen te bevorderen. Voor een aanmerkelijk deel kon het urgentie- program reeds worden gerealiseerd, een ander deel staat op het punt ver wezenlijkt te worden. I)e onderwerpen, welke op dit elfde congres, dat Woensdag en Donderdag in de Maasstad werd gehouden, behan deld werden, zijn schakels in de keten der sociale en economische ordening, welke de katholieke middenstands bond aan het smeden is. Drs. H. Janssen prae-adviseerde over vestigingseischen voor ambacht, kleine nijverheid en detailhandel, Mr. P. J. Witteman over verschillende practische maatregelen, die ter be scherming van den middenstand ge nomen zouden kunnen worden. Dit congres werd niet gehouden om te demonstreeren, doch om zuiver za- kelijken ordeningsarbeid te verrich ten. De luchtcarteering van Nieuw-Guinea. Yv'oendagmorgen zijn onder leiding van kapitein Koppen de drie De Ha- villand Dragon Six Rapide vliegtuigen, bestemd voor de luchtcarteering, wel ke de K.N.I.L.M. in opdracht van de Nederlandseh Nieüw-Guinea Petroleum Maatschappij zal uitvoeren, van Schip hol naar Bandoeng vertrokken liet is de eerste keer dat een esca drille verkeersvliegtuigen den langen weg van Nederland naar Java aflegt. Zooals men zich zal herinneren, vlo gen zes jaar geleden drie Dornier-Wal vliegtuigen van de marine in groeps verband van Nederland naar Indië, waarbij helaas één van de toestellen in Bagdad een ernstig ongeluk over kwam. Voorrang voor de hoofdwegen. De Eerste Kamer heeft de algemee ne Verkeerswet zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Minister van Lith de Jende deelde mede, dat het nieuwe reglement ter uitvoering van artikel 2 van deze wet zeer binnenkort zal worden afgekondigd. Daarin zal voorrang voor de hoofdwegen worden voorgeschreven. Ook het wetsontwerp tot regeling van den verzekeringsplicht van auto mobilisten voor wettelijke aansprake lijkheid ligt voor indiening gereed. Geen communist loco-burgemeester. De Commissaris der Koningin in Groningen heeft bepaald, dat de bur gemeester van de gemeente Finster- wolde hij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis zal worden vervangen door den heer L. E. Evers, lid van den raad. Zooals men weet hebben de com munisten in den raad de meerderheid, zij bezetten zes van de elf zetels. I)e heer Evers was ook onder den vorigen raad plaatsvervangend burgemeester, toen evenwel niet krachtens besluit van den commissaris der Koningin, doch op grond van een benoeming door het college van B. en W. Finsterwolde krijgt dus geen com- munisti schen loco-burgemeester. De vaste lasten. Verschenen is het voorloopig ver slag der Twefede Kamer over het wets ontwerp inz. bijzondere maatregelen ter verkrijging van verlaging van som mige vaste lasten en huren. Verschei dene leden hebben zich uitgesproken voor een zoo spoedig mogelijke behan deling van het ontwerp. Andere leden gaven als hun oordeel te kennen, dat hel wetsontwerp, indien de regeering het althans niet door een ander van veel verdere strekking wil vervangen, niet alleen zal moeten worden omge werkt, doch ook zoo spoedig mogelijk door verdere maatregelen ter verla ging der vaste lasten gevolgd zal moe ten worden. DEN BOSCH. Niet veilig. Wegens overtreding der veilig heidswet stond terecht A. P. K. uit Genderen, die te Waalwijk als hoofd van een bouwonderneming had na gelaten een steiger op een hoogte van 5.90 M. te voorzien van leunin- gen. Hij werd veroordeeld tot f40 boete of 40 d. h. Tevens had hij nagelaten op dit bouwwerk een arbeidsregisfer en één arbeidslijst op te hangen, zoodat hij wegens overtreding der arbeids wet veroordeeld werd tot f4 boete of 4 d. h. Ook H. A. A., aannemer te Waal wijk, had op een bouwwerk nagelaten een hoogen vloer van een steiger le voorzien van een leuning. Ook hij werd veroordeeld tot f40 boete of 40 dagen hechtenis. Wegens een dergelijke overtreding had zich ook D. v. O. uit Sprang- Capelle te verantwoorden ook hij had een steigervloer op 5 M. hoogte niet beveiligd. Hij kreeg een geldboete van f30 of 30 dagen hechtenis. De straat verontreinigd. Opnieuw stonden E. S. en F. S. uit Waalwijk terecht, wier strafzaak reeds eenige malen werd uitgesteld om een getuige te hooren, die thans verschenen was. Zij hadden puin in een karspoor geworpen. De inspecteur van politie N. Hoeben verklaarde, dat er vaak allerlei vuil gestort werd, hetgeen niet geduld kan worden. Conform den eisch werden zij veroordeeld tot f2 boete of 2 d. h Uit de film „De Schaduw van de Misdaad" welke deze week vertoond wordt in het R. D. B. Theater. Onverwachts overvallen U de venijnige steken. Wrijf dadelijk met Kloos terbalsem, welke tot diep in de weefsels door dringt. omdat de stoffen die de pijnen ver oorzaken er door worden verdreven. Doosje 35 cl. Potten 62'/2 ct. en f. 1.04

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 8