Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. EN LIEFDE IN CHINA EERSTE BLAD. BUITENLAND. FEUILLETON BINNENLAND. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. ER 72. WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1935. 58c JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. tranco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Reclames 40 cent per regel. Prys der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Drie nieuwe anti-Joodsche wetten. In de Zondagavond gehouden zitting an den Rijksdag heeft Goering na de ede van Rijkskanselier Adolf Hitler een drietal wetten voorgelezen, die natuurlijk zonder stemming en met uinutenlange „Heil"-roepen werden oedgekeurd. De eerste wet heeft ten de bescherming van het Duitsche loed en de Duitsche eer. Huwelijken tusschen Joden en on- erdanen van Duitsch of aanverwant loed zijn verboden. Huwelijken, die liettemin gesloten worden, zijn ongel ig, ook wanneer zij, ter ontduiking an deze wet in het buitenland geslo- en zijn. De tweede wet, de Rijksburgerwet erklaart, dat Rijksburger slechts de taatsburger is van Duitsch of aanver want bloed, die door zijn gedrag be- iijst, dat hij bereid en geschikt is om letrouw het Duitsche volk en het Rijk dienen. Hel Rijksburgerrecht wordt erkregen door verleening van den ijksburgerbrief. De Rijksburger is e eenige drager van het volle politie- e recht volgens de wettelijke maat delen. De derde wet heeft betrekking op e Rijksvlag en luidt: De Rijkskleuren ;ijn zwart-wit-rood. De Rijks- en na- ionale vlag is de hakenkruisvlag. Zij s tevens de handelsvlag. De Leider >n Rijkskanselier bepaalt den vorm an de Rijksoorlogsvlaggen en van de tijksdienstvlaggen. In zijn groote rede heeft Hitier ver lamd, dat Duitschland zich geheel luiten de kwesties zal houden die de airopeesche politiek op het oogenblik eheerschen, voor zoover deze kwes- ies Duitschland niet aangaan. Fel is litler van wal gestoken tegen Litauen n verband met de behandeling der )uitsche minderheid in het Memel- van „De Echo van het Zuiden". Uit het Engelsch, door BEN BOLT. Nadruk verboden. 1) Forsyth rookte zwijgend, terwijl de chinees droomerig voor zich uit zat te itaren. Opeens stond hij op. Als er een paar dagen voorbij zijn :n w'e verder de rivier op zijn gevaren, uilen we samen van de frissche lucht aan genieten: ondertusschen vindt U et misschien aangenaam om eens uit te üjken. Hij schoof een klein paneel naast de ifits waarop de gevangene lag, terzijde, waardoor een opening ontstond, die het onlicht deed binnenstroomen. Het is een beperkt uitzicht, ging ij verontschuldigend voort, een klein childerij uit een groote wereld. Maar e bloemen langs den oever zijn rachtig. Hij wuifde met zijn waaier 'aar het open paneel, boog zonder 'on zweem van ironie in zijn manier '3n doen en een minuut later was hij ordwenen; de ladder werd ingetrok ken, het bovcnluik gesloten en For- yth was weer aan zichzelf overge- aten. Fenigen lijd bleef hij onbeweeglijk ll'en, in gespannen overdenking van ^'Igeen hij gehoord had. Hat hij, ondanks de vriendelijke T°orden en de beleefde bejegening an den Chinees, de gevangene van gebied. Zoo scherp sprak Hitier zijn veroordeeling uit, dat men zijn woord in Litauen als een oorlogsdreiging heeft opgevat. Het partijcongres te Neurenberg is Maandag met de gebruikelijke para des en stormachtige ovaties aan den Leider beëindigd. In het district Muenster zijn alle ka tholieke arbeidersvereenigingen ont bonden wegens staatsvijandige activi teit. Groote spanning in Abessinië. Binnen veertien dagen wordt bet einde verwacht van het regenseizoen in Abessinië en vooral in buitenland- sche handelskringen neemt de onge rustheid toe. Men ducht het gevaar van Italiaansche luchtaanvajlen op Addis Abeba, zoodra de vijandelijkhe den zijn geopend en talrijke vreemde lingen graven daarom greppels en schuilplaatsen in hun tuinen. Reuter verneemt verder, dat hoogst belangrijke besluiten door den Negus en zijn raadgevers de komende week zullen worden genomen. Worden de nieuwe bemiddelings voorstellen der Commissie van Vijf door Mussolini afgewezen, dan zal, naar verluidt, de Negus onverwijld den staat van oorlog in zijn land af kondigen. Het antwoord van Abessinië op de Italiaansche aanklacht is gepubliceerd. Het beperkt zich tot een voorloopig verweer en kondigt een uitvoerige weerlegging aan door de regeering te Addis Abeba, zoodra het Italiaansche memorandum aldaar aangekomen en bestudeerd is. De Abessinische regeering verwijt den opstellers van het Italiaansche memorandum een volkomen wanbe grip van de politieke en sociale toe standen in Ethiopië, alsmede een meer dan tendentieuze verwisseling der rol len, welke daarin bestaat, dat de Abes sinische regeering schending der in ternationale verplichtingen verweten wordt op een tijdstip, dat de Italiaan sche regeering zichzelf aan zulk een schending schuldig maakt. In verband met de kans op troebe len in de Italiaansche kolonie Lybië zouden 6000 man Italiaansche troepen en als hij inderdaad naar de grens van Li Weng-Ho's provincie gebracht werd, dan beleekende dat, dat hij zich geheel in de macht van dit sinistere heerschap bevond en tevens dat hem niet veel goeds wachtte. Hij moest zien te ontsnappen, anders. Van die gedachte vervuld stond hij cp en tuurde döor het open paneel. Het eerste waarop zijn blik viel was een hooge, enorme wal van wit kalksteen; van de plaats waar hij lag leek het gesteentè wel tot den hemel te reiken. Hij moest zich bukken en naar boven kijken om het geheel te kunnen zien. Beneden aan den voet der rotsen zag hij een rij mannen langs een ruw pad sjokken. Ze trokken allen aan een lijn en daaruit leidde hij af dat de boot door een stroomversnelling of tegen een strooming in getrokken werd. De jonk voer dicht bij den oever, een paar maal was deze zoo dichtbij, dat men met een fikschen sprong van het dek het land had kun nen bereiken. Het geeft niet, mompelde hij, eerst moeten die kettingen los! Na zich behoedzaam vergewist tè hebben, dat niemand hem bespiedde, onderzocht hij den ketting zorgvuldig. Het was een degelijk stuk werk, be vestigd aan een paar boeien, die om zijn enkels sloten. Zonder een sleutel of vijl zag hij geen kans er zich van t.e ontdoen. Zijn eenige kans zou ko men wanneër zijn bewaker hem toe stond van de frissche lucht ter genie ten, zooals hij in uitzicht had gesteld want aan dek wandelen was alleen mogelijk indien zijn boeien bevrijd waren Die trage, zenuwsloopende dagen derwaarts gezonden zijn. Engeland heeft de haven der admi raliteit te Gibraltar versperd en den toegang tot dat gedeelte van de haven van Gibraltar verboden. Heden zal te Rome andermaal een kabinetsraad gehouden worden. Vijfduizend Ieren hebben volgens een regeeringscommuniqpé aangebo den, ingeval van oorlog met Italië voor Abessinië te strijden. Drieduizend Franschen, honderden Britten, Duit- schers, Brazilianen en Russen hebben eveneens hun diensten aan het Abes- synische leger aangeboden, doch slechts weinig aanbiedingen zijn aan genomen. De verschrikkingen van het Abessijnsche slagveld. De toestand van de gewonden op het slagveld zou alle beschrijving te boven gaan. Het geheele land is overstroomd met hyena's en jakhalzen, afgezien van de grootere wilde dieren en er valt niet aan te twijfelen, dat de gewonden, die tot het invallen van den nacht blij ven leven, ten prooi vallen aan deze beesten De inlandsche artsen hebben geen opleiding genoten in de Europeesche beteekenis van het woord. De geheimen van hun genecsmidde- Enkele malen per dag kwam de be leefde Chinees, die Ah Yeo bleek te heeten, hem bezoeken en bleef dan een poosje praten. Den derden dag zat Forsyth somber door het open paneel te kijken en hij merkte juist op dat de rivier breeder begon te wor den, toen Ah Yeo weer een praatje kwam maken. Na een paar minuten kwam eindelijk het voorstel dat de gevangene zoo vurig, verbeid had. Waarde dokter, zoudt U wel lust hebben naar het dek te gaan? Dick Fórsyth's hart klopte zoo hef tig, dat hij het eerste moment niets kon zeggen. Toen hij antwoordde deed hij het echter op onverschilligen toon, want hij begreep dat hij zijn doel niet zou bereiken als hij zijn verlangen te zeer liet blijken. Als ik lóopen kon,, ja, antwoord de hij met een blik naar zijn voeten. Maar ik ben bang dat het niet gaan zal. Mijn beenen zijn zoo stijf, ik heb er nauwelijks gevoel in. De Chinees glimlachte. Dat kan verholpen worden, dok ter! Hij liet zijn gevangene alleen en ging naar het dek, om enkele oogen- blikken later met een paar bedienden terug te komen. Een van lien verwij derde op zijn 'aanwijzing de boeien, waarna het tweetal Forsyth met kracht begon te masseeren. Een mi nuut of twintig waren ze met hem bezig, toen beduidde Ah Yeo op te houden. Probeert U nu maar om te loo- pen, dokter. Forsyth slingerde zijn beenen over den rand van de brits. Zijn voeten rustten op den vloer; hij bleef een oogenblik zitten alsof hij bang was len worden angstvallig bewaakt en gaan over van vader op zoon. Onge twijfeld bezitten zij goede, aan plan ten onttrokken medicijnen, maar deze worden steeds verkeerd gebruikt en doen dikwijls meer kwaad dan goed. Te Addis Abeba beeft de Negus uit eigen middelen een klein ziekenhuis laten bouwen met een moderne ope ratiekamer en inrichting voor X-stra- len behandeling. Tezamen echter zijn er in het land op zijn hoogst 500 zie kenbedden beschikbaar voor de bevol king van tien millioen menschen. De meest verspreide ziekte is ty- pheuze koorts; in het laagland komt veel malaria voor en de volwassenen lijden vaak aan lintworm wegens het eten van rauw vleesch. Te Addis Abe ba sterven 50 pCt. van bet aantal kin deren beneden 1 jaar. Het Abessijnsche leger is geheel ver stoken van een medischcn dienst. Nog geen vrede tusschen Bolivia en Paraguay. Hoewel uit Genève de zorgwekken de berichten over een mogelijke her vatting van den strijd in den Grand Chaco zijn tegengesproken, wordt thans uit goede bron vernomen, dat de plenaire zittingen der vredesconferen tie reeds sedert een maand zijn afge broken. Verlaging van het telegramtarief voor lndi'è. De reeds geruiraen tijd door de Ne- derlandsche P.T.T.-administratie ge voerde onderhandelingen hebben er thans toe geleid, dat met ingang van 1 October a.s. het telegramtarief tus schen Nederland en Nederlandsch- Indië met 25 pet. verlaagd wordt, hetgeen beteekent, dat de kosten van een gewoon telegram dan 1.50 per woord zullen bedragen. Rijksmiddelen. Volgens het overzicht van den stand der Rijksmiddelen bedroeg de op brengst der „Overgie Middelen" over Augustus j.l. ƒ30.820.980 (vorig jaar ƒ30.905.951). zich langzaam op. Ah Yeo zag dat zijn gevangene, op wat stijfheid na, niets meer scheelde, maar toen For syth zich met voorzichtige passen naar de ladder begaf, liep hij voor alle zekerheid toch vlak naast hem.. Op het dek gekomen, leunde de dokter tegen de verschansing van de jonk aan en keek om zich heen. De Chinees, overtuigd dat hij geen kwaad kon, liet hem een poosje aan zijn lot over. De boot was een twintig meter van den oever1 verwijderd en de dok ter meende, dat als hij bij avond of 's nachts ongeboeid aan dek zou kun nen komen, het niet moeilijk moest zijn om te ontsnappen. Toen wendde hij den blik van den oever af en keek de jonk rond; opeens kwam er een uitdrukking van ontsteltenis in zijn oogen; hij bleef roerloos, als ver steend staan en staarde ontzet naar een voorwerp dat even buiten de ka juitstrap op het dek lag. Na een poosje begon hij met een onverschillig air en grooter moeite bij Het lóopen voorwendend dan in wer kelijkheid noodig was, zich in de rich ting te bewegen waar het voorwerp lag. Toen hij het bereikt had, bleef hij niet stilstaan, en keek er van on der half neergeslagen oogleden met aandacht naar. Hij had zich niet ver gist het was een damesschoen! Hij liep er langs, keerde toen terug en keek nogmaals. Een Europeesch schoentje! ha merde het in zijn geest. Hoe komt dat hier? Het ding fascineerde hem. Hij had niets liever gewild dan het oprapen, maar een van de Chineezen was aan dek gekomen om hem in het oog te houden en al maar heen en weer l«n- Bij het beschouwen van het jongste overzicht van de rijksmiddelen blijkt, dal de opbrengst der Directe Belas tingen een grooten sprong vooruit ge. maakt heeft. De Inkomstenbelasting begint thans eerst recht haar aandeel op te brengen. Van de raming van 75.333.000is thans opgebracht 44.807.428, waarvan Augustus bij droeg goed acht millioen. Door deze forsche stijging is thans in totaal ruim twee millioen meer ontvangen op de Inkomstenbelasting dan het vorige jaar in dezelfde periode. Totaal brachten de overige midde len dit jaar 14.060.783 meer op dan in 1934. Zij bleven tot dusver echter nog ƒ21.830.051 onder de raming. De textielstaking te Tilburg. Naar wij vernemen heeft de heer P. W. de Jong te Tilburg, lid van de Eerste Kamer, door het leiding gevend comité der stakers aangezocht om als bemiddelaar op te treden, na vooraf gaand overleg met de werkgevers en arbeidersorganistaies, het navolgende voorstel aan het leidinggevend comité doen toekomen, lo. De arbeid wordt onvoorwaardelijk hervat op de ar beidsvoorwaarden, zooals deze tus schen patroons en arbeidersorganisa ties zijn overeengekmen» 2o. De arbeidersorganisaties houden, zoodra de arbeid hervat is, een of meer ver gaderingen, zoowel voor hun leden die werk hebben op de fabrieken als voor hun werklooze leden. 3o. Aan de fabrikantenvereeniging wordt in overweging gegeven om alsnog over te gaan tot uitbetaling van dat ge deelte van het arbeidsloon, hetwelk wegens verbreking der dienstbetrek king niet werd uitbetaald. 4o. Dc fabrikantenvereeniging zal in overleg met de arbeidersorganisaties de noo- dige maatregelen nemen om overeen komstig de vroeger gedane toezeggin gen aan de nieuwe loonregeling over de heele lijn een loyale toepassing te geven. Maandagmorgen is het werk nog niet hervat. Het aantal stakers is vrij wel onveranderd gebleven. Einde van den zomertijd. De minister van binnenlandsche Van wie is die schoen? Van wie? Van wie? In gedachten gaf hij zelf het ant woord, een antwoord dat hem welis waar alleronwaarschijnlijkst voor kwam, maar dat zich telkens weer aan hem opdrong: Dat schoentje is van Kathleen Barrington Bijna onbewust was hij er weer heen geloopen; hij bleef nu er bij staan en op hetzelfde moment klonk Ah Yeo's stem achter hem. Heeft de dokter belangstelling voor het schoentje van de Engelsche jongedame? Het kostte Dick Forsyth de groot ste moeite om zich te beheerschen en zich tot den Oosterling wendend, slaagde hij erin met een onbewogen stem te antwoorden Ja; ik vroeg mij juist af hoe zoo'n ding hier komt en wie wel de eigenares kan zijn. Ah Yeo schudde het hoofd 'en een glimlach plooide zijn gezicht, doch Forsyth merkte dat zijn oogen niet lachten, maar hem scherp gadesloe gen. Het is 'n beetje slordig van de deugdzame jongedame om dat schoen tje daar zoo achteloos neer te gooi en, maar daar ze binnenkort met mijn dierbaren meester in het huwelijk treedt, is het niet zoo erg, want dan draagt zij verder toch de Chineesche schoenen. Zij went haar voeten er al aan. Forsyth luisterde ongeloovig, maar zijn gelaatsuitdrukking verried niets van wat er in hem omging. Is ze dan hier aan boord? vroeg hij als terloops. aalwykscbe en Langstraatsebe Courant* 'au v«n

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 1