:s, =£60 VAN HET ZUIDEN TWEEDE BLAD. Zoo'n erge Hoofdpijn? AKKERTJES PROVINCIAAL NIEUWS. \zt Domme Brabants and. heeft odlan- and in ïdaagd Ie wil. roken, evigen nzine- I Woensdag 25 Sept. '35. 58e Jrg. id we lf,' be vlieg, enden ;t oer- ;ek al ik het ate de Lispel- luren- s lier- roof- ïsnuf. ig he- om te eiken, le- voet ;rootc h hij een aan- ïit de op te wei een cnant >nden il hij a zoo zijn ïaakt, ;s van 'erge- Zij waar I van aan halen, »g. aatscn stuurd nd op intelligentie van ons Vaderland men bi] voorkeur niet in het dat zoo lang als onmondig van het Nederlandsche rijk heeii En iungeeren. De groote heeren, tdr"' '*enen de wlJsheid onzer voor 'e en in pacht te hebben, zetelen in jlianden, in 't Sticht en desnoods men ze ook aan uit de Noorde en Oostelijke provincies. Maar het Zuiden zich ook roert, het voor de Hollanders het kind, alleen maar erg domme opmer en kan maken, die van weinig and getuigen. de statistieken wijzen 't duidelijk at Brabant de minst intelligente ncie van ons land is. De onlangs ohceerde cijfers van het Centraal au voor de Statistiek wijzen uit floord-Brabant en met name de rij van den Bosch, wat intelligentie ft, het laagst staat in de rij der incies. t2e cijfers zijn gebaseerd op test en bij 26,893 miliciens der 1932. Mgr. Prof. dr. Goossens, rector—magnificus van de R.K. delshoogeschool te Tilburg, heeft echter bij de overdracht van zijn 9raat eens nagegaan in hoeverre statistische cijfers betrouwbare tstaven zijn. En daarbij kwam hij de conclusie dat de samenstellers statistiek zichzelf veel te beperkte ivens verschaft hebben, nmers de vrouwen, de lichamelijk- ekkigen en vooral de van militairen st vrijgestelde geestelijken zijn niet enomen. Juist deze laatste, in 1932 minder dan 212 personen om ende categorie, zou bij deze be - ningen een grooten invloed hebben Ran- nede- i toe- van ïc.'cn ten doen selden. Immers zij bestaat ld< gen rendeels uit personen, die gymnasiale les gemaakt hebben. Het is- de g of ook de methode van onder— wel de meest geëigende was er intelligentie wilden de schrijvers taan het in cijfers uitgedrukt totaal ïltaat der genomen proeven. Doch die het boekje in handen mt, zal uit den titel alleen, n.l. elligentie-verhoudingen in Neder— een geheel anderen indruk dan waarop de inhoud recht ft- Jit de onderwijs-statistieken conclu- ren de schrijvers, dat in Noord abant per 10.000 inwoners er slechts ieide Middelbaar- of Voorbereidend Hooger erwijs genieten. Maar ook dat even is alweer gebaseerd uitsluitend de erkende Middelbare scholen, wijl toch rekening had moeten wor- gehouden met het feit, dat in lord-Brabant ook nog 22 seminaria opleidingsscholen zijn voor klooster- en en dgl-, waar ook gymnasiaal derwijs gegeven wordtDe 2857 rlingen daarvan zouden het getal 23 10,000 bebracht nebben op 47 en n neemt Noord Brabant in dat opzicht der de provincies niet de 9e, maar 3e plaats in, zoo concludeerde prof. oossens. Deze cijfers geven wel een eenigs- ns anderen kijk op onze intelligentie we kunnen ons vleien met de achte dat we nog niet zoo heel ver ter staan en dat we er zelfs nog I eenig recht op hebben dat onze em ook boven de wateren verstaan ordt. 1 Intusschen had 'de Telegraaf blad dat zich het gezonde verstand persoon waant, slechts enkele regelen aats voor de beschouwing van prof. oossens. Op deze manier blijft men ch in Holland blind houden voor werkeüjken toestand. Zelfs de V^oei onzer industrie, zelfs namen als olens, Steenberghe, Gelissen, Deckers, chijnen geen aanleiding te zijn om ens te komen zien of het met de duidelijke duisternis nu werkelijk zoo reurig gesteld is. gtuig ut de groot reen >raen e al- wen het t de llecn ijken lang Bo- Cope door ,'oor- n de lakt, mid. lien- zich den hebben aangesloten wordt nog een algemeene vergadering gehouden op Dinsdag 1 October a.s. 's avonds om 8 uur in de Korenbeurs bij den beer C.J. Snijders. Deze vergadering zal echler uitsluitend toegankelijk zijn voor middenstanders, die zijn aangesloten bij den R.K. Nederl. Middenstandsbond, den Kon. Ned. Middenstandsbond ot den Christ. Ned. Middenstandsbond. Radio—uitzending. Wij hebben reeds een vorig maal geseüreven over de radio-uitzending der Hoogmis op Zondag ló Sept. De ZeerEerw. neer pasioor heelt daaromtrent verschillende enthousi aste waardeeringen in verschillenden vorm ontvangen. Als een nieuw bewijs boe deze uit zending, de iieidadigtieidspiedieatie speciaal,heellingeslagen,kan dienen, dat deze week de St. Vincentius— vereeniging door den Z.Eerw. heei pasioor werd verblijd met twee gitten eik van 125, die Z.Eerw. liad ont vangen, waarvan een uit Waalwijk en een uit Bilthoven. Afscheid J. Üiemer. De Middelbare Handelsavond— scnool zal Donderdag ten 7'/a uur afscheid nemen van baren directeur en leeraar, den beer J. Sieiner. rijdagmiddag ten 2 uur geschiedt zulks door de R.K. il.B.S. H.H.S. De oud—leerlingen worden uit- genoodigd zooveel mogelijk deze plechtigheden bij te wonen. ï>Üiis Huis». De Veteranen—turn vereeniging »Ons liuis» beeft bij gelegenlieid van baar vijfjarig beslaan van vele zijden blij kén van belangstelling ondervonden. Zaterdagmiddag recipieerde de jubiieerende vereeniging in de zaal van café v. d. Riuijin aan de Haven. Onder de talrijken, die bet bestuur van »Uns Huis», den leider den beer L. van Drunen, en den oud- leider, den heer Pr in een, kwamen geiukwenschen waren deputaties van de W'.R.C. Excelsior, b.S.b., Kunst en Kracht, bet damescomité, bel dubbelmannenkwartet Zang en Vriendschap, Oefening en Vermaak en bet comité Postavond. Schriftelijk gaven o.m. van bun belangstelling blijk de Burgemeestei, Waalwijks Belang, Juliana,Hercules en De Echo van liet Zuiden, terwijl prachtige bloemstukken gezonden waren door het Damescomné, ilote de Twee Kolommen, S.b.S., Kunst 'en Kracht, Kracht en Vlugheid, P.T.T.—personeel, Oefening en ei- maak, W .S.C., café v. d. Boomgaard. Namens bet comité «Postavond» sprak de beer O. de Rouw zijn erkentelijkheid uit voor de wijze waarop »Ons Huis» steeds heelt medegewerkt aan het welslagen der Postavonden. Hij uilte de hoop dat de hechte banden tusscben de vete- ranen en den Postavond nooit zullen worden verbroken. De beer Jac. v. Mierlo sprak namens Kunst en Kracht, die de veteranen om hun liefde vooi de sport ten voorbeeld stelde aan alle jonge gymnasten. Spr. vond dat er alle aanleiding was om dit jubile feestelijk te vieren, daar »Ons Huis» in de vijf jaren van zijn bestaan zeer veel beeft gedaan voor de pro paganda der mooie turnsport. In het bijzonder huldigde spr. de verdien sten van den beer L. v. Drunen, die vroeger leider van Kunst en Kracht Binnen een kwartier kunt Ge die vergeten zijn en U als her boren voelen door één of twee =2^ AKKER.CACHETS f3844 f3800 f3795 f3760 13592 f3570 f3557 f3525 f3489 f3485 f3441 f3429 f3389 f3363 is geweest. Het damescomité bood een iiaaie mand wijn aan en tevens een voor zittershamer. Namens de jubiieerende club sprak de voorzitter, de heer v. Oostrum, een dankwoord tot allen, die op eenigerlei wijze hun belangstelling hadden getoond, in bet bijzonder aan B. en \V., de commissie voor lichamelijke opvoeding en Waal wijks Belang Hij maakte van deze gelegenheid tevens gebruik om i van Wnalwiikaan Waalwijk, 25 Sept. 1935. Waalwijks Belang. De algemeene vergadering van Waalwijks Belang» zal gehouden Ijiya worden op Maandag 14 October 935, des avonds ten 8'/a uur de aal »Musis Sacrum». iddenslands-Ca mp ague 1935. (Mica) Deze week hield het bestuur der K. Middenstandsvereeniging een ergadering ter voorbereiding van de lica 1935 (Middenstands-Campagne 935), welke gehouden wordt van Mftuftetober a.s. Deze actie is opgezet en omvat een keur zen voor de contante atne- middenstandszaken. Deze s kunnen o.a. winnen een of weekendbuis, volgens te bouwen op den door naar aan te wijzen grond, grondprijs het bedrag van te boven gaat. De winnaar een landhuis plus f1000 grond. Bovendien worden aar gesteld auto's, salon r— en slaapkamer—ameu- radio's, stofzuigers en waardebonnen van f 100, z. Aan de deelname aan erende reclame mag na- en enkel Waal wij ksch ider ontbreken. Voor de regeling waartoe zich heidene Middenstanders alle oud—turners van Waalwijk aan te sporen zich aan te sluiten bij »Ons Huis». Een bijzonder woord van lof bad spr. voor den beer A. Princen, den grondlegger der gym- nastieksport in Waalwijk, en voor den heer L. v. Drunen, den tegen- woordigen leider. De beer v. Oostrum voegde hieraan nog een kernachtig woord toe ter propageering der evmastieksport. Maandagavond heelt »Ons Huis» na een prettige autotocht over Tilburg en den Bosch een gezellige intieme feestavond gehouden, waar bij het uiterst vroolijk is toegegaan en aan vele goede gaven niet ontbrak. Van onze adverteerders. De Zeepfabriek »de Klok», tabri" kante van de zoo uitstekend bekend staande Sneeuwwit—Zeeppoeder en Klokzeep, stelt voor de afnemers van hare producten weer prachtige nieuwe geschenken beschikbaar, die alle van Nederlandsch fabrikaat zijn. Huismoeders, die van deze mooie aanbieding wenschen te proliteeren, verwijzen wij naar de in dit blad verschijnende advertenties. Beperking spoordiensten in de Langstraat. Ingaande 14 October a.s. zal het vervoer van stukgoederen van en naar Kaatsheuvel-Capelle, Waspik- 'sG. en Capelle—Nieuwevaart en naar 's GrevelduinCapelle, Vrijh.— Capelle en Sprang—Capelle door de Nederlandsche Spoorwegen, voor taan per dagelijkschen vrachtauto- dienst in samenwerking met de N.V. A.T.O. te Utrecht, geschieden. Van en naar Spoor-, Tram- en A.I.O.- stations kan vervoer met recht- streeksche bevrachting plaats hebben. Aangekomen zendingen worden in genoemde plaatsen tevens kosteloos besteld. Voor wagenladingen en stukgoed- zendingen in afzonderlijken wagen blijven de stations Kaatsheuvel—C., Waspik's G. en Capelle—N. nog geopend. (Station Waspik— 's G. bovendien voor expresstukgoed.) J. Langeraap. Bij Kon. besluit is aan den refe rendaris der posterijen, telegrafie en telefonie J. G. M. J. Langeraap, directeur van het P.T.T.kantoor te Den Helder, vroeger te Waalwijk, op verzoek eervol ontslag verleend. J. Lazonder. Bij Kon. besluit van 19 September is met ingang van 1 November aan den directeur van den postchèque- en girodienst J. Lazonder, op zijn verzoek als zoodanig eervol ontslag verleend, met gelijktijdige benoeming tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau. De heer Lazonder was een paar jaar directeur van het postkantoor te Waspik Kegelspurt. Op de banen van »de Twee Ko lommen» is een nieuwe kegelclub opgericht met 10 leden. Kegelavond is Dinsdag. De kegelclub »Hannibah< her denkt dezer dagen het derde lustrum van baar bestaan. Aanbestedingen. Onder architectuur van den heer Prins werd Zaterdagmiddag in caté Passier aanbesteed het bouwen van een woonhuis voor rekening van den heer Alessie. Ingeschreven werd als volgt^ Luxenburg, Kaatsheuvel Roovers, Waspik Kouwenberg, Tilburg Nieuwenhuizen, Sprang Fitters, Waspik Boom, Raamsdonk Kramer, Waalwijk Baaten, Waspik de Graauw, Waspik Kramer, Genderen Teuling, Waalwijk Kleingeld, Waalwijk v. Willigenburg, Sprang Kramer, Babiloniënbroek Verhitst en Mahieu, Waalwijk f 3290 Boot, Waalwijk £3238 Vermeer, Loonopzand 1 3234 Hoogendoorn, Waalwijk t 3149 Molenschot, Kaatsheuvel (Timmerpost) f 1880 Het werk is gegund aan den heer Hoogendoorn te Waalwijk. Uitslag aanbesteding van bet bouwen van een Landbouwers woning voor den heer P. Verhoeven. Architect de heer A. v. Huiten Jr. F. Couwenberg, Waalwijk f3173 M. v. Loon, Drunen 1 29JJ A. Raaijmakers, Waalwijk f2984 Gebr. de Graauw, Waspik f2939 C. B. Timmermans, Sprang 1 288J Stiphout en Lommers, Drunen 1 2866 M. Kleijngeld, Waalwijk f2839 L. Fitters, Waspik i2ö14 Mahieu en v. Hitst, Waalwijk 2802 H. de Wit, Drunen f 2790 A. J. den Teuling, Waalwijk 12/8/ H. Boot, Waalwijk i 2/28 J. Nieuwenhuizen, Sprang ti/io J. Hoogendoorn, Waalwijk A. P. Kramer, B'broek f26/3 Grotten en Siegers, Haarsteeg f 2o98 G. A. Kramer, Genderen 1 2oo8 Gegund aan G. Kramer, Genderen. Op hol. Gistermiddag sloeg de voor een ton- neau gespannen ponny van den heer B. T. te Capelle bij de Markt op hol. Hij kon weldra gegrepen en gekalmeerd worden, maar niet voor hij een voor het magazijn van den heer Adelberg staan de fiets ernstig had beschadigd en ern stig gedreigd had met wagentje en al door de ruiten te vliegen! De Centrale H.L.S. Het dagelijksch bestuur der Cen trale Vereeniging ter behartiging van de belangen van de buiden-,leder-, schoenen- en aanverwante branches te Amsterdam in vergadering bijeen op 20 September 1935. gelet op de verzoeken om advies over de wenschelijkheid bet lidmaat schap der Centrale H.L.S. op te zeg gen tegen 1 Januari a.s. overwegendedat de buiden leder—, schoenen en aanverwante branches thans in de Centrale H.L.S. bezitten een organisatievorm, die gelegenheid schept, a. lot onderling contact en overleg tusscben de bran ches, b. voor de afzonderlijke groe pen, tot het maken van regelingen ter algemeene verbindendverklaring, dat de economische toestand van het bedrijfsleven niet gedoogt dat de Centrale H.L.S., zoolang zij voor haar leden geen voordeelen in tast baren vorm oplevert voor t komende jaar hetzelfde contributiebedrag vergt als thans wordt opgebracht; dat ter richtige voorbereiding van algemeen verbindend te verklaren regelingen steeds een contact lichaam noodig zal zijn en dat de mogelijkheid bestaat dat bij de uit voering van die regelingen een der gelijk contact—lichaam wordt inge schakeld dat de zeer onlangs plaatsgevonden aanwijzing van de leden der vaste commissie van den Oeconomischen Baad wijst op feitelijke uitvoering van de wet op bet algemeen verbin dend verklaren van ondernemers overeenkomsten dat prof. H. A. Kaag, regeerings contact-commissaris der Centrale H.L.S., ter vergadering van het dagelijksch bestuur heeft verklaard het btstaan van een contact-lichaam met hel oog op genoemde wet nuttig en gewenscht te achten dat gezien die verklaring bet thans opheffen der Centrale een overijlde daad zou zijn adviseert aan de leden der Cen trale H.L.S. hun lidmaatschap niet op te zeggen, c.q. hun medewerking te blijven verleenen adviseert aan de groepsbesturen voor hun leden over het jaar 1936 een minimale contributie vast te stellen, en voorts, waar noodig, een regeling te maken waardoor bet lid maatschap van een bepaalde ver eeniging, federatie e.d. geheel of gedeeltelijk vrijstelt van contributie betaling aan de Centrale H.L.S. en automatisch bet lidmaatschap der Centrale meebrengt; besluit de formatie van het alge meen bureau dusdanig in te krimpen, dat het bekostigd kan worden uit de contributies, overeenkomstig bovenstaand advies te verwachten. Staking te Tilburg. Het einde der staking in zicht. De bemiddeling van den burgemeester heeft succes gehad. Zijn voorstel is gis terenavond door de stakers, die in een vijftal vergaderingen bijeen kwamen, aangenomen. Hedennacht heeft het co mité den burgemeester van dit besluit op de hoogte gesteld. Het wachten is nu op de aanvaarding van het voorstel door de fabrikanten. Het bemiddelingsvoorstel bepaalt dat de arbeid zal worden hervat, met de bepaling dat de nieuwe loonregeling (dus de 5 korting) zal ingaan op een door de fabrikanten in overleg met de organisaties vast te stellen datum. Dit geschiedt teneinde de leden der organi saties in de gelegenheid te stellen met hun besturen over deze aangelegenheid te spreken. Het nog te betalen loon zal door de fabrikanten worden betaald, terwijl geenerlei rancune-maatregelen zullen worden genomen. Uit den Bosschen Raad. Het bestuur van den Ned. Bond van Lederhandelaren heeft in een Maandag gehouden vergadering de volgende resolutie aangenomen Overwegende ten eerste, dat de lederfabrikanlen het lidmaatschap der Centrale H.L.S. voor 1 October 1935 hebben opgezegd; 2e. dat ook bij de groep schoen makers talrijke bewijzen aanwezig zijn, dat op het voortbestaan der Centrale H.L.S. geen prijs meer wordt gesteld 3e. dat wanneer deze belangrijke groepen aan de Centrale H.L.S. ontvallen, door den lederhandel op het voortwerken der Centrale H.L.S. in den bestaanden vorm geen prijs meer wordt gesteld 4e. dat het naar het oordeel van het bestuur van buitengewoon be lang is, dat er een centraal orgaan zal komen, waardoor o.a. voorberei ding van algemeen bindend te ver klaren regelen en besprekingen tus. schen de verschillende belangen mogelijk zijn 5e. overwegende dat de lederhan del er bij gebaat is op federatieven grondslag niet de federatie van ver- eenigingen van lederfabrikanten en metschoenmakersorganisatiessamen te werken, besluit zijn leden te ad- viseeren voor 1 October het lidmaat schap der Centrale H.L.S. op te zeggen, teneinde daardoor den weg te effenen opdat een intensieve si- menwerking met bovengenoemde organisatie kan worden verkregen. Rijwieldiefstal. Door de marechaussée uit Den Bosch werd voor den heer Officier van Justitie aldaar geleid: A. J. R., schipper, Sprang—Capelle, als ver dacht van diefstal van een rijwiel te "Den Bosch op 20 Sept. 1935. Na door den heer Rechter commissaris te zijn gehoord werd verdachte ingesloten in het Huis van Bewaring aldaar. Besmettelijke ziekten. In de afgeloopen week kwamen in de provincie Noord- Brabant 37 gevallen van besmettelijke ziekten voor, n.l. 3 van febris typhoïdea, waarvan 1 te Andel en 1 te Rijswijk 27 van roodvonk, waarvan 6 te Waalwijk 5 van diphtherie, alsmede 2 van dysenteria-bacillaris. Bouw- en woningtoezicht in Noord-Brabant. De commissaris der Koningin in N. Brabant heeft aan de gemeentebesturen in dat gewest een brief gezonden, waar in wordt medegedeeld dat er in de pro vincie de behoefte is gebleken aan een betere regeling van het bouw-, woning en welstandstoezicht in die gemeenten, welke, om geldelijke redenen, zonder samenwerking met andere gemeenten een dergelijk toezich niet op voldoende wijze kunnen uitoefenen. Daarom is de gedachte gerezen om een centralen dienst voor dit doel in het leven te roe- In de vorige raadsvergadering wer den de benoemingen in de Raads-com- missies aangehouden in verband met het overleg dat met de overige fractie's met de R.K. Raadsfractie zou worden gevoerd. En wat een unicum mag hee- ten, men kwam tot overeenstemming en zoo werd in vrede besloten alle le den de voor hen geschikte plaatsen in de diverse commissies aan te wijzen voor den tijd van een jaar, nadat een felle discussie was voorafgegaan tegen de R.K. Raadsfractie, die de groep Kuijpers niet in alles haar zin gegeven heeft. Een crediet van 12.000 werd ver leend voor de uitbreidingswerken van het Gem. Waterbedrijf voor vernieu wing van filters. Tot regentes-raadslid in het College van Regenten over de Godshuizen en den Algeineenen Arme werd benoemd Mevrouw W. A. Brouns-van Besouw. Tot voorzitter in de vacature Krijgs man werd in de Commissie van Toe zicht op de Gem. Arbeidsbeurs be noemd wethouder Van Soestbergen. Opnieuw kwam een voorstel tot be noeming van een leeraar in de oude talen aan het Gymnasium. De minister van Onderwijs had geen goedkeuring kunnen hechten aan de benoeming in vasten dienst van Drs. Kuyper, die reeds een aantal jaren telkens voor een jaar werd herbenoemd. De meerderheid van den Raad ging niet in op het voorstel tot benoeming en zoo werd het punt aangehouden. Die geschiedenis is dus nog niet in kruiken en kannen. Ten slotte stelde de voorzitter de be handeling der begrooting 1936 aan de orde en hield de algemeen rapporteur, het lid van Veldhoven, in mineur over den toestand der financiën, een tekort op de begrooting van 637.000, de in leidende rede. CAPELLE. Naar wij vernemen is van E., die als verdacht van den inbraak bij G. B. op de Hoogevaart was aangehouden, thans weer op vrije voeten gesteld. De tentoonstelling van de dit jaar door de leerlingen der O. L. School in de Kom gekweekte plan- en Zaterdag Chrysant: Joban van Beek len pr., Jan Haanstra 2en pr. en Machiel van Escb 3en pr. Begonia; Jo van Tilborg len pr., Heiltje Mouthaan 2en pr. efr Rina Timmermans 3en pr. A^eratumGernt de Rouy len pr., Wiesje van Tilborg 2en pr, en Andlies Snijders 3en pr. Cupbea: An van tier Waals len pr., Sijke Blom 2en pr. en Annie Spuijbroek 3en pr. De eere—prijs, voor de mooiste der eenjarige planten, welke prijs beschikbaar was gesteld door den Edelacblbareu Heer Burgemeester, werd toegekend aan Mienlje Sprangers voor een Chrysant. In de groep tweejarige planten werden de volgende bekroningen toegekend Wim van Nieuwenbuijzen len pr., Gerrit van Escb 2en pr. en Johanna de Jong 3en pr. Ondanks bet minder gunstige weer viel bet bezoek aan de tentoonstel ling den eersten avond mee, doch de dag van Zaterdag heeft wel ieders verwachting overtroffen Dank zij bet prachtige weer van Zaterdag avond kwam de siertuin nu ook beter tot zijn recht, omdal de be langstelling vanzelfsprekend nu bier voor veel grooter was. Zoowel ui bet gymnastieklokaal als cp de speelplaats heerschten den gebeelen avond een gezellige drukte en een opgewekte stemming, waai toe de diveise attracties, alsmede de gra- mofoonmuziek, geheel' belangeloos verzorgd door den beer A. L. van Wijlen, Radio- Centralehouder te dezei plaatse, niet weinig hebben bijgedragen. Alvorens deze tweede tloraliadoor het hoofd gesloten werd, werden de uitslagen van een paar verlotingen, alsmede de naam van de pop be kend gemaakt. De tulband werd gewonnen door den heer van der Hoven, de plant door mej. van dei- Schans— Paans, terwijl de naam van de pop, Jopie, het dichtst benaderd was door mej. Dina Quirïjns. Namens de vereeniging Volkson derwijs werd nog een woord van dank aan allen, die aan het wel slagen dezer tentoonstelling hadden medegewerkt, gebracht door den beer J. Kraak, secretaris der veree niging. Tot sluiting van de rij van con certen dezen zomer gegeven op de muziektent over de Binnenhaven werd j.l. Zaterdagavond een concert gegeven, waaraan medegewerkt werd door het muziekgezelschap Kunst na Arbeid», onder leiding van dhr. A. Christ alhier, en de gem. zangveree- niging »'t Uozeknopje», onder lei ding van den heer N. Snijers uit Baamsdonksveer. Zoowel de muziek, nummers, als de nummers van de zangvereeniging werden op verdiens telijke wijze uitgevoerd en oogstten dan ook een welverdiend applaus van het overgroot aantal belang stellenden, dat zich rond de Bin nenhaven bad verzameld. Na atloop van het concert had het muziekgezelschap de attentie om met een vroolijke marsch en door velen gevolgd naar het terrein van de lloralia te marcheeren, waar op het schoolplein nog een paar mar gehooregebr hetgeen door de organisators Aangesteld zijn voorloopig twee met bovenbedoeld toezicht belaste en óp dat gebied deskundige ambtena ren, één voor het Oostelijk en één voor "t Westelijk deel der provincie Noord- Brabant. De bedoeling is deze ambte naren als standplaats aan te wijzen de gemeenten 's-Hertogenbosch en Breda. Deze ambtenaren staan onder toezicht en leiding van commissies van toezicht. De commissie voor het Oostelijk deel der provincie bestaat uit de heeren Moonen, burgemeester van Waalwijk, voorzitter; van Heivoort, rector te 's-Hertogenbosch en Van Dillen, ar chitect der Godshuizen te 's-Hertogen bosch. Voor het toezicht zal per bouwaan- vrage verschuldigd zijn 1 voor elke 100 M3 inhoud van het op te Hchten gebouw met een minimum van 2.60 en een maximum van 25. Voor wel standstoezicht alleen is verschuldigd /3 pet. van deze bedragen. Volgens de meening van den com missaris der Koningin kunnen de ge meenten deze kosten gemakkelijk dek ken uit de opbrengst van bouwleges. ten werd j.l. Vrijdag in het gymnastieklokaal der school gehouden en zij heeft zeker aan de I ^^^rn'le^ehoóre'^br'aTh., verwachtingen voldaan, zoodat we Luanisators der gerust kunnen zeggen, dat deze tweede floralia schitterend geslaagd is en de eerste, welke het vorig jaar omstreeks dezen tijd gehouden is, nog heeft overtroffen, zoowel wat betreft de opzet der tentoonstel ling als de kwaliteit der ingezon den bloemen en bet bezoek. Het gymnastieklokaal was voor deze gelegenheid door de vele ten toongestelde planten, alsmede dooi den prachtigen stand van de bloe misterij Nic. van Dongen Zn. uit Waalwijk, die voor de inrichting dei- zaal bad zorg gedragen, in een bloe mentuin omgetooverd, terwijl buiten op het schoolplein door hen een siertuin was aangelegd, welke ieders bewondering afdwong. Vrijdagavond 7 uir werd d_ze floralia in tegenwoordigheid dei- leerlingen met bun ouders alsmede verschillende belangstellenden, w.o. bestuursleden der plaatselijke aid. van Volkonderwijs, na een wel komstwoord van het hoofd der school, den heer E. Colet, door den Edelacblbareu Heer Burgemeester A. Smit, officieel geopend, waarna nog bet woord werd gevoerd dooi den beer J. Michaël, bestuurslid der afd. Volksonderwijs. Na deze opening werden de ver schillende tentoongestelde planten in oogenschouw genomen en het viel ons op, dat een tlinke ooi uit gang met bet vorig jaar viel op te merken, want het meerendeel der tentoonstelling ten zeerste gewaar deerd werd. Uit de zeer groote belangstelling bij ieder dezer concerten is ten duidelijkste gebleken, dat muziek en zang te dezer plaatse wel gewaar deerd worden en we hopen, dat het voor meerderen een aansporing moge zijn deze beide vereenigingen finan cieel en moreel te stennen. Den 6en Nov. e.v. zal bet 25 jaar geleden zijn, dat bet destijds bestaande jonge—meisjeskoor onder leiding van den beer Adr. v. Beek werd omgezet in een gemengde zangvereeniging onder den naam van »'tRozeknopje». Met de grootste voldoening kan de vereeniging op de 25 jaar, welke voorbij gingen, terugzien. Dank zij de uitstekende leiding, Welke slechts weinig verandering onderging heelt zij glansrijk de allerhoogste aid te ling bereikt, want van de velschil lende. concoursen, waaraan werd deelgenomen, keerde de veieeniging, op" een enkele uitzondering na, steeds met een eersten prijs lei ug. Dok in de allerhoogste aldeeling is zij reeds eenige malen met hel meeste succes opgetreden. Naar we meenen heelt de leiding gedurende deze 25 jaar sitehls bij een tweetal directeuren berust en wel bij den helaas te vroeg ontsla pen eersten directeur, den heer L. Rooien""'4 hi' den memcH wan. uit Waalwijk, en bij den in het voorjaar uitgereikte plantjes tegenwoordigen, den heer N. bnijeis had zich ontwikkeld tot flinke lc Baamsdonksveer. planten met enkele uitblinkers en We vernemen daf.thef.Lesluu[„llfi vooral de groep overjarige planten voornemen heelt dl zllvel(-]1' hok ieders aandacht. Het oordeel ieum op den oprichtingsdatum te der jury, waarvan we den uitslag herdenken door het geven van een hieronder laten volgen, was dan ook uitvoering, terwijl bet verdei plann hevredifiend. beeft om in den loop van bet volgend der bekroningen was De uitslag als volgt Coleus: Gerrit van Oversteeg len prijs, Joke van Beek 2en prijs en Joban de Jong 3en prijs. Salvia: Marie Heurter len prijs, Hendrik Mes, 2en pr. en Arie Snij ders 3en pr. Impatient: Anton van Nieuwen huizen len pr., Gerrit Geenen 2en pr. en Lena de Bruijn 3en pr. Fuchsia: Jo van Oversteeg len pr. Bika Sprangers 2en pr. en Jan de Bruijn 3en pr. jaar een Nationaal Concours voor Muziek- en Zangverenigingen te organiseeren. BAAMSDONKSVEER. Op Zater dag 28 en Zondag 29 September a.s. zullen alhier speldjes verkocht wor den, waarvan de opbrengst komi ten bate van de drankbestrijders— vereeniging »Sobriëtas.» Al is het de laatste tijd nogal druk met speldjes en bloempjesverkoop door de plaatselijke vereenigingen, toch verwachten we, dal er weer >01' 'll J Volgens recept van Apotheker Dumont

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 5