BINNENLAND. PLAATSELIJKE BERICHTEN, vrD GEMENGD NIEUWS ABONNEERT U OP DIT BLAD, I's Zo n Aspirientje helpt toch maar! Duitschland en Oostenrijk. Uit Weenen wordt gemeld dat men daar niet is ingenomen met het verzoe ningsvoorstel dat door von Papen is ontworpen. Trouwens ook Hitier zou dit voorstel nog niet gesanctionneerd hebben. In Weenen blijft men op de eerste plaats eischen dat Duitschland Oosten- rijk's souvereiniteit volledig erkent. De arrestaties van nationaal-socialis- ten in Oostenrijk blijven voortduren. (Zie verdere berichten tweede blad). Reizigerstarieuen Ned. Spoorwegen. Naar wij vernemen zullen de Ned. Spoorwegen ten gerieve der reizigers, de volgende bepaling toepassen Indien vaststaat dat een gewone enkelereiskaart, geldig tusschen twee in Nederland gelegen stations, slechts gebruik gemaakt is voor een gedeelte van de reis, kan, echter uitsluitend op den dag der geldigheid, hetstation, waarop de reis geëindigd is, aan den reiziger, mits deze het station nog niet verlaten heelt, restitutie geven van het bedrag, dat gevonden wordt door den op de kaart aangegeven prijs te verminderen met den prijs van het station af, waarop de reis werd aangevangen. VVijzig ing Ta ba ks verg u n n ing. Twee wijzigingen van de Tabaks, wet zijn ingediend bij de Tweede Kamer, welke van belang zijn voor de kleine sigarenfabrikanten (het z.g. randbedrijf). De eerste betreft uit breiding van de mogelijkheid een bed rij fs vergunning te weigeren aan personen, wier vergunning werd in getrokken, en de tweede betreft ver lenging van den overgangstoestand met vijf jaar, tot 1 Januari 1941. Japan en onze Oost. Japan, het land dat voor zijn snel stijgende bevolking kolonisatie mo gelijkheden moet zoeken, heeft sinds lange jaren daarbij zijn oogen op onze Oost gericht. De economische penetratie van Japan heeft in onze koloniën de laatste jaren onrust barende vorderingen gemaakt. Het grootste Japansche dagblad »Nitsjinitsji« pubiceerde thans een opzienbarend artikel waarin het de aandacht vestigt op de noodzakelijk heid en activeering der Japansche belangen. Voor de Japansche indu strie is het onontbeerlijk over eigen grondstoffenbronnen te beschikken. In Ned. Indië vindt Japan rijst, ólie, katoen enz. Aangezien de ge weldige natuurschatten van Borneo en Nederlandsch Nieuw Guinea door de Nederlanders zelf nauwelijks geëxploiteerd worden moet men zoo snel mogelijk Japansche emigranten naar de gebieden zenden, aldus het blad. Ned. Ambulance naar Abessinië? Het Nederlandsche Boode Kruis heeft een oproep gepubliceerd voor giften voor het zenden van een ambulance naar Abessinië. Er is een bedrag van f150 000 noodig. Politieke rede van Prof. Mr. P. J, M. Aalberse. Prof. Mr. P. J. M. Aalberse, mi nister van Staat en Voorzitter van de R.K. Kamerfractie, heeft Maandag avond in Krasnapolsky te Amsterdam voor de Katholieke kiezers van de hoofdstad een rede gehouden, waarin hij de oorzaken van het bekende, voor het parleinetitsreces ontstane conflict tusschen genoemde fractie en de regeering aan een beschouwing heeft onderworpen. Spr. merkte o. a. op, dat de R.K. Staatspartij omtrent de crisis en haar bestrijding andere inzichten heeft dan in regeeringskringen tot uiting is gekomen. Te weinig wordt rekening gehouden met de verander de toestanden op internationaal ge bied. 6 Prof. Aalberse was van meening, dat, indien geen consequente deflatie politiek wordt toegepast devaluatie onvermijdelijk zal zijn, al is hij zeker niet de overtuiging toegedaan, dat devaluatie blijvende verbetering zal scheppen. Spr. wees er op, dat de pogingen om een nieuw kabinet te vormen schipbreuk hebben gelegen, omdat alleen de S. D. A, P. bereid was met de katholieken samen te werken, en daartegen bestonden overwegende bezwaren. Inzake de houding van de katho lieke Kamerfractie ten aanzien van het huidige kabinet verwijzende naar zijn desbetreffende verklaring in de Kamer afgelegd, zei prof. Aalberse, dat de fractie de ervaring rijker is geworden, dat de tijd voor de vor ming van een nieuw kabinet, meer in den geest der katholieke inzichten, nog niet is gekomen. Voorts zijn er in het regeeringsprogram aan vullingen verwezenlijkt, welke het meeningsverschil tusschen de R. K. fractie en het kabinet verkleind hebben. Waar de algemeene inzich ten en opvattingen echter niet ver anderd zijn, is er van de oudespan- ning nog wel iets overgebleven. Niet elke spanning behoeft echter tot een conflict te leiden, en zeker niet tot een ontijdig conflict. De positie van de R.K. Kamerfractie is naar het oordeel van prof. Aalberse door 'tgebeurde zeker niet geschokt men weel thans, dat er een grens is, die zij niet wil overschrijden. Inning van kleine vorderingen. Het reeds eenigen tijd geleden aangekondigde wetsontwerp betref fende de inning van kleine vorde ringen is thans bij de Tweede Kamer ingediend. De gekozen procedure om de inning van onbetwiste geldvorde ringen te vergemakkelijken is die van een requestprocedure, gericht op de uitvaardiging van een dwang bevel. Hij, die een opeischbaregeld som te vorderen heeft, kan den rechter, die naar de gewone regelen van rechtsplegingen van de zaak zou kunnen kennis nemen, de uit vaardiging van een dwangbevel ver zoeken. Voor vorderingen minder dan f200 behoort een verzoek om uitvaardiging van een dwangbevel dus tot den kantonrechter gericht te worden, voor hoogere bedragen tot de arrondissements—rechtbank. Uitverkoopen en opruimen. Wettelijke regeling gaal 15 October a.s. in. Naar hel Hbl. verneemt, zal de wettelijke regeling betreffende het uitverkoopen en opruimen in het winkelbedrijf 15 October a.s. in werking treden. Steun Erwfenteelt. Van officieele zijde wordt ons mede gedeeld, dat de steunvergoeding voor groene erwten en schokkererwten, ge- denatireerd in het tijdvak van 22 t.m. 28 September 1935, voor de kwaliteits klassen A, B, C en D respectievelijk 4.3.50, 3.— en 2.50 per 100 Kg. zal bedragen; de steunvergoeding voor in datzelfde tijdvak gedorschte gele erwten, voldoende aan de stan daardmonsters C en D zal respectievel. 3.«en 2.50 per 100 Kg. bedragen. Euwe—Aljechin. De tweede partij om het wereldkam pioenschap schaken is gewonnen door onzen nationalen kampioen Dr. M. Eu we, zoodat de stand thans is 1 1. R.K. Handelshoogeschool Tilburg. Maandag heeft mr. C. P. M. Romme aan de R.K. Handelshoogeschool te Til burg zijn ambt van buitengewoon hoog leeraar voor staatsrecht en administra tief recht aanvaard. In zijn inaugurale rede sprak prof. Romme over ,,de cor poraties in den staat". Nederland en de oorlog. De Ministerraad heeft Zaterdag een speciale zitting gehouden ter bespreking van Nederland's houding ten opzichte van de schending van het Volken bondspact door Italië. Min. de Graaff en prof. Francois zijn naar Genève vertrokken. Protesteerende slagers. De Haagsche en Rotterdamsche sla gers hebben Maandag als protest tegen de verhoogde crisisheffing geen var kens geslacht, zoodat die steden het zonder varkensvleesch hebben moeten stellen. Motorfiets tegen tram gebotst. Ie Rotterdam is een ernstig onge luk gebeurd, dat aan een man het leven heeft gekost. Een motorrijder reed met een passagier op de duo achter een wagen van lijn vijf. De motorrijder wilde de tram links voorbijrijden en juist op het oogenblik, dat hij achter den tramwagen vandaan kwam, kwam er uit de tegenover gestelde richting een tram. Hoewel de bestuurder van het motorrijwiel nog probeerde om de hem tege- moetrijdende tram te ontwijken, gelukte dat niet; in volle vaart reed hij tegen den wagen op. De beide mannen werden van het motorrij wiel geslingerd, met het gevolg.dat de bestuurder onmiddellijk gedood werd en zijn passagier een hersen schudding opliep. Auto rijdt tegen paard en wagen op. Op den rijksweg Breda—Tilburg is onder de buurtschap Molenschot nabij het bekende café «Planken Wambuis» een ongeluk grbeurd, waarbij tweepersonen zwaargewond zijn. Een auto van de firma K., uit Dongen is door tot nog toe onop gehelderde oorzaak in volle vaart tegen een met paard bespannen wagen gereden De auto sleurde den wagen twintig meter mee en sloeg toen over den kop. De chauffeur, de heer F. Karber uit Dongen, heeft hierbij zware verwondingen aan het hoofd opgeloopen de passagier, de heer J. Schellekens uit Dongen, brak een arm. De voerman van de kar, zekere Vermonden, heeft eveneens zware verwondingen gekregen. De chauffeur en de voerman werden op advies van dr. G1 ibeek, die de eerste hulp verleende, resp. over gebracht naar de ziekenhuizen te Breda en te Tilburg. Auto en kar zijn totaal vernield. De toestand dei- gewonden is bevredigend. Moordaanslag te 's Gravenhage. Maandagmorgen heeft zich in Den Haag een ernstig drama afge speeld. Oin ongeveer half negen is op de Ju'iana van Stolberglaan bij de Amalia van Solmsstraat op de 22-jarige dagdienstbode H. P. v. d. K. uit de Joubertstraat een moord aanslag gepleegd door den 22-jarigen slagersknecht P W. de R., wonende in de Jacob Catsstraat. De jongen stak het meisje met een slagersmes in de hartstreek, waarna hij door een voorbijganger werd gegrepen. Het meisje werd door den Geneesk. Dienst naar het ziekt-nhuis aan den Zuidwal ver voerd, alwaar zij na aankomst is overleden. De man is door de politie ter plaafse gearresteerd en vervolgens naar het hoofdcommissariaat van politie gebracht, waar hij, na een bekentenis te hebben afgelegd, is op gesloten. Het mes is door de politie in beslag genomen. De oorzaak van den aanslag zou gelegen zijn in het feit, dat het meisje de ongeveer twee jaar tus schen beiden bestaand hebbende verkeering heeft verbroken en daar na omgang met een anderen man zou hebben gehad. Aanrijding tusschen een auto en motor te Ginneken. Zondagmorgen is in de van Laar straat te Tilburg een auto, bestuurd door P. E. uit Dongen, in aanrijding geweest met den motorrijder C. B., aannemer uit Poppel met den tim merman F. B. als duorijder. De aannemer brak een been. de tim merman kreeg een hersenschudding. Beiden zijn in ernstigen toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Tegen een boom gereden. De vrachtwagen van de firma Boomaars uit Ginneken onder Hel voirt is door het springen van een band tegen een boom gereden. De chauffeur C. M. uit Ginneken werd levensgevaarlijk gewond naar het St. Lambertusgasthuis te Ginneken vervoerd. Oss heldert ppisdrijven op. De gemeentepolitie te Oss is er in geslaagd opnipnw een zeergroot aantal groote eififcleinere misdrijven tot opheldering Je brengen. Inbraak in het .jslation te Kampen. In den nacht van Zondag op Maandag is ingebroken in het kan toorlokaal van ihet station-Noord te Kampen. De dieven hebben zich toegang weten te verschaffen door uitsnijding van een vensteriuit. Nadat de brandkast was geforceerd, is daaruit een bedrag van f 1200 gestolen Belgisch bombardeervliegluig neergestort. Zaterdagmiddag is bij Antwepen, tijdens een proefvlucht, een nieuw type bombardeervliegtuig, bestemd voor het Belgische leger, van een hoogte van 800 M. neergestort. De beide inzittenden, Leon Stampe, zoon van den bekenden Antwerp- schen constructeur, en de Russische ingenieur Iwanof, die de construc teur van dit type was, werden gedood. Het vliegtuig kwam terecht in een tuin, na het dak van een huis te hebben vernield. Geweldige explosie te Chicago. Door onbekende oorzaak heeft een ontploffing plaats gehad in een gebouw van zeven verdiepingen te Chicago, waar een lakfabriek was gevestigd. Het gebouw ligt in het noord-westen van Chicago Volgens de eerste berichten zijn 20 personen om het leven gekomen, terwijl nog 75 door de vlammen worden om ringd of onder de puinen begraven liggen. De brand, welke tengevolge van de ontploffing uitbrak vond gretig voedsel in de aanwezige lakvoorra- den en grondstoffen. Een groot aantal personen zijn in het ziekenhuis opgenomen. Vliegramp in de Vereenigde Staten. Een vliegtuig, dal zich op weg van Oakland naar New York be vond, is op tien kilometer ten wes ten van Cheyeune tegen een bergtop gevlogen en verongelukt. De twaalf inzittenden zijn om het leven ge komen. Nader wordt nog gemeld, dat het vliegtuig tegen een heuvel zou zijn gevlogen, waarbij een motor werd afgerukt. Twee piloten, een stewardes en 9 passagiers zijn gedood. v .-o V v ELSHOUT. Zaterdag en Zondag 12 en 13 October zullen hier een paar mis siedagen gehouden worden in verband met het vertrek van pater v. Engelen naar Britsch-Indië. Na een plechtig Lof op Zaterdagmiddag zal door Mgr. Dub belman. prefect apostolicus van Jubbel- pore, en den Hoogeerw. heer Stöcker, prelaat der abdij Heeswijk, de missie- tentoonstelling geopend worden, waar het werk zal te bezichtigen zijn, dat de dames uit de parochie voor de missie van pater v. Engelen gemaakt hebben. Zondag draagt de missionaris de Hoogmis op, waarna hem de cadeaux der parochie officieel zullen worden aangeboden. De tentoonstelling is beide dagen ge opend. HEDIKHUIZEN. Nu Hedikhuizen tot de gemeente Heusden behoort, zijn tot lid van het crisis-comité te Heusden als vertegenwoordigers van dit dorp benoemd mevr. Fooy-Speekenbrink en de heer Joh. van Geffen Pzn. Zondag wordt in de parochiekerk door Burge meester Wijs een schaalcollecte voor het Nat. Crisis Comité gehouden. NIEUWKLIJK. Zondag had al hier in het R.K. Bondsgebouw een tentoonstelling plaats van den Mis- smnaaikring «Petrus Donders«. Naast de tentoonstelling waren verschillende attracties aangebracht waar voor jong en oud van was te genieten. De tentoonstelling was overdruk bezocht. Heden werd door een ZeerEerw. Pater Capucijn in het Bondsgebouw een filmavond gegeven. Op 16 Nov. a.s. hopen de echtelieden Jan v. Esch-v. Son den dag te herdenken dat zij voor 50 jaar in den echt werden verhonden. Er zal een buurtcommissie worden gevormd om de nog krasse oudjes dien dag tot 'n onvergetelijken te maken. Dezer dagen werd in het R.K. Bondsgebouw een vergadering ge houden om tot oprichting te komen eener Boerinnenbond. Staande de vergadering gaven zich een 20 tal vrouwen en meisjes als lid op. In het café J. Wilgers de Bont werd dezer dagen een damclub op gericht, waarvoor zich 16 leden opgaven. Het voorloopig bestuur werd gekozen als volgt: P. Burg- houts, voorzitter en C. Vesters, secretaris-penningmeester. SPRANG-CAPELLE (V.m. Sprang). J.l. Maandagavond omstreeks 10 uur had aan de Biersteeg alhier een aanrijding plaats tusschen een goe derentram en een vrachtauto van den expediteur v. Caem, welke op de tramrails stond. De machinist van de tram had de auto niet gezien omdat een andere auto met de lichten naar den naderenden tram gewend, juist voorden vracht wagen stond. De auto werd vrij zwaar bescha digd, terwijl een deel der vracht over den weg verspreid werd Per soonlijke ongelukken hadden niet plaats. Zaterdagmiddag arriveerde het vaandel, dat door de Chr. Gem. Zangver. »Excelsior« ter gelegenheid van haar vijftigjarig bestaan werd aangeschaft. Om 4 uur kwamen de leden der vereeniging in het repetitielokaal bijeen, en vandaar vertrok men in optocht naar de woning van den burgemeester te Vrijhoeve Capelle, die voor enkele weken het bescherm heerschap der vereeniging had aan vaard. Vergezeld door het muziek gezelschap «Kunst na Arbeid« uit Lapelle werd het een aangename tocht. Namens het uitvoerend comité verzocht de heer Wieringa Z. Edel- achtbhet vaandel van zijn om kleedsel te ontdoen, aan welk ver zoek onder groote belangstelling werd voldaan. Vervolgens hield de heer Wierin ga een toespraak die even correct als geestig was. Hij dankte Z.Edel- achtb. voor het aanvaarden van het beschermheerschap, voor het ont hullen van het vaandel, en de toewijding die hij steeds voor de vereeniging liet blijken. Z. Edelachtb. dankte voor de at tentie dat de vereeniging het vaan del eerst hem wilde toonen, en wekte de leden op tot getrouwheid aan het vaandel. Met een «Lang zal hij leven«, door de muziekvereeniging werden de gesproken woorden begroet. Daarna verzocht en verkreeg de heer J. Michaël het woord. Als be stuurslid van de muziekvereeniging feliciteerde hij »Excelsior« met haar nieuwe vaandel en haar eminenten beschermheer. Nadat door de Zangvereeniging nog enkele nummers waren uitge. voerd trok men, onder vroolijke muziek door de straat, teneinde de bewoners het vaandel in oogen schouw te laten nemen, wat met recht zeer gunstig beoordeeld werd. Voordat aan het eindpunt de stoel ontbonden werd, besloot men, ter gelegenheid van het onthullen van het vaandel een feestavond te organiseeren op Maandag 14 Octo ber a.s. SPRANG-CAPELLE (V.m. Sprangjfcg vol In tegenstelling met een bericht vaiEerscl andere zijde in het nummer van jj |0g <lr Zaterdag als zou de A. R.J.A. «M^ren Th. Heemskerk« j.l. VrijdagavondtfZig- eene vergadering gehouden hebbende; kunnen wij thans mededeelen datten lh de A.R.J.A. a.s. Vrijdag 11 October ij Hei des avonds 8 uur, in de zaal vangroede den Chr. Volksbond alhier in ver' gadering bijeen zal komen. HejU onderwerp «Volkenbond en OnLerlor wapening« zal worden ingeleid door den heer Drost. - J.l. Zatermiddag werd in den°rBe 3. - erv. scheid laan - zaal van den Chr. Volksbond alhier I1 vanwege den Ned. Bond van Chrlost Fabrieks- en Transportarbeiders eei)R°esl Vakgroep vergaderinggehouden voor«lo01' de besturen der Afdeelingen uitden^11 omtrek, ter bespreking van den toe-^r- stand in de schoenindustrie in ver-i'e^e band met de pogingen om te komen He tot afsluiting van een Collectief Contract met die fabrikanten died niet bij de Federatie van Ned.sc Schoenfabrikanten zijn aangesloten.sl De heer Kunst, hoofdbestuurder, was aanwezig, die dit punt breed-,eerde voerig toelichtte. De Afdeeling Sprang van den Ned Chr. Bouwvakarbeidersboni komt naar wij vernemen a.s. Vrijdag avond in een der zalen van den Chr. Volksbond in algemeene leden vergadering bijeen, waarbij een der hoofdbestuurders aanwezig zal zijn Er beslaan alhier plannen om de vergaderingen van de sinds enkele jaren rustende Geref. Knapenveree niging »Samuël« wederom te her vatten. De heer J. Boer uit Waalwijk zou zich met de leiding belasten. CAPELLE. Naar wij vernemen is de agenda der vergadering, welke de A.R.J.A. «Groen van Prinsterert Donderdag 10 October des avonds om half acht hoopt te houden, ter elfder ure gewijzigd. Inplaats dat dhr. M. v. Esch 't on derwerp «Sociale Actie« zal behan delen, zal thans de heer H. Korteweg het onderwerp: «Het A R. beginsel voor de internationale politiek» (schets Maartnummer 1935) voor leden en belangstellenden inleiden CAPELLE. Gedurende de maand September 1935 werden ter gemeente secretarie ingevolge de Vleeschkeu ringswet aangegeven 24 runderen, 59 varkens, 5 schapen en 3 geiten Bij den gemeenteveldwachter Keijnemans is aangifte gedaan van het verliezen van een grijze gabar dine regenjas. Weer is te dezer plaatse een geval van roodvonk geconstateerd en wel ten huize van den heer G. 13, in de Nieuwstraat, Bij den Rijksveerdienst over den Nieuwen Maasmond aan hel Capelsche veer is te werk gesteld de heer M. Blom alhier. In de Ned. Herv. Kerk aan den Loonschendijk hoopt a.s. Zondag Ds. Ewoldt uit Bergambacht een tweetal kerkdiensten te leiden. On. getwijfeld zal de belangstelling voor beide diensten groot zijn, want Ds. Ewoldt, die indertijd verbonden is geweest aan de Ned! Herv. gemeente te Raamsdonk en Raamsdonksveer is ook te dezer plaatse geen onbe kende, daar Z. E. alhier gedurende eenigen tijd consulent der Ned. Herv. gemeente is geweest. WASPIK. Van Donderdag tol Zondag werd in de St. Theresiakerk te WaspikBoven een tnduum gehouden. De oefeningen hadden plaats des avonds 7 uur en werden door een groot aantal personen bij. gewoond. Zondag 1.1. werd de St. There siakerk te Waspik-Boven bezocht door een processie uit Vlijmen en omstreken Bij aankomst der pro cessie werd om ongeveer 10 uur een plechtige H. Mis met assistentie opgedragen, waaronder een gloed volle predicatie werd gehouden. De gezangen werden uitgevoerd door het zangkoor der congregatie uit Vlijmen. In den namiddag werd om half drie een plechtig Lof opgedra gen, waaronder processie over het kerkhof. Op Woensdag 16 October zal in de parochiekerk te Raamsdonk het H. Vormsel worden toegediend voor kinderen uit deze parochie en van de St. Theresiakerk te Waspik- Boven. Op Zondag a.s. des avonds half acht zal in de tooneelzaal van den heer H. van Iersel een uitvoe. ring worden gegeven door de too- neelvereeniging van de Koninklijk Erkende Onderofficiers vereeniging «Kameraadschap is ons doel.» Opgevoerd zal worden het blijspel in vier bedrijven «De Roof der Sabijnsche Maagden.» RAAMSDONKSVEER. Het was Zondag dan wel druk in de Herv. Gemeente des morgens werd in de Dorpsche kerk de tot ons overge- komen Ds. Oost uit Aalsuin, beves tigd door Ds. de Wilde uit 's-Gra- venhage, die sprak over le het in strument, 2e het uitgangspunt en 3e het doel der prediking; naar aan leiding van Handel 8: 35. Wat was er een massa volk aanwezig; de mooie oude Dorpskerk was gewei Ds. R In d eineci luigen 9586ê - lippn stratei RA t loofd ea di lostki naani en tei van heeft veer f f29. de ge maan GE ring gehou n.m. De openc hartel Wt stuurs de 1 bestui kozer Heesi De met i veree la een met en al Dii der aanm vakgi niet en st Tc het t der laat bin n i Hi midc 14 tc land Ni oog tijde deel Di rond te t orde roep groo D dat wore lijke liike mog D niet! was. D op te 1 en i eeni ligt gen: van nac ged eige een Ree feit de me j.l. die wo: bij gev gaa die Ro °Pf .Ro Misschien nog wel koorts ookl Aspirin is de on overtroffen bestrijder van ver koudheid. Na Uw verkoudheid zult U met zo velen zeggen: Uilsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 labl. 70 cis. en oranjezakjes van 2 labl. a 10 cis. <)f| I.S. 01 )0StS|I

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 2