De oorlog in Messinië. CÖMSPONDÊNTiir~ nilsluilensi bil „Mica" Deelnemers Speciaal Bericht Theeavond op Vrijdag 18 October'35 RECHTZAKEN LAATSTE BERICHTEN Bericht van Inzet, voor de Inwonersvan Geertruidenberg. met Voordracht, Film en Gratis Theeschenkerij in „HOTEL GENTRAL" te Geertruidenberg. Notaris Middelkoop te 8 uur Komt allen! BELANGRIJK BERICHT. Fa.A.Frederiks, Mag. „De Zon' ben gestopt, neemt hij hem enkele meters mee en nog voor men er goed en wel erg in heeft ligt de gelijkmaker in de touwen. i WvR is nu overwegend sterker ge worden. Ze hebben Hercules tot over de helft van het veld teruggedrongen en zijn meester van het terrein. De druk op het Hercules-doel wordt al maar grooter en wanneer de WvR-linksbuiten een keurig aangespeelde hal even keurig voorzet weet de WvR-midvoor onhoud baar in te koppen en zijn club de lei ding te geven. Maar dit is hun blijkbaar nog niet genoeg en even voor het einde wordt nummer vier geboren, waardoor de nederlaag voor Hercules B een vol dongen feit werd. HET „OSSCHE MILIEU" VOOR DEN RECHTER. Straffen van» 16 en 6 jaren geëischt. Maandag j.l. heeft de Bossche recht bank een aanvang gemaakt niet de be handeling van een reeks strafzaken uil de Ossche onderwereld en wat daar mede samenhangt. Vijf verdachten waren toen gedag vaard, n.l. de 42-jarige werkman Peel de Bie, de vader der misdadigers, en de 43-jarige vrachtrijder L. A. van den Heuvel, bijgenaamd „den Brus" uit Heesch, die gezamenlijk moesten te recht staan wegens den roofoverval in den nacht van 16 op 17 Maart 1934 gepleegd te Mariaheide, gemeente Vcghel, wegens inbraak in de woning van den 54-jarigen molenaar Gerrit van Huiseling te Langenboom en we gens inbraak in het gemeentehuis te Gassel. Verder moest nog terecht staan de 22-jarige te Oss woonachtige landbou wer A. J. van der Wielen, bijgenaamd de Slappe Toon van Mineke de Soep, wien medeplichtigheid aan een in braak en heling van gestolen voorwer pen was ten laste gelegd. Verder moest terecht staan de 25- jarige Ossche landbouwer F. N. van de Wetering, bijgenaamd Frans de Brommert, die zich moest verantwoor den wegens den roofoverval gepleegd in den nacht van 6 op 7 Mei 1933 te Veghel, op den thans 72-jarigen Cor nells van den Burgt. Tot slot moest nog terecht staan de 43-jarige assuradeur uit Nijmegen A. Snabel die aan eenige hendeleden in lichtingen heeft verschaft door de plaatsen aan te wijzen waar ze hun slag konden slaan en die zijn aandeel in den geroofden buit van de misda digers heeft ontvangen. Voor de behandeling van deze zaken bestond een enorme publieke belang stelling. Reeds des morgens om 7 uur ston den tientallen personen voor het Pa leis van Justitie te wachten en tegen 10 uur was hun getal tot eenige dui zenden aangegroeid. De berechting van de Ossche zaken begon met de behandeling van de zaak tegen de verdachten: Peer de Bie en Den Brus. Zoowel Peer de Bie als Den Brus ontkenden wat hun was ten laste ge- iegd. Den Brus zei: Wij zijn valsch be schuldigd. Het zijn mooie menschen die tegen ons moeten getuigen. Peer de Bie zei: Alles wat van ons verteld wordt is gelogen. Hierna begon het getuigenverhoor. De eerste getuige was J. van der Kaa, opperwachtmeester van de Marechaus see te Veghel, die een en ander mede deelde omtrent het onderzoek dat hij in de woning van het echtpaar Sche pers te Mariaheide heeft ingesteld, waarna de landbouwer Schepers als getuige werd gehoord. Deze zei dat in den nacht drie personen zijn woning waren binnengedrongen. Zij vroegen hem om geld, deden zijn vrouw een prop in den mond en dwongen hem de brandkast te openen. Uit angst heeft hij hun een bedrag van 1100. gegeven, welk geld eigendom was van de Coöperatieve Roermondsche Eier- bond, afdeeling Mariaheide. Uit de slaapkamer namen zij weg een bedrag van 350.en eenig Bel gisch bankpapier. Na den diefstal te hebben gepleegd legden zij hem weer te bed en zeiden: „Als je kikt, schieten we je neer". Op het laatste moment was er nog een vierde persoon binnengekomen. De volgende getuige was de 32-jarige A. J. Hendriks, bijgenaamd de dikke Toon de Soep, thans in het Huis van Bewaring te Den Bosch gedetineerd. Deze legde tegen de twee verdachten zeer bezwarende verklaringen af. De president vroeg aan de twee ver dachten: Hoe zit dat met deze verkla ring? „Alles gelogen!", zeiden Peer de Bie en Den Brus. De volgende getuige was de 23-jarige .1. P. Ceelen, bijgenaamd Den Ceel, thans wegens moord op den caféhou der van der Pas in het Huis van Be waring gedetineerd. De Ceel legde kalm en zéér nauw keurig eenige verklaringen af die ook bezwarend waren voor de twee ver dachten. Het plan om te gaan inbreken was uitgegaan van den Brus en Peer de Bie. In twee groepen waren ze des nachts naar Veghel gegaan. De andere verklaringen door De Ceel afgelegd, stemden overeen met die van den Dik ken Toon de Soep. Den Brus zei: Mijnheer de Pres., de Ceel staat te liegen. Hij kan verklaren en zeggen wat hij wil, want in een cel van de gevangenis staat geschreven „De Ceel wordt alleen maar vervolgd wegens moord op den caféhouder van der Pas". Peer de Bie zei alleen maar: „De 'Ceel liegt". Hierna werd overgegaan tot behan deling der andere zaken: de inbraak in het raadhuis te Gassel en de inbraak te Langenboom. Ook nu weer bleven de verdachten alle schuld ontkennen. Zware eischen. De Officier van Justitie, mr. v. Ever zaak. dingen, nam hierna requisitoir in deze Wij staan vandaag, aldus spreker, aan het begin van de z.g. Ossche za ken, welke als het ware een geheel zijn van moorden, doodslagen, roofover vallen, brandstichtingen, inbraken en diefstallen. Gedurende lange jaren heeft een bende van misdadigers uit Oss het Oosten van Noord-Brabant onveilig gemaakt. Ze hebben een terreur uit geoefend, welke onduldbaar is in onze Maatschappij. Reeds vroeger heeft in Oss en omstreken een dergelijke ter reur plaats gehad, waarvan wacht meester Hoekman uit Oss het slacht offer is geworden. Vanaf deze plaats aldus de offi cier breng ik hulde aan de mare chaussee en de gemeente-politie te Oss die alles in het werk hebben gesteld om de misdadigers te achterhalen. Terugkomende op de zaak tegen de twee verdachten die thans terecht slaan meen ik dat alie bewijzen tegen hen volkomen geleverd zijn. De personen van deze verdachten komen in aanmerking voor één zéér zware straf, want Peer de Bie heeft niet minder dan 12 ernstige misdrij- \en gepleegu en v. d. Heuvel heeft er niet minder gepleegd dan 9 van zéér erusligen aard. Een zware straf moet aan deze twee verdachten worden opgelegd en daar om heb ik de eer tegen hen beiden te requireeren 'n gevangenisstraf van 16 jaren. Na de pleidooien en re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op 28 Oc tober a.s. Frans de Brommert. Hierna werd behandeld de strafzaak tegen den 25-jarigen F. N. v. d. Wete ring (Frans de Brommert) wien is ten laste gelegd, dat hij in den nacht van 6 op 7 Mei 1933 te Veghel met een of meer anderen heeft ingebroken in de woning van den thans 72-jarigen Cor- nelis van den Burgt. Hier is een be drag van omstreeks 700.gestolen. Voor den Rechter-Commissaris had de Brommert een volledige bekentenis afgelegd. Verdachte kwam gedeeltelijk op deze verklaring terug door te beweren dat hij alleen maar door een openstaand raam naar binnen gegaan was. Wat er daarna gebeurd is weet hij zich niet meer te herinneren. Een der getuigen was de 20-jarige Piet de Bie die wegens moord op zijn neef Gerrit is veroordeeld tot 15 jaren gevangenisstraf. Deze verklaarde, dat het plan om bij van den Burgt te gaan inbreken, is uitgegaan van zijn neei Gerrit, die ook aan den Brommert had verzocht om mee te gaan. De Brom mert is meegegaan en heeft zijn deel van den buit ontvangen. De Officier requireerde tegen hem een gevangenisstraf van 6 jaar. De verdediger mr. J. Pulles uit Oss bepleitte hierna voor zijn cliënt een mildere straf. De zitting werd hierna geschorst. In de namiddagzitting werd het eerst behandeld de zaak tegen Slappe Toon de Soep. Den landbouwer Van der Wielen (Slappe Toon van Mineke de Soep) is in de eerste plaats medeplichtigheid ten laste gelegd aan de op 3 April '34 te Oss aan de Heuvelstraat gepleegde inbraak. De verdachte legde een volledige be kentenis af. De officier requireerde tegen hem 'n gevangenisstraf van 1 jaar met aftrek van het voorarrest. De assuradeur Snabel. De Nijmeegsche assuradeur Snabel zou aan P. J. de Bie, L. van den Heu vel, A. J. Hendriks en L. Vos hebben medegedeeld, dat te Gassel in het ge meentehuis in een brandkast veel geld geborgen was en dat deze brandkast voor hen gemakkelijk te bereiken was. Voorts zou hij bovengenoemde daders opzettelijk behulpzaam zijn geweest bij het plegen van den inbraak te Lan genboom in de woning van Gerrit van Huiseling. Hij heeft de daders in een automobiel naar Langenboom gere den, hun het huis aangewezen en het raam, waar zij in konden klimmen. Voorts vermeldt de ten laste legging, dat hij op 12 Januari 1935 te Langen boom van de vier bovengenoemde da ders een door diefstal verkregen be drag van 375 ten geschenke heeft aangenomen. Ook deze verdachte legde een vol ledige bekentenis af. De Officier van Justitie requireerde een gevangenisstraf van 8 jaar met af trek der preventieve hechtenis. Messenstekerij. Voor het gerechtshof stond in hoo- ger beroep terecht de koperslager H. J. W. V. uit Dussen, die door de recht bank te Breda veroordeeld was tol 3 maanden gevangenisstraf wegens mis handeling. Op 5 Mei kreeg hij te Raamsdonk ruzie met M. Vetjes en stak hij dezen mei een mes, waardoor Vetjes bloedig getroffen werd aan het linkerdijbeen. De eisch luidde bevestiging van het door de rechtbank te Breda gewezen vonnis. Uitspraak over 14 dagen. MARKTBERICHTEN. Vee en paarden. WAALWIJK. W.G.V. Woensdag van 5.30— 6.45 uur Adspiranten II. W.G.V. Donderdag van 5.15 6.30 uur Adspiranten I, van 6.30— 7.45 uur Adspiranten III en van 8.30—10 uur leden. Vrijdag 8 uur, R.D.B.-Theater, »Het jolige Weeuwtje». Zaterdag 1.302.45 uur Dames aspiranten Gymn. Vereen. K. en V. Gymnastieklokaal Stationsstraat. Zondag 12 uur repetitie voor allen Liedertafel «Oefening en Vermaak». In- en uitvoer van schoenen. Blijkens de maand9talistiek werden in September 1.1. ingevoerd 39,821 paar schoenen (v. j. 33,860) en in Jan.Sept. 312,461 (v. j 342 957). Rubberschoenen werden in September ingevoerd 34,749 paar (v. j. 32924) en in Jan.-Sept 381,616 paar (v. j. 1 070,015). De uitvoer van schoenen bedroeg in Sept. 2610 p (v. j. 1368) en in Jan. Sept. 34.342 p. (v. j 23,887) Groote order voor de Scheepsbouw. Thans L definitief besloten dat de Prinsendam, het nieuwe schip der Holland Amerika lijn, dat het grootste schip van Nederland zal worden, in ons land gebouwd zal worden. Hoe groot dit object voor de werkverrui ming is, moge blijken uit het feit dat hierin voor 5'millioen gulden loon is berekend. De totale bouwsom (8 millioen) wordt door het rijk aan de HAL als leening verstrekt. Het lustrum van den K R.O. Zondag is het tienjarig bestaan van den K.R.O. te Utrecht op fees telijke wijze herdacht. Door Jhr. Ruys de Bcerenbrouck werd de inhoud der jubileum-zakjes, een totaal-bedrag van f106.500.over handigd. De Abessynischegeneraal Nasiboe, gouverneur van Harrar en opper bevelhebber van het Zuidelijk leger, die zijn hoofdkwartier gevestigd heeft te Jijiga, heeft bevel gegeven tot het openen van het algemeen offensief. 200.000 man Abessynische troepen zijn opgerukt naar Jijiga en Sasa Baneh. Uit het Zuiden rukt het 160.000 man sterke leger van Ras Destoe op, dat de Italiaansche legermacht in de linkerflank bedreigt. De Italiaansche bewegingen in het Zuiden worden gehinderd door den regenval. De Italianen blijven in het Noor den voortgaan met hun voorberei ding voor verdere opmarsch. Voort durend maken vliegtuigen verken ningsvluchten in Zuidelijke richting. Generaal de Bono heeft het gebied van Adoea officieel, in naam van den koning van Italië geannexeerd. Een Abessijnsch leger is binnen gedrongen in Eritrea nabij de grens van Fransch Somaliland. Daardoor zijn enkele duizenden Italiaansche soldaten volkomen afgesloten. Vol gens Italiaansch bericht is deze troep met groote verliezen terugge- stooten. Italiaansche berichten melden dat ook in de provincie Godjam een opstand is uitgebroken. Ten Zuiden van Adoea zou het leger van Kas Kassa door Italianen zijn ingesloten. In Abbessinië leidt men uit het feit, dat talrijke vrouwen eveneens gewapend naar het front trekken, af, dat de oorlog van langen duur zal zijn. Men gelooft, dat het over. loopen van dedzjazmatsj Hailé Se- lassié niet als zoodanig kan worden beschouwd. Den Italiaanschen gezant te Addis Abeba zal worden toegestaan nog tot het einde der week te blijven. Tecle Hawariate, de Abessijnsche gezant te Parijs, heeft er tijdens zijn bezoek te Luik voor het bestellen van wapens, nog eens den nadruk op gelegd, dat vredesonderhandelin gen met Italië niet mogelijk zijn, zoolang nog een duimbreed grond van Abessinië bezet is. De ondercommissie van veertien voor de oeconomische sanctiemaat regelen heeft gisteren een voorloo- pige eerste lijst opgesteld van grond stoffen en sleutelproducten, waarvan de uitvoer naar Italië moet worden verboden. Tin, magnesium, ijzererts en chroom zullen op deze lijst voorkomen, echter voorloopig waar schijnlijk niet steenkolen, petroleum, katoen en koper. Men meldt uit Rome, dat men in goed ingelichte kringen aldaar een compromis voorloopig uitgesloten acht. Verschillende stukken o.m. verslag Excelsior moeten tot een volgend nummer blijven slaan. RED. ADVERTENTIëN. te Capelle, deelt mede, dat de voor de familie RUIJTENBERG te Waspik geveilde onroerende goederen zijn ingezet als volgt Koop 1 op f2260.Koop 2 op f1860.1- Koop 3 op f 1910. Koop 4 op f2610.Koop 5 op f 570.— Koop 6 op f600.— Koop 7 op f800.Koop 8 op f4320.— Koop 9 op f790.— Koop 10 op f620 en Koop 11 op f1080.— Toeslag op Vrijdag 18 October 1935des avonds om 6 uur in het Hotel van den Heer H. v. IERSEL te Waspik. is eigenlijk overbodig. Ieder die zijn eigen belang begrijpt doet van 14-26 OCTOBER a.s. zijn inkoopen Deze zijn kenbaar aan het „Mica"-raamaffiche voor hun winkelraam. Niet iedere winkel waar een gele Middenstandsvlag uitsteekt doet aan de „Mica" mee. Let dus speciaal op het raambiljet en koopt alléén bij onderstaande adressen: BERGMANS-SMITS, Markt. E. VAN BEIJNEN, Baardwijk. E. DEKKERS, Stationsstraat. P. DEKKERS, Stationsstraat. J. VAN EIJKELENBURG, Grootestraat. HAMBURG, Grootestraat. A. HOLTGREFE, Grootestraat. KOLSTEREN-LAGARDE, Grootestraat. N.V. KEMI, Grootestraat. J. KOOLEN, Baardwijk. FA. VAN LIEMPT, Grootestraat. J. DE LEIJER, Stationsstraat. H. VAN MIL-VAN SPRANG, Grootestraat. C. MARKS, Grootestraat. VAN OSS, Stationsstraat, Drogisterij. PULLES-AARTS, Stationsstraat. PULLES HEESBEEN, Grootestraat. MÏEN PULLES, Grootestraat, sigarenwinkel. FA. H. SPEET, Markt. STASSAR, Stationsstraat. TAUSCH, Grootestraat. C. A. VERWIEL, Grootestraat. Dames en meisjes van 16 jaar en ouder worden hiermede uitgenoodigd tot het bezoeken van den 55254 Gratis toegangskaarten te verkrijgen bij het buffet van Hotel Central. Vanaf heden ONVANGT U bij besteding van fl. EEN WAARDEBON VAN 5 CENT. Deze bonnen kunnen in betaling gegeven worden vanaf 1 Dcc. tot 6 Dcc. Wij zorgen er thans voor dat velen onzer klanten met St. Nicolaas gratis kunnen winkelen. KAATSHEUVEL. Rotterdam, 15 October. Ter veemarkt waren lieden aangevoerd totaa 15292 dieren, w.o. 139 paarden, 7 veulens, 2140 magere runderen, 792 vette runderen, 170 vette kalveren, 918 nuchtere kalveren, 549 graskalveren, 526 schapen of lam meren, 2 varkens, 43 bokken of gelten. Prijzen per kilo: vette koeien tot 48 ct., tot 44 c., 2832 c.vette ossen tot 40 c., tot 42 c., 34 30 c.stieren tot 44 c., tot 40 c., 3436 c., vette kalveren tot 75 c., tot 65 c., 4045 c., graskal veren .'18 c., 30 ct., schapen 40 c., 38 c., 32 c. lammeren 39 c., 37 c., 32 c., nuchtere slachtkal- veren 27 c., 20 c., slachtpaarden 40 c., 30 c., ."«2 c. Prijzen per stuk van mager vee: schapen 19, 15, 10 gld.lammeren 12. 10, 8 gld.; nuchtere siacht kalveren 7, 5, 4 gld.; nuchtere fok kalve ren 15, 12, 8 gld.; slachtpaarden 100, 120, 90 gld. werkpaarden 250, 140, 80 gld.; hitten 100, 70. 00 gld.; stieren 200, 150, 100 gld.; kalfkoeien 195, 145, 95 gld.; melkkoeien 205, 145, 90 gld.; vaar zen 110, 75, 00 gld.; pinken 85, 70, 00 gld.; gras- kalveren 30, 20, 14 gld. Eca nieuwe aansporing

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 8