Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. EEK LIEFDE IN CHINA EERSTE BLAD- FEUILLETON DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. VRUCHTBARE SAMENWERKING. OORLOG, SANCTIES EN ONDERHANDELINGEN. DOMMER 81. ZATERDAG 19 OCTOBER 1935. 58e JAARGANG. Advertentiën moeten Woensdag en Dit blad verschijnt UITGAVE: Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur WOENSDAG en ZATERDAG in ons bezit zijn. Blieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON T1ELEN Reclames 40 cent per regel. iranco ie zenden aan den Uitgever. Prijs der Advertentiën: Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO. 20 cent per regel; minimum 1.50. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. Bij contract flink rabat. Het staat thans niet alleen vast, dat de tweede Statendam, welke in werke lijkheid Prinsendam zal heeten, wordt gebouwd, maar óók en dat is op het moment van nog meer beteekenis dat het schip in Nederland zal worden gebouwd. Men onderschatte er de beteekenis niet van, want aan het schip zal alleen reeds voor een bedrag van 5 millioen worden ver- loond Om den bouw in ons land te kunnen verkrijgen, is een zeer be. langrijk prijsverschil overbrugd moeten worden; buitenlandsche aanbiedingen immers waren veel goedkooper en konden ook veel goedkooper zijn, doordat daar de loonen nog veel lager zijn dan hier. De regeering heeft voor het werk een belangrijke subsidie toegezegd, maar tenslotte bleef nog een kapitaal van 700 000 te vinden. En het is gevonden, in 'n lofwaardig solidair streven van werkgevers en werknemers De vijf groote bedrijven, bij den bouw van het schip betrokken, hebben 4 ton voor haar rekening genomen en de gezamenlijke arbeiders van de bedoelde bedrijven en niet alleen degenen, die aan den Prinsen dam te werk worden ges.eld, betaalden 3 ton Zij zullen n 1 zoo lang 2'/a procent op hun loon laten korten of juister: inhouden tot de benoodigde 300 000 gulden er zullen zijn! Men moet respect hebben voor de van alle zijden betoonde offervaardigheid en inschikkelijkheid, welke gericht was op de verkrijging van eenige werk- verruiming. Men ziet hier weer wat goede samenwerking vermag: een werk - object waar 4 a 5000 Nederlandsche werklieden uit verschillende bedrijven voor langen tijd hun aandeel in zul len hebben is voor ons land behouden De Ptinsendam zal straks als monument van nationale eendracht de trots van onze vloot zijn. van „De Echo van het Zuiden". Uit het Engelsch. door BEN BOLT. Nadruk verboden. 30. Forsyth stak zijn hand in zijn klee- ren, strubbelde even met den gordel om zijn middel en haalde een zilve ren dollar te voorschijn. Koop rijst voor het kind. De zegeningen van den Eenen Heiligen, begon de vrouw, maar For syth legde haar het zwijgen op. Uw dankbaarheid, sprak hij, kunt gij toonen door mij vertellen, hoever het nog is naar de Yamen van Li-Weng-Ho. De vrouw deelde hem mede dat zij er slechts zeven mijlen van verwij derd waren, en vervolgde dan: Als ge hem zien wilt, zal het niet van avond zijn, nog morgen, want eerst overmorgen komt de gouver neur uit Pi-Chow om de belastingen in ontvangst te nemen. Zoo luidt de proclamatie. En naar Pi-Show? Gaat daar maar één weg heen? Er is nog een pad naar het huis van den gouverneur, dat buiten de stad ligt. Het is heilige grond en wordt streng bewaakt. Als een koelie er op wordt aangetroffen, wordt hij Men moet zich afvragen waar de verwarring het grootst is: aan de oorlogsfronten in Afrika of in de conferentiezalen te Genève, waar de laatste weken zooveel afzonderlijke commissies zijn gevormd, dat men er nauwelijks meer uit wijs worden kan. Tot nog toe blijft het nog maar half werk met de toegepaste sancties, en het is slechts de voortdurende pressie van Engeland, die zorgt dat er tenminste wat gedaan wordt en dat althans zeker de toevoer van materi aal voor de oorlogstoerusting van Italië wordt afgesneden. Maar het is te vreezen, dat (jeze maatregelen niet voldoende zullen zijn om Italië in te toornen, vooral daar er nog altijd landen zijn die hun relatie met Italië niet verbreken willen. Engeland is nu met zijn drastisch voorstel gekomen om allen invoer van Italiaanscha waren door de Volkenbondsstaten te doen verbieden. Ons land heeft er zijn instemming mee betuigd Vermoedelijk echter zal het nog wel heel wat voeten in de aarde hebben, voor zoowel in- als uitvoer naar Italië verboden wordt omdat deze sancties tweezijdige zwaar den zijn, sommige landen zullen zichzelf het méést verwonden. De een wil zijn kolenuitvoer naar Italië daarom van de sanctiemaatregelen uitgezonderd zien, en de ander weei wat anders. De Zuid-Amerikaanschestaten toonen zelfs geneigdheid om te trachten van de sanctie gelegenheid te profiteeren, door hun uitvoer naar Italië op te voeren. In Rome volgt men deze sympto- men van verdeeldheid met groote aandacht en de schrik van de sancties luwt er aanmerkelijk door. De Ita liaansche bladen vermelden met vol doening de houding van Zuid-Amerika en zij wijzen ook op Oostenrijk er. Hongarije, die niet hebben nagelaten aan hun vriendschap met Italië te herinneren. Italië is bovendien hel voornaamste afzetgebied voor den uit voer van Zuid-Slavië. Economische sancties zouden Zuid Slavië veel meer treffen dan Italië zijn poorten, en soldalen, die er de wacht bij houden. Zijn er ook poorten aan den straatweg? Ja, lichtte de vrouw in, maar die verstandig zijn en niet berooid willen worden door de soldaten, gaan er om heen. Zooals wij ook zullen doen, ver zekerde Forsyth. Toen hij meende, dat er weinig meer voor hem te verne men viel, maakte hij aanstalten om heen te gaan. Maar plotseling vroeg de vrouw. Bent u een barbaar? Zoo noemen uw landslieden me tenminste. In ieder geval bent U een goed mensch. Zou het kunnen zijn, dat gij de blanke dame, die de nieuwe vrouw is van den gouverneur, kent? Vrouw? Forsyth's stem klonk bceseh toen hij het woord herhaalde. Wie zegt Dat wordt beweerd. Gisteren kwam zij hier langs den weg. Ik zag haar. De gordijnen van den draagstoel waren open en zij had geschreid. Waarom zou zij geschreid hebben De dokter gaf niet direct antwoord, in gespannen zwijgen staarde hij een tijdlang voor zich uit. Toen zei hij abrupt Je zult het vergeten, dat je me ge/ien hebteen barbaar. Ik zal hel vergeten en mijn kleine meid ook, maar we zullen de heiinnering altijd in ons hart dragen. Daden van liefde wordefi niet ver geten. De vrouw zweeg eenige seconden, toen vervolgde ze met een heel andere Ondertusschen houdt de heer Laval niet op met zijn verzoeningsactie en hij geeft daarmede den indruk dat Frankrijk zelf niets liever zou zien dan dat Engeland maar wat water in zijn wijn deed en Italië het vette Afri kaansche kluifje zou gunnen. Er wor. den zelfs een zestal punten genoemd waarop Laval het conflict zou willen bijleggen Zij behelzen om. dat Italië in hoofdzaak zijn zin krijgt en dat het de geroofde gebieden en meer nog in eigendom zal mogen behouden. Het is echter duidelijk, dat een Vól- kenbond, die zijn prestige wil houden, nooit dergelijke voorwaarden zal kun nen goedkeuren. En bovendienal zou Genève het hoofd buigen, dan was er toch altijd ook Abessinië nog, dat als aangevallen partij nog een stem in het kapittel dient te hebben. De halfslachtige houding der Fran- sche regeering doet onsympathiek aan en de Engelsche volhardendheid, die nog maar steeds zijn militaire macht rondom Italië blijft uitbreiden, komt on9 in elk geval flinker voor, ook al zou het waar zijn dat de Britsche regeering eerst en vooral haar eigen belangen in Abessinië veilig zoekt te stellen. Misschien schreidde de vrouw die ik zag, omdat zij aan U dacht. Hoe kom je erbij? vroeg Forsyth onthnist. Ik heb haar gezicht gezien! Het was het gezicht van iemand die herin neringen heeft. Ik heb ook Uw ge zicht gezien, nu ik van haar sprak, en dat was hel gezicht van den man, die die vrouw lief heeft. Ik heb oogen. En zij merken vlug op ook, prees Forsyth. Toen, zeker van de sympathie der vrouw, vroeg hij bot weg: Vertel ine eens, staat de woning van de gouverneur onder strenge be waking? Is het moeilijk er binnen te komen? Er is een hooge muur rondom don tuin, en er zijn soldaten aan de poort en daarom houden er ook geen soldaten de wacht. Als het noodzake lijk is naar binnen te komen, zal de weg gevonden worden. Dank u. Nu moet ik gaan. De hemel bescherine u, waren de afscheidswoorden van de vrouw. Terwijl zij verder liepen, overdacht Forsvth wat hij zoo onverwacht ge hoord had en het vervulde hem met nieuwe zorg voor het lot van Kathleen Banington. De Chineesche vrouw had haar in den draagstoel langs zien ko men, en zij had gehuild. Toch voelde hij, ondanks zijn angst, een onmisken bare blijdschap om deze mededeeling want zij bevestigde zijn overtuiging dal zij de reis niet vrijwillig had on dernemen en dat het meisje een ge vangene was. Plotseling verbrak hij het stilzwijgen en wendde zich tot zijn tochtgenoot. ord wat die Het heeft vermoedelijk bij vele Ne derlanders eenige verwondering ge wekt, dat twee onzer ministers, de hee- ren Gelissen en de Wilde, zijn tegen woordig geweest bij de officieele ope ning van de nieuwe Haagsche film-in dustrie van den heer Loet C Barnstijn, ciic betiteld is met den wijdschen naam Filmstad", die ons al aan een Neder- iandsch Hollywood doet denken. Het is zeer hooge uitzondering, wan neer regeeringspersonen zooveel be langstelling toonen voor een particulie re onderneming en het valt te betwijfe len of het nu juist wel de filmindustrie was, die aanspraak mocht maken op deze hooge eer. Met de vereerende medewerking van den heer Jean-Louis Lumière, uitvinder der cinematografie, is ook in Nederland met veel luister het 40-jarig bestaan van de film en daarmede van het volks vermaak bij uitstek: de film, gevierd. Ofschoon dit de feestvreugde niet bijzonder zou hebben verhoogd, ware het wenschelijk geweest bij dit 40-jarig jubilé ook eens in het daglicht te stel len, hoeveel verwoesting de bioscoop in de fantaseerende breinen van het jonge volk heeft te weeg gebracht. Dit jubilé is meegevierd kunnen worden door dui zenden, die uit onze samenleving zijn uitgestooten of er nog slechts als ver worpelingen in mogen leven, en wier val een begin heeft genomen in de bios coop, waar hun onvervulbare droomen werden voorgetooverd en zij zich eiken dag konden storten in een wereld van bedenkelijk fantasie-genot, totdat zij de gevangenen bleven van die wereld, ook als zij straks weer op de kille straat zouden staan. Dit jubilé was er een met een zeer bitteren bijsmaak! Nederland wordt nu ook verrijkt met een eigen Filmstad. Wij weten natuur lijk niet welke cultuur-verheffende pro ducten uit deze nieuwe industrie thans zullen tevoorschijn komen. Zijn er ook waarborgen, dat deze producten van de toelaatbare soort zullen zijn? De onder nemer, de heer Barnstijn, heeft als film importeur immers al getoond dat hij op 1 dit terrein nog al iets aandurft. Het zij voldoende te zeggen dat hij het Neder- voiiw zei? Li Weng-Ho wordt over morgen te Pi-Chow verwacht. Ik hel) het gehoord. Dat geeft ons een heelen dag en een nacht om Miss Barrington weg te voeren. Ais Li-Weng-Ho niet morgen komt, ja. Maar liefde laat een man vlug loo- pc.n. Dat is een risico waarmede we rekening moeten houden, hernam de dokter. Het is meer dan mogelijk, dat de mandarijn eerder komt, dan hij aangekondigd heeft; daarom moeten we zorgen voor het aanbreken van den «lag in Pi-Chow te zijn. Wanneer we ons daar genesteld kunnen hebben vóór zonsopgang, kunnen we een gunstige gelegenheid afwachten. Als we er niet zijn voor de zon j opgaat, verklaarde de Chinees, moet u wachten lot weer donker. Gevaar genoeg Ze versnelden hun pas en na een mueizamen tocht over den ongepla- veiden stijgenden en dalenden weg, na een paar halsbrekenden klimpartijen, zag Forsvth, van den top van een heuvel, afgeteekend tegen het half rond van de ondergaande maan, de zwarte omtrekken van een groote pagode, langs welks bovenkant het witte licht van een zilveren nimbus weefde. Pi-Chow, riep hij opgewonden. Cliing, we zullen er zijn voor de dage raad. Met hun einddoel in zicht spoedden zij zich voort. De maan zonk uit het gezicht, de wereld overlatend aan het licht der sterren. Een zacht briesje kwam opzetten en woei hun in het ezicht. Ching snoof. landsche volk liet genieten van produc ten zooals b.v. ..Hendrik VIII" e.m.a. Er is dus alle reden om op dit terrein ten aanzien van dezen filmfabrikant de grootste reserve in acht te nemen. Daarom past o.i. de vraag, waarom twee ministers het noodig vonden hun sympathie met dezen nieuwen tak van industrie te gaan toonen. Het komt er nog maar aan te kort, dat ook de mi nister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen den heer Barnstijn de hand was komen drukken. De Rijksmiddelen in September. De Rijksmiddelen brachten in Sept. f30,017,190 op tegen f 30,724,155 het vorige laar de meeste middelen laten een lagere opbrengst zien, behalve de Accijnzen op Geslacht en Suiker en de Successierecten. Eind September was voor de directie belastingen totaal f 83,352,533 op de kohieren gebracht, tegen f 78,405,707 het vorige jaar op genoemden datum. Disconto Ned. Bank verlaagd. De Nederlandsche Bank verlaagde haar tarieven over de geheele linie met 1 pCt. Het wisseldisconto zal derhalve met ingang van dien datum 5 pCt. bedragen, de overige tarieven 5l/2 pCf. De handelsbetrekkingen lusschen Japan en Ned. Indië. De Nederlandsche diplomatieke ver tegenwoordiger, de heer J. C. Pabst, heeft een bezoek gebracht aan den Japanschen minister van buitenlandsche zaken, Hirota. In diplomatieke kringen is men van meening, dat tijdens dit bezoek de weg is voorbereid voor een hervatting van de handels onderhandelingen tusschen Japan en Nederlandsch Indië. De steun aan den tuinbouw. In de Staatscourant is opgenomen de crisissteunbeschikking 1935. Blijkens deze beschikking zal uit het Landbouw crisisfonds steun verleend worden aan de erkende telers van gewassen van den tuinbouw door bepaalde producten tot een totaal bedrag van ten hoogste f 2,500,000. De steun wordt verleend over de hierna vermelde producten Tomaten Kaskomkommers. Platglaskomkommers -- Pi-Chow, ik ruik het. Verspreide tenten flankeerden beide zijden van de modderigen weg; daken en punten van gebouwen doken wel dra in liet donker op; zij vertraagden bun gang en Forsyth bespeurde de stadsmuren. Vlak voor hen lag een der stadspoorten; direct daarboven een silhouet tegen den nachthemel het op den muur gebouwde schildwacht huisje, de wacht, zoo die er was, sliej) den slaap des rechtvaardigen. We loopen langs, meende Ching. Vrouw zei Yamen builen Pi-Chow. We loopen tot we vinden. Ja, fluisterde de dokter terug. Ondanks hun pijnlijke voeten en ofschoon ze haast omvielen van ver moeienis begonnen zij den rondgang langs den muur, een allesbehalve aan gename of gemakkelijke taak, want de stad besloeg een uitgebreide op pervlakte en er steeg een stank van afval en verrotting uit op, die van een Chineesche inboorlingen stad onaf scheidelijk schijnt te zijn. Ze kwamen ten laatste aan een open plek, waar zich niet zooals elders rondom Pi-Chow, allerlei wrakke bouwsels en tenten bevonden en Ching legde de hand op den arm van den dokter. De Yamen? vroeg hij zacht, met zijn andere hand wijzend. Dick For syth keek in de aangeduide richting en zag op een afstand twee lantaarns in het donker schijnen. Hij staarde er een oogenblik als gefacsineerd naar, toen antwoordde hij droome- rig: Ik zou het ook zeggen, Ching. (Wordt vervolgd). het Zuiden, Waalwpsdie en Langstraatsehe Conrant^

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 1