RECHTZAKEN. HET KASTEEL VAN DUSSEN. k een voorstel daarvoor te zullen komen. Besloten wordt conform 't voorstel van B. en W. XI. Voorstellen van B. en W. tot vaststelling van: a. Verordening tot heffing van hon denbelasting. b. Idem tot heffing van rioolbelas ting. c. Idem tot heffing van secretarie- leges. d. Idem tot heffing van schoolgeld. e. Idem tot heffing van opcenten grondbelasting. f. Idem tot heffing van opcenten personeele belasting. g. Idem tot heffing van opcenten vermogensbelasting. h. Verordening classificatie gem.- fondsbelasting. e, f. g, h, werden ongewijzigd vast gesteld conform het voorstel van B. en W. a. Het lid Meijer bepleit gedeelte lijke ontheffing voor nieuwe ingezete nen, bezitters van honden, voor zoover het jaai reeds is ingegaan. Na eenige discussie met den voorzit- tei, die een soepele toepassing voor staat, wordt dit in de verordening opge nomen, met de bedoeling, dat de ont heffing berekend wordt per kwartaal. b. Hiervoor was in een vorige ver gadering een commissie benoemd, be staande uit de leden Buijs, Meijer en Vos, die met een voorstel zouden ko men. Doch nu is cr ook een van B. en W., wat het lid Meijer betreurt, maar waarop de voorzitter antwoordt, dat de raad nu een keuze kan doen. Het lid de Haan wil het voorstel der commissie ongewijzigd aannemen. D't geschiedt met 43 stemmen en zoo moet men in 't vervolg betalen voor huizen tot en met een kadastrale huur waarde van 100: 1 en verder 2 ten honderd Tegen de wethouders en H. Ver hoeven. c. Het lid Hub. Verhoeven vindt sommige leges te hoog. Zoo betaalt men voor een z.g. logeer-akte jagen 5, voor 14 dagen 20. Hij wil de leges voor de logeerakte stellen op 1. Dit wordt goedgekeurd. De gemeente-rekening wordt ver krijgbaar gesteld voor 10 met het oog op de hooge drukloonen. De inzage van het kadaster kost met assistentie 0.25, zonder assistentie 0.50. Hiervan geeft de Voorzitter een explicatie. Over de ventvergunning werd nog al gediscussieerd. Het lid Meijer vroeg of de prijzen voor inwoners en vreemde lingen gelijk stonden. Het lid de Haan wilde voor de ingezetenen een lager ta rief vaststellen, doch de voorzitter was het daarmee niet eens en stelde voor, namens B. en W.: een ventvergunning voor 1 dag 0.15, voor 3 mnd. 1 en voor een jaar 2.50. Dit verwierf aller goedkeuring. Wat de leges voor verlenging van het politieuur voor café's betreft, werd bepaald, dat voor verlenging met 1 uur wordt betaald 0.25; voor 2 uur 0.50, voor 3 uur 1.50. 't Voorstel van B. en W. met betrek king tot trouwen wordt ongewijzigd goedgekeurd en zoo trouwt men Don derdags kosteloos: op andere dagen op de secretarie 7.50; op de raadszaal 20. Het trouwboekje wordt bere kend tegen 1.—. 't Schoolgeld wordt vastgesteld als volgt: Voor het 2e kind krijgt men 10% verlaging, voor het 3e 20% en voor het 4e 30%, hoewel de voorzitter pas wilde verlagen te beginnen bij het 3e kind, daar zooals werd opgemerkt, 't school geld toch al niet veel opbracht. XII. Voorstel van B. en W. om toe te treden tot de in 't leven geroepen or ganisatie inzake bouw-, woning- en welstandstoezicht. Dit wordt ongewijzigd aangenomen, evenals: XIII. Voorstel van B. en W. tot wijziging der gem.-begrooting 1935. XIV. Vaststelling suppletoir kohier hondenbelasting. Dit wordt vastgesteld op 6.50. XV. Verzoek van J. M. A. Keunen om ontheffing en restitutie rioolbelas ting voor pand No. 59, over 1932, '33, '34 en '35. Dit wordt ingewilligd. XVI. Idem L. v. d. Staak voor per ceel 231, dienstjaar 1935. Wordt eveneens toegestaan. XVII. Reclames hondenbelasting. Deze worden behandeld in besloten vergadering. Rondvraag. Het lid Meijer beklaagde zich over een minder gepaste behandeling door den heer loco-burgemeester naar aan leiding van een briefje gericht aan de Godshuizen. De Voorzitter gaf den raad zich schriftelijk te wenden tot B. en W., te meer daar de zaak nu toch in het open- baar was meegedeeld. Het lid de Haan vroeg hoe het met de stopgezette werkverschaffing staat. Hierop antwoordde de voorzitter, dat hij hoopte dat men binnenkort weer zou beginnen en dat er tot aan 't einde van t jaar voldoende werkgelegenheid zou zijn. Niemand iets meer te vragen heb bend, sloot de Voorzitter de openbare vergadering, om over te gaan tot de behandeling der honden-belasting-re clames. I Een stukje geschiedenis. Zooals onze lezers natuurlijk reeds bekend is, heeft de gemeenteraad van Dussen in zijn laatstgehouden verga dering besloten tot aankoop van het onder deze gemeente staande kasteel, het machtige bouwwerk, waaraan de geschiedenis van het dorp zoo na ver bonden is. Wij juichen het toe, dat de gemeen teraad, ondanks de moeilijke finan- cieele omstandigheden, waarin ook deze gemeente verkeert, dit besluit heeft durven nemen, waardoor het prachtige bouwwerk straks waar schijnlijk als gemeentehuis zal fun- geeren. We zullen daar echter thans nog niet op vooruit loopen. Restaureeren kost veel geld, en ook de hoogerc autoriteiten moeten hun goedkeuring verleenen, en bovendien hunne finan- cieele medewerking. De eerste jaren zal de raad van Dussen dus nog wel niet op het kas teel bijeenkomen! Wij vinden in dezen aankoop een on gezochte gelegenheid om een een en ander over de geschiedenis van Dus sen en zijn kasteel te zeggen. De ge gevens daarvoor ontleenen wij van een artikel van Dr. Xav. Smits, dat vele jaren geleden in het bekende tijdschrift „Buiten" verschenen is. Het dorp Dussen behoorde vroeger, zooals trouwens het geheels Land van Heusden en Altena, tot den Zuid- Hollandschen Waard van Noord-Bra bant en Dussen was 'n dubbel-heerlijk- heid, waarvan de eene helft den naam Dussen-Munsterkerk of Dussen-Kloos- terkerk en de andere helft den naam van Dussen-Muilkerk voerde. Hertog Hendrik van Brabant, die veel in de door hem gestichte vesting van Den Bosch verblect, vermeldde ten jare 1200 voor het eerst de heerlijkheid Dussen in Brabants geschiedenis. Den 3den Nov. van gemeld jaar gaf hij nagenoeg het gcheele Land van Alte na, dat vóór den St. Elisabethsvioed van 1421 een waar paradijs 'geweest moet zijn, aan zijn evenknie, Graaf Dirk van Holland, in leen over. Waal wijk en omgeving gingen hierbij le vens aan den Graaf van Holland over. Vóór den geweldigen waterramp van 1421 was Dussen verreweg de voor naamste heerlijkheid in het Land van Altena. Dit blijkt o.m. uit de aanwe zigheid van twee groote kerken, waar van de eene den rang had van eene bevoorrechtte Collegiata en de andere tol Parochiekerk diende. Daarenbo ven bevond zich nabij deze laatste grootsch en sterk kasteel, waaraan het adelijk geslacht van der Dussen zijn naam ontleend heeft. Het oude kasteel van Dussen, dat dateerde van 1217 en aan zooveel men- schelijk geweld het hoofd geboden had, bezweek in de woeling der wate ren, die in 1421 den Biesbosch vorm den. Alleen de geweldige zwaar ge welfde kelders en rolronde donjons, die op de voorplaat goed zichtbaar zijn, zijn tot op een hoogte van ruim een paar meter boven het tegenwoor dig waterspiegelvlak aan het vernie lend element ontkomen. Het thans be staande kasteel dagteekent met uitzondering der bedakking van de tweede helft der 15e eeuw. Sedert dien onderging het wel her haaldelijk verbouwingen en herstel lingen, doch de groote romp uit de vijftiende eeuw bleef bestaan. In af- Holland op. Florens van der Dussen, die zich als aanvoerder van de Dort- sche troepen voor het nabye Geertrui- denberg in 1420 onderscheidde, stierf eveneens als Baljuw van den Zuid Hollandsclien Waard in 1456. Voorts is Nicolaas van der Dussen gedurende jaren commandeur van Gemert ge weest. In het begin van den tachtigjarigen oorlog, den 7den April 1573, werd het kasteel van Dussen, dat toen ruim een eeuw geleden verbouwd was, bestormd en veroverd door Nicolaes en Harro Basta. De geschiedenis verhaalt niet, wan neer en op welke wijze het geslacht van der Dussen sedert weer in het be zit van haar slot hersteld is. Zeker is het echter, dat de dochter van Corne lia van der Dussen, en van Godfried van Brecht, genaamd Anna van Brecht van der Dussen, het kasteel en de heerlijkheid Dussen-Munsterkerk in 1608 aan Walraven van Gent Heer van Ooyen verkocht, nadat het om trent vier eeuwen aan hetzelfde oude adelijk geslacht behoord had. Walraven van Gent heeft vele werk zaamheden aan het slot doen verrich ten. De vroeg-zeventiend'eeuwsche bedakking der donjons dagteekent dan ook zeker uit dien tijd. In 1679 was de familie van Gent nog eigenares van het kasteel en de heer lijkheid Dussen-Munsterkerk, die toen aan Anna van Arckel vrouwe van Heemstede, gehuwd met Walra ven, baron van Gent en Heer van Die den overdroeg. Daarna ging het kasteel over aan den Graaf v. Groesbeek, die 't tot aan het einde der XVIIe eeuw bewaarde; later aan Charles Edmund Grave de Croix. Langen tijd stond het kasteel in de XlXe eeuw onbewoond, totdat het in eigendom overging aan de kloosterzusters, hetgeen ook met de fraaie en oude kasteelen te Croy en te Nieuw Herlaer is geschied. Deze zus ters hebben aan den linkervleugel de kapel doen bijbouwen. Hiermede hebben wij ook de geeste lijke zijde van het kasteel vermeld. Doch nog maar gedeeltelijk. Het slot bevatte immers ook een oude kapel die in de middeleeuwen met een rijke stichting van het heilig kruis begiftigd was. Deze stichting kon in de XVIIe eeuw niet meer onderhouden worden. Ook heeft het kasteel van Dussen meermalen als kerk dienst gedaan o.a. na den geweldigen dorpsbrand van 1894, toen een groot deel dezer ge meente in vlammen opging. In dat jaar vernielde het vuur niet alleen heele reeksen van woningen doch ook kerk en pastorie zooals tevoren in 1842 ge schied was. Behalve deze twee groote branden werd Dussen ook nog in 1837 hevig door het water geteisterd, toen vele huizen zwaar beschadigd en onbe woonbaar verklaard werden. Laten wij dezè korte geschiedenis besluiten met de vermelding, dat op het kasteel Dussen indertijd een schil dering bewaard werd, waarop de St. Elisabethsvioed van 1421 in den Zuid-Hollandschen Waard staat af gebeeld. Voorts waren er ook eenige overblijfselen van een oude kuras, wier herkomst aan Maarten van Ros- sem wordt toegekend. Op het oogen- blik is het kasteel echter geheel leeg. Wij plaatsen hierbij een foto van den massalen, indrukkenden bouw, die zich zoo mooi afspiegelt in het water. ADVERTEERT IN DIT BLAD. wijking van vele andere kasteelen heeft dat van Dussen zoo weinig wis seling van Heeren gekend, dat men kan zeggen, dat het adelijk geslacht van der Dussen vier eeuwen lang op het slot van Dussen geregeerd heeft. Reeds in den vermaarden slag van Woeringen, die den 4den Juli 1280 plaats had, komt onder de Brabant- sche helden, die aan de zijde van den Hertog dezer gewesten streden, Heer Jan van der Dussen voor. Ook vindt men zijn naam in 1288 op de lijst van den Brabantschen adel. Een zijner nazaten, Heer Jan van der Dussen Arnoutzoon, Heer van Brecht, treedt in 1437 als Baljuw van Zuid- De voorname kruisvormige Goti sche vensters met hunne hooggerekte houdingen, de muraallijsten en de trapgevels duiden op een rustiger en statiger stijlsoort dan die der overige kasteelen in Brabant kenmerkt. Waar men b.v. te Gemert, Croy, Heeswijk, Man rik, Herlaer enz., een verticale streving in den bouwstijl der laat Gotische kasteelen mag opmerken, imponeert juist Dussen door zijn ho rizontale, rustige en zware lijnen, welke een stoere kracht en stevige sterkte uitspreken, die wel in staat was, den middeleeuwschen ridder ontzag in te boezemen. HET OSSCHE MILIEU VOOR DEN RECHTER. De tweede groep leden der Ossche bende heeft Donderdag in 's-Hertogen- bosch zich voor zijn daden te verant woorden gehad. Voor het hekjje kwamen eerst twee door marechaussees bewaakte verdach ten, de 22-jarige arbeider A. J. Ottens en de 19-jarige schoenmaker P. A. Schuurmans en daarmede is dan met een de op 6 Januari 1934 te Oss in de woning van den 68-jarigen landarbei der L. van Bergen gepleegde diefstal met geweldpleging op het tapijt. Ottens, die het eerste wordt gehoord, bekent volledig. De afspraak om bij v. Bergen hun slag te slaan is gemaakt bij Piet de Bie. Met zekeren v. d. Putten zijn zij naar de woning gegaan en er binnengedrongen. Verd. verklaart, dat hij spijt heeft van zijn daad. President: Dat hadt U eerder moe ten bedenken. Schuurmans geeft vervolgens op vra gen van den president toe, dat hij op den uitkijk heeft gestaan om bij onraad te waarschuwen. Hij verklaart zich door de Bie en de anderen te hebben laten meesleepen en nu veel berouw te hebben van zijn daad. De inspecteur van de gemeente-po- litie te Oss, de heer van Kempen, die als getuige wordt gehoord, verklaart ten aanzien van Schuurmans dat deze niet bekend stond als een lid van de bende. Hij woonde in de buurt van de Bie. Dan doet de oude van Bergen zijn verhaal van den overval. Alle drie ke rels hadden maskers voor. Pres.: Twee vingers van U zijn stijf geworden niet? Get.: Ja. Ik heb met ze op den grond gerold. Misschien is dat wel van de worsteling gekomen. Vrouw van Bergen, 72 jaar, treedt dan voor het hekje. Het is een klein vrouwtje met groote Brabantsche kap met lange linten. De gedetineerde 23-jarige H. A. van der Putten, bijgenaamd de „Rut", is de laatste getuige. Hij geeft toe, dat het voorstel van hem is uitgegaan. Pres.: De buit is anders niet meege vallen, hè? Get. vertelt dan, dat het in den om trek van de woning dien bewusten avond heel stil was. De deur stond bo vendien open, zoodat men gemakkelijk spel had. Hij heeft de vrouw vastge grepen. Pres., verdachte Schuurmans naar voren roepend: Ben jij ook niet betrok ken geweest bij den diefstal bij den kapper v. d. Berg? Schuurmans: Jawel. Rechter mr. Schroder: Dan ben je niet zoo onnoozel als je er uitziet! De Officier van Justitie, mr. J. J. G. van Everdingen, die het ten laste ge legde bewezen achtte, noemde het feit zeer ernstig, zoodat een zware straf, vooral tegen den eersten verdachte, op haar plaats is. Spr. eischte tegen Ot tens 5 jaar en tegen Schuurmans 2 jaar gevangenisstraf. Pres. tot Ottens: Hebt U hier wat op te zeggen? Ottens: Neen. Pres.: Dat is al heel weinig, en U Schuurmans? Schuurmans: Ik zou graag voorwaar delijk veroordeeld willen worden. Pres.: Ja, maar daarvoor is de dief stal bij den kapper van den Berg een leelijk ding. Mr. Lelyveld, beide verdachten ver dedigende, beschouwt de feiten uit het oogpunt van de geëischte straffen en doet uitkomen, dat de steeds in de Os sche zaken' terugkeerende P. de Bie, ook hier weer in het spel is geweest. De Bie was de kwade geest, die op een jongen als Schuurmans, een funesten invloed uitoefende. PI. vraagt voor beiden een reclassee- ringsrapport en dringt voor Schuur mans aan op een gedeeltelijk voorwaar delijke straf, voor Ottens pleit hij cle mentie. Uitspraak 31 October. gunstig bekend staande typen en steeds verder afgezakt. Zijn vrouw heeft bui tengewoon veel verdriet over het ge beurde. A. J. Hendriks (Toon de Soep Sr.), die ook in de rechtzaal al een bekende figuur is geworden, fluistert dan zijn verhaal. Voorzoover te verstaan, geeft hij onomwonden toe, dat hij en Schuy- ers den brand hebben gesticht. De brandbare stoffen waren door Verhoe ven klaar gezet. President: Verdachte, hoort u het? Verhoeven: Het is niet waar. Pres.: Heeft verdachte de brandstich ting bij u uitgelokt? Getuige: Dat heeft hij gedaan. De rechtbank besluit Schuyers alè'ge- tuige voor het front te roepen en dan legt deze man met radde tong 'n reeks verklaringen af, welke verdachte Ver hoeven ernstig belasten. Hij zegt met Toon de Soep den brand te hebben ge sticht en van verdachte tweemaal een bedrag van 25 gulden te hebben gekre gen. Verdachte: Het is niet waar. De officier van justitie achtte bewe zen, dat het klaarzetten en opstapelen van de brandbare stoffen door verdach-" te is geschied, zoodat hij medeplichtig is geweest aan brandstichting. Ook de uitlokking acht hij bewezen. Spr. oor deelt het feit zeer ernstig en eischt drie jaar gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis. De verdediger roept de uiterste cle mentie in voor zijn cliënt, die door A]/2 maand voorarrest reeds zwaar is ge straft. Hij vraagt ten slotte de onmid dellijke invrijheidstelling van verdachte, hetgeen door de rechtbank wordt afge wezen. Daarna wordt de uitspraak bepaald op 31 October a.s. De 44-jarige te Den Bosch gedeti neerde arbeider N. H. Schuyers wordt dan van getuige verdachte en geeft de door hem samen met Toon de Soep ge pleegde brandstichting in het paviljoen op het gemeentelijk sportpark te Oss wederom zonder omwegen toe. De officier van justitie wijst er op, dat Schuyers reeds 9 veroordeelingen achter den rug heeft. Voor het feit der brandstichting eischt hij 4 jaren gevan genisstraf met aftrek van den tijd, in voorloopige hechtenis doorgebracht. De ycrdediger, mr. Lelyveld, vraagt voor zijn cliënt de uiterste clementie. Uitspraak 31 October a.s. De brand op de wielerbaan. Het is dan de 40-jarige koopman en gewezen directeur van de Ossche wie lerbaan, J. F. A. Verhoeven, die voor het hekje komt. De brandstichting in 't Paviljoen in het gemeentelijk sportpark, komt dan op het tapijt. Verd. een figuur van middelmatige grootte, in een keurig jacquet gestoken, geeft langs een langen omweg toe, dat hij last heeft gegeven het paviljoen in brand te steken.- Ten langen leste had hij tegen A. J. Hendriks (Toon de Soep Sr.) gezegd: Het ding staat in den weg. Doe het dan maar! Met Schuyvers heeft hij nergens over gesproken. Verdachte had het beheer over het paviljoen en betaalde ook de lasten. Pres.: Is u het geweest, die de brand bare stoffen heeft klaargezet? Verd.: Absoluut niet. De verdediger, mr. van Zinnicq Bergmann keert zich aan de hand van andersluidende mededeelingen, hem ter kennis gebracht, tegen deze uiteenzet ting, welke hij niet overeenkomstig de feiten noemt. Inspecteur van Kempen noemde ver dachte vroeger een fatsoenlijk man. Door zijn beroep kwam hij veel in café's en zoo is hij in contact gekomen met on- Inbrauk Ie tleesivijk. Vervolgens is behandeld de inbraak in de woning van den thans 85- jarigen Karei Weidemante Heeswijk, gepleegd in den nacht van 14 op 15 Juli 1934. Onder verdenking, dit feit tezamen en in vereeniging met een of meer anderen te hebben gepleegd, stond terecht de 29 jarige gedetineerde arbeider A. H. den Brok en de eveneens gedetineerde 30 jarige ar. beider M van Orsouw. Beide verdachten ontkennen. Den B beweert dat het allemaal fantasie is. J. P Ceelen, gedetineerd, verklaart dat hij met verdachte mee naar Heeswijk is gegaan. Verd. den B Het is allemaal fantasie. Hij is half gek. Chr. den B, gedetineeid, broer van verd erkent op den uitkijk te hebben gestaan. Hij was met Ceelen naar Heeswijk gegaan. A. den B, en van O. waren er niet bij De officier waarschuwt dezen ge- tuige, dat hij hem zal vervolgen wegens meineed Na verdere verkla ringen van dezen getuige, die niet te volgen zijn, kondigt het O M. ver. volging wegens meineed aan. Get. Chr. den B. houdt vol, dat zijn broer en van O, er niet bij zijn ge. weest. Het O M. meent dat de verklaringen van Ceelen en den inmiddels over- leden K Weideman voldoende zijn voor het bewijs en eischte 8 jaar gevangenisstraf. Verd. den B. zegt, dat hij bij ver oordeeling onschuldig veroordeeld wordt. Hij was toen te Rijswijk aan het werk. Hij kan echter niet precies zeggen wanneer dat was Van O. houdt vol dat hij van niets weet. Mr. Schipperyn vindt het eigen aardig, dat Ceelen bevoordeeld wordt Waarom wordt die niet in deze zaak vervolgd De president zegt, dat de officier dit dient uit te maken. Daarna staat terecht Chr. den B., 32 jaar, arbeider te Oss, verdacht betrokken te zijn geweest bij de zoo juist behandelde inbraak en geld, daarvan afkomstig, als geschenk te hebben aangenomen. Het O M. houdt zich aan de ver klaringen van verd voor den rechter- commissaris en eischte wegens mede- - MET: mm WAS-en W&INGMACHINES mi Ca va te W£ Ci

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 6