Be Echo tan het ZBiflen Spanera HaagschePostsigaren H.de Bont-v. Huiten DERDE BLAD. BRIEVEN DIT WASPIK. PROVINCIAAL NIEUWS. LAND- EN TUINBOUW. BIJ ONS H. Kolsteren-Lagarde Voor de a.s. Communiefeesten: PRIMA LIKEUR. PRIMA BONBONS f2.25 f 1.20 H. Kolsteren-Lagarde paar. of het daarbij zaï blijven, Heereakleedina naar maat No. 81. Zaterdag 19 Oct. 1935. 58e Jrg. Waspik, 17 Oct. 1935. Geachte Lezer. Nu we weer aan onzen zooveelsten Waspikschen brief moeten beginnen, schieten ons zooveel kleine voorvalle tjes der laatste dagen te binnen, dat wij vreezen dat liet deze keer 'n beet je hutspot-achtig zal worden en meel den vorm zal gaan krijgen van een be richtgeving in telegramstijl. Zoo heb ben we vooreerst het bewuste schrij ven van Zijn Excellentie den Minister van Sociale Zaken, welks inhoud reeds eerder in dit blad werd afge drukt. Zooals de lezer zal weten heeft onze gemeenteraad, evenals die van Geertruidenberg, daarin „de kous op den kop gekregen" en geeft het den schijn als zouden deze raden met hun beruchte motie nogal hun boekje te buiten zijn gegaan. Wat deze gemeen teraden dus zelf moeten verantwoor den. Voorloopig kunnen wij echter nog niet aannemen dat alles nu ver der maar stilzwijgend zal passeeren, want dan zouden we hieruit de con clusie kunnen trekken, dat wij, d.w.z. de kiezers, zich in hun raadsleden ver gist hadden. Immers er zijn, zooals wij reeds eerder schreven, té veel ontevre denen onder de verbruikers (voorna melijk over de tarieven) dan dat wij deze ontevredenheid niet in den Raad weerkaatst zouden zien. We zullen afwachten! Nu we toch met onze gedachten langs het Gemeentehuis dwalen wil len we meteen even stilstaan hij het koperen jubilé van onzen gemeente ontvanger en ambtenaar van den Bur gerlijken Stand, den heer B. de Win ter. 'Hoewel zulk een feit natuurlijk nu wel niet zoo belangrijk is, meencn wij met onze felicitatie niet achterwege te mogen blijven, en wel voornamelijk, omdat de heer de W. naast zijn ge degen kennis in gemeentezaken tevens begaafd is met de kunst om op de juiste manier met iedereen om te gaan. Vriendelijk, en ten allen tijde voor iedereen te spreken, enfineen ambtenaar in den waren geest der wet, althans toch zeker der ongeschreven Brabantsche wet, waarin te goeder- trouwheid het eerste artikel is. Nog vele jaren! Onze gemeente is deze week weer eens een vereeniging rijker geworden en wel een kiesvereeniging der Chr. Hist, partij. Na een rede van het Ka merlid, den heer Tilanus werd een be stuur gekozen, terwijl verschillenden zich staande de vergadering als lid opgaven. Wij wenschen de vereeniging een bloeiend bestaan, maar toch vreezen wij dat de contributie voor vele in woners wel een beetje al te zwaar zal drukken, temeer daar er doorgaans voor een kiesvereeniging maar matige belangstelling bestaat. We helmen een paar weken geleden den voetbalwedstrijd Madesche Boys Hercules bijgewoond, waarvan inmid dels in dit blad een verslag heeft ge staan. (Doordat verslagen van wed strijden voortaan steeds in de Echo voorkomen, wordt dit blad hoe langer hoe meer het blad der sportbeoefe naars). Het viel ons op dat Hercules zeer is gehandicapt door de verande ringen der achterhoede. Of de ruiling van back en half-back 'n verbetering is betwijfelen we op de eerste plaats, maar dat de keeper niet in het eerste thuis behoort, daarvan zal iedereen wel overtuigd zijn. Wij moeten toe geven dat hij in een paar uitwedstrij den prachtig werk heeft verricht, maar tegen Madesche Boys was het ook al lerbelabberdst. Met Dolleweert onder de lat zouden we een anderen uitslag hebben gezien, 'n Woord van lof aan den scheidsrechter mag niet achter wege blijven, want de leiding was Hoewel wij misschien een beetje op de zaak vooruitloopen, willen wij thans reeds de aandacht vestigen op het prachtige nieuwe winkelpand der N.V. Edah, hetwelk een sieraad onder onze winkels mag genoemd worden. Ruim en modern ingericht zal het straks na de opening zijn klanten wel weten te trekken, vooral daar genoem de zaak steeds een uitgebreide sortee ring artikelen aan scherpe prijzen voorradig houdt. Wij wenschen den filiaalhouder in zijn nieuwe zaak veel succes. Ook onze overige winkeliers wen schen wij „goede zaken" in het na jaarsseizoen dat hun thans weer te wachten staat. Hoewel wij niet de be weegredenen kennen die onze winke- liersvereeniging er van af hielden om aan de Mica mede te doen, vernamen wij lot ons genoegen dat er toch weer een winkelweek zal worden gehouden en wel eind November. Deze week wa ren vrijwel alle aangesloten winke liers op de daarvoor belegde vergade ring, maar hoewel wij al eens bij deze en gene „gevischt" hebben, konden wij niet meer te weten komen dan dat de winkelweek er komt, en nog die van vorige jaren in verschillende attrac ties zal overtreffen. Toen wij een winkelier attent maak ten op de bekende „Thee-film" welke elders hier in den omtrek momenteel draait, wist men ons te vertellen, dat deze film juist hedenavond alhier draaide in het Parochiehuis voor de K.J.V.-meisjes en genoodigden. Wij zijn niet bekend aan de 'leiding dezer „thee-reclame-campagne", maar ons lijkt een contact met de ter plaatse bestaande winkeliersvereeniging meer doeltreffend. Thans gevoelen de win keliers zich „voorbij geloopen", het welk den verkoop van thee wel niet zal bevorderen. ADEPT. zijn nog steeds verkrijgbaar de bekende PRIMA EN waarvan wij de alleen-verkoop hebben voor W a a 1 w ij k en Omstreken. Grootestraat WAALWIJK, brengst 'n dergelijke hoeveelheid ge woonlijk verre overtreft. Ten slotte nog iets over het ont smetten van zaairogge tegen aantasting door kiemschimmels. De ervaring heeft geleerd dat het nalaten van ontsmetten zeer groote schade kan veroorzaken. De meest bekende ontsmettingsmiddelen zijn Germisan, Ceresan en Tutaan. Meestal zijn de verkrijgbaar aan de pakhuizen van de C.H.V. of wat betreft Ceresan bij de N.V. »Defa« afd. Plan- tenziektenbestrijding, Velperweg 28 Arnhem en wat Tutan betreft bij de N.V. Landbouwbureau, M. Wiersum, Groningen. Wijze van behandeling en te gebruiken hoeveelheid per HL. worden steeds vermeld bij eventueele aanschaffing. Koopt niet in den vreemde Wat ge even goed en goedkoop in Waalwijk kunt koopen. Goed voorbeeld, doet goed volgen. Architectenbond. verkoop gehouden zal worden bevatten. Een volledige opgaaf van de soort goe deren, welke bij den verkoop betrokken zijn, behoort te worden overgelegd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat verkoopen in verband met jaar- of seizoenwiseling slechts gedurende de maand Januari, alsmede tusschen 15 Ju li en 15 Augustus zonder vergunning gehouden mogen worden, mits aange kondigd als „jaarlijksche opruiming", „halfjaarlijksche opruiming", „seizoen opruiming", „balansopruiming" of „in ventarisopruiming". Voor de Spijskokerij. 't Ligt in de bedoeling om evenals 't vorig jaar half November weer met de Spijskokerij te beginnen. De Elisabethvereeniging, de St. Vin- centius-vereeniging en de Diaconie zijn reeds druk in de weer om de noo- dige maatregelen te treffen om gedu rende drie maanden aan meer dan hon derd kinderen een stevige warme maal tijd te bezorgen. Iedereen is er van overtuigd van welk groot nut de Spijskokerij is; laat ons daarom de handen in een slaan om dit mooie doel te bereiken! Als straks de dames bij U komen om een gift, tast dan eens diep in Uw beurs denk dat het beter is te geven dan te krijgen denk U eens in dat Uw kinderen in dezelfde omstandigheden zouden verkeeren, en wij zijn over tuigd dat de giften overvloedig zullen zijn. U doet er een goed werk mee, maakt ons gelukkig, maakt honderden kinde ren en moeders gelukkig, maakt U zelf gelukkig, want God zal U alles rijkelijk beloonen. Het Comité. vBezoek aan de Amsteh. Vrijdagochtend brachten 18 leer lingen der Amerfoortsche Industrie en Huishoudschool onder leiding der leerares mej. A. M. C. Smit een bezoek aan de lederfabriek »de Amstel» alhier. Met groote belangstelling hebben de dames dit interessante groot bedrijf bekeken, daarbij rondgeleid door den heer S. Gompen. Niet 't minst waren zij begrijpelijkerwijze verrukt over de groote verscheiden- Woensdag is^in de Twee Kolom^| heid van fijne kleuren van 't Peau j i i„ Suède, waarvan ieder een aardig souvenir ter be- of verwerking werd aangeboden. De koffietafel werd in Hotel Ver- wiel gebruikt. Biljartsport. A.s. Maandag 21 Oct. zal in het café van mej. Wed. J. v. Helvoirt Putstraat alhier de biljartwedstrijd plaats hebben voor het tournooi en krijgt Het Bandspel op bezoek het le vijftal uit het Patronaat Drunen. Dit zal zeer zeker een hevigen strijd worden en voor biljartliefhebbers een buitengewoon mooie avond. Woensdag 23 Oct. komt het 2e vijftal van de sociëteit De Amstel uit caférestaurant Jos v. d. Lee een wedstrijd spelen tegen het 2e vijftal van Het Bandspel. Dinsdag 1.1. speelde het le vijftal men een vergadering gehouden van architecten uit de Langstraat, het Land van Heusden en Altena en een deel van WestBrabant. Al sinds langen tijd ondervonden de architecten veel concurrentie van gelegenheids—architecten. Om hier aan paal en perk te stellen worden sinds maanden pogingen in het werk gesteld. In Mei werd reeds een vergadering gehouden te Waspik, echter zonder resultaat. Daarna is nog eens vergaderd in Kaatsheuvel, waar in principe tot oprichting eener vereeniging besloten werd en een voorloopig bestuur werd geko zen. Sindsdien was echter weinig meer van de vereeniging gehoord en daarom was nu op initiatief der Interlocale Contactcommissie te Tilburg opnieuw vergaderd. Thans is definitief tot oprichting van het Naar wij van welingelichte zijde vernamen, is een onzer grootste looiers van suèdeleder zoo belang rijk van orders voorzien, dat hij vele maanden noodig heeft om al de verkregen bestellingen te ver werken 1 Er zit dus gang in. Er zijn wel schoenfabrieken in ons land, die van de prijsstijging profiteeren, doch meer in den vorm van het verkrijgen van ongedachte orders. De hierboven genoemde onge dachte orders betreffen in de eerste plaats de heerenschoenen. Enkele fabrikanten in heerenschoenen kon digden dan ook reeds een verhoo ging van 40 ets. per paar aan 1 In hoeverre de prijsverhooging op het publieke inzicht een rol speelt, daar valt op 't moment nog niet veel over op te merken. Ignaat Suermondt. f In den ouderdom van 83 jaar is te Ravenstein overleden de heer Ignaat Suermondt, de stichter van de Ravo Leder- en Schoenfabrieken kunnen wij U leveren in GROOTE KEUZE Verkrijgbaar de navolgende soorten ANISETTE CURACAO CHERRV BRANDY CREME DE MENTHE HALF OM HALF HUMMEL MARASQUIN PERSICO •PEPERMUNT Verder alle prima soorten COGNAC BRANDEWIJN JENEVER VOORBURG VERMOUTH VLAMMETJE PORT EN WIJN, ENZ. ALLES AAN !OO°/0 KWALITEIT Steeds voorradig een groote sorteering van RINGERS EN DROSTE. Ook in luxe doozen. per '/i flesch per l/2 flesch Grootestraat 199-201, Waalwijk. Telefoon 139. aldaar. We moeten een reeks van jaren teruggaan, toen we dezen on- vermoeiden werker, dezen vriende lijken man met moderne denkbeel den omtrent zijn vak meermalen aantroffen op vergaderingen of an dere bijeenkomsten van leer- of schoenfabrikanten. Vooral voor de looierij voelde de heer S. veel, hij was in sommige opzichten baan breker. Als we ons niet vergissen, ROGGE. II. Het Zaaizaad. Het spreekt vanzelf dat, wanneer de landbouwer een of ander product wil gaan zaaien of poten, hij een keuze zal moeten doen uit de bestaande rassen van dat product. Nu levert bij rogge de rassenkeuze al heel weinig moeilijkheden op en wel hierom, omdat al sinds ongeveer dertig jaar de Petkuser rogge wat kwaliteit en opbrengst be treft, aan de spits staat. Ook dit jaar heeft hij zijn positie weer schitterend gehandhaafd. De »Rassenlijst<, die iedere land bouwer in z'n bezit moet hebben, zegt van de Petkuser rogge dat het 'n ras is met matig lang, stevig stroo, een betrekkelijk korte gedrongen aar en voldoende uitstoelingsvermogen en wintervastheid. De vatbaarheid voor roest kon nog minder zijn. Over het algemeen hebben de korrels een grijs groene kleur en ze hebben een vol doende grootte. In de laatste jaren zijn er teekenen te constateeren, die er op wijzen dat in de naaste toekomst de alleenheer schappij van de Petkuser niet onbe streden zal blijven- De Poolsche rogge en Snalöfs Konings rogge schijnen in staat te zijn de Petkuser niet alleen in opbrengst te evenaren, maar hem zelfs te overtreffen. De ervaringen er mede hier te lande zijn echter nog te gering in aantal om op grond daarvan de Petkuser reeds vaarwel te zeggen. Een tweede kwestie die bij het zaaizaad aan de orde komt is of men origineel zaad zal nemen of nabouw en dan welke nabouw. En hier komen vooral de financiën 'n woordje mee spreken. Vele landbouwers kunnen het niet van zich verkrijgen om te velde en op Partij goedgekeurd zaaizaad aan te schaffen omdat de prijs daarvan gewoonlijkdenhandelsprijs aanmerkelijk te boven gaat. 't Gevolg daarvan is meestal dat ze maar zaaien wat ze zelf hebben geteeld of wat anderen hun voor goed zaaizaad en voor lagere prijs dan gekeurd zaaizaad, verkochten. Ze hebben dan voor hun zaaizaad geen enkele garantie noch wat de ras zuiverheid betreft, noch betreffende kiemkracht, schadelijke onzuiverheid, enz. De uit dergelijk zaad geteelde oogsten blijven in de meeste gevallen beneden het peil dat bereikt wordt met gekeurd zaad. Dit is echter voor sommige landbouwers nog geen aan leiding geweest om van inzicht te ver anderen. Ja, tradities zijn soms heel taai. Uit bovenstaande moet men nu niet R.K. Bouwmeestergilde Gewestelijke van Het Bandspel in café A. v. Hest was fifi dje de eerste blancheer- Kring Waalwijk besloten. Een zes tiental leden traden reeds toe, ter wijl het bestuur als volgt is samen, gesteldEd. Bossaerts Waalwijk, voorzitter; L. v. Loon Dongen, secretarisJ. v. d. Heuvel, Kaats heuvel, penningmeester; A. Aarts Rijen, en Reniers Geertruidenberg, commissarissen. De kring omvat voorloopig de te Tilburg met een gemiddelde van 6,92 voor den door de Watertoren spelers te geven seriewedstrijd. Gesnapt. De konijnendief, die al eenigen tijd de hokken om de Burg. v. d. Klokkenlaan onveilig maakte, is thans gesnapt. Het bleek te zijn de hond van V. in de Kerkstraat. Het machine in ons land had en zich tevens van een uitzetmachine be diende. Voor de moderniseering van de looierij voelde hij alles, vandaar ook, dat hij zijn twee zoons resp. naar Leeds en naar Waalwijk zond om een goede, meer wetenschappe lijke kennis van de looierij op te doen. Hij bouwde zijn schoen— en leerfabriek met vlijt en met kennis Uil oovenstaariae moet men nu met geheele Langstraat en het Land van I I van zaken op en bracht die eenige concludeeren dat men met n dergelijke Heusden en Altena, en de gemeen- - jaren geleden tot bloei, dank zij zijn wijze van doen al zeker een minder- ton innnnnmH Dnnopn. OnctPr- Gevonden voorwerpen J %rLpi(kLrorht. Manr ook aan waardige oogst kan voorspellen of anders gezegdgoedgekeurd zaaizaad geeft nog geen absolute zekerheid van een geslaagde oogst, want hiervoor zijn nog verschillende andere factoren noodig. Zeker is echter wel dat goed zaaizaad een zeer voorname factor is- Daarbij kan men zelf gemakkelijk goed zaai zaad telen. Men weet immers hoeveel rogge men gewoonlijk uitzaait. Men zondert een stuk grond af. groot ge noeg om de benoodigde hoeveelheid zaad op te brengen. Dat stuk grond moet echter in goede cultuurtoestand verkeeren, zuiver zijn van onkruid en niet in de nabijheid van andere rogge perceelen liggen. Men koopt nu wat origineel zaad of eerste nabouw, zaait dit uit op dat perceeltje, zorgt voor een goede verpleging en oogst van het gewas en zonder bijzondere ongelukken behoeft men dan het volgende laar zich over het aanschaffen van goed zaaizaad geen zorgen meer te maken. Wel blijft het altijd nog eenigszins bezwaarlijk om zelf geteeld zaaizaad van rogge voldoende te reinigen op de boerderij. Want het spreekt vanzelf dat zaden van onkruiden als koren bloemen, wikken, bolderik, kleefkruid, enz. absoluut moeten worden ver wijderd. En meestal is men daarvoor op de boerderij niet voldoende inge richt. Nooit mag men echter 't aanschaffen van goed zaaizaad achterwege laten om finantieele redenen. Het maakt immers per H.A. steeds maar'n bedrag uit van 'n gulden of zeven of acht. Men behoeft dan per H.A. slechts 100 K.G. meer te oogsten en de meerdere onkosten heeft men al vergoed. De ervaringen op de proefvelden hebben wel geleerd dat de meerop ten Loonopzand, Dongen, Ooster hout, Made en Drimmelen, Gilze— Rijen e. a. De ontwerp - statuten werden goedgekeurd. Ter vergadering werd door den heer Ide Bloem, voorzitter der Interlocale—Contactcommissie te Tilburg een lezing gehouden. Geschenk Raadhuis. Naar wij vernemen is de Eerw. Br. Cephas thans gereed gekomen met de uitvoering van het mozaïek, dat door de Eerw. Broeders als ge schenk is aangeboden aan de ge meente voor het nieuwe raadhuis. Het mozaïek zal geplaatst worden in den muur in de trappenhal, die leidt naar de lokalen van de Kamer van Koophandel. De voorstelling heeft dan ook betrekking op den handel en op de rechtspraak, welk laatste symbool nu echter nog slechts kan herinneren aan de vroegere vestiging van het Kantongerecht in den zijvleugel van het gebouw. Uitverkoopen en opruimen in het Winkelbedrijf. Ingevolge Koninklijk Besluit is de Wet van den 13en September 1935, houdende regeling betreffende het uit verkoopen en opruimen in het winkel bedrijf op 15 October in werking ge treden. Aanvragen voor het verkrijgen van een vergunning moeten minstens twee weken voor den aanvang van de voor genomen opruiming of uitverkoop uit sluitend schriftelijk ten kantore der Ka mer worden ingediend. De aanvragen moeten een nauwkeurige opgave van de reden van den verkoop, alsmede van het tijdstip van den aanvang van den verkoop en van de localiteit, waar de t groote arbeidskracht. Maar ook aan Op het politie-bureau zijn ïnlichtin- tegenslagen heeft het hem niet ont- gen te bekomen omtrent de navolgende hrnken. doch hij verloor den moed gevonden voorwerpen: fiets, ceintuur, rijwielbelasting- merk in etui, rozenkrans in etui. Ongevallen. Gisteren hadden op de schoen fabriek der fa. Vesters enkele onge broken, doch hij niet, evenmin als zijn zoons en zoo kwam het bedrijf de moeilijkheden weder te boven, dank zij de deug delijke en technische basis, waarop de onderneming rustte. Met den heer Ign. Suermondt is vallen plaats. Een arbeider geraakte een eenvoudig, nobel en sympathiek onder de stanz, waardoor hem een vingertop werd afgesneden. Een andere werkman knelde zijn hand tusschen een zolenpers, zoodat enkele vingers verpletterd werden. Hij moest naar 's Bosch worden overgebracht. De prijsstijging in Lederen Schoenindustrie. Wij lezen in het V. v. d. S. mensch heengegaan, aan wien we een goed aandenken zullen bewaren. (V.v.d.S.) Ongelukken met stanzmachines. Voigens het Centraal Verslag der Arbeidsinspectie over 1934 bedroeg in de schoenindustrie van het 2de district het aantal met deze werk tuigen gebeurde ongelukken 28. Van de rechterhand werd de hand- De verhooging van de prijzen der palm driemaal, de duim tweemaal, diverse grondstoffen heeft in alle de wijsvinger achtmaal, de middel rangen van ons bedrijf heel wat vinger eenmaal, de middel- en ring- stof doen opwaaien en voimt het vinger samen eenmaal gekwetst. Van de linkerhand werd de duim zesmaal, de wijsvinger eenmaal, de middelvinger viermaal, de wijs- en ringvinger samen eenmaal gekwetst. Het letsel was meermalen van ernstigen aard. onderwerp van elk gesprek. Waren het aanvankelijk de looiers, die een verhooging van 15 pet. moesten aankondigen, thans zijn het ook vele schoenfabrikanten, die hun cliënten per circulaire lieten weten, dat zij zich genoodzaakt zagen de bestaande prijzen te verhoogen. De aard dezer prijsverhooging is ver schillend en wordt geheel en al afhankelijk gesteld van in het bedrijf op den voorgrond tredende facto ren. De bedragen loopen uiteen zij varieeren van 15 tot 40 ets. per dienen wij ernstig te moeten be- 1 a Grootestraat 319 WAALWIJK TELEFOON 109 twijfelen. Want daar ons ter oore kwam, zouden delooiers zich ander maal verplicht zien de prijzen met ca. 10 pet. te verhoogen. tegen prijzen aan de tijds omstandigheden aangepast. ■if" „ai rr UT111 4r?I THL.trrt wint unn rfPmirlHplflp VffTT I 11 L« J „w.K 1 11.I L OOn HflOn H7P

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 9