Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. EEN LIEFDE IN CHINA """EERSTE BLAD. GEMEENTERAAD. FEUILLETON DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. at wij iet als 1935. «JMMER 82. WOENSDAG 23 OCTOBER 1935. 58e JAARGANG. Dit blad verschynt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. iraiico te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't gebeele rijk 1.40. UITGAVE: WAALW1JKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zyn. Reclames 40 cent per regel. Prys der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. GEERTRUIDENBERG. Waterleiding Extra steun en fraude. De Raad der gemeente Geertruiden- berg vergaderde Vrijdagavond 8 uur ten gemeentehuize onder voorzitter schap van burgemeester Bianchi. Afwezig de heer Timmermans. De Notulen der vorige vergadering worden na voorlezing goedgekeurd. Aan de orde: 1. Mededeeling proces-verbaal van kas-opneming bij den gemeente-ont vanger. De kassen van de gemeente- en van de bedrijven zijn in orde bevonden. 2. Wijziging begrooting Stedelijke Godshuizen 1935. Op voorstel van B. en W. wordt dit voorstel aangenomen. 3. Aanbieding van de gemeente- en bedrijf sbegrootingen 1936. De Voorzitter deelt hierbij mede, dat over 3 weken de begrootingsver- gadering zal worden gehouden. 4. Benoeming van een Commissie tot onderzoek der begrooting 1936. Benoemd worden de heeren Sassen, Jansen en Okkerse. 5. Ingekomen stukken. Goedkeuring wijziging Bouwveror dening, grondverkoop, verordening vergunningsrecht, worden voor ken nisgeving aangenomen. Van de Vereeniging tot Bevordering van Landbouwonderwijs te Breda, ver zoek om subsidie voor de Landbouw school aldaar. De Voorzitter zegt, dat B. en W. wil len vasthouden aan de gewoonte der laatste jaren om geen nieuwe subsi dies uit te trekken. Het verzoek wordt afgewezen. Van den N.C.B. is thans opnieuw 'n schrijven ingekomen inzake het con- van „De Echo van het Zuiden". Uit het Engelsch, door BEN BOLT. Nadruk verboden. 31. Lichten aan de poort van de Yamen, waar Li-Weng-Ho woont, her nam de Zoon van het Hemelsche Rijk. Wij gaan in tuin en wachten tot den morgen, misschien zien wij Missie Barrington. Wie weet Dick Forsyth vereenigde zich met Ching's taktiek. Zij trokken in de richting van de lichten en bereikten na korten tijd den hoogen muur, aan de poort waarvan de lantaarns brand den. De aanwezigheid van een man in Li-Weng-Ho's uniform, die in de poort rustig lag te slapen, overtuigde hen dat dit inderdaad de residentie van den mandarijn was. Ergens ach ter deze gebeeldhouwde poort bevond zich Kathleen Barrington als ge vangene. Wij gaan door. Achter het huis geen soldaat als ie voor het huis slaapt, luidde Ching's strategische conclusie. Klimmen over muur en kijken rond. Zij liepen langs den muur verdel en bevonden, dat zoowel de inlich tingen van de Chineesche vrouw als Ching's veronderstelling juist moest zijn. Er was geen poort aan den ach terkant, maar als by zooveel Chinee sche muren, die van voren heel im- tract met de gemeente inzake den destructordienst. De Voorzitter haalt nog eens de destructorkwestie op en herinnert uit voerig aan de houding door den raad in deze aangenomen. Thans, na een bespreking met B. en W., schrijft de N.C.B., dat het niet in de bedoeling ligt dat eventueele winsten van den destructordienst aan de N.C.B. zullen ten goede komen. Bij het gunstiger worden der exploitatie zal aan de ge meenten een vergoeding voor de ca- daverhuisjes worden gegeven, terwijl ook de vergoedingen aan de landbou wers zullen worden verhoogd. Het contract vermeldt een bijdrage der ge meente van 2 cent per inwoner en per H.A. zoolang de exploitatie niet ren dabel is. Voor deze gemeente is dit slechts een bedrag van 76. Na deze bevestiging stellen B. en W. voor, om met ingang van 1 Januari a.s. het nieuwe contract aan te gaan. B. en W. moeten toegeven dat er iets billijks zit in de bepalingen die dooi den N.C.B. gemaakt zijn, omdat de om standigheden sedert de oprichting van den destructor zeer sterk gewijzigd zyn. Op een vraag van den heer Jansen zegt de Voorzitter, dat het contract 30 jaar geldt. Het voorstel wordt aangenomen. Van A. Zandbergen is opnieuw een verzoek ingekomen om vermindering van pacht van zijn perceel griendland aan het Noordergat. Reeds 3 jaren is reductie gegeven. Hoewel dit jaar het riet snijbaar is, vinden B. en W. dat er toch reden is dat reductie wordt gegeven, daar de griend zeer weinig waard is. Als steun voor zijn griendcultuur zal Zandber gen dit jaar 40.krijgen. B. en W. vinden het billijk 50% re ductie te geven en de pacht voor dit jaar dus op 45.te stellen. Weth. Voermans zegt dat hij zich in de vergadering van B. en W. niet voor dit voorstel heeft uitgesproken. De heer Jansen is tegen het voor stel, daar er vele andere personen in de gemeente zijn die verlies lijden. Spreker stelt voor 20% reductie te geven. De heer v. d. Loo stelt voor 30% posant lijken, was de achterzijde aan merkelijk lager. Geef me een rug, Ching, ver zocht Forsyth. Ik wil probeeren een kijkje in den tuin te nemen. Ching deed wat van hem verlangd werd en Forsyth kon juist den boven kant van den muur grijpen en zich optrekken. Spiedend tusschen de boo- men, zag hij een plek, donkerder dan de omgeving en vermoedde dat daar hel huis stond. Alles was rustig ner gens ontdekte hij een schemerlicht. Een minuut zocht zijn blik de duister nis af, toen Ching hem opeens haastig iets toefluisterde. Komt iemand, dokter. Ga plat liggen, vlug! Forsyth strekte zich voorover op den muur en hoorde Ching weghol len. Een oogenblik later klonk een schreeuw, direct daarop het rennen van twee mannen achter hem, achter zijn vluchtenden vriend aan. HOOFDSTUK XV. DE STAD EN DE TUIN. Toen het geluid der voetstappen verstorven was, lag de dokter daar steeds zich afvragend wat hem nu tc doen stond. Dat Ching zich zou la ten vangen, vreesde hij geen oogen blik, en dat hij, zoodra hij daartoe ge legenheid kreeg, zou terugkeeren, daarvan was hij zeker. De kwestie was alleen of hij terug zou zijn voordat het licht werd. Als hij dat niet deed.... Hij keek naar beneden in de dui sternis van den tuin. Daar scheen een overvloed van boomen te zijn, en zijn oor werd getroffen door kabbelen van water. Hij overlegde of het 't vermindering te geven. Besloten wordt 20% reductie te ge ven of 18. De heeren v. d. Loo en de Kroon wilden 30% geven. Van den werklooze Radings is een verzoek ingekomen om weer in de steun te worden opgenomen. I)e Voorzitter zegt, dat de uitvoe ring der steunregeling aan B. en W. is opgedragen. Spreker licht toe, dat Radings indertijd wegens verkeerde opgave van verdiensten geschrapt is als steuntrekker. Later is R. opnieuw opgenomen, doch daarna heeft hij op nieuw enkele malen gefraudeerd. R. is zelfs zoover gegaan, dat hij een der ambtenaren met een mes gedreigd heeft. Daarom is hij voorgoed uitge sloten. Sinds Januari is R. nu van steun verstoken. De heer Jansen moet zeggen, dat R. een lastige klant is. Echter meent spr. dat de man thans reeds voldoende ge straft is en daarom hoopt hij dat B. en W. willen trachten R. opnieuw steun te verstrekken. Voor het gezin vindt spr. den toestand meer dan ver schrikkelijk. Hier moeten B. en W. hun gevoel laten spreken en voor de zen keer het gebeurde willen vergeten en hem nog een laatste kans geven. De Voorzitter zegt, dat B. en W. al risico zou loonen een nauwkeurig on derzoek in te stellen en was het nog niet met zichzelf eens, toen hij voor zichtige stappen onder zich hoorde, onmiddellijk gevolgd door de stem van Ching. Vlug dokter Forsyth, voor de mannen terugkomen. Dag breekt ook aan. Dit laatste was ongetwijfeld juist; in hel Oosten vertoonde de lucht reeds eenige lichte plekken. De dokter liet zich zakken en Ching nam hem bij de hand. Deze kant! Wij moeten heel vlug zijn. Dick Forsyth vroeg niet wat zijn metgezel in den zin had. Hij gaf er zich rekenschap van dat zij zich weer van de stad verwijderden, maar hij wachtte rustig af tot Ching iets zou zeggen. Daglicht de stad heel slecht voor Uw gezondheid, dokter Forsyth, ver brak Ching tenslotte de stilte. Procla matie is overal verspreid, en China man zullen probeeren U te pakken te krijgen om de belooning. Moet U ver bergen tot donker. Tot donker? protesteerde For syth. Ja. Mannen van Mandarijn over al. Als zij u pakken wat zal dan Mis sie Barrington doen? Dan Li-Weng- Ho met haar trouwen, en ik niets doen kan. Moet ook rijst hebben. Ik hongerig, U ook hongerig, dokter. Maar waar ga je me verbergen? Weet nog niet. Zien wat we vin den. Zoo gauw mogelijk. Dan ik naar stad terugLi-Weng-Ho niet weet dat ik hier ben, rijst koopen, toestand onderzoeken; dan terug bij u, dokter. Forsyth moest erkennen, dat er enkele malen uit medelijden met het gezin clementie gebruikt hebben. Spr. meent echter dat er grenzen moeten zijn. Men had gedacht dat R. nu ein delijk tot inkeer zou zijn gekomen, doch hij waardeert de toegeeflijkheid allerminst. Integendeel, hij gaat een brutale houding aannemen en liy denkt dat B. en W. wel steun moeten geven. De heer Jansen meent dat R., als hij normaal redeneert, toch eindelijk wel eens zal veranderd zijn. De Voorzitter zegt, dat R. een ver zoek tot den Minister heeft gericht en spreker wil afwachten welk standpunt de minister inneemt. De heer v .d. Loo zegt dat R., indien hij gewild had, door het Armbestuur geholpen had kunnen worden. Overi gens is spreker het met den heer Jan sen eens. Weth. Voermans zegt, dat R. hem gezegd heeft, dat hij herhaalde malen steun aan het Armbestuur gevraagd heeft. Hij heeft slechts van de St. Vin- centiusvereeniging 5 brooden gehad. De heer v. d. Loo ontkent dat R. verzoeken om steun aan het Armbe stuur gericht heeft. De Voorzitter zegt, dat thans afge wacht dient te worden, wat de Minis ter bepaalt. Van de gemeenten Etten en Leur en St. Philipsland zijn berichten ingeko men dat de Waterleidingsmotie voor kennisgeving is aangenomen. Het raadslid Timmermans heeft schriftelijk verzocht het schrijven van den minister inzake de Waterleiding- motie, tot de volgende vergadering aan te houden. De Voorzitter leest het schrijven voor en zegt dat de raad, indien hij dit wenscht, daarover in de volgende ver gadering zijn meening kan zeggen. De Raad moet daar zelf over beslissen, doch spr. vindt het beter na deze uit spraak niets meer over de zaak te zeggen. De heer Janssen zegt dat het maar een kwestie is, hoe men tegen de zaak aankijkt. De Voorzitter wil den Raad advisee- ren het schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Spreker heeft indertijd reeds geadviseerd de motie niet aan niets ander opzat en hoe hel hem ook aan het hart ginghet eenige was zich te schikken. Terwijl zij voorL- liepen werd de lucht al helderder, ergens begon een onzichtbare vogel te fluiten en de dingen om hem heen gingen vorm en gestalte aannemen. Zij gingen langs een open landweg, in de richting van den heuvelrug, die hun al meer dan eens bescherming had geboden. Plotseling hief Ching een snel- onderdrukten juichkreet aan en wees naar rechts. Te midden der rijstvel den rees een vervallen gebouw op klaarblijkelijk een tempelruïne. U daar verbergen, dokter, be sliste hij. Zonder tegenspraak wendde Dick Forsyth zich naar een smal pad, dat de paddievelden doorsneed. Gouden daglicht scheen thans over het land schap uit, binnen enkele minuten zou de wereld weer in beweging zijn en het was hoog noodig, dat hij dek king gevonden had voordat de veld- arbeiders aan het werk togen, of het landvolk zich stadwaarts begaf. Zij vonden den tempel bewoond door een troep vogels. De wildernis van struiken en bloemen, waar zij doorheen moesten breken om erin te komen, bewees duidelijk, dat dit eenzame plekje grond nooit werd be zocht door menschen uit de omgeving en het een uitgezochte schuilplaats was voor een man, die zich aan de belangstelling zijner achtervolgers wilde onttrekken. Ze passeerden een ingangspoort waarvan de steenen met mos begroeid waren; daarachter lag aan alle zijden open voorplein. Links was een kloos tergang met een betegeld dak, dat te nemen. Geen enkele gemeente heeft aüliaesie beiuxgil, de pers üeeit ze ai- geiveurd en de Minister iieeit z n mee ning uitgesproken. Daarom vinut spr. het raauzaam de discussie over dit punt te sluiten. De heer Okkerse vindt het wensche- iijk in de volgende vergadering over liet schrijven te spreken. De heer Jansen zegt dat de Raad in een hoek getrapt is en zich daarom moet kunnen verdedigen. Met 42 stemmen wordt besloten het schrijven in de volgende vergade ring ter sprake te brengen; tegen siem- den de heeren v. d. Doo en de Kroon. Van de U.K. Werkiiedenvereeniging is een verzoek ingekomen om aan uie- genen, die uit de werkioozenkas trek ken, een toeslag te geven, zoodat zij evenveel trekken als ue steuntrekkers uit de gemeentekas, en voorts om een kolentoesiag te verstrekken aan alle werkloozen. De Voorzitter gelooft dat hij hier over weinig behoelt te zeggen daar 't toch reeds is uitgemaakt of het ver zoek wordt ingewilligd. Toch wil spr. zijn meening over het verzoek zeggen. De gemeente heeft voor de werkloozen gedaan wat zij kon, maar de Raad moet bedenken dat er nog andere in woners zijn als de werkloozen. Ook de middenstanders maken een moei lijken tijd door en zij kunnen de las ten maar betalen. In 1935 was 25.000 voor steun begroot. Tot heden is daar van al meer dan 23000.betaald. Rekent men dat per week gemiddeld 600.betaald moet worden, dan zal men ƒ5200.boven de begrooting ko men. Voor 1936 hebben B. en W. dan ook reeds 30.000.voor steun op de begrooting gezet. De G.F.B. bracht in 1931 nog 17000 op, doch voor 1936 is zij geraamd op slechts 9500.De uitgaven voor steun blijven stijgen ep de draagkracht der gemeente wordt steeds minder. Spr. waarschuwt den Raad dat de fi- nancieele toestand der gemeente op den duur moet vastloopen. De heer Jansen: Dat gebeurt in elke gemeente. De Voorzitter vreest, dat de gemeen te misschien over enkele jaren uit beschutting tegen de zon bood, en waarin rondom steenen banken ston den, die in het ver verleden Boe- dhistische monniken tot zitplaats hadden gediend. Ching liet zijn goed keurenden blik over de ruimte gaan. Prima schuilplaats, dokter For syth. U hier blijven slapen, ik naar stad. Poorten nu open; eetwaren koo pen. Praatjes maken, en zien wat ge waar te worden. Toen hij vertrokken was, zocht de dokter het open voorplein op, waar hij zich in de verkwikkelenden och tendzon kon koesteren. Binnen was het kil en vochtig. Rondkijkend werd Dick Forsyth's blik getroffen dooreen wenteltrap aan het verste e>nde en tusschen de bloemen en boomen door baande hij er zich een weg heen. De treden waren van groote steenen ge maakt, samengehouden door een soort cement, dat de tijd nog het weer in staat was geweest hel aan te tasten. Gedreven door nieuwsgierigheid, be klom hij de trappen, en bevond zich weldra op een klein balcon aan den kant van het hoofdgebouw, van waar af hij een onvergelijkelijk gezicht had ap Pi-Chow en het omringende land. Over de balustrade geleund onder wierp hij den weg naar de stad aan een belangstellend onderzoek. Op het oogenblik waren er maar drie men schen te bekennen, één met een bam boe-draagstok, aan het einde waarvan mandjes met levensmiddelen slinger den, een tweede met een beladen in- landschen kruiwagen, en de derde Ching. (Wordt vervolgd. [JF, 5. De Echo van het Zuiden, Waahvyfcscbe en Langstraatsche Conrant,

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 1