BUITENLAND. INGEZONDEN STUKKEN!"" ii GEMENGD NIEUWS BINNENLAND. Zon Aspirientje helpt toch maar! nood zelf zal vragen om vereenigd te worden. Spr. merkt op, dat de orga nisaties steeds maar aandringen op hoogeren steun aan groote gezinnen, enz. Echter geven de bonden zelf niet het voorbeeld. Men wil steeds welda dig zijn ten laste van andermans kas! Spreker verwacht eerstdaags van den minister een circulaire inzake den te verstrekken kolentoeslag, en stelt voor om volgens deze circulaire den toeslag te verstrekken, tenzij de rege ling sterk afwijkt van die van vorige jaren. De heer v. d. Loo vraagt, de kolen- bons tijdig te verstrekken. De heer Okkerse merkt in dit ver band op dat in 1932 in het geheel geen kolenbons verstrekt zijn. De Voorzitter zegt, dat daar dan wel reden voor geweest zal zijn. In den winter 19321933 zijn de bonnen pas in Januari uitgereikt. Spr. adviseert den heer Okkerse eerst te onderzoeken en niet lukraak iets te beweren. De heer Jansen verwondert zich over de opmerking van den Voorzitter, dat toch reeds over de zaak beslist is. De Voorzitter zegt, dat het hem niet animeert telkens te zien dat er feite lijk een raad van 4 personen regeert. De heer Jansen wil het verzoek aan houden tot de behandeling der begroo ting, daar de raad dan een beter beeld heeft van den toestand der geineente- tinanciën. Mits andere groepen er niet door benadeeld worden, is spreker er voor het verzoek in te willigen. De Voorzitter heeft daar geen be zwaar tegen. Spreker zal de begroo- tingscominissie aantoonen, dat de fi nanciën der gemeente zienderoogen achteruit gaan. Besloten wordt het verzoek aan te houden. Na de Rondvraag sluit de Voorzit ter de vergadering. dam, Schiedam, Tilburg en Uliecln, naar: Antwerpen, Brussel en Es- schen, en verder nog van Maastricht naar Luik. Exlra luchlpostbestelling Door P. T. 1is een regeling ge troffen waardoor het mogelijk wordt, dat in Nederland geposte, voor Ned. Indië bestemde corresponden tie, welke met den luchtdienst wordt overgebracht, onmiddellijk na aan komst ter plaatse van bestemming wordt opgenomen in een extra luchtpostbestelling. Ook omgekeerd kunnen afzenders in Indië extra bestelling in Nederland ver angen. Voor deze extra snelle bestelling moet 10 cent extra gefrankeerd worden. Dr. Euwe—Aljechin. De achtste partij van den Schaak match Euwe -Aljechin is door on zen landgenoot gewonnen De negende partij is echter door Aljechin gewonnen. De stand is thans Aljechin 6—Euwe 3. Disconto opnieuw verlaagd. De directie van de Nederlandsche Bank deelt mede, dat met ingang van 22 October het wisseldisconto De Nederlandsche en Belgische poliiie stellen een onderzoek in. Zij schijnt Zondag in een minder gunstig bekend danshuis te hebben vertoefd. Inbraak te 's Bosch. Inbrekers hebben te 's Bosch hu i slag geslagen Zij hebben in het kan 'oor der Taxi maatschappij aan de Zuidwillcmsvaart een brandkast ge torceerd, waaruit f200 zijn gestolen Vechtpartij te Princenhage. met '/a °/o is verlaagd tot 4'/a °/0, Von Papen naar Berlijn. De Duitsche gezant te Weenen, Von Papen, is naar Berlijn ont boden. Incident ie Berlijn. Op de I sjecho Slowaaksche legatie te Berlijn heeft zich een ernstig in cident voorgedaan. Drie jongelieden hebben er het meubilair van de wachtkamer vernield. Arthur Henderson f Na een langdurige ongesteldheid is de bekende Engelsche staatsman en voorzitter der Ontwapenings conferentie Arthur Henderson over leden. Henderson werd uiteen arbeiders gezin geboren en maakte een zeer groote promotie. Van ijzergieter bracht hij 't tot de hoogste functies in zijn land. Hij was gemeente raadslid, burgemeester, parlements lid, voorzitter der arbeiders inter nationale, secretaris der Engelsche arbeiderspartij en tenslotte voorzitter der internationale ontwapenings conferentie te Genève. Japanners slaags met bandieten. Naar eerst thans bekend wordt, heeft bij Tsjau Jang Foe een bloedig gevecht lusschen Mands joekwosche bandieten enJapansche soldaten plaats gehad, waarbij volgens Japansche mededeelingen 54 bandieten zijn gedood en 70 gewond. Uitgaven voor Afrikaansche expeditie Volgens de jongste mededeelingen van het Iialiaansche ministerie van fiianc ëi. had de schatkist eind Sep tember de beschikking over 950 mil üoen lire aan liquide middelen De uitgaven in Scpiember over schreden de schatting met 131 millioei. terwijl de uitgaven van het etrs'r kwar,aa| van het begrootinösjaar 1935 1936 de raming van 424 milltoen overschreden. Als buitengewone uitgaven voor Je expeditie naar Oost Afrika vermelden de mededeelingen van het ministerie voor de maand September 633 millioen lire en voor de drie maanden Juli Augustus en September 1345 millioen lire. terwijl het promesse disconto, de rente voor beleening van effecten, voor beleening van goederen en voor voorschotten in rekening-cou rant met ingang van dien datum gesteld is op 5 °/0. Voogdijraad. Bij K. B. is aan H. W. A. Voor hoeve op zijn verzoek eervol ont slag verleend met ingang van 1 November a.s. als lid van den Voogdijraad te Den Bosch, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diens'.en. Uitvoer van wapenen. Bij Kon besluit is met ingang van 21 October de uitvoer uit ons land van wapenen, munitie en oor logsmateriaal naar Italië en zijn bezittingen verboden. Relourbiljelten naar België Naar wij vernemen hebben de Nederlandsche Spoorwegen thans ook eendaagsche retourbiljetten ver. k-ijgbaar gesteld naaar België. Deze eendaagsche retourbiljetten worden verstrekt van de volgende plaatsen Amsterdam. Breda, Delft, Dordrecht, Eindhoven, 's Gravenhage, Haarlem, 's-Hertogenbosch, Leiden, Rotler- Motor— ongeluk. Men meldt uit Budel Toen de heer Daniels van het naburige Bree (B) met zijn op de motorduo gezeten zoon huiswaarts keerde reed hij met zijn motorfiets bij het uitwijken voor een auto in een sloot. De bestuurder, vader D. werd op slag gedood, terwijl de 25 jarige zoon een paar uur later aan dc opgeloopen wonden bezweek. M*n vermoord te Helmond. Zondagavond omstreeks kwart over elf ontstond in een café in de Heistraat te Helmond 'n vechtpartij tusschen den 20 jarigen R. D. uit Stiphout en den ongeveer25-jarigen P. S uit Helmond. Beiden trokken een mes en lot ontzetting der andere cafébezoekers stak S. zijn tegen stander in den buik. De Stiphoutsche jongeman zakte ineen en moest op advies van een geneesheer onmiddellijk naar een ziekenhuis worden overgebracht. Daar hij veel bloed verloren had, is des nachts enkele malen bloed transfusie toegepast, doch dit heeft het jonge leven niet mogen redden. De maag van den getroffene bleek doorgestoken te zijn, terwijl op verschillende plaatsen deingewanden waren geraakt. Gislermorgen is hij aan de gevolgen overleden. De gemeentepolitie het ft nrg in den loop van den nacht den dader aangehouden, doch deze blijft, niet tegenstaande alle bewijzen tegen hem getuigen, ontkennen den steek te hebben toegebracht. Hij is in verzekerde bewaring gesteld. Meisje verdronken. Raadselachtig geval. Zondagavond keerde de 19 jarige M Vinck u t St. Jansfeen van haar ouderlijke woning per fiets terug naar Si Nicolaas België», waar zij dienst bode was bij een tandarts Zij kwam echter niet te St. Nicolaas aan. ter wijl haar fiets en een handtaschje gevonden werden aan een kreek in de buurtschap De Trompe aan de Nederlandsch-Belgische grens Kort daarop werd haar lijk uit het water opgehaald. Eenige weken geleden vond een jong meisje uit Stekene (België) op dezelfde plaats den verdrinkingsdood, terwijl ook haar fiets aan den kant gevonden werd. Zondagavond laat hebben twee man nen zekere de J. en A. D over een kleinigheid verschil van meening ge kregen in een calé aan de Dreef te PniiCenhage. Bij de daarop volgende woordenwisseling trok de J. plotseling een groot mes en hakte daarmee in het wilde weg op L) in, die drie ernsiige verwondingen opliep n.l eeD sieek in het hoold en twee in den rug Politie en geneeskundigen dienst werden gewaarschuwd en waren spoe. dig ter plaatse. De toestand van D. was van dien aard, dat overbrenging naar het St. Ignatius ziekenhuis te Breda noodzakelijk was. De J. nam nog voor het verschijnen van de politie de vlucht en kon tot op dtt oogenblik niet worden opge spoord. Verkeersongelukken. Zondagmiddag is onder de gemeente Huisseiing een ernstig motorongeluk geschied. Omstreeks halt vijt passeerde de architect Hausscu uit s Hertogen bosch per raotoriijwiel met als duo passagier zijn stadgenoot jhr. J. v. d Poll, zoon van den oud burgemeester van Vught, de gevaarlijken bocht in den provincialen weg van Herpen naar Ravenstetn. Doordat bet zicht daar ter plaatse tengevolge van het zich langs den weg bevindende struik gewas zeer slecht is, bemerkte de moiorrijder te laat, dat van de andere zijde een luxe auto naderde van een taxi-bedrijf te Oss. De luxe auto gieep de motor in de flank. Door den schc k vloog de duo rijder over de motor heen. De bestuurder kreeg de motor op het lichaam Beide slacht offers werden met beenbreuken en inwendige kneuzingen opgenomen en zijn naar het ziekenhuis te Bosch vervoerd. Storm op onze kusi. Zondagnacht beeft op onze Noord zeekust een hevige storm gewoed, die enkele schepen in hachelijke positie heeft ge bracht. Zaterdagmorgen geraakte 18 mijl ten Noordwesten van IJ.uuiden het stoomschip »Keikplein« in nood. De sleepboot »Drente« voer spoedig om hulp uit en kreeg verbinding met de »Kerkplein«, maar de tros brak. De »Dreple« deed hierna nog verschillende pogingen om weer verbinding te krijgen met de «Kerk. plein«, waarin men echter niet slaagde. Het schip dreef al en kwam ter hoogte van Egmond te stranden. De »Drente« kreeg de afgebroken tros in haar schroef, hetgeen tot gevolg had, dat ook deze sleepboot in een gevaarlijke positie kwam te liggen; zij zond hulpseinen uit, waarop de sleepboot »Utrecbt« ter assistentie uitvoer. Inmiddels waren van IJmuiden de reddingsboot «Neeltje Jacobaa benevens de »Holland« uitgevaren. Omtrent het vrachtschip »Kerk- plein«, kan nog worden gemeld, dat het schip hoog op het strand zit en als verloren beschouwd moet worden. De bemanning blijft aan boord en loopt geen gevaar. De »DrenL« lag 100 200 M. uit den wal. Er zijn van daar uit twee lijnen over geschoten, waarvan de laatste verbinding met de boot ge kregen heeft. De bemanning is nog niet van boord gegaan. De lichten branden nog. In de buurt van de »Drente« bevindt zich de leddings- boot «Neeltje Jacoba«. De roeired- dingboot heeft één man van de »Drente« afgehaald De andere men- schen verkeeren niet in levensgevaar. De »Utrechl« heeft de terugreis naar den Helder aanvaard. Zondagnacht omstreeks half één heeft de reddingsboot van Egmond aan Zee 12 leden van de bemanning van de gestrande sleepboot »Drente« aan land gebracht. Deze redding ging met de grootste moeite gepaard. Daarna voer de reddingboot op nieuw uit en heeft ook de kapitein van de »Drente«, die nog alleen aan boord was gebleven, gered. In den loop van den nacht zijn verder langs een kabel 13 van de 21 opvarenden van het stoomschip «Kerkpleincc, dat eveneens op het strand zit en waarvoor de»Drente« was uitgevaren om hulp te bieden, gered De kapitein van de «Kerk plein^, de officieren en eenige leden der bemanning bevinden zich aan boord Omstreeks 3 uur in den nacht bedaarde de storm. De «Drentea zakt steeds verder in het zand en moet waarschijnlijk als verloren worden beschouwd. De «Kerkplein», die leeg is en hoog zit, zal waarschijnlijk vlot gebracht kunnen worden. Geheel de bemanning der schepen is gered. Ongeveer 50 mijlen benoorden Terschelling is het Engelsch s.s. »Pendennis« in den storm vergaan. Ook deze bemanning, welke twee verschrikkelijke dagen en nachten heeft mee emaakt, werd gered door een Noorsch schip. Bij Zierikzee werd op de Wester- schelde een motorschecpje door het stormweer overvallen, waai door het schip is volgeloopen en gezonken Ook hiervan werd de bemanning gered. Kakkerlakkeninvasie te 's-Hertog en bosch De bewoners van woningen in de St. Eloystraat en St. Chrispijnstraat te 's-Hertogenbosch ondervinden een ondragelijken last van kakkerlakken, welke bij drommen in de woningen komen en de eetwaren bederven. Overdag ziet men de kakkerlak ken zoo goed als niet, dan verber gen zij zich in naden en spleten, doch zoodra de avond gevallen is, komen zij te voorschijn en bevolken de keukens en woonkamers. De bewoners hebben reeds van alles geprobeerd, om de hinderlijke gasten te weren, maarzij zijn daarin nog niet geslaagd. De huiseigenaars zijn door deze plaag ernstig gedupeerd omdat de bewoners zoo spoedig als zij kunnen in een andere wijk een andere wo ning betrekken. Vele huizen in beide straten staan dan ook reed* geruimen tijd leeg. Zestien jongens bedolven. Te Bouillac waren zestien leer lingen van een landbouwschool in een zandgroeve, toen een zandstor- ting plaats had. De zestien jongens werden bedolven. Vijf hunner wer den gedood, de overige konden worden gered. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.). Onnoodige Belastingverhooging. Geachte Redactie. Het ingezonden stuk van «Belasting betaler» heb ik met de grootste belangstelling gelezen. Ook ik heb me er eenigszins over verbaasd, dat B. en W. ook nu weer deneenigen uitweg om een sluitende begrooting te verkrijgen, hebben gezien in een belastingverhooging. Nu kan men gemakkelijk van het standpunt uitgaan, dat deze verhoo ging niet zoo drastisch is dat ze vooi den belastingbetaler fnuikend zou worden, Zeker ik neem gaarne aan, dat het meerendeel der inwoners er ook deze financieele aderlating nog wel bij zullen kunnen nemen Men verlie/e echter niet uit het oog dat de kleine jaarlijksche verhoogingen zich opstapelen en dat we zoodoende toch eens aan het einde der be talingscapaciteit moeten komen. Het gaat met «Sijmen» al precies zoo als met den beroemden ezel, die, hoewel al overbelast met pakken, er telkens nog een klein pakje van onbeduidend gewicht bij moest nemen, tot tenslotte de maat vol was* en het dier erbij neerviel. Daarbij moet men ook 't psycholo gisch effect dezer nieuwe verhooging niet uit het oog verliezen. Toen we dil jaar onze aanslagen thuis kregen, hebben we ons al eens achter de ooren gekrabdalweer booger. Het volgend jaar zal er weer een schepje op komen. Waar moet dat naar toe? Het maakt de menschen op den duur wrevelig de zuur verdiende centen voor een groot deel naar het belastingkantoor te moeten brengen. M. de R ik vertrouw dat ik spreek namens het overgroote deel, zelfs namens alle belastingbetalers, wan neer ik zeg: indien eenigszins mo gelijk moet nieuwe belastingver hooging worden voorkomen. En ik wil er aan toevoegen in onze ge meente is dit mogelijk I De door B. en W. voorgestelde verhooging lijkt mij zelfs absoluut onnoodig. Indien wij eens de rekeningen der laatste crisisjaren met de begrootin gen vergelijken, dan komen wij tot de ontdekking, dat de begrootingen ondanks de telkens herhaalde stellige verzekering van B. en W. dat alle elasticiteit er aan ontbrak, betee— kenende batige saldi hebben opge leverd. In 1933 resteerde er op den gewonen dienst f20600 en in 1934 f 32000.— wellicht honden we in 1935 opnieuw een flinke duit over, Bij deze feiten moet men zich toch afvragen of B. en W. wel hard ge- noeg aan 't elastiekje der begrooting getrokken hebben, want de' werke lijke uitkomsten der diensten bewijzen m.i. dat de begrooting eer te ruim dan niet ruim genoeg is ~pgemaakt. Het door het gemeentebestuur sinds jaar en dag gehuldigde standpunt, dat de overschotten van eenigen dienst behooren te worden gereser veerd, is volkomen juist, maar even zeer geldt m.i. bij het opmaken eener begi ooling het beginsel, dat de in komsten voor zoover mogelijk dienen te worden aangepast aan de uitgaven, m a.w. dat de inkomsten niet boven het voor dat jaar benoodigde mogen worden opgeschroefd. Zeker eenige ruimte moet er altijd in de begroo ting zitten, maar men overdrijve dij niet, vooral niet als men weet hoe moeizaam de belastingcenten moeten worden óopgeracht. Ik kom tot de slotsom, dat B. en W., inplaats van met belastingver hooging te komen, op de begrooting voor 1936 een drastische Bezuiniging hadden moeten toepassen, waardoor het budget was aangepast aan de werkelijke resultaten der laatste af gesloten diensten. Met behoud van de noodige elasticiteit zouden we dan zelts tot een verlaging der lasten kunnen komen. Over het Fonds voor bijzondere doeleinden nog ditde vraag ver dient overweging of een werk als de verbetering van den Parallelweg en de Burg. v. d. Klokkenlaan niet als bijzonder werk beschouwd zou kunnen worden, dat geheel of ge— deellelijk uit dit londs zou kunnen worden gefinancierd. Laat de ge meente niet teveel «polten» en de reserves voor nutlige doeleinden durven besleden, want dan zou straks wel eens duidelijker als tot nog toe kunnen blijken dat onze belasting betalers er mede opdraaien voor die gemeenten, die het met bun finan cieele positie niet zoo nauw genomen lebben 1 Het is zoo misschien wel wat scherp gezegd en men denke dan ook vooral niet dat ik een politiek voorsta van petverteeren en daarna van rijkssteun gaan leven. Ik wil alleen maar zeggen dat een billijke jehandeling van de Waalwijksohe belastingplichtigen eiseht, dat de gemeente niet al te ver gaat in haar streven naar een oersoliede finan cieele positie. Als deze belaslingverbooging door. gaat, wat ik niet hoop, en straks blijkt dat ook 1936 weer een klein kapitaaltje overlaat,dan zullen dein woners zich leelijk bedrogen voelen, Mag ik de heeren leden van den gemeenteraad misschien verzoeken een en ander eens te bedenken voor zij hun stem aan de begrooting ge ven. Het is m.i. hun plicht tegenover de gemeentenaren om de bewering van B. en W. inzake de geringe elasticiteit der begrooting niet zon der critiek te laten passeeren. Met beleefden dank voor de op name, Mijnheer de Redacteur. Vergun mij nog eenige plaats ruimte om even den Heer Pronk, Secretaris van Sirena «privé» te antwoorden. Geachte Heer Pronk tot mijn spijt heb ik eenige jaren geleden mijn stem en 't vorig jaar de vlugheid mijner vingers verloren. Hoogst dankbaar ben ik, gezien mijn leeftijd, dat ik mijn uiterst fijn muzikaal gehoor en gevoel mocht behouden. Het schijnt mij toe, dat ik in mijn ingezonden stuk van 16 Oct. EEN PAAR SNAREN als «DISSONANT» fijn heb aangestreken 1 Deze tonen zijn door U niet alleen, doch even eens in onze Gemeente b.ijkbaar goed gehoord en fijn aangevoeld. Het pleit voor de muzikaliteit van Capelle en Vrijhoeve-Capelle. Dit is mij een voldoening. Ik gaf U mijn woord op het ge sprek ten mijnen huize te zullen antwoorden. Het antwoord zal in zake het concours nu wel in Uw bezit zijn. Vertraging is ontstaan doordat onze Secretaris de Heer Colet zijne herfstvacanfie builen de Gemeente heeft gehouden en 1.1, Zaterdag thuis keerde. Ten slotte wensch ik «Sirena» in 't voorjaar 1936 schitterend lenteweer met een evenredig finanlieel succes toe. even als ik dit Sprang voorjaar '35 wel- meenend toewenschte. Betreurens waardig acht ik het, dat muziek concoursen ook al uit den booze schijnen te zijn. Dankend voor de verleende plaats ruimte Hoogachtend, A. M. VERHEIJDEN Adrz. 's Grevelduin-Capelle, 21 Oct. '35. O re E gf le w rc dc ee „1( ke te to to lir de ne Pi be m de en ov er on Mi ve m< da tig Os m; ar. 25 O. co; en Br ne an zü Indien U zich onbehaag lijk voelt, Uw hoofd zwaar is en Uw benen als lood zijn, zullen 1 a 2 Aspirin-tabletten U weer fit maken. Uitsluitend verkrijgbaar In do oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. h tO ets. AA F. tw 4 i ha De va

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 2