RECHTZAKEN. PLAATSELIJKE BERICHTEN. UW KRANT „De Echo van het Zuiden' Mijnheer de Redacteur. Niet dikwijls zullen er geloof ik, ingezonden stukken verschenen zijn uit of over onze gemeente. Onze gemeente, zeg ik, maar dat is niet juist meer, we vormen voor taan een onderdeel der gemeente Drunen en al is iedere plaats ge steld op een zelfstandig bestaan, ik geloof toch dat geen betere verbin tenis tot stand had kunnen komen, als toch eenmaal besloten is dat de kleinste gemeenten moeten worden saamgevoegd met grootere zusters. Eu dat komt, mijnheer de redac teur, omdat Drunen en Elshout zoo ongeveer dezelfde opvattingen en verhoudingen hebben, in vele zaken op elkaar zijn aangewezen of samenwerken. Dat geschiedde nu al en zal zeker in de toekomst nog meer gebeuren, wat zeker voor ons van belang kan zijn. We hebben beide onze congre gaties voor jongens en meisjes, we hebben gezamenlijk één afdeeling van den boer nbond, we zijn aan gesloten bij één boterfabriek, één veiling enz. en zoo zal hit kunnen gaan op nog ander terrein. Vooral op het gebied der veefok kerij kan Drunen nog wat doen en het zou goed zijn dat het zich aan sloot bij de fokvereeniging in Els- hout, die op den laatsten fokveedag te Heusden weer zoo'n mooi succes had. Zoo zal er op veel terrein samen werking kunnen komen, ook bij de toekomstige St. Nicolaasfeesten, Ko ninginneverjaardag en ook hoop ik dat wij zoo spoedig mogelijk zullen kunnen profiteeren van de water leiding, vooral zoo noodzakelijk bij brand. Kortom, ik hoop dat de verhou ding en samenwerking in beider belang zoo groot en prettig moge lijk zal zijn en zeker zullen de Ëlshoutsche leden van den gemeen teraad daartoe veel kunnen bijdra gen- Geachte redactie, ik hoop dat deze stem uit den Elshout nietdeeenige zal zijn in Uw blad en dat Uw lezers ook uit dezen hoek zoo nu en dan eens wat zullen hooren. Voor de verleende plaatsruimte zeg ik U dank. Elshout, 20 October 1935. W. WEER ACHT OSSENAREN VOOR DEN RECHTER. Maandag stond een groep van acht Ossche bandieten in den Bosch te recht. De eerste was Marinus A. van den Elzen, een 29-jarige arbeider uit Oss. Aan voormelden Osschen misdadi ger, een bekende, wordt ten laste ge legd, dat hij in Oss en in Deurne den wielrenner C., en P. de Bie bij een roofoverval diensten heeft bewezen, door hen te vertellen dat bij Geven een ouden man uit Deurne een „kraak" te maken was. „Als je je geld niet geeft, dan ma ken we je kapot! hadden de bandie ten gezegd en tegelijk maakten ze den tot den dood beangsten man weer loos. Ondanks de overtuigende mededee- lingen van Geven en diens beroover, de Ceel, blijft van den Elzen ontken nen de twee moordenaars de Ceel en Piet de Bie den weg gewezen te heb ben naar het spaarpotje van het oude manneke dat op z'n centen sliep. In z'n vestjeszakje lagen ze onder z'n hoofdkussen. Ook de beruchte moor denaar Piet de Bie verhaalt zoo kalm en uitvoerig mogelijk over den roof overval te Deurne. Er is niemand die er nog aan twijfelt dat van den Elzen onschuldig zou zijn, zegt de officier Mr. van Everdingen. Voor hem is het verhaal van den wielrenner nog het meest overtuigd. Van den Elzen zal dan ook den sterken arm der gerech tigheid niet ontkomen, al is hij in de Ossche boevenzaken geen der hoofd mannen. De eisch luidt tegen van den Elzen twee, jaar. Uitspraak 4 November a.s. Vervolgens komen H. A. Reijnders, arbeider 22 jaar, en J. A. van Berne, 25 jaar, metselaar, beiden uit Oss. Beide boeven zijn in den nacht van 4 op 5 Februari 1934 in Oss op spek, ham en ander vleesch uitgeweest. De slager Janssen werd er de dupe van. Deze zaak werd op verzoek van het O.M. terugverwezen naar den rechter commissaris voor nader onderzoek. De 34-jarige arbeider J. J. Bevers en de 35-jarige arbeider M. J. den Brok, beiden uit Oss, thans gedeti neerd hadden zich vervolgens te ver antwoorden terzake van het feit dat zij in den nacht van 20 op 21 Januari 1934 te Oss in de woning van P. Jan sen een partij varkensvleesch en geld hebben weggenomen, zulks na zich den toegang te hebben verschaft door over een poort te klimmen, een tweede poort open te breken en een ruit uit te snijden. Verdachte B. erkende met den B. naar de woning van Jansen te zijn gegaan. Verdachte was dronken, heeft er op den grond gelegen, is later ook binnen geweest en heeft er een ham en een paar worsten gestolen, maar geen geld. Van van der B. heeft hij later 35 cent gekregen. Als hij nuchter was geweest, zou verdachte het niet gedaan hebben. De president: Je zult er toch nuch ter voor moeten betalen. Inspecteur van Kempen deelt mede dat verdachte den laatsten tijd goed oppast. Vroeger moest men hem in de gaten houden. Verdachte zelf vraagt een voor waardelijke veroordeeling. Uitspraak 4 November. Drie jaar eischt de officier. De Verdachte staat te snikken ter wijl zijn verdediger mr. Wubben een roerend pleidooi houdt voor den af- gedwaalden man, die zijn kroost on metelijk veel leed heeft aangedaan, toen hij in de verleiding van het Ossche geboefte als in een klem ge houden, van het eene verviel in het andere, drinken en in de nachtkroe gen zitten aan den rand van Oss en ten slotte deelnemen in de onge hoorde boevenavonturen van de Osscheh bende. Maar Jan bekent eer lijk, hij is in zijn hart geen spitboef, hij zal z'n vrachtje afschudden en wil weer voor zijn gezin gaan zorgen zegt de verdediger. Marinus J. den Brok, 25 jaar, ar beider, hoort ook tot het complot der mannen van de worst en de hammen. Met Jan Bevers is hij er op uit ge weest. Twee aan twee waagden zij bij Jansen hun „kraak". Niks van aan! liegt den Brok. Maar als de president hem door zijn onder vragen in het nauw brengt, begint hij te draaien en „weet het niet goed meer" Z'n eerste' bekentenis wordt hem voorgelezen. Hij kan er niet meer uitkomen. De medeplichtige Jan Bevers komt verhalen van ieders deel aan den „kraak" en ook de verbalisant beves tigt nog eens de bekentenis van den Brok. De officier eischt tegen den Brok, zes jaar gevangenisstraf. Dan volgt nog het trio Willem Bloemers, schilder, 29 jaar; Frans de Reiner, 31 jaar, boerenknecht en Jan den Brok, 26 jaar, arbeider, óók allen uit Oss. Hunne bandieterij is lang geheim gebleven. Vijf jaren geleden hebben zij in den vroegen morgen van Aller^ zielen uit de woning van den koop man Jan Kuypers, een koopman uit Oss duizend gulden weggehaald, 't Ging ook al weer zoo gemakkelijk, ze hoefden maar een achterdeur open te doen om binnen te komen. Toon de Soep was meegegaan. Ze zagen een vrouw loopen met een brandende lamp in de hand. 't Was voor de boe ven maar een klein kunstje de lamp uit te blazen en de vrouw weerloos te maken. De portefeuille met bankbiljetten vonden de roovers in 't bed. Kuypers was naar de kerk. Hier werd weer een balletje opge- worpen. Om wachtmeester De Gier, een der groote „zuiveraars" van Oss, van mishandeling te beschuldigen. Het drietal staat in Oss èn bij de justitie met een zwarten kool getee- kend. De Reuver liet den laatsten tijd niet zooveel boosaardigs van zich hooren. 't Plan tot dezen roofoverval was uitgegaan van Den Brok en natuurlijk werd de buit verdeeld. De officier leest de „zwarte lijst" van veroordeelingen der drie bandie ten af en eischt dan tegen Bloemers en den Brok 8 jaar en tegen De Reu ver 6 jaar gevangenisstraf. Den Brok vond den roofoverval geen 8 jaar waard maar zeide: „Meneer de president: ik geef er niets om, wat tegen mij wordt geëischt: Ik ben le vensmoe en hoe eerder ik sterf, hoe liever ik het heb. Ik ken het leven in de bajes en als ik tot acht jaar wordt veroordeeld, dan hoop ik maar, dat een einde wordt gemaakt aan mijn le ven". Mr. Wubbe, Vught en Mr. de Haas uit Eindhoven pleiten voor verdach ten. De uitspraken volgen op 4 Novem ber a.s. Donderdag 24 October volgt een nieuwe Ossche serie. Tot nu toe zijn de volgende straffen geeischt, tegen: P. J. de Bie (Peer) 16 jaar L. A. v. d. Heuvel (Den Brus) 16 jaar F. N. v. d. Wetering (Den Brommert) 6 jaar A. J. v. d. Wielen (Slappe Toon van Mieneke de Soep) A. Snabel A. J. Otens P. A. Schuurmans J. F. A. Verhoeven N. H. Schuyers A. H. den Brok M. van Orsouw Chr. den Brok M. A. v. d. Elzen J. J. Bevers M. J. den Brok W. A. Bloemers F. de Reuver J. M. den Brok 1 jaar 8 jaar 5 jaar 2 jaar 3 jaar 4 jaar 8 jaar 8 jaar 3 jaar 2 jaar 3 jaar 6 jaar 8 jaar 6 jaar 8 jaar DRUNEN. De wegenverbetering in onze gemeente maakt voortdu rend vorderingen. Thans is de Torenstraat gereed gekomen tot aan de Steegerf. Het is een prachtige verbetering geworden. Tot voorbij den Heidijk is een prachtig nieuw klinkerdek gelegd hel verdere deel is geheel opnieuw met oude klinkers bestraat. Ook het einde van den Heidijk is thans afdoende verbeterd. De bermen zijn overal netjes bij gewerkt zoodat deze weg er prach tig bij ligt. Zaterdag vergaderde het buurt—comité voor de as. gouden bruiloft. Besloten werd het feest op 11 November te vieren en een eere comité samen te stellen. De buurt iszeer uitgebreid. De biljartclubs van de pa tronaten te Drunen en Elshout zul len dezen winter weer seriewed strijden spelen. DRUNEN. De collecte voor de K.R.O. heeft alhier opgebracht de som van f 61.49'/a. Wegens vele nieuwe "aanslui tingen op het telefoonnet is in het hulppostkantoor een nieuw toestel geplaatst, dat kan dienen voor on geveer 50 aansluitingen. De bloempjes collecte vïfor H L. heeft alhier f 30 opgebrac^. De collecte ten bate van het crisis—comité heèft in de Ned. Herv. kerk opgebracht f 9.25. Het bouwen van een woon huis voor rekening van den land bouwer J. Timmermans is gegund aan J. Snijders alhier. 1 De R.K. Jonge Boerenbond, afd, Drunen hield Zondag na de Hoog mis een algemeepe vergadering in de zaal der meisjes-congregatie. Aanwezig warén het bestuur, de geestelijke adviseer kapelaan Vogels en een groot aantal leden. De technische adviséhr, de heer J. van Rooij was verhirfderd. Nadat de voorzitter, de heer Jos Pijnenborg, de vergadering met een welkomstwoord geopend had, las de secretaris, de heer C. Brok, de no tulen voor der vorige vergadering, die onveranderd werden goedge keurd. Aan de orde kwam vervolgens de bespreking van de groote gewassen- tentoonstelling, die door den kring den Bosch in 1936 te Vught gehou den zal worden. De bedoeling hier van is dat alle afdeelingen daaraan deelnemen. Er zijn een elftal proe ven, die door de leden van alle af deelingen genomen kunnen worden en waarvoor premies van f 20 f 25 zullen worden gegeven. De afdeeling, die met alle proe ven deelneemt krijgt een extra pre mie. De proeven bestaan uit: 1. Vergelijking van minstens 3 soorten wintergewassen, betreffende de wintervastheid. 2. Vergelijking van 3 proeven Petkuzer winterrogge met verschil, lende zaaitijden van half October, eerste week November en laatste week November. 3. Zelfde proef als 2, maar dan wintertarwe. 5. Vergelijking van ontsmette en niet ontsmette wintertarwe. 5. Vergelijking van ontsmette en niet ontsmette winterrogge. 6. Proeven met rijen-afstanden van 18, 23 en 28 c.M voor wintertarwe. 7. Zelfde rijen-afstanden met win terrogge. 8. Vergelijking van winter Petku zer-rogge van hoeveelheden per H.A. van 80, 120 en 160 kg. 9. Zelfde proef van hoeveelheden met wintertarwe. 10. Vergelijking van winter en zomerrogge. 11. Vergelijking van winter en zomertarwe. Het zaaizaad wordt door het kring- bestuur verstrekt, maar moet door de proefnemers worden betaald. Proef 1 wordt genomen door Klerks, scheiding, proef 2 door L. de Gouw, proef 3 door G. de Gouw, proef 5 door Jos Pijnenborg, proef 8 door C. Smits Czn., proef 11 door W. van Delft, terwijl voor de andere proeven de inschrijving nog open is. Aan den vormingscursus die in Den Bosch wederom zal gegeven worden voor de leden van den Jonge Boerenstand, zal door enkele leden van de afdeeling Drunen wor den deelgenomen. De uitslag van de proefvelden van dezen zomer is als volgt: Knip- pels 46 punten, van Weert 38 pun ten, Ant. Klerks 48 punten, G Muskens 42 p., W. van Delft 41 p, Jos. van Delft 36 p., Musters 39 p., Jos. Klerks 39 p., J. Pijnenborg 49 p., C. Brok 50 p., Smits 39 p., en de Gouw 39 punten, De deelnemers zullen allen een prijs ontvangen, die op de jaarver gadering zal worden uitgereikt. Verder werden nog eenige huis houdelijke zaken afgewerkt, zooals vaandel aanschaffing en foto uitdee- ling waarna de vergadering werd gesloten. NIEUWKUIJK. Toen de ver pleegde uit het St. Gertrudesgesticht Waliherus Smolders uit Waalwijk afkomstig, zich Maandagmorgen van uit de vroegmis naar huis begaf, zakte hij even buiten de Kerkpoort in elkaar en was plotseling dood. \J In verband met de a s. gouden bruiloft van het echtpaar Jan van Esch —van Sou, werd in café van der Geld een vergadering gehouden door de buurtbewonerstervorming van een feestcomité. Gekozen wer den de heeren C. van de Water, Joh. de Bont, Th. Kasteleins, Ant. de Bont en G. Brok. De dames Ciel Merkx, Dora van den Brand, Anna van Baardwijk, Cor de Bont en Dina van der Geld. SPRANG CAPELLE(Vm. Sprang) Bij de gehouden verkiezing voor vijf leden van het kiescollege bij de Ned. Herv. gemeente alhier werden de aftredende leden, de heeren J. Nieuwenhuizen, J. de Jong Pzn Vos, W. M. Kuijsten en J. v. d. Schans herkozen. Jaarvergadering der Kolenin- koopvereeniging ondei afdeeling van de afd. Sprang van het Ned. Werkm. Verbond ^Patrimonium» op Woensdag 23 October, des avonds half acht uur in de zaal van den Chr. Volksbond Agenda: Opening, notulen, reke ning en verantwoording van den penningmeester, bestuursverkiezing (aftr. de heeren J. C. de Boon, A. Krol, H. M. Zwart), bespreking te rugbetaling gelden, rondvraag en sluiting. De vereeniging »Chr. Volks bond» zai op Woensdag 6 November a.s. in een der zalen van haar ge bouw hare jaarvergadering houden. Maandagavond hield de Chr. Ge- mengde Zangvereeniging »Excelsior« alhier een feestavond ter gelegenheid van de onthulling van haar vaandel, in de Consistoriekamer der Ned Herv. Kerk. Terwijl net vaandel ter bezichtiging in de zaal was geplaatst, werden de leden rijkelijk onthaald op wijn en gebak. De avond werd gevuld met voor drachten en zang. O m. werd door een der dames leden met succes voorgedragen een door haar vervaar digd gedicht, getiteld»Het Vaandek. Te middernacht sloot de voorzitter deze gezellige bijeenkomst en keerde men hoogstvoldaan huiswaarts. Vergadering van de A. R. J.A.. Gouw »Noord-Brabant« op a.s. Zaterdag 26 October, des namiddags 5 uur in het gebouw van den Chr. Volksbond alhier. De heer H. A. Korleweg hoopt in deze bijeenkomst in te leiden VVat dunkt U van ons parlement 7« De clubs worden zoo mogelijk in hun geheel verwacht. Alle A. R. belangstellenden zijn van harte welkom. CAPELLE Op verzoek van het bestuur van de Vereeniging tot Be scherming van den Grondeigendom in de Langstraat en Omgeving, waarvan de zetel gevestigd is te Sprang-Capelle, gaf de Weledel Gestr. Heer Mr. F. M. C. Pels-Rijken, advocaat en procureur te Breda,in het Stationskoffiehuis van den heer L. F. van Dongen bij het station Capelle-Nieuwevaart te dezer plaatse een uiteenzetting van het nieuwe ontwerp Pachtwet. Op buitengewoon begrijpelijke wijze heeft de geachte spreker dit zeer belangrijke onderwerp voor zijn aandachtig gehoor ingeleid. Hij wees daarbij vooral op de vele onbillijkheden, die, wanneer althans dit ontwerp tot wet verhe ven zal worden, zich voor de ver pachters zullen gaan voordoen. Na afloop dezer lezing had een zeer vruchtdragende gedachtenwis- seling plaats met het gevolg, dat eenparig besloten werd bij motie de bezwaren tegen dit wetsontwerp ter kennis van ue Regeering in den Haag te brengen. Jammer, dat niet meer belanghebbenden van deze interressante lezing hebben kennis genomen, want, mocht eenmaal dit wetsontwerp als wet het Staatsblad bereiken, dan zullen heel wal min der aangename verrassingen naar y voren treden. Dezer dagen had de arbeiderO. v. P. bij het lossen van hout op het emplacement van het station kaats heuvel—Capelle het ongeluk van een wagen te vallen, met het nood lottig gevolg, dat hij zich dermate bezeerde, dat. geneeskundige hulp noodzakelijk was. \y De j.l. Zondagavónd in de Ned. Herv. kerk te dezer plaatse gehouden collecte ten bate der Zen- ding heelt ruim f 18 opgebracht. i j Bij het huiswaarts keeren uit de kerk weid mej. v. d. S. Zondag morgen niet goed en overleed kort daarop. Wel een tragisch sterfgeval. RAAMSDON KSVEER. Het aantal werkloozen geplaatst bij de wèrkver- schatting onder 11 uiten bedraagt 66. Het rs te hopen dat deze werk- schalfing van langen duur mag zijn, dat zou een uitkomst ziju voor de vele werkloozen in deze gemeente, De echtelieden A. Luijbregts- Kuijpers, wonende in de Waterstr aat zullen op Donderdag 24 October a.s. den dag heidenken, dat zij voor 40 jaren in den echt vereenigd weiden. Het zai het echtpaar dien dag voorzeker niet aan belangstelling ontbreken. In de dezer dagen gehouden vergadering van de ijsclub, is be sloten het terrein aan de Dongebrug weer in te huren voor ijsbaan. Deze week zal aan de huizen der ingezetenen worden rondgegaan met lidmaatschapskaarten voor het ko mende ijsseizoen. De harmonie »de Eendracht« zal Woensdagavond een rondgang maken in verband met de Winkel week. Naar we vernemen zal Donderdag 24 October a.s. van 2—7 uur nam. in Hotel Heessels aan het Heereplein een ruilbeurs worden gehouden van de Micazegels. De puzzle en den plaa selijken slagzin der Winkelweek moet inge. leverd worden uitei lijk Zondagavond bij C. van Diem in de Prins Hen drikstraat. HANK. Vrijdag namiddag j.l. had den visscher F. v. d. Pluijm alhier, het ongeluk te vallen in zijn vis- schersboot. Hij kwani ongelukkig op den rand der boot terecht dat hij zich ernstig in den rug bezeerde en onder dokters behandeling moest stellen. Op diens advies zal hij voorloopig rust moeten houden. De vermiste roeiboot, waar van de vorige week door den land bouwer A. J. v. V., alhier aangifte is gedaan bij den gem. veldwachter is weer teiecht. Zij is teruggevon den op Vrijdag j.l. in de Bleek alhier. Vermoedelijk heeft de dief (dieven) berouw gekregen, en de boot aan den kant der Bleek weer vastgelegd. Door den hevigen Noordwes- terslorm, in den nacht van Zater dag op Zondag j 1. zijn verschillen de laaggelegen polders onder water geloopen. Vele materieele schade is niet aangericht. Eenige kameraden en vrienden van den j.l. bij een auto ongeluk op den Rijksweg alhier, zoo jam merlijk om het leven gekomen 18- jarigen Govert Pruissen, hadden het plan opgevat om te Hank een in zameling van geld te houden, voor het oprichten van een monument op zijn graf. Zij zijn daarin schitte rend geslaagd, daar zij een flinke som geld bijeen hebben gebracht. Een woord van dank voor initia tiefnemers en gevers is hier zeker op zijn plaats. MOET Z IJ N die behartigt de belangen van plaats en streek m— in i ntit nr —i

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 3