fle Ec^i van liet Znidën TWEEDE BUG. ~ROVrNCIAAL~NIEUWS,"" AKKERTJES Vereeniging van Slecht-Hoorenden, Zenuwpijnen overd? „HET KERKKLOKJE"* So. 82. Woensdag 23 Oct. '35. 58e Jrg. Er wordt steun gevraagd I Reeds eenige malen hebben wij artikelen en berichten geplaatst be treffende de Vereeniging van Slecht- Hoorenden, om onze lezers voor te bereiden op de groote demonstratie die 12, 13 en 14 November door deze vereeniging, die van zoo'n groot nut is voor onzen slechthoorenden medeburger, alhier wordt georgani seerd. Wij beoogen daarmee het publiek een .beter inzicht te geven in het doel en streven dezer vereeniging, welker arbeid van zoo groote be- teekenis is. Door een tentoonstelling, lezing, demonstratie zal zij ook hier toonen wat zij doet, wat zij bereikt voor degenen in ons land, die 't ongeluk hebben doof of hardhoorend te zijn. Deze vereeniging, deze actie voor Waalwijk en de Langstraat is de belangstelling van ieder, die 't wel meent met z'n evenmensch dubbel waard en steun is hiervoor dan ook zeer gewettigd. Men kan dien steun verleenen door ter gelegenertijd de tentoon stelling, de demonstratie te bezoeken, maar tevoren reeds door een lotje te koopen en de loterij te steunen door het schenken van een prijs. 't Is nu eenmaal zoo dat de kosten gedekt moeten worden; de tentoon, stelling, demonstraties enz. zijn vrij toegankelijk. Er zijn ontegenzeggelijk kosten als zaalhuur, verblijf, reclame enz. die betaald moeten worden en daar is geld voor noodig; dat nu hoopt men te halen uit de loterij, die door B. en W. is goedgekeurd en die tijdens de tentoonstellings- dagen hier wordt uitgespeeld. Nu vragen wij twee dingen: le nl. dat iedereen een lotje zal koopen, de kosten daarvan zijn slechts 25 cent, en 2e dat herren fabrikanten, winkeliers, particulieren enz een prijs voor deze verloting beschikbaar willen stellen. Laat iedereen in ernst overwegen welk groot volksbelang men hiermee dient, dan twijfelen we er niet aan of vele schitterende prijzen zullen worden toegevoegd aan de reeds beschikbaar gestelde. Men kan ze laten bezorgen aan ons bureau. Hier is werkelijk een goed werk te doenl Waalwijk, 23 October '35. O vei plaatsing. De Eerw. Moeder-Overste Marie Berchmans van het St. Theresia gesticht alhier wordt met ingang van Donderdag a.s. overgeplaatst naar Vierlingsbeek. Mère Marie heeft in de zes jaren dat zij in onze parochie vertoefde heel veel gedaan voor haar klooster, dat inwendig in tal van opzichten keurig is gerestaureerd, voor het onderwijs, maar niet 't minst voor de ouden van dagen, die aan hare zorgen zijn toevertrouwd en voor't St. Nicolaas Ziekenhuis, dat tijdens haar bestuur hier zijn zegenrijk werk begon. De Eerw. Zusters, de bewoners, de kinderen en de zieken zullen haar dan ook noodezien vertrekken, evenals tal van inwoners onzer ge meente, die haar allen gaarne het beste voor de toekomst toewenschen. Wij sluiten ons daarbij gaarne aan met een hartelijk dankwoord voor hetgeen zij voor Waalwijk in zoo menig opzicht deed. In hare plaats is als Overste hier benoemd de Eerw. Zuster Mère Marie Engelberta uit het klooster aan de Postelstraat te 's Bosch. De Eerw. Moeder-Overste van het St. Antonius-gesticht in de St. Clemensparochie is Maandag 1.1. overgeplaatst naar Zevenbergen. Ook zij had voor het klooster, het onderwijs enz. groote verdiensten, zoodat men haar hier zeer zal missen. Triduum. Donderdag,- Vrijdag- en Zaterdag avond werd in de kerk van St. Jan Baptist een triduum gehouden voor mannen en jongelingen dier paro chie, geleid door den Z.Eerw. pater Jongbloeds, redemptorist. Deze avond-oefeningen werden steeds door een groot aantal belang stellenden bezocht en hadden tot doel dat een krachtige actie zal worden gevoerd tot het verkrijgen van 'n bloeiende afdeeling der Aarts broederschap der H. Familie J.M.J. AKKER-CACHETS Film en demonstratie Vrouwenbond. De demonstratie, film- en muziek uitvoering uitgaande van het Thee bureau, die hedenavond voor de leden van den R.K. Vrouwenbond in den Gildenbond wordt gegeven, begint niet om 7'/a uur, maar om 8 uur. Men gelieve hiervan goede nota te nemen. Mozaïk Raadhuis. Men is thans bezig met de plaatsing van het mozaïk van Br. Cephas in de achter-trappenhal van het Raadhuis. Thee-propaganda. De Thee-propaganda in Waalwijk en omgeving is een groot succes ge weest. De thee-schenkerij in de foyer van Musis-Sacrum heeft een druk be zoek getrokken. Bij de gegeven film voorstellingen te Geertruidenberg, Waspik .Kaatsheuvel en Besoijen was het zeer druk. In Musis Sacrum werd Maandag middag voor de huisvrouwen 'n licht beeldenserie vertoond, die een duide lijk beeld gaf van de bewerking van de thee, die zulk een uiterste zorgvul digheid eischt. Tot slot der propaganda-actie wordt hedenavond voor den R.K. Vrouwen bond alhier een filmvoorstelling ge geven. Wij twijfelen er niet aan dat deze propaganda de Waalwijksche en Lang- straatsche dames de overtuiging zal hebben bijgebracht, dat thee een ge zonde volksdrank is, die, mits goed bereid, ten allen tijd een verkwikking is. Waar het nog aan waardeering voor het nationale product mocht hebben ontbroken, daar zal deze waardeering thans vermoedelijk wel gewekt zijn. De „Mica". Blijkens in dit nummer voorkomen de advertentie heeft het bestuur der plaatselijke R.K. Middenstandsvereeni- ging voor a.s. Zaterdag en Zondag een z.g. „Mica"-beurs georganiseerd in den R.K. Gildenbond. Iedereen die tijdens de „Mica"-we- ken dubbele puzzle-deeltjes heeft ont vangen, heeft op de aangegeven uren gelegenheid in contact te komen met andere bezitters van puzzle-deeltjes en door onderling te ruilen kan men dan in het bezit komen der 12 verschillen de deeltjes. Ongetwijfeld zal er voor deze beurs groote belangstelling bestaan en zul len we er een levendigen ruilhandel kunnen waarnemen. Hierdoor wordt het iedereen nog gemakkelijker gemaakt aan deze bui tengewone prijsvraag mede te doen. Het zal een prikkel te meer zijn om deze laatste dagen tot en met Zater dag te benutten om zooveel mogelijk puzzle-deeltjes te bemachtigen om een of meerdere kansen naar de schitte rende prijzen te hebben. »De onbekende Vrouw». Voor een halfbezette zaal ver toonde het gezelschap »De Vereenig- de Spelers» uit Vught Zondagavond in Musis Sacrum't bekende tooneel- spel van P. Mossinkoff »De onbe kende Vrouw». Dat de belangstelling nietgrooter was verwonderde ons niet door de weinige publiciteit, die aan de uit voering gegeven was. Het ware o.i. verstandiger geweest van deze ijverige dillettanten-club in dien zij haar ongetwijfeld uitstekende krachten had beproefd op een tooneelwerk, dat niet zoozeer de kenmerken droeg van »den ouden stempel», in den minder goeden zin dan natuurlijk. De Vughtsche club telt zeer goede amateurs en amatrices, die het stuk op zeer lofwaardige wijze wisten te vertolken. Ook de regie bleek in uitstekende handen te zijn. De «Evening Melodians» onder leiding van K. Smits uit 's Bosch zorgden voor een muzikale opluiste ring der pauzes. Te oordeelen naar het applaus stelden de aanwezigen hetgebodene zeer op prijs, zoodat de Vughtsche tooneelisten nog van een geslaagde excursie mogen spreken. Een hoogstaande tooneelavond, zooals we in deze zaal zoo vele mochten meemaken, kan dit optre den echter niet genoemd worden. Maar voor den bescheiden entrée- prijs kon men dat dan ook niet verlangen. ABONNEERT U OP DIT BLAD. Abonneert op „het Kerk klokje voor 't Dekenaat Waal wijk" met daaraan verbonden de St. Janskiokken voor slechts 6 cent per week. „Het Kerkklokje" biedt U alle kerkdiensten en berichten van godsdienstigen, socialen en charitatieven aard uit alle paro chies van 't Dekenaat, nl. Waal wijk [4], Kaatsheuvel [2], Loon op Zand, Waspik [2J en tal van artikelen van belang voor het godsdienstige en sociale leven; voorts een onderhoudende Kinderrubriek. De St. Janskiokken, het offi cieel orgaan van het Bisdom Den Bosch, geven U alle be noemingen en mededeelingen van het Bisdom met een keur van artikelen over alle groote vraagstukken van den dag in populairen vorm, een vragen- rubriek, ontspanningslectuur enz. Het Kerkklokje met St. Jans kiokken zijn onmisbaar voor eiken katholiek uit de parochies van 't Dekenaat Waalwijk. Het kost slechts 6 cent per week. Resultaat verkoop Zomerpostzegels. Het eindresultaat van den verkoop der gedurende de maanden Juli tot October in omloop gebrachte zomer postzegels is, dat door het postkan toor te Waalwijk, in samenwerking met het plaatselijk Comité, werd verkócht voor een totaal bedrag van f735.80. Zooals in dit blad in verschillende berichten nader werd toegelicht, komt de netto—opbrengst hiervan, welke in totaal f283.15 bedraagt, ten goede aan de noodlijdende orkesten en aan de vereeniging A. V. O. (Arbeid voor Onvolwaardigen) Loterij R.K. V. V. Quick. De trekking der te houden loterij dezer vereeniging zal plaats hebben op Zaterdag 26 Oct. a.s. 's avonds om half negen in de Concertzaal de Lindeboom. Er rijn nog een klein aantal loten 5 10 cent verkrijgbaar, dus men haaste zich om nog kans op een mooien prijs te krijgen en de jonge Quickers in hun streven te steunen. Ring 's-Grevelduin-Capclle van den Rond van Ned. Herv. Jongehngs vereenigingen op Geref. Grondslag. Maandagavond hield de Ring 's-Grevelduin-Capelle van den Bond van Ned Herv. Jongelingenvereen op Ger. grondslag die kort geleden zijn tienjarig bestaan herdacht, in de zaal voor Chr. Belangen te vm. Besoijen de jaarvergadering. Aan wezig waren de afdeelingen Sprang, Capelle, Besoijen, 's Gravemoer en Loonopzand. Na opening der bijeenkomst met psalmgezang en gebed en de lezing van Johannes 14, sprak de voorzitter Ds. Cuperus uit Capelle, een wel komswoord, waarbij hij zich in het bijzonder richtte tot den penning meester van het hoofdbestuur van den bond, tot Ds. Bousema uit Sprang, tot Ds. Hofman uit Besoijen en tot de aanwezige ouderen. Speciaal de belangstelling van het hoofdbe stuur stelde spr. ten zeerste op prijs. De notuhn der vorige vergadering werden na voorlezing ongewijzigd vastgesteld. De heer W. Spuibroek van de afdeeling Sprang hield hierna een inleiding naar aanleiding van Jo hannes 14, waarop een uitvoerige, diepgaande bespreking volgde. Inmiddels kwam Burgemeester Smit van Sprang-Capelle ter vergadering, die door den voorzitter hartelijk werd welkom geheeten. Spr. maakte van deze gelegenheid gebruik om er zijn verheugenis over uit te spreken dat de nieuwe burgemeester van Sprang-Capelle de jeugdbeweging zulk een warm hart toedraagt. De secretaris, de heer P. r. d. Hoeven uit Capelle, kreeg hierna gelegenheid tot het uitbrengen van het jaarverslag, dat hij dit jaar slechts kort gehouden had, daar de belangrijkste gebeurtenissen nog frisch in het geheugen liggen. Het ledental van den Ring bedraagt thans 112 en is sinds vorig jaar met 6 vooruitgegaan. Aan het jaarverslag knoopte de secretaris een overzicht vast over den gang van zaken in de 10 jaren van het bestaan van den Ring. Daarbij moest hij betreuren, dat de Ring de laatste jaren, wat het gehalte der leüen belreit, is achterungegaan. De voorziuer spoorile uaar aan leiding van het verslag de leden aan als éeu man pal te staan voor de gerelormeerde Beginselen. Vervolgens kwam de penning meester, de beer J8mits uit Besoijen, financieel verslag uitbrengen. Hoe wel de iukomsien met zoo hoog waren als verleden jaar steeg liet batig saldo toch van 1380.42 tot 14i6.75, dus met f36.33. De inkom sten van den landdag bedroegen f254.58, de uitgaven I 231.46, zoodat een winst van f23.i2 resteerde. Vorig jaar leverde de landdag een batig saido van 140.37 op. Door de Commissie van Onderzoek waren de kas-bescheiden in orde bevonden. Tijdens een korte pauze werd thee geserveerd en het bondslied ge zongen. hierna volgde het voornaamste punt van den avond, de inleiding van den heer J. v. Erven van het bondsbestuur, over de Buchman- beweging, beter bekend als Oxlord- beweging, die een nieuwe geest van begrijpen wil brengen tusschen alle volKeren. De beweging is van Amerikaan- schen oorsprong, doch de eerste openbare uiting had plaats te Oxlord in Engeland, waar de beweging onder de studenten diep wortel heelt geschoten. De bedoeling der beweging is een broederschap te vormen, die aanstuurt op de innerlijke gemeen schap van alle beslaande kerken. De groep vormt feitelijk een kracht centrale in en buiten de kerk, die het rijk Gods zoover mogelijk wil uitbreiden. Vooral in leidende kringen wil deze beweging wortel schieten. Sprekende over de methode der beweging zeide spr. dat de leden op de eerste plaats moeten trachten ten allen tijde^ het woord Gods te be luisteren. Een groep menschen, die elk voor zich God's wil zoeken en die nauw met elkaar vereenigd zijn, moet gemakkelijker de waarheid kunnen vinden dan een enkeling, aldus de redeneering der Oxfordisten. Een voornaam punt der beweging is het elkaar deelachtig maken in de kennis der zonde, wetende dat een getuigenis en bekentenis der persoonlijk beireven zonde voor de groep van zeer groote waarde is. De leden willen voor elkaar hun masker afleggen. Deze zienswijze eischt echter een verandering in het leven, een levens vernieuwing. De verandering is in den grond der zaak een verandering van den wil. De wil is de wortel, de aandoening is de vrucht, die volgen zal. De beweging eischt van den mensch volledige overgave, met alle bezit tingen aan God. Met de innerlijke verwarring moet worden gebroken, daarom moet de mensch de zonde af. zweren. De zonde zal verdwijnen, zoodra iemand bidt en wil van haar verlost te worden. De moeilijkheden in het mensche. lijk leven lost de groep op door geloof en gebed. Als wij ons aan Christus onderwerpen zal blijken dat Hij sterk genoeg is om alle moeilijk heden op te lossen. De christenen, die deze beweging aanhangen, willen zijnlevensver nieuwers. Dit vooral is het wat spr. in de beweging aantrekt, want het is maar al te waar dat het leven te wereldsch is. Spr. wijst er ook op dat de beweging actief wil optreden tegen den nood des tijds. Daarom wil zij vooral redding zoeken van menschenzielen op boulevards, in salons en in studeerkamers. Men leert de oude waarheid weer toe passen, dat elk mensch een kind Gods is. Onze wereld is vastgeloo pen, daarom predikt het nieuwe christendom de revolutie, die deze wereld weer in het rechte spoor zal helpen. Spr. had ook critiek tegen som mige leerstellingen der nieuwe be weging, o m. tegen de noodzake lijkheid der belijdenis der zonde voor de geheele groep Dit wordt een uitstallen der ongerechtigheid, waardoor anderen gevaar zouden kunnen loopen. Ook de leer der perfectioneering louter door den wil moest spr. aanvechten, daar de volmaaktheid toch altijd van Chris, tus moet uitgaan Spr. toonde aan dat de groepsbeweging (zooals de nieuwe richting dikwijls genoemd wordt) op sommige punten afwijkt van de leer der Schrift. Spr. moest tenslotte getuigen, dat veel in de Oxford-beweging te waar- deeren is, hoewel zij als geheel toch niet te begeéren is. Niet gaarne zou spr. de rijkdom der kerk afstaan in ruil voor het weinige dat de nieuwe beweging kan bieden. Enkele vragen, die uit de verga dering gestelu werden, werden door den inleider op uitvoerige wijze be. antwoord, waarbij bij nog gelegen heid vond op enkele punien uieper in te gaan. Ds. Bousema en Ds. Hofman brachten een hartelijk dankwoord aan den heer v. Erven voor de zeer duidelijke inleiding over dit zoo brandende vraagstuk. Dok de voor zitter voegde hieraan nog een dank woord toe. Tot bestuursleden werden herko zen J. Smits uil Besoijen en H. v. d. Hammen uit Sprang, terwijl in de plaats van P. v. d. Hoeven ge kozen werd P. Dekkers uit Capelle en in de plaats van v. d. Schans H. Maijers uit Loonopzand. Het aftredende bestuurslid P. v. d. Hoe ven werd door den voorzitter har. telijk bedankt voor het vele wat hij voor den Ring gedaan heeft. Besloten weru nog te collecteeren ten bate van het Ziekenfonds. De voorzitter bracht daarbij nog terloops ter sprake de mogelijkheid van de stichting van 'n protestantsch ziekenhuis in deze streek. Uit de vergadering werd in dit verband gewezen op de Protestant- sche Ziekenhuizen te 's Bosch en Breda. De Voorzitter uitte daarbij critiek op den geest die heerscnt bij de leiding dezer Protestantsche Zieken huizen. Te 's Bosch zitten b.v. de dames verpleegsters op Zondag te handwerken. Met een dankwoord van den voorzitter, zang en gebed, waarin Burgemeester Smit voorging,weru de vergadering gesloten. Biljarttournooi. Maandag 1.1. opende »Het BandspeU gevestigd in het calé van Wed. J. van Helvoirt haar tournooi met het eerste vijftal tegen het eerste vijftal van de biljartvereeniging der Jongens Congre gatie uit Drunen- De vele aanwezigen hebben kunnen genieten van hoogstaand biljartspel en dat beide vijftallen aan elkaar gewaagd zijn blijkt wel uit den uitslag. Het gemiddelde waarmede gespeeld werd bedroeg 5.64. De hoogste serie door Drunen bedroeg 24, terwijl »Het BandspeU een serie van 30 behaalden. De uitslag der partijen is als volgt Jongens Congr. Het Bandspel J. Brok 100 J. Willemse 69 H. Lambrechts 100 Jac. v. Helvoirt 54 Th. v. d. Wiel 57 Fr. v. Helvoirt 100 H. Brok 93 L. v. Schijndel 100 J. v. Delft 73 L. v. Engelen 100 423 423 Gezien de schitterende inzet van dit tournooi verwachten we voor de vol- genae wedstrijden nog groolere belang stelling. Aangehouden. Door de gemeentepolitie alhier is aangehouden zekere L., die gesigna leerd was in het politieblad. Kon(jnendief. In ons vorig nummer schreven we, dat de konijnendiei' in de omgeving van de Kerkstraat, n.l. de hond van v. V., op keeterdaad was gesnapt. Dit laatste is waar en de eigenaar heeft ook gepresenteerd voor dit ge val de schade te betalen. Wat het overige betreft, als zou deze hond ook de dader zijn van de konij- nenroof aan de Burg. v. d. Klokken- laan, dit is onjuist, n.l. daarvoor is tot dusverre geen enkel bewys en be rust dit dan ook geheel op vermoeden. Het voetbalverbod te Sprang-Capelle Van verschillende zijden worden ons vragen gesteld in verband met het verbod tot het houden van voetbal wedstrijden op Zondag in de gemeente Sprang-Capelle. We hebben daarom nog eens geïnformeerd naar de desbe treffende bepalingen der politie ver ordening in die gemeente. Daarbij is ons gebleken dat het verbod berust op de bepaling dat hei verboden is uitvoeringen te geven, feesten of vermakelijkheden aan te leggen, waartoe het publiek toegang heeft, wanneer daartoe geen speciale vergunning door den burgemeester wordt gegeven. Deze vergunning nu is door den burgemeester niet gegeven. Het zwaartepunt der kwestie ligt natuurlijk in de vraag of een voetbal wedstrijd als een openbare vermake lijkheid te beschouwen is. Er is in deze een jurisprudentie, de Hooge Raad heeft namelijk uitgemaakt dat dit inderdaad het geval is en volgens deze uitspraak zou een voetbalwedstrijd dus onder de betreffende bepaling der politieverordening vallen. Intusschen wachten wij af waartoe het proefproces leiden zal. Wij ver nemen nog dat de advocaat van den K.N.V.B., die de zaak in handen heeft en dus voor de verbaliseerden als ver- Van die verschietende pijnen, dan hier, dan daar? Ze blijven weg met één of twee van die i Volgens recept van Apotheker Oumont mhhbbhbbbhhbhbbhbhhhbhbbbw*

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 5