ADVERTEERT IN DIT BLAD BRIEVEN UIT DUSSEN, NIEUWS UIT HEUSDEN. NIEUWS UIT KAATSHEUV l dediger zal optreden, dezer dagen een bezoek aan Capelle zal brengen. Propaganda A.N.W.B. In onze plaats is een comité ge vorm 1, dat ten doel heeft de propa- ganda-avond, die door den A.N.W.B. op 20 Nov. a.s zal worden gehouden, voor te bereiden. Dit comité oestaat uit de heeren Jos. Eibers (con ul A.N.W B E. v. d. Geer, C. Eibers Jr., H. HolFmans Jr., P. Smelt, Alph v. Baal, L. Mom bers, P. Trommelen en F. Knepflé. Dit comité zat nog worden aan gevuld met enkele personen uit om liggende plaatsen. Een sloompont te Herpt. Bij het overzetveer te Herpt Bern heeft men de kabelpont door een stoompont vervangen, vanwege de drukke passage op het water in verband met «Je uitbaggeringswerk zaamheden aldaar. Het doorgaande verkeer behoeft nu niet zoo lang meer te wachten, aangezien men op deze wijze een vluggere oeververbin ding tot stand heeft gebracht. DRUNEN. Zooals reeds is mede gedeeld hoopt het echtpaar J. Her wijnen—Nieuwkoop op 10 Nov. zijn gouden huwelijksfeest te herdenken. Voor deze aangelegenheid werd Dinsdagavond een vergadering ge houden van de buurt in café W. Pijnenburg om te komen tot een feestcommissie. De opkomst was groot. Het voorloopig bestuur stelde enkele candidaten voor, doch er werd een vrije stemming gehouden waar van de uitslag was dit werden ge kozen de volgende personen Adr. v. d. Ven.G. Bruurmijn, Cor v. Biel, J. Brok, Th. Molenbrug, H. Verhoeven, P Elshout. In het Eere Comité zullen zitting hebben Mr. Th. van der Heijden, Burgemeester, Dr. van der Vlugt, Ant. van Spijk, Ant. van de Wiel, Th. Elshout. Daarna werd door het comité een bezoek gebracht bij de feestelingen om te informeeren of de zaak kon doorgaan, omreden reeds vroeger was medegedeeld dat men geen feest wenschte. Het resultaat der besprekingen was dat het feest zal doorgaan, doch niet op 10 Nov. maar op 12 Nov. a.s. Vervolgens werd nog besloten, om een gelegenheidsharmoniete stichten uit de buurt. A.s. Donderdag ver gadering van het comilé waarin de functies zullen worden verdeeld. Ook zullen de meisjes vergaderenom alles in gereedheid te brengen. HERPT De heer H. J. Luijben, die sinds de oprichting van de Coöp. Stoomzuivelfabriek »St. Isidorus» alhier, zitting heeft gehad in het bestuur der fabriek heeft als bestuurs lid zijn ontshgname ingediend. Gezien zijn hooge ouderdom moet men dit besluit eerbiedigen, wat echter niet wegneemt dat allen hem noode deze bestuursfunctie zien neerleggen. VLIJMEN. Zondagavond j.l. had alhier in de zaal van het Nieuw Centrum van den heer P. v. Eggelen 'n uitvoering plaats, gegeven door »K.unst na Arbeid» uit Nieuwkuik. Er was zeer veel belangstelling toen de heer W. de Bont allen 'n zeer hartelijk welkom toeriep. 't Stuk »Samson en Moot doen aan boksen» is volkomen geslaagd. Bijzonder viel 't spel te roemen van Moot, Jackson en de wed. Radder, resp. de heeren W. v. Wijk, J. v. Loon Azn en C. van Baardwijk. Ook de andere rollen werden be hoorlijk vertolkt. Na dit blijspel gaven de bekende humoristen, de hoeren Castelijns, W. v. Wijk en M. v. Helvoirt nog enkele komische nummers, die eveneens buitengewoon in den smaak vielen. Na afloop dankte de heer W. d. Bmt allen van harte, speciaal den heer P. v. Eggelen en den pianist H. van Stokkum, waarna allen hoogst voldaan huiswaarts keerden. CAPELLE. Voor de verkiezing van een ouderling en diaken der Geref. kerk te dezer plaatse zijn in de vaciture A. Hommel candidaat gesteld de heeren A. van Wijlen en A C. Metske en in de vacature H. Snijders de heeren J. van Herpen en A. Hommel. RAAMSOONKSVEER. Het ver. bouwin van een woning voor rekening van C. A Zijlmans in de Wielsteeg i§ oojedragen aan den aannemer J de Heer, alhier De fi'mavond, ten bate van de Vereeniging .het Hoogeland" die gehoj I en is in het gebouw .Rehoboth" was druk bezocht. De 6 m die ging over uitgebreiden reclasseerings-arbeid dier vereeniging is tweemial vertoond, en wel om 4 en om 7 uur, De Eerw. Zuster Judoca, in de were'd genaamd mej M. P. v. Heeswijk nouldverpleegster aau net Zickeuhuis aitiier, ticeii Zou dag 20 October j. i. ouder g ooie en barictijke belangstel ling iu bet Sc. Tneresiagtsticbi, den dag mogen vieren, dat zij 25 jaren nare intrede deed iu de Üougicgatie van de Zusters van Schijudei. Ue nerdeiikingsdag viel wei op Zondag 27 October a s., doch daar auders bet tecsi gelijk viel met bet zilveren ambisjuoilcum van dokicr Cn. Lips, werd net leest een weck van te voren gevierd. Keeds wekeD van tevoren was men begonnen voorbereidingen ie irclfen voor het teest, om Zuster Judoca dien dag op passende wijze te butdigen. bereids was hiervoor een nuidigiugscommissie gekozen. ieder iiigczeieue uit deze gemeente en ook uit de omtiggeudc plaatsen, zal er van overtuigd ztju, dat daarvoor alle reden bestond, want het is eenieder bekend, dat men aan Zuster Judoca ouscnatbaar veel ie danken beeti, voor al de goede zorgen die zij als hootd vei plecgsicr besteedde aan de zieken. Ue feestdag werd ingezet met een plechtige H. Mis van dankzegging iu de kapel van de Eerw. Zusicrs. Na de Hoogmis had de receptie plaats in het St. Tberesiagesticni, waarvan door zeer vele ingezetenen en uit de omliggende plaatsen, katho lieken en andersdenkenden, gebruik werd gemaakt om Zusier Judoca hunne gclukwenschen aan te bieden- Namens het huidigingscomiié bood de heer W. F. Stassar de jubilaresse een mooie chroom parapiuibak aan, die geheel past bij de stijl van het Ziekenhuis, en nog een enveloppe met geld, benevens een praentig bc werkt album, dat de namen bevatten van eeuige oud patiënten en vrienden, die een geldelijke bijdrage hadden geschonken voor de cadeaux Hij wenschte Zuster Judoca geluk met haar zilveren kloosierjubileum, en baar 20 jarig jubileum als verpleegsier, en betuigde zijn dank, voor hei goed dai zij voor de zieken gedaan heelt. Hij zeide, dat er nog velen waren, die ook gaarne een geldelijke bijdrage nadden willen geven voor de cadeaux, maar dat het comi.é de tijd onibrak, om nog meerdere ingezetenen af te gaan. Zuster Judoca was zoo ontroerd, dat ze bijna geen woorden kon vinden om haar dank uit te drukken. Hel viel haar op. dat onder de gevers nog andersdenkenden waren, hetgeen haar een groot genoegen deed. De ZeerEerw. Pastoor H. Berkel mans kwam Zuster Judoca ook zijn gclukwenschen aanbieden. Zeer Eerw. teide, dat de jubilaresse de sieunpilaar is van het Ziekenhuis, dat ze dagen nacht klaar staat voor de zieken. Spreker sprak de hoop uit, dat de jubilaresse nog vele jaren haar beste krachten img geven tot heil van de zieken, en dat zij voor het vele goed dat zij voor de zieken gedaan heefi, hiernamaals honderdvoudig beloond mag worden in den Hemel. Namens de heeren doctoren werd Zusier Judoca toegesproken door lokter Ch. Lips Spreker wenschte Zuster Judoca geluk met haar zilveren jubné, en bedankte haar voor de uitermate prettige samenwerking die er heerscht tusschen de doktoren en de jubilaresse Hij haalde nog aan haar buitengewone verdiensten tegen, over de zieken, en sprak de hoop uit dat ze nog vele jaren haar heilzaam werk mag voortzetten voor de zieken in het ziekenhuis alhier. Als blijvende herinnering voor de stoffelijke wen schen bood hij de jubilaresse namens de docoren, verschillende cadeaux aan, en wel een prachtige bloemen mand, een electrische klok voor de operatie kamer, een mooi vulpotlood en een studieboek. Door een dochtertje van den Chirurg Dr. D van Hilten werd de jubilaresse een prachtig bouquet aan geboden. Hierna richtte Mr, Th. Heere nog woorden van gelukwensch tot de jubilaresse. Spreker bedankte haar speciaal voor het ontzaggelijk vele dat zij voor het Ziekenhuis heeft gedaan. Omdat het Ziekenhuis, zoo zegt spreker, een van de instellingen is die mij en mijne familie het meest aan het harte ligr, en waarmee we met zooveel aangename banden verbonden zijn, bood sprtker haar, ook namens zijne familie twee prach'ige elec'rische klokken aan, een voor de boven, en een voor de benedengang. Namens Zuster Judoca sprak de Eerw. Overste van het Gesticht een woord van dank tot de verschillende sprekers. Daarna kwam een groote stroom van menschen van hier en elders Zus'er Judoca gclukwenschen Mentallen bloemstukken mocht de jubilaresse ontvangen o a. een met eigen hand geschreven felicitatiebrief van dokter van Dissel, verder kwa men vele telegrammen binnen en een berg visitekaartjes. Verschillende foto's werden geno men, o a een van de jubilaresse met bet huidigingscomiié en een met de doctoren en Mr. Tb. Heere. En hiermee waren de feestelijkhe den atgeloopen. Moge het Zuster Judoca gegeven zijn i.og tal van jaren alhier in bet Ziekenhuis te blijven werken, toi geestelijk en tijdelijk geluk van de zieken. GEERTRUIDENBERG. De H. Missie welke hier door een tweetal paters wordt gehouden mag zich in een groote betangstelling verneugeu De kerk blijkt veel te klein te zijn om alle katholieke geloovigen, als ook vele andersdenkenden die even eens de diensten bijwonen, ie ber gen. Velen gaan dan ook reeds een uur voor dat de dienst aanvangt naar de kerk om zich van een zit plaats te verzekeren. In verband met deze missie zijn alle openbare vermakelijkheden deze week afgelast. V De verkeerstelling welke is ge houden aan de rolbrug over de rivier de Donge onder deze ge meente is thans afgeloopen. Deze telling heelt een volle week geduurd en bracht het navolgende gemid delde per dag op Personen-auto's 239, Vrachtauto's 158, motorrijtuigen 37, gespannen 174, rijwielen 1925 en voetgangers 1515. Zondag was het aantal voetgan gers het hoogst. Ondanks het zeer slechte weer passeerden nog 3U92 voetgangers ae brug. Dit getal is natuurlijk in den zomer veel hoo- ger. Ook het aantal rijwielen. Uit deze telling is dus wel komen vast te staan dat verhreeding dezer brug ten zeerste noodzakelijk is. Laten we dan ook hopen dal ook de Minister deze zienswijze is toe gedaan opdat spoedig met verbree ding een aanvang kan worden ge maakt. DOSSEN. Dezer dagen werd bij den heer A. van D. alhier van den kouden grona een rijpe aardbei gewonnen en dit op 21 October. Bij den landbouwer G. V. alhier werd dezer da3en bij net hietenrooien een exemplaar aangetroffen dat ae enorme lengte haalde van 162,5 c.M. Bij 't passeeren zakte de heer A. van H. met zijn volgeladen üietenkar in den berm van den weg en vernielde daarbij gedeeltelijk een scnuuing van den heer de R. De wagen z<n muurvast, zoodat er geen beweging in was te kiijgen. Ten slotte was men gedwongen de vraent te siorten, waar na de wagen kon worden bevrijd. Dinsdagmiddag omstreeks 1,30 ontstond door onoeken .e oorzaak brand in de grooie lanaoouwschuur van den neer A. Noorloos op ae Baan alhier, in korten tijd stond de geneele scnuur in licnte laaie. Spoedig.waren ae Drana- spui.en uit Meeuwen en daarna die uit Dussen ter plaaise en wisten met ver eende krachten het woonhuis, dat aan Je schuur is vastgebouwd, te behouden. Hulpvaardige handen hadden spoedig het geheele meubilair en wat dies meer zij naar buiten gebracht en voor liet zich eventueel uitoreiaende vuur gevrijwaard. Het zich nog in de schuur bevindende vee kon nog worden gered. Na korten tijd lag de groote landbouwschuur geheel plat tegen den grond. Naar verluidt bevond zich niet veel koren in de schuur. Aan 't woonhuis werd veel waterschade toegebracht, alsmede door het instorten ven een muur. Op 't oogenblik dat de brand moet zijn uitgebroken was geen der bewoners aanwezig. Naar we nader vernemen zijn de eigenaressen van de boerderij, de gez. Verbeek, verzekerd. Ook de heer Noorloos is met zijn inboedel, hoewel zeer laag, verzekerd. Aan 't meubilair werd door 't water en 't vervoeren veel schade toegebracht- Nog zij gemeld dat 't een heel oude groote boerderij was, met rieten dak. LOON OP ZAND. De restauratie van kerk en toren alhier vinat geregeld voortgang. Sinds eenige dagen geniet de toren de aandacht. Onder belang stelling van inwoners en vreemdeling verrichten de arbeiders 65 meter boven den beganen grond nun werkzaamheden. Naar we vernemen, hoopt men deze maand nog met de werkzaamheden gereed te komen. Een bijzonder genotvolle avond schonk ons Zondag de Werklieden vereeniging, die met medewerking van de Tooneelvereeniging »St. Jozef* in de zaal van den heer Stappers, die uitstekend bezet was, voor het voet licht bracht het prachtige tooneelwerk van Jan van Odijk »De vloek van een roeping*. III. Dussen, 22 Oct. 1935. Hier zijn we weer met een brief uit het landelijke Dussen, gelegen aan de Bergsche- of Verlegde Maas, omgeven door vruchtbare landerijen en weilan den, waarin de koeien momenteel hun laatste voedsel zoeken, hetgeen zij blijkbaar niet meer in voldoende ma te kunnen vinden, want allerwegen ziet men den met kar en paard huis waarts keerenden landbouwer wagens met loof van de bieten zijn melkge vend vee toeduwen als iets extra's, het geen de dieren blijkbaar met graagte verorberen. Geachte lezers, hierover zou ik nog verder kunnen doortappen, maar uit vrees vervelend te worden, stappen we meteen op iets anders. Ik heb alleen deze inleiding geko zen, omdat men nu eenmaal variatie moet brengen, en niet steeds over het zelfde blijven zeuren en zoo'n vogel vluchtje over het Dussensche land schap en zijn bedrijvigheid met noes ten arbeid van den landbouwer, is dikwijls een dankbaar poëtisch object. We wilden meteen maar beginnen met de werkverschaffing. Ja, over de Dussensche werkverschaffing Ik was werkelijk aangenaaïn getrof fen toen ik eenigen tijd geleden (hoe lang weet ik zelf al niet meer) hoor de vertellen, dat alhier in onze ge meente werkverschaffing voor de werkloozen zou komen. Ik juichte dit van harte toe! We hoorden spreken over het uitdiepen der polderslooten, over den Rommegatschen dijk, die zou worden verlaagd, enz. Dit waren de twee voornaamste punten waarover 't ging. Maar het bleef bij „er over spre ken", doch daden zag ik niet. Op ze keren dag evenwel, kom ik door de Kerkstraat gepeddeld en daar zie ik me warempel rails liggen en karre tjes. Even geïnformeerd en jawel hoor, het was voor de werkverschaf fing. Nu zou het werk wel gauw be ginnen, dacht ik. Het gaf immers werk aan velen, 't niets doen zou zijn afgeloopen, terwijl er wel wat meer zou worden verdiend dan met stempelen. Maar na eeni gen tijd waren deze, aan vele handen werkgevende voorwerpen, wederom verdwenen. We hoorden toen praten over geen subsidie als het werk niet door de Heidemaatschappij werd uit gevoerd, over de verhoogde raming dezer maatschappij, enz. Hier verder op in te gaan zou ons te ver voeren; trouwens geheel nutteloos zijn, daar thans het werk toch is be gonnen. We stappen dus over deze langdradige bespreking heen en ko men ineens voor het feit, dat de werk verschaffing thans in vollen gang is. Nu hoort men hier en daar wel eens zeggen dat, zoo voortgaande, 't werk over een jaar nog niet klaar is. Hoe wel dit natuurlijk schromelijk o dreven is, zit er toch wel een k beetje waarheid in. Maar men niet vergeten dat bij elke werk schaffing het spreekwoord „Sch maker blijf bij je leest" NIET toegepast. Men zit nu eenmaal personen die zonder werk zijn raakt, en van welk genre zij ook thans moeten zij schop en spa 1 teeren. Dat dit hen niet altijd e gemakkelijk afgaat, bijgevolg ook zoo vlug, is te begrijpen. Maar moeten zij, die dergelijk werk wel wend zijn, zich niet aan spiege want dan krijgt men mistoeslam die wel eens wantoestanden kun worden. Ieder vogeltje zingt zooal gebekt is!! Nu we toch over de werkverscl fing bezig zijn, willen we nog r op een in oorsprong kleine, doei gevolgen wellicht groote, nalatig wijzen. Het is n.l. aan „Opmerker" wel opgevallen, dat gedurende het s4e< weer der laatste dagen, de meaisc doorweekt van het water thuisk men. Nu behoeven zij wel niet als frouwen behandeld te worden, n toch gelooven we dat het plaatsen een loods nabij het werk zeer wenscht ware. Naast de financi zorg, moet ook voor de gezondl van onze gemeentenaren worden waakt. Opmerker vindt het dan onverantwoordelijk, dat, het jaarg de in aanmerking genomen, voor j onderdak is zorg gedragen, wam het hemelwater met stroomen plast. Wanneer de menschen dan heel doorweekt zijn, hun kleeren thans, dan worden zij naar huis stuurd, alwaar zij verkleumd van kou aankomen. Wanneer nu 'n looi wordt geplaatst zoolang zij nog nabij de huizen werkzaam zijn, veel narigheid worden voorkomen, Wie in deze nalatig is geweest, ik aan de beoordeeling der lezers o Zondagavond vernam „Opmerk gezeten in de gezellige huiskamer een „fijne" sigaar van „vijf", en geurig kopje thee, dat de aangel digde voetbalmatch niet is doorgegt Ik vond dat reuze, want het t was nog te slecht voor een hond, zeker voor een mensch, en dat voetballers toch nog steeds. Neen, de jongens niet gevoetbald hebbét goed, heel goed zelfs, maar de v waarop de tegenpartij heeft gel deld, keur ik af! Wanneer hun 'tt te slecht was, en dat was het ook, dan een klein telefoontje niet b zijn geweest, dan niets van zich te ten hooren. Ik ben wel geen voetballer en het ook nooit geweest, maar als aanvoerder, leider of bestuurslid hoe ge die functionaris ook no was, ik zou anders gehandeld heb Lezers, tot een volgende maal. OPMERKE nnb ns Aan de opvoering was zeer veel zerg besteed. De vertolkers, de heeren J. v. Noije, J. en W. Wouters, M. van Leeuwen, A. Biemans, P. Ligtenberg, J. v. d. Nieuwenhuizen en P. Beerei.s verdienen allen lof voor de wijze waarop zij zich in hun rollen hadden ingeleefd. De regie van kap. Maas bleek een zeer goede uitwerking te hebben gehad. Ook het blijspel »Watl en Half Watt* viel bij de aanwezigen zeer in den smaak. Het was een mooie tooneel— avond. Heusden, 22 Oct. '35. De crisiscollecte heeft opgebracht f57 28, waarvan f5.73 ten goede komt aan het Nationaal Crisiscomité. De Heusdensche Winkeliers— vereeniging houdt e« n alge meene ver gadering op Maandag 28 Oclober om 8 uur n.m. in Hotel Concord:a. Aan de orde komt o m. het or ganiseeren van een St. Nicolaas— Winkelweek van 20 Nov.—5 Dec. De collecte voor het Groene Kruis (speldjesverkoop) bracht op f 14.65. y Zondag speelde hier Nivema ('s Bosch) tegen Juliana. De laatste won met 7—1. De heer W. v. Everdingen had het ongeluk met zijn motor nabij de Maasbrug tegen een wagen le rijden, wat zoo aankwam, dat hij een arm brak. De damvereeniging V. D. speelde te Raamsdonksveer tegen D. G. V. met den volgende uilslag: Gewonnen 5 parlijen remise 1 en verloren 4 partijen zoodat V. D. won met 11 -9. on Kaatsheuvel, 22 Oct. Apollo's feest. Heden, Dinsdag, is het feitelijk feestelijke dag van het 50-jarig staan van de Harmonie „Apollo Gisteren, Maandag, is in intien kring van bestuur en werkende le op gezellige wijze de viering van gouden jubileum ingezet. Om half 8 was het reünie voor corpsleden, waarop men vanuit de in stoet, begeleid met lichttranspar ten en lampions, naar de woning! van den heer Mart. van Riel in Verl. Hoofdstraat, een der oprich; van hun corps in 1885, die nog ste als werkend lid op zijn post is. De langstelling van het publiek was groot. De jubilaris werd in tril' naar de zaal bij den heer Johan S begeleid. Het tehuis van Apollo mooi versierd. Boven het podium gen in draperieën de portretten den overleden instructeur Roeien, overleden Secretaris, dhr. Jan Sn ren, van den Directeur den heer P Bisselink en den gouden jubilarisi heer Martien van Riel. In de zaal gearriveerd sprak waarn. Voorzitter der Harmonie, heer Theo van den Hoven, de aan zigen toe. Hij sloeg een terugblik op het j 1885, memoreerde de oprichting liet de initiatiefnemers van toen de vue passeeren. Hij stond stil bij heer Martien van Riel, dien hij als voorbeeld stelde aan allen, in het I zonder aan het jonge geslacht. Hij herdacht de heeren HoM den heer J. Berzeveld, de familie Md bers, de oud-directeur de heer Aarts, den huidigen directeur P. Bisselink, de instructeur de heer Groot en allen die voor den groei bloei van het corps hun krachten geven hebben. Onder luide toejuichingen reikte! \j de gouden medaille van verdienste! aan den gouden jubilaris, den b» blr; V

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 6