Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. EEN LIEFDE IN CHINA Gemeenteraad Raamsdonk. FEUILLETON Dit nummer bestaat uit Twee Bladen. EERSTE BLAD. I NUMMER 84. WOENSDAG 30 OCTOBER 1935. 58c JAARGANG. *1 Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. iranco re zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Reclames 40 cent per regel. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Verzuim van den Ont vanger. De gemeente- begrooting vastgesteld. De raad der gemeente Raamsdonk vergaderde Zaterdagavond ten raad- huize op 't Veer, onder voorzitterschap van Burgemeester Moons. Secretaris de heer v. d. Kieboom. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden ongewijzigd vastgesteld. AAN DE ORDE: 1. Ingekomen stukken. Van Ged. Staten zijn ontvangen ver schillende goedkeuringen van raadsbe sluiten, en van de Waterleidingmij. een afschrift van een ministerieel schrijven inzake de bekende moties. Deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. Van den chef-veldwachter is bericht ontvangen dat hij volgens beschikking van den Commissaris der Kon. de hem toegekende gratificatie van 100.— niet mag aanvaarden. Toeslag op de steun- uitkeeringen. Van de R.K. Werkliedenvereenigin- gen van Raamsdonk en 't Veer zijn ver zoeken ingekomen om diegenen, die steun trekken uit de kassen der organi saties, een toeslag uit de gemeentekas te geven, zoodat zij evenveel trekken als steuntrekkers uit de gemeentekas. Bovendien verzoeken de organisaties weer een kolentoeslag te geven gedu rende de wintermaanden. De Voorzitter zegt, dat B. en W. op het oogenblik nog geen advies op dit verzoek kunnen geven, daar zij nog geen gelegenheid hebben gehad de fi- nancieele consequenties te overzien. B. en W. zullen den minister vragen of 't van „De Echo van het Zuiden". Uit het Engelsch, door BEN BOLT. Nadruk verboden. 33. De hoofdpoort was vroolijk met lampions verlicht, en daar de schild wachten nog steeds scherp op hun hoede waren, vermeed hij het heldere schijnsel en begon langs den muur te loopen, van tijd tot tijd stil staand om te zien of hij erover zou kunnen komen. Eindelijk, na lang zoeken, vond hij een punt waar het mogelijk was er zonder hulp over te klimmen; twee minuten later lag hij plat voor over boven op den muur en keek in den tuin. De tuin was ook al geïllumineerd als voor een feest, maar lag voor zoo ver hij kon nagaan geheel verlaten. Zijn oogen wendden zich naar het huis. De blinden van latwerk aan zijn kant waren allemaal open en de ka mers verlicht. Hij tuurde, gretig en met oogen strak van spanning, in de hoop een spoor van Kathleen Barring ton te ontdekken, maar zijn moeite werd niet beloond. In een van de ka mers echter, zag hij een man die zat te schrijven. Het was Ah Yeo, in rijke kleedij voor een festiviteit of voor een offcieele gelegenheid. Behoedzaam hield hij den secreta ris een oogenblik in het oog, deze verliet de kamer en keerde geen mi nuut later terug met zijn hoed op. rijk een bijdrage geeft in dezen toeslag. De heer van Seters vraagt of het niet mogelijk is dat de raad reeds thans een besluit neemt. De Voorzitter zegt dat de raad zich alvast kan uitspreken of hij voor het inwilligen van het verzoek voelt. Is dat niet het geval, dan behoeven B. en W. zich niet tot den minister te richten. De heer v. Seters merkt op, dat de minister blijkbaar zelf ook een onbil lijkheid ziet in het feit, dat de uitkee- ringen uit de kassen der organisaties te laag zijn. De minister heeft tenminste toegestaan een toeslag te verstrekken. Spr. zegt dat het voor de gemeente geen groot bedrag kan uitmaken, daar de ongelijkheid in feite alleen bestaat voor menschen met groote gezinnen. Spr. ge looft dat het maximum van het totaal der toeslagen 400.— zal bedragen; geeft het rijk dan hetzelfde subsidie, dan kost het aan de gemeente slechts 100. Spr. vindt het onbillijk wan neer georganiseerden zouden worden achtergesteld bij ongeorganiseerden. De heer van Woerden merkt daarbij op dat, ook al krijgen de georganiseer den dezen toeslag, zij nog in ongunstige verhouding blijven tot de anderen, om dat zij nog de contributie aan hun bond moeten betalen. De Voorzitter zegt dat de gemeente reeds veel voor de bondsmenschen doet; het kleine aantal georganiseerde steuntrekkers kost de gemeente jaar lijks 8 a 9000 gld. zonder eenige sub sidie. B. en W. willen daarom eerst overwegen of het toelaatbaar is er deze verhooging nog bij te nemen. Wanneer het niet meer dan 100 zou kosten, dan zijn B. en W. bereid het verzoek in te willigen. Naar aanleiding van een opmerking Forsyth had het wel kunnen uit- scheeuwen van blijdschapde man ging uit. Hij wachtte tol Ah Yeo op nieuw de kamer had verlaten en ving toen een rondgang om het huis aan. Het hoofdgebouw was donker, maar in den daaraan vastgebouwden vleu gel, lagen de verlichte kamers. Een latwerk gaf toegang tot een ruim ver trek waar zachtgekleurde schemer lampen brandden en waar zich op dit moment niemand bevond. Hij keek naar binnen, besluiteloos wat te doen. Toen gebeurde er plotse ling iets wat tot een onmiddellijke be slissing noopte. Een zijden voorhang aan het andere einde der kamer werd op zij geschoven en een meisje trad binnen, gekleed als de Chineesche da mes uit den hoogsten stand, in een hemelsblauw zijden kimoni, zalm-rose kousen en gouden schoentjes van het iraditioneele model aan de voeten. Het kostte Dick Forsyth geen rnoeitè haar te herkennen. Kathleen, kwam het hijgend over zijn trillende lippen. Kathleen. HOOFDSTUK XVI. VAN AANGEZICHT TOT AANGEZICHT. Een oogenblik na zijn ontdekking bleef dokter Forsyth in de kamer tu ren. Toen greep een verschrikkelijke twijfel hem aan. Dit weelderige ver trek met zijn zachte lampen, zijn zij den gordijnen, zijn gebeeldhouwde nissen met kostbare schilderijen, leek niet veel op een gevangenis. Het had een vergulde kooi kunnen zijn, maar de open vensters spraken een andere taal. En die Chineesche kleedij de kleedij van een dame van stand? Wat deed Kathleen Barrington daar in, als zij niet reeds den trots van haar van den heer v. Woerden zegt de voor zitter nog, dat het voor de gemeente een voordeel zou zijn als de menschen niet georganiseerd waren. Evenwel acht spr. het van groot belang dat de menschen in de organisatie zijn en meent hij dat de gemeente dit moet be vorderen. De heer van Seters is B. en W. dank baar voor de medewerking, die zij wil len geven. Spr. meent echter dat het genoemde bedrag van 9000.— een verkeerden indruk moet wekken. Inder daad is dit het totaalbedrag, dat de ge meente aan de kassen betaalt, maar men moet niet vergeten, dat de werk- loozen, zoolang zij uit de bondskassen trekken, van de steunverleening ver vallen. Spr. is er bovendien van over tuigd, dat B. en W. er prijs op stellen dat de menschen in de organisatie zijn. De heer Kanters sluit zich aan bij de woorden van den heer van Seters en wil voorloopig voorstellen inlichtin gen in te winnen bij den minister. Besloten wordt aan den minister toe stemming te vragen om den gevraagden toeslag te verleenen. 2. Voorstel van Burgemeester en ras had afgelegd? De twijfel werd na drukkelijker. Had hij zich dan ach teraf toch vergist? Was ze dan, zooals Ah Yeo had geinsunieerd geen ge vangene, maar een gewillige bruid? Deze gedachte deed enkele secon den den adem in zijn keel stikken, tot zijn oogen. die hij weer op het meisje gericht had, zagen hoe er een veran dering ovér haar kwam. Ze staarde het donker in, vouwde toen plotseling de handen als in gebed, en een uit drukking van namelooze beklem mend verdriet. Neen, dat was geen verlangende bruid. Die verschrikte oogen, door tranen verduisterd, waren niet de oogen van een jonge vrouw, die de zonnige uren telde. Het volgend moment had hij den af stand, die hem van haar scheidde af gelegd; hij zocht zijn wTeg door het lat werk, zonder eraan te denken, dat het masker dat hij droeg en zijn beslijkte kleeren, een allesbehalve aantrekke lijke verschijning van hem maakte. Toen ze de vreemde gestalte zag, stond het meisje als gehypnotiseerd. Vol angst waren haar violette oogen op hem gericht; ze scheen niet in staat zich te bewegen, en hij was de kamer in voordat zij zich omkeerde om de vlucht te nemen. Kathleen! riep hij zachtjes, maar dringend. Kathleen! Ze bleef staan en keerde zich verbijsterd naar hem. Jijriep zij met een lage, trillen de stem, ongeloovig naar zijn gemas kerd gezich starend. Jij Ja, ik; Kathleen. Haar twijfel begrijpend, trok hij het masker van het gezicht en wierp het op den grond. Maarmaarstamelde zij. Ik ben gekomen om je te redden. Je moet met me weg gaanonmid dellijk. Ik dacht, dat je in gevangen schap was, hernam zij, den zin die haar woorden onderbroken hadden, Wethouders, om aan Hare Majesteit de Koningin afwijking te verzoeken van den in art. 19, eerste lid, der Lager-on- derwijswet 1920 gestelden regel tot in standhouding eener openbare school. Besloten wordt opnieuw voor 5 jaren ontheffing te vragen van den wettekj- ken plicht, daar de behoefte aan een openbare school nog niet gevoeld wordt. De volgende voorstellen worden zon der discussie aangenomen: 3. Ontwerp-besluiten tot het aan gaan van rekening-courant-overeen komsten. 4. Voorstel van Burg. en Weth., tot het opnieuw vaststellen der verordening op de heffing en invordering van de Rioolbelasting A. 5. Alsvoor der verordening op de heffing en invordering eener Rioolbe lasting B. 6. Alsvoor der verordening tot hef fing en invordering van 75 opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelas ting. 7. Ontwerp-besluit, om het getal opcenten op de hoofdsom der personee- le belasting weder te bepalen op 200. De heer v. Woerden vraagt of de perceelen, die niet aan het riool liggen ook rioolbelasting moeten betalen. De Voorzitter zegt dat worden aan geslagen alle perceelen, die in staat zijn aan te sluiten aan het riool. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders, tot inwilliging verzoek van het Bestuur van scholen der Ned. Hervormde gemeente van Raamsdonk, om de benoodigde gelden toe te staan voor aanschaffing eener kachel. Besloten wordt voor dit doel een be drag van 65. —beschikbaar te stellen. Verzuim van den Ontvanger. 9. Voorloopige vaststelling der re kening van de bedrijven en de gemeen te, dienst 1934. De heer Elemans brengt namens de commissie van onderzoek verslag uit over de rekeningen, die allen in orde bevonden zijn. Een opmerking heeft de commissie voltooiend. Dat was ik ook, maar ik ont snapte den avond toen jij de jonk ver liet. Je ontsnapteWeer maakte zij haar zin niet af en keek hem aan, als vertrouwde zij haar ooren niet. Ja. En van dat oogenblik af heb ik niets gedaan, dan pogen tot hier door te dringen. Maar Ah Yeo vertelde me nog geen half uur geleden, dat je hier in een van de kamers van de Yamen ge vangen zat. Hij verzekerde me, dat je vannacht zou worden gefolterd, en daar ik weet hoe duivelachtig-geraffi- neerd Chineesche martelingen kun nen zijndaarom, om je te redden, heb ikheb ik..!.... Om me te reddenja? Eh... heb ik beloofdom omLi-Weng-Ho te huwen! En trek van ontzetting kwam over Dick Forsyth's gezicht. In zijn oogen flitste een plotselinge vlam. Jij beloofde Li-Weng-Ho te hu wen, herhaalde hij op strakken stil len toon. om mij te kunnen redden? Ja, hernam zij eenvoudig, of schoon ik liever zou sterven. En daarom draag je die kleeren? Ja, antwoordde ze weer, met een klank in haar stem, die een steenen hart had moeten vermurmen. Dit zijn de offerkleeren. Ah Yeo heeft ze me gegeven. Ze waren voor me gemaakt, en vanavond of morgen moet ik de bruid worden van den mandarijn, als Neenlieveling! Hij strekte zijn armen uit. Weer vlamden zijn oogen, en zijn gelaatsuit drukking openbaarde meer dan zijn woorden. Voor een oogenblik stond ze daar en staarde hem aan alsof ze het niet kon begrijpen, niet durfde ge- looven; toen kleurde een diepe blos van vreugde het mooie meisjesgezicht en als een vogel naar het nest, vloog echter over den achterstand in de beta ling van het schoolgeld. Reeds in 1933 wees de commissie op het groote be drag aan achterstallige belastingen en was twijfel gerezen of de gemeente-ont vanger wel de noodige voortvarendheid betrachtte bij het innen der schoolgel den. B. en W. hebben toen toegezegd de noodige maatregelen te nemen om verandering in den toestand te brengen. De commissie heeft thans echter moeten constateeren, dat dit nog tot geen enkel resultaat heeft geleid, zoodat thans nog steeds dezelfde menschen op de lijst van achterstallige posten voorkomen, het geen temeer verwondert daar van de meeste dezer personen moet veronder steld worden dat zij niet onwillig of onmachtig zijn om te betalen. De com missie betreurt de nalatigheid van den ontvanger, die waarschijnlijk tot een schadepost voor de gemeente zal leiden. Immers verschillende menschen, die in 1932 wel konden betalen, zullen dat thans niet meer kunnen. De commissie stelt dan ook de vraag wie of voor dit tekort aansprakelijk gesteld moet wor den. De Voorzitter antwoordt hierop na mens B. en W. dat overeenkomstig de toezegging in 1933 gedaan het college een scherpe brief aan den gemeente ontvanger heeft gezonden. Ook in den loop van het jaar is de ontvanger me nigmaal aan het tekort herinnerd. Uit het schriftelijk antwoord, dat eerst na herhaalde aanmaning bij B. en W. is binnen gekomen, bleek dat weliswaar iets van den achterstand was ingeloo- pen, maar dat toch nog een bedrag van 3000.te vorderen bleef. Nadien is nog herhaalde malen een aanschrijving verstuurd. Het bleek dat tusschen den ontvanger en den deurwaarder niet de noodige samenwerking bestond. Voort durend wierp de ontvanger de schuld op den deurwaarder, de deurwaarder daarentegen verwees naar den ontvan ger. Er is daarom een andere ambte naar als deurwaarder aangewezen. Ook dit heeft echter geen verbetering ge bracht. Het komt B. en W. voor dat de ontvanger voor een eventueel tekort zij in zijn armen. Die hielden haar om vat en zij begroef haar gezicht legen zijn schouders, terwijl zij snikte van cindelooze opluchting. Voor een oogen blik was al het andere vergetenhet gevaar, dat van zoo nabij was, en de. hoodzakelijkheid om te ont snappen, terwijl het nog tijd was. Lieveling, fluisterde hij, kijk me aan. Langzaam lichtte zij het stralende gezichtje, waarin de violette oogen vochtig blonken, naar hem op. Hij boog zijn hoofd dieper naar het hare en kuste haar. Lieveling! klonk het opnieuw. Jij bent van mij, voor lijd en eeuwig heidnooit zul je een anderen man loebehooren. Neen, nooit een anderen man, herhaalde zij zacht en innig. Jou, jou alleen, die gewaagd hebt Wat ik riskeerde was niets, ver geleken bij wat jij deed, weerde hij af. .Jij hebt oog in oog gestaan met iets veel ergers dan den dood, om mij te reddenzooals je dacht. Ik zou alles verduurd hebben tot je bevrijd was uit de klauwen van Li-Weng-Ho, en dan Ja? En dan Dan zou ik doodgegaan zijn, Haar woorden braken in een gesmoor- den snik Maar nu zul je leven, kwam hij snel, terwijl hij haar nogmaals kuste. Je zult bevrijd zijn van de verschrik king van dat offer. We Hij hield zijn adem in, daar hij meende in den tuin iets te hooren be wegen, en zich omkeerend terwijl hij haar nog in zijn armen hield, tuurde hij naar huiten in de duisternis. Hij kon niets zien en het geluid, wat het dan ook veroorzaakt mocht hebben, herhaalde zich niet. Hij was echter thans tot de werkelijkheid terugge bracht. (Wordt vervolgd. IWaalwybscbe en Langstraatscbe Courant,

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 1