PCMCNGD NIEUWS, BEGRIJPT HET BELANG „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". 2 roe- en we moe- eu vi- enden deaal, ons aande meer rzitter nder-a e den oegen >eant- I het ichtb. dat't ils hij aan- gouw J zul- n als' ister- t spr. A.R. r nog d die logen at de den pelle [ade- tverd i in- band dijke il han- t der g en ferk- Ver- n C. ciale rolg- ge- den 3ten. kof- van ond den den- Af- stre- elke was. van de der :wij- i de <8 2 lam Er is geen oogenblik in het ker kelijke jaar van den katholieken godsdienst dat de gemeenschap der lijdende en strijdende en zegevie rende kerk helderder en treffender in 't oog doet springen dan de plech tige stond, waarop de overgang plaats grijpt van het Allerheiligen tot het Allerzielenfeest. Immers te midden der lofzangen, die over het aardrijk weergalmen ter eere der gelukzalige kinderen, temidden van die onbeschrijflijke vreugde die de kerk ais een teedere moeder koestert over dat geluk, schijnt zij eensklaps haar oog te slaan op die ontelbare zielen die nog wachten op algeheele zuivering. En ziet, met mededogen bevangen, staakt zij plotseling haar feestgejuich: haar tempels leggen haar feesttooi af en hullen zich in rouwgewaad: lijkkaarsen worden aangestoken en droevig klaaggezang vervult het gewijde koor. Want, alhoewel het op eiken dag des jaars een heilzame gedachte is voor de overledenen te bidden, zoo wil de kerk ons toch inzonderheid op den gedenkdag 2 Nov. dezen plicht met nog treffender kleuren voor oogen houdendan toch moeten wij ge zamenlijk de gebedenen offeranden aanvullen, die dagelijks voor de af gestorvenen worden opgedragen dan vinden wij gelegenheid tot her stel der verzuimenissen, waaraan wij ons in het volbrengen onzer verplichtingen jegens de overlede nen mochten hebben schuldig ge maakt en worden wij aangespoord, deze met nieuwen ijver in het ver volg te volvoeren. En al zal er misschien geen dag in ons leven voorbij gaan, zonder dat wij de dierbaien die van ons heen gingen, gedenken, of zonde 'dat we iets doen ten voordeele dier arme zielen, toch zullen op dezen dag, vuriger gebeden ten hemel op stijgen, en niet alleen onze mond, maar ook ons hart zal 't smeekgebed herhalen «Geef haar Heer de eeuwige rust en 't eeuwige licht verschijne haar geef haar eeuwige rust en vrede.» -LueutvaarU heeft besloten met Kerst mis weder een onderlinge duiven tentoonstelling te organiseerén. Het zilveren ambtsjubileum van Dr. Ch. Lips te rtaamsdonKsve.r. Zondag 27 Oct. 1.1. vierde onze hooggeacute en algemeen beminden geneesheer Lh. Lips zijn zilveren amuisjubilcuui, waarvan hij bijna 24 jaar alhier geneesheer is. Dokter Lips, geboren te Nijmegen den 12 Febr. 1652, begon zijn studies te Nijmegen aan het Canisiuscoliege, Waar hij in zeer korten lijd eind diploma Gymnasium behaalde Aan de Universiteit te Amsteidam vol tooide hij zijn verdere medische studies, en op 27 October 1010 werd aan hem het artsdiploma uitgereikt. Nog in hetzelfde jaar vestigde hij zien als arts te Waspik, waar hij de dokterspraktijk niet lang uitoefende, want op 2 Dec. 1911 vestigde hij zich als arts te Kaamsdonksveer. Het spreekt van zelf, dat dit zilveren ambtsjubileum niet onop gemerkt zou voorbijgaan, want dokter Lips is te Kaamsdonksveer en in de omliggende plaatsen zeer gezien. Dokter Lips is iemand, die onder alle klassen der bevolking groote sympathie geniet, omdat men nooit tevergeefs zijn hulp inroept, hij staat steeds gereed, hetzij over dag of des nachts, bij regen of wind, om zijn groote kennis in dienst dei- lijdende menschheid te stellen. Hij verleent zijn hulp op een wijze, die allen lof en waardeering verdient. Bereids was reeds een huldigings- comilé samengesteld, onder voor zitterschap van Mr. Th. Heere, met het doel den dag van 27 Oct. 1935 voor dokter Lips tot een onvergete- lijken te maken In het comité hadden alle notabelen der gemeente zitting genomen. De dag werd begonnen met een gezongen H. Mis van dankbaarheid om half negen in «le kapel van het St. Theresiagesticht, welke H. Mis werd opgedragen door Pater Dr. Beukers S.J. van het Canisiuscoliege te Nijmegen, die een oom is van mevr. Lips. Onder de H. Mis besteeg Z.Eerw. den kansel en hield een toepasselijke predikatie tot den jubi laris en zijn familie. Na de H. Mis werd door de Eerw. Zusters een cantate gezongen, die schitterend werd uitgevoerd. Door de Eerw. Overste van het St. Theresiagesticht, aan welks zie kenhuis de jubilaris als arts is ver bonden, werd na de H. Mis in het Gesticht aan den jubilaris en zijn familie een feestelijk ontbijt aange boden. Door de Eerw. Zuster Judoca, hoofdverpleegster van 't Ziekenhuis, werd de jubilaris toegesproken. Ten zeerste ontroerd dankte Zr. Judoca den jubilaris voor alles waartoe hij had bijgedragen voor de groote uit breiding die het Ziekenhuis enkele jaren geledtn heeft ondergaan Ze hoopte dat de jubilaris nog vele jaren aan het Ziekenhuis mag verbonden blijven. Door het comité werd Zaterdag avond ten half negen aan de woning van den jubilaris het cadeau, be staande uit een antiek bureau, aan geboden, dat een geschenk is van de patiënten van den jubilaris, be nevens een album waarin de namen stonden van allen die er aan hadden bijgedragen, nagenoeg den volledigen patientenlijst. Het cadeau werd aangeboden door den voorzitter van het comité Mr. Th. Heere, die als volgt den jubilaris toesprak Reeds geruimen tijd geleden had zich onder Uwe patiënten het idee gevormd, dat de dag waarop U uw zilveren ambtsjubileum zou vieren, niet onopgemerkt zou mogen voorbij gaan, doch integendeel door Uw patiënten, voor zoover het van hen afhing, gemaakt moest worden tot een dag dien ge Uw leven lang zoudt herinneren. En zoo zijn wij die ge hier voor Uw ziet bij elkaar geko men om dit uitnemenu idee te con solideeren en een vasten vorm te doen aannemen. Het is dan ook met oprechte graagte en enthousiasme, dat ik op me iieb genomen U hier thans namens het comité en namens al Uw patiënten geluk te wenschen en dank te zeggen. Een oprechte hartelijke gelukwensch voor U op de eerste plaats, maar ook voor Uwe echtgenoote en kinderen, die dit feest met U meevieren, mag hier gesproken worden. Het moet U toch een zeldzame voldoening geven, thans terug te kunnen zien op 25 jaren die U als medicus onder Uw medemenschen hebt geleefd. Zeker, er zullen wel momenten bij zijn, wanneer U vandaag die 25 jaren voor Uw geest de revue laat pas- seeren, die minder zonnig waren of misschien wel geheel een schaduw beeld geven, maar dit is eenmaal onbetwistbaar zeker eigen aan al het ondermaansche. Het geheele beeld echter van Uw 25-jarig dokterschap is mooi en succesvol, en daarmee wenschen wij U van harte en oprecht geluk. Na deze gelukwenschen dok ter, onzen dank, geuit in simpele woorden maar komende uit een vol hart. Wij danken U voor alles wat gij in deze afgeloopen kwart eeuw voor Uw zieken gedaan hebt als medicus en als mensch. Weest U ervan overtuigd dat velen onztr zich dezer dagen weër momenten voor den geest halen, waar gij het beste gegeven hebt wat gij kondt geven Uw medische kennis en Uw vol menschelijk hart. Ik heb gesproken dokter namens Uw patiënten, maar ik zou te kort schieten, als ik niet één categorie noemde, nl. de Eerw. Zusters van het St. Theresiagesticht. Met genoegen voldoe ik hierbij dan ook en ik sluit er mij persoonlijk gaarne bij aan, aan het verzoek van de Eerw. Overste en Zusters van het St Theresiagesticht, om U hier openlijk namens haar oprecht geluk te wenschen en van harte te danken voor Uw groote stuwkracht en on- vermoeiden ijver voor't Ziekenhuis, voor welks belangen gij steeds op de bres staat Zoo juist heb ik U gezegd dat wij eenigen tijd geleden bij elkaar zijn gekomen om het innemende idee onder Uw patiënten, dezen dag voor U tot een onvergetelijken te maken te consolideeren, en deze consoli datie dokter Lips heefteen tastbaren vorm aangenomen in een geschenk, waarvoor al Uw patiënten met liefde hun gave geofferd hebben Ieder heeft gegeven naar vermogen en draag kracht, de een meer, de ander min der. Vooral wil ik U hier wijzen op het feit dat zelfs de meest behoeftige spontaan zijn penninkske bijgedra gen heeft, en U kennende ben ik overtuigd dat deze kleinste gaven U het grootste plezier zullen doen. Wij hebben gemeend in dit antiek bureau iets gevonden te hebben dat met Uw persoonlijken smaak over eenstemt en waar U steeds met genoegen Uw blikken op zult laten rusten. Dokter Lips, dat U nog vele lange jaren in gezondheid, geluk en voor spoed op dit bureautje moogt schou wen, en dat de sympathie van Uw patiënten, waarvan dit meubel een sprekend bewijs is, U een kracht en troost mogen zijn om Uw ambt blij moedig te blijven vervullen, is de wensch van al Uw patiënten. De jubilaris dankte den spreker voor het prachtige cadeau van de patiënten, hij betuigde zijne erken telijkheid voor de felicitatie en liet uitkomen dat het cadeau voor hem een dubbele waarde heeft, en wel een reëele waarde, die zeer groot genoemd kan worden, maar daar naast ook een ideëele waarde, die door hem zeker zoo hoog geschat wordt. Het doet spr. genoegen dat de menschen hem als medicus ge apprecieerd hebben. De buitenwereld, zoo zegt spr., ziet vaak heel verkeerd tegen een dokter op. Een dokter geeft juist wat hij geven kan van weten schap en mensch aan diegenen waar hij bij geroepen wordt. Hij gaat zoo maar niet zonder meer weg van een patient die hij onderzocht heeft, maar neemt ook een gedeelte van de zorgen mee van den patient. De medicus is niet alleen de man die meeleeft met het geluk van den patient, maar ook met het leed. Namens de heeren doctoren werd door dokter Koos uit Capelle een cadeau aangeboden, bestaande uit een Perzisch wandtapijt en een album, bevattende denamen van de verschillende doctoren die aan het cadeau hadden bijgedragen. Door den jubilaris werd dit cadeau ten zeerste op prijs gesteld. Van de receptie, die werd gehou den Zondagvoormiddag om 11 uur aan de woning van den jubilaris, werd een buitengewoon druk gebruik gemaakt om persoonlijk den dokter de hand te drukken en te feliciteeren. We merkten o.a. op dokter Vonno, dokter Struicken, chirurg Kuding, allen uit Breda, dokter Knaap en dokter Wijffels, Waspik, dokter Koos, Capelle, dokter Nouwen en dokter van Gilse als vervanger van dokter Jaspers, Geertruidenberg, dokter Gaijmans, Made, dokter Scribsema, Almkerk; verder nog tal van nota beien uit de gemeente en omliggende plaatsen, o.a. burgemeester Moons, Mr. Heere, Notaris Hartong van Ark, G. v. d. Werf, J. M. Kieboom, J. C. Schoenmakers, de geestelijkheid enz. Chirurg van Hilten uit Breda had bericht van verhindering gezonden onder bijvoeging van zijn geluk wenschen. Bij de receptie kwamen nog tal rijke cadeaux binnen, o.a. van het Moederhuis te Schijndel, een tafel kleed met servetten. Verschillende boekwerken, o.a. een van de Eerw. Zuster Judoca en een van de ver pleegster Zuster van den Heijkant. Door de familie was den jubilaris een gebrandschilderd raam, met het wapen van de familie er in, ge schonken. Den geheelen dag was het een komen en gaan van belangstellen den, die den jubilaris hun geluk wenschen kwamen aanbieden. Ook vele telegrammen, brieven en kaartjes, benevens ontelbaar Iraaie bloemstukkeu, het een al mooier dan het ander, had de jubi laris dien dag in ontvangst te ne. men. Ook werden verschillende foto's genomen. Om circa half één bracht de Kon. Erk. Harmonie »de EendrachU den jubilaris een serenade. Nadat de harmonie een nummertje ten beste had gegeven, werd de jubilaris dóór den voorzitter der Harmonie den heer A. van Onzenoort toege sproken, die hem' namens de Har monie feliciteerdenmet zijn zilveren ambtsjubileum, déhoop uitspreken, de dat de jubilaris nog vele jaren zijn beste kracht^p mag geven tot heil voor Je patiëgten. Na het spe len van nog enloele marschen en tot slot, het Io, viyat, het studenten lied, sprak de jubilaris een kort dankwoord tot de harmonie, en bood het Bestuur een gesloten cou vert aan. Na afloop trok de harmonie onder het blazen van een opgewekte marsch naar de Harmoniezaal. Ongetwijfeld zal deze dag voor den jubilaris een dag van aangena me herinnering blij ven, temeer nog, waar hij in ruime mate ondervond, dat de ingezetenen van Kaamsdonks veer, Raamsdonk(dorp) en Geertrui denberg en Waspik waar de jubilaris ook nog tal van patiënten heelt, hun hooggeachten dokter zoo hoog op prijs stellen. Met de redactie van dit blad, bieden ook wij den geachtenjubilaris, onze hartelijke gelukwenschen. RAAMSDONKSVEER. De Kon. Erk. Postduivenvereniging „Prinses Juliana" alhier, zal op Zaterdag 16 en Zondag 17 November a s in hei lokaal van J.Kamp aan den Keizers- dijk een Postduivententoonstelling houden. De heer C Bossers, volontair aan het bureau der gemeentelijke steunverleening, is met ingang van 1 November as benoemd totAdminis trateur der Steunverleening alhier. Maandagmiddag werd de uitslag bekend gemaak van het letterraadsel der Winkelweek. Zooals bekend is, had ieder deelnemende aan de Winkelweek een letter in z'n etalage staan. Het aantal winkeliers bedroeg 47 Deze letters bij elkaar moesten eeD slagzin vormen, betrekking op de Winkelweekcampagne. Het aantal goede oplossingen van den slagzin bedroeg 37 Die was „Zoek uw voor. deel en koopt bij de deelnemende Middenstand'. 21 inzenders hadden hun oplossing foutief Na loting tus- schen de 37 goede oplossingen kwam in aanmerking voor den len prijs, een kaas, Mej. Kieboom—de Jong, Piins Hendrikstraat: 2e prijs een paar schoenen, Nelly Canters, Postweg; 3e prijs een tompouse, Aa J. van Dongen, Prins Hendrikstraat4e prijs een pond koffie, D. A de Bont, Prins Hendrikstraat; 5e pr. een fruitschaal Ma. van Dieën, Prins Hendrikstraat, 6e pr. een album, Ma. Raams, Wil- helminalaan. De onvermengde margarine is in het volgende tijdvak 28 October tot en met 9 November a. s voor rechthebbenden verkrijgbaar bij de volgende winkeliers, Adr. Th. W. v. Hulst, C. A. van Eijl, Wed. F Knaapen en Adr. de Bont. Op Woensdag 13 November a s hopen de echtelieden L. J. van Meurs—Schott, woonachtig aan den Keizersdijk, hunne 50-jarige echtver- eeniging te herdenken. Om dien dag voor de nog krasse oudjes tot een onvergetelijken te maken, is Donderdagavond reeds een vergadering gehouden van de buurt genoten, bij welke gelegenheid een comité is gekozen bestaande uit de heeren W. F. Stassar, A. A. Ver schuuren, J. W. Mertens, J. P. Ele. mans, J Wieringa, J. Noorlander en Zuster de Graaf. In deze vergadering werd besloten aan de huizen der buurtbewoners te collecteeren, voor aanbiedir g van een cadeau aan het echtpaar. Met de collecte zal reeds Zaterdag worden aangevangen. Dat de leiding in goede handen is, behoeft wel geen betoog Het zal zonder twijfel een mooi feest worden Dezer dagen is alhier een Sup- portersvereeniging der voetbalver. „De Veersche Boys" opgericht. MEEUWEN. Bij het overtakelen van het benzinert servoir der pomp installatie bij R. Zaaijer, alhier, brak de takel waarbij het oudste zoontje van H. Kedeker in de knel kwam en met een gebroken beentje naar huis werd vervoerd. \j Gevonden voorwerpen 1 rij- wielbelastingmerk te bevragen bij D. in 't Veld, alhier. Vrijdagmiddag reed de bestéi- wogen van het Dagblad »De Pro vinciale Noord-Brabantsche en 's Hertogenbossche Courant» van de richting Dussen naar Eelhen. Nabij de Peperbus kwam een met stroo geladen wagen uit een landweg den provincialen wegop rijden. De ctiauf- feur van den bestelwagen merkte dit voertuig te iaat op, en raakte bij het passeeren het stuur kwijt, zoodat de wagen in den kant van den weg terecht kwam en kantelde. Met vereende krachten werd de wagen weer op den weg gebracht waarna hij met eenige vertraging zijn reis voortzette. HANK. Up den Rijksweg alhier is gevonden een reservewiel met band, verloren door een luxe auto. Inlichtingen te bekomen bij den gemeenteveldwachter Keiler te Hank. Dezer dagen lag een beste koe van den landbouwer v. d. S. alhier dood in de weide Het cadaver is afgekeurd en opgehaald door den destructor uit Son. Dooi ambtenaren van de Crisis Zuivelcentrale te Den Haag is tegen een landbouwer alhier procesverbaal opgemaakt wegens thuis karnen zonder de vereischle vergunning. De karn is ter plaatse in beslag genomen en verzegeld. Zondag 1.1. hebben in de parochiekerk alhier 25 kinderen hun eerste H. Communie gedaan. Hiervan waren 15 meisjes en 8 jongens. De K.K. Middenstandsvereen. alhier is voornemens om vanaf 26 Nov. lot G Dec. a s. een winkelweek te organisecren. Hieraan zijn ver schillende vermakelijkheden ver bonden. Uok worden vele prachtige prijzen beschikbaar gesteld voor de goede oplossers van een prijsrebus. Door de winkeliers hier ter plaatse wordt alles gedaan om deingezetenen zoo voordeelig mogelijk te laten koopen, zoodat elders koopen niet noodig is. Moge hun opzet slagen. Aan den heer Verappe, steen houwer te Waalwijk, is opgedragen het plaatsen van een monument op het graf van den onlangs bij een auto-ongeval zoo noodlottig om het leven gekomen Govert Pruissen alhier. De heer Verappe heeft op de verschillende kerkhoven alhier reeds vele monumenten geplaatst, zeer tot genoegen der opdrachtgevers. DRUNEN. De Eerw. Broeder Lambertus (Jan Cub. uit Sambeek) is van uit het St hranciscus gesticht alhier overgeplaatst naar het Suq> cursaalhuis te Hatert. Met den bouw der nieuwe Kloosterkapel bij de eerw. broeders alhier is een begin gemaakt. Reeds zijn de fundeeiingen gelegd. Het werk moet in de maand Februari a.s. gereed zijn. In verband met het a.s. gouden huwelijksfeest alhier hebben de buurmeisjes in café Th. Elshout een vergadering gehouden en een comité gevormd bestaande uit de dames: Tonie Brok, Jo. van Riel, Nelly Verhoeven, Anna van Huiten en Joh. v. d. Hoven. [f Gedurende de jaarlijksche retraite in het St Franciscusgesticht alhier, deden de eerw. Broeders Benedictus en Gerardus hun eeuwige gelofte. NIEUWKUIJK. Op Zondag 27 Oct. j.l. had in het klooster »Onse- noort» van de Paters Cisterciënsers alhier een kerkelijke plechtigheid plaats. Aan 7 paters werd de diaken wijding, en aan 14 Fraters de sub diakenwijding toegediend Deze plechtigheid werd verricht door Mgr. Diepen, Bisschop van 's Hertogen bosch^ Om ongeveer halfnegen arriveerde Z.H. Exc. aan het klooster alwaar hij aan de poort werd afgehaald door de kloosterpaters en trok men onder het zingen van de psalm «Benedic tus» naar de Sacramentskapel in het klooster. Hier werd aan het hoofdaltaar door Mg. Diepen een H. Mis opge-, dragen met assistentie van deZ.E. sub-prior en prior resp. als eerste en tweede accoliet. Bij een derge lijke plechtigheid heeft nooit een gezongen H. Mis plaats. De wijde, lingen hadden midden in de kapel plaats genomen, terwijl er behalve de familieleden nog vele belang stellenden aanwezig waren. Na het Evangelie werd door den Bisschop met de gebruikelijke plechtigheden en cermoniën de H. Wijding ver richt. Na de H. Mis en de plechtigheid ïad in het klooster een koffiemaal tijd plaats waar behalve Mgr. Diepen ook de Wijdelingen aan deelnamen. Tijdens dezen maaltijd werd door pater Prior tot Z.D. een dankwoord gesproken voor het vele goede dat hij voor het klooster gedaan heeft. Monseigneur zelf hield een korte toespraak tot de gewijden. De naaste familieleden en verdere genoodigden hielden een koffietafel in het Juvenaat. De dag werd verder in familie kring gevierd. Zondagmiddag had in onze parochie de aanneming plaats van een 14-tal jonge wachters. De aan neming geschiedde onder het Lof in tegenwoordighiid der ouders en vele belangstellenden. Vanaf het patronaat marcheerde men in uniform gestoken met slaande trom en het vaandel voorop naar de kerk onder leiding der leiders. Gedurende het lof werd door de jongens de belofte afgelegd. De directeur, kapelaan Schaken- raad richtte het woord tot de nieuwe groep en de ouders. Spr. wees de jongens op de door hun le ver vullen plicht als Jonge achters en hoopte dat ze steeds en altijd het unitorm in eere zullen dragen. Aan de ouders verzocht hij de alge- meene medewerking en steun. Daar na werd door 't dorp gemarcheerd met als einddoel het paironaat waar alles in gereedheid was gebracht voor een genoeglijken avond voor de jongens, ouders en verdere ge- noodigden. Hier werd de avond gezellig doorgebracht met zang, voordracht en declamatie. Aan het eind klonk dankbaar het sluitgebed ten hemel. Allen hadden genoten van den J. W. avor.d. Doodelijk ongeluk bij Heerenoeen Op den straatweg nabij Heertnveen is een doodelijk ongeval gtbtuid De heer W. Hoekstra, alkomstig uit Terkaple, die met zijn meisje op den weg liep te wandelen, werd aange reden door een personenauto. Zwaar gewond bleef de man op den grond liggen. Nadat de ongelukkige naar het ziekenhuis was vervoerd, bleek hij bij aankomst reeds te zijn overleden Overstroomingsramp op Haiii. Het Zuiden en Zuid-Westen van Haïii, en wel speciaal de districten Jeremie en Jachel, zijn volgens te Port-au Prince ontvangen berichten door een ontzaglijke overstrooming geteisterd. Men vreest, dat minstens 2000 personen, bij de ramp't leven hebben verloren De meeste slachtoffers zijn door 't water naar zee meegesleurd. Ook de materieele schade is enorm. De geheele oogst is vernield, duizen den woningen van inlanders zijn weggespoeld. Auto te water bij Jutfaas. In den nacht van Zondag op Maan dag is te Jutfaas ter hoogie van het voormalige Huis de Geer, een auto door onbekende oorzaak te water ge raakt. De bestuurder, de 20 jarige heer v. R uit Utrecht, is daarbij verdronken. F 5400 uit brandkast gestoten. Tusschen Zaterdag en Maandag is een inbraak gepleegd in het kan toor van den ontvanger der regi stratie en dom. te Rotterdam. Een brandkast werd opengebroken en een bedrag van f 5400 aan bankpapier buit gemaakt. Motortogger vergaan. Bij Katwijk is tijdens den storm van Zondag een motorlogger ver gaan. De bemanning is gered. De schade is ongeveer f 30.000. van uw eigen krant en ABONNEERT U OP

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 3