INGEZONDEN STUKKEN. PLAATSELIJKE BERICHTEN, Na «ijf jaar van chronische spit. BEGRIJPT HET BELANG ,.DE ECHO VAN HET ZUIDEN". De heer v. d. Waerden vindt het eigenaardig dat, waar de huren algemeen verlaagd worden, voor deze vrije woning steeds dezelfde huurwaarde, nl. f600, wordt aan gehouden, en dat daarnaar ook de kindertoeslag wordt bepaald. De Voorzitter zegt dat voorschrift js dat 15 pet. van het salaris als huurwaarde wordt aangenomen en hieraan dus niets te doen is. Woningbedrijf. De heer Strijk zou gaarne zien dat de huurophaler vervangen werd door iemand die thans niet in het bedrijf is, uit een oogpunt van werk verruiming. De Voorzitter zegt dat met het oog op het mindere werk bij het vertrek van van ürunen iemand uit het bedrijf met het huurophalen werd belast. De heer van Dongen wil nog eens in overweging geven al het mogelijke te doen om de woningen in de Mr. van Coothstraat, die haast niet meer te verhuren zijn, wat aantrekkelijker te maken. Vooral gaat de grief tegen het gemis van eenige ruimte achter het huis. De Voorzitter zegt dat reeds een paar maal geprobeerd is een strook grond, daaraan grenzend, te koopen om dit euvel te ondervangen, doch telkens stuit het af op den onmoge lijk hoogen vraagprijs der eigenaars. Die zaak blijft steeds de volle aan dacht hebben van B en W. De begrootingen van Waterleiding-bedrijf, Hypotheekbank en Slachthuis. worden z mder opmerkingen goed gekeurd. Gemeentewerken. De heer Pullens zegt dat Baard wijk in vergelijking met andere deelen der gemeente, slecht voorzien is van urinoirs. Het eenige van dien aard is een primitieve houten betimmering aan den Blanken Wiel. Wethouder Eibers moet dit ten volle beamen en zal er nota van nemen. De heer van Dongen wijst op den ellendigen toestand waarin de weg in de Burgemeester Smeelelaan verkeert Hij zou B en W in over. weging willen geven thans eens in deze »laan« te gaan wandelen, doch waarschuwt hen daarbij goed t it te kijken dat zij het er zonder ongelukken afbrengen. Wethouder Eibers is er volkomen van op de hoogte dat deze weg zeer slecht is. Een radicale ver betering zou veel kosten en kan dit jaar niet gevonden worden. Wel zal hij voorloopig het moge lijke laten doen om den weg zoo goed mogelijk op te knappen. De heer Boxs wijst nog op een sloot die, naar hem was toegezegd, bij de vorige begrooting, zou worden schoon gemaakt, doch dat is niet gebeurd. Wethouder Eibers geeft de toe zegging dat het in orde zal komen. Gemeentebeg rooting. De heeren van der Waerden en Pullens wijzen er bij verschillende posten op dat deze zeer veilig zijn geraamd en zoo goed als zeker een gunstig saldo zullen opleveren. Zij zeggen deze opmerking niet te maken om verandering in de ge raamde bedragen te doen brengen, doch alleen om te wijzen op de speling die er nog in de ramingen zit, tot staving van hun beweringen bij de algemeene beschouwingen, dat deze begrooting »veilig« is opgemaakt en dat vrij zeker weer meevallers zullen ontstaan. De Voorzitter beaamt dat er op sommige posten wel een gunstig overschot zal zijn, doch B en W hebben daarmee rekening gehouden. Zij gaan op de eerste plaats van de verwachting uit dat er f5000 batig saldo zal overblijven om zoodoende het bedrag van f 5000 dat uit het batig saldo van 1934 is genomen weer op te vangen. Verder hebben zij er rekening mee gehouden dat o.a. voor de financiering van de nieuwe Baard- wijksche straat geen bedrag op de begrooting is uitgetrokken, omdat de gelden daarvoor nog niet ge leend zijn. Zij denken rente en af lossing voor deze straat te kunnen voldoen uit het overschot dat de geraamde salarissen zullen geven na de komende salarisverlaging. De heer Pullens wijst op de post «schrijfloon» f 250 en geeft in over weging de werkzaamheden ter se. cretarie zoo te regelen dat geen extra vergoedingen boven de vaste salarissen worden gegeven. Hij in formeert naar den werktijd ter se cretarie. De voorzitter zegt dat die f 250 worden gegeven aan een volontair ter secretarie die daarvoor dezelfde tijd als de overige ambtenaren zijn bezigheden moet verrichten. Sinds spr. burgemeester is, is het aantal ambtenaren reeds met 3 verminderd, niettegenstaande de steeds toene mende werkzaamheden. De werk uren zijn van 8'/a tot 121 /a on van 2 tot 5 uur. Een 48-urige werkweek bestaat op geen enkele secretarie De werktijden zijn hier zooals op de departementen. De heer Pullens krijgt wel eens den indruk dat op de departemen ten in den Haag ook niet lang ge noeg gewerkt wordt. De heer van Dongen vindt de werktijden nog te lang. Men moet z.i. naar een 40-urige werkweek om werkverruiming te krijgen. Wat de post van f 250 bei reft voor den volontair ter secretarie zou hij wil len voorstellen deze te brengen op f 400, zijnde het minimum salaris voor een klerk, in de hoop dat B. en W. daaruit de consequentie zullen trekken om hem eene, zij het tijdelijke, aanstelling te geven. De bewuste jongeman is reeds 2 jaar hier werkzaam, heeft eind diploma H. B. S. en bestudeert gemeente—administratie. Spr. acht het alleszins gerechtvaardigd dat hem f 400 salaris wordt gegeven en voor hem eenig perspectief ge. opend wordt. De voorzitter geeft vertrouwelijk eenige nadere uiteenzettingen waar om hij aanneming van dit voorstel moet ontraden. De heer v. Dongen handhaaft zijn voorstel dat slechts door den heer v. d. Waerden gesteund wordt en dus niet in stemming kan komen. Het reservefonds en de belastingen. Bij volgnummer 58 wordt in de ontwerp-begrooting voorgesteld f27000.— van het batig slot der rekening 1934 naar den kapitaal- dienst over te brengen, ten bate van het z.g. «Fonds voor bijzondere doeleinden«. Daarentegen heeft de meerderheid der begrootingscommissie voorge steld om de f7500.die nog op de begrooting als tekort geraamd waren en die B. en W. wilden vinden uit belasting-verhooging, ook van dit batig saldo af te nemen en niet tot belasting-verhooging over te gaan. De heer v. Dongen wil nog verder gaan en stelt voor om de opcenten op de gemeentefondsbelasting met 5 te verlagen. Dit zou een mindere opbrengst voor deze begrooting be teekenen van f2500.In totaal zou dus bij aanneming hiervan f7500,-- plus f2300 zz f 10.000 meer van het saldo van 1934 worden aangewend d.in door B. en W. was voorgesteld. Alleen de lieer v. d. Waerden steunt dit voorstel, zoodat het niet in omvraag gebracht kan worden Hierna wordt het voorstel dei- commissie in omvraag gebracht om f7500 minder naar het reservefonds over te brengen, waardoor geen be lastingverhooging noodig zal zijn. Dit voorstel wordt aangenomen met 9 tegen 4 stemmen. Vóór stemden de heeren Passier, v. Beijnen, v. Driel, Pullens, Klijn, Boxs, v. d Waerden, v. Dongen en v. d Geld Tegen de heeren Smolders, Eibers, Strijk en Spijkerman. De door B. en W. voorgestelde verhooging der G.F B. met 15 op centen is hiermede dus verworpen. Bij de post »Rijwieltoelage« voor de politie merkt de heer Boxs op dat hij f25.— vergoeding per jaar zeer hoog vindt, nu de rijwielen zoo goedkoop zijn acht hij f 15.— vol doende. Z.i. zouden de arbeiders der bedrijven, de ambtenaren ter secretarie en al het personeel in gemeentedienst dat een fiets heeft, wel een toelage kunnen vragen evenals de politie. De voorzitter zegt dat B. en W. in de commissie voor georganiseerd overleg een verlaging hebben bepleit doch konden het er niet doorkrijgen en de raad is er ook mee accoord gegaan Verder merkt hij op dat ook de fitters aan de gasfabriek een rijwieltoelage ontvangen. Bij den post«Subsidie Vrijw. Landstorm en Burgerwacht« stelt de heer v. Dongen voor deze sub sidie te schrappen of als dat geen goedkeuring van den raad kan ver krijgen een korting van 20 pCt. er op toe te passen. Spreker wijst er op dat ook het Bijk op deze subsidies bezuinigt en dat de leden zelf dienen bij te dragen om prijzen voor schietwed strijden beschikbaar te stellen. De heer van der Waerden steunt deze voorstellen en zegt dat hij zijn standpunt reeds meermalen heeft uiteengezet. Hij is er tegen dat het eene deel van de bevolking tegen een ander deel wordt be wapend, dat men jongens een geweer in de handen geeft. De Voorzitter meent dat de heer van der Waerden de rollen om draait en betoogt dat de overheid den plicht heeft te waken dat het wettig gezag niet wordt omverge haald door een gewapende groep revolutionairen. Wethouder Smolders bemerkt dat de heer van der Waerden thans een medestander heeft gekregen bij zijn ageeren tegen deze instellingen. Tegenover de bewering dat men jongens een geweer in de hand gaat stoppen merkt spreker op dat de heer van der Waerden slecht op de hoogte is. Alle leden van den Vrij willigen Landstorm zijn ge oefende militairen. De voorstellen der heeren van Dongen en van der Waerden wor den door geen der leden gesteund en komen dus niet in omvraag. Bij de posten: subsidie aan Wit- Gele Kruis en Groene Kruis stelt de heer van Dongen voor deze subsidie te handhaven, waarbij hij de motieven naar voren brengt, die hij in zijn algemeene beschou wingen reeds heeft geuit. De heer van der Waerden is ook voor verleening van beide subsidies al is hem opgevallen dat er in de begrooting van het Wit—Gele Kruis blijkbaar meer speling zit dan in die van het Groene Kruis. Hel Groene Kruis heeft n.l. de belooning voor de verpleegsters verlaagd in verband met de tijdsomstandigheden doch bij het Wit Gele Kruis heeft spreker van deze aanpassing niets gezien Het voorstel der hteren van Dongen en van der Waerden om beide subsidies ongewijzigd te handhaven vindt geen steun. De Voorzitter en de heer Pullens geven nog eenige nadere beschou wingen over deze zaak, waarna de op de begrooting uitgetrokken be dragen worden goedgekeurd. De heer v. d. Waerden informeert naar de vergoeding voor Markt meester. De Voorzitter zegt dat dit een extra belooning voor de politie is waar deze taak buiten de gewone dagtaak wordt verricht. De heer v. Dongen dringt er op aan dat de vuilniswagen in alle straten tweemaal per week het vuil zal komen ophalen. Nu gebeurt het in verschillende straten tweemaal, in andere slechts eenmaal. Ook zou hij graag zien dat de wagen zich wat duidelijker aankondigde. De Voorzitter zal deze aangelegen heid onder het oog zien. De heer v. d. Waerden zou gaarne zien dat de gemeente een fel protest liet hooren in Den Haag inzake de hooge rente nl. 6.214 pet. die voor het geld belegd in Bijzondere Scholen betaald moet worden. Hoewel de rentestandaard al langen tijd veel lager is worden de gemeenten maar gedwongen een rente te betalen die 15 jaar geleden reeds is vastgesteld. Dat maakt over een bedrag van f 175.594.40 een groot bedrag dat bezuinigd kan worden. Vorig jaar is reeds door Kerkrade het initiatief genomen, ondersteund door 250 gemeenten, om aan dezen misstand een einde te maken. Spr. zou thans de gemeente het initiatief willen laten nemen om nogmaals bij de regee ring, die ons toch al zooveel nieuwe verplichtingen oplegt, aan te dringen op herziening van dezfcn rentestand. De reëele schoolbesturen zullen het hiermede z.i. volkomen eens moeten zijn. De Voorzitter wijst er op dat in het bezuinigings-ontwerp een nieuwe regeling van deze aangelegenheid zal worden omschreven, zoodat 't hem beter lijkt dit ontwerp af te wachten, inplaats van nu weer vruchtelooze pogingen te doen. Bij den post subsidie Armbesturen komt de heer v. Dongen nog eens terug op zijn betoog bij de Algem. Beschouwingen. Hij acht het onge- wenscht dat er drie Armbesturen in onze gemeente zijn en dat, zooals hier in het Centrum, de uitbetaling aan armlastigen geschiedt in een winkel. Hij zou daarvoor een cen traal adres, bijv. de Secretarie, aanwijzen, ook voor Baardwijk en Besoijen. De menschen die voor steun in aanmerking komen moeten dan wel iets verder komen, maar die zullen doorgaans tijd genoeg hebben. De Voorzitter zegt dat uitbetaling ter Secretarie niet doenlijk is. Wie zou moeten uitmaken hoeveeliemand kiijgt uitbetaald? Nu wordt dat dooi de Armbesturen geregeld, elk in hun deel der gemeente, waar zij 't best georienteerd zijn en de verschillende mentaliteit kennen. Over de regeling in het Centrum zijn vroeger wel meer bezwaren geopperd als door den heer v. Dongen geuit, doch steeds bleek bij onderzoek dat den bedeelenden Armmeester geen blaam trof. Het is een weinig aanlokkelijk baantje dat bijna den geheelen man vraagt en niettemin slechts f250 jaarwedde geeft. Spreker geeft den heer v. Dongen in overweging eens een bepaald geval nader te onderzoeken, dan zal hem vermoedelijk wel blijken dat de bezwaren ongegrond zijn. Na nog enkele informaties en toelichtingen aangaande enkele punten wordt de begrooting, ge wijzigd zooals door de commissie was voorgesteld, goedgekeurd. Te 's nachts half een sloot de Voorzitter de vergadering. Nu voor go^d vrij van pijn. Vijf jaar leed hij ondragelijke rheumatische pijnen, nu eindelijk is hij weer in staat het leven van de zonnige kant te zien. Lees slechts zijn brief: «Ik heb Kruschen Salts genomen in de hoop, dat mijn rheumatische rijnen en spit zouden verdwijnen. Deze pijnen hadden mij 5 jaren lang gemarteld. Ik had alle mogelijke middelen geprobeerd, zonder eenige verbetering te bemerken, totdat men mij op Kruschen Salts attent maakte. Reeds spoedig nadat ik met Kruschen begonnen was, verminderden de pijnen. Ik ben nu geheel vrij van pijn en voel mij bovendien veel gezonder dan vroeger. Ik geniet nu een uitstekende gezondheid en voel mij eerder 23 dan 43 jaar. Ik ben weer in staat het leven van de zon nige kant te zien en ik voel me zoo fit als een veulen. G. G. te C. Het is algemeen bekend, dat rheu- matiek haar oorzaak vindt in een overmaat van urinezuur in het lichaam. De zes verschillendezouten, waaruit Kruschen Salts is samen gesteld, sporen lever, nieren en in gewanden aan tot krachtiger werking, waardoor urinezuur en andere op gehoopte afvalstoffen, die het bloed verontreinigen,pijnloosen volkomen uit het lichaam worden verwijderd. Vandaar, dat niet alleen de rheu matische pijnen verdwijnen, maar ook de geheele gezondheidstoestand bij het gebruik van de «kleine dage- lijksche dosis« Kruschen Salts enorm zal verbeteren. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en drogisten 5 f 0.90 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Let op, dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rowntree Handels Maat schappij Amsterdam, voorkomt. van uw eigen kranten ABONNEERT U OP (Buiten verantwoording van de Red.) Drunen, 28 Oct. '35 Onze Middenstanders in de zon. Zou het ijs wel dik genoeg zijn? In elk geval is het glad ijs waarop ik mijn voeten zet. Ik huiver, maar mijn belofte moet ik inlossen. Ik huiver, omdat ik vooruit weet, dat mijn meening niet parallel zal loopen met de openbare opinie. Ik zal mis. schien dingen moeten zeggen die niet in den smaak vallen. Maar ik hoop dat men overtuigd zal zijn van mijn goede bedoelingen ten opzichte van onzen Middenstand. Als je zoo een dagje opoffert om met personen te gaan praten en je hebt het oordeel van velen gehoord en de moeilijkheden van talloozen gezien, dan rijpt een oordeel. Maar dan ben je er nog niet. Want de economische positie van onzen Middenstand staat niet alleen In vrijwel alle bedrijfsvormen is momenteel een ernstige crisis ont staan. De geheele middenstand is in grooten nood. En allerlei moeilijk heden schijnen onoplosbaar te zijn. Ja, inderdaad, er is een kentering Maar langzaam, heel langzaam begint er bij den Middenstand wat te ver anderen. En dat moet werkelijk veranderen Zoo niet, dan zal de Middenstand het op den duur niet bolwerken. Wees paraat dus. Onze Middenstanders uit Drunen zijn te traag, te laks en staan bijna steeds eenigzins wantrouwig tegenover alles. Onderlinge concurrentiestrijd speelt hierin wel een voorname factor. Inderdaad, iedereen die onze Midden standers meer van nabij heeft leeren kennen, heeft kunnen ervaren dat niets moeilijker is, dan hen lot iets te overtuigen. Zij bezitten een wille keurige antipathie tegen alles wat vereeniging heet. Met onlogische conclusies is men vaak heel royaa', terwijl men het consequent aanvaarden van een vaststaand feit met een zekere angstvalligheid ontwijkt. Een onwrikbaar zelfvertrouwen van het individu dat groeit tot halsstarrigheid. Dit is een harde waarheid die ik liever niet uitspreek, maar in dit verband moet ik het maar schrijven, wil ik objectief het karakter benaderen. Doch ik vraag me af, of die houding van onzen Middenstand niet getuigt van een dwaas egoïsme. Bij dit onderdeel treden allerlei vragen naar voren. Maar bij al die vragen domineert toch wel de aller.aller belangrijkste vraag: ,Wat is het belang van het algemeen?" Want voor mij staatvasr, dat alle maatregelen, die genomen worden tegen het belang van het algemeen, op den duur op 'n fiasco uitloopen Ik zeg dit niet uit ethische, maar uit zuiver economische over wegingen. Onze tijd heeft dit wel ondubbelzinnig bewezen. Deze stelling is gebaseerd op een natuurwet. Zelfs een corporatieve macht, gesteund door de regeering moet falen wanneer ze niet deze natuurwet tot basis heeft, Elke macht moet het onderspit delven tegen de eeuwige macht, die economie heet. Economische wetten worden niet door menschen gemaakt, maar liggen verankerd in de schepping zelf. En ieder die deze wetten overtreedt, moet vallen. Vereenigt U, Middenstanders van DrunenIntense medewerking van allen is dringend noodig. Uiterlijk en innerlijk zal onze Middenstand zich geheel moeten vernieuwen. Nie mand onzer mag de pretentie hebben, dat hij 't weet. Al onze beschouwingen zijn persoonlijk, subjectief. Maar laten we althans trachten het algemeen be lang te zien. En daarvoor moeten we onze eigen positieve en willekeurige meeningen wegcijferen. Onze Midden stand moet respect afdwingen door zijn optreden dat breed van stijl moet zijn, zoowel in het bedrijfsleven al9 daarbuiten. Geen individualisme meer, maar solidariteit en gemeen schapszin. Van die gedachten wil ik uitgaan. Dat is een vast punt, een fundament, waarop we kunnen bou wen. Zal dat bereikt worden, dan zal ook voor onzen Middenstand een nieuwe aera aanbreken. ANDRÉ. DRUNEN. Gisteren werd verga dering gehouden van geheel de buurt van het gouden feest op 12 November, er werd medegedeeld wat er zooal zal geschieden. De dag waarop dat feest herdacht wordt is 12 Nov., alsdan wordt's middags een optocht gehouden naardeNed. Herv. kerk, opgeluisterd door de harmonie, de gouden jubilarissen en familie, het comité en buurt. Aan 't Eere—comité waarin zit ting hebben Ds. v.- d. Vlugt, Mr. B. Th. v. d. Heijden, Ant. v Spijk oud—wethouder, is nog toegevoegd de heer Ant. Bobben. Ook bestaat er een Dames-zang- vereeniging en zijn talrijke bruidjes aangezocht, zoodat het alles bijeen een prachtig feest belooft te worden. Er zijn reeds verschillende maat regelen getroffen en een collecte is gehouden om met de werkzaam heden te kunnen beginnen. Woensdag werd in het Hotel de Wed. Vissers, aanbesteed het bouwen van een Landbouwershuis voor rekening van den heer M. van Dal te Drunen, onder architec tuur N. J. de Bont, Nieuwkuik—Drunen. Ingeschreven werd als volgt: P. Groffen Haarsteeg f 4998 M. v. Loon Drunen f 4998 H. Jehoel Drunen f 4994 M. Schapendonk—Jehoel Drunen f 4923 H. de Wit Drunen f 4898 J. Raaijmakers Waalwijk f 4887 P. A. Kramer Genderen f 4993 j. Blankers Nieuwkuik f 4784 A. P. Kramer Babiloniënbroek f 4723 A. v. lersel—Merks Drunen f 4644 Gebr. v. Delft Drunen f 4636 L. v. Oers Drunen f 4508 Gunning volgens bestek. Bij onderhandsche aanbeste ding is liet bouwen van een woon huis voor rekening van den heer L. Krol opgedragen aan M. v. Loon en H. Verhoeven, aannemers alhier. CAPELLE. 30 Oct. Op het kerk hof der Ned Herv. Gemeente had hedennamiddag onder algemeene belangstelling de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van den heer W. B. Rijken, die j.l. Zaterdag op ongeveer 70—jarigen leeftijd te Utrecht, waar hij ter ver pleging wegens het ondergaan van een operatie was opgenomen in een der ziekenhuizen, vrij plotseling overleed. Verschillende bloemstukken dek ten de lijkkist, die onder klokgelui grafwaarts werd gedragen en be halve door de familie gevolgd werd door verschillende vrienden van den overledene en door deputaties van diverse waterschappen, waarin de overledene zitting had als lid van het dagelijksch bestuur of als voor zitter, alsmede door het be stuur en den directeur der Coop. Stoomzuivelfabriek «De Toekomst» waarvan de gestorvene voorzitter was. Nadat de lijkkist in den grafkelder was neergelaten, werd het woord gevoerd door l)s. Warmolts en door den heer J. G. Addink, directeur der Coop. Stoomzuivelfabriek «De Toekomst», waarna de zoon van den overledene Ir. Adr. Bijken na mens de familie dank bracht voor de woorden van troost en voor de deelneming en men diep onderden indruk den doodenakker verliet, Tot hoofdbestuurslid van het Nederlandsch Onderwijzersgenoot- schap is in de vacature, ontstaan door het bedanken als zoodanig door den beer A. C. Wackerhausen te Eindhoven wegens het bereiken van den 70-jarigen leeftijd, benoemd de heer E. Colet, hoofd der O. L. school te dezer plaatse. DOEVEREN, Ds. P. I. Hage, vroeger predikant alhier, heeft op Vrijdag 1 Nov. a.s ter gelegen heid van het 50—jarig jubileum van den heer E. Boll, organist der Ned. Herv. kerk, een gedachtenisrede uit. gesproken. RAAMSDONKSVEER. Door de Kon. Erk. Postduivenvereniging «Prinses Juliana«, gevestigd bij J. Kamp aan de Keizersdijk, zal op Zaterdag 16 en Zondag 17 November a.s. haar 13e nationale tentoon stelling van postduiven worden ge-

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 11