VIERDE BLAD. H.de Bont-v. Huiten PROVINCIAAL NIEUWS. Heerenkleeding naar maat No. 85. Zaterdag 2 Nov. '35. 58e Jrg. Waalwijk, 31 Oct. 1935. Koopt niet in den vreemde Wat ge even goed en goedkoop in Waalwijk kunt koopen. Goed voorbeeld, doet goed volgen. Geslaagd. De heer Frölscher, badmeester van het zwembad „het Hoefswiel" alhier slaagde voor het examen zwemonder wijzer. Een mooi succes, vooral als men bedenkt dat van de twintig can- didatcn 'er slechts enkele dè zware eischen tot voldoening der jury vol machten. Robaver. Naar wij vernemen is de directeur van het kantoor der Rotterdainsche Bankvereeniging, baron van Lams- weerde, overgeplaatst naar 't kantoor Tilburg. Nieuwe meetmachine. In het Rijksproefstation ten bate dei- Schoen- en Lederindustrie alhier is de zer dagen een nieuwe machine ge plaatst voor het meten der oppervlak te van leder. Deze machine is een pro duct van de Maschinenfabrik Turner A.G. te Oberursel bij Frankfurt am Main en werkt volgens een geheel nieuw systeem, dat beduidend afwijkt van dat der tot nog toe gebruikte meet toestellen. Woensdagmiddag waren wij in de gelegenheid een demonstratie met deze tot in het uiterste geperfectioneerde installatie bij te wonen. Hoe zuiver de oppervlakte der vellen door deze ma chine wordt geregistreerd bleek duide lijk uit een markante proef, die geno men werd. Het oppervlak van een vel krantenpapier werd gemeten, daarna werd dit vel in snippers verscheurd en werden deze afzonderlijk opgeme ten, waarbij het totaal nauwkeurig overeenstemde met de oppervlakte van het geheele vel. Werken de toestellen volgens het oude systeem soms onnauwkeurig dooi de uiteenloopende dikte der vellen, dit bezwaar is thans geheel ondervangen. Dit toestel meet immers de dunste vel len even gemakkelijk en nauwkeurig als de dikste, hetgeen trouwens wel blijkt uit de proef met het kranten papier. Het is bovendien onnoodig de machine op de dikte van het leder af te stellen. Bovendien kunnen practisch vellen van elke grootte worden gemeten. De machine heeft een breedte van 3.25 M. en registreert een oppervlakte tot meer dan 90 voet. Op de wijzerplaat wordt het oppervlak aangegeven in vierkan te voet en in d.M.2. Deze nieuwe machine is in het bui tenland reeds veel in gebruik, o.a. op bijna alle voorname vakscholen in Europa. Ook in Nedejrland zijn er reeds verschillende geplaatst. Het ijkmerk, dat op de wijzerplaat geplaatst is, is een waarborg voor de zuiverheid der metingen. Wij mogen het Rijksproefstation en de Rijksvakschool gelukwenschen met deze prachtige aanwinst, waaruit blijkt dat alles gedaan wordt om de techni sche uitrusting van het instituut aan de steeds verder voortschrijdende per fectioneering der techniek aan te pas sen. Dit zal er zeker toe bijdragen om den uitstekenden naam dezer inrich ting, die voor onze schoen- en leder industrie van zoo groot belang is, te handhaven. Lederbewerkers. Woensdag 30 October vergaderde de afdeeling Lederbewerkers van den R.K. Fabrieksarbeidersbond, welke ver gadering maar matig was bezocht, waarover de voorzitter zijn teleurstel ling uitsprak. Na het openingswoord werd het strijdlied gezongen, dat werd begeleid door de mondharmonicaclub van de Jonge Werkman. Na het lezen der notulen, die de vol le goedkeuring ontvingen, werden ver schillende huishoudelijke zaken afge daan. Besloten werd om het 3ü-jarig jubileum op 25 November a.s. feeste lijk te herdenken. 's Avonds zal een feestvergadering worden gehouden, toegankelijk voor de leden, aspirantleden en vrouwen der leden. Tevens worden de jubilaris sen die 25 jaar lid der afdeeling zijn, gehuldigd en een diploma aangeboden. Een bekend redenaar zal dien avond het woord voeren, waarna de tooneel- vereeniging der R.K. Werkliedenver- eeniging een pracht blijspel zal op voeren. Bij deze gelegenheid zal den leden een extra tractatie woorden aangebo den. Alles bijeen belooft het een mooie avond te worden, de afdeeling waar dig. De Voorzitter verzocht ook dien dag als Roomsch arbeider te willen begin nen en dien dag of daags te voren een H. Mis te willen bijwonen om Gods zegen over de afdeeling af te smeekcn. Op voorstel van het bestuur werd 250 gulden uit de afdeelingskas be schikbaar gesteld voor het lenigen van den nood in die gezinnen der leden, die zooveel door de crisis hebben ge leden. Voorwaar een prachtig voorstel, dat door de leden spontaan werd aan genomen. Door den penningmeester werd nog inededeeling gedaan aangaande toeslag op de uitkeering uit de werkloozenkas en mogelijk nog brandstoffentoeslag in natura. Bij de rondvraag werd door enkele leden aangedrongen op controle aan gaande de loonen, vastgelegd in art. 1 van het collectief contract. De Voorzitter kon hieromtrent me- dedeelen, dat bij de N.V. Schoenen Unie Bloch Stibbe de controle reeds had plaats gehad, welke voor de con troleurs zeer bevredigend mocht wor den genoemd. Na deze mededeeling ontspon zich een heele discussie, waar van door het bestuur goede nota werd genomen. Hierna werd nog het woord gevoerd door den Eerw. Adviseur, die de ver eeniging vooral prees om haar saam- hoorigheidsgevoel en solidariteit, wat deze vergadering weer duidelijk had bewezen. Nog werd gezongen lied No. 7': Maria onze Koningin, waarna de voor zitter sloot met den gebruikelijken groet. Grootestraat 319 - WAALWIJK TELEFOON 109 tegen prijzen aan de tijds omstandigheden aangepast. Ten Bate der T.B.C. Wij komen nogmaals de aandacht vragen voor de uitvoering, die Woens dagavond door de tooneelclub D. V. S. V. in den Gildenbond gegeven wordt, ten bate der T.B.C.-bestrijding. Elk jaar stelt deze vereeniging de sympa thieke daad geheel belangeloos een T.B.C.-uitvoering te geven, hetgeen door het comité en niet minder door het Waalwijksche publiek op hoogen prijs moet worden gesteld. Dezer dagen zullen dames kaarten voor deze voorstelling komen aanbie den. Wij hopen van harte dat zij aan weinige deuren onverrichterzake zul len behoeven voorbij te gaan en dat ook diegenen, die verhinderd mochten zijn de uitvoering bij te wonen, van hun sympathie met het mooie doel zullen blijk geven door toch een kaart te koo pen. Men vindt hier een prachtige gele genheid om een goede daad te verbin den aan een gezellige avond, want dat de tooneeluitvoering een succes zal worden, meenen we al bij voorbaat te mogen verzekeren, kennende den ernst, waarmede D.V.S.V. het moderne too- neelwerk „Vlammende Vleugels" heeft ingestudeerd. We hopen dat zoowel het comité als de vereeniging D.V.S.V. als resultaat van hun werk mogen zien: een volle zaal. Laat nu eens niemand, die eenigszins in de gelegenheid is iets aan het goede doel bij te dragen, achterwege blijven! Jaarfeest R.K. Werkliedenuereen. De R.K. Werkliedenvereeniging viert morgen haar jaarlijksch pa troonsfeest 's Morgens om kwart voor zeven komen de leden in den Gildenoond bijeen, om gezamenlijk in de paro chiekerk van St. Jan de H. Mis te gaan bijwonen, waaronder een al gemeene H. Communie wordt ge- üouden. 's Avonds om half zeven begint de feestvergadering in den Gilden bond, die zal worden opgeluisterd door de tooneelvereeniging D.V.S.V. Opge\oerd zal worden het bekende tooneelwerk ^Vlammende Vleugels« van W. v. d Bergh, een modern spel uit het vliegersleven, dat zeer spannend is. Het belooft voor de leden der R K. W.V. een mooie dag te wor den. Naar de Missie. De eerw. Pater Rigobert Maas uit v.m. Baardwijk zal, na z'n vacantie- tijdin 't ouderlijk huis tehebbendoor. gebracht op 28 November a.s. met het m.s. »Columbia« van Amsterdam naar de Missie van Curasao terug- keeren. 40-jarig Jubileum A. Kriek. De heer A. Kriek, directeur der fac torij van v. Gend Loos alhier, heeft ter gelegenheid van zijn 40-jarig dienst- jubiieum vele blijken van belangstelling ondervonden. De directie der maatschappij kwam den jubileerenden directeur persoonlijk gelukwenschen, waarbij zij hem het ge bruikelijke geschenk onder couvert aan bood. Namens het personeel van het kan toor Waalwijk werd de jubilaris toe gesproken door den heer Chr. Thijssen, die eveneens een geschenk aanbood. Voorts mocht de heer Kriek van ver schillende zijden schriftelijke felicitaties ontvangen, terwijl talrijke bloemstuk ken werden aangeboden. Wel een bewijs hoe men allerwege met den persoon van den jubilaris en z n werk als directeur sympathiseert. Uitslag loterij R.K.V.V. Hercules. Uitslag van de trekking der loterij van de R.K.V.V. Hercules, Waalwijk. Ie pr. 1734; 2e pr. 383; 3e pr. 2U; 4e pr. 1882; 5e pr. 836; 6e pr. 1851; 7e pr. 1211; 8e pr. 1783; 9e pr. 1827; 10e pr. 1232; 11e pr. 1056; 12e pr. 1786; 13e pr. 1411; 14e pr. 938; 15e pr. 935; 16e pr. 1356; 17e pr. 1617; 18e pr. 1097; 19e pr. 1442; 20e pr. 101; 21e pr. 106; 22e pr. 1906; 23e pr. 105; 24e pr. 501; 25e pr. 189; 26e pr. 1632. Ned. Herv. Kerk Waalwijk. Tweede lezing op Maandag 4 No. vember 1935 des avonds te 8 uur pre cies. Spreker; De WelEerw. Heer Ds. Joh. C. Brussaard, pred. der Geref- Gem. te Bioemendaal. Onderwerp De bekeering van Paulus. De lezing wordt gehouden in de kerkzaak Biljartsport. Hedenavond zal bij het Bandspel, gevestigd bij Mej. de Wed. J. van Hei- voirt, Putstraat alhier, voor het tournooi komen spelen Ons Genoegen uit Sprang met haar le vijftal en a.s Maandag het 2e vijftal van Excelsior* alhier. Rolitie—feest. Woensdagavond hield de afd. Waalwijk en Omstreken van den R. K. Bond van politie-personeel »St. Michaël» in café v. d. Pluijm. alhier haar jaarvergadering, die een eenigszins feestelijk tintje had. Er heerschte een prettige steer, zoodat gezegd kan worden dat de avond uitstekend geslaagd is. Bezoek aan net Raadhuis. In de maand Januari a.s. zullen 86 leeraressen hij het Nijverheids onderwijs een bezoek komen bren gen aan ons raadhuis. Architect Kropholler zal persoonlijk voor de bezoeksters als gids optreden. Rikconcours. Hat groote rikconcours, uitge. schreven door de kaartclub T O P, gevestigd ten kofliehuize van den heer van Boxtel, is schitterend ge slaagd. De uitslag was Korpsprijzen viertallen1 Top, gevestigd hij den heer Timmermans 70 punten; 2 Harten aas II te Don gen 66 punten 3 R.K. Gildenbond Waalwijk 60 punten Personenprijzen1 J. Timmer mans 37 punten; 2 T. Burmanje 31 punten; 3 A. Timmermans 28 punten, 4 Th. de Peller 24 punten. Dagprijs: J. Klerks van Top. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor te Waalwijk en de daaronder ressorteerende hulp postkantoren werd gedurende de maand October 1935 ingel. t 49 153,18 Terugbetaald f 72 052 81 Het leatste door üai kantoor uitge geven boekje draagt het nummer 16 290. BIOSCOOP. R.D.B.-Theater. Voor Land en Vlag. Deze zeer bekende film, welks oorspronkelijke titel is »No Greater Glory», behandelt moderne jeugd problemen met een psychologischen achtergrond. Zij plaatst ons terug in de verschrikkelijke oorlogsjaren. Te midden vau de helsche ver schrikkingen maken we kennis met Back, den soldaat, die vervloekin gen uit tegen de zinnelooze men- schenslachting. Nog geen twintig jaren later staat Rack als leeraar voor zijn klas en wakkert de militaire sympathieën der jeugd aan! Die militaire geest uit zich in het spel der jongens, waarbij een hunner een kou op loopt en sterft. Intusschen gaat het leven door: Rack bezoekt de mili taire manoeuvres en op het terrein, waar de jongens hun «oorlog» uit vochten wordt een groot bouwwerk geplaatst. Deze film heeft wat te zeggen tot alle ouders en opvoeders omdat er de mentaliteit der jeugd op zoo voortreffelijke wijze in geschilderd wordt. Zij is dan ook aller belang stelling ten volle waard. Luxor- Bioscoop. y>Midder nachtclub. De titel van deze iilm doet al vermoeden, dat we met heel wat sensatie eu duistere zaken te doen zuilen krijgen. Het is een strijd van Scotland-\ard tegen een stoutmoe dige bende juweeien-dieven. t.live Brook, die al zoo dikwijls den rol van onverschrokken geutleman-hoel te spelen had, is ook thans weer de hoofdman der bende, die vooral inpoueert door zijn charmante per soonlijkheid en zijn koel machts bewustzijn. In Georg Raft heelt hij een waaidige tegenpartij, die als detectieve op sluwe wijze 't boeven- gezelschap weet te ontmaskeren. Het is weer een tilm van uiterste spanning, waarin sensatie en roman tiek elkaar afwisselen, want ook door deze film loopt natuurlijk een liefdeshistorie. Van den inhoud vertellen wij niets om de spanning niet weg te nemen. Het zij voldoende te zeggen dat èn het recht èn de liefde in deze lilm tenslotte zegevieren. Een tekort van f20,000 na de Bossche feesten. De herdenkingsfeesten ter gele genheid van het 75U-jarig bestaan van Den Bosch hebben een tekort van f 2Ü.ÜU0 opgeleverd. De laad heeft uit de gemeentekas dit tekort aangevuld. Overdekte tennisbanen te Den Bosch. Een comité uit een groep tennisspe lers heeft thans van B. en W. van 's Hertogenbosch vergunning gekregen om het gebouw der voormalige militaire rijbaan aan de Hekellaan als overdekte tennisbaan te huren. Deze sport zal dus in de toekomst te 's Hertogenbosch ook in den winter beoefend kunnen worden, iets wat de vele tennisliefhebbers wel zullen toejuichen. DRUNEN. Bij onderhandsche aan besteding is het bouwen van een woon huis voor rekening van den heer L. Krol alhier, opgedragen aan M. v. Loon en H. Verhoeven, aannemers alhier. Voor de eerste winteruitvoering te geven door de harmonie der jongens congregatie is voor medewerking door de tooneelvereeniging der congregatie in studie genomen „Toen de Zon op ging", tooneelspel in 3 bedrijven door Frits van Duinen. Het R.K. zangkoor telt dit jaar twee jubilarissen onder haar leden. De heer Louis Klerks is 50 jaar koorzan ger. De heer M. van Halder is 25 jaar voorzanger en 12J^ jaar vice-president. Op het a.s. Ceciliafeest zal het den ju bilarissen ongetwijfeld aan belangstel ling niet ontbreken. NIEUWKUIJK. Op Zondag 3 No vember a.s. zal de tooneelvereeniging „St. Willibrordus" in de zaal van het Bondsgebouw alhier een uitvoering ge ven. Opgevoerd zal worden „De over kant", tooneelspel in drie bedrijven, door Leo Post en Frits Duinen. De uit voering is ten bate der R.K. propagan- da-club alhier. Het program der voetbal-vereeni- gingen R.K.J.C. is voor Zondag 3 No vember a.s. als volgt saamgesteld: V.J.C.—Vlijmensche Boys. S.D.O.— P.S.V., 1 uur. Door de R.K. tooneelvereeniging „Kunst na arbeid" alhier is in studie genomen het drama „Gestolen juwee- len" en het blijspel „Samson en Moot doen aan boksen". Het ligt in de bedoeling deze tooneel- stukken met Kerstmis a.s. op te vieren. HERPT. Algemeene ledenvergadering van de Coöperatieve Stoomzuivelfa- briek St. Isidorus te Luttelherpt, op Woensdag 30 October 1935 in café v. Ooyen te Haarsteeg. De vergadering wordt geopend door den Voorzitter, den heer Chr. v. Herpt uit Herpt, die een kort inleidings woord sprak, waarbij hij in het bijzon der welkom heette den geestelijk ad viseur Pastoor Meijs uit Hedikhuizen. Den Secretaris, den heer N. J. van de Water, verzocht hij de notulen dei- vorige vergadering voor te lezen, waar deze een extra bedankje kreeg voor de keurige samenstelling en het juist weergeven van hetgeen op de vorige vergadering was geschied. Het inleggeld werd wederom vast gesteld op niets. Het aftredend bestuurslid Joh. P. Winkel uit Hedikhuizen, werd als zoo danig herkozen en nam onder dank zijn herbenoeming aan. De voorzitter feliciteerde hem met zijn herbenoe ming en prees hem als een goed be stuurslid, die al jaren met nauwgezet te plichtsbetrachting zijn functie be kleedde, hij twijfelde er niet aan of Winkel zal dit blijven doen. Verkiezing van een nieuw bestuurs lid in de vacature H. J. Luyben we gens ontslagname. De Voorzitter zei hierbij, dat Bart Luijben sinds de oprichting van de fabriek bestuurslid is geweest en steeds veel voor de fabriek heeft ge daan. Waren er geen oprichters ge weest, dan hadden anderen nooit het werk kunnen vervolmaken dat door die oprichters is verricht. Hij meent namens allen te mogen spreken, wanneer hij Bart Luyben be dankt voor alles wat hij voor de ver eeniging heeft gedaan en wenscht hem toe dat een rustige levensavond hem ten deel valt. In zijn plaats werd als bestuurslid gekozen de heer A. P. Buijs Jaczn. uit Herpt met 76 stemmen, terwijl de ove rige stemmen verdeeld waren, waarbij Jan van Korven uit Herpt de meeste stemmen (44) verwierf. Het lid A. P. Buijs werd met zijn verkiezing gefeliciteerd en nam deze benoeming onder dank aan. Als lid van de Commissie van Toe zicht werd gekozen in de vacature M. van Engelen, die niet herkiesbaar was, Theod. van Beurden uit Haarsteeg. Het voorstel tot bijschrijving van le denkapitaal over 1935 en uitkeering van het ledenkapitaal over 1921, werd na uitlegging door den voorzitter met algemeene stemmen goedgekeurd. Bij de mededeelingen gaf de voor zitter eenige beschouwingbn over de melkbeperking, die 29 December in werking treedt, hij wees er hierbij op, dat men daar rekening mede moet houden, om later niet te veel onge steunde melk te krijgen, wat schade lijk is voor de leden. Hij gaf in overweging om wat meer aandacht te schenken aan den opfok der kalveren, door dezen meer melk te laten drinken, die anders maar voor een luttel bedrag betaald zou worden. Ook raadde hij aan bij de opruiming van de overtollige koeien, goed toe te zien, welke men opruimde. Een besluit hierin zou vergemak kelijkt worden door de deelname aan de algemeene controle die gehouden wordt en welke hij daarom aanbeveel- de. Bij nauwkeurig toezien zou het kunnen gebeuren, dat vier koeien even veel opbrachten als vijf koeien, wat een besparing van voederkosten zou geven. Wil men de controle iets nauw keuriger aanpakken, dan zou men het zoover kunnen brengen, dat men de kalveren zou kunnen laten registree- ren en dat men dan alle stierkalveren aan zou kunnen houden, op welke ma nier men de ondermelk, die anders overtollig zou zijn, dan productief kon maken. De opbrengst der koeien zou ook bevorderd kunnen worden door goed melken, waarom de fabriek gaarne de gelegenheid zal scheppen, bij voldoen de deelname een melkcursus te doen geven. Bij de Rondvraag werden enkele vragen gesteld, die naar genoegen wer den beantwoord. De Geestelijk Adviseur spoorde nog aan tot het goed lezen van het Bonds blad en om gedurende de November- maand de Geloovige Zielen in 't Vage vuur te gedenken. Met een dankwoord sloot de Voor zitter de vergadering, die zich door 'n vlot verloop kenmerkte. SPRANG-CAPELLE (V.m. Sprang). Predikbeurten Zondag 3 Nov. 1935 Ned Herv. Kerk, v.m 9 30 uur U9. W. Bousema. Geref. keik v.m. 9 30 uur en n m. 2 30 uur Us J C Hagen. Woensdag, avund 7 30 uur Us J. C Hagen, dankstond voor het gewas. Gedurende de maand Ociober 1935 werd aan het Hulpposikantoor alhier voor de Rijkspostspaarbank ingelegd f 7933 46 en terugbetaald f 6476 56 CaPELLE. Voor de Ned Herv. gemeente aihier hoopt a.s. Zondag des morgens balt tien en des namid dags half drie op te treden Us. Cuperus. Bij het Utrecht gehouden exa men voor de na akte Schoolraad slaagde onze dorpsgenoote mej H. P Dekkers Pd, onder wij zeres aan de Bijzondere school te v.m. Besoijen. In verband met het 25 jarig be. staan zal de gemengde za .g«•ereeni. ging ,'t Rozeknopjc" a s Woensdag 6 Nov. des avonds in de zaai van den heer L. F. van Dongen, onder leiding van haar directeur, den heer N Snije.s, voor begunstigers en leden een jubileum - uitvoering geven. Het programma voor dezen avond vermeldt behalve verschillende zang nummers ook een paar tooneelstukjes, op te voeren door leden van .Het Rozeknopje". Den leden en donateurs wacht dus een gezelligen feestavond. Naar we vernemen zal het 3e lustrum van het muziekgezelschap .Kunst na Arbeid', dat, zooals we indertijd mededeelden, 1 Dec as. 15 jaar bestaat, in den loop van de maand December met leden en be- gunstigers feestelijk herdacht worden. We hopen hierop te zijner tijd nader terug te komen. CAPELLE. Naar wij vernemen zal de commissie, gekozen door en uit de leden der Ned. Herv. Jonge.

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 13