GEMEENTERAAD DRUNEN ONS De jVIorgenklok TWEEDE BUG, No. 85. Zaterdag 2 Nov. '35. 58e Jrg. Geme.entcbegrooting vastgesteld. De weg verbetering in Elshout. Elshout krijgt waterleiding. Een nieuwe brandweer. Pachtcommissie benoemd. De «raad der gemeente Drunen kwam Dinsdagavond in openbare vergadering bijeen onder voorzitter schap van burgemeester Mr. R. J. Tb. v. d. Heijden. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden ongewijzigd vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. Alle op de agenda vermelde inge komen stukken worden voorkennis, geving aangenomen. 2. Intrekking van de verorde ningen der voormalige gemeente Oudheusden, voor zoover betreft het bij de gemeente Drunen gevoegde grondgebied en toepasselijkverklaring van de in de gemeente Drunen gel dende verordeningen op dat grond, gebied. (De betreffende verordeningen zijn reeds in ons blad van Zaterdag met name genoemd.) De raad gaat met dit voorstel accoord. Gemeenlebeg rooting. 3. Vaststelling gemeentebegrooting 1936. In verband hiermede behan deling van de volgende verzoeken om subsidie a. R.K. Jonge Boerenstand Drunen; b. R.K. Vereen. »Moederschaps- zorg» te Heerlen c. Stichting »Moederheil» te Gin- neken d. R.K. Reclasseeringsvereeniging te 's Bosch e. R.K Militairenvereen. te Venlo; f. Curatorium R.K Handelshooge- school te Tilburg. Enkele van belang zijnde posten zijn door B. en W. in een prae— advies beknopt toegelicht Zoo is o.m. de post betreffende de verpachting van landerijen ver hoogd, tengevolge van de uitbreiding der gemeente. Een vergelijking van de ramingen van vorig jaar en thans zal dit duidelijk maken. Tegenover deze verhoogde opbrengst van land pacht en in rechtstreeks verband met de oorzaak dier verhooging staan de posten grond— en polder- lasten, terwijl laatstgenoemde post ook moest worden verhoogd met het oog op de noodzakelijke verhoo ging van polderlasten, tengevolge van de totstand gebrachte bevloeiings- installatie. Als gevolg van het steeds toene mend aantal werkloozen moet de post kosten van werkverschaffing beduidend worden verhoogd. Hierbij willen B. en W. opmerken dat de uitkeering uit het Werkloosheids- subsidiefonds is geraamd naar de voor 1935 geldende uitkeeringsrege- ling. Thans is evenwel van den Minister van Binnenl. Zaken een circulaire ontvangen, dat de regee ring een herziening van die uitkee. ring overweegt. Indien die nieuwe regeling ongewijzigd van kracht zou worden, zou de uitkeering uit het Werkloosheidssubsidiefonds voor deze gemeente echter rond f4000 minder bedragen dan de gedane raming. B. en W. hebben daarom gemeend tegen de voorgenomen nieuwe regeling bezwaren te moeten inbrengen bij de betrokken ministers. Aangezien zij op hun desbetreffend schrijven evenwel van regeeringszijde nog geenerlei antwoord ontvingen en omdat ook de Vereeniging van Nederl. Gemeenten namens vele gemeenten tegen de voorgestelde nieuwe uitkeeringsregeling bezwaren heeft ingebracht, verwachten zij dat de voorgenomen herziening niet ongewijzigd zal worden doorgevoerd, of dat althans voor de meest gedu peerde gemeenten een afzonderlijke regeling zal worden getroffen. Met het oog hierop hebben zij gemeend voorloopig de raming naar de voor 1935 geldende regeling te moeten handhaven. De belastingopbrengsten konden door uitbreiding van grondgebied en inwoners vanzelfsprekend hooger worden geraamd. Uit een vergelijking van de ramingen van verleden jaar en thans blijkt n.l., dat de totale belastingopbrengst voor 1935 was geraamd op f2u.033.80 en nu voor 1935 op f27.168.39. Belangrijke wijzigingen in de cijfers hebben overigens niet plaats gehad. De post voor werkverschaffing is van 170U0 verhoogd tot f12.000, de subsidie aan Armbesturen van f5500 tot f7000 en de subsidie aan werk- loozenkassen tot f2000, alles in ver band met de toevoeging van Elshout bij Drunen. De post onvoorzien be draagt f 1973.52. De heer van Liempt opent de discussies over de begrooting met de algemeene opmerking dat hij het niet juist vindt dat de nieuwe sala rissen der ambtenaren zijn vastge steld toen de raadsleden van Elshout nog geen zitting hadden. De Voorzitter zegt dat feitelijk niets gebeurd is dan een ambtenaar, die reeds lang als volontair werkte, te bezoldigen, en voorts de moge lijkheid is geschapen van een veld wachter en een vroedvrouw voor Elshout aan te stellen. Er is niets gebeurd waardoor de rechten dei- raadsleden van Elshout zouden zijn aangetast De heer v. Liempt blijft erbij dat naar het Duits van Adolf Schmilthenner door Ottheinrich keek naar den veroor deelde. Die stond geheel alleen. Man nen, vrouwen en kinderen stonden in een grote kring om hem heen, en ke ken hem met angstige ogen aan. De Keurvorst wachtte tot de man naar hem keek, wenkte hem toen met de ogen en verdwenen in zijn kamer. Philip was juist binnen gekomen. „Niemand durft naar boven te gaan", zei hij, „dan zal ik maar 'ns gaan kij ken". „Neen, Philip", antwoordde Ott heinrich. „Jij hebt wel wat anders te doen. Laat twee paarden zadelen: één voor jezelf en één enfin, je weet wel voor wien. Pak z'n spullen bij el kaar en doe er zooveel geld bij, als een edelman nodig heeft om naar Hon garije te reizen. Maak ook kleren voor hem in orde. En als je dit alles voor elkaar hebt, schrijf dan in mijn naam een briefje aan onzen vriend, den ede len Graaf Niklaas Zriny. Zeg hem, dat ik hem een man stuur, die bij hem 'n held moet worden. Verzegel de brief met mijn stempel!" Nauwelijks had Philip de kamer verlaten, of daar trad Sabinus binnen. Hij boog diep. „Wanneer ik de wenk van Uwe Hoogheid goed begrepen heb, dan hebt U mij geroepen. Neemt U mij niet kwalijk, dat ik binnentreed, zonder eerst aangediend te zijn. Maar iedereen wijkt vol afschuw voor me achteruit". „Volg mij!" zei de Keurvorst. Hij bracht den man naar zijn kamer boven. Philip zat aan tafel te schrij ven. „Hier breng ik hem", zei Otthein rich. „Laat hij hier op me wachten". Daarna liep hij door zijn slaapka mer en door de deur, die naar de gang leidde, verder naar de zware deur, die naar de kerk toegang gaf. Hij schoof de grendel terug, opende de deur en het principieel niet juist is zooals de betreffende materie is behandeld. De Voorzitter gelooft dat het sop de kool niet waard is, daar niets gedaan is dan de onmiddellijk noodige voorzieningen te treffen. De heer v. d. Wiel vraagt of de nieuwe veldwachter al benoemd is. De Voorzitter zegt dat de Com missaris dezen functionaris in den loop van 1936 wel zal benoemen. Daarom is een post op de begrooting geplaatst Spr. kan de verzekering geven dat er een tweede veldwachter bijkomt. De heer v. d. Wiel acht de toelage van f35 voor den boschwachter onnoodig. De Voorzitter zegt dat de raad deze toelage indertijd bij de benoe ming van den boschwachter heeft vastgesteld. De heer v. Liempt vindt het ge- wenscht dat enkele lantaarns des nachts blijven branden. De Voorzitter zegt dat de straat verlichting hierop gebaseerd is. Het daarvoor aan te schaffen apparaat is echter zeer duur. Dezen winter zullen B. en W. echter aanschaffing daarvan nog overwegen. De heer v. d. Wiel vraagt of B. en W. den tijd nog niet gekomen achten voor verlaging van salarissen. De Voorzitter antwoordt ontken nend. De heer W. v. d. Wiel vraagt waarom de post wegenonderhoud met f1000 is verhoogd. De Voorzitter zegt dat dit in ver band staat met de wegenverbetering in Elshout. Uit deze post kan de rente en aflossing voor dit werk worden betaald. De heerW. v. d. Wiel protesteert er tegen dat de raad niet gekend is in de post van f300 voor verhoogde polderrechten. Ged. Staten hebben spr. op zijn herhaald schrijven in deze geen antwoord gegeven. De Voorzitter zegt dat deze ver hooging reeds tweemaal in den raad is toegelicht. De hoogere lasten zijn veroorzaakt door de bevloeiings werken. Het voorstel—v. d. Wiel om dezen post met f250 te verlagen wordt niet voldoende gesteund De heer v. Liempt vraagt waarom de vergoeding voor de Commissie tot wering van Schoolverzuim ver laagd is. De Voorzitter zegt dat de werk zaamheden der Commissie zeer gering zijn, waarom de vergoeding kan worden gehalveerd. De heer v. Liempt merkt op dat de Vakschool slechts door 16 leer lingen uit Drunen wordt bezocht en vraagt of daarvoor een uitgave van f2600 wel gemotiveerd is. Spr. ver zoekt dit te onderzoeken. De Voorzitter zegt dat B. en W. daartoe niet bereid zijn daar nog vorig jaar uitvoerig op het nut der school is gewezen. De heer v. Liempt kan van deze besprekingen nog kennis nemen. De heer W. v. d. Wiel vraagt naar de salarissen van vroedvrouw en geneesheer. trad in het schemerdonkere keurvor- stelijke kerkgestoelte. Hij vond in het halfdonker spoedig de ijzeren deur, die naar de toren leidde. Deze ging gemakkelijk open. Vlug steeg hij de smalle trap op en hij elke stap klonk het klokgelui hem luider in de oren. Toen hij in de donkere bovenruimte aangekomen was, riep hij met ge dempte stem: „Is daar iemand?". Hij luisterde scherp. Het touw schoot op en neer en boven hem dreunde de klok. Hij volgde de richting vanwaar het gelui kwam en vond toen de lad der. Hij klauterde naar boven en wachtte een ogenblik. Toen stiet hij met alle kracht hel valluik open en klom naar boven in het helder ver lichte klokgestoelte. „Wel heb ik van m'n leven! Ben jij het meisje?" Veronika zat hoog op een balk. Ze had zich uit de andere touwen een soort van stijgbeugel gemaakt en deze aan het klokketouw gebonden. Zoveel tijd had ze ondertussen kunnen vin den, doordat de klok vanzelf bleef doorslingeren, en nu kon ze voor de afwisseling ook met de voeten luiden. „Genadige Heer!", riep ze. Ineens begreep de Keurvorst alles. „Kom naar beneden, kind!". Veronika sprong naar beneden en begon dadelijk met de handen te lui den. De Keurvorst klom voorzichtig op de balk onder een van de beide klok ken en keek naar boven. „Warempel! O, jij dievegge! Je hebt de klepel eruit gelicht. Waar heb je die gelaten?". „In Uw Kerkestoel onder de voeten- bank ligt-ie". „Jij schelm! En hoe zit dat met die andere klok?". Ottheinrich klom tussen de balken door en keek in de andere „stomme" klok. Toen hij de vermomde klokke- De Voorzitter zegt dat de vroed vrouw f 1300 heeft en de gemeente geneesheer f1500 Dit laatste salaris is met f300 verhoogd. Hierbij is de levering van geneesmiddelen inbe grepen. De heer v. Liempt vraagt of het niet noodzakelijk is een steunrege ling in het leven te roepen voor hen, die niet geschikt zijn voor de werkverschaffing. De rijksbijdrage in de steunverleening is even hoog als in de werkverschaffing, zoodat er voor de gemeente geen extra kosten aan verbonden zijn. De Voorzitter zegt dat B. en W. dit herhaaldelijk hebben overwogen, doch zij zijn van meening dat dit niet noodig is. Werkloozen dieniet geschikt zijn voor de werkverschaf fing krijgen lichter werk, en de enkeling, die ook daarvoor niet ge schikt is wordt afdoende geholpen door het Armbestuur. Wanneer het noodig blijkt tot een steunregeling over te gaan zullen B. en W. dat voorstellen. De heer W. v. d. Wiel hoopt dat B. en W. een steunregeling zullen ontwerpen Hij acht dit volkomen noodzakelijk, vooral daar de steun van het Armbestuur niet toerei kend is. De heer v. Oers is het daarmee eens. Op een vraag van den heer van Liempt zegt de voorzitter nog dat aan het tegenwoordige object der werkverschaffing nog 1 jaar gewerkt kan worden. Over nieuwe objecten zal de raad worden gehoord. De heer v. d. Wiel vraagt inlich tingen over de verlaging van de subsidies van werkloozenkassen. De voorzitter zegt dat deze ver laging mogelijk was, gezien de lagere uitgaven in 'tafgtloopen jaar. Het uitgetrokken bedrag zal vol doende zijn. De heer de Wijs wil den ambte naar der arbeidsbemiddeling ont slaan en in de plaats daarvan een secretarie-ambtenaar met dit werk belasten De voorzitter zegt dat het niet goed doenlijk is een ambtenaar zonder meer te ontslaan De heer v. Oers zegt dat de cor respondent zijn werk niet goed doet. De voorzitter zegt toe dit te on derzoeken. Is dit het geval dan zou het een reden voor ontslag zijn. Voorts worden op v rzoek van sommige leden nog enkele toelich tingen door den voorzitter gegeven. De begrooting wordt zonder hoof delijke stemmig vastgesteld. Bouwverordening 4. Vaststelling wijziging bouw verordening. Deze wijziging is slechts van redactioneelen aard. De heer W. v. d. Wiel zegt dat B. en W volgens deze verordening de menschen tot aansluiting bij de waterleiding kunnen verplichten. Daarom is spr. tegen deze veror dening. De voorzitter zegt dat de betref fende bepaling alleen geldt voor nieuw te bouwen woningen Ook de verplichting tot het aanbrengen van een brievenbus geldt slechts klepel zag, brak hij in een vrolijk la chen uit. „Wanneer heb je 'm dat allemaal gelapt?". „Vannacht". De Vorst kroop weer uit de balken en keek door een galmgat naar buiten. „Nou nog mooier! Alles is zwart van de mensen. De ganse stad is op de been. Nou, kleine zeg eens, hoe heet je?". „Veronika". „Hoor 'ns, Veronika! Ga jij nou eens vlug naar beneden en haal die klepel op. Ik zal je intussen wel af lossen". Het meisje lachte begrijpend, en in een ogenblik was ze verdwenen. Nu ging Ottheinrich het touw be dienen. Hij was een sterke man, de klok begon nog harder te luiden en van beneden klonk t' angstgeschreeuw der vrouwen naar boven. Het duurde niet lang, of daar kwam Veronika puffend en blazend het lad dertje op. De Keurvorst keek over z'n schouder naar haar, greep het touw met zijn linkerhand en zei: „Vlug!, hang de klepel op z'n plaats". Veronika wipte zo vlug als een vo geltje tussen de balken, tilde het sta len voorwerp op, en even later zei ze: „Zo, die knaap hangt weer". „Maar ook vast?". „Ja, net zo als straks". „En nou, Veronika, maak hier vlug deze strik los van het touw. Leg 'm op de grond! En nou die rommel uit de andere klok. Heb je geen mes bij je? Haal mijn dolk maar uit de schede!". Veronika trad op den Vorst toe en greep zijn dolkmes. Toen ze die in haar hand hield, keek ze den Vorst met eigenaardige ogen aan en zei „Maarehhij blijft toch in leven?" „Zeker, zeker! Maar maak nou voort!". voor nieuwe woningen. De heer van Drunen klaagt ovei de rigoureuze toepassing der bouw verordeningen. Zelfs de kleinste gebouwtjes, zooals kippenhokken e.d., moeten hier aan de verorde ning voldoen. De Voorzitter zegt dat B en W de verordening soepel toepassen. Waar kleine gebouwtjes bezwaren voor de buren opleveren moeten B en W de verordening toepassen; van dezen plicht kunnen B en W niet afwijken. Spreker is zich niet bewust dat ooit iemand is lastig gevallen over kleinigheden. De heer van Drunen kan zich niet vereenigen met de toepassing der verordening zooals die hier gebeurt. Het voorstel wordt verworpen met 6 5 stemmen; voor de heeren van Liempt, de Wijs, Klijn, van Halder en Muskens. De Voorzitter zegt dat dit besluit niet pleil voor het verstand der leden; met dit besluit bereikt men alleen dat de verordening niet vol ledig is. 5. Vaststelling wijziging politie verordening. De heer W. van de Wiel kan de wijzigingen in deze verordening niet uit elkaar houden, zoo talrijk zijn ziJ* De raad gaat met de wijziging accoord. De Voorzitter begrijpt niet waarom de raad ook dit voorstel niet afstemt. De heer W. v. d. Wiel U moet niet hatelijk worden, dat doen wij ook niet. Wij hebben^ het recht iets te verwerpen. 6. Wijziging verordening regelende den rechtstoestand van den Secreta ris, den Ontvanger en de ambtenaren van den Burg. Stand. B enW stellen voor enkele onbetee- kenende wijzigingen aan te brengen volgens wensch van Ged. Staten. De heer W. v. d. Wiel wil dit voorstel aanhouden opdat de raads leden de wijzigingen kunnen bestu- deeren. De Voorzitter zegt dat't overbodig was van deze wijzigingen een prae. advies te maken. De wijzigingen hebben ten raadhuize ter visie gelegen. De heer v. d. Wiel protesteert er tegen dat de voorzitter hem niet voldoende laat uitspreken. Spr. meent het volste recht te hebben zijn voorstel te doen. De heer v Oers steunt het voorstel v. d. Wiel. Het voorstel van B en W wordt aangenomen met 74 stemmen; tegen v. d. Wiel, v. Oers, v. Drunen en v. Herpt. Waterleiding in Elshout 7. Uitbreiding waterleiding naar het dorp Elshout. In vliegende vaart sneed Veronika de touwen stuk en wierp ze de een na de andere de Keurvorst voor de voe ten: het vloerkleed, het doek en de andere dingen, de overige touwen het laatst. „Wat is dat daar voor 'n ding?", vroeg de Keurvorst, terwijl hij met z'n voet er naar wees. „Dat is de voetenzak van Uwe Hoog heid. Ik heb 'in uit Uw kerkestoel ge haald". Daar kreeg Ottheinrich zo'n lacli- kramp, dat hij 't touw loslaten moest. Dadelijk sprong Veronika erop af en luidde en luidde Weer. De Keurvorst bedaarde weer. Wordt vervolgd. RAADSELS. Oplossingen vorige week. 1 De nul 2 Pannekoeken. 3 De naald. 4 Noordbrabant. 5 In het wijwatervat. Een spreekwoord van 21 letters, en waarvan de eerste letter van boven naar beneden gelezen het geheel vormt. 1. boomvrucht 2. gedachtenis 3. edelman 4. zwemvogel 5. voldaan 6. getal 7. weinig 8. merkteken 9. verkeer 10. verstoten 11. ladder 12. gehoor 13. gebeurd 14. oudste 15. later 16. treurig 17. boot 18. muntstuk 19. koopman 20. vlijtig 21. haat De Echo van het Zuiden. JAN DE JONGE. WAS-en W BI MG MACH IN ES

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 5