Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. EEN LIEFDE IN CHINA EERSTE BLAD. FEUILLETON .NGDBDBR4BAND" c^WMLWIJKhs? BINNENLAND. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. ZORGEN VOOR DE JEUGD. WAPENSTILSTANDSDAG. NUMMER 87. ZATERDAG 9 NOVEMBER 1935. 58c JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. traiicu ie zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.4Ü. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zyn. Reclames 40 cent per regel. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. De jeugdwerkloosheid komt meer en meer in de belangstelling te staan, nu men is gaan inzien dat deze werkloos heid een permanent karakter dreigt aan te nemen, waardoor het moreel van een heele generatie dreigt te wor den ondermijnd. Het is een gelukkig feit, dat men tot het inzicht is geko men, dat krachtig moet worden inge grepen om de ernstige gevolgen te voorkomen. Een resultaat van vruchtbare samen werking in dezen geest is het werk kamp voor jeugdige werkloozen te Rumpen in Limburg, dat Woensdag door Minister Slingenberg geopend is. Juist het feit, dat dit kamp is inge richt door katholieke en protestant- sche organisaties gezamenlijk, stemt verblijdend. Daaruit blijkt dat geheel het christelijke volksdeel den nood van onzen tijd begrijpt en dat men over kleine onderlinge verschillen heen de principieele eenheid ziet, die in dezen tijd meer en meer wordt op den voor grond geschoven. Deze samenwerking is, vooral in streken als de onze, waar de bevolking gemengd is, brocdnoo- dig, wil men met succes den strijd aan binden tegen de moreele verwording. Hier moet men niet naast elkaar elk voor zich hetzelfde doel trachten te hereiken, hier moet men met elkaar werken. Deze samenwerking, geboren uit het gemeenschappelijk aanvoelen van den nood, moet o.i. tot goede resultaten kunnen leiden, mits de leiding van 'n dergelijk gemengd werkkamp haar taak begrijpt, vooral in de uren die in het kampleven aan de geestelijke vor ming der jeugdige arbeiders wordt gewerkt. Laat men vooral bij deze jon geren de gedachte inhameren, dat zij tot de groote christelijke eenheid be lmoren. Die eenheid uit zich weliswaar nog lang niet op alle gebied. Integendeel, er is in deze nog veel te doen. Maar de van „De Echo van het Zuiden". Uit het Engelsch, door BEN BOLT. Nadruk verboden. 36. Het wapen kwam niet neer. Juist terwijl het achterwaarts gezwaaid werd, was er plotseling een geluid bij een der vensters. Iemand snelde aan Kathleen voorbij, een schaduw slechts, en in het volgend oogenblik gaf een lange man in Chineesche kleedij den mandarijn een verschrik- kelijken slag met een knods. Li- Weng-Ho zeeg terstond ineen; het zwaard viel kletterend tegen een ta fel en toen met een plof op den grond. Dick Forsyth's fluisterende stem werd hoorbaar. Ching? Ja, dokter Forsyth. We moeten hier weg, zoo gauw mogelijk. Maar eerst moeten we deze twee knevelen en beletten geluid te geven. Liever doodmaken Neen, Forsyth's weigering klonk beslist genoeg. Hij had het zwaard opgepakt en sloeg er nu mee naar het gordijn. Toen het van de ivoren rin gen naar beneden viel, smeet hij het naar Ching. samenwerking, die tot de vorming van dit kamp leidde, is reeds een goed tee- ken, dat wijst op een streven in de goede richting, op een begrip van we- derzijdsche afhankelijkheid in den strijd die gevoerd moet worden tegen de voortschrijdende ontkerstening. Ook de plannen, die de regeering vorige week besproken heeft met de afgevaardigden der provinciale bestu ren, openen goede nieuwe perspectie ven. Naar hetgeen daarvan is bekend geworden, overweegt de Minister een regeling in het leven te roepen, waar door jeugdige werkloozen in de be drijven zullen worden opgenomen ten einde daarin te worden opgeleid en straks, als de arbeidsmarkt minder overvoerd zal zijn, zich als volwaar dige arbeiders te kunnen aanmelden. Overheidsorganen zouden hierin dus moeten voorgaan en natuurlijk dient er streng tegen te worden gewaakt, dat de regeling niet wordt uitgebuit om door het aanstellen dezer krachten volwaardige arbeiders te kunnen ont slaan. Willen deze plannen in hun uit voering slagen, dan zal dan ook de eerste vereischte zijn: de medewerking der werkgevers. En waar het een zoo eminent belang betreft, dat tenslotte ook op de toekomstige ontwikkeling der industrie zijn terugslag moet heb ben, mag er geen twijfel bestaan aan den goeden wil der industrieele leiders. Wanneer we thans jaarlijks op den llen November den wapenstilstand herdenken, welke een vierjarigen vol kerenmoord besloot, dan is dat niet om den uitslag van den wreedsten strijd, welke de geschiedenis heeft ge kend, te vieren, maar om de mensch- lieid te herinneren aan haar plicht om voort te bouwen aan een vrede, waar van de grondsiag werd gelegd op de puinhoopen van den oorlog. Méér dan Wapenstilstandsdag is de 11e November dan ook Vredesdag. Op den llen November van het jaar 1918' was heel de wereld het eens over één gedachte: voortaan mag het slechts vrede zijn. Naar die gedachte verwijst de 11e November ons jaar op jaar te rug. Velen zijn den eed, dien de men- schen in 1918 bij het sluiten van den wapenstilstand hebben afgelegd, nim- Li Weng-Ho, vlug. Hij trok nog een zijden voorhang naar beneden en begon «elf Ah Yeo te binden en een prop in den mond te sloppen. Hij was eerder klaar dan Ching, die blijkbaar zijn taak grondig wenschte te verrichten. Zoo is het voldoende, Ching. We zullen ze daar achter het scherm de- poneeren. Snel sleepten ze de bebustelooze Chineezen naar het scherm en door dit nog een weinig te verplaatsen, zorg den zij dat de beide mannen volko men verborgen waren voor iedereen die in de kamer zou kijken. Daarop keerde Forsyth zich naar het meisje. Nu moeten we gaan, lieveling. Ik wijs den weg, verklaarde Ching. Heb touw aan de muur. Ze gingen door de open deuren, Ching voorop, en Forsyth met zijn arm om het meisje, dat over haar heele lichaam trilde liepen ze den tuin dooor. Voor zoover zij konden zien lag de Yamen verlaten, maar in de lucht boven Pi-Chow was de weerschijn van vele lantaarns en door de stilte van den avond klonken de exotische tonen van Chineesche muziek en het gerom mel van trommels. Forsyth dankte zijn gelukkig gesternte, dat de be dienden van het paleis waarschijn lijk nog verscheidene uren in uitge laten pret zouden doorbrengen en de mandarijn en zijn secretaris zoo doende waarschijnlijk pas den vol genden morgen zouden worden ont dekt of vermist. Met behulp van het touw, waar- mer vergeten. Hun idealen hebben de volkeren bezield en de staatslieden ge dreven. Ze hebben steenen gedragen naar de fundamenten van het Vredes- statuut; ze hebben den Volkenbond helpen bouwen en ze hebben in plech tige verdragen de regeeringen aan el kaar laten beloven, dat ze immer en altijd arbitrage zouden stellen in de plaats van het geweld. Oud-strijders •allër landen hebben elkaar de hand gereikt en aan elkan der beloofd, dat ze hun kinderen zou den afhouden van nieuwen broeder strijd en broedermoord. De Vlamingen, die in en na den oor log dubbele smarten hebben gekend: 't geweld van de vreemde indringers en het verraad van België aan hun zaak, zij hebben op den grond, welke van Vlaamsch bloed werd doorweekt, een zuil ten hemel geheven en daarop het kruis van Christus, het Kruis des Vre- des geplant, opdat hun kinderen en kindskinderen zich den oorlog zouden herinneren. En hun boodschap aan deze nazaten hebben ze doen beitelen in het harde graniet: „Vlaanderen voor Christus! Nooit meer oorlog!" Wat diepe zin ligt in die woorden: „Vlaanderen voor Christus! Nooit meer oorlog!" Godvruchtige mannen heb ben ons hier den weg gewezen naar den vrede: als we leven naar Christus, ais we Zijn gebod" van naastenliefde onderhouden, dan zal er geen oorlog voor de onvolprezen Ching had ge zorgd konden zij zonder veel moeite over den muur komen. Aan de an dere zijde stootte Forsyth op een om vangrijk voorwerp, dat hem den weg versperde. Wat Draagstoel, lichtte Ching in voor de dokter zijn zin kon afmaken: Voor Missie Barrington. Dames loopen niet vlug en lang, u en ik dragen. Forsyth dacht snel na. Kathleen zou hoogstwaarschijnlijk wel vlug en lang kunnen loopen.. Ching, rede- neerende naar zijn kennis van Chi neesche vrouwen, had natuurlijk ge meend, dat dit niet het geval zou zijn en de draagstoel zou een hindernis kunnen vormen om in het gewenschte tempo vooruit te komen of dekking te zoeken. Maar aan den anderen kant zou het vervoermiddel voor de eerste étappe van den tocht, als ze nog niet achtervolgd zouden worden, goede diensten kunnen bewijzen en wanneer de jacht eenmaal werd ingezet, wat ze ker zou gebeuren, zou de beschrijving van het voortvluchtige drietal niets omtrent een draagstoel vermelden, ze konden het ding altijd achterlaten wanneer het noodig bleek. De voor- deelen schenen grooter dan de bezwa ren en Forsvth verzocht het meisje in te stappen. Neen, nu niet protesteeren, liefste, weerde hij af, toen het scheen alsof zij tegenwerpingen wilde maken. Ching en ik kunnen er allebei best te gen en we hebben op het oogenblik geen tijd voor discussies. Kathleen legde zich bij zijn beslis sing neer. Vlug hielp hij haar instap- meer wezen. Inderdaad, als niet alleen Vlaan doren, maar heel de wereld, al ware het maar dat deel, hetwelk zich chris ten-wereld heet oprecht zich keerde tot Hem, Die ons den Vrede heeft ge bracht, dan zou er slechts vrede kun nen zijn. Want al wat Christus gepredikt heeft was Liefde en Hij stierf om ons den vrede te kunnen geven. Over een goede maand zullen de Kerstklokken weer luiden om voor de menschheid de Vredesboodschap te herhalen, welke bijna 2000 jaren ge leden aan de wereld werd gebracht. Twee duizend jaren En toch dondert het kanon weer in Afrika en zaait een christen-volk dood en vernieling in vreemd gebied! Is dat dan niet het fiasco, zoo vragen velen twijfelend en anderen vragen dat hoo- nend, van het Christendom? In zekeren zin: van het christen dom, ja! Maar niet van de christen leer! Als menschen en volkeren hun chris ten-zijn meer belééfden dan beleden, dan zou het vredesideaal benaderd zijn, want Christus is Liefde en Zijn gebod is Vrede. En niemand kan den vrede dienen door de oprechte christelijke -gedach ten te ondermijnen; de vrede kan slechts groeien uit ons beter christen zijn. We zeiden het hiervoren, hoe de we reld 17 jaar geleden van den vredeswil was bezield en dat sindsdien aan dien vrede werd gebouwd. Volkenbond, In ternationaal Hof van Arbitrage, Locar no, enz., waren de eerste der tot stand gekomen samenstellende deelcn. En dat allesligt nu, niet na 2000, maar na slechts 17 jaren, vrij wel in puin. MenschenwerkHet leger der vredesidealisten slinkt van dag tot dag. Het leed raakt vergeten, heb- en wraakzucht herwaken. Maar de boodschap van Bethlehem, al is die dan 2000 jaar oud, zal straks weer klinken en duizenden zullen die boodschap wederom verstaan. Boven het gedonder der kanonnen uit. Alle vredeswerk der menschen on dervindt de terugwijzing naar de Stal der Geboorte van den Vredesvorst. Wat in Versailles, Genève, Den Haag en Locarno werd ondernomen en thans reeds scheurt en kraakt, kan nog tot grootsche zaken des vredes groeien als het wordt bezield met het ware christelijke element, dat wangunst, wraakgedachte en hoovaardig superio riteitsgevoel onderdrukt en uitbant. Christenmonden spreiden vaak slechts verwarring, maar christen-harten wek ken vrede. En wie twijfel en misnoegen zaaien in christen-harten, die kunnen geen ware vredes-idealisten zijn. De uit komst der wereld ligt bij Hem, Wiens gebod Liefde is. De neeryang van liet openbaar ondemijs De openbare school te Krabben- dijke is de laatste jaren steeds sterk achteruit gegaan en van een school met 6 leerkrachten gedaald tot een, die een éénmansschool zou moeten worden. Intusschen is er thans een vacature els hoofd aan die school. Een en ander schijnt B. en W. aanleiding te geven, opheffing van de school te overwegen. De herziening van de Grondwet. In een nota naar aanleiding van het verslag over hoofdstuk I der rijksbegrooting 1936deelt de minister van financiën ter vo doening aan den in het verslag geuiten wensch, mede, dat de regeering voornemens is o m. een wijziging te bevorderen van de artt. 7 en 194 der Gi ondwet. Zij wenscht ook het vraagstuk der z.g. revolutionaire volksvertegen woordigers in de herziening te be trekken. 'n „VELO" TAFELBILJART brengt gezelligheid in huis, is van hoogste kwaliteit, belastingvrij en ongelooflijk goedkoop! pen, schoof de gordijnen dicht en l ichte zich daarop tot Ching. Naar de heuvels, Ching, we moe ten in de richting Yunnan. Daar zijn hospitalen en Li-Weng-Ho zal ons zoeken in de richting van de rivier. De Chinees betuigde zijn instem ming met dit plan; ze tilden den draagstoel op en begonnen hun tocht, de draagarmen over hun schouders. Zij volgden het pad, waarlangs For syth uit zijn schuilplaats het land volk naar Pi-Chow had zien trekken vroeger in den schemer, en waren zoo gelukkig dit nu vrijwel verlaten te vinden. Het licht van lantaarns ter rechter en linkerzijde van hen verried de aanwezigheid van enkele boerde rijen, maar het duurde niet lang of ze hadden de laatste hofsteden achter den rug. Langzamerhand begon het pad te stijgen, ze naderden, veronder stelde Forsyth met een opgelucht ge moed, den voet der heuvels. Nu hij het gevoel had dat zij veilig konden praten, stelde Forsyth den Chinees een vraag. Waar was je gebleven, Ching, nadat ik je in het gedrang bij de Yamen kwijt raakte? Zag opeens mijn broer. Wist niet hij in Pi-Chow is, en ik achter hem aan en spreek met hem. Hij rijke man tegenwoordig en heb geld van hem geleend; draagstoel ook, touw ook. Hij is niet vergeten hoe vader gedood en wil ook wel Weng-Ho hak zetten, maar hij te bang om zelf wat te doen. Ik zei dat u terugbetaald wat ik ge leend, dokter Forsyth. Ja, dat komt wel in orde. Maar hoe ben je zoo zonder ongelukken op de Yamen gekomen? Toen ik u kwijt was tusschen de kramen en niet terug vinden kon, ik denk dokter Forsyth gaat alleen naar de Yamen en probeert Missie Barrington te redden. Leen stoel en touw en ik ook naar de Yamen. Klim over den muurzie licht in een paar kamers en kijk. In de eerste ka mer is niemand en dus stil als slang naar de andere kruipen. Hoor stem men, lig plat op den grond en wacht. Opeens stem van Li-Weng-Ho, dan andere stem en ik denk, dat dokter Forsyth, misschien heeft hij mij noo dig. Dus ik kruip naar voren en kijk in de kamer. Ik zie Missie Barrington eerst, zij is heel bleek; dan zie ik Li-Weng-Ho en ik weet direct wat aan de hand is hem niet aanstaat, en dan zie ik u en ik blij want u heeft zwaard in uw hand en denk u dien duivel nu doodmaken. Ching gaf daarop in zijn schilder achtig taaltje een relaas van het ge beurde in de kamer en van zijn ver schijnen als een deus ex machine op het hachelijkst oogenblik. Het komt me voor, dat ik een heeleboel aan je te danken heb, Ching, verklaarde de dokter, toen zijn reisgezel uitgesproken was. Misschien, dokter Forsyth. Maar nu nog niet over spraten. Nog altijd gevaar. En of! We kunnen er wel op re kenen, dat wanneer Li-Weng-Ho ver lost is, hij onmiddellijk een achter volging zal beginnen met grof geschut en een net zal spannen over de heele provincie om ons te vangen. Wordt vervolgd. De Echo van het Zuiden, Waalwyiisclie en Lanptraatsche Couranti MAATSCmPPy VAM VIRZEKERiMG OP HET LEVEfl TPf Verkri|gbaar ln onze 100 filialen In Nederland V LLw Contant^ betaling geen vereischtel ff

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 1