Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. EEN LIEFDE IN CHINA FEUILLETON maf Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. EERSTE BLAD. foetbal, honden- en duivensport zullen bij Politieverordening op Zondag verboden worden. MER 88. WOENSDAG 13 NOVEMBER 1935. 58c JAARGANG. Nalwybschc en Langstr#ats«lie Courant, Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. iranco ie zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: VVAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN Telefoon No. 38 Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrydag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Reclames 40 cent per regel. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Gemeenteraad Sprang-Capelle. De Raad dezer gemeente kwam op rijdag 8 Nov., des avonds half 8 in jenbare vergadering bijeen. Opvallend was de over-groote pu- lieke belangstelling, speciaal van de jde der voetballers. De publieke tribunes bleken veel te lein om al deze belangstellenden een laatsje in de raadzaal te verschaffen. Voorzitter de Edelachtb. Heer Bur gmeester. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering orden ongewijzigd vastgesteld, doch aar aanleiding van een verzoek in de Diige vergadering gedaan door den eer Jac. Vos, om voortaan 's avonds vergaderen, merkt de heer Micliaël dat het voor velen erg bezwaarlijk iJ zijn om 's avonds half 8 te verga- eren. Persoonlijk zal hij dan niet al- jd present kunnen zijn. Zoolang spr. aadslid is, zijn de vergaderingen des ïiddags gehouden en zulks zou voor e meeste leden het gemakkelijkst nit- omen. De heer Verheijden wijst er op, dat ij in de vorige vergadering reeds zijn landpunt heeft uiteengezet. Ook hij al, vooral in den winter, niet altijd i avonds met de fiets van Capelle af unnen komen. Hij meent dat de Raad net dat voorstel overrompeld werd. De Voorzitter merkt op, dat in de "orige vergadering slechts één der le ien zich tegen avond-vergadering ver jaarde, n.l. de heer Verheijden. De nderen hebben naar spr.'s meening tilzwijgend toegestemd. De heer Mi- hael heeft nog wel opgemerkt dat ze an maar geen raadslid moesten wor- van „De Echo van het Zuiden". Uit het Engelsch, door BEN BOLT. Nadruk verboden. Ching, die opnieuw betreurde dat dé dokter geen korte metten met den man darijn en zjjn secretaris had gemaakt, beaamde dit volkomen en gaf als zijn Nening te kennen dat ze den tocht den frheelen nacht moesten voortzetten, om, E's het licht werd, een plekje te zoekón, 'aar zij zich konden verbergen. Ze waren tot aan de eerste, lage heu- els genaderd en kwamen aan een punt, fvaar de weg over ging in een lange, Moeizame traphelling. De steilte deed hijne het heel gewicht van draagstoel en Passagier op de schouders van Forsyth |di ukken en de dokter dankte den hemel -toen hij, buiten adem en hijgend bij een bocht in het pad een plaats ontdekte l^aar zij den draagstoel konden neerzet- (ten. i ■Toen het primitieve vervoermiddel op l'len grond stond, werd het gordijn ter- i'ijde geschoven en verscheen het hoofd Span Kathleen. I Dokter Forsythbegon zij, jniaar de dokter viel haar onmiddellijk l"1 de rede: Ik heet Dick! Ja, antwoordde zij met een lachje, Ijk herinner me, dat U me eens verteld "eht, dat Uw goede vrienden U Dick |noemden. j Je wou me vragen, Kathleen? JaDick! De intieme naam l^'crd uitgesproken met een verlegen "«arzeling, die nauwelijks luider deed 'nken dan een fluistering. Ik wilde vragen waar we waren. den, doch dat achtte spr. nog geen pertinente verklaring tegen het voor stel. Spr. meende daarom het best in den geest van den raad te hebben ge handeld door de vergadering 's avonds te houden. Persoonlijk vergadert hij ook liever des middags. De heer Vos vindt half 8 nogal laat en zou dit liever op half 7 gesteld zien. De heer Michaël zou, om alle moei lijkheden te omzeilen, in den winter des middags vergaderen. In den zomer is het geen bezwaar dit 's avonds te doen. De heer Timmermans begrijpt niet, waarom nu weer zooveel woorden ver spild moeten worden aan een kwestie, welke in de vorige vergadering met 10 tegen 1 stemmen is aangenomen. De heer Jac. Vos zegt, met genoegen te hebben gezien, dat reeds na de eer ste vergadering rekening is gehouden met den wensch van de arbeiders, die als ondergeschikten des middags niet licht in de gelegenheid zullen zijn om ter vergadering te komen. Na nog enkele opmerkingen wordt de discussie hierover gesloten. 2. Ingekomen stukken. Proces-verbaal van kas-opname bij den gemeente-ontvanger. Schrijven van Ged. Staten, houden de goedkeuring der Gemeente-begroo ting 1935. Schrijven van de Waterleiding Mij. houdende afschrift van de brieven ge richt aan de burgemeesters van Geer- trüidenberg en Waspik, inzake de be kende kwestie. Mededeeling van Ged. Staten dat weer enkele gemeenten zijn toegetre- We zijn juist bij het begin van die heuvels. En zooals ik zie staan we hier op een van die ellendige, lange hellingen. Ik stap uit en ga verder loopen. Ik kan werkelijk niet toestaan, dat Ching en jij zich zoo moe maken. Het is heusch niet zoo erg, Kathleen. We kunnen jouw gewicht best aan. Je kunt praten wat je wilt, ik ga loopen, hield ze vol. i Ik zou me op een heuveltrap als deze zelfs niet door koelies laten dragen, bovendien kunnen we niet samen pra ten als ik in den stoel zit, en ik wou wel eens wat van jullie avonturen hooren. Je begrijpt toch zeker wel, dat ik brand van nieuwsgierigheid om gewaar te wor den hoe je op die jonk van Li-Weng-Ho kwam en hoe je het gelukt is te ontsnap pen en Pi-Chow te bereiken. Ze sprong op den grond, en toen Ching en Forsyth den thans veel lichter geworden draagstoel op hun schouders namen, stapte zij naast den dokter voort, gelijk met hem op. Vertel me nu alles Dick! Hij gaf een levendig verslag van de gebeurtenissen sedert het ontvangen van haar briefje, en zyn verhaal was nog niet geheel geëindigd, toen ze de bo venste ruwe treden beklommen. Eens klaps liet Ching, die voorop liep, een lichten waarschuwenden kreet hooren. Wat is er? vroeg Forsyth direct be zorgd. Daar voor ons vuur. Lijkt kamp vuur. Een oogenblik later zag ook Forsvth het, een klein rond vuur, terwijl op den achtergrond de omtrekken van een tent zichtbaar waren. Wat kan dat zijn, Ching? Weet niet. Kan niet zeggen tot wij zien. En stilstaanden staarden zij alle drie in de door het vuur verlichte duisternis naar de silhouet van die onheilspelende tent. i HOOFDSTUK XVIII. LANGS HET BERGPAD. Een paar minuten beraadslaagden de vluchtelingen, tot Ching aanbood op vtr- den tot het streekplan. Verzoek van de vereeniging voor Chr. Middelbaar- en Hoogér Onderwijs te Dordrecht om een bijdrage uit de gemeentekas voor een leerling uit deze gemeente, die deze school bezoekt. Op voorstel van B. en W. wordt dit verzoek ingewilligd. De Zondags-heiliging. Verzoek van de Ned. Herv. gemeen te te Capelle om de gemeentelijke ver ordening zoodanig te wijzigen, dat op Zondag geen voetbal-, honden- en dui vensport mag plaats hebben. Een ad- haesie-betuiging met dit verzoek is ontvangen van de kerkeraden der Ge reformeerde Kerk te Sprang, de Geref. Kerk te Vrijh.-Capelle en de Ned. Her vormde Gemeente te Sprang. De Voorzitter stelt namens de meer derheid van B. en W. voor aan dit college op te dragen een wijziging dei- verordening te ontwerpen, zooals in bedoeld adres wordt gevraagd. De heer Michaël vraagt of dit ver zoekschrift wel in behandeling kan worden genomen, daar het ongezegeld is. Mogelijk is dat niet noodzakelijk, doch er wordt z.i. toch een gunst in gevraagd, al wordt er dan ook geen geldsom in genoemd. De Voorzitter zegt, dat het adres niet kenning uit te gaan. Forsyth stemde toe en toen zijn trouwe lijftrawant weg glipte, bleef hij, met den arm om Kath leen naar het vuur kijken. Het kunnen geen mannen van den Yamen zijn, meende het meisje, want ik heb Li-Weng-Ho order hooren geven, dat niemand in den particulieren vleu gel van den Yamen binnen mocht gaan en Chineesche bedienden zijn de gehoor zaamste ter wereld. Het zal nog ver- scheidenen uren duren, voor er van eenige vervolging sprake kan zijn. Ik hoop het, was het wederwoord, en het is een geluk dat we niet veel spo ren hebben achtergelaten. Het zal zelfs Li-Weng-Ho met alle hulpmiddelen waarover hij beschikt, eenigen tijd kos ten om ons spoor te vinden, tenzij wij den tegenvaller mochten hebben iemand te ontmoeten die hem het nieuws over brengt. Hij zweeg eenige oogenblikken; toen. Je zegt, dat je Li-Weng-Ho de order hebt hooren geven. Wanneer was dat? Hoorde je die gong? Ja, dat deed mij den angst om het hart slaan. Het was toen. Ik had schoenen en een mantel gehaald zooals we afgespro ken hadden en op den terugweg ont moette ik Li-Weng-Ho. Ik was vreeselijk geschrokken, want ik wist niet, dat hy thuis was. Hij moet thuis gekomen zijn terwijl wij met elkaar praatten. We hebben ont zettend geboft, dat hij ons toen niet ver rast heeft. Ja, gaf Kathleen toe. Toen ik hem zag, was ik gewoon wanhopig. Ik wou je waarschuwen, maar wist niet zoo gauw hoe ik dat doen moest. Maar opeens kreeg ik een idee. Ik had den mantel over mijn arm en daaronder myn kleinen handkoffer en schoenen, en toen hij op me toe kwam, klaagde ik over de warmte en zei, dat ik even naar buiten wilde gaan in zijn particulieren tuin. Hy stond erop mij te begeleiden en daarop wandelde ik langzaam naar de kamer waar jij achtergebleven was, luid pratend om jé te waarschuwen en in de hoop, dat je een goed heenkomen zou zoeken. Ik was ontzettend angstig over je. En ik over jou. Maar ik zou niet gezegeld behoeft te zijn. Z.i. wordt er geen gunst gevraagd en deze zou een waarde van minstens 1000.moeten hebben. Verheijden: Met verbazing heb ik kennis genomen, dat de Kerkeraad zich gaat bemoeien met Gemeentezaken. Heeft de Gemeenteraad zich ooit be moeid met kerkelijke aangelegenhe den? Men zou kunnen spreken van 'n Staat in den Staat. Mijn Grootvader en Vader, orthodoxe Wethouders van Ca pelle, hebben een dergelijk verzoek evenmin als ikzelf in mijn meer dan 25-jarig raadslidmaatschap, te behan delen gekregen. Het meest frappeerde mij nog dat men dit kattebelletje liet teekenen door een ernstig ziek zijnde Ouderling, verpleegde in het R.K. Groot Ziekenhuis te 's-Hertogenbosch, hoewel mij gezegd was, dat het onein dig beter was, dat de kerk in haar eigen belang er buiten moest blijven. Wie in deze zaak op zoo infaam on- kiesche wijze de hoofdschuldige is, laat mij koud. Ik kwalificeer deze daad als eene specifiek Calvinistische inquisi tie. Calvijn was in zulk een zaak nog een Heer contra een gezond servet. Wenscht men Zondagsrust of -hei liging, laat dan de Christelijke Regee ring in Den Haag den Engelschcn Zon dag invoeren. Men meet alsdan met gelijke maten. Wordt deze eventueel in Nederland ingevoerd, ik zal er per soonlijk geen woord over kikken. Tot goed begrip diene, dat ik per soonlijk in mijn geheele leven bijna, nooit op Zondagen plaatsen van ver maak bezocht, omredejn men dit in het ouderlijk huis liever niet had. Verbo den was het evenwel niet. Plaatselijk wil ik even memoreeren, dat ik volgens de onderteekenaars wel eens een enkele maal mij bezondigd zou hebben, door in den zomer op de buitenplaats van wijlen mijn oom Bur gemeester Vermeulen in mijn jeugd in den tuin aan den openbaren weg gecro- quet te hebben. Predikanten of Ker keraad, hier steeds orthodox, hebben nooit of nimmer hierop aanmerkingen gemaakt. In mijne jeugd woonden deze ortho doxe Burgemeester met zijn echtgenoo- te, benevens alle Capelsche orthodoxe weggegaan zijn en jou met dien scha vuit alleen hebben gelaten, zelfs al had ik zeker geweten dat hij me levend zou laten villen, zooals hij gedreigd heeft. Hoe je een seconde hebt kunnen den ken, Kathleen, dat ik zou weg gaan en je alleen laten, begrijp ik niet. Ik geloof ook niet, dat ik werke lijk verwachtte, dat je dat doen zou, luidde het bescheid. Maar ik wilde je de kans geven. Daarom bleef je in de deur staan? Terwyl hij sprak, voelde hij haar hui veren. Wat is er? wilde hy weten. O, fluisterde zij, dat was een vreese lijk oogenblik. Ik moest coquetteeren en dien ellendeling aanmoedigen. Hy legde zijn afschuwelijke hand op mijn schou der. Ik had het wel kunnen uitschreeu wen, maar in plaats daarvan gaf ik hem lonkjes en om te ontkomen aan wat ko men moest, trok ik het gordijn opzij. By den eersten blik dacht ik dat de kamer leeg was, dat je was weggegaan; toen zag ik je achter het scherm staan en om te verhinderen, dat Li-Weng-Ho je ook zou zien, manouvreerde ik zoo, dat hy met zijn rug naar je toekwam, en daar ik begreep dat je op een gegeven mo ment tusschenbeide zou komen, leidde ik het gesprek zoo, dat je op het juiste oogenblik je kans zou krijgen, ofschoon ik al dien tyd wel had kunnen huilen. Je bent heel moedig, Kathleen, antwoordde hij ernstig, haar hand aan zijn lippen brengend- Heelemaal niet. In werkelijkheid wist ik me geen raad van angst. Ik had wel willen gillen. Maar je hebt het niet gedaan, viel Forsyth in, en daarmede staat je moed boven alle verdenking! Mijn heele leven zal ik trotsch op je zijn, liefste. Het was in een woord prachtig! Ik was net een klein kind, dat van benauwdheid op zijn beenen staat te tril len, weerde Kathleen zijn lof luchtig af en opeens van toon veranderend voegde zij er fluisterend aan toe: Daar is Ching! Forsyth keek. Tegen den gloed van het vuur zag hij de lange gestalte van den Chinees afgeteekend. Er waren nog twee mannen zichtbaar en het geluid van notabelen de vier winteruitvoeringen bij die steeds met een geanimeerd bal werden besloten, van de Rederijkers kamer en het Mannenkoor, waarvan spreker niet alleen jarenlang Voorzit ter, doch tevens werkend lid was. Dit zal nu wel taboe worden. Men ergert zich tegenwoordig aan gezonde sport. Ik heb mij jarenlang, vóór 15 jaren geleden, geërgerd aan de Zondagsche dronkemanspartijen, ver kregen binnen en buiten onze gemeen te, met al den misselijken aankleve van dien. Ik wil in het midden laten of de sport, vervat in het request, op Zon dag zonde is. Hierover kan men van mecning verschillen. Ik acht het beter van de twee kwaden aan gezonde sport te doen in de open lucht op een terrein ver buiten bebouwde gedeelten, dan de jongelui zich te laten vervelen met eveneens alle bekende gevolgen der jeugd. Ledigheid is des duivels oor kussen. In beschaving is Capelle in de laat ste 20 jaren sterk vooruitgegaan, dank zij een goed neutraal verenigingsle ven op alle gebied, sport, muziek en tooneel werken opvoedkundig. Hierover heb ik reeds op andere plaatsen mijne vreugde uitgesproken. In betrekkelijk korten tijd is het nu reeds zoover gekomen dat wandelaars die Zondags tusschen 4 en 5 uur kerk gangers tegenkomen over de tong wor den gehaald. Eveneens hoorde ik af keuring uitspreken door dezelfde lie den over den bouw van onze muziek- kiosk over de haven, waar de openbare concerten des zomers massa's bezoe kers trekken en zeer in den smaak val len. Ik zal het hierbij laten, hoewel ik nog meerdere en scherpere pijlen op mijn boog heb, doch deze wensch ik in een openbare vergadering, waar de Pers vertegenwoordigd is, niet noode- loos aan de belachelijkheid prijs te ge ven. Ik kan mij nu eenigszins inden ken, wat Geloofsvervolging is, waarop het meer en meer in onze gemeente gaat gelijken. Zouden soms de opge jaagde Hugenoten in Frankrijk even zoo onverdraagzaam geweest zijn als een kleine Capelsche secte onzer Herv. Kerk, die de lakens hier eveneens schijnen uit te willen deelen en die men stemmen drong nu tot hen door. Ching kwam snel naderbij en toen hy weer bij hen was, uitte hij maar een woord: Me- laatschen. Kathleen rilde even, terwyl de dok ter vroeg? Bedoel je dat dat een kampement met melaatschen is, Ching? Ja. Vier melaatschenéén heel slecht. .Gaan niet naar Pi-Chow; zeggen de mandarijn ze verbrandt. Ze verbrandt? herhaalde de dokter verschrikt. Ja, verklaarde Ching met philoso- phische berusting. Is gewoonte in dit deel van China. Geven ze opium, weet U, en als zy slapen, steken ze huis in brand. Kunnen melaatschen niet beter maken en Chinaman heel hang hij het ook krijgt en ze daarom verbrandt. Vindt hij een goed middel. Even viel er stilte na deze schokkende mededeeling; toen merkte Forsyth op: Het ongeluk van deze menschen is ons voordeel. Niemand zal met hen praten en dat bevordert onze veiligheid. We kunnen gerust voortgaan. Zij trokken verder en ontmoetten op nieuw een serie treden, in een zoo ver waarloosden toestand verkeerden, dat ze voor nachtelijke reizigers gevaar ople verden. Kathleen ging nu voorop en waarschuwde de mannen die den stoel moesten dragen, wanneer bijzondere voorzichtigheid vereischt werd. De lange, steile helling, die zich tusschen hooge rotswanden wond, eindigde in een niet pijnboomen bedekte plateau. Wij hier rusten, stelde Ching voor, en wat eten. Rust zal zeker welkom zijn, sprak Forsyth, toen zy den stoel neerzetten. En voor een hapje eten zal ik ook heel dankbaar zijn- Is voor gezorgd, grinnikte Ching. Dacht by mijzelf, onderweg honger en misschien geen herberg om wat te koo- pen en dus geleend van mijn broer, heel ryke man en voorraad ingeslagen. De dokter lachte. Ching, je bent een juweel! En je broer ook! viel Kathleen hem, eveneens lachend, bij. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 1