Gemeenteraad Dussen. BUITENLAND. PLAATSELIJKE BERICHTEN. BEGRIJPT HET BELANG ..DE ECHO VAN HET ZUIDEN". De Voorzitter zegt, dat de gemeente daarover geen zeggingschap heeft. Niemand meer het woord verlangend sluit de voorzitter de openbare vergal den ng en gaat de Raad over in ge heime zitting. Werkverschaffing De raad der gemeente Dussen vergaderde Zaterdagnamiddag ten raadhuize onder voorzitterschap van burgemeester Snijders. Alle leden waren aanwezig. De notulen worden goedgekeurd. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. Verslag van den Warenkeurings dienst te Breda. De voorzitter deelt hierbij mede dat de Warenkeuringsdienst niet zal worden opgeheven. Van Ged. Staten zijn verschillen degoedkeuringen van raadsbesluiten ontvangen. Het besluit tot aankoop van het kasteel is nog niet goedgekeurd. Ged. Staten hebben echter medege deeld, dat zij zich er zeer over verheugd hebben dat de raad tot dezen aankoop heeft besloten, waar door het historisch monument be schermd zal worden. Ged. Staten wenschen echter nog een volledig rapport te ontvangen omtre it de geldelijke gevolgen van den aan koop alvorens zij hun goedkeuring geven. De voorzitter zegt dat B en W. deze gegevens inmiddels reeds ver strekt hebben. Voorts is een schrijven ingekomen omtrent gemeenschappelijke regeling van het bouw en woning toezicht in het Land van Heusden en Altena. In de vergadering van burgemees ters uit deze streek heeft de voor zitter reeds medegedeeld dat de gemeente aan deze gemeenschappe lijke regeling wd medewerken. De Minister van Sociale Zaken heeft aan het bestuur van den Zuid Hollandschen polder een subsidie van 9()°/0 toegezegd in de werk zaamheden tot het uitgraven van waterloopen, mits het waterschap tevens 765 M. weg zal verbeteren De voorzitter zegt dat in verband hiermede de werkverschaffing aan den R >mmegatschen Dijk is stop gezet. Het is beter de werkloozen thans tewerk te stellen in den pol der en straks weer het werk aan den Dijk te doen hervatten. Op deze wijze worden de werkloozen zoo lang mogelijk aan hit werk gehou den. Een verzoek van de N.V. Balaaf- sche Import Mij. om te protesteeren tegen de voorgenomen verhooging der benzinebelasting ten behoeve van den versnelden bruggenbouw wordt voor kennisgeving aangeno men, daar de gemeente indertijd al met succes is opgekomen tegen de tolheffing op de bruggen. Een verzoek van v. d. Logt om ontheffing van Schoolgeld wordt in orde bevonden. Van de R.K.W.V. is een verzoek ingekomen om de trekkers uit de bondskassen een toeslag te geven, zoodat zij evenveel tiekken als diegenen die aan de gemeentelijke steunregeling zijn, en bovendien om alle werkloozen een kolentoeslag te geven voor de winterma inden. De voorzitter begrijpt dit verzoek niet goed omdat de gevraagde toe slagen reeds lang verstrekt worden. De heer v. Rijswijk zegt dat dit een algemeen adres is, dat aan alle gemeenten gestuurd is. Blijkbaar heeft men niet geweten dat hier reeds toeslag werd gegeven. Het verzoek wordt voor kennis geving aangenomen. Indertijd heeft de gemeente van het rijk een woning gehuurd voor f 96. - per jaar, .teneinde deze weer te kunnen onderverhuren aan P. v. Tilburg, die bij het leggen van den nieuwen weg naar een andere wo ning moest uitzien. Het huurcon. tract is thans om en de ontvanger te Werkendam vraagt of de gemeente bereid is liet te verlengen. De voorzitter zegt dat de bewoner altijd goed aan zijn verplichtingen voldaan heeft. Spr. acht het echter onnoodig dat degemeente tusschen- persoon blijft en vindt het veel beter, dat het rijk de woning recht streeks aan v. Tilburg verhuurt De heer v. d. Zouwen vraagt tenminste nog een jaar de woning te huren, daar de bewoner anders in moeilijkheden zou kunnen ko men De heer v. Daal vindt dat on noodig daar de man er niets mee op zou schieten. Hij moet immers nu evengoed huur betalen als wan neer hij rechtstreeks van het rijk huurt. De voorzitter zegt dat het niet op den weg der gemeente ligt hui zen te gaan huren ten behoeve der inwoners Indertijd heeft de gemeen te bemiddeling verleend omdat er bijzondere omstandigheden aanwe zig waren, doch spr. meent dat deze toestand niet bestendigd moet blijven. Besloten wordt de huurovereen komst niet te verlengen. De voorzitter stelt nog voor bij de Bank van Ned. Gemeenten een leening aan te ga n van f 15.000.— tegen 5 °/0 en aflosbaar na 1 jaar. Dit voorstel wordt aangenomen. Vervolgens heeft de uitloting van enkele obligaties plaats. Van een leening van f 28.500 van 1918 wor den gelrokken de nummers 40 en 52, elk van f 100. Van de leening van f 10.000.— van 1922 wordt getrokken nummer 6 van f 500.—. Volgend jaar zal deze leening geheel zijn afgelost 2. Aanbieding begrooting 1936 De commissie van onderzoek is reeds in de vorige vergadering be noemd. 3. Wijziging Begrooting 1935. Deze wijziging betreft slechts en kele administratieve overschrijvin gen. 4. Vaststelling Rekening 1934 en Begrooting 1936 van het Burg. Armbestuur. De voorzifter stelt voor deze vaststelling aan te houden en de begiootingscommissie eerst gelegen heid te geven de uitgaven onder de loupe te nemen. Spr. deelt hierbij mede dat de uitgaven van het Armbestuur geweldig omhoog loo pen. De heer v. Daal acht het in dit verband bezwaarlijk dat de voor zitter van het Armbestuur in de begrootingscommissie zitting heeft. De voorzitter voelt dit bezwaar ook aan en benoemt in de plaats van den heer v. Etten in de com missie den heer v. Rijswijk. 5. Voorstel tot het aangaan van een rek ert overei nkomst met de Bank van Nee1. Gemeenten. Besloten wordt een crediet aan te gaan van maximum f 17 000.— 6. Vaststelling kohier Honden belasting. Dit punt wordt aangehouden tot onderzoek van verschillende inge komen bezwaarschriften. De voorzitter sluit hierna de vergadering. De proviandeering der Italianen. Over de levensmiddelenvoorzie ning van de Ilaliaansche troepen aan het noordelijk front worden eenige getallen bekend, die duidelijk de moeilijkheden weergeven, waar onder de Italianen hun opmarsch volbrengen. Deaan het noordelijk front staande troepen-afdeeling verbruiken per week 20.00.) dubbele centenaars (109 K.G.) levensmiddelen, waarvan 2800 dubbele centenaars vleesch. Wegens de moeilijkheid om versch vleesch naar het front te brengen, gaan dagelijks 400 dubbele cente naars vleesch uit de koelkasten te Asmara naar het front. Onafgebroken zijn 5.000 vracht auto's bezig met het vervoer van levensmiddelen naar het gebied van den strijd. De bakkerijen aan het front verbakken dagelijks 125.000 kilogram tarwemeel. Voor de ver warming van de ovens zijn dagelijks 600 centenaars hout noodig, die naar het front moeten worden gebracht. Daartoe is een eigen kantoor voor houtvervoer te Asmara opgericht. Deelen aan het front die niet voor auto's toegankelijk zijn, worden per muildier voorzien van voorraden proviand, waarvoor 7000 muildieren noodig zijn. Deze dieren verbruiken per week 20.000 dubbele centenaars aan voer. Eenzame posten kunnen deels alleen door vliegtuigen en valscher men van levensmiddelen en drink water voorzien worden. Naar Makale worden thans dagelijks 4000 ton proviand gebracht. Afgezien van den spoorweg staan voor het vervoer van deze massa's goederen naar het binnenland 3500 vrachtauto's en in totaal 60.000 kameelen, paarden, muilezels en ezels ter beschikking. Addis Abeba beschermt zich. Het Duitsche gezantschap te Addis Abeba was het eerste, dat onlangs een groote schuilplaats voor de leden der Duitsche kolonie heeft ingericht. Gisteren is nu ook het werk voor een bomvrije kelder, plaats biedend aan 250 personen, klaar gekomen in de bransche legatie. De Engelschen hebben hun legatie gebouw beschermd door greppels. Behalve deeigenlijkegezantschaps. wacht staan 3.000 man als politie ter beschikking voor de veiligheid der vreemdelingen. In totaal zijn in de hoofdstad lot dusver ongeveer 20 schuilplaatsen gereed gekomen op openbare pleinen en op de straten ter bescherming van de bevolking. Dagelijks wordt met de inrichting van nieuwe schuil plaatsen begonnen. Petroleum monopolie in Italië In Italië is Zaterdag een petroleum- monopolie ingesteld, door het in functie treden van een speciaal bureau voor de bestudeering van de behoeften en den aankoop van vloeibare brandstof. Rome protesteert. De Italiaansche regeering heeft aan haar diplomatieke vertegenwoor digers bij de staten, die aan de sancties iieelnemen, opdracht gege ven een uitvoerige protestnota aan de verschillende regeeringen te over handigen. Snelle opmarsch. In het Zuiden zijn de Italianen na de verovering van Gorahai plotseling zeer snel opgerukt. Hun voorposten zijn reeds in Dagahboer voorbij Sasabaneh aangekomen en men nadert dus Djidjiga en Harrar. Het Abessijnsc'ie ver tedigingsplan is hierdoor in de war gestuurd. In het Noorden hebben de Italianen weinig vorderingen gemaakt en con- solideeren zij hun stellingen. Te Addis Abeba is men zeer verrast door dezen snellen opmarsch. Een grapje. Niet onaardig kenmerkend voor Mussolini's moeilijkheden is hel volgende grapje, dat men den koning Victor Emanuel in den mond lejt: Mij laat het conflict koud, want ik heb voordeel bij iederen afloop. Hoezoo? Als we winnen, word ik keizer van Abessynië. En als Italië verliest? Oh, dan heb ik kans met recht koning van Italië te worden! Wapenstilstand. Met bijzondere plechtigheid is in de meeste Europeesche hoofdsteden Maandag den Wapenstilstandsdag herdacht. In enkele Fransche pro- vil,cie-steden zijn betoogingen voor gekomen. Nazi-feest te München. De Nazi-kopstukken hebben te München feestgevierd ter herdenking van de mislukte Hitier putsch van 1923, waarbij 16 nazi's werden dood geschoten. Hoe de wereldbevolking groeit. De jongste volkstelling in Turkije heeft naar men weet aangetoond, dat het land op het oogenblik bijna 16.2 millioen inwoners heeft tegen ruim 13.6 millioen in 1927. Dit komt neer op een gemiddelden bevolkings aanwas van 23 per 1090 per jaar. Turkije staat, naar men te Ankara inet voldoening constateert, hiermee in de wereld op de 2de plaats. Men publiceert er het volgende lijstje van de gemiddelde aanwas- cijfers per 1000 iifwoners Sovjet Unie 23.5, Turkije 23—, Palestina (mede tén gevolge van de immigratie) 20 2, Egypte 16 f, Neder land 14 6, Joegoslavië 14.4, Japan 13 7, Bulgarije 13.6, Roemenië 13.3, Polen 12.1, Griekenland 11 3, Italië 10.1, Duitschland 7.1, Zwitserland 4.9, België 3.4, Engeland 3 3, Frankrijk 1.0. In Amerika staat Costa Rica met 14.5 aan de spits. De financicele positie van de Sowjel-unie. Voor het eerst in haar achttien jarig bestaan, aldus Rosengolts, zal de Sowjetunie dit jaar niet alleen een actieve handelsbalans (ruim 120 millioen roebel) hebben, maar zelfs een actieve betalingsbalans. Tegelij kertijd is er een sterke afneming waar te nemen van de buitenland- sche schulden van de Sowjetunie. De buitenlandsche handelsschul den van de Sowjetunie, die op haar hoogtepunt, in 1931, 1400 millioen roebel bedroegen, zullen op het eind van het jaar niet meer dan 100 of 120 millioen roebel bedragen. Ook de goudproductie neemt voortdurend toe en bedraagt meer dan 100 millioen roebel per jaar. Deze cijfers berusten op publicaties van den volkscommissaris voor den buitenlandschen handel. Duitsche Dwaasheden. 'In de laatste editie van »Der Stürmer« wordt het volgende voorstel gedaan Tot ons leedwezen moeten wij con- stateeren, dat het den Joodschen confectiezaken thans nog steeds is toegestaan, de étalagepoppen met niet Joodsche gezichten te sieren. Ik stel daarom voor, dat de N. S. Hago er zorg voor zal dragen dat in de Joodsche confectiezaken de étalage poppen ook Joodsche gezichten moeten hebben. Incident te Sjanghai. Een moord op een Japansche marinisr te Sjanghai heeft in deze stad weer enkele dagen van angstige spanning gebracht. Men vreesde dat de Japansche militaire autoriteiten maatregelen zouden treffen en de bewoners der Chineezenwijk tt ach ten zich dan ook in veiligheid te stellen voor een eventueel lucht bombardement. Het incident schijnt nu echter gesloten want de Chinee sche autoriteiten hebben tot vol doening der Japansche, hun leed wezen over het gebeurde betuigd. DKUNEN Gedurende de maai d October werden voor den vleesch - keuringsdienst op de gemeente secre tarie alhier aangegeven, 18 runderen en 49 varkens. De schaalcollecte voor het plaatselijk crisis comité en de jeugdige werkloozen heeft in de R. K. Kerk opgebracht f 49.40. Voor de leden van de R K Boerinnenbond zal dezen winter een brei cursus worden geopend. Voor den serie biljartwedstrijd tusschen B J C. alhier en E B C uit Elshout zal door het tweede zesial in plaats van Woensdag, Donderdag avond gespeeld wotden bij B J. C NIEUWKUIJK Nationale Post duiven-tentoonstelling. Zondag 10 November j l. hield de Postduiven vereeniging „Gevleugelde Vrienden' in het caté Th van der Geld een groote nationale postduiven tentoon stelling. Deze georganiseerde tentoon stelling mocht zich in een buiten gewone belargsttlling verheugen. Als keurmeester fungeerde de heer Witlox uit Waalwijk die zijn tasktot algemeen genoegen der deelnemers ten uitvoer bracht De uitslag was als volgt: 800 K M. Doffers. 1 A. M van der Ven, Vlijmen. 2 A. Snaphaan, Kaatsheuvel 3 A. Kooien Nieuwkuijk 4 A. van Heivoort, Ber licum 5 D. Verbiezen, Rosmalen. Z E. V. G Sluimers, Heusden. E V. V H de Bont, Nieuwkuijk. 800 K M. Duiven. 1 A. Kooien Nieuwkuijk. 2 A. M. van der Ven, vlijmen 3 D. Verbiezen, Rosmalen. Z E V. A. van Eijk, Waalwijk E V G Sluimers. Heusden 400 K M. Doffers. 1 A. M van der Ven, Vlijmen. 2 H. Knippels, Waalwijk 3 H de Boni Nieuwkuijk. Z E. V G Sluimers, Heusden, A. Kooien, Nieuwkuijk. H. Pullens, Waalwijk. E. V. J. Kivits, Vlijmen. 400 K.M. Duiven. 1 A. M. van der Ven, Vlijmen 2 J Kivits, Vlijmen. 3 A. van Eijk, Waalwijk. 4 W. Roestenburg, Nieuw kuijk 5 H C de Laat. Vlijmen. Z E V. H Pullens Waalwijk en A. van der Geld Nieuwkuijk. E V. N Merkx, Nieuwkuijk, J Kivits. Vlijmen 250 K M. Jonge Doffers. 1 D Kiestra, Berlicum. 2 C Kooien Nieuwkuijk 3 J Oosterwaal, V'ijmen 4 M J van Berkel, Berlicum. Z.E V W van Doorn Berlicum en D Ver biezen, Rosmalen. E V. A van Hei voort, Berlicum en A. van Eijk, Waal wijk. 250 K.M Jonge Duiven. 1 A M. van der Ven, Vlijmen. 2 Jac van Overdijk Vlijmen 3H Knip pels. Waalwijk. Z E V D Kiestra, Berlicum. E V. J van Beikel, Ber licum. 150 K M, Jonge Doffers. 1 D. Verbiezen, Rosmalen. 2 C Kooien, Nieuwkuijk. 3 N. Merkx Nieuwkuijk ZE V. H. Meijs, Nieuwkuijk E V. A. van Helvoori, Berlicum. 150 K.M. Jonge Duiven. 1 H C de Laat, Vlijmen. 2 H Knippels, Waalwijk. 3 D. Verbiezen Rosmalen 4 W Vermeulen, St. Mi chiels Gestel Z E V. A Kooien, N euwkuijk. E V. H. Meijs, Nieuw kuijk Beste vliegdoffer en duif, A van der Ven. Vliimen Na afloop werden door den Secre taris de prijzen met een toepasselijk woord, uitgereikt Fn den tuin van de woning hoofd der Bijz Jongensschool alhier is door bcmoeingen van het R.K Kerkbestuur een uitgebreide speelplaats aangelegd Daar de school hier in de kom der gemeente aan den grooten verkeersweg is gelegen en de jongens voor school tijd zeer vaak op straat speelden, is deze verbetering vooral met het oog op het gevaar door 't verkeer teo zeerste toe te juichen. J Maandagmiddag had alhier een vrij ernstig motorongeval plaat9. De molenaarsknecht Nico Verkerk zou voor de aardigheid even gaan motor rijden op den motor van zijn vriend v d. W. Bij den draai aan de steeg kwam hij hierbij in botsing met den bij dien weg geplaatsten handwijzer. Half bewusteloos werd hij opgenomen en bij de Eerw. Zusters binnenge bracht. De inmiddels telefonisch ge waarschuwde Dr. Akkermans uit Drunen constateerde inwendige kneu zingen en achtte overbrenging naar 't Ziekenhuis in den Bosch noodzakelijk HERPT. De Kruisboogvereeniginj „Al doende leert men" heeft Zondag haar wedstrijd gesloten na elkaar ge- ducht bekampt te hebben. Steed9 heerschte er een gezelli_ sfeer in het clublokaal, café J. Ver. hoeven, alhier. De uitslag was al9 volgt: Op de Kunstbaan. 1 Jac. Couwenberg, 4 rozen na 47 p 2 Jan Verhoeven Jr. 2 rozen na 47 p. 3 A. de Kort Nzn. 1 roos na 47 p 4 Jac. Verhoeven Jr 5 rozen na 46 p 5 Jan Verhoeven Sz. 2 rozen na 46 p 6 Ad Verhoeven Wz 1 roos na 47 p. 7 Fr. Couwenberg 45 p 8 Jac Paauw 45 p. 9 Mar. de Hart 44 p 10 J<>9. Verhoeven 44 p llAnt Paauw 43 p. 12 M de Kori 43 p 13 B. Verhoeven 43 p. 14 C. öaaijens 43 p. 15 Arn. de Kort 41 p. Hoogste te behalen aantal 50 punten. Uitslag geluk. 1 jan van Hullen, 64 p 2 Jo9. van Sprang 63 p 3e P A de Man 62 p. 4 A F'mers 59 p. 5e Adr. Gouwen berg 57. Vrije baan. 1 A de Kort 61 p. 2 Jan Couwen berg 60 p 3 Jac. Verhoeven Jr 56 p. 4 H. v. d. Po, 55 p 5 Jac. de Paauw 52 p 6 Ant. Futers 52 p 7 Jos. v. dpiang5üp 8 Jan Verhoeven Sz 48 p. 9 B. üc Wilde 48 p. 10 Arn. de Kort 47 p. De Voorzitter de heer Arn. de Kort deelde de prijzen uil en wist de leden geruimen lijd gezellig bijeen te houden. CAPELLE, Tot onzen spijt is ons gebleken, dat wein't jubileum- bericht der Gemengde Zangvereen. »'t Rozenknopjes bij de vermelding van de namen der eerste bestuurs- eden niet geheel volledig geweest zijn, doordat we daarbij den naam van den heer A. L. Sneep, die de vereeniging mede heeft helpen op. richten en daarvan verschillende aren een volijverig bestuurslid is geweest, vergelen hebben. Hoewel tegenwoordig geen bestuurslid meer zijnde, volgt de heer Sneep nog steeds met belangstelling 't werken der vereeniging en leeft daarin geheel mee, hetgeen wel blijkt uit zijn aanwezigheid bij het meeren- deel der uitvoeringen. Evenals ieder jaar is ook thans weer de gelegenheid opengesteld zich bij den boekbeheerder van de afdeeling »Capelle« van de üpenb. Leeszaal te Breda, den heer E. Colet te laten inschrijven als lid dezer aldeeling. We verntmen, dat zij, die zich thans als lid opgeven, gedurende de maanden November en Decem ber van dit loopende jaar reeds boeken ter lezing kunnen bekomen, doch dat het lidmaatschap pas 1 Januari 1936 ingaat, hetgeen dus neerkomt op eenige weken gratis lezen. J.l. Zaterdag werd niej S. uit onze gemeente, totn zij te Vrijh. Capelle een erf kwam afgereden, aangereden door een passeerende auto, met het ongelukkig gevolg, dat zij tegen den grond gesmakt werd en zich zoodanig bezeerde, dat geneeskundige hulp noodzake lijk was. Door den kerkeraad der Ned^ Herv. gemeente is aan den Raad der gemeente Sprang Capelle het verzoek gericht de café's op Zondag te sluiten. Momenteel bestaat gedeeltelijke Zondagssluiling en wel tot des middags 12 uur. j J J.l Zondagmiddag speelde de voetbalvereeniging »Capelle« voor de le klasse B.V.B. een thuiswed strijd tegen «Baardwijk 2«, welke wedstiijd door de thuisclub met 0—3 verloren werd. S De Onderlinge Tuinbouw vereeniging te dezer plaatse houdt a.s. Woensdag 13 Nov. 's avonds Half zeven in het café van den heer J. Quirijns aan den Vaartkant een afgemeene ledenvergadering ter be spreking van het punt: Oprichting van en aansluiting bij een Tuin- bouworganisalie. L' Een paard van den landbou wer J. H. aan den Winterdijk alhier dat den geheelen dag nog in het land had gewerkt en waaraan niets te bespeuren was, werd des nachts niet goed en stierf kort daarop. Voor den betreffenden landbouwer J een flinke schadepost. Aan 't j.l. Zaterdag te Heusden gehouden solistenconcours werd door eenige muzikanten van het muziekgezelschap »Sirena« te Vrijh.- Capelle met succes deelgenomen. In de 3e afdeeling behaalde de heer A. Ansens, piston, met 78 p een 3en prijs en J. van Oversteeg, Sax. copr. met 85 p. een 2en prijs en in de 2e afdeeling de heer A. Dekkers, tuba met 85 p. eveneens^ een 2en prijs. Op de Maandagavond 11 November gehouden vergadering der Ned. Herv. Jongelingsvereeniging »Immanuel« te 's Greveld.-Capelle werd den heer P. v. d. Hoeven, die de vereeniging ruim tien jaar in 't ringbestuur vertegenwoordigd had en die thans bedankt had, als zoo- Hanig, namens de jongelingsvereeni ging »Immanuel« een bijbel in prachtband aangeboden, als dank voor de door hem verrichte werk zaamheden. van uw eigen krant en ABONNEERT U OP

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 3