Gemeenteraad Waspik. piept TWEEDE BLAD. No. 88 Woensdag 13 Nov. '35 58e Jrg. Het Armbestuur. De raad der gemeente Waspik vergaderde Vrijdagavond onder voor zitterschap van burgemeester Dek kers. Aanwezig alle leden. De notulen worden zonder op merkingen vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. Van den Commissarisder Koningin is bericht ingekomen van de her benoeming van den burgemeester met ingang van 11 Oct. 1.1. Van den Warenkeuringsdienst te Breda is de begrooting voor 1936 ontvangen, alsmede de verslagen over de afgeloopen kwartalen. Op de begrooting is als bijdrageder gemeente Waspik geraamd f275. Voorts zijn processenverbaal opge maakt van kasopname, bij den gemeente—ontvanger, bij het Arm bestuur en bij de Woningbouw vereniging. Ged. Staten hebben medegedeeld dat de geldleening van f 15.000 is goedgekeurd. Eeu en ander wordt voor kennis geving aangenomen, resp. ter visie gelegd. 2. Aangaan eener tijdelijke kas- geldleening. i Op voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen besloten een tijdelijke kasgeldleening af te sluiten bij de Bank van Nederl. Gemeenten 3. Benoeming lid Burgerlijk Arm bestuur wegens periodiek aftreden van den heer A. F. Brokx. Door B. en W. zijn op de aan beveling geplaatst: IA. Biokx, 2 M. v. Dongen, 3 de Glas. De Voorzitter voelt zich geroepen een woord van dank te brengen aan den heer Brokx voor het vele wat hij voor het Armbestuur gedaan heeft. Hij heeft als voorzitter zijn taak uitstekend verricht, en spr. meent, zonder iets af te dingen op het werk der andere armmeesters, dat de heer Brokx geheel gewerkt heeft in den geest die den raad moet wenschen. Spr. wijst erop dat vooral de bedeelende armmeester een zeer moeilijke en ondankbare taak heeft, die vele onaangenaam, heden met zich brengt. De heer Brokx wordt herkozen met 8 st. tegen 2 op dhr. v. Dongen en 1 op dnr. Akkermans. De heer Brokx dankt den raad voor het vertrouwen, dat hem weer geschonken wordt. Spr. meent als voorzitter van het Armbestuur niet meer dan zijn plicht te hebben gedaan. Het was spr. bijzonder aan genaam lid van het Armbestuur te zijn, daar de samenwerking in dit college prachtig is te noemen. Ook de samenwerking met B. en W. was uitstekend. Biljartbelasting. 4. Intrekking van het besluit tot verlaging der biljartbelasting. De Voorzitter herinnert eraan dat de raad indertijd de grondslag voor de Biljartbelasting heeft verlaagd tot flö. Dit besluit is ter goedkeuring gezonden aan Ged. Staten, die thans mededeelen, dat de minister van Binnenlandsche Zaken tegen deze verlaging bezwaar maakt op grond van het feit, dat de caféhouders reeds een belangrijke tegemoet koming hebben gehad door de lagere schatting der huurwaarde hunner perceelen. Spr. meent dat de bedoeling van den raad om de houders van bil- jarten tegemoet te komen alleszins toe te juichen was. Nu echter de minister verzoekt om het besluit in te trekken, ziet spr. geen andere weg dan aan dit verzoek te voldoen. De heer Smits vindt het beter dat de raad zich niet bij de ministerieele beschikking neerlegt en bij den Kroon in beroep gaat. De Voorzitter moet toegeven dat het verzet van den minister op gegronde redenen berust. De raad heeft immers al vroeger een belang rijke tegemoetkoming verleend aan de caféhouders. De heer Brokx zegt dat hij indertijd heeft voorgesteld een geringere ver laging der Biljartbelasting door te voeren. Misschien zou dat bij den Minister in betere aarde gevallen zijn en spr. zou daarom willen pro- Radio-distributie. - Biljartbelasting. beeren of niet alsnog een kleinere verlaging kan worueu toegepast. De Voorzitter zegt dat uil een volgend jaar geprobeerd kan worden. Voor dn jaar is geen wijziging meer mogelijk. De neer v. d. Rijken vraagt zich af wat de bedoeling van den minister is. Volgtns spr. zal de gemeente er niets op vooruit gaan ais 't besluit wordt ingetrokken. Er was immers juist tot ue verlaging besloten omdat verwacht werd ual daardoor meer biljarts geplaatst zouden worden en dus de inkomsten der gemeente hooger zouden worden. Voorzitter. De minister denkt er blijkbaar anders over. v. d. Rijken. Dat moet hij weten I De Voorzitter gelooit dat er voor den raad geen andere weg open is, dan het besluit in te trekken. Weth. Rubbens wil trachten alsnog het besluit goedgekeurd te krijgen. De Voorzitter gelooft niet dat de raad met een dergelijke poging succes zal hebben. In de memorie van toelichting is reeds op den voor grond gesteld dat de raad verwacht dat de verlaging voor de gemeentekas een voordeel zal zijn. De minister weet dit dus en desondanks heeft hij geen goedkeuring verleend. De heer v. d. Rijken zou den minister nogmaals met klem op deze omstandigheid wijzen. De heer v. Dongen is 't daarmee eens. De heer Brokx gelooft niet dat daarmee iets te bereiken is. De heer v. Dongen zegt dat de kleinere caféhouders weinig voordeel hebben gehad van de verlaging der schatting der huurwaarde. Alleen de enkele groote caféhouders hebben daarvan prolijt getrokken. Tenslotte wordt met 8 tegen 3 stemmen besloten het raadsbesluit niet in te trekken. Vóór intrekking stemden de heeren Verschure, Pruissers en Brokx. 5. Verzoek om ontheffing der ver. plichting tot het hebben eener open bare school. Daar de termijn waarvoor ont heffing verleend is thans verstreken is, wordt besloten opnieuw voor 5 jaren ontheffing dezer wettelijke verplichting te vragen. 6. Wijziging verordening op de keuring van vleesch. In verband met het gereedkomen van het cadaverhuisje moet de ver ordening worden aangevuld met de bepaling, dat afgekeurd vee en vleesch binnen 12 uren na de afkeu ring naar dit gebouwtje moet ver voerd worden De raad heeft daar geen bezwaar tegen. Radio—Centrale. 7. Vergunning tot het aanleggen van een radiodistributie—net. De Voorzitter zegt dat B. en W. er iets voor voelen een vergunning te geven tot het aanleggen van een radio—distributie net. De vergun ning daartoe moet door B. en W. gegeven worden, doch de raad kan bepalen dat de exploiteerende maat schappij jaarlijks een zeker bedrag per aansluiting aan de gemeente betaalt. In de meeste gemeenten is dit bedrag bepaald op fl.25 per aansluiting en B. en W. stellen voor ook voor Waspik dit bedrag te eischen. Spr. zegt dat het in de bedoeling van B. en W. ligt de vergunning te geven aan de N.V. Brab. Radio- Distributie Mij. te Ginneken, die ook in Raamsdonk een net exploiteert. Waspik is te klein en er zijn reeds teveel eigen toestellen om een exploi tatie hier rendabel te maken, daarom is het de bedoeling het net aan te sluiten bij dat van Raamsdonk. Slechts op die manier is Jt mogelijk in Waspik een radio—distributie net te exploiteeren. De heer Brokx zegt dat de raad door dit voorstel wordt overvallen. Indertijd waren er meer liefhebbers voor het exploiteeren eener Centrale, ook uit Waspik zelf. Spr. zou deze menschen ook nu nog gelegenheid willen geven voor de vergunning in aanmerking te komen. De Voorzitter zegt dat de maat. schappij, die de concessie krijgt, hier in Waspik den heer J. de Hoog aan zal stellen als Centrale—houder. Door de concessie te geven helpt men dus dezen Waspikker weer aan een betrekking. Spr. vinüt (lat er geen enkel hezwaar tegen het ver., leenen der concessie oe:>laal, daar het de gemeente niets kost en hier. door ook de minder gegoede klasse in de gelegenheid worui gesteld om van radio te prolileeren. Den andere maatschappij dan ueze zou hier geen rendabele exploitatie kunnen opzet ten. Spr. zegt nogmaals dat 't ver- leenen der concessie geheel tot de competentie van B. en W. behoort. Indien de raad er echter mets voor voelt, dan zijn B. en W. gaarne bereid om de vergunning niet te verieenen. Er is nog geen toestem, ming lot den aanleg verleend. B. en W. hebben dit alnankelijk willen stellen van de goedkeunng van den raad. De heer v. d. Rijken acht radio— distributie een eisen des lijds. Daar. om is hij er sterk voor. De heer Smits meent dat wel volstaan kan worden met een ver goeding van f1.— per jaar en per aansluiting. De kosten zouden daar door weer minder worden. De Voorzitter zegt dat deze retri butie niet geheven wordt van de aangeslotenen, doch van de exploi teerende maatschappij. De heer Brokx voelt er iets voor in het contract vast te leggen dat de kosten van aansluiting niet hooger dan 50 cent per week mogen zijn. De heer Zijlmans vraagt of er in Waspik niemand is die op eigen rekening een Centrale wil expioi. teeren. De Voorzitter zegt dat Verschure dat indertijd geprobeerd heett. Er waren echter te weinig aansluitingen om het plan door te zetten. Het voorstel om fl.25 per aan. sluiting te eischen wordt aangeno men alleen de heer Mathijssen stemt tegen. Gem. Beg rooting 1030. 8. Vaststelling gem. begrooting'36. De begrooting sluit in den gewonen dienst op 191.674.52. De heer v. d. Rijken zegt dat indeitijd door den raad besloten is elk jaar een bedrag te reserveeren voor de Woningbouwvereeniging, teneinde het vroegere bezit weer terug te krijgen. De Voorzitter vindt dat dit onnoo dig is, daar de woi ingbouw toch feitelijk een gemeentedienst is. De heer v. d. Rijken meent dat niettemin het indertijd genomen besluit dient te worden uitgevoerd. De Voorzitter zegt dat indertijd van hoogerhand is opgedragen de effecten te verkoopen teneinde met de opbrengst daarvan het tekort van de Woningbouwvereeniging te kun nen aflossen. Het is echter nooit een voorschrift van de regeering geweest dat dat effectenbezit naderhand weer zou moeten worden teruggekocht. De heer v. d. Rijken zegt dat hij om andere reden toch tegen de begrooting zal stemmen. De begrooting wordt goedgekeurd met 7 tegen 4 stemmentegen de heeren v. d. Rijken, v. Dongen, Smits en Matthijsen. Rekening Burg. Armbestuur. 9. Rekening 1934 en begrooting 1936 van het Burgerlijk Armbestuur. De Voorzitter deelt hierbij mede, dat het nadeelig slot der rekening nihil zal zijn. De begrooting kan worden kloppend gemaakt met een subsidie van de gemeente van f3500. De heer v. Dongen gelooft niet dat het juist is dat het nadeelig saldo van de rekening nihil is, zoo als de Voorzitter zeide, want het saldo van de vorige jaren dient er ook op voor te komen. Spr. heelt dat bedrag niet op de rekening kun nen vinden en hij meent dat ook de andere heeren die fout zouden ontdekt hebben, indien zij de moeite hadden genomen de rekening in te zien. Vroeger werd steeds een com missie benoemd, die de rekening onderzocht. Volgens spr. was dat veel beter dan de wijze waarop het onderzoek thans plaats vindt. De Voorzitter zegt dat geen enkele fout in de begrooting is gemaakt Alle cijfers die erop voorkomen zijn juist en de begrooting sluit. Zij is opgemaakt volgens - het voorschrift van Ged Staten. v. d. Rijken. Zoo kan men alles kloppend maken. Voorzitter. Maar alle posten klop pen. Als de raad de rekening nog wil onderzoeken dan moet hij dat doen. Maar een bezwaar is dat in den raad twee leden van het Arm bestuur zitting hebben. Die kunnen toch moeilijk hun eigen rekening gaan controleeren. v. d. Rijken. Dan moeten de an deren het maar doen. Zooals het op het oogenblik gebeurt komt er Nu hebt ge Abdijsiroop noodig! Thans slechts 75 ct. per flacon niets van terecht. Voorzitter. Ik wil graag een com missie benoemen om de rekening te onderzoeken. Laten de heeren v. Dongen, Zijlmans en v. d. Rijken dat dan doen. v. Dongen. Is er geen oplossing te vinden voor menschen, die lid van den gemeenteraad en van het armbestuur zijn? Brokx. U had op de commissie, vergadering moeten komen, dan had U volledig ingelicht kunnen worden. v. Dongen zegt dat in de vorige vergadering gesproken is over een veel grooter nadeelig saldo. Nu is er slechts een tekort van f 3500. Waar zit hem dat in? Verschure. Er is nog een nadeelig saldo van 1932 en dat is van de begrooting afgevoerd. Om welke reden weet ik niet. v. Dongen. Als U dat niet weet moet U zich op de hoogte stellen 1 Voorzitter. In het belang der ge meente is dit voorstel gedaan. Het zijn zaken waar niemand iets mee te maken heeft als alleen de ge meenteraad. De administrateur had betreffende de opstelling der be grooting een ander inzicht als B. en W., maar dal neemt niet weg dat de zaak keurig in orde is. Ik zou als commissie van onderzoek willen benoemen de heeren v. Don gen, v. d. Rijken en Zijlmans. Verschure. Er is geen lout ge maakt. Op de eerste begrooting het ft het nadeelig saldo van 1932 ook opgestaan, maar B. en W. hebben gemeend dit van de be— grooting te moeten afvoeren. Heel de raad mag gerust weten hoe de begrooting in elkaar zit. Het na deelig saldo van 1932 kan in vol gende jaren weg gerwerkt worden. Zijlmans. Als de begrooting posten bevat, die door de gemeente moeten worden overgenomen, dan dienen we ons daarbij neer te leggen. Daar is niets aan te doen Voorzitter. De posten zijn geheel juist. In het belang der gemeente stel ik voor een commissie te be noemen, die de rekening van A tot Z onderzoekt. Dat is de meest regelmatige weg. Het kardinale punt is voor ons het feit dat het armbe stuur in 1936 met f3560.subsidie toekomt. Dat zal het geval zijn indien de pachten goed binnenko men. v. d. Rijken. Het is verschrikkelijk als we andere maatregelen zouden moeten nemen. Er moet iets gebeu ren, de zaak moet in orde worden gebracht. Drie jaar geleden heb ik reeds gezegd dat we steeds dieper de put in zouden zakken, en we zakken nu elk jaar dieper ook. Het lijkt nergens op zoo'n Armbestuur, al zijn de heeren zoo netjes als ze willen 1 Voorzitter. Het Armbestuur kan er zelf ook niets aan doen dat het zoo groote uitgaven heeft. v. d. Rijken. Daar gaat 't niet over 1 Zijlmans. Misschien weet v. d. Rij ken wel een richtlijn aan te geven om de moeilijkheden te overwinnen. v. d. Rijken. Daarvoor is 't te laat. Dat is drie jaar geleden al gezegd, toen U hier nog niet was komen kijken. Brokx. Het zou niet goed zijn als op het oogenblik het mes in het tekort moest worden gestoken. Laten we daarom liever nog even kalm afwachten. Zijlmans. De tijdsomstandigheden nopen het Armbestuur meerdere uitgaven te doen. Als iemand een betere regeling weet moet hij daar mee voor den dag komen. Voorzitter. Ik sluit de discussie over dit punt en we gaan over tot benoeming eener commissie, waarin geen leden van het Armbestuur zitting hebben. v. Dongen. Ik wensch niet voor die commissie in aanmerking te komen. Ik heb de rekening goed nagezien, laat de andere heeren dat ook maar eens doen. Voorzitter. Dan zoudt U juist de andere heeren goed kunnen inlichten, v. d. Rijken. Daar zijn wij niet voor. Hierna wordt oveigegaan tot de stemming der commissieleden. Bij eerste stemming worden gekozen de heeren Zijlmans, d. Rijken en v. Dongen. De heer v. d. Rijken neemt zijn benoeming niet aan, daar hij er 't zijne van gezegd heelt. De heer v. Dongen wenscht even eens niet in aanmerking te komen. Bij tweede stemming wordt geko zen de heer Matthijsen, die de be noeming aanneemt. Bij de derde stemming wordt geen meerderheid verkregen, zoodal een herstemming moet plaats vinden tusschen de heeren Yloeimans en Pruissers. Deze beide heeren zeggen echter dat zij niet in de commissie wen. schen zitting te nemen. Voorzitter. Dan moeten de twee benoemden het maar samen doen 1 De heer Brokx vraagt de commis sie de rekening en de begrooting te laten nazien. De Voorzitter zegt dat alles zal worden onderzocht en dat de heeren zullen zien dat de cijfers volkomen juist zijn. Zijlmans. De cijfers worden toch regelmatig gecontroleerd door B. en \V. Is het dan wel juist dat de Commissie nogmaals controle uit oefent? Voorzitter. De gemeenteraad heeft bovendien kans gehad om de cijfers te bekijken, want die hebben ter inzage gelegen. De heer Zijlmans gelooft dal het niet zoozeer gaat om de juistheid der cijfers, dan wel om de inrichting der begrooting. v. Dongen. Ik ben ervan overtuigd dat de cijfers juist zijn, maar er is een bedrag vergeten. Als de com missie anders niets te onderzoeken heeft, dan heeft zij haar werk gauw gedaan. Voorzitter. De commissie zal hebben te onderzoeken of er nog een nadeelig saldo buiten deze cijfers op de negrooting moet komen. Zijlmans. Ik heb nu niet willen terugtrekken, maar ik vind het poppekast een commissie in testel len om cijfers te onderzoeken die reeds gecontroleerd zijn. Iets anders zou het zijn als het ging over het beheer van het Armbestuur. v. d. Rijken. Waarom is dit jaar geen commissie benoemd, om de rekening en de bescheiden te onder zoeken, dat is toch elk jaar gebeurd. Verschure. De Voorzitter heeft indertijd voorgesteld om de rekening door den geheelen raad in commissie te doen onderzoeken. Dat is ook gebeurd. v. d. Rijken. De bescheiden hadden ook nagezien moeten worden, maar dat is achterwege gebleven. Zijlmans. De commissie is feitelijk gehtel overbodig. B. en W. hebben de rekening reeds gecontroleerd en zijn daarvoor verantwoordelijk. De voorzitter sluit het debat over dit punt. Door den Secretaris wordt de begrooting van het Armbestuur voorgelezen. Deze begrooting sluit op f 20.358.42 en vermeldt als na deelig slot van 1934 f672. Onder inkomsten zijn o m. vermeldver pachtingen f o50ü.—rente f947,75; Subsidie gemeente f 3560.—. Onder uitgaven komen voor: bezoldigingen en kosten f 1645,— ondersteuning armen f 5130,— onderhoud lande rijen f 1480,— rente en ollossingen van geldleeningen en beleggingen f 12.022,62. De heer v. d. Rijken vraagt of in de begrooting reeds is rekening gehouden met het feit dat de lan derijen meer zullen opbrengen om dat ze gescheurd zijn. De voorzitter zegt dat dit nog niet kon daar het beti effende besluit nog niet door Ged. Staten is goed gekeurd. De heer v. Dongen zegt dat de begrooting nog niet kan worden vastgesteld zoo lang de rekening 1934 nog niet is afgesloten. Volgens spr. moet nog een veel grooter nadeelig saldo in deze begrooting verwerkt worden. Spr. wil eerst het rapport der commissie afwachten. Voorzitter. Als we Uw zin doen dan is er straks teveel in kas. v. Dongen. U kunt me niets wijsmaken. Ik weet heel goed hoe de zaak in elkaar zit. v. d. Rijken. We krijgen straks De Echo van het Zuiden. Gij hebt kou gevat I Gij hoest en Gij „doet" er niets aan. Past op! Bijna alle ernstige borstziekten zijn het gevolg van 't verwaar- loozen eener verkoudheid. Kom dadelijk de natuur te hulp, door de vastzittende slijm, die ziektekiemen bevat, te verwijderen. Neem daarvoor een zacht en toch krachtig werkend middel, neem daarvoor Akker's Abdijsiroop, die als balsem zal zijn voor Uw zieke en ontstoken ademhalings-organen. De vastzittende slijm zal dan loskomen. Uw ademhaling zal weer diep en vrij worden, die hoest, dal piepende geluid verdwijnt. Weldra zult Gij, evenals zoovelen vóór U, de Abdijsiroop prijzen als een betrouwbaar middel bij Hoest, Verkoudheid, Bronchitis, Kinkhoest, Griep en Borslbenauwdheid.

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 5