PROVINCIAAL NIEUWS. (ie stroppen daar is niets aan te doen. De heer Verschure zegt niet voor de begrooting te zullen stemmen voor de rekening is goedgekeurd. Het voorstel van den Voorzitter om de begrooting vast te stellen wordt verworpen met 5 tegen 6 stemmen; voor stemmen de heeren Rubbens, Vloeimans, Mathijsen, Smits en Brokx. Bij de Rondvraag vraagt de heer Pruissers waarom de weg naar Vrouwkensvaartnog niet verbeterd is De Voorzitter zegt dat de raad hiervoor een bedrag had uitgetrok ken, dat echter niet voldoende was voor de verbetering. Er volgt over dit punt nog eenige discussie, waarbij de heeren echter zoodanig door elkaar spreken dat ze geen van allen te verstaan zijn. De Voorzitter sluit daarop de openbare vergadering en de raad gaat in geheim comité. Wij vernemen dat in besloten vergadering nogmaals over de reke ning van het Armbestuur werd ge discussieerd Na een toelichting van den Voorzitter werden rekening en begrooting vastgesteld met 9 tegen 2 stemmen; tegen de heeren v. d. Rijken en v. Dongen. Waalwijk, 12 Nov. 1935. ook weet mee te leven met de plaats zeil, wat van amnienareu wel eens niet altijd gezegd kan worden. Hij geelt aan veie goede zaken z'n steun zoo noemen wij als vanzeil-sprekend den bekenden jaailijkschen post avond, maar ook bij andere gele-- genbeden laat hij zicb niet on be" tuigd, wij noemen b.v. het laatste jundeum der Liedei tafel, waarbij nij lid van bet eere— comité was en zoo zijn er nog tal van zaken. Het is ons dan ook bekend dat hij gaarne in Waalwijk woont en dat nij daar nog menig genoeglijk jaar noopt door te brengen. He beiuenkiijg vuu dit jubileum zal ecu ter locb in zeer uniemeii kring gebouden worden op 17 No- veuiner a.s., zulks op uilurukkelij- ken wenscb van den jubilaris, die dien dag boopt door te brengen temidden zijner lamilieleden. Het P. 1'. T.—personeel van Waalwijk en de daaronder ressor- leerende kantoren, zal op dien dag om 3 uur in de gelegenheid gesteld worden zijn Directeur ten zijnen buize te huldigen. Dat die huldiging zal geschieden op echt Brabantsche, hartelijke wijze behoellgeen betoog. Voor dit doel toch is reeds tijdig een feestcomité opgericht dat diverse vergaderingen, repetities enz. daar voor heelt gehouden, en zich op verschillende wijzen niet onbetuigd zal laten. Aan belangstelling uit Waal wijk en omgeving en verdere plaat sen uit den lande zal het den ge- achten jubilaris op den herden kingsdag zeker niet ontbreken. Opening W. V. B.—terrein. De R.X. Waalwijksche Voetbal- vereeniging »Besoijeu» heelt Zondag leest gevierd ter gelegenheid van de Langsiraat van den den R.K. V. B. den Bosch, richtte nog een gelukweusch tot W. V. B. en het Kerkbestuur, Spr. had nooit kunnen denken dat W. V. B. het zoover zou brengen. Vooral stelde spr. het op prijs, dat er in W.V.B. een kern is, die de jougelui in katholiek ver band wil brengen en hen beter katholiek wil maken. Terwijl het Wilhelmus gespeeld werd kwamen de ploegen van WVB en DESK op het terrein voor het spelen van den openings-wedstrijd. Up het middenterrein werden door DEsK bij monde van den voorzitter, den heer Jac. Smit, nog bloemen aangeboden, waarvoor de aanvoer der van W VB., de heer C. de Jongh, dankte. Aan DESK werd ter her innering aan dezen wedstrijd een plaquette aangebouen. V oor het, vei slag van den wedstrijd, die door een groot aantal bezoekers werd bijgewoond, verwijzen wij naai de sportrubriek. Onnoodig te zeggen dat de plechtige inzegening en opening van I WVB'ers 'savonds nog op prettige haar nieuwe speeitenein aan de wijze hebben feestgevierd. Buig. v. d. Klokkenlaan. In de parochiekerk van 0 L. Vrouw ünb. Untv. werd 's morgens door pastoor v. d. Made een H. Mis opgedragen tot intentie der vereeni- gmg, waaronder alle leden der ver- eeniging ter H. Tafel naderden en door den geestelijk adviseur in een feestpredicatie gewezen werd op de wenschelijkheid van katholieke or ganisatie ook op sportgebied. Na de H. Mis zaten de leden aan lioode Kruis a/d. Waalwijk. Up de laatst gehouden bestuurs vergadering van de afdeeling Waal wijk van het Nederl. Roode Kruis werd door den aldeelingssecretaris, den heer van Vliet, bedankt als lid van het bestuur, daar het hem wegens drukke werkzaamheden niet mogelijk was de aan deze functie verbonden werkzaamheden naar be- hooren te verrichten. De waarneming ''0 jarig Dienst—jubileum. den heeTT h!6rmVtn .?eJ?to,van I a^T u?..1.euei1 *ai1 I van het secretariaat wordt tijdelijk v!n 't p tV ^lokzlJl, directeur aan eeigemeenschappelijk ontbijt vervuld door Mej. W Moonen van t 1 ost-, leleloon. en Telegraaf- m ^et mooie nieuwe clubgebouw i„i;OI„,ctl. r - -.. Telegraaf kantoor alhier, die 16 November a.s. zijn veertig jarig dienstjubileum bij de Nederlandsche Posterijen herdenkt. De heer L. L. Blokzijl werd ge boren te Hellevoetsluis op 7 Juni 1877 en trad op 16 Nov. 1895 als adspirant— klerk in dienst bij het Staatsbedrijf der P. T. T. met als standplaats Cuijk en was achtereen volgens werkzaam te Rotterdam, Maastricht, Helmond en 's Graven- hage. Hij werd op 1 December 1909 benoemd tot Commies en als zoo danig ter beschikking gesteld van den Heer Inspecteur der P. T.T te 's-Gravenhage. Na verschillende examens te heb ben afgelegd o.a. als Hughist, Baudot- dirigent en zich bekwaamd te heb ben in den Sounderdiensl werd hij in 1921 aangesteld als examinator bij het Staatsbedrijf der P. T. 'l.en tevens werkzaam gesteld te Scheve- ningen—haven, zulks ter opleiding clubgebouw op het terrein. 's-Middags te twee uur had de officieele plechtigheid plaats, waarbij aanwezig waren Deken v. d. Brekel uit Kaatsheuvel, pastoor v. d. Made, pastoor Verhagen en pastoor de Klijn, de laatste eveneens uit Kaats heuvel, verschillende Eerw. heeren kapelaans, welh. Smolders en ver schillende gemeenteraadsleden, de heeren kerkmeesters en vertegen woordigers der navolgende vereeni- gingen R.K. W G.V., R.K. V. V. Hercules en Quick, R.K. Jonge Middenstandsvereeniging en voetbal vereeniging R.W.B. Nadat pastoor v. d. Made de zegening van clubgebouw en speel, terrein had verlicht hield hij een korte rede, waarin hij wees op het uitdrukkelijk venangen van de Bis schoppen dat de jongelui zich ver eenigen in katholieke sportclubs. Z.Eerw. smeekte Goa's besten zegen af over het nieuwe gebouw en het Julianastr. 6. Na alloop der vergadering werden door den voorzitter uitgereikt de aanstellingsbewijzen aan een tweetal door het afdeelingsbestuur tot ploeg- commandant benoemde helpers, als mede de bewijzen van geoefendheid en de insignes aan een tiental helpers. Benoemd tot ploegcommandant werden de heeren E. v. d. Pluijm en C. F. M. Trim bach. Het bewijs van geoefendheid als Roode Kruis helpers verkregen de heeren A. J. D. Broumels, C. H. v. d. Geld, G. H. van Huiten, M. Jacobs, M. Uerlemans, D. J. van Ass, J. Siegenthaler, H. C. Spitters en A. G. P. Roxs. School met den Bijbel. Donderdag 1.1. hield de school met den bijbel haar ouderavond, die druk bezocht was. De voorzitter Ds. Hofman opende de vergadering met psalmgezang, schriftlezing en gebed. Hij heet allen hartelijk wel- in den dienst der Radio—telegrafie, terrein, en hij hoopte dat hier ge- kom en 8eeft gaarne gevolg aan de Hij werd op 1 April 1928 benoemd tot Postdirecteur te den Briel en op 16 Februari 1934 aangewezen als Postdirecteur te Waalwijk met ge- lijktijdige benoeming tot Referen daris der P. T. T. De jubilaris staat bekend als een bekwaam en humaan ambtenaar, die zeer gezien is bij het per soneel, en ook door 't publiek om z'n kennis en welwillendheid zeer geacht. Under zijn directie kwamen o.m. zonde sportbeoefening zal plaats vinden en dat de spelenden voor bijzondere ongelukken gevrijwaard mogen blijven. Spr. zeide o,a. ook dat de voornaamste overwinning, die de voetballer moet trachten te behalen isde zelfbeheersching in het spel. Tenslotte richtte Z.Eerw. zijn felicitaties tot W. V. B. in het vertrouwen dat God's zegen op de vereeniging moge rusten. De harmonie »St. Crispijn», die de plechtigheid opluisterde, speelde uitnoodiging om op deze eerste ouderavond, die hij als voorzitter van het schoolbestuur meemaakt een inleidend woord te spreken. De tijd roept om versterking van de band tusschen huis en school zegt spreker. Uverwinnen is gemakkelijker dan het overwonnene te bewaren. Nieuwe geesten openbaren zich thans, die vijandiger dan voorheen staan tegenover de verworven vrij heid waarbij de ouders de grond. alhier tot standde vervroeging der hierna »Roomsche Blijdschap» welk slag van de school bepalen die wij eerste bestelling en betere aanslui tingen op diverse posttreinen,waar door de correspondentie voor Waal wijk aanzienlijk eerder aankomt; een enorme verbetering waarop vooral door handel en industrie in onze gemeente al zoo lang was aangedrongen. Hel aantal aansluitingen aan het lied door de aanwezigen werd mee gezongen. De voorzitter van W. V. B., de heer Gerlach, voerde vervolgens het woord. Wat hier is tot stand gebracht, zeide spr. is te danken aan de katholieke eenheid in de parochie. Deze dag noemde spr. de kroon op het vele werk dat aan voor hun kinderen begeeren. Wij wenschen geen z.g. neutrale school zegt spreker. Wij wenschen een school waarin evenals in onze huisgezinnen vrijuit aan onze kin deren van den grooten Kindervriend verteld mag worden. «Behoudt wat ge hebt« roept spreker de vergadering toe, opdat plaatselijk telefoonnet breidde zich deze opening is voorafgegaan. Spr. ook in de school het licht niet van gestadig uit, zoodat ook hier eerlang tol automatiseering zal worden overgegaan,'t getal Rekeninghouders bij de Postehèque en giro—dienst groeit schier dagelijks aan, hetgeen vooral te danken is aan den Acqui- sitiedienst van het Staatsbedrijf der P. T. T., welke dienst door het toe doen van den Directeur, Waa wijk en omgeving flink heeft bewerkt. De directeur heeft tot stelregel »Alles voor het publiek», wat ook wij van nabij weten, door de ge regelde medeideelingen en toelich tingen in ons blad, het doen opne men van belangrijke artikelen op den dienst van P. T. T. betrekking hebbende, waarbij het publiek belang heeft enz. Het publiek van Waalwijk en de buitenkantoren stelt een en ander zeer zeker op hoogen prijs, en waar deert dit. Temeer nog waar de directeur zag in dat deze opening plichten de kandelaar geweerd worde. De voor de vereeniging medebrengten belofte van het doopsformulier hij was er heilig van overtuigd dat roept U tot dezen strijd, die gaat verkeerde uitingen van welken aard tegen de geestelijke boosheden in ook op dit terrein achterwege zullen de lucht, op, en die alleen gestreden blijven. Hij spoorde de leden aan kan worden, staande in de volle steeds voorbeeldig te zijn in hun vereenigingsleven en steeds sportief op het terrein, dat is de grootste propaganda voor de club. Dat is den laatsten tijd wel gebleken de leden zijn als het ware naar W.V.B. toegestroomd. Spr. drukte de W.V.B.'ers op het hart hun gezonden clubgeest te bewaren ook al moch ten eens jaren van teleurstelling aanbreken Op verzoek van den heer Gerlach knipte de HoogEerw. heer Deken v. d. Brekel vervolgens het Oranje lint door, dat voor den toegang tot het terrein gespannen was. Pastoor de Klijn uit Kaatsheuvel adviseur van het district Tilburg wapenrusting Gods. Thans verkreeg 't woord Mej. Both, onderwijzeres aan de school, die een stukje proza van Augusta de Wit gaf, getiteld »De Vader« 't welk met stille aandacht gevolgd werd. Na een oogenblik gepauzeerd te hebben leidt het Hoofd der school, de heer Wilning, het onderwerp in »Kinderen die op school niet mee kunnen«. Heel eenvoudig onderwerp uit de practijk van het schoolleven. Kinderen in een klas maar geen gelijk verstand. Dat maakt het onderwijs aan een klas moeilijk, zegt spr. Men verdeele de klas in drie groepen: begaafden, middel- matigen en beneden de middelmaat. Deze laatsten hebben 'l zwaar te verduren. z.ij moeten mee en kunnen niet. Bijwerken vóór ot na scliuoi- tijd geelt voor dal soort kinuereii betrekkelijk weinig resultaat. We kunnen 't versland 11.1. niet ver anderen. Er zit nieis anders op aan het kind nog een jaar over dezellue stof te laten doen. Dat is niet prettig, voor de ouders niet, maar evenmin voor üet personeel. Daal zoo n kind toch over dan blijft 't in de volgende klas steeds meer achter, want de klas gaat door en 't volgend ouderwijs is geoaseerü op 't voorgaande, 'l ócnooigaan wordt een kruis, een vooriuureuue ellende voor bet kind. Biijtt ua nog een jaar in dezeliue klas aan voen het dat boven z'n klasgenoolen staat in 't begin, 't Zal Uaculenuie plaats te benouden en 't werki met actie, 't Rijp worden vraagt bij üe eene vruent immers meer nja dan bij de andere zegt spreker. Als ue hoeveelheid kennis die de maat schappij vraagt, aan le brengen is in drie jaar, laat zoo'n kind er dan 4 oi 5 over doen, dan komt alles terecht en men bespaart zicüzeü en zijn kind veel verdriet. Wanneer een kind op school niet mee kan boeit 't gemis van een helder verstand niet ullyd de oor zaak te zijn. 'n Goede raad in bet belang van alle kinderen iszorg voor voldoende nachtrust, 't Gebeui 1 vaak dat kinderen tot 9 of 1U uur bij de haard zitten. Algezien nog van het feit dat kinderen dan vaak gesprekken aanhooren die voor een kind niet geschikt zijn is dit zeer nadeelig De jonge kuiderberseus moeten nog groeien en vragen veel rust. Anders werken ze de volgende dag op halve capaciteit en blijven achter. Ze zijn er uit te kennen in de klas. Up voldoenue nachtrust heeft het kind recht en het is kos teloos te krijgen. Een bekend kinder—dokter zegt V oor jonge schoolgaande kinderen is de bedtijd 6 uur of half zeven Voor oudere half acht. Na 8 uur mag geen schoolkind meer in de huiskamer aanwezig zijn. Wat de toekomst betreft maakt men zich over z.g. domme kinderen 't meest bezorgd. Geen reden voor zegt spr. Ze zijn vaak handiger dan studiosen. Men bestemme ze echter niet voor de studie. Niet opofferen aan eigen trots. Uuders geven ook de moed op ais ze de gave van het verstand in hun kinderen niet ontdekken. Spelen de gaven des gemoeds dan geen rol vraagt spreker. Niet eenzijdig ver trouwelijk worden. Toch vraagt de maatschappij van ieder kennis, 't Is onze plicht hieraan te werken zoo veel we kunnen. Spieker kan niet nalaten z'n groote dankbaarheid te uiten voor de krachtige medewer king die hij in Besoijen steeds van de zijde der ouders ondervindt. Dit heelt, aldus spr., een invloed op ons als personeel die niet gering te schatten is. Dat maakt 't werk aan onze school tot een genot. Up dit onderwerp volgden een geanimeerde bespreking. Gevraagd werd o.a. of de nadee- lige gevolgen van de groote werke loosheid, die ook ons lond teistert, zich ook hier al openbaren in een verzwakking van de geestelijke ver mogens van de schooljeugd. Up sommige plaatsen in ons land is n.l. deze inzinking van de volks kracht geconstateerd. De heer Wilning antwoordt hier. op, dat ondervoeding natuurlijk een ontzettende nadeelige invloed op de ontwikkeling van de kinderen uit. oefent. Hier, op zijn school heeft hij dit echter nog niet zoozeer be speurd. Tenslotte adviseerde een ouder het hoofd der school om kinderen die niet verder gaan doorleeien vooral goed te leeren rekenen op school. Goed kunnen rekenen eischt thans de maatschappij vooral van de huisvrouwen, die met een fabrieksloontje de week moeten rondkomen. Hiermede werd de bespreking beëindigd en sluit de voorzitter deze vergadering met psalmgezang en gebed nadat hij nog een op wekkend woord had gesproken voor de te houden bazaar ten be hoeve van deze school en de Chr. bewaarschool. Na sluiting was het leerlingenwerk te bezichtigen waarvan nog een druk gebruik gemaakt werd. Vooi de Missie. Wij hebben reeds gemeld dat Frater Rigobert, in de wereld Pieter Maas, na eenigen tijd in zijn familie-kring en zijn geboorteplaats te hebben vertoefd, op 19 November a.s. weer naar de Missie op Cura^oa zal ver. trekken. De Missie—naaikring te Baardwijk heeft zich beijverd om dezen mis sionaris uit eigen parochie niet met ledige handen naar de missie te doen terugkeeren. Door de bijdrage van de ingezetenen daartoe in staat gesteld zijn ver schillende benoodigdheden voor het missiewerk vervaardigd en zullen deze a.s. Zondag 12 uur in't klooster der Eerw. Zusters en in het bijzijn van enkele genoodigden aan Frater Rigobert worden aangeboden. Na het Lof zullen deze geschenken bij de Eerw. Zusters nog eenigen tijd ter bezichtiging worden gesteld, zoo dat zij die een bijdrage hiervoor gaven kunnen zien waaraan deze besteed is. Bestrijding Jeugdwerkloosheid. Maandagavond is in den Gildenbond op initiatief van het Centraal Bureau voor Kath. Jeugdwerkloozenzorg een vergadering gehouden, waar een Co mité is opgericht, dat een collecte ,zal organiseeren ten bate der werkkam pen voor jeugdige werkloozen. Diegenen, die in onze plaats en om geving voor uitzending in aanmerking komen, zullen gaan naar het kamp „Huize Gerra" te Haaien. De collectanten zullen eerst een 2-tal folders verspreiden en nog in deze maand hun inzameling houden. Daar bij zullen steunbonnen van, 10 cent, 25 cent en 1 gulden worden aange boden. Voorzitter van het Comité is de heer F. Passier, secretaris is de heer A. Stokwielder, terwijl er voorts in zit ting hehben vertegenwoordigers van den Jongen Boerenstand, Kath. Jonge Middenstand, Jonge Werkman, Credo, Pugno, K.J.V., K.A.J.V. en K.J.M. R.K. Werkliedenvereniging. Het bestuur der R.K. Werklieden- Vereeniging verzoekt ons alsnog te melden, dat ook deze vereeniging ver tegenwoordigd was bij de aanbieding van het inozaïk van Br. Cephas aan het gemeentebestuur. We nemen daarvan gaarne nota. K.J.V.-triduum. In de kapel der Eerw. Zusters be gint a.s. Donderdag een triduum, ter voorbereiding der aanneming van nieuwe leden, die zal plaats vinden op Zondag a.s. Shell-film. Naar wij vernemen zal op 27 Nov. a.s. in Musis Sacrum de nieuwe Shell- film „Van Put tot Pomp" vertoond worden. Propaganda-uergadering. Propaganda—vergadering der z.g. November—actie op Donderdag 14 November 1935 des avonds ten 7.30 uur in de zaal voor Chr. Belangen te v.m. Besoijen. Als sprekers zullen optrtden de heeren H. A. van Ingen Schenau, penningmeester van den Ned. Chr. Grafischen Bond en J. v. d. Steen, hoofdbestuurder van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks— en Transport arbeidersbond, met de onderwerpen »In bewogen tijd», »Een vaste koers». Het openingswoord zal gesproken worden door den weleerw heer Ds. Hofman, Ned. Herv. predikant te v.m. Besoijen, terwijl de weleerw. heer Ds. Mühlnickel, Ned. Herv. predikant te Waalwijk, het slot woord spreekt. Waarschuwing. De Commissaris van Politie te 's Gravenhage vestigt er de aandacht op, dat d.d. 24 Uctober 1935 door de Arondissementsrechtbank te 's Gravenhage het faillissement is uitgesproken van de llollandsche Grondcredietbank aldaar. Aangezien is gebleken, dat onder nemingen, welke zich bezig houden met het op afbetaling verkoopen van premie—aandeelen dier bank, nog steeds voortgaan bij de koopers daarvan gelden te incasseeren, terwijl genoemde premie—aandeelen zoo goed als waardeloos zijn geworden, komt de wenschelijkheid naar voren, dat het bovenstaande door Burge meester c.q. commissaris van politie door middel van de plaatselijke pers onder de aandacht van het publiek wordt gebracht. In- en Uitvoer van Schoenen. In de maand October 1.1. werden in gevoerd 51.279 paren schoenen (vorig jaar 52.974) en in de maanden Januari October 363.740 paar (v. j. 395.931). Rubberschoenen werden in October ingevoerd 69.377 paar (v. j. 133.740) en in Jan.Oct. 450.993 paar (vorig jaar 1.203.755). De uitvoer van schoenen bedroeg in October 1.1. 2987 paar (v. j. 1598 p.) en in Jan.—Oct. 37.329 (v. j. 25.485). Biljartsport. Uitslag van de Maandag gehouden wedstrijden in het café van Mej. Wed. J. van Helvoirt, Putstraat alhier, tus schen Het Bandspel en W.B.C. Het Bandspel: Fr. van Helvoirt 100 B. van Engelen 100 Jac. van Helvoirt 99 J. Willemsen 100 J. Moonen 100 499 Hoogste serie: B. v. Engelen 32 pnt. W.B.C. Schoelitz Fr. Slaats M. Slaats P. Dankaert M. de Folter 68 74 100 73 91 406 Gemiddeld 3.76. Hoogste serie: Frits Schoelitz 23 pt. Deken v. d. Brekel knipt het lint door. P.PF^tP h P Q f P1 11" n ff Pn hpf pro onncl m' I 1 1 i*i\ Haai* rl a n An «rr^n« II X1AAP Klin Ir in^urpn Raaaama» M 7 ZZ npoto/lirf I 1 1 f rr A A/1 O f A A I* Ki'AM AAtilon a I r» A A Z .1 1 1 1 I /J a J a am J 1 T~\

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 6