Oei itii'j vai i bei len DERDE BLAD. VttiVULÜ PHuViNUlAAL NltliWS. No. 88. Woensdag 13 Nov. 1935. Wuuhuijka Utluny. In de laatste uestuuisvergadering vaa a» W aal wij ks Belang» was ecu searijvea ïagekoinea van üeu lieer J. U. .^papeaa, waarDij aij z'u oul- slag necaji ais iieslaaisiiu vaa VV. li. lei zake Hel Denaaüciue op ae laalsie algeaiceiie vergauenug zal liet Bestuur zicü wenden lol de hooiden vaa scaoleu oai leoereikea dal liet kweeken ea verzorgen van bloeaien onder de kinderen worui aangewakkerd, om zoo mogelijk lol een leaiooasleiliag ol weasinjd le komen, lien z.g. b'ioralia.vereenigiug besiaal al op ue U L.U.scnoul. Uok zal volgens 't vooislel van den neer Hoxs gepoogd worden ver- belering te mengen lil den uilgang van del slalion. Uok de kwestie ijsbaan kwam ter sprake; nier moet nog een alwacü- teude nouding worden aangenomen. liesioien wordt als genminelijk het M. Nicolaasleest le vieren en dames uit te noodigen wederom haar medewerking le verleenen voor de coilecie voor een exira verras sing aan de behoelligen. Het bt Nicolaasleest voor de kin deren noopt men Al November le vieren, ditmaal m den vorm van het vertooneu van een paar kinder, filmen, het bezoek van M. Nicoiaas en uildeeliug van verrassingen. Ook hiervoor zal de hulp der onderwijzers der verschillendescho len worden gevraagd, om met de laagste klassen dezen middag te wihen bezoeken waardoor voorko men wordt een le groot bezoek, en men is dan verzekerd van ordelijk verloop. W. li roept natuurlijk aller steun in voor dit lieldewerk en den aardi. gen Kindermiddag. Tentoonstelling Vereeniging tot Bevordering der Belangen van Slecht- h oorenden. De tentoonstelling der Vereeniging lot Bevordering der Belangen van Slechtlioorenden in Musis bacrum, waarover men reeds zooveel in ons blad heeft kunnen lezen, is gistermid dag geopend. ïNauat mevr. Struyck, namens de or- ganiseerende vereeniging de aanwezi gen, voornamelijk siechthoorenden, had verwelkomd, verzoent zij den imr- gemeesier de openingsrede uit te spre ken. burgemeester Moonen zeide, niet ge- aarzeiü te henben aan dit verzoek te voldoen om het mooie doel, dat de tentoonstelling beoogt. Er is spr. ver zekerd, dat er meer siechthoorenden zijn, dan men gewoonlijk denkt, om dat de meesten zich bij het verergeren van hun kwaal uit het maatschappe lijk leven terugtrekken en dus „met meer meetellen De kwaal der slecht- hoorendlieid neemt meestal geleidelijk aan toe, zoodat het slachtoifer zich langzamerhand in zijn lot schikt en heel dikwijls te schroomvallig en te weinig energiek is om gebruik te ma ken van de middelen, die de moderne techniek hem ter beschikking stelt. Daarom hoopt spr. dat deze tentoon stelling voor vele siechthoorenden een prikkel zal zijn om den schroom voor het gebruik der instrumenten te over winnen. Met den wensch dat de tentoonstel ling aan het gestelde doel zal mogen beantwoorden, en dat het in Waalwijk zal komen tot de oprichting eener af- deeling der Ver. tot Bev. der Belangen van biechthoorenden, verklaarde spr. de tentoonstelling geopend. Namens het hoofdbestuur sprak nog de heer Snijders, die het zeer op prijs stelde, dat de burgemeester het ope ningswoord had willen spreken en daarin op zoo juiste wijze het doel der tentoonstelling had gekenschetst. Spr. zeide dat de vereeniging haar taak moeilijk zal kunnen vervullen zonder de hulp van de overheid, al is het wel steeds het streven zooveel mogelijk al het werk voor de vereeniging door siechthoorenden zelf te laten doen. Spr. ging na wat de vereeniging se dert haar oprichting in 1908 reeds tot stand heeft gebracht, vooral dank zij het werk van de „doovenmoeder" Tine Marcus. Thans telt de vereeniging 6000 leden en 40 afdeelingen in Nederland en in Indië. Het doel der vereeniging is drieledig: menschlievendheid, op voedend en maatschappelijk. Sprekende over de in gebruik zijn de noor-apparaten, zeide spr. dat deze jammer genoeg nog steeds erg duur zijn, waarom de vereeniging dan ook aan minvermogenden een toeslag geeft teneinde ook hen in staat te steden van de moderne vindingen gebruik te maken. Een waarschuwend woord liet de heer Snijders hooren tegen de kwak zalversinstrumenten, die nog al te veel voor goed geld aan den man worden gebracht. Spr. zeide voorts nog een en ander over de 3 scholen voor siechthooren den en het rusthuis te Lunteren, die de vereeniging heelt opgericht. Hij uitte tenslotte de hoop, dat ook in Waalwijk een aideeling van de ver eeniging zal worden gevormd, hetgeen de onderlinge gezelligheid voor de siechthoorenden zal bevorderen. Een dankwoord richtte spreker tot allen, die aan deze tentoonstelling, enz. hun medewerking hebben gegeven, speciaal aan de redactie van dit blad en voorts aan Mevr. Tielen en de dames-helpsters. Deze woorden werden door de aan wezige siechthoorenden door 'n groeps- teleloon beluisterd. Vervolgens werd nog een korte de monstratie gegeven van het z.g. afle zen van den mond, dat voor volslagen dooven het eenige middel is om te ver staan. De tentoonstelling zelf is bijzonder intressant en leerzaam. Men ziet er de allernieuwste vindingen op het gebied van hooi instrumenten, waarmede uit stekende resultaten worden bereikt. Treffend is de veelzijdigheid dezer apparaten, die overeenkomt met de veeizijdige gebreken, die de oorzaak zijn van slechthoorendheid. Voorts biedt de tentoonstelling veel propaganda-materiaal voor de Veree niging, een voorstelling van een school voor doove kinderen, mooie werkstuk ken, die door dooven gemaakt zijn, en een serie kwakzalversinstrumenten. Natuurlijk ontbreekt er ook niet de mogelijkheid om een kleine bijdrage aan de vereeniging te geven. Een expositie, die wij allen, goed- hoorenden zoowel als siechthooren den, ten zeerste kunnen aanbevelen. Ongeval. Aan het Hoekeinde reed de vracht wagen van B. uit Reyen een fiets, die tegen den trottoirband stond, tegen de vlakte om er daarna met de achter wielen overheen te rijden. Men begrijpt dat de fiets, toebehoo- rende aan den heer de V., grondig ver nield werd. O. O, G. Men schrijft ons Zaterdag a.s. hoopt onze Waal- wijksche i'ooneelvereeniging O.U.G. hare eerste winteruilvoeiiiig te ge ven in de praenlige nieuwe zaal Thalia van den heer H. van Boxtel. Opgevoerd zal worden het zeer pakkend oorlogsdrama »De groole Waanzin» van J. Gros veld. VVij meenen dat U.U.G. met dat werk een zeer gelukkige keuze heelt gedaan, immers de vredes.gedachte zal in dit stuk zeer sterk tot het publiek weten door te dringen, wat in dezen tijd, nu men niets anders hoort en leest als van oorlog en nog eens oorlog, zeker moet worden gewaar deerd. Wie weet hoe spoedig reeds geheel Europa, of misschieu wel geheel de wereld, zal meemaken datgene wat O.O.G. in de Groote Waanzin thans slechts op het tooneel brengt, de oorlog met al zijn verwoestingen en ellende, die deze slechts aan ons menschdom brengen kan. (Moge God echter ons voor de harde werkelijkheid blijven sparen). Hel stuk zelf geeft de spelers van O O.G. in de diverse zware lollen volop gelegenheid al hun talenten tot uiting te laten komen en wij hopen dat zij na maanden van zware studie en opoffering onder bekwame lei ding van den heer H. van Engelen hierin mogen slagen. Wat de schrijver met dit stuk heeft trachten te bereiken laten wij hieronder even volgen In dezen tijd van onze ooilogs- romans, films en tooneelstukken, nu de groote actie voor ontwapening en blijvenden vrede onder ons, Nederlanders begonnen is, heb ik gemeend ook ons Katholieke Heeren- tooneel te moeten voorzien van een werk, waarin de vredesgedach- ten bloeien op de ruïnes van het wreede oorlogsrealisme, dat de volkeren in 1914 op elkaar indeed stormen. Mocht ik hiermede berei ken, dat velen, die thans nog on verschillig staan tegenover boven genoemde actie, hun moreelen en anderen steun daaraan gaan geven om mede te voorkomen dat het oorlogsmonster ons arm Europa ditmaal den genadeslag toebrengt, dan zal ik mij voor de genomen moeite ruimschoots beloond achten en dankbaar zijn jegens God, dat Hij mij dit middel seuonk om op een der voornaamste gebieden van onze samenleving mijii evenmensch en broeder in Güristus-koning be scheiden van dienst te kunnen zijn Koningin des vredes zegen de ta len ten dergenen die dit werk in studie nemen. De uitvoering is uitsluitend toe gankelijk voor de honoraire leden van U.U.G. op vertoon van hun kaart van lidmaatschap. Voor dege nen die zich nog als zoodanig willen laten inschrijven is hiervoor nog gelegenheid tot en met Zaterdag- avoud 8 uur. Voor verdere bijzonderheden zie men de programs welke bij ai onze honoraire—leden aan huis zullen worden bezorgd. Huldiging P. v. Abeelen te Loonopzand. LOON OP ZAND. De inwoners on zer plaats hebben Zondag j.l. weder om weer eens blijk gegeven van hun ne bijzondere lieide voor de muziek. Het voorwerp hunner betooging was thans niet de verrichting van een der vereenigingen, doch betrof een niet minder vermeldenswaardig feil. Zondag werd n.l. met eenige plech tigheid en onder zeer groote belang stelling het feit herdacht van het zil veren jubileum van den heer P. van Abeelen als instructeur van de Har monie Sophia's Vereeniging. Voor enkele weken was op een daar toe gehouden bijeenkomst een commis sie benoemd uit de honoraire leden der vereeniging die met de leiding op dezen dag was belast. Door dezer goe de zorgen was de zaal der harmonie bij Mej. de Wed. Wijt vliet stemmig en smaakvol versierd. Te ongeveer 12 uur op den middag arriveerde de jubilaris, vergezeld van echtgenoote en verdere familie, in de zaal, alwaar hij door de harmonie on der leiding van den heer J. v. d. Nieu- wenhuizen werd ontvangen met het lied „lang zal hij leven". De feesteling begaf zich daarna naar het tooneel in de zaal, alwaar bereids het bestuur der harmonie Sophia's vereeniging, het Comité, de Zeer Eerw. Pastoor Schoenmakers, Jhr. A. Ver- heyen, burgemeester te Standaardbui ten, hadden plaats genomen, die den jubilaris staande ontvingen. Nadat allen hadden plaats genomen, werd de bijeenkomst door den heer J. v. d. Heuvel, Voorzitter der Harmo nie Sophia's Vereeniging, met 'n kort woord geopend, die de aanwezigen welkom heette en het woord verleen de aan Jhr. A. Verheyen. Deze zeide te spreken namens zijn vader, Jhr. Mr. F. Verheyen, be schermheer der Sophia's Vereeniging, die door omstandigheden had moeten afzien van zijn aanvankelijk voorne men om ook op deze vergadering te genwoordig te zijn. Hij schetste vervolgens de loop dei- verrichtingen die door de harmonie Sophia's Vereeniging waren tot stand gebracht en dat het haar was gelukt op muzikaal gebied een naam te ver werven, zooals slechts weinigen in den lande bezitten. Deze verrichtingen von den hun bekroning in het verwerven van den wisselbeker der Ned. Federa tie. Doch waaraan waren deze lauwe ren te danken? In de eerste plaats aan het goede materiaal dat te Loon op Zand aanwezig is, doch in niet min dere mate aan den directeur, aan den heer van Abeelen, die door zijn kun dige leiding het gezelschap heeft we ten te voeren naar de hoogte, die thans wordt ingenomen. Doch de heer van Abeelen is niet alleen een groot direc teur en musicus, hij paart aan deze eigenschappen een beminnelijken een voud en kameraadschappelijkheid die het voor de muzikanten een genot maakt, met hem te verkeeren. Spre ker feliciteert den jubilaris met zijn feest en de harmonie met zijn direc teur en spreekt de hoop uit, dat bei den nog lang in eikaars gezelschap zullen mogen vertoeven. Vervolgens nam de heer v. d. Heu vel als voorzitter van de harmonie So phia's Vereengiing, het woord, om in deze kwaliteit den heer van Abeelen zijn gelukwenschen aan le bieden, sprekende mede namens de geheele harmonie. Spreker herinnert de aanwezigen er aan, hoe voor een 25-tal jaren de So phia's Vereeniging kon worden be schouwd als een qüantité negigeable, totdat het bestuur besloot den heer v. d. Abeelen als instructeur voor de harmonie aan te zoeken. Dit feit was een keerpunt. Al spoedig werden lau weren behaald en spreker geeft een kort overzicht van de verschillende verrichtingen en behaalde prijzen, al les onder de eminente leiding van den heer v. Abeelen. Deze lauweren von den hun hoogtepunt in het behalen van den wisselbeker der Ned. Fede ratie. Doch het bleef niet bij eenmaal. Door het driemaal verwerven in suc cessie van dit eere-teeken, kan Sophia's Vereeniging er op bogen, thans dezen beker in eigendom te hebben ver worven. Zonder de werkende leden van de harmonie, die steeds hun beste krach ten voor haar hebben gegeven, acht hij het toch niet te veel gezegd, dat deze successen voor een groot deel aan den heer van Abeelen zijn te danken. Spreker herinnerde er vervolgens aan dat de heer van Abeelen steeds is ge bleven de eenvoud en kameraadschap- pelijkheid zelf, wars van alle eerbe toon en huldiging. Doch deze voor de harmonie en voor hem bijzonderen dag mocht niet voorbij gaan als zoo vele en hij achtte het zich een aange name plicht, thans den heer van Abee len te mogen feliciteeren met zijn zil veren feest. Ook voor de familie had spreker woorden van felicitatie. Als blijk van waardeering, hoogach ting en sympathie overhandigde hij den heer van Abeelen namens de har monie een prachtig geschenk. Door het Comité uit de honoraire leden werd daarna eveneens een ca deau aangeboden, waarna de heer van Veldhoven namens de harmonie St. Caecilia uit Schijndel een toespraak hield tot den jubilaris en gewaagde van de meer dan aangename handen, die St. Caecilia en den heer Van Abee len verbonden, die langen tijd als in structeur dezer harmonie is opgetre den en wiens zoon thans op zoo waar dige wijze de voetsporen van zijn va der drukt. Na beëindiging dezer rede werd door den Z.Eerw. Heer Pastoor Schoenma kers het woord gevoerd, die, gedachtig het Latijnsche gezegde: „nomen est omen" een vergelijking trok tusschen den heer van Abeelen en de zilveren populier welke de naam abeel draagt. Zooals deze boom in hoogte uitsteekt boven zijn omgeving en de andere boomen, is de heer Van Abeelen ver heven tusschen zijne mede-muziek directeuren. Achtereenvolgens werden nog woor den van hulde en felicitatie gesproken door de heeren Verster namens de har monie St. Cecilia uit Gilze, de heer Daniels uit Tilburg namens de harmo nie Capelle St. Jan en den heer Hert- zig uit Goirle namens de harmonie Oefening en Uitspanning aldaar. Nadat de laatste spreker zijn rede had besloten, sprak de heer J. v. d. Heuvel een kort dankwoord aan de aanwezigen en de vertegenwoordigde zusterverenigingen en zeide, dat thans de gelegenheid zou worden geboden om den heer van Abeelen persoonlijk te feliciteeren. Hiervan werd door 'n groot aantal personen gebruik ge maakt, waarna de jubilaris, zeer aan gedaan, een kort dankwoord sprak. Tijdens de feestelijkheid lag, toever trouwd aan de goede zorgen van den heer van Tilborg, een huldigingsrogis- ter ter teekening gereed, waarvan door zeer velen is gebruik gemaakt. Blijken van belangstelling in den vorm van een deputatie, waren ont vangen van de fanfare Oefening en Vermaak uit Udenhout, harmonie As- terius, Oiisterwyk; St. Caecilia, Schijn del; Harmonie Concordia, Loon op Zand, Harmonie Orpheus, Tilburg, harmoniën Concordia en Leonardus, Hilvarenbeek; harmonie St. Cecilia, Gilze; Liedertafel Echo van het Zui den, Loon op Zand, Echo des Mon- tagnes,'Tilburg;. harinonie-Capelle St. Jan, Oefening en Uitspanning, Goirle; Uitspanning na Arbeid, Valkenswaard. Ter afwisseling werd tusschen de verschillende toespraken muziek ten gehoore gebracht door de harmonie Sophia's Vereeniging. Inmiddels gaf de heer H. van Veld hoven, secretaris der harmonie, voor lezing van de talrijke ingekomen tele grammen en schriftelijke gelukwen schen en deelde mede dat een achttal bloemstukken waren ingekomen, n.l. van het bestuur der harmonie Sophia's Vereeniging, de dames der bestuurs leden, van de honoraire leden, van het Comité, van de harmonie Concordia te Loon op Zand, St. Cecilia te Gilze, St. Caecilia te Schijndel en de Wed. G. Wijtvliet. Des avonds te half 7 werd door de harmonie Uitspanning na Arbeid uit Valkenswaard, ter eere van den jubi laris een jubileum-concert gegeven in de harmoniezaal van de Sophia's Ver eeniging, welwillend aangeboden aan deze harmonie uit sympathie en hoog achting voor den heer v. Abeelen. Bij den aanvang sprak de heer J. v. d. Heuvel een welkomstwoord tot de aanwezigen. Op het concert, hetwelk onder lei ding stond van den heer F. van Abee len aldaar, werden achtereenvolgens keurig uitgevoerd: A Victoire, marsch van P. van Abeelen; Ouverture sur L'Opera Freischutz van C. M. von We- ber-Lerasseur; Scenes Napolitaines, van J. Massenet par Leon Chic; Val se romantique van Heinecke, waarna werd besloten met de marsch Treu Deutsch, van Teike. Gedurende dit concert sprak de voorzitter van Uitspanning na Arbeid den jubilaris en zijn familie in harte lijke bewoordingen toe en feliciteerde hem met zijn zoo zeldzaam en mooi jubileum. Na het tweede nummer van Uitspan ning na Arbeid voerde de harmonie Sophia's Vereeniging, onder leiding van den heer J. v. d. Nieuwenhuizen, de nummers „Samson en Dalila" van Saint Saëns in het arrengement G. Meister en „Cigale et Magalie" van Francis Casadesus uit. Met deze num mers werd de wisselbeker der Ned. Federatie van Muziekgezelschappen definitief in eigendom verkregen. Het concert werd met een hartelijk woord besloten en de heer v. Abeelen zal steeds met genoegen terugdenken aan dezen voor hem en zijn familie zoo schooncn dag, waarop maar al te duidelijk is gebleken, welk een geziene figuur hij in de muziekwereld is. DUSSEN. Werkverschaffing. Zooals wij reeds berichtten, en in de Zaterdag gehouden raadsvergadering officieel is medegedeeld, zal de werk verschaffing in den Zuid-Hollardschen polder, dank zij de 90 subsidie die door het rijk is toegezegd, doorgang vinden. Zooals blijkt uit onderstaande gege vens, die wij omtrent het werk kregen, zullen de werkloozen er een flink tijd je „onderdak" vinden. Alle wateren gelegen in dezen polder zullen worden verbreed en uitgediept. Hieronder vallen 63 km. Buiten Polder sloot en 160 km. Binnen Polder-sloot. Dus een totale sloot-lengte van 223 km. Verder ressorteert hieronder 66 km. vlet, benevens 7 km. weg (Den Buiten dijk) die zal worden verbeterd. De totale kosten van dit groote werk zijn geraamd op 55.500 gulden, waar van ruim 50.000 gulden zal worden be sleed aan arbeidsloon. Voorloopig zul len alleen de werkloozen uit onze ge meente te werk worden gesteld, doch ook uit Nieuwendijk, Almkerk en Meeuwen zullen na eenigen tijd werk krachten worden aangesteld. De werkverschaffing aan den Rom- megatschen Dijk wordt in verband met dit nieuwe object eenigen tijd stopgezet. Is bet polderwerk voltooid, dan begint 1 men weer aan den Dijk, zoodat de werkloozen zoo lang mogelijk aan het werk worden gehouden. Aan den loswal alhier had een ongeval plaats, dat ernstige gevolgen zou gehad hebben, als niet spoedig hulp was toegeschoten. Doordat een bieten- schip los kwam en van den wal dreef, reed een vrachtwagen, die juist bieten aan het laden was, achteruit van den wal. Met vereende krachten wisten ijlings toegeschoten personen te voorkomen, dat de wagen in de diepe haven terecht kwam. Met een lier kon men de auto weer uit zijn hachelijke positie optake-i len. \y Bij 't waterscheppen geraakte mej. E. v. Dijk, doordat zij uitgleed, in den ter plaatse vrij diepen Bern, aan de Korn, te water. Zij slaagde erin, dank zij haar tegenwoordigheid van geest, zich nog voor ijlings toegeschoten hulp de helpende hand kon bieden, op 't dro ge te werken. Hierdoor liep het met een geheel doorweekt en bemodderd pak. nog goed af. De heer L. Leeggangers had 't on geluk op de papierfabriek „De Maas mond" alhier, met zijn arm tusschen een papiermachine te geraken, waardoor hij zijn pols brak en verder aan deze in- I wendige kneuzingen opliep. Dr. van Vuuren verleende de eerste geneeskun dige hulp en heeft den getroffen arm gezet. In tegenstelling met 't aanvanke lijk geopperde plan der gemeente alhier om de woning van den heer Pruisen, die bij een autobotsing gedeeltelijk werd vernield, te onteigenen en hem een nieuwe woning te doen verschaffen, wordt dit huis thans weer geheel op geknapt, zoodat hij het na eenigen tijd weer kan betrekken. Zondag j.l. had op 't sportterrein der Dussensche Boys alhier een hon dendemonstratie plaats die gegeven werd door de Hondendressuurvereeni- ging „De trouwe hond als vriend" uit Geertruidenberg. De talrijke aanwezi gen volgden vol belangstelling en inte resse de verschillende verrichtingen der dieren, die dan ook in de perfectie wer den uitgevoerd. Naar we vernemen zijn alhier alle bonnen ter verkrijging van goedkoope margarine ingetrokken en is deze dis tributie stopgezet. Hierdoor zijn vele gezinnen gedupeerd daar 't de meesten onmogelijk is dure boter te koopen. Wat de eigenlijke oorzaak van deze in- 1 trekking is, is nog niet bekend. Naar we nader vernemen is deze stopzetting slechts van tijdelijken aard, en zal na eenige dagen, zij 't dan in be- i perkten vorm, wederom worden hervat. Zondag j.l. had de prijsuitreiking plaats aan de Meisjes-Patronaatsleden. Deze prijsuitreiking geschiedde onder toepasselijke woorden door den Zeer1

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 9