Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. EEN LIEFDE IN CHINA EERSTE BLAD, HOE OUD ZIJN DE WERKLOOZEN? DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. LEERT MODERN DANSEN!! Het Ontwerp-Pachtwet NUMMER 89. ZATERDAG 16 NOVEMBER 1935. 58e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. tranco ie zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Reclames 40 cent per regel. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. De heer H. Allard schrijft in »de Tijd« Als beheerder van vele landerijen met veeljarige ervaring zou ik in het kort een beeld willen geven van den toestand, die geschapen zal worden, als het coutinuatierecht zijn intrede heeft gedaan en weinig oi' geen land meer van gebruiker zal veranderen, tenzij van vader op zoon. Ik stel mij als regel voor, dat een landbouwersgezin gezegend wordt met een groot aantal kinderen en dat een zoon, die zich in het huwelijk begeeft, met een klein bedrijf zal moeten beginnen, omdat, ook al is er welstand, alles onder velen zal moeten worden gedeeld. Hij zal moeten beginnen met een klein aantal stuks vee en met weinig land en zal in den regel weinig uitbreiding hieraan kunnen geven, voordat zijn kinderen, die ook meestal groot in aantal zijn, in staat komen de hulpzame hand te bieden. Wil hij nu in de gelegen heid komen zijn kinderen zelf op te leiden in het bedrijf en hen on der eige i oogen op te voeden, dan zal hij moeten trachten geleidelijk meer land lot zijn beschikking te krijgen en kan dit nu bereiken door in concurrentie met anderen land te pichten. Kan hij hierin niet slagen, dan zal hij zijn kinderen een ander vak moeten laten leeren of hen vaak reeds op zeer jeugdigen leeftijd aan vreemden moeten toe vertrouwen. De kinderen uit groote gezinnen zullen landarbeiders moe ten worden op bedrijven met weinig talrijk kroost. Over de gevaren en de bezwaren, hieraan verbonden, behoef ik niet uit te weiden. Voor opleiding in van „De Echo van het Zuiden'". Uit het Engelsch, door BEN BOLT. Nadruk verboden. 38. jv-.er, r?»— - Van onder de zitbank' van den draag- stoel haalde Ching het proviand te voor schijn, tarwekoekjes en koud schapen- vleeschen terwijl het voedsel hun nieuwe kracht gaf, vergaten zij even de gevaren, die hen nog steeds be dreigden en voelden zich bijna vroolijk. Heb zin in drinkenhoor water, zei Ching opeens. Ga zien het te vinden. Hij kwam overeind en verdween in bet halfduister. Zijn afwezigheid duurde niet lang, maar toen hij terugkwam, bracht hij niet bijster opwekkend nieuws. Hy had het water dat hij gehoord had, gevondenhet bleek een rivier, die tusschen de heuvels in een kloof doorstroomde. En die lag zoo diep. dat het hem niet mogelijk was geweest haar te bereiken en zijn dorst te lesschen. Hoe komen we er dan over? vroeg de dokter haastig- Er is een brugeen touw- brug die van den eenen heuvel naar den anderen hangt. Heel moeilijk om met den stoel erover te komen. Dan moeten we den stoel laten schieten, klonk Kathleen's snel oordeel. Neen, rien Forsvth, "dat moeten we niet doen. Die draagstoel was een grandiose ingeving van Ching. Als we dien achterlaten, zou deze of gene hem missschien vinden en het bericht zou Li-Weng-Ho ter oore kunnen komen. En daarbij, ik heb wat je zou kunnen noemen een knobbel, die me waarschuwt een ander vak is er bij den boer, die meestal eenzaam woont, weinig gelegenheid. Het bezit van een tal rijk-gezin, dat nu eenmaal als een zegen wordt beschouwd, zal bij invoering van het continuatierecht een grond worden voor vele zorgen. De bevoorrechte huurder van een ruime oppervlakte grond zal ver zekerd zijn, dat hij dit kan behou den en dat nog wel tegen een huur, die hem ook als hij met gehuurde krachten moet werken, een goed bestaan waarborgt. Zal bij invoering van 'tcontinuatie recht de goede, welwillende ver standhouding tusschen landheer en pachter niet ernstig in het gedrang komen? Heeft men zich nooit eens afgevraagd of de landheer, die een flinke hofstede bouwde voor zijn pachter of diens kinderen een be hoorlijke rente zou trekken van het kapitaal, dat hij daarin heeft ge stoken? Men zou dit eens moeten onderzoeken en zal dan tot de ont dekking komen, dat dit bijna nooit het geval is, maar dat de landheer zich in den regel liet leiden door zijne welgezindheid tegenover den deugdzamen, vriendelijken, dienst- vaardigen pachter en diens nage slacht. Zal diezelfde goede versland houding bestendigd blijven en zal de landheer dezelfde meelevende belangstelling blijven gevoelen voor zijn pachter, die hem de wetten wil voorschrijven pn hem voor de pachtkamer daagt Men kan er zeker van zijn, dat, als zoo iets eenmaal heeft plaats gehad, de oorlog voor goed is verklaard. Ieder, die maar eenigszins bekend is met het bedrijf van den land- houwer weet van hoeveel belang het is, als de pachter in tijden, dat hij slechts met schade verkoopen kan, uitstel van betaling kan krijgen, hij weet ook hoe, als de rëgeering zich van inmenging gaat onthouden, het overal knellende dwangbuis eindelijk is losgemaakt, alles weer zijn gewone aanzien krijgt en de boer weer vrij kan ademen, ook de handelsman weer in hem wakker wordt en hij geen geld ongebruikt in de kast kan zien liggen, hoe Wc moeten hem meenemen en meteen maar gaan. We hebben groote kans dat we tijd verliezen bij de brug. Aldus geschiedde. Aan den anderen kant van het pijnbosch ging de weg plotseling naar beneden en terwijl zij daalden, brak de maan door de wolken en toonde hun de brug, waarover Ching had gesproken. Ze was opgehangen over een vallei met steile wanden, een bergspleet haast, en in het heldere schijnsel maakte zij een indruk van bouwvalligheid, die niet weinig verhoogd werd door con beangstigde doorzakking in het midden. Forsvth onderzocht het gammele ge vaarte nauwkeurig en begon toen heel voorzichtig den tocht er over heen. De vallei vormde een schoorsteen, waarin de lucht voortdurend in bewe ging was en de lichte brug zwaaide heen en weer als de wind haar te pak ken kreeg. Planken, op touwen gestrekt en uitgesleten door vele voetstappen, vormden en pad, ontbraken echter op verschillende plaatsen en openden oen niet bepaald bemoedigend uitzicht op de duistere diepten beneden. Dick Forsvth liep de heele brug af en keerde toen weer terug. - Hij ziet er beroerd uit, verKlaarde. hij, en hij is geen steek beter dan hij er uitziet, maar we kunnen er overheen. Ik hoop, dat je niet aan duizeligheid lijdt, Kathleen? Neen, daar heb ik nooit last van, antwoordde het meisje. Dan zal ik jou er eerst overheen helpen; Ching en ik komen dan na met den draagstoel. Voor iemand die aan een dergelijke expeditie niet gewend was, vormde bet passeeren van zoo'n wankele, op rechte palen aan beide zijden van de kloof op gehangen brug, een beproeving, waarbij het geen wonder zou zijn als hem of haar de haren te bergen rezen. Het was precies een hangmat, losjes slingerend en losjes samengeweven, met aan weerskanten een slap touw als wei nig steun biedende leuning, terwijl de mankeerende planken den overgang nog bemoeilijkten. Maar Kathleen Barring ton had een koel hoofd en een zenuw stel. dat niet spoedig van de wijs ge- dikwijls dan ook welgestelde pachters uitstel moeten vragen van betaling van pacht en rente en zelfs voor schot vragen voor aankoop van mest of betaling van loonen. Wie zal den jongen boer, die trouwen wil aan kapitaal helpen, nu de hypotheekhouder wantrouwig is geworden, dank zij de regeerings- maatregelen, als de eertijds welge zinde landheer, zoo niet als vijan«i, dan toch met achterdocht tegenover hem komt te staan Van die wel zal een rechtgeaard pachter geen gebruik kunnen maken, hij zal den landheer nog te dikwijls noodig hebben en evenals voorheen in de gunst moeten blij ven van den verpachter. Men ziet het nu ook bij de crisispachtwet, dat 90 pCt van degenen, die in beroep komen bij de kamer van crisispachtzaken menschen zijn, die over ruime middelen beschikken en best de volle honderd procent zouden kunnen betalen zonder geruïneerd te worden. Zij die minder gegoed zijn en vaak uitstel van be taling moeten viagen, zullen zich in alles moeten schikken naar de wenschen van den verpachter en alleen zij, die geheel onafhankelijk zijn, zullen zich tot de pachtkamer bracht was. Met Dick Forsvth voor zich uit, om de gapingen in den vloer aan te geven, stak zij de waggelende, slinge rende brug zonder ongelukken over en haar aan de andere zijde van het water achterlatend, keerde de dokter terug, om samen met Ching den stoel te tran- sporteereneen heel wat zwaardere taak. Zij lieten den draagstoel los op hun schouders slingerden, hem met een hand vasthoudend, om de andere vrij te heb ben voor de touwleuning. Forsvth liep ook thans weer voorop, en waarschuwde Ching als zij de gevaarlijke plaatsen na derden. Onder het gezamenlijke gewicht van hun beide lichamen en hun last, kraakte de brug alsof ze het de volgende seconde zou afleggen, doch de grootste helft van den afstand werd zonder inci denten afgelegd. Toen zwaaide een extra sterke windstoot de brug uit haar even wicht en net op dat oogenblik zette Ching zijn voet op een vermolmde plank die onder hem bezweek. Zijn voet gleed erdoor en terwijl hij viel, dompte de stoel voorover en stootte Forsvth tegen het gezicht. Het ongeval kwam geheel onver wachts, maar de dokter had de tegen woordigheid van geest om zich aan de louwleuning vast te grijpen en zich zoo van een val in de rivier, diep beneden hem te redden. Een verschrikte kreet van den oever bewees, dat Kathleen ge zien had wat er was gebeurd. Behoedzaam krabbelde Dick Forsyth overeind en achterom kijkend, zag hij dat Ching bezig was zich los te werken uit het gat waarin hij geraakt was, door liggend op zijn rug, zijn vrije been als hefboom te gebruiken en dit tegen een der planken te drukken. De brug schudde onder zijn worste ling en Forsyth kon niets anders doen, dan zich aan de touwleuning vasthou den en wachten. In een tijdsverloop, dat hem een eeuwigheid toescheen, doch in werkelijkheid niet meer dan een halve minuut duurde, had de Chinees zich be vrijd en stond hij weer op zijn beenen. In orde, riep hij, zwaar hijgend, maar onverstaanbaar als immer. De hemel zij gedankt, verzuchtte de dokter, onuitsprekelijk verlicht. kunnen wenden. Men zal wel weer personen kun nen vinden, die Ld van de pacht- kamtr willen worden, maar, als men hun de vraag eens stelde of zij met volledig inzicht in de omstandigheden naar recht en billijkheid hebben recht gesproken, dan zullen zij toch wel niet anders kunnen antwoorden dan dat zij er maar 'n slag naar hebben geslagen, zooals trouwens ieder ander in hun plaats zou moeten doen. Het kan daarom niet anders of de pachtwet zal groote teleurstelling en moeilijkheid brengen bij onze meest verdienstelijke landbouwers zonder dat daar tegenover een voordeel komt te staan Alleen zal zij weer onrechtvaardig bevoor deelen, hen, die geen steun behoeven om door de wereld te komen, zooals wij dit zooveel in andere gevallen door regeeringsmaatregelen hebben zien gebeuren de grooten trekken het profijt en de kleinen hebben er niet anders dan last en schade van. De veertiendaagsche opgave van het aantal werkloozen in Nederland, dat nog hardnekkig in stijgende richting blijft gaan, bevat thans ook een ver deeling van het aantal werkloozen naar den leeftijd. Op 1 October j.l. stonden bij de ge zamenlijke organen der openbare ar beidsbemiddeling in Nederland inge schreven werklooze arbeiders: personen jonger dan 18 jaar: mannen 13.626, vrouwen 5878; personen van 1824 jaar: mannen 54.613, vrouwen 5798; personen van 25—30 jaar: mannen 67.729, vrouwen 1859; personen van 31 jaar en ouder: mannen 216.228, vrou wen 3778. Deze gegevens zijn ontstellend. 80.000 jonge menschen beneden de, 24-jaren zonder werk! Zonder uitzicht! Zonder hoop misschien! Weg zijn de illusies straks een eigen gezin te kun nen stichten. Steeds maar knelt pijni- - Ik ben weer klaar, kondigde de Chinees na enkele oogenblikkcn, toen hij zijn adem weer een beetje terugge kregen had, aan. Verschrikkelijk be roerde brug, dat ding! Zonder verdere malheurs passeerden zij eenige minuten later de eindpalen aan den anderen oever, waar Kathleen op hen toekwam. O. Goddank, dat jullie er zijn! Ik heb doodsangsten uitgestaan. Ik ook! bekende Ching openhartig. Slechte brug, moet noodig gerepareerd, maar Li-Weng-Ho geen zin er geld voor te gevenhoudt het liever zelf. Maar ik weet manier hem te dwingen om te repareeren. Wacht maar, dan zult U zien. Ching zette den draagstoel neer, ging terug, klom op een van de palen, waar aan de brug bevestigd was, en begon op zijn gemak met een mes het touw door te zagen. O, riep Kathleen toen zij zag, wat hij deed, ik geloof warempel dat hij de brug gaat vernielen. Ja, lachte Forsyth, ik veronderstel, dat dit de Chineesche methode is om de autoriteiten duidelijk te maken, dat een brug reparatie behoeft. Maar het zou me niet verbazen, als onze brave Ching ook nog een strategisch doel nastreeft. Zonder een woord van protest keek hij toe, hoe de zoon van het Hemelsche Byk het touw doorsneed, de andere paal be klom, het tweede touw op dezelfde ma nier onderhanden nam en voldaan grynsde toen de uitgeleefde constructie in de diepte viel, om de speelbal te wor den van de rivier, ofschoon het aan de overzijde nog door touwen vastgehou den werd. Ching's gelaat was nog steeds één en al grijns, toen hij by hen terugkeerde. Vreeselijk ellendige brug, mopper de hij opgewekt. Maar nu moet Li-Weng- Ho wel een nieuwe maken. Kan hier niemand over tot hij het gedaan heeft! Aha, constateerde Forsyth vroolijk; ik dacht wel dat dit laatste in de eerste plaats de bedoeling was dat er meer stak achter deze uiting van edelen burgerzin. Het is een uitstekende maat regel, maar we moeten ons ny met be- Clubje uitsluitend g e h u w d e paren vraagt nog enkele deelnemers. Inlichtingen bij L. J. CRIELAARS, Gedipl. eik. dansleeraar B. v d Klokkenl. 91 gend het gevoel van nutteloosheid en afhankelijkheid. De liefderijkste zorgen in het gezin kunnen dat gevoel niet wegnemen: de jonge werklooze blijft mee-eter, dat kan hij op den duur niet verzetten. We spreken dan nog maar niet van de knaging der met eiken le digen dag groeiende waarschijnlijkheid van blijvend te worden overgeslagen bij gebrek aan verworven arbeidsroutine! 70.000 jonge menschen in de beste jaren van hun leven, van 24 tot 30 ja ren. Pas getrouwd wellicht en daarna in de onzekerheid en de ellende gesto ten. Alle droomen zijn bedrog gebleken en voor hen staat slechts de vruchte- looze ledigheid van eiken dag en de voortgaande verarming, die dag aan dag afbrokkelt van het kleine beetje comfort, dat zij zich tót verhooging van levensgeluk hadden opgebouwd. Deze cijfers schreeuwen de ellende van een groot volksdeel uit. Worden ze verstaan? We gelooven het wel, maar waarom blijven we dan toch als mach teloos staan? De Tweede Kamer beëindigde deze week de algemeene beschouwingen over de begrooting. Boekdeelen vol mooie woorden, over devaluatie, defla tie, belasting, Mussert, zomertijd, 600 millioen! Zelfs een „cri de coeur" van Minister Colijn over de Evenredige Vertegenwoordiging. Ware deze ,,cri de coeur" niet beter besteed geweest aan het vraagstuk der Jeugdwerkloos heid? Ware het niet beter geweest dat daarover de zwaarste woorden waren gevallen? Dit is immers een vraagstuk welks oplossing geen uitstel kan lijden wil de volkskracht niet ondermijnd worden! kwamen spoed uit de voeten maken want er zou een andere brug hier niet al te ver vandaan kunnen zijn, en als we gepakt werden, zouden ze ons In het water gooien. Ze houden in China niet van dergelijke krasse hervormingspo gingen. En zonder zich verder op te houden, gingen ze het verdere stuk van het berg- 1 pad op, dat voor hun vermoeide vaoeten slechts nu en dan verlicht werd door de maan, welke vaak achter de wolken schuil ging. HOOFDSTUK XIX. IN DEN MIST. Het was donker en het zou zeker nog wel twee uur duren voor de dage raad ging aanbreken toen ze haast omvallend van vermoeienis, een eind- weegs een dicht rhododendronbosch dat den steilen heuvelkant bedekte, ingingen. In den stoel gezeten viel Kathleen bijna direct in slaap, terwijl Forsyth, met zyn rug tegen een dikken tak en zijn beenen uiteestrekt op een dik tapijt van afge vallen bladeren, naar Ching keek, die i bezig was met een klein pakje, dat hij uit de bergplaats in den stoel te voor schijn gehaald had. Sigaret? bood de Chinees noncha lant aan en stak tegelijk den dokter het: doosje toe. Sigaretten! Ching, je bent een' engel! Waar heb je die in vredesnaam' vandaan? Van mijn broerheel rijke' man, grinnikte Ching, een sputterende' zwafellucifer aanbiedend. Die broer van je is een briljante ontdekking geweest, Ching, verklaarde Dick Forsyth, met welbehagen kleine rookwolkjes uitblazend. Hij heel boos om Li-Weng-Ho blij hem voet dwars te zetten. Een poosje was het stil. Forsyth, on-, uitsprekelijk genietend van de onver-| waclïte luxe, rookte zijn sigaret op, stak nog een tweede aan en kwam met Ching overeen dat hij het eerst zou gaan sla-| pen. Na een uur zou de Chinees hem wekken en de wacht van hem overne men. Wordt vervolgd. 1.1 etiwo- Waalwykscne en Laiigslraatscbe Courant, MAATSCHAK>y VAN VERZEKERING OP HET L mi' r I

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 1