DE ECHO VAN HET ZUIDEN, TWEEDE BLAD. ECHO'S. BRUINE T KAN VERKEEREN. Gemeenteraad Heusden. LIESJE GEFOPT, No. 89. Zaterdag 16 Nov. '35. 58e Jrg. Met wie trouwt Pola Negri? Dat is een erg belangrijke vraag, waarmede de kranten zich gaarne aan trekkelijk maken. Zeker het publiek leest nu eenmaal graag over de dwaas heden die sommige filmgrootheden uithalen. Kort geleden werd gemeld dat Pola Negri „ditmaal" zal „trouwen" met 'n Franschman, een depute nog wel. Het bleek echter niet waar, want enkele oogenblikken later lazen we dat de actirce zoo gelukkig is zich thans in Engeland te bevinden, waar haar een huwelijk met een Engelschman wacht. Noch het een, noch 't ander interes seert ons bijzonder sterk. Voor den Franschman vinden we het niet eens zoo heel erg dat een concurrent hem voor is geweest. Trouwens vermoede lijk komt deze „afgewezen minnaar" ook nog wel eens aan de beurt. We weten nu zoo onderhand wel hoe het met de „huwelijken" van de Hol- lywoodsclie grootheden gesteld is. Men trouwt, beleeft gelukkige wittebroods weken, krijgt ruzie, gaat scheiden en trouwt opnieuw, het spel begint dan van voor af aan. Het schijnt in het practische leven al precies zoo te gaan als in de weeke, bedorven romantiek, die deze sterren op „het witte doek" te beleven krij gen. Het aantal huwelijken, dat de sterren aangaan, is op den duur niet meer bij te houden en men kan maar het beste met een glimlach voorbijgaan aan zooveel dwaasheid. Het ernstige van de zaak is echter dat de kranten al die huwelijken au serieux nemen en herhaaldelijk met een nieuwen gelukkigen bruidegom liefst op de foto-pagina komen aan dragen. Men krijgt af en toe den in druk dat men op de werkelijkheid nog een schepje opdoet, om den kost toch maar des te smakelijker te maken. Maar de weldenkende mensch moet zich bij dit alles wel eens ergeren over de uitstalling van al die ongerechtig heden eener perverse wereld in de ko lommen van de krant. Met die dwaas heden blameert men immers de heele beschaafde wereld, welks cultuur be smet wordt door de grillen van abnor male naturen. Laten we daarom die grillen vooral niet aan de groote klok hangen om ons niet te blameeren te genover volken die minder beschaafd zijn dan wij. We weten hoe weinig scherts de bruine leiders van onze oosterburen kunnen verdragen. Werd hier en daar 'ns in bedekten vorm een loopje geno men met algemeen bekende eigenschap pen van sommige bruine overheden, dan kon de dader op zijn minst rekenen op een dreigement met concentratie kamp-genoegens ter bevordering zijner geestelijke aanpassing aan het nieuwe systeem, dat nu eenmaal niets kan ver dragen wat zweemt naar critiek. Zonder humor dreigt het leven ech ter te verdrogen en de jeugdige voor gangers der bruine massa houden dan ook van 'n nieuw soort grappenmakerij. De aandacht wordt van de gedragingen der leiders afgewend en gericht op de kerk en hare bedienaren. Men oordeele welke vulgaire grofheden onder het mom van humor zooal jegens de gees telijkheid worden gepubliceerd. We ontleenen aan „de Tijd" enkele gerech ten, die de vroolijke Bruinen voorstellen op de „een-pot-dagen" op te scheppen: „Martelaren-soep met Zwartrokken- balletjes. Gestoomde papen a la Faulhaber. Deviezensmokkelaars-saus met Zwarte wortelen. Kulturkampfsoep met Kolpingkluifjes. Gebakken zwartrokken met Chari- tas-asperge en ketter-groente. Jugendkraft-soep met Misdienaars pudding. Paus-salade met halfjoden-mayon- naise. Verkapte St. Pieterspenning op toast. Centrumsbeenderen met Separatis- ten-vermicelli en Sovjetboonen. Hebt ge een keuze gedaan uit een dezer gerechten en in letterlijken zin Uw „buik er vol" van, dan presenteeren de Bruinen U nog een sigaartje: Groote kardinaals (dik en vol). Groote smokkelaars-sigaren van de Firma Monnik Non." De gemeenste vunzigheden zijn dan nog achterwege gelaten omdat het niet past deze over te nemen. Ongetwijfeld hebben de bruine hee- ren met hun welgedane gestalte a la Goering zich duchtig te goed gedaan aan deze schotels, die ons intusschen doen denken aan de lievelingskost van zekere Papoea-stammen in ons Nieuw- Guinea Maar de kerk en haar leiders hebben niets te duchten van het Nazi-bewind, zoo blijft men verzekeren! We gelooven het graag: als de kerk zich maar laat inbinden in 't nat.-soc. keurslijf. Want alles in onzen nabuurstaat moet op de eerste plaats nationaal-socialistisch zijn, van de kerk af tot de etalage-poppen toe! Wat deze laatste betreft is deze week het definitieve gelijkschakelingsbesluit afgekomen: In Duitsche winkels Ari- scne raspoppen met den rechterarm op geheven, in Joodsche winkels slechts Joodsche poppen, want het zou een smet werpen op het Arische ras indien een ras-pop met een glorierijk verleden on der het rechtstreeksche commando van een Joodschen winkel zou staan. Bravo Hitier en Streicher, het gaat goed met den edelen strijd voor de ver heffing van de Volksgenossen. Het volk is weer een stap nader tot de verlos sing uit de economische ellende. Dank zij de bruine etalage-poppen! In het jaar 1911 verschenen heel on verwacht Italiaansche oorlogsbodems aan de kusten van Lybië voor een ko loniale verovering. De „vrome broe ders van het zwaard", de Senoessi, zwoeren in dat jaar den vreeselijken eed, dat zij den blanken indringer zou den bevechten zoolang er nog één Se noessi een druppel bloed in het lijf had. Aan deze herinnering uit een vroegeren kolonialen oorlog van Italië knoopt een medewerker van de „Nieuwe Tilburg- sche Crt." een andere herinnering vast. In hetzelfde jaar n.l. stond er te Forli in Italië een anti-militarist terecht, die een EEN NIEUW VERHAAL. Onze Kinderfeuilleton »De Mor- genklok» zal zeker door vele lezers en lezeressen van dit hoekje trouw zij a gevolgd. We kunnen thans van dezelfde medewerker een nieuwe feuilleton aankondigen getiteld: »HUIZE B Dit zeer interressante verhaal be velen wij in aller belangstelling aan. Het is ook voor de oudere neefjes en nichtjes zeer geschikt. Ze zullen het met spanning volgen. Volgende week beginnen we ermee. door D. Konings. »Liesje, Liesje»; riep er iemand. »Ga je mee, ga je mee.» Wie riep dat toch telkens Wie was dat toch Eerst was ze naar Moesje gelopen, maar die had haar niet geroepen. Nu zat ze weer stil te spelen en daar had je 't weer. »Liesje, Liesje.» Overal had ze gekeken. Nergens was er iemand te zien. »Lies, ga je mee?» »Wie ben je?» »Ik.» »Wie is ik?» vroeg Liesje. En toen, toen zag ze wie het was. Het was een héél lief konijntje. »Ga je mee, Liesje». O, wat keek het guitig. »Wacht ik zal je eens pakken.» Liesje liep er naar toe, maar het konijntje sprong weg. «Liesje, Liesje, ga je mee?» Weer probeerde ze het te pakken. »Jij kleine stouterd. Ik wil je heb ben voor altijd. Wacht maar.» Telkens sprong het beestje weg. Liesje ging al verder en verder. Ze was al bij 't bos. Nog verder ging ze. Ze waren nu al in het bos. En steeds nog had Liesje het lieve diertje niet. Nergens had ze erg in. Alles was ze vergeten. «Wacht nu heb ik je. Hier.» Mis I Weer was het konijntje te vlug. anderen eed zwoer. Deze man heette Benito Mussolini. Hij kreeg vijf maan den gevangenisstraf, omdat hij vertrek kende koloniale troepen had opgeruid tot dienstweigering. Bij de rechtzitting zwoer deze man, dat zijn leven gewijd zou zijn aan den oorlog tegen den oor log! 't Kan verkeeren! Als „verzachten de omstandigheid" zou kunnen gelden, dat Mussolini toen nog geen dictator was en dus niet aan handen en voeten gebonden om ten koste van alles succes te hebben bij zijn volgelingen, die hij opgevoed heeft met de stelling, dat de oorlog voor den man moet zijn, wat het moederschap is voor de vrouw. (D.v.N.) De raad was in plenum tegen woordig. 1. De notulen waren als steeds in orde. 2. Medegedeeld werden de volgende stukken Brief van Ged. Staten met aan. merkingen op de verordening tot heffing van secretarieleges. Conlorm de bemerking zal de verordening gewijzigd worden. Brief van den heer W. F. Hilwig eervol ontslag verzoekend als keu ringsveearts, hoofd van d.enst. De Voorzitter zegt dat dit geschiedt door B. en W., wat dan ook is gebeurd, evenals zij den hulpkeurmeester, den heer J. van Valderen, eervol hebben ontslagen. Tevens hebben zij tot tijdelijk keurmeester benoemd den heer F. Hilwig Jr. Brief van A. J. A. van Bokhoven om subsidie voor het aanschaffen van patronen en het houden van een schietwedstrijd. Dit wordt aange houden lot de volgende vergadering. Brief van het kerkbestuur van de Ned. Ilerv Gemeente te Hedikhuizen om subsidie tot instandhouding van den toren. De Voorzitter stelt voor dit eveneens aan te houden teneinde van gedachten te wisselen met de Monumentencommissie en mochten er termen zijn voor een subsidie, zoo zal hij met een voorstel komen. Hij vreest echter dat er veel geld mee gemoeid is. Brief van Ged. Staten houdende goedkeuring van de jongste wijziging der gem.begrooting en die van het Vleeschkeuringsbedrijf. Brief van Ged. Staten ten geleide van een K. B meldende goedkeuring tot afschaffing van de bestaande Gem. Fondsbelasting. Ook dit wordt voor kennisgeving aangenomen. 3. Vaststelling verordening heffing en invordering vergunningsen verlofsrechten. Deze formeele wijzi ging in verband met de grenswijzi ging wordt goedgekeurd. 4 Vaststelling verordening opeen, ten Gem. Fondsbelasling 1936/37. Idem als 3. De opcenten worden bepaald op 75. 5. Vaststelling erordening Cou pon belasting. 6. Vaststelling rechtstoestand regle menten secretaris, ontvanger en ambtenaar van den Burg. Stand. 7. Vaststelling instructie secretaris ontvanger administrateur Vleesch- keu ringsbed rijf. ik wil je zo graag hebben.» »Je moet met me spelen.» »Ja, ja,» lachte het konijn, »ik speel met je. Kom maar Liesje lachte. »Ja, hier, hier zeg ik je.» Mis! Opeens schrok Liesje. »Ha, ha, ha, die is goed, die is goed. Zo, heb jij Liesje hierheen ge bracht. Dat is aardig. Kom maar binnen m'n meisje. Je zult wel honger hebben van het lopen. De tafel is gedekt. En de kabouter (want 't was een kabouter) deed een deurtje in een grote dikke boom open. Liesje stond beteuterd. Het konijntje lachte »I)omme Liesje, domme Liesje.» »Kom maar binnen. Val niet hoor, met je kleine voetjes.» Liesje was een heetje bang, ze durfde niet goed Maar nu voelde ze toch hoe moe ze was. Ze wilde wel graag rusten. Zacht fluisterde het konijntje: »\Vees maar niet bang hoor. Je krijgt lekker eten en strakjes breng ik je weer naar huis.» Ze stapte binnen. Plotseling hoorde ze roepen »Hiep-hiep hoera. Daar is Liesje, daar is Liesje.» Uit alle hoeken van de kamer kwamen de kabouters te voorschijn. Ze gingen in een kring om Liesje heen staan. «Blijf je bij ons? Ga maar niet weer naar je moeder. Je bent stout geweest. Je mocht niet zo ver van huis gaan. Dat wist je toch. Ons konijntje heeft je gefopt.» Liesje begon zachtjes te huilen. »Nee, nee, ik wil naar huis, ik wil naar moesje. O, o, wat ben ik 8. Vaststelling Ambtenarenregle ment. 9. Vaststelling verordening rege. lende de eisclien van oenoembaar heid en bezoldiging van de veld wachters dezer gemeente. Vanaf 5 lot en met 9 conform 3 en 4. 10. Rekening 1934 en begrooting 1930 \an ile Uodshuizen. Namens den raad wordl door den Voorzitter aangewezen voor onderzoek de commissie bestaande uit de leden J, Vos, J. Buys en J. Winkel, die de benoeming aannemen. 11. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van eervol ontslag per 1 Januari a.s. aan D. v. Kuijk als houder van toezicht op gemeente werken. De Voorzitter zegt dat hij niets dan lof heeft voor v. Kuijks activiteit, maar er is een tijd van komen en gaan. (v. Kuijk wuidt in Januari 80 jaar). De heer ilub. Verhoeven, hoewel de motieven van den Voorzitter respecteerend, vindt het jammer dat v. Kuijk als politie man moet verdwijnen, doch de Voorzitter hoopt toch nog wel eenige lichte werkzaamheden voor v. nuijk te vinden. Het ontslag wordt daarna op de meest eervolle wijze verleend. 12. Voorstel van B. en W. tot hel benoemen van een klokkenist te Hedikhuizen en flerpt. Aanbevolen worden resp. M. v. d. Linden en J. v. d. Broek, die met alg. stemmen worden herbenoemd. 13. Voorstel van B. en W. tot toetreding in het streekplan. De Voorzitter deelde mee dal er in Noordbrabant twee streekplannen zijn, één voor Oost— en één voor West—Brabant. Het eerste gaat over 95 gemeenten, het andere over 47. Dit streekplan staat met het uit breidingsplan voor een gebied in verband. Verder is het een groote factor voor het verkeer. Voorgelezen wordl een commentaar van Lietaert- Peerbolte, waarna de .Voorzitter zegt dat de kosten voor de gemeente zijn 2'/2 ct. per inwoner en dat verdere kosten door de provincie worden gefinancieerd. Op een vraag van het lid Meijer zegt de Voorzitter dat men toetreedt voor onbepaalden tijd, wat vooral wenschelijk is met het oog op de Woningwet. Ook zegt de Voorzitter dat men er vroeg of laat toch toe zal worden gedwongen. Hierna besluit de raad tot toetreding. 14. Voorstel van B. en W. tot het voorbereiden van 'n voorloopig plan van uitbreiding. De Voorz. zegt dat er gesproken wordt van demping van den Demer, van den aankoop van het Burchtplein, het amoveeren der wallen enz. Dit alles bevat een kern van waarheid, doch niet alles is aannemelijk met het oog op de kosten. Daarom wil de Voorzitter een voorloopig plan laten opmaken, waarvan de kosten op f800 5fl0U0 stout geweest »Toe, toe, wees maar niet bang hoor. Kom maar hier zitten, dan krijg je eten.» Heerlijk at Liesje. «Zeg heb je onze paddestoelen wel eens gezien. Kom maar eens kijken.» O, wat een mooie, prachtig.» »Wil je er een mee hebben. Als 't regent en je bent buiten aan 't spelen, dan kan je er heerlijk onder schuilen.» »Ja. goed, dank je wel.» «Zeg, Lies, kom je weer terug? Kom je nog eens kijken hier? We hebben altijd zo naar je verlangd Weetje waarom Omdat je niemand kwaad doet in 't bos. Zelfs voorde bloempjes ben je nog lief. Je zult niets stuk maken. Dat vinden we allen zo erg goed van je Nu brengt het konijntje jouw weer thuis.» »Ben je nog moe?» »Moe? Nee hoor Ik vind het hier erg mooi. Ik kom nog een keertje en dan breng ik Moesje mee. Nu dag, kabouters, dag, hoor.» Liesje stond weer buiten op het zachte mos. Drie keer floot een kabouter en daar had je 't konijntje weer. »Ha, ba,» lachte het. »Kom maar Liesje.» Ze wilde weer gaan stappen. »Nee, nee, jij, kom maar op m'n rug, dan ben je er zo.» En wip, wip, wip, kwam Liesje weer voor 't huisje van moeder. Stevig had ze haar paddestoel in haar armen. »Dag konijntje, dag hoor.» »Dag domme Liesje?» Oplossing verborgen plaatsnamen. Empel Volkel Mill Alem Heesch Rijen Grave. worden geschat, waarvoor B. en W. contact zoeKen niet het streekplan. Is het voorstel van den tecbnischen dienst aannemelijk, zoo zullen B. en W. met een voorstel komen. Met alg. stemmen hecht men hieraan goedkeuring. 15. Vaststelling Bouwverordening. Daar niemand een op— of aanmer king had werd deze aangenomen. lü. Voorstel van B. en W. tot het waarborgen der rente en allossing van een door de Godshuizen aan te gane leening bij de N.V. Bank van Ned. Gemeenten. De Voorzitter zegt dat de gemeente zich garant moet stellen voor de rente en allossing, doch ziet er geen kwaad in, daar de gemeente nog diep in de schuld steekt bij de Godshuizen. 17, Vaststelling gem. begrooling en begrooling VleesciiKeunii^sbedi ijl 1930. Namens de commissie, be slaande uil de leden Buys, Vos en Hub. Verhoeven, brengt de ecrsie rapport uit en heelt lol voor 'l vele weik aan de begrooling besleed, doen de Commissie beueurt dat men niet gekomen is tot belasting verlaging. De Voorzitter zegt dhr. Buys dank voor zyn welwillende woorden, doch beloogt dal Uians van geen beiaslingveilaging spiake kan zijn. Lr is een posi noodig voor de ordening aan de üem. aicnieven van minstens 1 4UU en er moet een nieuwe indeeling 111 wijken en een nieu we n uminering der panden plaats hebben, Schraal begroot bedraagt dit f 1UU. Verder zullen B. en VV. met nadere voorstellen komen voor een woonwagenkamp. De stieren houders- vereeniging, gewoon aan gun. sub sidie, vraagt ook thans daarom. De subsidie voor het Groene Kruis moet van foO gebracht worden op 1'150, terwijl het Wit—Gele Kruis evenzoo f 150 moet hebben. De subsidie voor de Godshuizen moet tengevolge van een bespreking met hel Prov. bestuur van f 500 verhoogd worden tot f7400. Wel zal eenig geld terugkomen uit het Werkloos heid—subsidiefonds. De post kosten werkverschaffing moet worden ver. hoogd. De voorbereiding van het zwembad is in een vergevorderd stadium, al is het practisch onmo gelijk dat het in 1930 tot stand komt. Verder deelde de Voorzitter mi de dat de werkverschaffing a.s. Maandag weer begint, voorloopig met 25 man. Hierna gaf de Voorzitter gelegenheid opmerkingen te maken ofinlich'in. gen te vragen over de eigenlijke begrooling. Het lid Meijer vond de gelden voor onderhoud van straten en wegen te gering. De Voorzitter zegt bij de Provincie geprobeerd te hebben subsidie te verki ijgen, doch het ging niet en nu zal hij prijs opgaaf vragen voor wegverheleiing. Hierna werd de gem. begrooting met alg. stemmen goedgekeurd. Begrooting Vleesch keuringsdienst. De inkomsten zijn verminderd door- dat gedeelten van gemeenten of geheele gemeenten bij andere krin gen zijn aangesloten. Onze kring moet volgens den wensch van den heer Picard, inspecteur van de Volksgezondheid (Veterinairedienst) intact blijven. Wel kan zuinigheid betracht worden bij den ophaaldienst, waarover onderhandeld wordt. Het lid Meijer vindt f1500 voor een keurmeester te hoog, evenals f150 RAADSELS. 1. In een gezin waren 7 zoons en elk van de zoons had een zuster. Hoeveel kinderen waien in dat gezin. 2. Mijn eerste voeren menschen van rang en aanzien, het laatste vindt men aan de boomen, mijn geheel in elk boek. 3. Waarom loopt een haas over den berg. 4. Mijn geheel bt staat uit vier woorden en achttien letters, en is een spreekwoord. 8 9 10 11 1 heeft een man. 3 9 6 is een deel van het jaar. 12 14 10 9 17 is niet vlug. 1 2 16 6 7 maakt bemind. 9 13 14 18 2 is rond. 13 5 16 14 is warm 4 15 12 is meer waard dan geld of goud. VERBORGEN PLAATSNAMEN. 1. Ge moet het de directie laten weten, dat de boeken niet in orde zijn. 2. Hij had bij het ongeval een schedelfractuur bekomen. 3. Ga maar vast in de kamer, ik kom dadelijk. 4. Ik moet er niets meer van heb ben, ik heb er genoeg van. 5. Hij nam ook aan de wedstrijd deel. 6. Die paal staat te ver over de scheiding. 7. Ge moet de kalk maar niet te dun maken. 8. Hij had hem met dien hamer ongenadig toegetakeld. WAS-en WRING MACH IN ES i

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 5