BUITENLAND, PLAATSELIJKE BERICHTEN BRIEF UIT DE DRUNENSCHE HAAI. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. Kï vergoeding voor autokosten, en zou graag zien, dat nu het traject kleiner wordt, per tieis alles afgedaan wordt. Het voorstel van B. en VV. werd echter aangenomen met 5 tegen 2 stemmen (allen behalve die van Buijs en Meijer), üe Vleeschkeu- ringsdienstbegrooting wordt goed gekeurd met de stem van Meijer tegen. 18. Op voorstel van B. en W. zullen eenige door iepziekte aangetaste booinen verkocht worden. 19. Het voorstel van B. en W. tot het huren van grond van het Kroon domein tot nerging van straatvuil wordt goedgekeurd. Huur thans f 150, vroeger f 145, doch nu is het perceel grooter. 20. Het onbegroeide deel van de gracht bij de Wijksche Poort wordt gehuurd van het Kroondomein voor f 1U en voor dien prijs onderver huurd aan de Heusd. IJsclub, wat aller goedkeuring wegdroeg. 21. Voorstel van B. en W. om verpachtingen en verhuringen voor taan op te dragen aan een notaris, die garant moet blijven voor de pachten en huren. De Voorzitter zegt dat dit wel zal gaan tegen een percentage van 7, waarmee de raad accoord gaat. 22. Voorstel van B. en W. tot het aangaan van een rekening-courant overeenkomst met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten. Voortaan zal er een zijn voor de gewone uitgaven, groot f lo.ÜOO, en een voor de schuld vorderingen van Rijk en Gemeente, groot f5000. Aangenomen, eveneens na toelichting door den Secretaris 23. Het voorstel lot wijziging van de begrooting over 1935 wordt aan genomen. 24. Brief van Dr. v Seters, eervol ontslag vragend als arts voor de armenpractijk van Oudheusden. Dit ontslag wordt verleend. 25. De Voorzitter wil de meubels afkomstig uit de v.m. gemeente Herpt verkoopen aan de St. Vincen- tiusvereeniging alhier. De heer Hub. Verhoeven wil deze cadeau geven, wat om principieele redenen niet mag zegt de Voorzitter. Aan B. en W wordt nu overgelaten den ver koop af te werken. Hierna beveelt de Voorzitter den te houden bazar voor het Groene Kruis aan, evenals de verspreide boekjes over gasbommen etc. Bij de rondvraag maakt het lid Meijer aan merking op deslechtestraat verlichting te Oudheusden, waarna de raad overgaat in geheim comité ter behandeling van reclames hon denbelasting en schoolgeldheffing. Het gouden echtpaar Herwijnen-Nieuwkoop te Drunen, temidden van kinderen en kleinkinderen. Zooals men in ons vorig nummer uitvoerig heeft kunnen lezen is de gouden bruiloft van deze zeer geziene menschen op bijzondere wijze en onder de groot ste belangstelling van autoriteiten, familie, buurt en verdere ingezetenen 1.1. Dinsdag gevierd. Zooals men ziet was ook voor een passende, mooie versie ring zorg gedragen. SPRANG-CAPELLE (V.m. Sprang). Predikbeurten Zondag 17 Nov. 1935: Ned. Herv. Kerk, v.m. 9,30 uur en n.m. 2 uur Ds. W. Bousema. Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. 2.30 uur Ds. J. C. Hagen. De Ned. Herv. Mannenvereeni- ging op Geref. Grondslag .Troffel en Zwaard houdt a.s. Maandagavond half 8 hare maandelijksche vergadering in de zaal van den Chr. Volksbond. De weleerw. heer Ds, W. Bousema zal alsdan voor de vergadering het laatste gedeelte van Lucas 2 verklaren. Tot secretaris van den Ring 's-Grevelduin-Capelle en Omstreken v. d. Bond van Ned. Herv. Jongelingsver- eenigingen op G.G. is in de vacature- P. v. d. Hoeven benoemd de heer D. Soeters. De bazar, die zal worden georga niseerd door de Ned. Herv. Meisjes- vereeniging .Persis' zal worden gehou den op Maandag. Dinsdag en Woens dag, 2, 3 en 4 Dec. a.s. in de zalen van den Chr. Volksbond alhier. De baten zullen worden afgestaan aan den Ger. Zendingsbond en komen dus aan den Zendingsarbeid ten goede. Van hen die met dit mooie doel sympathiseeren zal de Meisjesvereeni- ging voor dit doel gaarne giften in wel ken vorm ook dankbaar aanvaarden. Woensdagavond om 8 uur hoopt de heer D. Visser, huisvader van het Militair Tehuis te Breda, in de zaal van den Chr. Volksbond alhier, een cause rie te houden over het Tehuisleven. Dit belooft een leerzame en interes sante avond te worden. Ieder is wel kom, vooral oud-militairen en toekom stige recruten. De avond is belegd door het plaat selijk comité van de Nat. Vereeniqing „Pro Rege". SPRANG CAPELLE. In het Geref Kerkgebouw te Vrijh. Capelle werd J.l. Donderdagavond dejaarlijksche propaganda-vergadering voor hel Chr. Nationaal Vakverbond in Ne derland gehouden. Het kerkgebouw was vrij goed bezet. De voorzitter van den Chr. Besturenbond Sprang - Capelle, de heer J. C. de R0011, opende de bij eenkomst met het lezen van Ps 33 (onberijmd) en gebed en heette de aanwezigen welkom, in 't bijzonder den Edelachtb. heer Burgemeester Smit, die zoo bereidwillig was een openingswoord te spreken en de neeren de Boer en Oosterbos Burgemeester Smit sprak hierna een openingswoord, waarin Z.Ed.- Acütb. er op wees dat het C.N.V. een macht is tegenover de moderne organisaties, wat van groote Letee- kenis is. Dat zou reeds voldoende zijn om de noodzakelijkheid van Chr. vakbeweging te doen gevoelen. Maar er is meer. want als bij ons, menschen, alle middelen falen en er geen enkel lichtpunt meer in de duisternis van dezen tijd is, dan heeft de Chr. Vakbeweging nog dezen achteigrond, dat God regeert, Die volgens Zijn Woord in duren tijd en hongersnood de zijnen wil be waren. Spr. wekt op tot medewer king, opdat deze propaganda-avond vruchtdragend moge zijn. Na het zingen van twee couplet- ten van het Wilhelmus, verkrijgt de heer B. de Boer, Utrecht, Centraal Bestuurslid van den Ned. Chr. Bouwarbeidersbond, het woord, die tot onderwerp had »In bewogen tijd»). Spr zet uiteen dat de Chr. vakbeweging ook thans in een be wogen tijd leeft en het noodig is den strijd aan te binden tegen de belagers der Chr. Vakbeweging, door de beginselen uit Gods Woord uit te dragen. De Chr. vakbeweging heeft een breede taak, zegt spr, want bij deoplossing van het sociale vraagstuk gaat het niet om twee kwartjes of een gulden, maar het gaat om een zaak van gerechtigheid. Daarvoor heeft de Chr. vakbewe- ging op het maatschappelijk erf alle krachten in te spannen. Hij wekt op niet wanhopig te zijn, maar in het geloof en vertrouwen mede te arbeiden aan het bereiken van het doel. Onder het zingen van »Een vaste burg is onze God» wordt gecollec teerd voor het Steunfonds voor uit getrokken werk oozen, waarna de beer L. Oosterbos van den Haag, Hoofdbestuurder van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transport arbeiders, spreekt over »Een vaste koers.» Het C.N.V. heeft in dezen moei lijken tijd het kompas, Gods Woord, waarmede wij de vaste koers kun nen houden. Spr. wijst er op dat wij allen de hand in eigen boezem hebben te steken, want om de zon den rust thans de tucht Gods op ons volk. Wij hebben allereerst, ook op het maatschappelijk terrein, de eere Gods te zoeken Spreker wijst er op dat de Chr. vakbeweging een zware taak heeft, om n.l. een lich tend licht en een zoutend zout te zijn, waarna hij aanspoort de chr. beginselen te belijden en te beleven en het evangelie te stellen tegen over het ongeloof van dezen tijd. Met een dankwoord van den voorzitter en het zingen van Ps 68: 17 wordt de verg gesloten en gaat de heer de Boer in dankgebed voor. SPRANG-CAPELLE (V.m. Sprang). Onder leiding van haar voorzitter, den heer G. J. van Willigenburg, kwam de vereeniging Chr. Volks- hond alhier j 1 Woensdagavond in haar gebouw in jaarvergadering bij- een De belangstelling was niet bij- zonder groot. Na opening met het lezen van een gedeelte der H. Schrift en gebed, nep hij de aanwezigen 'n welkom toe, speciaal de afgevaardigden van de aangesloten vereenigingen. Spr. con stateert dat het getal der aanwezigen kleiner is dan men zulks gewoon was en hoewel hij daarvoor niet direct een oorzaak kan aangeven, meent spr. te mogen opwekken om in het vereenigingsleven niet te verslappen. Al is de toestand op wetenschappelijk en economisch ge bied voor velen moeilijk, zou dat nog geen reden zijn om niet actief met de vereeniging mee te leven, want wij moeten het vereenigingsleven niet alleen zien van den materieelen kant. Wij hebben ook daarin in de eeiste plaats te zoeken de eere Gods. Daarom vraagt spreker ook allen zooveel mogelijk te strijden voor den Chr. Volksnond opuul die zijn nuttig werk kan blijven voortzetten. De secretaris, ubr. J. de Jong, bracht na het lezen der notulen, een goea verzoigd jaarverslag uit, waarin hij er met dankbaarheid van gewaagde dat trcts de crisis het leven der vereeniging bestendigd bleef. Hij herinnerde aan de ge houden bazar en dankte allen die tot het welslagen daarvan hadden medegewerkt, speciaal de Ned. Herv. Meisjesvereeniging »Peisis.» Van de bibloiiieek werd in het algeloopen seizoen veel gebruik ge maakt. De voorzitter dankte de secretaris voor zijn arneid voor den vereeui. gi»g- Uok de penningmeester, de heer J. C. de R0011, Dracht verslag uit betredende de linantiën der veree niging die gezien de omstandig heden geen reden tot klagen geven. De commissie tot het nazien dei- boeken bracht bij monde van den heer G. v. d. Schans verslag uiten deelde mede dal alles in prima orde was bevonden, waarna de penning meester decharge werd verleend en voor zijn veel werk dank gezegd. Verscnillende vereenigingbaange legenheden kwamen hierna nog ter sprake. Met een woord van dank voor de opkomst en een opwekking tot steun aan den Cür. Volksbond sloot de voorzitter de gezellige vergade ring en eindigde diir. de R0011 met dankgebed. f VRIJH. CAPELLE. Naar wij vernemen zal het K011. Erk. Fanfare corps «Sirena» op Woensdag 20 November a.s. haar eerste winler- uilvoering geven in de zaai van den heer A. v. Dijk. Het bestuur heeft o.m. de medewerking vei kregen van een operettegezelschap uit 'lilburg, 'twelk behalve een komische operette, ook voordrachten zal geven. Het belooft een werkelijk mooie avond te worden. Belangstellenden raden wij aan zich tijdig van plaatsbewijzen te voorzien, welke door het bestuur en aan de zaal worden afgegeven. CAPELLE. Voor de Ned. Herv. Gemeente te dezer plaatse zal a.s. Zondag des avonds 6 uur optreden Ds. Cuperus. 's Morgens half tien j leesdienst. In het café van den heer J. Quirijns wordt a.s. Woensdagavond een feestvergadering voor de leden met hunne dames gehouden door de Capelsche Hengclaarsvereeniging "De Maasmond». Naar wij vernemen heeft het muziekgezelschap Kunst na Arbeid voor medewerking aan den in ver band met het 15—jarig bestaan te organiseeren feestavond voor wer kende leden en donateurs geënga- geerd den gevierden bariton-zanger Tom Burmanje en den reeds verschil lende malen bekroonden karakter humorist H. van Engelen, alsmede het duo «Hentom» uit Waalwijk. A.s. Zondng des nam. 2 uur hoopt voor de Ned. Herv. Gemeente a.d. Loonschendijk op te treden Ds. Louwe Kooijmans uit Waalwijk. j's Morgens half tien leesdienst. De voetbalvereen. »Capelle» speelt a.s. Zondag voor de le klasse B.V.B. te Heusden tegen «Juhana» Drunen, 15 November. Munheer van de kraant, In munnen leste brief hèk 't wir eens veur de zooveulste keer gehad over t oanstoande St. Nicolaasfist, mèr loat ik oew efkes in de gauwte vertellen, demme nog gin slag wijer zijn gekomen. Op dat gebied ston me nog oan oons auw pijl en dat is, sekuur onder nul. Hoe ze den Densdag de Jonas en zijn vrouw en fermilie in de blommen hebben gezet hemme al in oewen kraant kannen lezen. 't Is echt iets wat alle doagen nie veur komt, zon gouden bruiloft en doarom kan ik goed begrijpen, dat de meenschen uit die buurt al gedoan heb ben, wat ze konden om dieën dag nou eens echt Broabaantsch en goed te vie ren. Hoe 't gegoan is, weet ik netuurlijk nie, doarveur was 't te wijd van de haand, mèr lang hèk de wirklank van de gezellige drukte en plezier geheurd. De veurige week wok nie veurboa- rig zijn en doarom jubiloarissen ook meen beste wenschen, tegelijk mee die oan de munheer van den Echo. Ge hegged gezien van de uitvoering bij Aorte. Ik moog er nie uit van Drie- kas, omdat ik 't iets of wat op munnen borstrok haai, zee ze, mèr 't moet aaf zijn gewist mee die zangers en kemiek- moakers. De Zondag gift de hermenie de Vol harding dur irste wenteruitvoering in de zoal bij Dorus Elshout. Behalve eenen keur van muzieknummers ston dur een stel mooi veurdrachten op 't program, die verzurgd worren deur een duo uit Den Haag. Munheer, zoo eens in 't algemeen die uitvoeringen in Drunen bekeken, dan moet ik veur meen, eerlijk bekinnen, dat de Drunensche vereenigingen heel schappelijk zijn veur hullie donateurs en eere-leden. Konnen ze er iets veur doen, dan doen ze dat zoo goed en zoo groot es dat maar eenigszins kan. Doar tegenover stoi, dat de Drunen sche inwoners ook heel goed begrijpen hoe ze dur mooi. onmisboare vereeni gingen moeten steunen en in eere hau wen, want kijk 't eens noa bij de uit voeringen. De zoaken zitten gestampt vol en am- mel donateurs, want aanders kunde er nie in es Drunensche meens. In één woord, de Drunensche meen schen steunen dur eige vereenigingen reusachtig en doarover dus veur oons allemoal alle lof. Over dees uitvoeringen wok uit- schaaien. Ik wil 't nou specioal heb over uitvoeringen van werk en veurnoamelijk mun eigen bepoalen de wegen. De Drunensche meensen moeten e allebaai dur oogen open doen en e rondkijken noar oons wegen in Drun Veurirst de gemintewegen: De renstroat is tot veurbij den Haai, schitterend verbeterd; de Kaaiweo omgebouwd in eenen asphaltweg oan nog veul aander, minder veurnoa gemintewegen is mee zurg gewerkt zijn de noodige verbeteringen oan brocht. Dan de provincioale wegen die oons durp liggen: groote stroat w„ nou van nij fietspoai veurzien; de ka weg op de Drunensche haai hebber, hillemoal opgebroken en er op nijd geleid mee oan baai de kaanten un: fietspad (dè is nou kloar); den He densche weg is hillemoal verbeterd, de remise in Drunen aaf tot oan 't en wijer op. Doar zijn de tramriels uitgebro. woardeur de weg een heel stuk bre kon worren; de weg in de Moos is hillemoal verbeterd en gemodernise zoo es ze dat numen. Munheer, moeten wij nou nog kit gen over de wegen? En nou heur ik stemmen, verq" woardigde stemmen van den Elshq sche kaant, die zeggen: Mèr kèkt 00: weg dan eens oan. Wat zegde d; van? Zijt zuut Elshoutsche meenschen. hed ommers geheurd, dat er al oan werkt wordt om jullie unnen nijen vi te geven, mèr men is 't er nog nie sji over eens, wat veur unnen weg ze van moeten moaken bij jullie. Ik zij niks gewoon es karsporen doarom wuk er natuurlijk nie over n lullen, mèr zook heur is tur op untj asphaltweg iets op tegen en op unr, kaaiweg ook. De road zal tur in dit geval over beslissen hebben en doarom zeg Waacht 't mèr aaf meenschen. 't Is 0 t draaien en doar komt nou iets v ook. Geleuf dat! Dat oons politiecorps thans dur la verwachte uitbreiding hee gekregen hedde zeker al geheurd. Och in Drunen en den Elshout 3 beurt wel nie zoo veul buitengewooi mèr 't gift wat gerusthed en veur a man is t gin doen, doarom munhet doar zemme ijselijk mee ingenomen! Ge hegged gemerkt oan me, wed dèk zoo uiterst kalm zij en niks afk en mèr steeds prijs en goedkeur. Munheer, tegensworrig hauw ik opbouwen van vereenigingen in de: harden tijd, van vrede, en doarom mu heer zak nou mun pen ner te neer le gen tot kijk en hou doe war. NIJEN TIENUS aldaar. Zondag 17 November zal in de Ned. Herv. Kerk aan den Loon- schen dijk dt-s namiddags om twee uur opbieden Ds. Oost van R'veer, des voormiddags om half tien lees dienst. ADVERTEERT IN DIT BLAD. Cursus Schoen- en Patroonmaken Evenals andere jaren zal ook gedu rende dit winterseizoen vanwege de R.K. Arbeiders- en Schoenfabrikant ten organisatie een cursus gegeven worden in Schoen- en Palroonmaken. Nog steeds blijft de vraag naar ge schoolde arbeidskrachten, de meest dringende uit onze tijd. Wie niet on derlegd en niet capabel is van zijn vak, staat het eerst in de rij van werkloo* zen. Daarom is een goede vakontwik keling van eiken jongeman een eerste eisch. Bovengenoemde cursus stelt# onze Kaatsheuvelsclie jongens in de gele genheid hierin te voorzien. De winter avonden zijn lang. De straat kan de schoolvrije jeugd niets goeds hij bren gen. De gelegenheid om hun vak te leeren, zonder dat zij daarvan de plaats behoeven te verlaten, bieden een mooie gelegenheid om het straat slenteren te voorkomen en enpassant ontwikkeling hij te brengen. Ouders die het belang van hunne jongens willen begrijpen, zullen dit instituut dan ook gaarne steunen. Schadepost. Bij F. in de Sprangschestraat stier ven Donderdag op één dag een tien- lal losloopende kippen, waarvan reeds meerdere aan den leg waren, en die er allen kerngezond uitzagen. Wat de oorzaak kan zijn is zonder meer niet direct vast te stellen. Beslag gelegd. Yanwegen niet betaalde hondenbe lasting is door de gemeentelijke deur waarder deze week op twee plaatsen in 'l Loonsch Hoekje beslag gelegd, en zal komende week verkooping vol gen. 't Is ons onverklaarbaar, waarom die menschen zich op die hooge on kosten laten jagen. Door het kind, voor het kind. Zondag zal op veelvuldig verzoek in den R.K. Gildenbond de 2de uit voering plaats hebben van een origi- neele huldiging" het stuk waarmede de schooljongens van de St. Bernar- dusschool voor 14 dagen zoo'n enorm succes hadden in den Gildenbond en waarbij toen zoo velen moesten wor den afgewezen wegens gebrek aan plaatsruimte. Wij gelooven wel dat dit typisch staaltje van bekoorlijk kinderspel ook Zondag weer succes zal hebben. Loterij „Wilskracht". De te houden trekking der loterij ten bate van de R.K. Athletiekvereeni- &ing „Wilskracht" te Kaatsheuv welke gehouden zou worden op 1 Ni j.l. is uitgesteld tot 30 Nov. e.k. Propaganda-avond. Dinsdag 26 Nov. zal er een prop ganda-avond gehouden worden vd de K.A.J.V. De spreekster van d avond is Mej. Aengenent. Verder worden opgevoerd het tooneels „Uit het volle leven". DE OORLOG. De toestand aan de fronten. De Italiaansche berichten over Abessijnsche bewegingen aan 't Not delijk front, die Donderdag opvie door een verontrusten toon, zijn w wat kalmer geworden. Niettemin h 'n Abessijnsche aanval op Gheralta Zuiden van Hausien de Italianen bin baar verrast. Hoewel de Italianen li chenen dat de Abessiniërs hun lira doorbroken hebben, is dit, gezien Italiaansche berichten over de activik van de troepen van generaal Marav. na, die de verbindingen van de Taka; met Makallé tot stand hadden gebrac en de positie, die de Abessiniërs oph oogenblik innemen, toch zeer waa schijnlijk. Het staat wel vast, dat Gheralta plateau een zwakke plek is het Italiaansche front. Hoewel verse lende Italiaansche berichten melden, de aanvallen die hier met succes op Italianen ondernomen worden geda. worden door guerrillatroepen, spreki andere berichten, eveneens van Ita. aansche zijde, de verwachting uit, d ras Syoem zijn hoofdkwartier naar de streek verplaatst heeft, wat er dan c zou duiden, dat er hier ook van ger gelde Abessijnsche troepen sprake is. Ook het haastige sturen van verste kingen naar den linkelvleugel wijst ongerustheid. Overigens schijnen Italianen hier Azzi Dera weer geno te hebben. De Abessijnsche troepen blijken het Zuidelijk front na den val van L rahei grooteren tegenstand geboden hebben, als de berichten oorspronkeli vermeldden. De Abessiniërs conce treeren zich thans nog om Harrarr Dzjidzjiga en zij schijnen van plan zijn hier hardnekkigen tegenstand bieden. De Italianen hebben een afde ling inlandsche troepen in het gebu langs de grenzen van Britsch Soma land gezonden, vermoedelijk om wapentransporten die hier langs tre ken aan te vallen. De Italiaansche vliegtuigen hebh gisteren opnieuw verkenningsvlucht* uitgevoerd in het gebied tusschen D gaboer -en Harrar, waarbij zij vol

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 6