LAND- EN TUINBOUW, RECHTZAKEN. KANTONGERECHT. BOEKBESPREKING. Gemengd Nieuws. IETS OVER VERPLEGING VAN HET VEE. Terecht zegt men wel, dat van de verpleging afhangen: gezondheid, om zetting van het voer en opbrengst. Een goede verpleging maakt, dat vooral spijsvertering en ademhaling een goed verloop hebben. Dit heeft weer tengevolge, dat het voer zich zoo goed mogelijk betaald maakt en dat een groot weerstandsvermogen tegen allerlei ziek ten en andere kwade invloeden wordt verkregen en behouden. Tot een goede verpleging behoort het bijtijds harden van een dier, vooral in de jeugd door alle organen van adem haling, spijsvertering, bloedsomloop te oefenen. Welke oefening het best ge schiedt door beweging en wel beweging in de buitenlucht. Te veel rust ontaardt. Niet alleen groeiende, maar ook zoo- gende en drachtige dieren dient men be weging te geven. Ook 's winters. Er komen in het late najaar, in het vroege voorjaar, ja zelfs midden in den winter zulke mooie, zachte dagen voor, dat de fokdieren best een paar uur overdag naar buiten kunnen. Zie toch niet op tegen de moeite, 't Is zoo gezond voor de dieren, zoowel voor rundvee als voor paarden en varkens. Echter niet over dreven harden. Dat kost voer zonder nut te stichten en in de jeugd belemmert dit vaak den groei. De dieren dus niet te jong en niet bij te koud weer buiten. Dieren zijn alle dankbaar en gevoe lig voor een zorgvolle, kalme, ik zou haast zeggen: liefdevolle verpleging en behandeling, hetgeen ze beloonen door meerderen arbeid, beteren groei of grootere opbrengst. Alle ruwheid dus vermeden! Zelf baas blijven natuurlijk en op tijd straffen. Vooral in de jeugd, om kwade gewoonten af te leeren. Maar dan nog daarbij zelf kalm blijven. De eerste straf moet slechts uit woor den bestaan. Helpt dat niet, dan slaan met een buigzamen stok op de weeke deelen. Een en ander heeft wel vooral betrekking op paarden, maar geldt ook voor andere diersoorten. Borstelen en roskammen is voeren. Dat wil zeggen, als men geregeld doet aan borstelen (bij rundvee) en roskam men (bij paarden) dan verhoogt men het nuttig effect van het voer. Dat komt zoo. De zweetkliertjes scheiden door de huidmondjes zweet af. Zweet is een op lossing van eindproducten, ontstaan bij verbranding van lichaamsbestanddeelen en mag dus beschouwd worden als een vergif voor het lichaam. Ieder vergif werkt een geregelde spijsvertering te gen. Kan, doordat de huidmondjes ge deeltelijk verstopt zijn door vuil enz., het zweet niet regelmatig uitgescheiden worden, dan haalt het dier dus niet uit het voer. wat er uit te halen is. Bovendien is het vuil nog een prach tig kweekbed voor ongedierte en ziek tekiemen. Op stal het rundvee dus al tijd borstelen en wel vóór het voeren en vóór het melken. Voor kop en pooten gebruikt men een zachtere borstel en voor de rest van het lichaam een har dere. Als men het geregeld doet, zonder een dag over te slaan, dan went men er spoedig aan en ook de dieren en er is dan weinig tijd mee gemoeid. Bij een goede verpleging behoort ook het geven van een goeden stal met licht, lucht, zindelijkheid en een goede tem peratuur. Licht doodt ziektekiemen of verzwakt ze, doet bijv. uiergebreken eerder opmerken, is oorzaak, dat zinde lijkheid meer wordt toegepast, versterkt het vee en doet het meer opbrengen. De raamoppervlakte moet tenminste 1/15, beter nog 1/10 deel zijn van de totale grondoppervlakte. De ramen moeten aan den onderkant tuimelen met zij schermpjes tegen tocht. Zulke ramen zijn het best voor luchtverversching. Want veel versche lucht is noodig om een gezonden, krachtigen, productieven veestapel te behouden. Door ademha ling en rotting wordt de stallucht be dorven. Soms moet men luchtkokers bovendien nog plaatsen. Door het dak heen met een omgekeerde emmer er bo venop, die op eenige pinnen rust, om den uitgang van den koker niet geheel af te sluiten. De stal moet zoo ingericht zijn, dat hij zindelijk kan gehouden worden. Want zindelijkheid is een krachtig mid del, om in alle opzichten voordeelig te werken. Daarom de vloeren doelmatig inrichten, zoowel in koe-, paarden- als in varkensstallen. Dan een stofdichten zolder, om te voorkomen, dat stof naar beneden valt, wat vaak een lastige jeuk veroorzaakt. i e koude stallen kosten veel voer, te waime verzwakken de dieren en ver minderen de opbrengst. De beste tem peratuur is voor een stal van melk- en kalfvee 14 a 17 gr. C. Voor jongvee 12 a 13 gr. C. Als beide soorten op één stal staan, dan neme men de tempera tuur niet hooger dan 14 gr. C. Voor 1 heeft men een goede thermometer om de temperatuur na te gaan. Slecht drinkwater is vaak oorzaak van allerlei ziekten, van geringe op brengst (merkwaardig, dat vooral het vetgehalte door slecht drinkwater wordt gedrukt) of van melk- en boter- gebreken. Aan verpleging van klauwen en hoe ven dienen we ook onze aandacht te wijden, daar zij direct verband houdt met goeden gang en stand en voor komt, dat afwijkingen zich vertoonen. Door slechte klauwverpleging kan een koe soms 1/3 onderhoudsvoer méér noo dig hebben. Bij het melken moet zindelijkheid zorgvuldig worden toegepast. Kleeren, spantouw, melkstoeltjes enz. moeten op tijd worden gereinigd; de nagels kort knippen en de handen vooraf met zeep wasschen. Voorschrift is, dat de uiter en aangrenzende deelen van de huid met een schoonen handdoek worden af geveegd, opdat haren, schilfers en stof niet in den emmer terecht komen. Vast gehecht vuil moet met water worden afgewasschen; de spenen moeten voor het melken met water gewasschen en daarna met den doek afgedroogd. De eerste stralen wegmeiken, zóó, dat zij de handen niet bevochtigen. Goed melken dient geleerd te worden, door niet te jonge personen, die nog niet krachtig genoeg zijn. Maar als men het eenmaal goed kent, moet men het ook blijven doen, zooals men het geleerd heeft. An ders zakt men spoedig terug naar de vroegere, slechte methode. Is het namelken afgeloopen, dan plaatst men den emmer met melk buiten het bereik van de koe, wascht de tepels met een weinig water af, maakt het spantouw los en verwijdert zich met de melk, om deze zoo spoedig mogelijk door de zeef te schudden. Goed uitmelken (de laatste drop is de boterknop) en de dieren met zachtheid behandelen. Een onfortuinlijk reisje. Uit nood. Als de kermis komt! Geen licht. V Een vies zaakje. Wederspannigheid. Tegen de sluitboomen gereden. Vrfjage met risico. opperman; A. J. Hendriks (de jonge Toon de Soep), landbouwer; de wiel renner J. P. Ceelen en de arbeider P. W. de Bie, allen uit Oss. De officier had tegen de drie eerste verdachten 10 jaar, en tegen De Bie, 3 jaar gevangenisstraf geëischt. Van der Putten werd veroordeeld tot 8 jaar, de Bie tot 1 jaar en 6 maan den, Hendriks tot 7 jaar en Ceelen tot 8 jaar gevangenisstraf. De roofmoord te Oyen. H. A. van der Putten en A .J. Hen driks hadden zich bovendien te ver antwoorden wegens roofmoord. In den nacht van 15 op 1G Mei 1934 waren zij samen met W. de Bie en F. van Orsouw (die vroeger reeds wegens dit feit veroordeeld werden) de woning der gebroeders Verhoeven te Oyen binnengedrongen, waar zij een bedrag van 150.meenamen. Door de ge welddadige behandeling der twee oud jes overleed A. Verhoeven, terwijl P. Verhoeven meerdere bloedende won den bekwam. Tegen ieder werd vijf jaar gevange nisstraf geëischt. Van der Putten werd veroordeeld tot vier jaar en Hendriks tot 3 jaar gevangenisstraf, beiden met aftrek van voorarrest. De moord op v. d. Pas. De wielrenner Ceelen stond terecht wegens den moord op den caféhouder J. van der Pas, met wiens vrouw hij een betrekking onderhield. Op 9 No vember 1932 lokte Ceelen hem onder een voorwendsel mee, en vermoordde hem op een eenzame plaats met vier revolverschoten. De eisch luidde tegen hem tien jaar gevangenisstraf. Hij werd veroordeeld tot 8 jaar ge vangenisstraf met aftrek van voor arrest. Uitlokking van den roof overval te Uden. Th. L. J. Kooien, verzekeringsagent te Tilburg, had aan Ceelen de noodige inlichtingen verstrekt, die leidden tot den roofoverval te Uderi. Bovendien maakte hij zich schuldig aan heling, door een gedeelte van het geroofde geld als belooning aan te nemen. De Officier had 8 jaar gevangenis straf gerequireerd. De rechtbank heeft hem vrijge sproken. s-HERTOGENBOSCH. Uitspraken. deel over het soort willen we niet vel len. Daarvoor zal men wel zorgen in Den Bosch. Van dit soort hebben er te Eindho ven meer rondgeloopen. De beruchte K. van B. en K. de B., die voor eenigen tijd voor de rechtbank te Den Bosch hebben terecht gestaan, waren van het zelfde soort en hebben de Mulder ge holpen bij een groot aantal van zijn misdrijven. Deze laatste twee zijn in 1931 ingerekend en nadien zijn de erg ste misdrijven te Eindhoven opge houden. Een van het „goede soort" was ook „De Saai", die dezer dagen eveneens is gearresteerd. Het fraaie van deze arrestatie is geweest, dat de Saai eeni ge weken voor zijn inrekening een re chercheur van Eindhoven ontmoette en den brave begon uit te hangen. Hij had gelezen en gehoord hoe de politie in verband met Oss tot arrestaties was overgegaan. Het was heel goed, dat dit gebeurde, want het waren toch eigen lijk maar schurken. De Saai was erg blij, dat hij zich den laatsten tijd braaf had gehouden. Hij zou nu ten minste niets meer met de politie te maken krijgen, want hij had zóó goed opge pastInderdaad zoo goed opge past, dat hij 14 dagen later zelf in het gevang terecht was gekomen. Eenigen tijd heeft hij nu getracht alles te ont kennen, maar op den duur zag hij wel in, dat hij hiermee weinig zou opschie ten en daarop heeft hij zijn geheele zondenregister openbaar gemaakt. Daarbij is aan het licht gekomen, dat hij eens een brandkast heeft openge maakt op zeer deskundige wijze. De buit hiervan bedroeg anderhalve cent. Maar toen hij den volgenden dag in de krant keek, las hij daar tot zijn eigen groote verwondering, dat de buit honderden guldens had bedragen. Toen P. de B. een inbraak bij Phi lips zou plegen, was dit aan de recher che te Eindhoven bekend. Hoe zij er achter komt is niet te zeggen, maar het is wonderlijk, dat zij van alles op de hoogte is. Meestal zijn er wel lui, die praten en zoo komt de recherche op de hoogte. Zij kan er dan bij zijn, als de inbraak wordt gepleegd en heeft in de meeste gevallen de daders meteen te pakken. Toch is het wel eens ge beurd, dat men wist, dat een inbraak was gepleegd en dat men de daders 'n half uur later op het spoor was. Zij hadden den buit nog nergens kunnen verbergen en toch was bij fouilleering niets op hen te vinden. Later is ge bleken, dat zij den buit, die geheel en al uit bankbiljetten bestond, verstopt hadden in de binnenbanden van de lietsen. Zij hadden deze opengesneden, de biljetten er in gestopt en toen de banden weer gerepareerd. Met een waarde van honderden guldens waren zij toen weer op weg naar Oss. De opruiming, die te Oss is begon nen, wordt thans voortgezet door ge heel Oost-Brabant. Niet alleen te Eind hoven, maar over het geheele platte land. Waarschijnlijk zullen er dezer dagen nog verschillende arrestaties Arsenicum in het huwelijksmual. Tijdens huwelijksfeesten te Fort de Koek zijn zeventig gasten onge. steld geworden. Vier kinderen zijn in. middels overledt n, terwijl de andere zieken in zorgwekkenden toestand verkeeren. Een geneesheer consta. teerde dat er zich arsenicum in het elen heeft bevonden. De kwestie is in onderzoek. Ook de gescheiden vrouw van den bruidegom was door dezen op de bruiloft genoodigd. Men verdenkt nu deze vrouw er van arsenicum in het eten te hebben verwerkt. Hoop op redding van Kingsfoid Smith slinkt. de J Vonnissen tegen de Ossche bende. Roofoverval te Uden. Wegens den roofoverval te Uden bij den landbouwer W. Bouwman, in den nacht van 20 op 21 Februari 1934, waarbij de bewoner van het huis en zijn vrouw gebonden werden en de dieven 1900.— buitmaakten, hebben terechtgestaan H. A. van der Putten, Brave Hendrikken onder Ossche misdadigers. De boevenbende, die daar jaren en jaren heeft geopereerd, heeft zich ver spreid over heel Oost-Brabant, toen haar te Oss zelf de grond te warm onder de voeten was geworden. Een van de beruchtste typen er van was zekere W. van H., die te Amsterdam vastzit voor een diefstal. Door zijn ka meraden werd hij genoemd de Mul der; waarom weet men niet. De kwes tie van de bijnamen is vaak onna speurbaar. Deze Mulder was goed bekend met de mannen van Oss, vooral met hen, die te Eindhoven eenigen lijd de nach ten onveilig hadden gemaakt. In ver band hiermee heeft de Eindhovensche recherche hem nog eens aan den tand gevoeld en hem daarvoor over laten komen uit Amsterdam, waar hij de laatste maanden opgeborgen zat. Hij was een buitengewoon „gehaaide jongen" en het was zeer moeilijk hem te pakken te krijgen, hoewel men wist dat hij schuldig was aan verschillen de misdrijven. Daarom kon het ook gebeuren, dat hij eens anderhalf jaar heeft gekregen voor het weghalen van een klein stukje worst. In het voordeel van de Mulder pleit wel, dal hij nooit heeft deelgenomen aan roofovervallen, en dat hij nooit iemand heeft bedreigd. In zijn soort was hij dus een „nette man". Een oor- Er bestaat thans nauwelijks hoop volgen van lieden, die genoeg hebben I me*~r' ,dat Kingsl'ord Smith en zijn uitgehaald om voor jaren in het ge- medepiloot Pethybridge, die nu al vang te verdwijnen. dagenlang met hun vliegtuig de »Lady Southern Cross» worden vermist, nog zullen worden gevonden. Firma Schaap biedteen accoord aan. De firma J. Schaap Lzn. teWor- merveer heeft haar schuldeischers een accoord aangeboden. Men ver moedt, dat de uiikeering ongeveer 20 procent zal bedragen. Volgens het aangeboden accoord zullen de huidige bewindvoerders, de zaak liquideeren, alsof er een faillissement ware. De schoonvader van den firmant L. Schaap Jzn„ doet afstand van zijn vordering ad f 123 000 en stort bovendien een bedrag van f 150.000 ten bate van de crediteuren. Dit alles onder uit drukkelijke voorwaarde, dat van alle crediteuren volledige kwijting en décharge wordt verkregen. Bij sprong van een auto gedood. Te Amsterdam is het elfjarig zoonje van de familie Dankaard door een vrachtauto overreden en gedood. De jongen stond op den wagen en wilde er afspringen, juist op het moment dat de chauffeur zijn auto achteruit reed. Hij den sprong bleef het kind met zijn kleeren aan den auto haken, met 't noodlottig gevolg dat hij onder den auto terecht kwam en een der zware wielen over het hoofd en lichaam kreeg. Auto ie water gereden. In het Ncord Hollandsch kanaal bij de Vlugterbrug en het Kruithuis onder de gemeente Landsmeer, is een auto met drie inzittenden, tegen het hek langs het kanaal gereden, en daarna te water geraakt. De auto verdween geheel onder de oppervlakte van het water. Twee van de inzittenden zijn er in geslaagd op het drooge te komen. De derde een inwoner van Purmerend, W. L had ook uit den wagen weten te komen, maar is daaronder geraakt. Geruimen tijd later is hij bewuste loos opgehaald door personeel van de brandweer en de politie te Am sterdam, welker hulp ingeroepen was. Later is de auto geheel vernield op den wal gebracht met behulp van een kraanwagen. De burge meester van Landsmeer heeft het lijk van den verongelukte in beslag genomen. De schipper G. V. nam te Rijswijk een lading rijshout in zijn schip „Time is Money", in over treding van de wet op de evenredige vrachtver- decling. Hij vervoerde het rijshout over de Maas naar Schoorl, en werd tijdens hetzelfde reisje drie maal bekeurd: te Rijswijk, te Vreeswijk en in Schoorl. Het Kantongerecht te Utrecht veroor deelde hem tot 18.boete, dat te Alkmaar tot 4.boete, terwijl de Bossche kantonrechter hem ook nog eens vonniste met 30.boeteVan dit laatste vonnis kwam hij nu in verzet. Het bleek echter, dat de deurwaarder een fou tief exploit had uitgebracht, zoodat de kanton rechter het verzet niet ontvankelijk verklaarde, en den schipper aanraadde, opnieuw verzet aan te teekenen. Je moet maar boffen! Ja. Ha. v. d. W. uit Nieuwkuijk moest terecht staan, omdat ze haar zoontje met een transport driewieler bloemen had laten venten, welke ar beid door de Arbeidswet verboden ls voor kin deren van dien jeugdigen leeftijd. Zij voerde ter verontschuldiging aan, dat haai man in April was overleden en haar met zes kinderen had achtergelaten. Zij moet al het mo gelijke doen, om te kunnen bestaan. De kantonrechter veroordeelde haar tot f 1. boete. In de kapperszaak van Th. Sch. te Vlijmen kwam de politic op een Zondagmiddag binnen gevallen, „zijnde alstoen gebleken, dat het baard haar van een manspersoon en het hoofdhaar van een vrouwspersoon werden bewerkt", zooals de dagvaarding mededeelde. De kapper zei, dat hij toen druk werk had, omdat alle meisjes graag vóór de kermis geon- duleerd worden; na de kermis geven ze er min der om. Hij werd veroordeeld tot 3.boete of 2 d, lf. L. W. v. A., rijwielhersteller te Andel, werd op 30 Augustus te Zuilichcm bekeurd, omdat de lln- kerlamp van zijn auto niet brandde, terwijl hij op den Maasbandijk reed. Het O.M. eischic 15.boete. „Maar wat moet je doen, als midden op den weg je lamp doorbrandt?", vroeg de jongen. „Reservelampen meenemen", adviseerde de rechter en veroordeelde hem tot 15 gulden. J. v. A. uit Dussen stond terecht wegens over treding der Warenwet. In een monster consump tie-ijs, door hem toebereid en verkocht, vond de keuringsdienst per kubieke centimeter anderhalf milllocn en volgens een andere telling vier mil- lioen micro-organismen, terwijl ook de aanwe zigheid van coli-bacteriën werd vastgesteld. Verdachte is door den Keuringsdienst al zes tien keer gewaarschuwd wegens de buitengewoon onhygiënische toestanden in zijn inrichting. Als getuige werd gehoord M. Schuurman, di recteur van den Warenkeuringsdienst te Breda. Deze verklaarde, dat de in het ijs aangetrof fen micro-organismen schadelijk voor de ge zondheid zijn. Wat de coli-bacteriën betreft, deze dienen als indicator voor de mogelijke aanwezigheid van typhus-bacteriën, welke laatste zeer moeilijk waarneembaar zijn. Zijn er echter geen coli-bacteriën, dan kan men ook de aanwezigheid van typhus-organlsmen uit gesloten achten. De coli-bacteriën zelf zijn doorgaans onscha delijk, maar kunnen toch de melk in een toe stand brengen, die schadelijk is voor kinderen, welke toestand door het koken der melk niet wordt weggenomen. Verdachte bracht ter verontschuldiging naar voren, dat hij altijd slootwater had moeten ge bruiken, omdat er in Dussen geen waterleiding was. De keuringsdienst had daar geen bezwaar tegen, als hij 't water vooraf maar kookte. Het bleek echter, dat in den tijd, toen de beide verbalen, die nu in behandeling waren, werden opgemaakt, Dussen reeds geheel van waterleiding was voorzien. De „ijscofabrikant" werd veroordeeld tot twee geldboeten, ieder van dertig gulden. J. H. B., koopman te Waalwijk, moest terecht staan wegens wederspannigheid tegen de politie. Noch de verdachte, noch de verbalisant waren ter zitting verschenen. Na voorlezing van het ambtsccdig proces-ver baal, veroordeelde de politle-recliter den man tot 25.boete of 15 dagen hechtenis. L. J. Sch. te Waalwijk moest terechtstaan, om dat hij te Drunen met zijn auto den overweg op reed, terwijl de sluitboomen reeds daalden. De lading hout bleef in den sluitboom steken; de trein had een oogenblik vertraging. Getuige P. Elberse, arbeider-telegrafist te Dru nen, die getuige was van het voorval, deelde mede, dat eerst de stopborden worden gedraaid, en pas tien seconden later de overweg wordt af gesloten. Het uitzicht is ter plaatse echter zeer slecht. Conform den eisch werd Sch. veroordeeld tot f 5.— boete of 5 d. h. W. v. W. uit Nieuwkuijk werd verbaliscerd, omdat hij na sluitingstijd in een café vertoefd had, op 17 Augustus. Verdachte bracht in het midden, dat hij niet als gewoon café-bezoeker kon aangemerkt wor den. Hij heeft verkeering met de dochter van den café-houder is er al vier jaar mee ver loofd en brengt geregeld zijn Zondagen bij de ouders van het meisje door, waar liij ook eet en meehelpt in het café. „•Ta, als je met de dochter van een kastelein vrUt, loop je dit risico!", zei de kantonrechter, en besloot de behandeling der zaak een week uit te stellen, om den verbalisant te dagvaarden. i A. v. d. O., Druuen, Invaliditeitswet, 3.— boete of 3 dagen hechtenis. W. v. B., Vlijmen, veiligheid verkeer, 5. boete of 5 dagen hechtenis. •T. W. v. D., Kaatsheuvel, geen nummerbewijs, f 3.boete of 3 dagen hechtenis. M. J. de K., Sprang, motor zonder licht, 5. boete of 5 dagen hechtenis. J» W. v. D., Kaatsheuvel, wet openbare mid delen van vervoer, 8 boete of 8 d. hechtenis. W. A. S., Waalwijk, rijwiel zonder licht, 3. boete of 3 dagen hechtenis. J. II. B., Waalwijk, dronkenschap, eerste her haling, 10 boete of 10 dagen hechtenis. H. v. L., Werkendam, wet evenredige vraclit- verdeeling, 20.boete of 20 dagen hechtenis. J. H., Eethen, rijbewijs niet vertoonen, ƒ3.— boete of 3 dagen hechtenis. Georsre Kettmann Jr.: „DE JONGE LEEUW". De Amsterdamsche Kcurkamcr, Amsterdam. Een bundeltje verzen van fascistische strek king, die niet iedereen zullen kunnen bekoren. Maar, daar de schrijver niet van talent ontbloot is, willen we ook nog wel luisteren naar wat ki) te zeggen heeft. Met genoegen hebben we z'n ontboezemingen gelezen, die van dictatorial» strekking gespeend zijn. W. V. Caroline Miller: „STOERE ZWOEGERS". Zuid-Holl. Uit*. Mij., Den Haa*. Een hoek van 100 blz., dat bekoort van het be gin tot het eind. Een jong echtpaar trekt de Anierikannsche wildernis in, waar ze een be staan moeten vinden door het ontginnen van woeste gronden. Dapper slaan ze zich in de een zaamheid, waar ze 6 mijl van de menschen ver wijderd wonen, door de moeilijkheden heen. Even stoer als Lonzo en Cean zijn hun ouders en broe ders, iets mensehelijks is hun allen vreemd. Soins laaien de hartstochten even fel op, maar over het algemeen zijn het levens van allen dag, die ons scherp omlijnd worden gcteckend. De schrijf, ster werd door dit werk met 2 prijzen bekroond. De vertaling is van G. van Nes-Uilkens. Het ver scheen in de „Cultuur-serie", die prachtig werk blijkt te bevatten. W. V. Alfred Neumann ..NIEUWE CAESAR". Allert de Lange, Amsterdam. Een groot en grootsch historisch werk van bij de 800 blz., dat het tijdperk behandelt geduren de de eerste helft Van de 19de eeuw. De Nieuwe Caesar is Napoleon III, een bastaardzoon van Hortense de Beauharnais, gemalin van Lodewijk Napoleon, koning van Holland. Het opent met de geboorte van dezen paria en eindigt met diens staatsgreep, waardoor de weg tot het keizerschap voor hem open ligt. Door zijn moeder en zijn leermeester naar voren geschoven, is deze avon turier van het geduld slechts met één ideaal be zield: aan Frankrijk z'n Napoleon terug te ge ven al weet hij geen echte Napoleon te zijn. Te vergeefs tracht hij in 1836 het garnizoen in Na pels tot opstand te brengen wat zijn verbanning ten gevolge heeft. In 1840 wordt het lijk van Na poleon I naar Frankrijk overgebracht en heeft en nieuwe mislukte aanslag te Boulogne plaats; nu wordt hij tot levenslange vestingstraf veroor deeld maar in 1846 weet hij uit de vesting Ham naar Engeland te ontsnappen. Twee jaar later wordt hij tengevolge van de Februari-revolutie lid van de Nat. Verg., die liem tot president kiest. Met een 4-jarig tijdperk is hij echter niet tevreden en de staatsgreep is het eenige middel om zijn doel te bereiken. Dit alles en nog veel meer uit dit ingewikkelde tijdperk met zijn keizers en staatslieden, zijn avonturiers en „femmes galantes", leeft in dit werk, dat zelfs den leek op historisch terrein boeit op buitengewone wijze. W. V. T. A. van Heyninjren: „POSTJAGERS TE VOET NAAR INDIë' Ingenaaid 2.50; gebonden 3.50. Erven J. Büleveld, Utrecht. We hebben allen kunnen lezen, hoe twee Bus- summer werklooze jongens het doelloos rond slenteren moe, besloten naar Indlë te gaan te voet, in de hoop daar geplaatst te worden, wat hun ook gelukt is. Een van hen vertelt van hun 30.000 K.M. lange tocht, die 5y2 maand duurde mi vele ontberingen met zich bracht. Dr. P. H. Bitter zag de copie na en schreef een voorwoord, evenals ook Clinge Doorenbos. Het ademt den Hollandschen geest van durf en volharding. W. V. Marie Gevers: „MUZIEK IN DEN MEI-NACHT". Zuid-Holl. Uitjr. My., Den Haasr. Weer een prachtig boek in de „Cultuur-serie", waarin, volgens den uitgever, alleen het zeer bij zondere uit de wereldlitteratuur een plaats waar dig gekeurd wordt. Het heele boek ademt de Vlaamsche sfeer, we hooren het ruischen van den wind en zien het ontluiken van de natuur. Elk hoofdstuk begint met een prachtige natuur beschrijving, waarbij op meesterlijke wijze het verbaal telkens aansluit. De menschen zijn echt fel in hun hartstochten. De oorspronkelijke uit gave werd bekroond met de Prix Populiste. Dr. Premsela bewerkte het. W. V. Jo van Ammers-Kiiller „DE OPSTANDIGEN". J. M. Meulenhoff, Amsterdam. De 13e druk van een roman, die in zooveel talen werd vertaald, zal toch wel geen aanbe veling meer behoeven. Alleen dit ter herinnering. Het verscheen 10 jaar geleden en behandelt in 3 boeken de familiegeschiedenis van het geslacht Coornvelt1840, 1872 en 1924. Men herleest het met genoegen. W. V. „SANKT NIKOLAUS". „HEINZEL WANDERT DURCH DAS JAHR". ..DER HEINZELWIRT". „IN DEN WURZELSTUBCHEN". „MAUSCHENSORGEN". „MACH MEIN HERZ BEREIT". „FAMILIE BRAUN". „ALLE VOGLEIN SIND SCHON DA". Veria» Josef Miiller. Munchen. Bovenstaande prachtwerkjes zijn alle van de kunstenares Ida Bohatta-Morpurge, van wie we „Die Leutclien lm Walde" reeds hebben aange kondigd. We hebben ze aan velen laten zien, en de bewondering was algemeen groot. Het zijn kunstige veelkleurige teekeningen van dieren In menschelijke houdingen met leuke versjes. De prijs varieert tusschen R.M. 1.20 en R.M. 1.30, en als we bedenken dat op alle Duitsche boeken sinds kort 25% korting wordt toegepast, dan kan men zijn Duitsch-lezende kinderen voor weinig geld een keurig geschenkje aanbieden, dat z'n waarde bUJft behouden. W. V.

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 8