Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. EEN LIEFDE IN CHINA m 23 EERSTE BLAD. BUITENLAND, FEUILLETON BINNENLAND. DiT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. MER 92. WOENSDAG 27 NOVEMBER 1935 58c JAARGANG. >opei Irinj -rs ti 19 e inde; De Echo van het Zuiden, tVaahvijkxflii' en Lanptraatsclie ('onraul, [en. :rder Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. tranco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON T1ELEN Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Reclames 40 cent per regel. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Van het Oorlogsfront. Er is weer eenige sensatie verwekt door triomphantelijke berichten uit Addis Abeba, over groote heroverin gen in het Zuiden en Noorden. De Italianen zouden met groote verliezen zijn teruggedreven, en zelfs Gorahei zou weer een Abessijnsche stad zijn Uit het Noorden verluidt dat drie Italiaansche bataljons verslagen zijn. Het voornaamste blijft hier de strijd op het Tembien plateau Deltalianen schijnen weinig tegen Ras Syoem te kunnen uitrichten, die zich thans ge heel op de guerilla i9 gaan toeleggen, waarvoor het bergach'ige terrein bij uitstek geschikt is Over de juiste positie van Ras Syoem heerscht on zekerheid Er gaan zelfs geruchten dat hij gesneuveld zou zijn Te Harrar loopt het gerucht, dat onder de inlandsche Italiaansche troepen bij Gorahei muiterij zou zijn uitgebroken omdat zij ontevreden zijn, voortdurend in de voorste linies te worden geplaatst. Zij zouden een aanval hebben gedaan op de blanke troepen, waarvan 30 zouden gedood zijn. Men schat, dat van de 30 000 Italiaansche werklieden die naar Eritrea zijn gegaan, ongeveer 10 000 besloten hebben na afl >op van hun contracten van 3 of 6 maanden, naar Italië terug te keeren. Geen petroleum meer naar Italië? Nu gebleken is dat de Amerikaan 9che regeering bereid i9 den uitvoer van petroleum naar Italië zooveel mogelijk boycotten, zal Genève op. van „De Echo van het Zuiden' Uit het Engelsch, door BEN BOLT. Nadruk verboden. 41. Een klooster, riep hij uit. Een klooster, ja natuurlijk, her haalde de dokter en toen het weerlicht den hemel wederom met blauwen glans verlichtte, zag hij de gebouwen, die als uit de rots gehouwen leken, met een massieve poorl recht tegenover de tun- nel. Daarop was er weer diepe duisternis, het was of de rollende donder den tun nel heen en weer schudde en het lang zaam wegstervende geluid plantte zich, telkens weerkaatsend, langs de heuvel- wanden voort. Wel, meende Forsyth, toen de trom mel en de stemmen weer door het gut sen van den regen heen verneembaar werden, de plaats zal ons in elk geval een asyl bieden. Geen goed Boeddhist zou in dit weer zelfs een hond onderdak wei geren. Vooruit Ching, laten we zien of we een van die brave broeders kunnen vinden, Met Kathleen nog in den stoel, liepen ze door den stroomenden regen het plein over naar de deur van een der ge bouwen, die op het geluid van trom en gezang nu veel duidelijker was. Schijnt een of andere bijzondere dienst aan den gang te zijn, zei hij tegen Ching, toen hij op de deur hamerde. Groot lawaai van muziek, ant" woordde de Chinees, dat beteekent groote ceremonie. U hoeft met zoo op die deur te trommelen, ze hooren met en die niet hoort die niet komt. Dan zit er niets anders op als maar naar binnen te wandelen, we moc^n hoe dan ook beschutting hebben. Kom, Kathleen. rtc. pl. w. Het meisje verliet den draagstoel, zt lieten dit vervoermiddel in den reg-n staan en gingen door de open deur het nieuw gaan beraadslagen over uit breiding der sancties met het verbod van petroleumuitvoer. Deze maat regel zou zeer effectief werken, daar de oorlogsmachine niet zonder groote petroleumvoorraden kan function neeren. Italië heeft dan ook reeds aan de mogendheden te kennen gegeven dat zij de stopzetting der petroleum.leve ring als een oorlogsdaad zal be schouwen. Laval is te Genève weer de remmende factor. Op zijn verzoek is de zitting der commissie van 18 van a.s. Vrijdag, die over deze nieuwe sanctie maatregel zou beraadslagen uitgesteld. Het ui*.9tel wordt gemotiveerd met de binnenlandsche moeilijkheden van het kabinet Laval. Koning George. Onder groote geestdriften temidden van kanongebulder, feestgelui en ander vreugdebetoon is koning George 11 van Griekenland Maandagmorgen te Athene ingehaald. Het proces tegen den bisschop van Meissen. De rechtbank te Berlijn heeft Peter Legge, den bisschop van Meissen, wegens het toelaten van vergrijpen tegen de deviezen verordeningen ver oordeeld. tot een boete van 100 000 mark. Daarvan gelden 40 000 mark geboet door de voorloopige hechtenis. Als de boete niet wordt betaald zal zij worden vervangen door gevangenis- straf van 3 maanden Dr. Theodor Legge, de broer van den bisschop, i9 wegens herhaalde inbreuken op de deviezen.verorde ningen tot 5 jaar tuchthuis, 5 jiar verlies van burgerrechten en 70 000 mark boete, eventueel te vervangen door 35 dagen tuch huis, veroordeeld De vicaris generaal dr. Wilhelm Soppa heeft 3 jaar tuchthuis, 5 jaar verlies van burgerrechten en 70 000 mark boete, eventueel te vervangen door 35 dagen tuchthuis, veroordeeld. Op de tuch'huisstraffen is eveneens gebouw binnen, dat zonder eenigen twijfel de kapel van het klooster was. De atmosfeer was geladen met opwin ding, dat merkten ze onmiddellijk. Het geroffel van trommels of gongs en dt dreunende monotone zang van vele stemmen vervulden* de kapel met een aanzwellend geluid, dat den hoorder een ondefineerbare, sinistere gewaar wording gaf. Bij het licht der hanglam pen zagen de vluchtelingen een hei- densch altaar, waarvoor in een hoogen stoel een oude man zat, gekleed in een roomkleurig gewaad, met een opper kleed van rood satin, en met een diep zwarte muts op. In de eene hand hield hij een gouden scepter, terwijl rechts en links van hem zich respectievelijk een groot wierookvat en een roode zijde ge drapeerde geeselroede bevonden. De abt, fluisterde Forsyth tegen/ Kathleen, en iemand met een goedig ge zicht. We zullen hier veilig zyn, zou ik zoo zeggen. Terwijl hij sprak keek de abt de kapel door naar de onbekende bezoekers, die hij waarschijnlijk al had opgemerkt sinds het oogenblik van hun binnentre den; toen keek hij opzettelijk een ande ren kant op, als wenschte hij de aanwe zigheid van vreemdelingen te negeeren, en vestigde zijn oogen op den vloer van den tempel, zooals hij tevoren gedaan had- Hier, op lange stukken grof tapijt, lagen twaalf mannen en drie vrouwen geknield. Boven ieder van hen stond een priester, met beide handen het hoofd van den boeteling of boetelinge vast houdend en tegenover elk een ander priester, die bezig was met een kleverige substantie, kegeltjes van salpeter en ver koold sandelhout te plakken op zwarte cirkeltjes, welke geteekend waren op het hoofd van de knielende gestalte vóór hem. Een derde priester stak deze ke geltjes in brand en keek toe terwijl zy sisten en spetterden op de kaalgescho ren schedels. O, fluisterde Kathleen angstig, wat js dateen marteling. Neen, antwoordde Forsyth, dat is een Boeddhistisch voorschrift. Die man nen en vrouwen, wier hoofd wordt al- gebrand zullen voortaan monniken en nonnen zijn. Kathleen keek er naar met een gevoel van afschuw. Vlak bij haar was een iong meisje, dat deze vuurproef van hei ligheid onderging. Haar gezicht was on bewogen en omhoog gericht, maar toen de voorloopige hechtenis in mindering gebracht. Bovendien heeft de rechtbank 95.000 gulden obligaties ten laste van het bisdom Meissen verbeurd ver- klaard. Het bisdom blijft voor dit bedrag aansprakelijk in verband met de opgelegde boeten De 25-jarige Auguste Klein, is wegens begunstiging van het vergrijp, veroordeeld tot 5 maanden gevan genisstraf welke door de voorloopige hechtenis geboet zijn. De bisschop heeft op plechtige wijze voor de rechtbank zijn volkomen onschuld betuigd, hetgeen op den rechter blijkens de motiveering van het vonnis wel eenigen indruk heeft gemaakt. Communistische opstand in Noord-Brazilië. In verscheidene plaatsen van Noord- Brazilië zijn communistische opstan den uitgebroken. De communisten zouden Natal gedeeltelijk hebben ingenomen en de plaatselijke autori teiten tot aftreden hebben gedwongen. De regeering geeft toe, dat hier met de rebellen een hevigen strijd wordt gevoerd, waarvan het resultaat nog niet bekend is, De staat Rio Grande do Norte zou eveneens in handen van de opstandelingen zijn Noord-China onafhankelijk. Uit Noord China komt thans be richt, dat te Tientsin een van de regeering te Nanking onafhankelijke staat is geproclameerd, die natuurlijk geheel staan zal onder de militaire controle van het Japansche leger op het vasteland. Omtrent den omvang dezer beweging is nog geen duidelijk beeld te geven, maar in Washington begint deze ontwikkeling der gebeur tenissen in China nu toch ongerustheid te wekken. Te Peking teekent zich al verzet af tegen den koers in Tientsin en ook daar is de overwinning nog geenszins verzekerd aan de „autono misten". De Nanking—regeering zou voor nemens zijn, gewapend in Hopei te intervenieeren. De autonomisten van Noord China hebben Japanschen bijstand verzocht. Tokio zou lot onderhandelen met Nanking bereid zijn. Zuidpoolvliegers vermist. Men maakt zich ernstig ongerust over het lot van de beide vliegers Ellsworth en Kenyon, van wie sinds Zaterdag niets meer is gehoord. Zij waren met hun vliegtuig vertrokken naar het Zuidpoolgebied. Sporen van Kingsford Smitg? Inlanders op Malakka hebben kort geleden een brandend vlirg'uig zien vallen. Het is niet uitgesloten dat dn het toestel van Kingsford Smith was Er worden nasporingen gedaan. Laval in moeilijkheden. De devaluatie—stroomingen in Frankrijk hebben het kabinet Laval in moeilijkheden gebracht. Donderdag komen de kamers bijeen en zal ver moedelijk reeds een beslissende slag geleverd worden. De Fransche bank heeft haar dis. conto nu reeds tol f 6°/0 moeten ver. hoogen. Burgemeester van Berlijn in ongenade. Dr. Heinrich Samh. de eerste burgemetster van Berlijn, is uit de nationaal socialistische partij gestooten. Vermoedelijk zal hel partij gerecht htm verplichten af te treden als burgemeester Samh wordt verweten, dat hij eerst tot de partij is toegetreden, nadat Adolf Hitler aan het bewind is ge- komen, dat hij te weinig aan 't werk van de Winterhulp heeft gegeven, en dat hij nog koopt in Joodsche zaken. Een deftnsie-fonds. In de memorie van antwoord be treffende de Defensie begrooting deelt de regeering mede, dat de commissie Kan eenstemmig van oordeel is, dat op louter krijgskundige gronden het vlootplan 1930 moet worden aange houden, evenwel Onder uitbreiding van luchtstrijdkrachten. De meerderheid komt tot een 9trijd. macht, waarvan de zeegaande vloot en de kern der luchtstrijdkrachten bestaan uit: 12 torpedoboo'jagers, 18 onderzeebooten 54 groote zeevlieg. ru'genjj 108 luchikruisers (landvlieg- tuigen. De kruisers vervallen hier dus De minderheid wil daarentegen 3 kruisers bouwen en minder vliegtui- gen De ministers van Defensie en van Financiën hebben thans het reeds aangekondigee wetsontwerp tot in stelling van een defensiefonds inge diend. Dit fonds zal dienen lot ver. betering van de materieele uitrusting van de luchtmacht en van de zeemacht voor wat de kustdefensie van Neder, land betreft. Op de achtervolgende begrootingen van het bij deze wet ingestflde fonds wordt voor de uit de kegel afbrandde en Kathleen de lucht van brandend vleesch rook, zag zij hoe het meisje zich eerst op de lippen heet, toen plotseling ineenkromp en het uitschreeuwde, ofschoon door het la waai van de ontzenuwende muziek, de schreeuw niet te hooren was. Kathleen sloot sidderend de oogen en hield ze ge sloten tot Forsyth haar aanstootte. De nieuw gewijde priesters en pries- terressen verdwenen nu, na hun vurige consecratie, de een na de ander door een onzichtbaren doorgang naast het altaar, maar de opwindende muziek werd voortgezet en op de tonen ervan ving een wonderlijke priestermarsch met een uiterst gecompliceerd rituaal aan. Kathleen staarde er gefacsineerd naar, maar Forsyth schonk er nauwe lijks aandacht aan. Zijn belangstelling werd in beslag genomen door den hoog- Ironende abt, die meer dan eens door zijn hoornen bril naar hen gekeken had- Hun lot hing voor een groot deel af van de gedragingen van dezen man in de vol gende minuten. De muziek numoerde nog voort, toen de abt oprees en met wankele passen het altaar en de kapel verliet. Achter hem volgden de priesters en toen het ge dreun van trommels en cymbalen ein digde in een abrupte dissonant, die hen deed opschrikken, zagen de vluchtelin gen een lange monnik op zich afstap- Nu zullen we zien of het goede mannen zijn, meende Ching. Forsyth zelf wachtte in spanning, maar zyn ge zicht was zoo onaandoenlijk als dat van Boeddha zelf. HOOFDSTUK XXI. DE ABT. De monnik begroette hen met een korten knik en liet even zijn oogen op hen rusten met een koelen, peilenden blik. Vervolgens wendde hij zich tot Forsvth, met een rustig-stenge stem De abt wenscht U te spreken; U en Uw metgezellen. Met een handbeweging verzocht hy het drietal hem te volgen; daarop keer de hij zich om en ging hen voor uit de kdpcl. In de vreemde-benauwde stilte hoorde Forsyth Ching tegen Kathleen fluiste- ren Hangen allemaal, Missie Barring ton 1 Zoo pessimistisch zag de dokter dei» toestand niet in, maar hy besefte dat deze toch allerminst zonder gevaar was. Alles hin» af van den ouden man, naar wien ze thans onderweg waren door een doolhof van rotswanden. Hoe ongerust Ching echter was leidde Dick Forsyth at uit rle grommende verzuchtingen, die zijn oor bereikten. De brave kerel moest het wel erg te pakken hebben, want in de penibelste situaties was hy anders de gemoedelijke kalmte in persoon! Een plotselinge bocht, en zij stonden voor een met een gordijn bedeklen door gang. De monnik hief het gordijn op, be duidde hen verder te gaan en zelf ach terblijvend, liet hij het voorhangsel weer dicht vallen. Verbaasd keken Forsyth en zyn tocht- genooten de schemerige ruimte rond, waar zij zich thans bevonden. Het was een uit de rots gehouden kamer, maar behoudens een zwakken wierookgeur was de lucht er frisch en zuiver; door een venster van latwerk zagen zij de lichten der gebouwen glinsteren, terwijl een zware deur aan dezelfde kant als de jalousie hun deed vertellen, dat daar een uitgang was, die direct naar buiten voerde. Een enkele hanglamp verlichtte het vertrek dat eenvoudig en zelfs arme lijk gemeubeld was, met een rieten mat op den vloer, een paar stoelen, een geel koperen gong, een kleine tafel bedekt met zeker eeuwenheugende boeken en en soort rustbed, dat weinig beter was dan een ongemakkelijke houten stoel, waarop het onmogelijk was heelemaal languit te liggen. Nog twee andere din gen trokken hun aandacht: een prach tig antiek Boeddhabeeld en daarvoor een oud bidkleed, waarop in diepe devotie de abt geknield lag. Gedurende eenige minuten zette de abt zijn godvruchtige meditatie voort, zonder notitie te nemen van hun tegen woordigheid en in zwijgend, eerbiedig wachten hieven zij staan tot de priester zich verhief en het woord tot hen richtte. Gegroetmijn kinderen! Forsyth's hart sprong op van vreugde. Dit was geen niets ontziend fanaticus, maar een vrome, zachtmoedige oude man. Gegroet, O vader! antwoordde hy in het Chineesch. De abt keek hem een oogenblik aan en een glimlach lichtte op zijn gerimpelt ge zicht. - Gy hebt de tong, maar gij zijt niet van China? sprak hy. Neen, was het bescheid, ik ben van Engeland, maar ik zou China wil len dienen tot myn laatsten adem. Engeland! herhaalde de abt op na denkenden toon. Ik heb van dat land ge hoord. Er was een monnik hier, die er eens geweest was en als de onrust van zijn hart hem niet hierheen getrokken I had, zou hy daar gebleven zijn, want hy I hield van het landdat goed voor hem was! Forsyth zegende den hemel voor deze gelukkige samenloop van omstandighe den. Toen vervolgde de oude man: Gy zoudt China willen dienen, hoe zoudt gy willen dienen? ij Ik ben doktergeneesheer. Ik dien de lichamen der mcnschcn. Geneesheer! De abt hield even op en maakte een buiging naar zijn Boeddhabeeld. Onze Heer Boeddha was eveneens heelmeester, ging hy voort. Gy kent de geschiedenis? Forsvth knikte bevestigend. Waarom kwaamt gij hier in dezen tempel der Hooge rotsen? zette de abt zijn ondervraging voort, terwijl zijn oude oogen een onderzoekenden glans kre- gen. Het was Forsvth duidelijk dat dit het kritieke moment was en dat veel van zijn antwoord zóu afhangen. Hy ver telde de simpele waarheid. Vader, wij staken de heuvelen over op weg naar de provincie Yunnan. Wij verdwaalden en in het onweer en de duisternis droegen onze voeten ons naar Uw heilige toevluchtsoord. Zeg liever, dat de Heer des Levens U geleid heeft! Gezegend zij Boeddha! Maar met welk doel waart ge op weg naar Yunnan? Forsvth aarzelde niet. Iels in de ma niet van doen van den ouden man ver telde hem, dat deze dingen wist, waar-| over niet gesproken was en hij besloot j tot volkomen openhartigheid. Vader, wij vluchten voor de achter- volging van een door- en door slecht! mensch, den gouverneur Li-Weng-Ho, die booze oogen wierp op deze dame. Wat is die dame van U? viel de abt snel is, zonder Kathleen zelfs maar aan te zien. Zij zal weldra mijn vrouw zyn. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 1