TWEEDE BLAD, Gemeenteraad Vlijmen AKKERTJES No. 92 Woensdag 27 Nov. '35 58e Jrg. De begrooting met een tekort van f 12.600. Waterleiding in Haarsteeg. De raad der gemeente Vlijmen kwam Donderdagavond ten raad huize bijeen onder voorzitterschap van Burgemeester G. K. v. d. Ven. Afwezig Weth. v Buul en de heer v. d. Dobbelsteen. De notulen worden goedgekeurd. Weth. v. d. Besselaar voelt zich in de eerste raadsvergadering die hij meemaakt verplicht een woord te spreken over de vereeniging van gemeenten. Hoewel spr. de vereeni ging betreurt zegt hij dat de inwo ners van Nieuwkuik zich erbij moeten neerleggen. Spr. heeft echter reeds ondervonden dat de burge meester evenveel rekening houdt met alle deelen der bevolking, zoo dat van eenige achterstelling geen sprake is Spr. dankt den raad voor het in hem gestelde vertrouwen, dat gebleken is uit zijn verkiezing tot wethouder. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. Hieronder zijn Proces verbaal van kasopname bij den gem.-ontvanger, van het G.E.B. en van het Burg. Armbestuur te Vlijmen en Nieuwkuik. Goedkeuring van verschillende raadsbesluiten. Alle stukken worden voor ken nisgeving aangt nomen. 2. Voorloopige vaststelling van de rekeningen der gemeente Vlijmen en van voormalig Nieuwkuijk met inbegrip van de rekening van het G.E B. van Vlijmen over 1934. 3. Goedkeuring rekeningen Arm bestuur afdeelingen Vlijmen en Nieuwkuik. De rekening der gemeente Vlijmen sluit op f 151,'285 in ontvangsten en op f 148.235 in uitgaven, dus met een batig slot van f 5331 De rekening van de voormalige genu en te Nieuwkuik sluit op f 37,852 in ontvangsten en f 34,907 in uit gaven, dus met een voordeelig slot van f 2925. Deze rekeningen, alsmede die van het G E B. en van de Armbesturen, worden in handen gesteld van de heeren Boom, v. d. Meerendonk en v. d. Griendt. Gem.-B eg rooting 1036 4. Aanbieding begrooting der ge meente dienst 1930. De begrooting voor het dienst jaar 1933, sluit in ontvangsten en in uilgaven op 1 271,577,03 gewone dienst op f 20,032,22 in den kapi- taaldienst. Ten einde de begroot.ng sluitend te maken moest f 12,013,04 als extra bijdrage uil het werkeloos heidssubsidiefonds worden geraamd. Bij het aanbieden der begrooling 1935 spraken B en W. den wensch uit, dat de economische en linan- tieele toestand der gemeente bij de aanbieding der begrooting voor 1936 gunstiger zijn zou, helaas is deze wensch niet in vervulling gegaan. Voor 1933 was gerekend op een gemiddeld aantal personen van 130, aan wie steun of werk zou moeten worden verschaft, voor 1936 zijn deze cijfers veel ongunstiger en moet worden gerekend op een gemiddeld aantal van 200. Voor steun en werkverschaffing is op deze begroo ting uitgetrokken f 115,180. Een schrikbarend cijfer, dat volgens meening van B. en W. eerder te laag, dan te hoog zal blijken te zijn. Ofschoon met het opmaken der cijfers van inkomsten en uitgaven in alle onderdeelen der begrooting zoo nauwlettend mogelijk rekening is gehouden met de vergrootte ge meente, (het zielental nadert reeds de 7000) geeft deze begrooting nog geen zuiver beeld van den finan- tieelen toestand, omdat daarin nog niet zijn verwerkt de eventueele voor- 'of nadeelige saldi der reke ningen van 1934 en 1935 der voor malige gemeenten Nieuwkuik en Hedikhuizen Ook is door Ged. Staten nog niet vastgesteld het bedrag, dat de ge meente jaarlijks aan de gemeente Heusden zal moeten betalen als aandeel dezer gemeente in de schuld van voormalig Hedikhuizen. Dit cijfer is door B. en W. bij raming benaderd. Bij het opmaken der be grooting 1937 zullen alle saldi en verplichtingen zijn geregeld, zoodat die begrooling betrouwbare juiste cijfers zal geven. 5. Aanbieding begrootingen Arm besturen afd. Vlijmen en afd. Nieuw kuijk 1936. Deze begrootingen sluiten op resp. f 10,500 en 13298. Het subsidie aan het Armbestuur te Vlijmen is met f 1600 verlaagd in verband met het voordeelig saldo. De begrootingen zullen in de volgende vergadering worden be handeld. 6 Voorstel van B. en W. tot verkoop van eene inschrijving in de Groot boeken der Ned. Werkelijke Schuld. De raad gaat daarmee accoord. Uitbre.ding Waterleiding. 7. Voorstel van B. en W. tot uit. breiding van het waterleidingnel naar w«jk Haarsteeg De aansluiting zal f 22,000 kosten. B. en W. stellen voor ook Haarsteeg te doen profileeren van de water leiding, vooral ter bestrijding van brandgevaar. De heer v. Engelen acht 't wen schelijk dat eerst onderzocht wordt hoeveel menschen aan de waterlei ding zullen aansluiten. De Voorzitter acht dit ongewenscht daar een enquete toch geen goeden kijk op den toestand geelt. In Nieuwkuijk wilde schier niemand voor aansluiting teekenen, doch toen de leiding er lag sloten 80 pet. der menschen aan Evenzoo ging 't in Drunen I In Augustus waren in de beide gemeenten reeds 500 perceelen aangesloten. De aansluiting is niet verplicht. De heer v. d. Water vraagt wat het water aan de menschen kost. De Voorzitter schat de kosten voor de meeste menschen op slechts 15 5 20 cent per week. De heer NVilgers voelt eveneens voor het houden eener enquete, vooral daar de gemeente op haar financiën moet passen. In Vlijmen zijn nog maar 40 pet. der perceelen aangesloten, hetgeen ook niet wijst op groote animo. De Voorzitter zegt dat de kosten slechts op f 1452 per jaar komen, waar tegenover staal dat de gemeente 60 pet. der ontvangsten krijgt. Uok het hebnen van een goede brandweer acht spr. wel f500 waard. Daarom meent hij dat er geen risico aan deze aanleg is. De heer v. Wagenberg neemt niet aan dat het risico niet op deze gemeente zou drukken. Spr. wil daarom voorzichtigheid aanbevelen. Spr. wil ook aanraden bij den aameg zooveel mogelijk werkkrachten uit deze gemeente te nemen. De Voorzitter zegt dat het besluit niet lang mag worden uitgesteld omdat de ijzer prijzen stijgen en straks de kosten hooger zullen moeten worden. Daar de groote kosten toch reeds gemaakt zijn zou deze uitbreiding heel gemakkelijk rendabel te maken zijn. De heer v. d. Meerendonk maakt zich niet ongerust over het aantal aansluitingen, doch wel over het financieele resultaat der waterleiding. Spr. betoogt dat de exploitatie - rekening der waterleiding veel te optimistisch isopgezet Er zijn slechts lzOO aansluitingen, doch in de exploitatie is op 1800 gerekend. De Voorzitter heefter geen bezwaar tegen de zaak nog aan te houden, doch vindt dat de heeren de zaak niet juist bekijken. In de exploitatie rekening is volgens spr. rekening gehouden met aansluiting der dorpen Elshout en Haarsteeg. Weth v d Besselaar is altijd tegen waterleiding geweest, doch heeft het voorstel mede gedaan omdat anders de menschen van Haarsteeg achter gesteld zouden worden. De heer v. Engelen vreest dat de werkloozen aan »den Dijk» te Haar steeg zeker niet zullen aansluiten, terwijl de menschen in de straat goed water hebben. De Voorzitter stelt daartegenover dat de werklozen in Vlijmen de eersten waren die aanslohn De heer v. d. Meerendonk vraagt den Voorzitter een exploitatie rekening op te zetten bij aansluiting van b.v. 50 pet. der perceelen. De Voorzitter zegt dit toe. Het voorstel wordt aangehouden «w* u 'i jVftyjfrj f Straatuerlichting. v 8. Voorstel van B. en W. tot uitbreiding van de straatverlichting in de Mommersteeg, Priemsleeg en Overweg wijk Nieuwkuijk. De kosten zullen in totaal bedragen f713, waarvan 1628 voor de verlich ting der Mommersttegoverdegehcele lengte. De heer v. Wagenberg gelooft niet dat verlichting der Mommersteeg voor zoover deze onbewoond is noodig is. Voor automobilisten vindt spr. de verlichting een ongemak. De •heeren v. Engelen en v. d. Water sluiten zich hierbij aan. De Voorzitter zegt dat er nog andere menschen zijn als automo bilisten op dezen weg zijn steeds veel menschen op de been. Het voorstel wordt aangenomen met 3—3 stemmen tegen de heeren v. d. Water, v. Engelen en v. Wa genberg. 9. Voorstel van B. en W. tot het in werkverschaffing rooien van 3 H.A. bandhout in het Ven. Dit voorstel wordt aangenomen. De heer v. d. Griendt bepleit hierbij ook kleine boei tjes, die nkts ..'.erd'^nen, tewerk te stellen. L)e Vooiziffer zegt dat dit onmo gelijk is, daar deze menschen door hel rijk niet als werkloozen worden beschouwd, zoodat niet op subsidie gerekend kan worden. Spr. laat al en toe wel eens menschen die het hard noodig hebber*, ergens werken, maar in het algemeen is daar geen regeling voor op te stellen. 1U. Herziening verordening op de brandweer. Er zal 1 opperbrandmeester wor den benoemd en 3 adjunct—opper- brandmeesters in Nieuwkuijk, Vlij men en Haarsteeg. Voorts zullen in alle drie de dorpen brandmeesters worden benoemd De uurloonen worden afgeschaft en de brandmees ters krijgen voort tan een kleine jaarlijksche vergoeding. De kosten bedragen jaarlijks f 4ö0. Er zijn wagentjes aangeschaft, die achter de fiets kunnen worden ge hangen en waarin alle noodige materialen geborgen zijn. 11. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de maximum snelheid voor motorrijtuigen en motor rijwielen. De max. snelheid is nog altijd op 20 K.M. bepaald. B. en W. willen dit verhoogen tot 30 K.M. De heer v. Sprang zegt dat er gewoonlijk 60 5 80 K.M. gereden wordt op den grooten weg! De Voorzitter zal de politie toezicht laten houden, hoewel dit meestal weinig effect sorteert. Als er gecon troleerd wordt worden de automo bilisten meestal tijdig gewaarschuwd! 12. Voorstel van B. en \V. tot invoering van welstandstoezicht inzake woningbouw. De Voorzitter zegt dat de bedoeling is te waken voor ontsierende nieuw bouw. De kosten worden per bouw vergunning gerekend. De menschen zullen niet verplicht worden hun bouwplannen naar het advies van het toezicht te wijzigen. De bedoeling is voorloopig voor één jaar bij het toezicht aan te sluiten. Het voorstel wordt aangenomen. 13. Voorstel van B. en W. tot onderhandschen verkoop van eenige stookjes grond aan de provincie. Uit den provincialen weg zullen enkele bochten worden uitgenomeu waarvoor op verschillende plaatsen gemeentegrond noodig is. B. en W. stellen voor deze gronden voor f159 te verkoopen. De weg zal hierdoor veel veiliger worden. Het voorstel wordt aangenomen. 14. Voorstel van B en W. tot onderhandschen verkoop van een bouwterrein in de Bernsche Hoeven. B. en W. stellen voor het perceel te verkoopen voor f700 aan M. v. Bokhoven. Wordt goedgekeurd. 15. Voorste. van B. en W. tot onderhandsche verkoop van het raadhuis van de voormalige ge meente Nieuwkuik. Het gemeentehuis kan nergens voor gemuikt worden en daarom vinden B. en W. hel hel best om het gebouw te verkoopen. De pastoor wil hier een meisjes patronaat vestigen en heeft 1 ioUd voor het raauüuis geboden. B. en W. vinden deze prijs aan nemelijk daar hel gebouw in slech ten toestand verkeei l en daar het vestigen van een patronaat een ai- gemeen belang genoemd kuu worden. De heer v. d. Meerendonk zegt dat de gemeente dan tegelijk hel |eugdweik te Nieuwkuik suusidieei t, zooals ook in Vlijmen gebeurd is. De heer VV'ilgers adviseert de brandspuit nu voui laan in hel nood- slachtbuis aan den Dijk te plaatsen. De voorzitter zal dit overwegen. Het voorstel wordt aangenomen. 16. Voorstel van B. enW.lolher nieude vaststelling van de verorde ningen op de helling en invorde ring van schoolgeld. B. en VV. wiuen voorkomen dal menschen, die 'l goed betalen kun li en, zijn vujgesleld van schoolgeld, omdat ze toevalligerwijs niet ui de inkomstenbelasting zij i aangeslagen, lol heden is hiervoor ecuter nog geen l'ormuleering gevonden. Met de voorgestelde wijzigingen gaat de raad accoord. 17. Voorstel van B. en W. tot her nieuwde vaststelling van de veror dening op de helling en invorde ring van hondenbelasting. Voorgesteld wordt om f3 te vragen voor iosloopende en f 1 voor vastgehouden honden. Het voorstel wordt aangenomen de heer van Engelen is tegen, daar ook trekhonden onder de verorde ning begrepen zijn. 18. Voorstel van B. en W. tot hernieuwde vaststelling van de ver ordeningen op de helling en invor. dering van opcenten op de hoofd som der grondbelasting op de ge bouwde eigendommen. 19. Als voor betreffende heffing en invordering van opcenten opoe hoofdsom der grondbelasting op de ongebouwde eigendommen. -c 20. Als vooi betreffende heft'ing en invordering van een jaarlijks te bepalen aantal opcenten op de hoofdsom van de personeele belas ting met een maximum van 2u0. 21. Als voor betreffende heffing en invordering van 200 opcenten op hoofdsom van de personeele belas ting over het belastingjaar 1936. 22. Als voor betreffende heffing en invordering van 40 opcenten op de hoofdsom van de vermogensbe lasting. 23. Als voor betreffende heffing en invordering van een jaarlijks te bepalen aantal opcenten op de hoofdsom van de gemeentefonds- belasting met een maximum van 75. 24. Als voor be'relTende heffing en invordering van 75 opcenten op de hoofdsom v in de gemeentefonds- belasting over het belastingjaar 1936/37. 25. Voorstel van B. en W. tot hernieuwde vaststelling van de clas sificatie der gemeente voor de rege ling van de personeele belasting en voor de regeling van de gemeente fondsbelasting. Deze voorstellen vloeien allen voort uit de samenvoeging der gemeenten en worden g .edgekcurd. 26. Voorstel van B. en W. tot liet heffen van gelden ingevolge de wet op de besmettelijke ziekten. De bedoeling dezer verordening is de kosten van besmettelijke ziek ten, die door de gemeente moet worden betaald, op de betrokkenen te verhalen. Menschen die minder dan f 1500 verdienen, zijn geheel vrijgesteld en voorts is de te eischen bijdrage progressief naarmate het inkomen. Bij f 4000 inkomen moe ten de betrokkenen de kosten ge heel terugbetalen. De heer v. d Meerendonk wil in deze verordening voorkomen dat menschen, die welstand genieten, doch geen belasting betalen, geen vergoeding verschuldigd zijn. In verband hiermede wordt het voorstel aangehouden. De heer van Sprang bepleit een verzekeiing van armlastigen tegen ziekenhuiskosten. De voorzitter adviseert dit met het armbestuur af te werken. 28. Voorstel van B. en W. tot uit breiding van de landerijen-com- missie. B. en W. stellen voor de com missie jaarlijks f 30 vergoeding te geven, in verb ind met de uitbreiding der weikzaamheden. B. en W. stellen voor ook de heer v. d. Water ïu üe commissie te be noemen. Deze twee vooratellen worden aangenomen. 2\). Voorstel van B. en W. tot eeivoi omslag aan leden van de schaarcoiii.nissie en benoeming van nieuwe ieueu. De heeren L. v. Helvoirt en J.v. Heivoirt woruen ontslagen en be noemd woiuen de heeien Boom en J. v. Heivoirt. Weth. v. d. Besselaar is voorzitter. 3U. V ooislel van B en W. tot het veiieeneii van eeivoi ontslag aan ue leden van de commissie lot waring van schoolverzuim in de wijken lluaisieeg en Nieuwkuijk en lot uitbreiding van de beslaande com missie mei 2 liucn. Het voorstel wordt aangenomen. In de commissie worden ais nieuwe leden benoemd de heeien G. Klijn ell A. J. Looneu. 31. Vooislei van B. en W. tot herbenoeming van de leden der commissie van toezicht op het L. U. Wegens penouieke allreding en uit- bieiding van de commissie met 2 leden. Uok hiermede gaat de raad accoord De heeren VV. v. d. Leede en M. v. Haider—Prinsen woiden als nieuwe hden benoemd. 32. Benoeming lid Armbestuur van wijk Nieuwkuijk wegens perio dieke allreding van M. de üoi.w. De heer Al. de Gouw wordt her benoemd. 33. Voorstel van B. en W. tot beschikbaarstelling van gelden lot alrastering van ue speelplaats van de U K. Jongensschool m wijk Nieuwkuijk. Een gedeelte van den tuin van het Sehoolüuis zal worden gevoegd bij de speelplaats. De koslen zijn op IzoÜ geraamd. Voorts is nog 1 b8 gevraagd voor andere verbeteringen, o.a. aan de waterplaatsen. Het voorslei wordt aangenomen. 34. Voorstel van B. en VV. tot het verleenen van onlhelling van schoolgeld. 35. voorstel van B. en W. tot het verleenen van oiilhelüuig van hon denbelasting. Met de staten van oninbare vorde ringen gaat t e raad accoord. 36. Voorstel van B. en VV. tot het verlagen van de pacht van het voetbal lel' rein in wijk Nieuwkuijk. De club zou i 40 moeten betalen voor dit teriein olschoou uit wed»«5 vooi dit land erg hoog is. B. en VV. meenen dat de spoi l gesteund moet worden en dat de gemeente niet meer voor het terrein moet vragen dan het waard is. Voorgesteld wordt de huur op f30 te stellen. De raad gaat daarmee accoord. 37. Wijziging begrooling 1935. Vlijmen en voormalig Nieuwkuik. Met de voorgestelde wijzigingen gaat de raad accoord. Bij de rondvraag vraagt de heer v. d. Water het besluit van den raad van Hedikhuizen tot vei bete ring der speelplaats der jongens school te Haarsteeg uit te voeren. De voorzitter zal trachten de noodige goedkeuring van dit besluit te krijgen. Op vraag van den heer van de Griendt zegt de voorzitter dat reeds een nieuwe keet op het werkver schaffingsterrein geplaatst is. Spr. vindt het verschrikkelijk dat ver nielingen op het werkterrein zijn aangericht. Wordt de keet weer vernield, dan zullen B. en VV. geen nieuwe meer plaatsen. De heer van Wagenberg verzoekt goed toezicht te houden op de uit voering van het wei k in 't Ven. De voorzitter zegt dit toe. De vergadering wordt hierna ge sloten. Gisteravond kwam de raad van Vlijmen opnieuw bijeen ter behan deling van een tweetal punten, die j.l. Donderdag waren aangehouden. Voorzitter: Burgemeester G. 11. v. d. Ven. Afwezig Welh. v. Buul en de heer v. d. Dobbelsteen. Aan de orde is 1. Voorstel van B. en W. tot uit breiding van het waterleidingnet naar de wijk Haarsteeg. De Voorzitter zegt dat in Haarsteeg 315 aansluilbare perceelen zijn. 20 perceelen zijn onmogelijk aan te sluiten. Wanneer 50 pet. der per ceelen wordt aangesloten zou de jaarlijksche opbrengst zijn f2590, waarvan 60 pet. voor de gemeente komt of f1554. Aangenomen mag dus worden dat de jaarlijksche annuïteit van f 1452 ruimschoots uit de opbrengst betaald zal kunnen worden. Nu hij heeft aangetoond, De Echo van het Zuiden Kunt U hel wel uitschreeuwen van pijn bij elke beweging? Gebruik dan "AKKERTJES". Niet alleen verdrijven ze de pijn, maar ook de oorzaak. Begin vandaag nog, morgen zult Ge het betreuren al niet veel vroeger begonnen te zijn. Ongeëvenaard bij gevatte kou, Griep, Rheumatische pijnen, Zenuwpijnen, Hoofdpijn, enz Nederiandtch Smaakloos ouwel-omhulsel om Product 'i poeder. Ge proeft daardoor niets. Ze glijden naar binnen. Per 12 sluks slechts 52 cent. Volgens recept van Apotheker Djmont

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 5