ADVERTEERT IN DIT BLAD PROVINCIAAL NIEUWS. V dat aan doortrekking van 't buizen net als 'l ware geen risico verbonden is, vertrouwt spr. dat Je raad het voorstel eenstemmig zal goedkeuren, bpr. 111 oei er ook ernstig op wijzen, aai li. eii W. zich niet verantwoord acnteii, 0111 de wijk Haarsteeg niet ongeveer ioUU inwoneis, bij brand, die bij storm dikwijls catastrofale aiuieliiigeu kan aannemen, door geurek aan bluschwater zoo maar aan üel Vernielende vuur prijs te geven. Dat zou een onverautwoor- ueujKe daad zijn. liij doortrekking der waterleiding wordt deze materie afdoende opgelost. Spr. is er ook van overtuigd, dat de nrandassuran tiemaalscü .ppijcu vele polissen en vooral van nuizen met rieten uaken, zullen opzeggen, als zij welen dat bij mand geen oluschwaler aanwezig is. Spr. wil de leden dus nogmaals op ueu einsl en de verantwoorde lijkheid van dezen toestand wijzen. De heer v. d. Water zegt dat ook bedacht moet worden dat de brand weer meer zal kosten wanneer geen waleileiding wordt aangelegd. De Voorzitter is 't hiermee eens, vooral daar anders in Haarstteg artesische putten geslagen zouden moeten worden, hetgeen ongeveer ÏÖUU zal kosten. De heer v. Sprang verklaart zich voor de waterleiding, daarin Drunen, Nieuwkuijk en Vlijmen bewezen is dnt hel meereudeel der bewoners zal aansluiieu. De heer v. d. Meerendonk vraagt of het noodig is de leiding door te trekken naar de Hoeven Spr. meen. dal daar slechts 1 huis staat. De voorzitter zegt dal daar 28 perceelen kunnen aansluiten, waar. bij enkele, die onder de gemeente Heusden hooren. De heer v. d. Meerendonk zegt dat de gemeente ook in het onder houd zat moeten betalen en boven dien 3/8 pet. der aanlegkosten. Spr. is voor den aanleg, doen hij blijft iets pessimistisch over de exploitatie rekening. Dj voorzitter zegt dat hierdoor de jaariijksche kosten misschien f 1ÖU hooger worden. Daartegenovei staat dan echter het voordeel der goedkoopste brandweervoorziening. De heer van Engelen vindt het jammer dat nieuwgebouwde wonin gen verplicht zijn aan te sluiter..- Spr. zou liever geen dwang opleggen. De heer van Heivoirt zag gaarne Je Voordijk zou worden aangesloten. De voorzitter zegt dat het in de bedoeling ligt ook daarheen meiter tijd een leiding te leggen. Echier kan net alles ineens gebeuren. Spr zal gaarne laten begruoten wat deze verdere uitbreiding zou kosten. De heer v. d. Meerendonk zegt dat zijn linancieele bezwaren dooi de toelichting van den voorzitter grootendeels zijn weggenomen. Hij zal daarom voorstemmen. De heer v. d. Griet uit is eveneens voor het voorstel. Nu deaansluiling niet verplicht wordt ziet spr. geen bezwaren. De heer Verschuren vraagt of de leiding ook door de Peperstraat gelegd kan worden. De voorzitter zal ook dit laten onderzoeken. De heer van Wagenberg merkt op dat bij nieuwbouw van wonin gen het voordeeliger is bij de water leiding aan le sluiten dan een put te slaan Spr. blijft nog steeds twijfelen aan de rentabiliteit. Vertrouwend op de toelichting van B. en VV. zal spr. zijn stem echter niet aan het voor stel onthouden. Het voorstel wordt aangenomen met op één na algemeene stemmen, de heer van Engelen bleef buiten stemming. 2. Voorstel van B. en W. tot het heffen van gelden, ing. de wet op de besmettelijke ziekten. De voorzitter zegt dat B. en W. thans een bepaling hebben opgeno men volgens welke tot grondslag der heffing wordt genomen de aan slag in de vei mogensbelasting, wan neer de betrokken persoon niet in de in komsten belasting is aangeslagen Het voorstel wordt aangenomen. Bij de Rondvra ïg vraagt de heer v. Engelen kleine boertjes aan het werk te zetten bij den aanleg der waterleiding. De Voorzitter zegt dat het zeer moeilijk is een scheiding te trekken tusschen werkloozen en »kleine boertjes» Spr. zal alleen diegenen aanstellen die een groot gezin henben. De vergadering wordt hierna gesloten. Waalwijk, 26 Nov. '35. JAARMARKT TE WAALWIJK OP DONDERDAG 28 NOVEMBER '35. St. Nicolaas-feest Waalwijks Belang. Hedenmiddag bezoekt St. Nicolaas op uitnoodiging van Waalwijks Belang onze gemeente. Z. H. zal aan de Twee Kolommen afstappen, van daaruit per auto naar 't Bondsgebouw rijden. Daar zijn de kinderen der St. There- sia-, St. Petrus-school en openb. school, (jammer dat de St. Antonius-Meisjes- school ten deze haar medewerking niet kon verkenen), bijeen, onder geleide van onderwijzeressen en onderwijzers. Er wordt daar voor de kleuters door de zorgen van het R.D.B.-Theater een aardig kinder-programma afgedraaid, n.l. de Avonturen van baron v. Münch- hausen, een brief aan St. Nicolaas, de Kip met de Gouden Eieren (gekleurde kinderklucht) en de sprookjes-fiim Asschepoester. Onderwijl zal St. Nicolaas met z'n Pieterman op bezoek komen, de klein tjes toespreken, er zal gezongen worden enz. Tot slot ontvangen alle kleinen een tractatie. Het belooft voor de kinderen een aar dige middag te worden, een mooie va riatie op 't gewone jaariijksche bezoek. Bezoek aan 't Raadhuis. Zaterdagmiddag werd ons gemeente huis bezichtigd door de wethouders en raadsleden der gemeente Boxtel. Zij werden rondgeleid door den heer de Hoop, gemeente-architect en den ge meente-secretaris. Gouden Bruiloft Echtpaar M. Didden-Timmermans, v.m. Besoijen. Voor het toekomstige bruiloftsfeest van bovengenoemd echtpaar, werd op Dinsdag 26 dezer een vergadering ge houden in Café Smolders. Ondanks het slechte weer was er zeer veel belang stelling. Deze eerste vergadering gaf ons reeds de verzekering dat een en an der de algemeene instemming heeft, zoodat de beide krasse oudjes een ge noeglijken dag te wachten staat. De juiste datum is 22 Februari 1936. De buurt was reeds in goede stemming, wat voor het welslagen een eerste ver- eisc' te is. Reeds a.s. Zaterdag zullen de ver schillende comitéleden hun werk aan vangen, om voor de noodige middelen te zorgen. Wij zijn er van overtuigd dat iedereen hieraan zal medewerken, het moet een feest worden, zooals dat in v.m. Besoijen al meermalen zoo uitste kend is geslaagd. Het bestuur werd als volgt samenge steld: dhr. F. Rox, voorz., Teurlings, vice-voorz., A. Duquesnoy, penn., M. v. Vugt, seer., Harry v. d. Hammen, com missaris. Volgende week, Woensdag 4 Dec., algemeene vergadering voor de dames in café J. v. d. Meijs. Concert Liedertafel „Tot Bloei der Toonkunst". We zouden met onze gedachten ja ren terug moeten gaan om ons nog een uitvoering der liedertafel te kunnen herinneren, welke zoo in alle opzichten geslaagd mag heeten als die van j.l. Zondagavond. In jaren heeft er niet zoo n onafgebroken vroolijke stemming geheerscht onder het talrijke publiek en geen gezelschap zal men hier liever weer spoedig eens terugzien dan het dans- en stemmingsorkest van Piet van Duijnhoven, met den onverbeterlijken humorist-conferencier Joh. Seykens uit Helmond. Dit vroolijke troepje had er direct de ware stemming in en voerde deze met ieder nummer nog hooger op, met zijn gevarieerd repertoir van moderne schlagers, afgewisseld met refreinzang en oer-komische voordrachten en anec dotes. Onafgebroken klonken de lach salvo's door de zaal en we kunnen het den voorzitter der liedertafel, den heer W. v. d. Mee, gerust nazeggen, dat dit gezelschap de hooggestemde verwach tingen van allen ver overtroffen heeft. De mooie zang-nummers, waarmede de liedertafel, onder leiding van den heer W. Ligtvoet, dit vroolijke pro gramma afwisselde, vielen eveneens zeer in den smaak. Zij werden dan ook uitstekend uitgevoerd en de liedertafel, die den laatsten tijd ook in ledental een tijdperk van bloei doormaakt, heeft haar stijgende goede reputatie weer alle eer aangedaan. Onnoodig te zeggen dat het er op het bal, waarop Piet van Duijnhoven en zijn mannen weer voor prettige muziek en vroolijke stemming zorgden, heel ge zellig toeging. Zoowel de liedertafel als de talrijke bezoekers kunnen dan ook met genoegen op dezen avond terug zien. Vereerende opdracht aan Jan v. Delft. B. en W. van Tilburg hebben den ge meenteraad voorgesteld aan den beken den kunstschilder Jan van Delft, op dracht te geven tot het schilderen van een portret van H. K. H. Prinses Ju liana. B .en W. zeggen in hun schrijven aan den gemeenteraad o.a., dat de verbou wing van het voormalig Koninklijk Pa leis tot representatief gemeentehuis door het college steeds mede is gezien als een hulde, gebracht aan de nage dachtenis van Z. M. Koning Willem II. Nu dit representatief gemeentehuis zijn voltooiing nadert kwam 't het colle ge zeer aanbevelenswaardig voor een der zalen te versieren met een origineel portret van H. K. H. Prinses Juliana. Op een deswege door den burge meester gedaan verzoek, heeft H.K.H. zich in beginsel bereid verklaard te po seeren voor Jan van Delft, teneinde de ze in de gelegenheid te stellen in op dracht van het gemeentebestuur een schilderij voor het Tilburgsche paleis raadhuis te maken. Tentoonstelling Eerste Waalwijksche Kanarie-vereen. Reeds eerder maakten wij in ons blad bekend, dat bovengenoemde Ver- eeniging een tentoonstelling van zang kanaries houdt, op Zaterdag 7 en Zon dag 8 Dec. a.s. in de zaal van den heer A. v. d. Pluijm, aan de Haven. Thans kunnen wij de vogelliefheb bers mededeelen, dat 120 zangkanaries door de leden worden ingezonden en dat behalve een tentoonstelling van zangkanaries, daaraan verbonden is een tentoonstelling van uitheemsche vogels. De heer J. v. Riel uit Kaatsheuvel, vogel- en zaadhandelaar aldaar, heeft zich beschikbaar gesteld om een prach tige collectie exotische vogels ten toon te stellen. De tentoonstelling is geopend 's Za terdags, 7 Dec., van 5 uur n.m. tot 10 u. n.m. en des Zondags van 10 uur v.m. tot 7 uur n.m. De entrée-prijs is gesteld op 10 cent per persoon. Iedere bezoeker ontvangt tevens gratis een mooie verrassing. Laat iedere vogelliefhebber bovenge noemde vereeniging steunen, door een bezoek aan deze tentoonstelling te bren gen. Nachtrit V. M. V. De Tilburgsche Motorclub V. M. V. hield in den nacht van Zate--'*3 op Zondag een nachtrit óver een traject van ongeveer 200 K.M., dat liep van Tilburg over Alphen en Riel, Gilze, Oosterhout, Raamsdonksveer, Hank, Dussen, Genderen, Heusden, Kerkwijk, Zaltbommel, 's-Bosch, Berlicum, Boxtel, Oisterwijk, Berkel-Enschot naar Til burg. De uiterst zware rit werd door geen der deelnemers zonder strafpunten vol bracht. Een der deelnemers bracht het zelfs tot een maximum van 760 straf punten! De uitslag der eerstgeplaatsten luidt als volgt: 1 Alex van Strien (Ford) 56 pt.; 2 Jurgens (Ford) 63 pt.; 3 F. Da- niëls (Chevrolet) 100 pt.; 4 Ed. Ver- bunt (Ford) 157 pt.; 5 mej. J. Uytde- willigen (Plymouth) 165 pt.; 6 P. L. Smelt (Ford) 199 pt.; 7 Fr. v. d. As- sum (Chevrolet) 225 pt.; 8 André Cou- wenberg (Ford) 232 pt. Alle andere deelnemers hadden méér dan 200 pt. Maggi als gastvrouw. Menigeen zal zich waarschijnlijk de demonstratie-auto der Fabriek van Maggi's Voedingsmiddelen te Amster dam herinneren, die destijds deze streek bezocht. De in deze model-keuken bereide Maggi's Soepen en Bouillon werden door de kookleeraressen aan iedere be langstellende aangeboden, terwijl zij de huisvrouwen ook met practische raad gevingen van dienst waren. Men heeft toen echter bij lange na niet alle huisvrouwen kunnen bereiken, zoodat de auto en haar bezetting binnen enkele dagen wederom als gastvrouw zal fungeeren om nieuwe kennismakin gen aan te knoopen en wellicht oude te hernieuwen, in Sprang, Vrijhoeve, Ca- pelle, Waspik, Kaatsheuvel, enz. Bossche Schoenindustrie werkt op volle kracht. Uit 's-Hertogenbosch wordt aan „de Telegraaf" gemeld dat in de schoen industrie te Den Bosch den laatsten tijd een opleving valt te bespeuren. De fa brieken werken op volle kracht om alle orders op tijd te kunnen afleveren. Jaariijksche vergadering Prov. Genoot schap van K. en W. in Noord-Brabant. Onder presidium van jhr. mr. A. F. O. v. Sasse v. Ysselt, heeft het Prov. Genootschap van K. en W. in Noord- Brabant in zijn gebouw de 98ste jaar iijksche vergadering gehouden. Aan de Staten van Noord-Brabant zal gevraagd worden het subsidie van 1200 te verhoogen tot 3200. Blijkens mededeeling van den secre taris dr. mr. L. J. C. v. Gorkom, steeg het aantal leden tot 529, het hoogste ge tal ooit bereikt. Het verslag van den conservator van het Centraal Noord-Brabantsch Mu seum, den heer Karei Azijnman, ver meldde een groot aantal aanwinsten door aankoop, schenking en bruikleen. De begrooting van het Museum is we gens bijzondere uitgaven met 2000 overschreden. Bij de bestuursverkiezing werden de periodiek-aftredende leden allen herko zen, w.o. de heeren Drs. G. J. v. lm- beeck te Waalwijk, Ds. A. v. d. Vlugt te Drunen en Mr. H. J. M. Loeff te Vught. In de vacature jhr. P. v. d. Does de Willebois, Den Bosch en dr. J. Blöte, Tilburg, werden gekozen de heeren dr. H. v. Velthoven, Den Bosch en drs. L. Michels, Tilburg. Tenslotte heelt de heer F. A. J. Ver meulen, hoofdcommies van het Rijks bureau voor Monumentenzorg te Den Haag een voordracht gehouden over: Het landseigene der Brabantsche Go- thiek en haar invloed op de Noord-Ne- derlandsche Bouwkunst. Vught krijgt een nieuw raadhuis. De steeds groeiende gemeente Vught bij 's-Hertogenbosch krijgt een nieuw raadhuis. Het tegenwoordige voldoet reeds sedert lang niet meer aan de be hoeften, doch de tijdsomstandigheden waren oorzaak, dat nog niet tot den bouw van een nieuw raadhuis werd overgegaan. Thans evenwel zal de ge meente door zeer bijzondere omstandig heden een nieuw raadhuis krijgen. Eenige edelmoedige ingezetenen heb ben daarvoor n.l. aan de gemeente een bedrag van 50.000 geschonken. De gemeenteraad heeft daarop besloten om van den heer Th. Thunissen te Nijme gen voor de som van 60.000 aan te koopen de prachtige villa „Leeuwen- stein" aan den Boxtelschen weg met 18.000 vierkante meter grond, die vol gens de architect Valk zeer goed en met geringe kosten als raadhuis is in te richten. Daaromtrent zal nog de mee ning van andere deskundigen worden ingewonnen, doch de raad heeft door den aankoop der villa geen risico op zich genomen, daar de heer Van Beu- ningen te Vught zich bereid heeft ver klaard om, als de villa voor het beoogde doel niet geschikt blijkt, ze voor 60.000 gulden van de gemeente over te nemen. Ook voor het oude raadhuis met omlig- genden grond buiten het Raadhuispark is reeds «~<:n boa ontvangen.- Ook te Hoogeveen, waarvan on langs raadsleden ons gemeentehuis be zochten, komt een nieuw raadhuis, waarvoor 80.000 is uitgetrokken, waarvan 32.000 uit 't Werkfonds. Gouden Jubilé „Voorburg". Maandag 25 Nov. werd met grooten luister en onder veelzijdige belangstel ling het vijftig-jarig bestaan gevierd van het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen „Voorburg" te Vught, dat behoort tot de godshuizen der ge meente 's-Hertogenbosch. Om half tien werd door den vic.-gen. van het Bossche bisdom, Mgr. Hen- drikx, de solemneele H. Mis opgedra gen waaronder de rector der stichting een korte feestpredikatie hield. Dan volgde de groote feestvergadering in het Zusterhuis. Daar werd het woord gevoerd door den heer Jos. Meyring, Den Bosch, voorzitter van het College van Regenten, onder aanbieding van een rijk altaar voor de kapel; Dr. G. Janssens 'd Horion, directeur-genees heer van het jubileerend gesticht; Mi nister de Wilde; Mr. Dr. A. van Rijcke- vorsel, commissaris der Koningin; Mr. F. J. van Lanschot, burgemeester van Den Bosch, de verschillende Oversten, de Broeders van O. L. Vrouwe van Lourdes, die de bediening van het ge sticht waarnemen, e.a. Het feest werd bijgewoond door tal van geestelijke en wereldlijke autoritei ten. Ook de verpleegden en daarna het personeel, zullen deze week aan het feest deelnemen. Vierde eeuwfeest der Orde van de H. Ursula. De 24 kloosters der Eerw. Zusters Ursulinen van de Romeinsche Unie in Nederland, vierden Maandag 25 Nov. het vierhonderd jarig bestaan der Orde. Zeer bijzonder werd het groote jubilé gevierd op „Mariaoord" te Vught, het provincialaat en Noviciaat voor Neder land. Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, bis schop van 's-Hertogenbosch celebreer de de Pontificale H. Mis van dankbaar heid, die werd bijgewoond o.m. door de geestelijkheid van Vught, burgemeester Loeff en andere autoriteiten. Van de receptie werd druk gebruik gemaakt. Z.H. Exc. Mgr. Diepen hield een feestelijke toespraak tot de jubilee- rende religieusen aan wie Nederland op onderwijsgebied zooveel te danken heeft. Die dankbaarheid sprak uit de vele attentie en de bloemenhulde welke bij het groote jubilé werden aangebo den. In de kloosterkapel der Zusters Ur sulinen te Roermond werd de Pontifi cale H. Mis opgedragen door Z. H. Exc. Mgr. Dr. G. Lemmens, bisschop van Roermond. (Zie Vervolg Provinciaal Nieuws: Derde Blad), DRUNEN Onze dorpsgenoot Jan Mefkx, ouderdirecteur der Har- uioiiie ücr Jougcuscongregatie, is ocnuemd als ujJciijk direcieur der harmonie te Vlijmen. SPRANG-CAPELLE (V.m. Sprang). He A K. J. A „Oir. la 1 ieiiiiS. kerk' alüicr, kwam J. 1 Vi ijJagavond ouder leiding van üaar vouiziucr. de Ucer U. Urusi, ia de zaal van den Car. Volksbond ia jaarvcigadeiing uijeen. Lie bclaiigsiciuug was met grooc. Na opening op gcDi utkclijke wijze eu hei lezen der uoiuicn, Diacbt dc scCieians, üe neer H A v. d. Ham ecu keung jaarvcisiag un, alsook de pcuulnguiccsicr, de Ucer G. Bras penning Jr. Hoor den heer B. Dalmeijer werd een onderweip ingeleid over de omwikkeling van de sociale acne in iNederiand, waarop ecu leerzame en uitgebreide bespicking volgde. He vergadering weid uiet dank. gebed gcsioun. He Siudieclub van den Chr. Besturenbond Sprang Capcllc, kwam 1. Maandagavond in de zaal van Jeu Chr. Volksbond in vccgadciing oijceu. Hoor dhr. G. Braspenning Jr. werd ais ondei werp ingcieiü „Ai beid eu arbeider 111 bei economisch gciij." He volgende punicn werden door den inleider uiteengezet: 1 He ai beid uij de volken op nel laagste pen van omwikkeling; 2 Bu Giicken en Ro meinen; 3 Na de volksverhuizing; 4 He middcieeuwsche siaü 5 He omwikkeling 101 grooi indusiiic Na de Franscue rcvoiuuc 7 Geestelijke factoren. Op het onderwerp volgde een levendige bespreking, waarna de ver gadering mei dankgebed door den inleider werd gcsioicii. SPRANG. Donderdag 28 Nov. des avonds om had acta zat 111 de Ned. HerV. Kei k ie Sprang, voor de Ncd. Herv. Jongclingsv. G G. aidaar, optreden Us. Gusilnga uu U.rcChl. Ds. Gostinga hoopi 111 deze verga dering hei onderweip: „Onze Be lijdenis" te behandelen. VRlJri.-CAPELLE. In het ge- oouw van Chr. Bciangcn in Vrijhoeve Gapelle zal de A. R J. A „Groen van Priusierer* op Honderdag 28 November des avonds om bait acht in vergadering bijeenkomen Het onderwerp .Koloniale Politiek" zal op deze vergadering door den heer M. M Vos worden ingeleid. Zoals altijd zijn belangstellenden op deze vergadering hartelijk welkom. WASPIK. In verband met de te houden 5e Waspiksche Winkelweek, werd 1.1. Zaterdag door de Harmonie „Volksvlijt en Volksvermaak" een muzikale wandeling door de gemeerde gemaakt Woensdagavond zal in de narmoniezaal een muzikale avond worden gehouden, waarbij de Was. piksche jasz band hare mcdcweiking zal verleeucn. Door de tooneelvereeniging „O B K.', onderafdeeling van de R.K, Werkiiedenvereenigmg „Sinl Joset" werd Zondagmiddag voor de dames en Maandagavond voor de heeren, een druk bezochte uitvoering gegeven in het parochiehuis, waaibij werd opgevoerd het tooneeispel in drie ocdrijven „Gods Wegen". Zooals gewoonlijk waren ook nu de rollen in goede handen, zoodat het siuk op zeer verdienstelijke wijze werd op gevoerd. Dinsdag 1.1. werd door de leden van het parochiaal zangkoor het jaai lijksch St. Catciliafeest gevierd. In de parochiekeik werd om half tien een plecniige gezongen H. Mis op. gedragen, waarna de dag in het ho>el van Ierse! op aangename wijze werd doorgebracht. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Waspik op Vrijdag 29 November a.s. des namiddags zeven uur. Aan de orde i9 1 Btëediging armmeester. 2 Rekening en bcgrooting burgerlijk armbestuur. 3 Wijziging gemeentebegrooting 1936. RAAMSDONKSVEER. Voor de bazar ten bate van hel Groene Kruis, die Dinsdagmiddag om twee uur is geopend, bestaat groote belangstel ling. Den geheelen middagen avond was het een komen en gaan van bezoekers. Het is ook de moeite waard een kijkje te gaan nemen. Verschillende attracties zijn aange bracht, die de gezelligheid nog ver hoogen. Niemand verzuime dan ook de bazar, die wordt gehouden in het gebouw »Rehoboth«, te gaan bezoeken, hiervoor is nog gelegen heid Woensdag en Zaterdag a.s. tusschen 2-11 uur namiddag. Toen de heer H. op zijn fiets wilde stappen, had hij het ongeluk te vallen, met het gevolg dat hij een

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 6