Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. EEN LIEFDE IN CHINA mmss EERSTE BLAD, FEUILLETON BUITENLAND. ..liGOÖDiHMBAND w\VMLWlJK«w BINNENLAND. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Gsmsenteraad en Prestige. NUMMER 94. WOENSDAG 4 DECEMBER 1935. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. tranco ie zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Reclames 40 cent per regel. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Men hoorl tegenwoordig dikwijls minachtend spreken over het prestige van gemeenteraden, vooral ten platte landen. Niet zelden zijn het de ge- meenteraden zelf, die van dezen mis stand de oorzaak zijn, doordat zij met het uitvechten van velerlei per soonlijke en dorps-ruzieijes een weinig verheffend voorbeeld geven. Het spijt ons dat ook in deze stre ken de debatten in sommige gemeen teraden niet van aile smetten vrij zijn. Al meermalen hebben wij ons na een of andere raadsvergadering gedrongen gevoeld onze meening te zeggen over den geest, die uit de discussies naar voren kwam. Meestal hebben wij daarover gezwegen, maar als de maat vol is, meenen wij dat het tijd is een waarschuwend woord te doen hooren En dat is nu o.i. het geval. De gemeenteraad van Waspik heeft j. i. Vrijdag een vertooning gegeven, die meer weg had van een openbare vermakelijkhtid waarvan de over bezette publieke tribune dan ook naar hartelust genoten heeft dan vaneen bijeenkomst van een gemeenteraad, die zich zijn taak en verantwoorde lijkheid bewust is Wat is het geval? De raad had twee of drie weken geleden rekening en begrooting van het Armbestuur vastgesteld, hoewel op deze stukken niet voorkwam een gedeelte van den achterstand, die het Armbestuur heeft De raad had n 1 in geheime ver gadering besloten, dezen achterstand over vier jaren te verdeelen. teneinde zoodoende te voorkomen dat de belastingen zouden moeten worden opgevoerd. Hoewel dit alles al ge regeld was. werd tegen deze handel wijze in den raad door enkele heeren bezwaar gemaakt, en dat op een wij ze van „De Echo van het Zuiden". Uit het Engelsch, door BEN BOLT. Nadruk verboden. 43. Dat hij vol zou houden tot hij er bij neerviei, daaraan twijfelde Forsyth geen oogenblik, maar het was niet wensche- lyk, dat het zoover zou komen, en toen zij een klein bosch aantroffen liet hij halt houden. Ochtendrust, Ching! Ik heel blij, verklaarde de Chinees met een zucht. Wij zullen het bosch ingaan en een vuurtje aanleggen. Een slok thee zal ons geen kwaad doen. Zij zochten een beschutte plek, maak ten vuur, vonden een bron en terwijl het theewater warm werd, beklommen For syth en Kathleen den heuvel om de om geving te verkennen. Boven de heuveltoppen begon het licht te worden. Denk je, dat Ah Yeo en de soldaten ons zullen volgen, Dick? vroeg het meisje nadat ze enkele minuten zwij gend om zich heen hadden gekeken. Niet als onze vriend de abt het kan verhinderen, en in elk geval de eerste tijd nog niet. Zij zullen denken, dat wij door het onweer zijn opgehouden en in de veronderstelling dat wij naar een schuilplaats gedreven zijn, tijd verliezen met het afzoeken van de heuvels in de richting vanwaar we gekomen zijn. Het eenige werkelijke gevaar is, dat Ah Yeo de voorzorg zou kunnen nemen een paar soldaten langs dit pad vooruit te sturen, maar het heeft geen nut je druk te ma ken over moeilijkheden die er nog niet die op zichzelf al hoogst afkeurens waardig is, daar buitenstanders daar door heel gemakkelijk den indruk zouden gekregen hebben, dat er bij het Armbestuur eigenlijk iets niet in den haak was. Evenwel keurde de raad met bijna algemeene stemmen de rekening en begrooting goed. Het armbestuur vond echter in 't gebeurde aanleiding, om een gewij. zigde begrooting in te dienen, waarin de achterstand geheel is verwerkt en diens volgens een hooger gemeente subsidie van f4500 voorgesteld werd. De raad ging daar zonder slag of stoot op in, trok het eerstgenomen besluit in en voteerde f4500,— subsidie meer. De consequentie is ver te zoeken. Maar het werd nog erger, want toen bleek er in den raad geen meerderheid te vinden voor de nood zakelijke belasting-verhooging 1 Het voorstel van den voorzitter daartoe werd verworpen en evenzoo verging het enkele inderhaast gedane en vol komen onvoorbereide voorstellen uit de vergadering. De situatie werd zoo danig verward, dat de voorzitter de vergadering moest schorsen. Toen het publiek weg was ging het er warmpjes toe, maar na heropening was de storm voorbij en nam de raad het eerst verworpen voorstel van den voorzitter aan We kwamen voor het zonderlinge geval, dat een voorstel in dezelfde vergadering ver worpen en aangenomen werd. Het is een 'raaie indruk, die de raad met deze wispelturigheid gemaakt heeft Voor de gemeente heeft de raad zijn prestige te grabbel gegooid en voor Ged. Staten heeft hij zich leelijk geblameerd. Te erger i9 dit, nu het samenvoegingsplan van Ged. Staten nog niet geheel van de baan is Men heeft de voorstanders van dit plan weer een troef meer in handen ge geven en een geduchte troef! We zijn niet volkomen met alle dorpskwesiies op de hoogte, maar we meenen toch wel voldoende grond te hebben voor de veronderstelling, dat de geheele zaak i9 terug te voeren 'ot een minder vriendschappelijke verstandhouding tusschen enkele raads leden. De inwoners van Waspik moeten omwille van een persoonlijke Neen, antwoordde Kathleen, toen na een poos merkte zij peinzend op: Die abt is een oude schat! Ja, het is een brave kerel, viel de dokter haar bij. En geen vriend van Li- Weng-Ho, hij zal alles doen wat in zijn vermogen is om de achtervolging te ver hinderen of in elk geval op te houden. En als we maar eerst de grens naar Yunnan gepasseerd zijn, zijn we er al een hoop beter aan toe; dan bevinden we ons huiten het rechtsgebied van den mandarijn. Daar zal hij zich niets van aantrek ken, meende het meisje. Maar de andere gouverneur heeft ook iets te zeggen en die zal zich geen schurkerij laten aanleunen, omdat hij de verantwoordelijkheid draagt. In een an dere provincie heeft het woord van Li- Weng-Ho bovendien niet de macht die het hier heeft. Daar kan hij de bevolking niet dwingen zijn zin te doen, of haar openlijk tegen ons ophitsen. Ook kan hij daar zijn proclamaties niet laten aan plakken en dat scheelt een stuk! En ten slottenet zooals gisterenavond toen we tegen dat klooster aanliepen, het geluk spreekt ook een woordje mee.... Ching's roep deed hem het gesprek afbreken. Dokter Forsyth, Missie Barrington! Zij daalden af naar het vuur om hun deel te genieten van de warme thee en het eenvoudige ontbijt en toen het op was, baadde de wereld om haar heen in den helderen gloed van de morgenzon. Verfriseht en opgewekt trokken zij weer op weg, terwijl Kathleen, om de zware taak van haar metgezellen te verlichten, nu liep. Een paar uur ging het bergafwaarts, zonder dat ze iemand tegenkwamen of iets van achtervolging bespeurden. Ein delijk in een der bochten van een kron- keload vernamen zij het getingel van belletjes. Wat is dat Ching? Muilezels! Komen deze kant op. Beter verstoppen, dan kunnen de lui niet aan Ah Yeo zeggen, dat zij ons gezien. Een opening in het kreupelhout bleek een geschikte schuilplaats voor lien en heibel tusschen de edelachibare heeren deze nieuwe belasting verhoo ging maar weer slikken Het feit lijkt ons treurig genoeg om het eens openlijk te signaleeren. Nieuwe kneveling der Dnitsche Katholieken. De Gestapo heeft het nummer van 1 December van de »Muenche- ner Kalholisehe Kirchenzeitung«, het orgaan van kardinaal Faulhaber, in beslag genomen. De Kerkstrijd In Duitschland. In opdracht var Kerrl, den rijks minister van kerkelijke aangelegen heden, heeft de Gestapo (geheime politie) alle publicaties van de Be lijdenisbeweging, met inbegrip van de omzendbrieven aan de leden en geestelijken, onder censuur gesteld. Ds. Niemöller, de bekende predi kant van Berlijn-Dahlem heeft aan zijn gemeente uiteengezet dat deze maatregel ten doel heeft de eensge zindheid van de leden der Belijdo- niskerk te vernietigen. Hij voegde erbij: »De kerk zal geen voorschrif- den stoel, enjuist hadden zij zich achter het gebladerte verborgen, toen de eerste van een reeks zwaar beladen muildieren, de ruwe zig-zag trappen beklom, die op dat punt de weg vormden. Zij kwamen slechts langzaam vooruit op den stijgen den gladen trappenweg; koelies sloegen hen met bamboestokken, en telkens als zjj een trede namen twinkelden de bel letjes. De lange karavaan, dertig dieren in totaal, die koper zout en steenkool ver voerde voor de handelaars in de nabu rige provincie, ging voorbij en zij wach- ten stilzwijgend af, tot de laatste der arme uitgemergelde dieren voor wier rekening het vrachtvervoer kwam in dit primitieve oord zonder spoorwegen of andere moderne verbindingsmiddelen uit het gezicht was, en vervolgden toen opnieuw hun tocht. Ze spraken niet veel, maar op een ge geven oogenblik keerde Kathleen die nog steeds vooraan liep, zich om, om een opmerking te maken. De woorden kwamen echter niet over haar lippen, want een gespleten steen, losgewoeld door den regen en door de muildierkaravaan, schoot onverwachts onder haar voet weg en met ecu gil vloog ze voorover cn rolde de trippen af. Verschrikt zetten Forsyth den draag stoel neer en rende naar haar toe. Haai val was gelukkig gestuit maar toen hy lui haar kwam, vreesde hij reeds bij den eerste oogopslag, dat zij er niet geheel ongedeerd afgekomen was, want ze zag heel bleek en in haar oogen stonden tranen van pijn. Wat is er? Je hebt je pijn gedaan, liefste. Waar? Het is mijn voet. Ik heb een gevoel alsof ik mijn enkel gebroken heb. Zoo erg zal het wel niet zyn, hoop ik, sprak hij met voorgewende luchtig heid. Probeer eens of je staan kunt? Hij hielp haar overeind, maar toen zij den bezeerden voet neerzette ontsnapte haar een scherpen kreet. Ik moet het meteen onderzoeken, Forsyth ging op een der treden zitten, trok haar schoen uit en betastte voor zichtig den pijnlijken enkel. Is hij gebroken? vroeg het meisje, ten aanvaarden over hetgeen zij als waarheid heeft te beschouwen. Mi nister Kerrl heeft ons den hand schoen toegeworpen«. De situatie is nog critieker ge worden, nu Minister Kerrl een nieu we verordening tegen de Belijdenis- kerk heefl uitgevaardigd, waardoor functies als het benoemen van pre dikanten, het examineeren en beves tigen van candidaten, het innen en beheeren der kerkelijke belastingen, het bijeenroepen van synodes en het doen van mededeelingen van den kansel onder controle van den minister worden gesteld. Men beschouwt deze verordening als een oorlogsverklaring Mgr. Legge naar Rome. De bisschop van Meissen, Peter Legge, heeft opdracht gekregen, zich naar Rome te begeven om persoon lijk aan het Vaticaan rapport uit te brengen over het deviezen proces. Tevens zal hij volledige inlichtin gen moeten verstrekken over de arrestatie van dr. Bannasch, den financieelen adviseur van den bis schop van Berlijn, graaf von Prey sing, en van prelaat Clemens, den leider der roomsch-katholieke jeugd organisaties in het Rijnland, alsmede over het geheele complex van inci denten der laatste maanden, de verhouding tusschen roomsch-ka tholieke kerk en nationaal socialis- tischen staat betreffend. Amnestie in Griekenland. In Griekenland zijn, tengevolge van de amnestie voor de republi keinsche opstandelingen van Maart reeds bijna 578 gevangenen in vrij heid gesteld. De spanning in het Oosten. De Japanners hebben meegedeeld- dat zij 30,000 man troepen naar Tientsin zullen sturen. De Chinee sche autoriteiten moeten daarvoor maarde noodige maatregelen treffen. Te Pao Ting Foe is een confe rentie van Chineesche militaire en politieke leiders begonnen over den toesland in Noord China. Engeland bereid tot olie-embargo. Het Britsche kabinet heeft in zijn zitting van Maandagmiddag de Brit sche politiek ten aanzien van het uitvoerverbod van petroleum uit voerig besproken en deze algeheel goedgekeurd. Volgens Heuter beteekenl dit, dat het kabinet zich in beginsel heeft uitgesproken voor een uitvoerver bod van petroleum naar Italië, in dien voor 12 dezer geen vrei dzame regeling van het italiaanseh—Abes- sinisch conllict ii verkregen. Kidnuppersjacht in Frankrijk. Geheel Frankrijk verkeerde in opwinding over ue ontvoering van den kleinen Claude Malinéjac, zoon van een professor te Marseille. De bladen wijden uitvoerige vei slagen aan het geval en men vraagt zich af of de golf van kidnapping vol gens de Amerikaansche methode, culmineerend in de even tragische als sensationeeleontvoering van baby Lindbergh, thans naar Frankrijk is overgeslagen. Het ganscheland speurt naar den kleinen Claude en zijn ontvoerster. De ontvoerster heeft schriftelijk een losprijs van 5U.UÜÜ francs ge- ëischt. Aan de spanning is plotseling een einde gekomen, doordat de politie de daders een (58 jarige weduwe Rol. land en haar 25 jarige zoon, een ingenieur, heeft ontdekt. Zij hebben een bekentenis afgelegd, nadat het kind in hun woning gevonden was. ineenkrimpend bij de aanraking. Neen, stelde hij haar na eenige oogenblikken gerust. Maar hij is leelijk verstuikt. Ik zal hem verbinden. Hij riep Ching, gaf dezen orders te probeeren wat water te krijgen, en toen de Chinees met de volle pan terugkwam, wal in enkele minuten gebeurde, maalde de dokter met behulp van linnen, dat hij uit den binnenkant van zijn jas scheurde emi waterverband. Nu in den stoel, riep hij opgewekt toen hij klaar was. Kan ik niet loopen, Dick? De eerste dagen niet. Mijn voorge voel inzake den stoel blijkt dus achteraf niet bedriegelijk te zijn geweest. Maar maak je niet ongerust, kindlief; we ko men best door al die wederwaardighe den heen. Zijn toon klonk optimistisch genoeg, hoewel hij heel goed besefte, dat dit on geval in meenig opzicht een handicap zou blijken te zijn. Juist had hij Kathleen zoo comforta bel als het kon in de stoel geinstalleerd toen een waarschuwend pst van den Chinees hem deed opkijken. Wat is er, Ching? Man kijkt naar ons. Daar hoven! Dick Forsyth wendde den blik vlug in de aangegeven richting en ontdekte een man gekleed als een koelie, die van een hoog rotsachtig punt, geen dertig meter van hen af, naar hen stond te kijken. Toen hij zag, dat hij opgemerkt werd, trok het nieuwsgierige heerschap zich Ijlings terug. We moeten ons haasten, Ching! We weten niet wie die man was, luidde Forsvth's conclusie. Het kan een een voudige landman geweest zijn, maar hy kon ook een vermomde soldaat wezen, vooruitgestuurd om het terrein te ver kennen. In ieder geval heeft hij ons ge zien en als hij den heuvel opgaat en iemand van Ah Yeo's soldaten tegen komt, is het spel uit. Ze haastten zich zooveel de moeilijke weg dit toeliet en in den laten middag hadden zij het laagste gedeelte van den heuvelrug alweer bereikt en naderden den voet. Nu ontmoetten zij meer voetgangers en Jhr. u. Rijckevurstl f In den ouderdom van 77 jaar is te Berlicum overleden jhr mr F. J. J. M. Rijckevorsel, oud lid van Ged. Staten van Noord-Brabunt, oud- wethouder van Den Bosch, bestuurs lid van diverse vereenigingen en commissies. Tegen Particuliere Machtsvorming IleJ in de troonredeaangekondigde wetsontwerp tot het tegengaan van particuliere machtsvoi ming op het terrein van de overheid is thans bij daar het nutteloos was te trachten hen te vermijden, stapten zij stevig door, niet lettend op de uitvorschende blikken, die op hen werden geworpen. Het begon al te schemeren, toen ze aan een dorp kwamen, aan den ingang waarvan een herberg stond. De herberg van den altijd durenden voorspoed. De gelegenheid deed haar naam wei nig eer aan, vormde zelfs een scherpe tegenstelling ermee, maar het netec- kende onderdak, en daar het bovendien nog was begonnen te regenen, scheen het raadzamer beschutting te zoeken voor den nacht. Forsyth overlegde met Ching, die van meening was, dat ze zich thans huiten de achtervolgingszone be vonden, en zij besloten hier voor den nacht af te stappen, wanneer het moge lijk was. Zij werden ontvangen door een Chi nees met forsche oogen, die in antwoord op hun vragen meedeelde, dat hij twee kamers disponibel had. Zij namen die direct, maar bemerkten hij het binnen beden, dat die twee kamers in werkelijk heid een geheel vormden, met een dun matten schot ertusschen en niets dan maften als deur. Een verdere inspectie bracht aan hel licht, dat er een paar leege doodskisten in de kamer s'om'en en dat het venster uitkeek op het plaatsje waar de stoel gestald was. Chins's oogen twinkelden van pret toen hij de doodskisten in de gaten kreeg. Heel nette Chinaman de haas van deze herberg. Hij heeft doodskisten Haar voor als hij dood gaat. Dat doet iedere Chinees die weet hoe het hoort. Twee Ching? informeerde Forsvth geamuseerd. Een voor hemzelf en een voor zijn viouw, legde Ching ernstig uit. Precies al« eenmaal voor u en Missie Barrington. O V.aliyksrkt en LangsJraatscke Conrant, zijn. MMTSCHAPPy VAN VERZEKERING OP MET LEYEM

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 1