stop** Vvoe&t vM ft Gemeenteraad Waspik» PLAATSELIJKE BERICHTEN. end. ten tellende, de weercorp- stand brengen, t deel uitmaken Onder weercorp- aan iedere organi- .lieren, welke gericht /ereidt tot het in on iiid verrichten van of 4an hetgeen tot de taak bc jn weermacht of politie. Hei .werp laat demogelijkheid open van ontheffing van het ver bod voor organisaties, die bij of krachtens algemeenen maatregel van bestuur zijn toegelaten, aan welke toelating dan voorwaarden verhon den kunnen worden. De strekking van verbod en ont- helFings-mogelijkheid is, dat alle quasi militaire of quasi-polita re or guiiisaties van particulieren onder de werking der wet vallen, dus ook b.v. de burgerwachten of de weer baarheidsvereenigingen en dergelijke orgiuisalics. De 8. B. A. Naar aanleiding van de mede deeling van Ged. Staten betreffende de linantieele positie van de N. V. Brabantsche Buurtspoorwegen-auto busdienst B. B. A. werd in alle af- d'eelingen der Provinciale Staten teleurstelling uitgesproken over de groote tekorten. In vier der afdee i liugen werd de meening uitgesproken I dat deze tekoiteii niet door leening jp 1 mgeren termijn mochten worden gedekt, maar over korten tijd, b.v. 5 jaar, uit de gewone middelen. in bet rapport over de provinciale begrooling stelt de commissie van rapporteurs voor, de ontwerp be groeting zoodanig gewijzigd vast te stellen, dat minstens een vijfde deel van f 206.000 van den gewonen I dienst wordt gebrachi. Voor het kind. Woensdag a.s. zal wederom de bekende serie Weldadigheidspost - zegels «Voor het kind» verschijnen. De opbrengst strekt ten bate van de zorg voor zieke, zwakke, achter lijKe, gebrekkige, blinde, doove, doof stomme, verwaarloosde kinderen van alle gezindten. Moge ieder Nedertander zijn plicht doen: door aller kleine gaven komt een groot oedrag bijeen. Het is goed besteed. Erivlensteun. Van officieele zijde wordt ons medegedeeld, dat de steunvergoeding voor groene erwten en schokker- erwten, gedenatureerd in het tijdvak van 17 November tot en met 23 November 19 >5, voor de kwaliieits klasse C en D respectievelijk f3.20 en f2.7() per 100 kg. zal bedragen; de steunvergoeding voor in datzelfde tijdvak gedorschte gele erwten, vol doende aan de standaardmonsters C en I) zal achtereenvolgens f3.— en f2*50 per 100 kg, bedragen. Gejus van der Meuten promoveert. Naar wij vernemen zal de oud doelverdediger van het Nedeqandsch voetb il elftal, A. Y. van der Meulen op 11 December as. aan de Ge meente Universiteit te Amsterdam promoveeren tot doctor in de genees kunde op proefschrift getiteld «Over het foramen van Magendie.» De Nederlandsche ambulance voor Abessinië. Gistermiddag is de Neierlandscbe ambulance voor Abessinië niet hel motorschip Kota Radja van Botter dam vertrokken. Prinses Juliana was in haar hoedanigheid van voor zitster van het Nederlandsche Roode Kruis bij het vertrek tegenwoordig. Tooneelschandaal te Amsterdam. Zooals reeds te voorzien was heeft de opvoering van het tooneelwerk »De Beul» te Amsterdam tot inciden ten geleid. »De Beul» is een tendeuz stuk, waarin godslastering en belee- digiug elkaar afwisselen, Vooral de Duitsche regeering wordt in dit stuk op grove wijze beleedigd. Niettegen staande dit had het college van B. en W. te Amsterdam de uitvoering van dit werk door de Amsterdam- sche Tooneelvereeniging onder Van Dalsuin gesubsidieerd. In de pers was daar al heftige critiek opgekomen en men eischte zelfs dat de Burgemeester het stuk zou verbiedeu in verband met het gevaar voor de openbare orde. Dit is echter met gebeurd en een aantal fascisten heeftop hun manier tegen het stuk ineenen te moeten opkomen. Zij waren met honderden in de goedkoope Zondagmiddag-voorstel lingen hebben heftigtumultgemaakt. Karakterstieke uitdrukkingen noe men wij »Het is een schande voor Amsterdam I» en »Volk van Neder land ontwaakt, protesteert tegen die vuiligheid.» Ook; »En dat noemen ze nou kunst I» Moesten tengevolge van dergelijke protesten bezoekers naar buiten ge bracht worden die eenigszins midden in de rijen, stalles, parket, of parterre zaten dan zag men een enkele maal de rechercheurs zelfs over de stoelen naar den delinquent of de delin quentcn (vaak was het een heel I rijtje klauteren. Meestal gingen ze gewillig mee, maar soms ging de uitleiding gepaaid met heftig verzet, klampten de uitgeleide zich vast aan de stoelen of anderszins en werden dan met geweld naar buitengel.racht. Dat het daarbij dan niet zacht toe ging, valt te begrijpen. Een trachtte, lol tweemaal toe, op het tooneel te komen, wat hem echter belet werd Ondanks al de herrie werd het stuk teneinde gespeeld. Volgens officieele opgave van de politie zijn circa 2C0 personen uit den Stadsschouwburg verwijderd. Dit belrett dan waarschijnlijk dege nen die gedwongen zijn zaal en gebouw te verlaten. Het getal der genen, die onder protest de zaal verliet, was veel grooter. Hoezeer het publiek in twee kam pen was verdeeld, bleek ook hieruit, dat deschuldigen telkens door hunne omgeving met den vinger werden aangewezen aan de politie, Ver moedelijk hebben ook een aantal rustige bezoekers de voorkeur aan vertrek gegeven, uit angst voor erger. Ook op verschillende demonstran ten zijn rook- en stinkbommen ge vonden. Voorts werden in de zaal zakjes met erwten gevonden Ver moedelijk was de bedoeling, die uit te strooien of weg te blazen. R.K. Stutenkieskring 's Hertogenbosch Zaterdag vergaderde te 's Her— togenbosch de bond van R.K. Staten- kieskringorganisaties in den kring 's Hertogenbosch onder leiding vad den heer J. Beliën mt Eindhoven, die den heer A. N. Fleskens huldigde naar aanleiding van diens 25—jarig Krmei lidmaatschap Spr. roemde de wijze, waarop de heer Fleskens steeds zijn mandaot heeft vervuld. De kieskring heeft met de afvaardiging van hem in den Haag altijd een goed figuur geslagen. Men heeft hem gezien als deskundige voor landbouw, financiën, gemeente wetgeving en industrie. De kiezers waren er blijkbaar zoo tevreden over, dat zij hem op een der eerste plaatsen brachten en dat ondanks hel lelt, dat hem cumulaties van functies was verweten. L>at was het eenige, wat spr ten aanzien van de cumulaliekweslie wilde zeggen. De heer Fleskens sprak een hai le lijk dankwoord. Teil aanzien van de cumulatie ontkende spr., niet dat hij tal van funciies bekleecH maar als dan wordt aangevoerd in verband met zijn Kamerlidmaatschap dan zou hij willen zeggen, dat men tegen den cumuiant moest zeggen dat zijn taak als Kamerlid niet naar behooren vervulde In de tegen spr gevoerde actie waarbij de meest fantastische ver halen de ronde deden, zat geweldige demagogie maar vooral geweldige onwaarheid. Spr. verklaarde tenslotte, dat zijn grootste geluk steeds is gewees menschen te kunnen helpen om hun recht te verwerven, als zij dit zonder inter zentie niet konden krijgen. Hierna werden de voorstellen der afdeelingen voor den Partijraad benandeld. Besloten werd op de kwestie van afschutting van het politiek advies niet terug te komen. Overgebracht zullen worden voor stellen van Eindhoven om een studie commissie te benoemen over vrij gezellen belasting en om te ijveren voor verlaging van de indirecte be lastingen teneinde de grootegezinnen te ontlasten. Een aantal andere voorstellen werd door de vergadering voor kennisgeving aangenomen. Mr. M. de Kort leider van den centralen propagandadienst heeft vervolgens een causerie gehouden over »nieuwe wegen in de propa ganda.» Armbestuur-kwesties. Eelastingverhooging. terwijl meer werd uitgege- De raad der gemeente Waspik vergaderde Vrijdagavond ten raad- huize onder voorzitterschap van burgemeester P. Dekkers. Aanwezig alle le.den. De notulen der vorige vergade ring wordt aangenomen. Aan de orde 1 Beëediging Armmeester. Het herbenoemde lid Brokx legt in handen van den voorzitter den eed af. De voorzitter dankt den heer Brokx voor het vele dat hij voor het Armbestuur heeft gedaan, spe ciaal voor het streng vasthouden aan de begrootingsposten. Spr. hoopt dat de heer Brokx nog vele jaren lid van het Armbestuur zal zijn. 2. Rekening 1934 en Begrooting 1935 Burg. Armbestuur. Zooals men weet werden deze rekening en begrooling in de vorige vergadering reeds vastgesteld. De heer Brokx wenscht namens het Burgerlijk Armbestuur enkele inlichtingen te geven aangaande het opnieuw indienen van de reke ning 1934 en begrooting 1936. De gemeenteraad met het arm bestuur in commissie bijeen, had besloten het nadeelig saldo van 1932, zijnde f 4494 van de rekening en begrooting 1936 af te voeren, wijl de meening was, dat dit nadee lig saldo in 3 of 4 volgende jaren kon worden ingehaald, daar de toestand van de gemeente te pré cair is, om thans dit nadeelig saldo bij te voegen, waarvan belasting verhooging het onvermijdelijke ge. volg moet zijn. In de j 1. gehouden openbare raadsvergadering, waar de rekening en begrooting door ons werd inge diend, is, ondanks dit besluit, toch door enkele leden bezwaar gemaakt legen het weglaten van dit nadee lig saldo en werd daardoor deze rekening en begrooting afgekeurd Doordat deze quaestie in open bare vergadering is behandeld, ge voelt het armbstuur zich verplicht, thans genoemde rekening en be grooting aan te bieden, met het volledig nadeelig saldo. Enkele leden hebnen in de vorige vergadering minder gunstig gekozen uitdrukking, n gebezigd, waardoor buitenstaanders een verkeerden in druk over de werkzaamheden van het armbestuur zouden krijgen, hetgeen inderdaad ook gebleken is te hebben plaats gehad, wijl reeds ongemotiveerde zinspelingen door het publiek werden geuit. Het is daarom, Jat het armbestuur gemeend heeft goed te doen, een volledig overzicht te geven van de wijze waardoor het nadeelig saldo is ontstaan Op de begrooting over het dienst jaar 1932 is minder ontvangen dan was geraamd Landpachten f 39Al Huur van huizen f 105 Teruggaaf grondbelasting f 40 Pacht van den overweg f 40 Totaal t' 4146 ven dau was geraamd f 348 Totaal f 4494 De begrooting 1932 werd opge. maakt 111 November 1931üe ver. scüuidigüe landpachten vervielen Kerstmis I9dz, ueriiaive op liet laatste gedeelte van liet jaar. De mindere opbrengst der land pachten vindt zijn uoizaak in de door de pacntcommissie toegekende veruiiiideiingen. Zooais dus uit deze opgave zal blijken, is de schuld Van uczen ach terstand absoluut, niet le wijten aan bet beleid van bet armbestuur maar een gevolg van de sociale wetgeving. Zoo dus belaslmg verhooging zal moeten plaats helmen, gevoelt hel armbestuur zich in deze geheel vrij uit te gaan en dat het alles gedaan heelt, wat in zijn vermogen was, om zulks te voorkomen, aldus spr. De heer J. Smits voegt aan deze toelichting nog toe dat de Diaconie op een gegeven oogenblik zonuer geld zal, zoodal het Armbestuur een nieuwe groep menschtn le verzorgen kreeg. Deze menscben mochten toch niet de dupe worden van hel leKorl bij de Diaconie. De rekening van het Armbestuur is hierdoor voor enkele honderden guldens ten na deele beinvloed. De Voorzitter is het hiermede eens, doch hij had het vvenschelijk gevonden indien het Armbestuur aan den laad machtiging gevraagd had om een begrootingspost te over schrijden. Spr. stelt voor het besluit tot goedkeuring der rekening 1934 in le trekken en de rekening nader vast te stellen op 122.871.44 in ont vangsten en f28.u44.13 in uitgaven, zoodat 1934 een nadeelig saldo van f5172.19 zal opleveren. Het voorstel wordt aangenomen met 9—2 stemmen; tegen deheeren v. Dongen en v. d. Rijken. De Voorzitter stelt bovendien voor ook het besluit lot goedkeuring der begrooling 1956 in te trekken en deze begrooling nader vast te stellen op een totaal van f24.858.42 en het subsidie der gemeente te verhoogen van f35UU tot f8u00. Het voorstel wordt aangenomen met 9—2 stemmen; tegen de heeren v. d. Rijken en Pruissers. De Voorzitter doet het voorstel de gemeentebegrooting 1936 over eenkomstig dit besluit te wijzigen en dus het subsidie voor 't Armbestuur met f4500 te verhoogen. Dit voorstel wordt aangenomen met alleen de stem van den heer v. d. Rijken tegen. Voorziller.2 Nu dient de raad te beslissen hoe de gemeente aan die f 4500 moet komen 1 B. en W. stellen voor daartoe 6 pet. belasting op brandassurantie te heffen, hetgeen f2500 moet opbrengen, en 6 pet. straatbelastingop ongebouwde eigen dommen, hetgeen f2000 opbrengt. B. en W. mtenen dit laatste te moeten voorstellen omdat anders het geheele bedrag zal moeten ver haald worden op de bezitters van gebouwde eigendommen, die dan 18 pet. zouden nooeteji beh|len. Deze belasting zou al te hoog zijn en niet door Ged. Staten worden goedge keurd. De Personeele belasting kan thans niet meer verhoogd worden, dat tiad vóór 1 September gebeurd moeten zijn. We zijn hiermede ge komen aan het maximum dat we voor 1936 kunnen beffen. Laat de gemeenteraad dus voortaan voor zichtig zijn met het doen vau uit gaven, anders zal de gemeente weer noodlijdend worden 1 De heer Zijlmans vraagt welke gronden zijn betrokken in de belas ting op ongebouwde eigendommen Voorzitter. Alle perceelen die in de gemeente liggen. De heer Zijiuians gelooft dat de opbrengst dezer belasting dan veel liooger zal zijn. De Voorzitter zegt dat, als dit het geval mocht zijn, het percentage der helling verminderd kan worden. De heer Zijlmans meent dat er nog een derde bron voor belasting- helling openstaat, nl. een verhooging der personeele belasting. Het voorstel van B. en W. wordt verworpen met 8— 3 stemmen voor de heeren v. Dongen, Smits en Mathijssen. Voorzitter. Nu moeten de heeren maar eens zeggen hoe we aan het geld moeten komen. De heeren wil len het tekort vau hel Amihestuur ineens aanzuiveren, maar zij stem men tegen de daartoe noouige be lastingverhooging 1 Welti Vloeimaus. We hadden op deze zaak niet meer terug moeten komen. In de vorige vergadering zijn rekening en btgiooling toch met atgemeene stemmen goedgekeurd! Voorzitter. Hoe inconsequent is toch deze gemeenteraad 1 Eeistgaat hij subsidie geven, maar uan wn hij niet de middelen aanwijzen ooi hel subsidie le betalen I Zijlmans. Niet zoo vlug! We kun nen toch nog andere belastingen heffen. Voorzitter. Laten de heeren daar toe dan een voorstel doen. Ik wacht dat af. Zijhnani, Persoonlijk ben ik tegen de belaaling op ongebouwde eigen dommen, ornaat ik die helling voor dil doel niet gemotiveeid vinu. Een slraalbelasling moei geheven worden voor het onderhoud van wegen, uiaar niet voor een subsidie aan bel Armbestuur. Liever zou ik de he laating op gebouwde eigendommen lol lU pet verhoogen en de rest uil de Pers. belasting balen. Voorzitter. De opcenten op de Pers. belasting kunnen na September met meer veranderd worden. v. Dongen. Ik zou van den heer Zijlmans wel eens willen hooien waarom de assurantie—belasting wel voor dit doel geschikt is. Zijlmans. Die heeft meer het karaklei van een noodbelasting. v. d Rijken. We hebben geld noodig, waarvoor dat doet er niet toe. Volgens de redeneering van den heer Zijlmans zouden we uit de opbrengst der assurantie—belasting de menschen schadeloos moeten stellen als hun huis is afgebrand 1 De heer Brokx zegt tegen het voorstel le hebben gestemd omdat hij de belasting op ongebouwde eigendommen zeer onsympathiek vindt. De Voorzitter merkt op dat het moeilijk uit te maken is welke be lasting het gemakkelijkst betaald wordt. Voor heel veel menschen zou het erg moeilijk zijn om 225 opcenten op de Pers. belasting te betalen. De heer Zijlmans stelt voor 6 pet. assurrantie—belasting te heffen en 1U pet. op gebouwde eigendommen. Z.i. worden daardoor de lasten het bi.iijkst verdeeld. v, Dongen. Dan betalen de huizen bezitters 16 pet. Weth. Vloeimans. Ik ben tegen iedere belastingverhooging. De zaak had maar aangenomen moeten wor den zooals in de vorige vergadering besloten is. De heer Smits voelt veel voor een belasting op ongebouwde eigendom men, omdat daardoor ook vele per sonen, die niet in Waspik wonen, belast worden. Voorzitter. De heeren hebben de zaak schijnbaar niet goed begrepen. Mathijssen. Dat is wel eigenaardig. In de geheime vergadering begrepen de heeren de zaak goed, maar nu ineens niet meer! De heer v. Dongen merkt op dat de heer Ztilmans zichzelf tegen spreekt. Hij wil de lasten zooveel mogelijk verdeelen, maar volgens spr. bereikt men dat het best door een heffing op ongebouwde eigen, dommen. Zijlmans. Als we belasting heffen op gebouwde eigendommen en as surantie en de Peis. belasting ver. ïoogen treffen we alle inwoners. v. Dongen. Dan schakelt U een groote categorie uit en laat de lasten alleen drukken op de huizen jezilters 1 De Voorzitter wijst er op dat van de belastii g op ongebouwde eigen dommen 4 °lo betaald moet worden door menschen, die buiten de ge meente wonen. De heer Zijlmans. Maar u vergeet Geef voor dien blaffenden hoest dadelijk Akker's Abdijsiroop. Thans slechts 75 ct. per flacon I dat Waspiksche menschen de andere 60 pet. moeten betalen. De heer Verschure zegt dat de belasting op ou^ehouwde eigen dommen uitsluitend drukt op de boeien, die op hun kleine stukje tand hun brood moeten verdienen. Spr. is het met den heer Zijlmans eens dat de last door allen moet worden gedragen. De heer van Dongen. Juist de kleine boeren zijn geen grondbezit ters en vallen hierdoor buiten. Ze zijn het juist die de pachtvermin- dering hebben gekregen, waardoor we ihans in moeilijkheden zitten. De Voorzitter. Waar wc nu be lasting voor heffen is in de zakken der boeren gekomen. De heer Zijlmans stelt voor het benoodigde bedrag te vinden door hefting van 225 opcenten op de Personeele Belasting, 10 pet. op gebouwde eigendommen en de rest door assurantie-belasting. Dit vooistel wordt verworpen; voor de heeien Zijlmans, Rubbens, Verschure, Brokx en Smits. De Voorzitter noodig de heeren uit met een nieuw voorstel te ko. men. Als geen der heeren echter daar toe overgaat schorst de voorzitter de vergadering. De raad gaat geruimen tijd in geheime zitting, waarbij zulke harde woorden vielen dat het in de ves. tibule van het raadhuis hoorbaar was. Na heropening der vergadering doet de voorzitter nogmaals zijn voorstel, dat in eerste instantie ver worpen was, n.l. 6 pet. te heffen op assurantie en 6 pet. op onge bouwde eigendommen. Dit voorsiel wordt thans aange nomen met 8 - 3 stemmen tegen de heeren Zijlmans, Verschuren en v. d. Rijken. Bij de rondvraag vraagt de heer Mathijssen een vertegenwoordiger der arbeidersbeweging in het steun comité te benoemen. De Voorzitter zegt dat hij B. en W. zal voorstellen den heer J. Smits als comité lid aan te wijzen. De beer J Smits vraagt de werk- loozen een Kerstgave te verstrekken. De Voorzitter zegt dit toe. Spr. beschikt bovendien nog over een vrij ruim bedarg, dat ook onder de werkloozen zal verdeeld worden. De vergadering wordt daarna ge sloten. DRUNEN. De dames Corrie Brok en Marie Elshout alhier, slaagden voor het examen stenographic. Zij genoten haar opleiding bij de Eerw. Zusters te Vlijmen. \S Zondag a.s., feestdag van Ma ria Onb. Ontvangen, wordt om 5 uur n.m. door de nieuwe leden der beide Congregaties de plechtige opdracht ge daan in de parochiekerk, 's Morgens al- gemeene H. Communie. Gedurende de wintermaanden wordt door de leden van de handboog schutterij ,,St. Aloysius" iedere week een biljartavond gehouden. J SPRANG-CAPELLE (V.m. Sprang)." Bij de verkiezing voor ambtsdragers bij de Geref. Kerk alhier werden geko zen: voor ouderling de heer W. M. Dalmaijer en voor diaken de heer D. J. de Roon. De afdeeling Sprang-Capelle van den Bijzonderen Vrijwiligen Landstorm kwam j.l. Vrijdagavond in de zaal van den Chr. Volksbond alhier in goed be zochte vergadering bijeen. De vergade ring stond onder leiding van den Edel- achtb. Heer Burgemeester A. Smit, die opende met een welkom tot de aanwe zigen. Verschillende huishoudelijke za ken werden hierna behandeld. Besloten werd o.a. een contributie van de leden te heffen van 10 cent per maand. Voor eventueel te houden schietoefeningen werd besloten de leden in twee klassen, A en B, in te deelen. Een 26-tal prijzen van den laatsten schietwedstrijd werden uitgereikt. De Het behoeft geen kinkhoest te zijn, maar een kinderhoest moet niet verwaarloosd worden. Waarom Uw kind noodeloos te laten lijden. Waarom zoudt Ge niet juist noa op tijd het besie en meest krachtige middel geven. Dat middel is toch Akker's Abdij siroop, die reeds zoovelen geholpen heeft 1 Heeft Uw kindje het benauwd? Slaapt het 's nachts niet door hoesten, kuchen of fi9pen op het borstje? Abdijsiroop zal Uw ind helpen, die slijm losmaken, de hoest rijp maken en sloppen. En morgen ziel Ga niet meer de traantjes in de oogen door dal afmattend hoesten. De afmatting van de ademhalingsorganen is weggenomen, de ademhaling zal weer ruim en diep zijn.

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 2