'J PLAATSELIJKE BERICHTEN. BEGRIJPT HET BELANG „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" 't meest van al onze aandacht moet hebben is dithet rantsoen mug niet veel kosten, m.a.w. het rantsoen moet zoo goedkoop mogelijk zijn. Dan nemen we de voedmysnuimen ter hand. Men kan dezeo.m. vinden in »Starings Almanak» ofwel in de «Almanak voor den Jongen Boeren Tuinder», uitgave van de redactie van de U.K. Boeren en Tuindersbond, Bezuidenhout 7o, Den Haag. Dergelijke voedingsnormen voor melkvee b.v. geven aan hoeveel bij een bepaald aantal K.G. levend ge wicht en bij een bepaalde productie per koe en per dag moet worden verstrekt aan droge stofverteerbaar zuiver eiwit en zetmeelwuarde. Wordt het rantsoen zoodanig samengesteld dat er de in de normen aangegeven hoeveelheden in voorkomen, dan kan men er verzekerd van zijn dat de dieren niets tekort komen. Hoe gaat men nu in de praktijk tewerk? De meest eenvoudige ma nier om een rantsoen samen te stel len dat althans voor de praktijk voldoende nauwkeurig is, is de volgende: De norm woidt vastgesteld in grammen verteerbaar zuiver eiwit en zetmeelwaarde. Dan gaat men na hoeveel hooi, stroo, groenvoer, graan, meel enz. men zelf ter be schikking heeft. De hoeveelheid verleerbaar eiwit en zetmeelwaarde welke daarin zit worit uitgere kend. De hiervoor benoodigde ge gevens k»n men ook weer vinden in de bovenaangehaalde boekjes. Vergelijkt men nu de verkregen uitkomsten met hetgeen in de norm wordt aangegeven, dan ziet men al direct of men teveel of te weinig geeft. Is er teveel, dan matigt men zich in het verstrekken van granen en meel; is er te weinig, wat meestal het geval is, dan moet door middel van krachtvoeder het tekort worden aangevuld. Ken voorbeeld zal een en ander mogelijk nog duidelijker maken. Stel dat we een rantsoen moeten samenstellen voor een melkkoe, gevende 20 K G. melk per dag en wegende 500 K G Van eigen bedrijf hebben we voor dit dier beschikbaar: 8 K G hooi van gemiddelde kwaliteit, 4 K.G. haverstroo, 10 K.G. knolgroen, 8 K G. voederbieten, 1 K.G. rogge meel en 1 K.G. havermeeldit alles per dag. Hiervan gaan we nu uit rekenen het aantal grammen ver teerbaar eiwit en zetmeelwaarde. vert. eiwit. zetm. waarde Hooi van gem. kw. 3.8 31 Haverstroo l 17 Knolgroen 0.2 4 6 Voederbieten 0.1 63 Hoggemeel 8.7 71.3 Havermeel 6.6 56 Aan de hand van dit staatje gaan we nu te werk. vert. eiwit. zetm. waarde 8 K.G. hooi 304 gr. 2480 gr. 4 haverstroo 40 680 10 knolgroen 20 460 8 voederb. 8 504 1 roggemeel 87 713 1 havprmeel 66 560 Totaal 525 5307 Norm is 1500 en 8000 Tekort 975 en 2603 Dit tekort kunnen we nu gaan aanvullen met krachtvoeder. Stel dat we daarvoor nemen 1 K.G. lijn- meel, 1 K G. grondnotenkoek en 1 K.G. sojakoek. De gehalten aan ver teerbaar eiwit en zetmeelwaarde daarvan zijn resp 23.4 en 71, 40.8 en 77.2, 35.7 en 75 8. We krijgen dan als volgt vert. eiwit. zetm. waarde 1 K.G.lijnmeel 234 gr 710gr. 1 gr.koek 4<»8 772 1 sojakoek 357 758 Totaal 999 2240 Wanneer we nu deze getallen gaan optellen bij die welke we reeds verkregen, dan zien we dat het rant soen bevat: 1521 gram verteerbaar eiwit en 7637 gram zetmeelwaarde. Waar de norm voorschrijft resp. 1500 gram en 8000 gram, daar zien we dat het rantsoen daarmede al aardig overeenkomt. In de praktijk zal dit dan ook wel voldoen. Tot slot merken we nog even op dat bovenstaand voorbeeld uitslui tend ten doel had iets over de be rekening van rantsoenen te doen doordringen. De economie is er by buiten beschouwing gelaten. \J van uw eigen krant en ABONNEERT U OP DUUNEN. Voor den vleesch- keuringsdienst werden in de maand November ter secretarie alhieraan- /egeven, 20 runderen en 54 varkens. Gedurende de maand No vember werd op het postkantoor alhier voor de rijkspostspaarb ink ingelegd f 7739,37 en terugbetaald f 9544,32. Op den laatsten Zaterdag v*n de maand November stonden bij het agentschap der arbeidsbe middeling alhier ingeschreven 100 werkloozen, waarvan 73 als geheel werkloos. Hiervan waren 58 perso nen werkzaam in de werkverschaf vflyg- serie biljartwedstrijd tus schen E.B.C. uit Elshout en B J.C. alhier gespeeld in de eerste afdee- ling, weid gespeeld als volgt: E.B.C. B.J C- M Klerks 76 Th.v.d.Wiel 100 Th v.d Besselaar80 H. Brok 100 H. Muskens 73 H. Lam. b rechts 100 H. Tausch 100 J. Brok 90 Voor de vijfde partij waren de relers niet aanwezig. DRUNEN. Door den heer F. Hout- dijk werd dezer dagen in het Kanaal een snoek gevangen welke ruim 10 pond woog. Wel een zeldzaamheid. De algemeene. vergadering van de R.K. Werkliedenvereeniging wordt ge houden op Dinsdag 10 December in de zaal der Meisjes-Congregatie. Aanvang half 8. - Op 11 Februari a.s. zal het echt paar M. Timmermans-v. d. Water den dag herdenken dat zij 50 jaar getrouwd zijn. De buurtbewoners van Huiten zullen dezen dag niet zonder belang stelling laten voorbijgaan en spoedig in een vergadering bijeenkomen om de feestelijkheden te bespreken. NIEUWKUIJK. Op 13 Januari a.s, hoopt het echtpaar Frans Koo ien Schuurmans zijn gouden hu wel ij ks feest te vieren. Reeds heefl zich een buurtcommissie gevormd om dit heuglijk feit voor de nog zeer krasse oudjes tot een onver getelijke dag te maken. Niettegenstaande het vergevorder de seizoen zullen de bloemetjes worden buiten gezet. Vanaf Woensdag tot Zaterdag avond wordt alhier in de parochie een triduum gehouden dat gegeven wordt door twee eerw. Paters Ca- pucijnen. Op Zondag 8 December, feestdag van O L. Vrouw Onbevlekt Ont vangen, heeft de aanneming plaats van nieuwe leden der H. Familie en Congregatie met sluiting. SPRANG-CAPELLE (V.m. Sprang 25 Predikbeurten Zondag 8 Dec.'35: Ned. Herv. Kerk. v.m. 9.30 uur en nam. 2 uur Ds. W. Bousema. Geref Kerk v.m. 9.30 uur en nam. 2.30 uur Ds J. C. Hagen. Aan het Hulppostkantoor alhier werd gedurende de maand November voorde Rijkspostspaarbank ingelegd f3116 29 en terugbetaald f 7859.89 Onze gemeente is een nieuwe zaak rijker geworden Door de firma Wed. G. v. d. Schans werd een schoenwinkel geopend in het pand vroeger eigendom van wijlen burge meester Meijer. Voor den bazar van de Herv. Meisjesvereeniging ten bate van dei Geref Zendingsbond bestond Woens dagavond, den laatsten dag. weer zeer groote belangstelling. Vandeattrac l es werd weerdruk gebruik gemaakt. De restanten werden aan het einde bij opbod van de hand gedaan, waarvoor enorme animo bestond Het staat wel reeds vast dat de bazar een flinke bate heeft opgebracht, zoodat zij een succes genoemd mag worden. De meisjesvereeniging kan met voldoening op haar werk terug zien. CAPELLE. Evenals vorig jaar wordt ook dit jaar weer de bekende serie weldadigheidspos^egels, alsmede de kaarten voor het Kind, door enkele dames onder leiding van Mej. v. Suij- lekom in deze gemeente en omgeving te koop aangeboden. Wij hopen, dat ieder door het koo- pen van enkele zegels of kaarten hel werk van de verkoopsters zal steunen en op die manier een kleinigheid zal bijdragen voor het hulpbehoevende kind. Het geld is goed besteed. V Voor de Ned. Herv. gemeente te dezer plaatse hoopt a.s. Zondag des morgens half 10 en des namiddags half 3 op te treden Ds. Cuperus. vj Op den feestavond voor leden en donateurs ter herdenking van het 3e lustrum van liet muziekgezelschap Kunst na Arbeid, welke avond a.s. Woensdag 11 Dec. in de zaal van den heer L. F. van Dongen gegeven wordt, zullen door de jubileerende vereeni- ging een 7-tal muzieknummers wor- den uitgevoerd, terwijl het programma afgewisseld wordt met het optreden van den baritonzanger Tom Burmanje, den karakter-humorist H. van Enge len en het duo „Hentom" uit Waalwijk. \JTot beschermvrouwe van de Ge mengde Zangvereeniging ,,'t RozeknoD- je" is benoemd Mevr. Middelkoop-de With, welke benoeming door haar is aangenomen. J— In de Ned. Herv. Kerk a.d. Loon- schendij.k hoopt a.s. Zondag des mor gens half 10 en des avonds 6 uur op te treden Ds. Ewoldt uit Bergambacht, terwijl des namiddags 2 uur hoopt voor te gaan Ds. Hoffman uil Besoijen. V/ - De melkrijder P. de R. werd door een motorfiets zoodanig aangereden, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. De dokter constateerde een sche delbreuk. De toestand van het slacht offer is ernstig. Met de leerlingen der O.L. school werd j.l. Donderdagnamiddag in het gymnastieklokaal dezer school het St. Nicolaasfeest gevierd, waarnaar door de kleinen reeds dagen van te voren verlangend was uitgezien. Met liet plezierjacht van den heer C. van der Waals, daartoe welwillend beschikbaar gesteld, arriveerde de groote Kindervrend te 2 uur in de ha ven, waar hij door de jeugd en ook door vele ouderen met gejuich werd begroet. Allereerst maakte de Sint met zijn knecht, voorafgegaan door het muziekgezelschap „Kunst na Arbeid", een tocht door de Kom, waarna de hooge bezoekers zich naar de school begaven, waar zij werden welkom ge- heeten door het hoofd der school, den heer E. Colet, waarna de kleinen het welkomstlied zongen. Met verschillen de kinderen onderhield St. Nicolaas zich persoonlijk en veel goede belof ten voor de toekomst wist hij van de kinderen te bekomen. Ondertusschen werden ter afwisseling St. Nicolaas- liedjes gezongen en de kinderen rijke lijk op versnaperingen onthaald. Het slot van den middag was het sinds het begin van bet feest verbeide oogenblik van het uitreiken der cadeautjes, waarmede de kinderen dol gelukkig waren en in vroolijke stemming huis waarts keerden. In deze vroolijke stemming, alsmede in de dankbaar heid en de waardeering der ouders moge het personeel der school en de leden der St. Nicolaascommissie zijn hoogste voldoening vinden. Een hartelijk woord van dank aan allen, die door hun bijdragen, hetzij groot of klein, of op andere wijze aan het welslagen van dit kinderfeest heb ben medegewerkt, is hier zeker niet ■misplaatst. De Coöp. Stoomzui vel fabriek De Toekomst, hield j.l. Woensdagmiddag half 3 onder leiding van den waarne mend Voorzitter een algemeene leden vergadering in het café van Zwiete- ring. De onder-voorzitter herdacht bij de opening in waardeerende woorden de overleden voorzitter, de beer Rijken en deelde tevens mede, dat zijn ge zondheidstoestand hem noopte de functie van bestuurslid neer te leggen. Uit de mededeelingen van den direc teur bleek o.m. dat de melkaanvoer voor dit jaar zeer groot was, dat de zuivelprijzen in het 2e halfjaar iets hooger waren, waardoor de uitbetaal de melkprijs ten opzichte van bet vo rig jaar iets gunstiger was. Na opening en notulen, gevolgd door eenige mededeelingen, volgde de ver kiezing van 3 bestuursleden, wegens periodieke aftreding van den heer H. Boer en in de vacaturen, ontstaan door het overlijden van den heer W. B. Bij ken en het bedanken van den heer G. J. Heijmans. De heer H. Boer werd met bijna algemeene stemmen herko zen, terwijl als nieuw bestuurslid ge kozen werden de heeren Th. Rijken en M. voor de Poorte. De drie gekozenen namen onder dankzegging voor het in hen gestelde vertrouwen hun benoeming aan. De aftredende commissarissen, de heeren W. J. van Campen en J. J. Pruijssers, werden bij acclamatie herkozen en lieten zich deze benoeming eveneens welgevallen. Bij de rondvraag bracht de heer J. van Beek namens alle aanwezigen het aftredend lid, den heer G. J. Heijmans die voor een herbenoeming niet meer in aanmerking wenschte te komen, in hartelijke bewoordingen dank voor al les wat hij in zijn meer dan 25-jarige loopbaan als bestuurslid voor de Coö peratie heeft gedaan en deelde de ver gadering mede, dat in de vergadering van bestuur en commissarissen, de lieer Heijmans benoemd is tot eere-lid der vereeniging. Met dit besluit stem de de vergadering onder gejuich in. Hierna volgde sluiting. Het bestuur werd gemachtigd lot aankoop eener nieuwe koelmachine. Het voorstel tot uitkeering aan de leden van een deel van het ledenkapi taal, tot een bedrag van pl.m. 7500, vond, blijkens het applaus, algeheele instemming. Marion Davies, Bing Crosby, Stuart Erwin en Ned Sparks, in een scène uit de schlagerfilm „De Filmster" (R.D.B. Theater). De ondervoorzitter sloot daarop met eqn woord van afscheid de goed be zochte vergadering. J LOONSCHENDIJK. Woensöhg 11 December, des avonds om 7 uur, hoopt voor de Ned. Herv. Jongelingsver. Gideon op G.G. te Kaatsheuvel, in de Ned. Herv. Kerk aan den Loonsclion- dijk op te treden Ds. J. Lekkerkerker, Ned. Herv. Predikant te Oldenbroek. VRIJHOEVE-CAPELLE. Zondag 8 December zal Ds. Keijzer in de Gerei'. Kerk te Vrijh. Capelle, zoowel 's mor gens om half 10, als des namiddags om half 3, zijn gemeente voorgaan. §WASP1K. A.s. Zondag des nam. 2 uur hoopt voor de Ned. Herv Gemeente alhier op te treden Ds. Louwe Kooijmans uit Waalwijk. Xy/ Naar wij vernemen zal de Ned. Herv. Jongelingsvereen alhier haar jaarfeest houden op Woensdag 11 Dec. a.s. des avonds ten 7 uur in de v.m. Openb. School. 1/ Uit goede bron vernemen we dat door de Ned. Herv. Gemeente alhier reeds handopening gevraagd is aan het Classikaal Bestuur van Heusden, teneinde tot beroeping van een eigen predikant te kunnen over gaan. 1 RAAMSDONKSVEER. Zondag 0111 half 10 treedt in de Veersche Kerk op Ds. Oost en om 2 uur in de Dorpsche Kerk eveneens Ds. Oost. Gedurende November werd aan het Postkantoor alhier ingelegd 28.146.27 en terugbetaald 36.336.88. In November passeerden 1976 vaartuigen met een totaalinhoud van 280.607 ton de Rolbrug over de Donge alhier. De heer G. J. Knaap JGz. werd gekozen tot Regent van de Antonetta- stiehting, in de plaats van den heer G. Oosterling, die niet herkiesbaar was. RAAMSDONKSVEER. Aan het Postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulpposikantoren is gedurende de maand November j I. up de Rijkspostspaarbank ingehgd f 28 146 27 en terugbetaald f 36 336 88 Het aantal werkloozen in deze gemeente bedroeg op den afgeloopen Zaterdag 367, gesplitst als volgt ge heel werkloos 362 en gedeeltelijk 5 De filmavonden Maandag en Dinsdag gehouden in het St. Hen ricusgebouw vanwege de plaatselijke Vereeniging tot bestrijding der tuber culose*Herwonnen Levenskracht' zijn goed geslaatd. Vertoond werd de fi m „Herwonnen Levenskracht". Beide avonden was het St Henricus g bouw goed bezet. De fi m werd afgedraaid uitslui'end voor de leden van den R K Werkliedenbond met tiunne vrouwen. De tweede Raamsdonkveersche St. Nicolaasactie zg Winkelweek, die Donderdag 5 December werd ge sloten, is in alle opzichten geslaagd, wat wel te verwachten was, daar de grootsche opzet die van vorig jaar overtrof. Het St Nicolaasactiecomi •lat bijna dag en nacht in de weer is geweest om deze actie naar wensch e doen slagen, heeft eer van haar werk Moeite en kosten zijn niet ge spaard, om deze tweede St. Nicolaas actie te doen slagen. Maandagavond werd een optocht gehouden, opgeluisterd door de Kon Erk Harmonie .de Eendracht", die veel bekijks trok O k voor de lampion op'ocht was de deelname groo\ honderden kinderen namen er aan deel Woensdagavond deed St. Nicolaas met zwarte Piet zijn intrede op het Veer, en bezocht alle deelnemende winkeliers wat ook heel wat volk op de been bracht, waar het Jasz Band gezelschap wel voor zorgde GEERTRUI DEN BERG Dinsdag middag omstreeks half vier was de rolbrug onder deze gemeente ongeveer een kwartier voor 't scheepvaartver keer geopend geweest, waarop de brugwachter de brug wederom .wilde dich'draaien. Helaas echter, er was een defect ontstaan aan 't raderwerk, zoodat er geen beweging meer in te krijgen was Met breekijzers en door legen de brug te duwen p-obeerde men haar weer dicht te krijgen maar er kwam geen bewegirg in Het zag er hopeloos uit Het aantal auto's, fietsers, voeigangers en karren groeide aan weerszijden reusachtig zoodat in een minimum ij ds een lange fi Of geduldig stond te wachten er aan denkend, of het niet gewenscht zou zijn maar over Made te gaan. Totdat er plotseling een der wachtenden een lumineus idee kreeg, Een bus van de B B A welke even- een9 voor de brug te wachten stond werd te hulp geroepen De chauffeur was welwillend en reed de busitgen de brug, gaf vol gas en langzaam maar zeker rolde de brug dich'bij. Na 3 kwartier vertraging kon het verkeer weer voortgang vinden Het scheepvaartverkeer was echter gedeel telijk tot Woensdagmorgen gestremd, daar de brug niet meer open kon alvorens zij gemaakt was. De winkelactiewetk uitgaande van de r.k middenstandsvereen'ging Geertruidenberg, mag zich in een groote belangstelling verheugen. Reeds zijn er eenige prijzen ge vallen n 1. voor de oplossing van de e'alagefouten wedstrijd en van den naam van den verkleeden ruiter. Voor de oD'ossing van de etalage- fouten-wedstiijd verwierf de le prijs zijnde f5,-, de 3^ klasse van de r. k meisjesschool. De le prijs voor dengene die de juiste naam wist van den verkleeden ruiter, zijnde eveneens f5,verwierf P. Weerelts. Voor de Evangelisatie Eben Haezer te Raamsdonksveer hoopt Zondag a.9 des v.m. 9 30 en des n m. 2 uur voor te gaan de heer Ter ^Louw uit Goudriaan. DUSSEN Te Waalwijk werd onze dorpsgenoote mtj I. Meijers met haar rijwiel door een auto gegrepen en tegen den grond geworpen Zij kwam er wonder boven wonder zonder ernstig letsel af Het rijwiel werd bijna geheel vernield De politie heeft de zaak in onderzoek. U Aan de Molenkade heeft men alhier een weiland onder water ge zet en ingericht tot ijsbaan. Het perceel is eigendom der ge. meente en 't werk werd door werk- loozen uitgevoerd. \j HANK. Op het oogenblik zijn weer verscheidene arbeiders bij het rietsnijden in den „Bitsbosch" te werk gesteld. Al zijn de loonen niet hoog het is toch voor velen een welkome wei kge'egenheid tot het a s. voorjaar De Buitendijk alhier i9 op verschillende plaatsen zeer slecht. Vermoedelijk zal deze drukke weg tegen het voorjaar tx-ra worden ter hand genomen en opgeknapt. De eerste prijs van de puzzle, wedstrijd Voor kinderen, zijnde een luxe autostep, vanwege de winkelweek alhier, is ten deel gevallen aan het zoontje van Jan van Dinteren alhier. De waterstand in verschillende Buitenpolders is momenteel zeer hoog. Het is een gevolg van de vele regens en wind der laatste dagen, zoomede dat veel water uit den Zuid- Hollandschen poldsr wordt geloost, in verband met aldaar verrichte werk. zaamheden. LOON OP ZAND. St. Nicolaas bezocht j l Vrijdag ons dorp en speciaal de kinderen van de leden van de r. k Werkliedenvereeniging alhier, die daartoe in de zaal bij den heer Stalpers aanwezig waren De bisschop werd bij zijn intrede hartelijk toegesproken en door het jonge volkje enthousiast ontvargen. St Nicolaas sprak de aanwezigen toe en reikte versnaperingen en geschen ken uit. Dat een en ander bij de aanwezige kleinen in den smaak viel is van zelf sprekend. Naar wij vernemen zal de plechtige opdracht van de nieuwe leden der Maria Congregatie alhier, op Zondag 15 December a 9 plaar9 vinden. De9 morgens zal om 8 uur

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 6