S. HUIZE B DE ECHO VAN HET ZUIDEN TWEEDE BLAD, ONS WEEKPRAATJE. LAND- EN TUINBDUW. i Baschaving. Een der oorlogscorrespondenten in Abessinië leverde deze week een korte, maar aangrijpende beschou wing van het mensch onteerende bombardement van Dessié, waarbij, naar gezegd wordt, de Italiaansche luchtnelden ook de ziekenhuizen en lazaretten niet spaarden. Daagsch na het bombardement luisterde de coirespondent in zijn tent naar de radio en hij ving een toespraak op van een Italiaan, die vanuit Asmara de deugden van de Italiaansche cultuur over het Abes- sinische land uitbazuinde. üe correspondent werd getroffen door het scherpe contrast dat de platgeschoten stad Dessié biedt met de mooie woorden dezer radio voordracht. Deze stad, wier naam letterlijk te vertalen is als »stad van geluk», is door de bombardementen veranderd in een stad van leed, die een aan grijpend schouwspel biedt. Ver minkte lichamen van mannen en vrouwen liggen in de straten, half verbrand door het vuur der brand bommen. In groote aantallen worden de afzichtelijke lijken uit de puin hoopen gehaald om te worden be graven. Deze menschen, die thans als onschuldige slachtoffers gevallen zijn, wisten lot voor koi t nauwelijks van het bestaan van vliegtuigen al! Nu kan men redeneeien dat dit nu eenmaal het onvermijdelijke is nu de oorlog omwille der be- schaving is uitgebroken. Maar van een beschaving, die zich van deze middelen bedient, valt te be twijfelen of zij wel als zoodanig te waardeeren valt. Er moet iets fout zijn in een wereld, die al haar tech nisch kunnen in dienst der eigen vernietiging stelt. In sommige opzichten mogen we ons misschien wel eens aan ue pri mitieve volken spiegelen »l)e Neyus en Sterren wichelarij^ De Negus heeft daarom ook vele sterrenwichelaars in zijn dienst En nu heelt hij zoo pas deze geleer. den ondervraagd over den locsiand, inzake den oorlog met liahë. 99 (Naar het Duits) van Theodor Storm, door Ze had hem wat voorgelogen. EeM maakte ze hem wijs, dat de tarwe zo duur was geworden e i dus moest de vroegere ladingmeester haar wel wat meer geld geven, om het nodige brood te kunnen kopen. Woedend was meneer Boeleman geweest. Pas had hij z'n leveni rekening voltooid. Nu kon hij weer opnieuw beginnen alle papieren en rekeningen werden verscheurd en nieuwe pakjes werden klaar ge maakt, voor elke week weer afzon derlijk, een klein bedrag aan geld werd er bij ingesloten. Maar vrouw Anken wist haar geweten wel te sussen. Nee, hoor! zei ze bij zich zelf, ik heb niet gestolen? Ze spaar de niet de meer ontvangen geld stukken op, maar.... ze ging de daarvoor gekochte tarwebroodje bewaren. En waar bleven die Wel in de benedenverdieping stonden de notenbomen kasten, waar vroeger de kostbare voorwerpen van meneer Boeleman in opgeborgen waren ge- wtest. Maar nu die vei kocht waren, kon zij daar prachtig haar broodjes in opbergen. Zo waren misschien tien jaar ver lopen. Meneer Boeleman werd steeds magerder en grijzer; z'n geel gebloemde slaaprok al kaler en kaler. Dagen verliepen, waarop hij geen woord sprak. Geen wonder, hij zag ook geen levend wezen, tegen wie hij iets zou kunnen zeggen, of het moest zijn tegen de beide oude katten, of tegen z'n ou ie huishoud ster, die zo langzamerhand al aardig kinds begon te worden. Zo nu en dan, wanneer hij op straat voor zijn huis de buurkinderen joelend over de stenen hoorde rennen, stak hij z'n hoofd door het raam en slin gerde een paar scheldwoorden naar beneden... »De zielenverkoper De zielenverkooper I» riepen de kinderen dan en stoven uiteen Maar, wan neer Boeleman dit hoorde, begon tusschen de Abessiniërs en ons niet méér verschil Uau dai hetwelk zwade negers van bianke negers unücisCQeidi, hij nog harder te razen en te schel den, toldat hij met een woedende slag het raam dicht sloeg en binnen op krabbe en snorre z'n woede koelde. Vrouw Anken mocht tenslotte helemaal niet meer met de buren in aanraking komen; ze kieeg opdracht van haar meester, haar boodschappen in verder afgelegen straten te doen. Maar ze mocht niet de straat op gaan, vóór het duister begon te wotden en dan moest ze er goed zorg voor dragen, de huisdeur secuur achter zich te sluiten. Zo was het ondertussen weer bijna Kerstmis geworden. Over een week zou dit blijde feest worden gevierd. De oude vrouw was weer eens uit gegaan, om inkopen te doen. Nu was ze dilmaal schijnbaar vergeet achtig geweest. Meneer Boeleman had nauwelijks z'n kaars aangesto ken, of daar hoorde hij een ge stommel op de trap, tot z'n grote verwondering natuurlijk. Om te zien, wat dat toch mocht zijn, ging hij met de kaars in de hand naar de overloop en... daar zag hij tot z'n verbazing zijn halfzuster met een bleke jongen voor zich staan. 'n Ogenblik keek hij hen ver- wondeid en veiontwaardigd aan en wist geen woord uit te brengen. Maar dat duurde niet zo heel lang. Al gauw snauwde hij hun driflig toe: »Hoe zijn jullie in m'n huis gekomen »De deur beneden was open», antwoordde de vrouw schuchter. Hij mompelde bij zichzelf wat, slikte een verwensing aan het adres van z'n huishoudster in, en vroeg toen «En wat wil je hier?» »Och, beste broer», smeekte de vrouw, »wees asjeblieft niet zo hard tegen me, anders durf ik niet tegen je te spreken.» over de blanke negers van 't Noorden, door aan de redaoie van de Abessi nische dagbladpers de gelegenheid te benemen om dit artikel met voor onze Wesiersche beschaving zulke beschamende feiten, over te nemen. Daarom eindig ik met de woorden „nadruk verboden' 1 Ondeimelk its veevoeder voor varkens. Nog zeer onlangs hebben we er in deze kolommen op gewezen dal de lijdsomslanüiglieüen van thans den veehouder er toe dwingen alle aandacht te gaan besteden aan de, in eigen bednjt ueslaande eiwilbron- nen, deze voor de voile honderd procent te gaan benutten en hun aantal zoo mogelijk uil te breiden in dit veroand wezen we op de ondermelk en beloolden daaioni Irent eens wat meer in bizonder heden te treden. iedere veehouder die z'n melk aan de fabriek levert, zal zich nog wel herinneren, dat hij dezen zomer z'n ondermelk betaald kreeg tegen pl.m. dl) cent per 1UU liter. Dn was liet gevolg van het leit datdenetlo- zuivelwaarde van de ondermelk tol ongeveer nul was gereduceerd. Er was een tijd dal het voordee- liger was de ondermelk te verwer ken tol magere kaas, magere melk poeder of gecondenseerde magere melk Maar nu door de verande ring in de prijsverhoudingen de geldswaarde van de ondermelk van geen noemenswaardige beteekenis meer is, wordt het van groot be lang dat dit product zooveel moge lijk naar de bedrijven terug gaat om daar zoo economisch mogelijk te worden gebiuikt In 1U0 k g. ondermelk komen ongeveer 8.7 k.g, droge stof voor. De hoeveelheden verteerbare voe dingsstoffen kunnen gemiddeld wor den aangenomen op eiwit 3.2 kg. vel 0,1)7 kg. koolhydraten (in hoofdzaak melksuiker) 4,(j kg. en aschbe- standdeelen 0,7 kg. Ondermelk is licht verteerbaar en de droge slof kenmeikt zich uoor een hoog gehalte aan eiwit en suiker. De gemakkelijk opneembare zouten hebben speciaal voor den groei van het dier een groote beteekenis. Bovendien hebben nieuwe onder zoekingen op het gebied der eiwit voeding aangetoond, dat het eiwit in melkproducten voorkomend, een hooge waarde voor devoimingvan lichaamseiwit heeft. Daarbij is n.l. gebleken dat jonge groeiende var kens van het eiwil, afkomstig van ondermelk 66 pet. gebruiken voor de vorming van lichaainseiwil. en van het eiwit afkomstig van 1,3 kg. ondermelk op 1 kg. graanmeel 62 pet. Als we daarnaast zetten dat van »Ik zou niet weten, wat je tegen me te spreken zou hebben; je hebt je deel van het geld gekregen; we hebben toch niets meer met elkaar te maken 1 Daar stond de zuster voor hem, met een mond vol tanden lang slond ze voor hem, daar op de overloop, naar he« goede woord te zoeken, waarmee ze zijn hart zou kunnen vertederen. Binnen werd er duidelijk hoorbaar aan de kamer deur gekrabd. Meneer Boeleman liep een eindje achteruit, opende de deur, en daar sprongen de beide grote katten op de oveiloop; spin. nend liepen ze om den bleken jon gen heen, die bang tegen de muur was gaan staan. Hun meester keek nog steeds on geduldig naar de vrouw, die zwij gend tegenover hem slond. »Nou komt het er eindelijkuit?» vroeg hij. »Ik wou je wat vragen, Daniël, begon ze eindelijk. »Kn dat is?» «Een paar jaar, voordat je vader stierf, was ik eens in grote geld verlegenheid, en toen heeft hij me wat voorgeschoten eri daar heb ik toen een klein zilveren bekertje voor in pand gegeven.» «Heeft mijn vader jou geld gege ven op 'n zilveren beker?» »Ja, Daniël, jouw vader, de man van ons beider moeder. Hier is het pandbewijs; hij heeft er mij niet veel geld op gegeven, kijk maar». »En verder 1» zei meneer Boele man, die met een enkele blik zag, dat de vrouw niets dan het pand bewijs in handen hield; ze had dus geen geld mee genomen. »Enige tijd geleden», ging de vrouw aarzelend verder, «droomde ik, dat ik met m'n zieke jongen naar het kerkhof ging. Toen we aan het graf van jouw en mijn moeder kwamen. het eiwit alkomstig van maïs, tarwe en haver slechts 23—28 pel. voor üe vorming van lichaams-eiwit wordt opgenomen, van tijnmeel slechts 1/ pet, van 3/4 maïs en 1/4 lijn meel 37 pci., van maïs en üieiineei 40 pel., van gerst en diermeel eveneens uO pel., dan springt de beteekenis van bovengenoemde cijlers beUef- iende onueimelk, duidelijk in'l oog De ouderuieik die van delabnck jij den veehouder terugkomt is ge pasleuiiseeid. Dit is ook absoluut noodzakelijk omdat niet verhitte of onvoldoende verhitte ondei melk in velband met de mogelijkheid van vei melding van beMnelltlijke ziek ten voor bel vee zeer gevaaihjk is. Daar hel slechts zeer zelden moge. gelijk is de verhitte ondermelk ge- ueel versch aan het vee te voeren en deze zoele ondermelk spoedig bedeill, is het meestal gewenscbl de ondermelk, wanneer dit niet reeus aan de labriek is geschied, aan te zuren met 1 2 pel. karnemelk of een overeenkomstige hoeveelheid aangezuuide ondermelk van den vorigen dag, Na toevoeging van het zuursel wordt hel g.üeel gced omgeroerd en weggezet op een plaats met een zoo gelijkmatig moge.ijke vooial in den winter, niet leluge temperatuur. Den volgenden dag is de ondei melk dik geworden en heelt zij een lns- sclie zure reuk en smaakt evenals goede karnemelk. Ontvangt men de ondermelk aangezuurd van de labriek, dan doet men goed haar eveneens door te roeren en telakn staan lot zij den gewenschten zuur graad heelt bereikt. Hel is juist ge nieken dat juist die ondermelk, die noch zoel, noch voldoende zuur is, bij de toediening aan kalveren licht aanleiding geeft tot spijsverterings- sloornisseii. Bij de voeding van mestvarkens kan de ondermelk een zeer belang rijke rol spelen. Voederproeven heb. ben n.l. aangetoond uat in het rantsoen eiwit moet zijn verwelkt uit producten van dierlijken oor sprong. Hiervoor komen o a. in aan* mei king: ondermelk, karnemelk, wei, visehoieel, vleeschmeel en dier meel. Enkele vischmeelsoorten o.v. haringmeel, kunnen in het bijzon der wanneer ze in het laatst van de mest-periode worden verstrekt, een ongunsligen invloed uitoefenen op de kwaliteit van het vleesch en het spek. De afval producten van de zuivelbereiding en dus ook onder melk hebben dit bezwaar nietzij werken gunstig op de kwaliteit. Teneinde de linancieele resultaten zoo gunstig mogelijk te doen zijn is het noodzakelijk de ondermelk in de juiste verhouding aan het graan, meel toe te voegen. Die verhouding behoort geregeld te worden naar de leeftijd (het gew icht) der varkens en het eiwitgehalte van hel graanmeng- sel. Bij de Deensche selectie—mes- zag ik haar zitten op haar grafsteen, onder een struik vol bloeiende witte lozen. Ze had die kleine zilveren beker in de hand, die ik als kind eens van haar cadeau gekregen had. Toen we dichter bij kwamen, zette ze hem aan de lippen ze knikte i m'n jongen glimlachei d toe en ik hoorde haar duidelijk zeggen »Op je gezondheid Hel was haar zachte stem, Daniël, net als toen ze nog leefde. En drie nachten achtereen i hel) ik weer heizelfde gedroomd». »Nou, dat is zeer inleriessanl Maar wat wil je daarmee zeggen?» vroeg meneer Boeleman. »Ach, hroeder, geef mij die beker 1 asjeblieft terug! Het is bijna Kerst feest*); of geef hem m'n zieke jon gen dan anders krijgt hij helemaal niets I» In Duitsland is het gewoonte met Kerstmis geschenken te geven, zoals wij dat met St. Nicolaasfeest plegen te doen. (Wordt vervolgd). Oplossing verborgen plaatsnamen. Oploo Etten Haren Beers L'den Dongen Baarn Asten Hellendo rn. Oplossing raadsels vande vorige week Armzaligen hoogmoed. Raadsels. S P I HET TD 11 11 11 Goede 1 11 3 10 is veel waard Een 4 9 15 16 vindt men aan elke kamer 21067311 8 is een roofvogel 12 9 4 6 8 is een fijne naaldboom 5 13 9 16 ziet men 's avonds. Het geheel is iemand die alle weken Ons Jeugdhoekje verzorgt. r t e r e s' I -I No. 97. Zaterdag 14 Dec. '35. 58e Jrg. De Negus en Sterrenwichelarij. Ik heb me altijd in bijzondere mate aangetrokken gevoeld tot verdediging van de zwakken en de verdrukten. Daarom ben ik er ook steeds op uii om voor m'n persoonlijke belangen op te komen, want ik denk er precies over, waarde lezer, zooals gij geen mensch in de wereld wordt méér beklaagd dan de „ik zelf-mensch. J.ln ieder geval, met den Negus van Abessinië heb ik ook te doen. Niet adeen, omdat-ie door het lot is aangewezen om z'n leven lang te Addis Abeba te wonen, met nu en dan een uusiapje in de contreien, waar 't ook 'n groote sineeiboel is, maar vooral omdai-ie in 't coi.fl ci met Italië de zwakke partij en dus de vermoorde onschuld is. Ik ken mijn Volkenbondscatechismus van buiten, wéét dus, dai alle Italianen sloebers zijn en de Abcssimëis daarentegen zwarte negers met lelie bianke zielen. Zoo lang je ze op scboisafsiaud houdt Met verontwaardiging heb ik kennis genomen van een poging, wcike iu de Nederlandsche pers wordt onder, riomen. om de Abessiniërs in de publieke waardeering neer te halen door hun en in het bijzonder hun Negus, leis „achterlijks* aan te wrij- veu, iets dat minder „beschaafd" zou zijn, iels dat er op duiden zou, dai Europa een tempo vóór ligt op het laatste Atnkaausche keizerrijk, ik kom daar tegen op. Mijn bezwaar gaat tegen het vol. gende dagbladbei icht De Negus gaat door voor een man die veel voelt voor de Wcs- tersche beschaving. Maar dat bclci hem niet, dat hij in t binnenste van zijn hait een diepe vereering koestert en een respect heeti, dai bijna schrik is, voor de uitspraken, die aan de sterren worden ont leend. Het antwooi d der sterrenkundigen was zoo gedecideerd mogelijk 1 Uc volgende maaud zal er een be slissende slag geleverd worden, waarbij de Aocssiinërs de over- winning zullen behalen. De Negus zelf zal aan dezen slag deelnemen en met roem worden oveiiadcn. Wie verwondert 2ich over deze uitspraak? Men kan dooigaan voor een knap sterren wichelaar, maar aan het Hof van deu Negus moei men op zijn lijd ook een voor komend en welwillend hoveling zijn*. Het zoude dus in strijd zijn met de begrippen onzer WesicTscne be schaving om te gciooven in heigeen de sterren ons hebben te zeggen At, ai Maar in Utrecht hebben we toch maar een insinuut, dat met rijks- subsidie werkt en zich bezig houdt met hel trekken van horoscopen om te bepalen, va. men van den een oi anderen mensch, die zich aau zoo n proef onderwerpt Sollicitanten haar rijksbetrekkingen worden soms tot zulke onderwcipmg verplicht I - voor de toekomst heelt te verwachten. Neen, voor wat het gelooi in de uiispraak der sterren beirèlt, is er JAN DE JONGE. in Ueu grond van Ue Zaak zijn en blijven beide partijen ondanks hel veiscnil, lucn van het ncgcrias. Ais geloot ot ongeloof in „wat de sterreu ous te zeggen hebben iets ie maken heelt mei oubescnaaldheid en beschaaidheid, dau ziet hei er vuur ous, blanke negers van het noorden, leelijk uil. Wij gelooven in de taal van veel stommer dingen 1 Wie een willekeurige volkskrant un een onzer grooicic steden ter hand neemt, vindt op de ad vei leullc pagina s dag op dag, tientallen adressen ver meld van menschen, die tegen een bchoOilijke portie volwaardige Neder landsche munt, verleden en toekomst lezen uil koificdik, uit de patmeu van de hand ol uit de kaaricu Anderen maar dat zijn deduutsie gaan in „trance" en bedroomen al de loigevaiicn, die je te wachten siaan. Dag aan dag wordt er voor noudetden guldens vcr-advcrteeid aau dei gelijke annonces en zou zoo leis kunnen voortduren, wanneer de „helderzienden" niet evenZcer dag op dag voor duizenden guldens uu dc beurzen van de klein en bijgeloovigc blanke negcis wisten te kioppc i De Negus moge dan al zijn sterren wichelaar hebben, hebben wij niet onzen regenmakci Ais een Aocsstnische sterrenprofeet uit de schmeiing van Mars besluit, dat zijn Heer een fortuinlijke veld slag wachi, is dat dan gekker dan het gcspuit van een Dr. Veraart tegen een Haarlemschen toren en zijii verzekering, dat hij aldus een verlengd rtgenseizoen Wekt in Abes- siuië Duwt de Negus van Abessinië een kater met dteus neus op de stalkaari van zijn land, alvorens een veldslag te beginnen, gelijk een wereld kampioen schaken dat deed op zijn schaakboid, alvorens met Euwe den strijd op het veld met de 64 ruiteD aan ie binden Wanneer de Abessiniërs in hun ochtendblad lazen, dat ons nationaal voclbalelttal met een namaak konijn op reis gaat ter bescherming tegen het noodiol, wat zouden ze dan denken van onze beschaving? Als ze wisten, dat we mei kastanjes in onzen zak loopen tegen de rheu mathiek en voor geen geld op Vrij. dae onder een ladder durven door gaan, zouden ze dan nog zoo hoog opzien tegen onze iaielleciualileit Als ze wisien, dat we onze genees heeren slechis rijk lieten worden in de politiek en we vooi grot geld eD gotde woorden onze kostbare gezond, ncid in handen plegen te leggen van kwakzalvers, zouden ze ons dan niet van loije geiiki achten Neen. ik wil niet schateren om de Abessinische sterrenwichelaiij. Liever zal ik alle maatregelen nemen om te verhinderen, dat de zwarte negers van Abessin'ë z.'ch vroo'iik maken i i i i

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 5