I vi1 vU ABONNEERT U OP DIT BLAD. NIEUWS UIT HEUSDEN. GEMENGD NIEUWS. UW KRANT „De Echo van het Zuiden' J SPRANG CAPELE (vm. Sprang.) Predikbeurten Zondag 15 Dec. '35. Ned. Herv. Keik v.m. 9.30 uur en nam. 2 uur Ds. W. Bousema. Geref. Kerk v.m. 9 30uurenn.m. '2.30 uur Ds. J. C. Hagen. De Chr. Ce mengde Zangvereen. «Excelsior» alhier, (Directeur dhr. Alb Christ, Capelie) zal op Donder dag 20 Di cembera.s. (2en Kerstdag) haar jaarlijksche uitvoering geven in het Ned. Herv. Kerkgebouw. Vargadering der Ned Herv. Mannenvereeniging aTroffel en Zwaard» op a.s. Maandagavond 8 uur in de zaal van den Chr. Volks bond. Aan de orde: Onderwerp over Lucas 2, door dhr. A. Bosch; vrij onderwerp door dhr. .1. Vos Spuijbróek. SPRANG-CAPELLE. Wijziging Politieverordening. (Vervolg) I. Artikel 8, sub f, wordt gelezen als volgt: Het is verboden tegen de gevels van huizen, tegen het kozijn van een raam of van een deur of in een portiek of op of tegen de daarvoor geplaatste hekken, aan wegen gelegen, te spelen, te zitten, te klimmen, te liggen of te leunen, ten zij met verlof van den eigenaar, bewo ner of beheerder. Toelichting: Een nadere en betere redactie van het bestaande verbod wordt wenschelijk geacht. II. Aan artikel 8 wordt toegevoegd een nieuw lid, luidende: g. Het is verboden, tenzij uit nood zaak, op bruggen, hoeken of kruispun ten van wegen of straten of binnen een afstand van 20 meter daarvan te blij ven staan. Gelijk verbod geldt voor an dere weggedeelten, die als zoodanig door Burgemeester en Wethouders bij openbare kennisgeving zijn aangewe zen. - Toelichting: Het is dringend gewenscht dat de po litie meerdere bevoegdheid verkrijgt, teneinde tegen te gaan dat bewoners van hoekpanden voortdurend last en hinder ondervinden van het zich voor hun woning bevindend publiek. III. Aan artikel 9 worden toege voegd twee nieuwe leden, luidende: p. op openbare wegen of straten luidkeels te zingen of te schreeuwen. q. op openbare wegen of straten tot het publiek toespraken te houden zon der vergunning van den burgemeester. Toelichting: Het verbod sub p. wordt noodig ge acht, opdat bij al te hinderlijk zingen op den openbaren weg de politie kan in grijpen. Het verbod sub q. bleek in de prac- tijk weliswaar nog niet noodzakelijk, doch wordt noodig geacht om eventueel te kunnen ingrijpen. IV. Tusschen de artikelen 9 en 10 wordt ingevoegd het volgende nieuwe artikel: Artikel 9bis. Het is verboden: a. op plaatsen, waar en tijdens dat een geoorloofde godsdienstige bijeen komst of kerkelijke plechtigheid of een begrafenisplechtigheid of een openbare muziek- of zanguitvoering wordt ge houden, de stilte of de orde te versto ren, of op welke wijze ook geraas of be weging te verwekken of zich door pra ten, lachen of op eenige andere wijze hinderlijk te gedragen; b. tijdens muziek- en zanguitvoerin gen in het openbaar, gedurende de mu ziek en zang in de onmiddellijke nabij heid van het luisterend publiek te loo- pen; c. op plaatsen, waar een geoorloof de openbare vergadering wordt gehou den op zoodanige wijze teekenen van goed- of afkeuring te geven dat de or delijke voortzetting der vergader-ng wordt verhinderd of, op welke wijze ook, geraas of beweging te verwekken of daar te duwen of te dringen. Toelichting: Algemeen zal de wenschelijkheid van de hier bedoelde verboden worden ge voeld, zoodat, waar dit artikel voor zichzelf spreekt, geen nadere toelich ting noodig wordt geacht. V. Tusschen de artikelen 22 en 23 wordt ingevoegd het volgende nieuwe artikel: Artikel 22bis. De honden, die in strijd met artikel 22 losloopen of zonder muilkorf loopcn, worden door de politie opgevangen en indien zij niet binnen 48 uren worden opgevorderd, afgemaakt. Indien opvanging te gevaarlijk is. wordt de hond onmiddellijk afgemaakt. Toelichting: Aanvulling van het in artikel 22 bepaalde met het bovenstaande artikel wordt noodig geacht, omdat zonder de ze nadere bepaling het welhaast on mogelijk is dat art. 22 tot zijn recht komt en gehandhaafd kan worden. VI. Tusschen de artikelen 33 en 34 wordt ingevoegd het volgende nieuwe artikel: Artikel 33bis. Zoodra en voor zoolang bij koninklijk besluit is vastgesteld, dat oorlogsge vaar aanwezig is, gelden in de gemeen te met betrekking tot de verlichting van gebouwen en erven de volgende be palingen: a. Het is den hoofdbewoners van tot woning gebezigde en den eigenaars of gebruikers van niet tot woning ge bezigde gebouwen, getimmerten of ten ten, zoomede van niet voor het verkeer gebezigde voer- of vaartuigen verbo den, gedurende den tijd tusschen een half uur na zonsondergang en een half uur voor zonsopgang in die gebouwen, getimmerten of tenten, voer- en vaar tuigen. een naar buiten uitstralende ver lichting te hebben; b. Het is den eigenaars of gebrui kers van erven verboden deze geduren de den tijd tusschen een half uur na zonsondergang en een half uur voor zonsopgang verlicht te hebben; c.' Het is den hoofdbewoners, eige naars of gebruikers van gebouwen, ge timmerten of tenten, onverminderd het bepaalde in de beide vorige artikelen, verboden gedurende den tijd tusschen een half uur na zonsondergang en een half uur vóór zonsopgang daarop of daaraan uitstralende verlichting te heb ben. Toelichting: Hopenlijk zullen deze artikelen nim mer behoeven te worden toegepast, doch om voorbereid te zijn dient een voorziening te zijn getroffen. VII. Tusschen de artikelen 45 en 46 wordt ingevoegd het volgende nieuwe artikel: Artikel 45bis. Inachtneming van het bepaalde in het eerste lid van artikel 16 van het motor en rijwielreglement is ten aanzien van stilstaande motorrijtuigen niet noodig binnen een straal van 10 Meter van een brandende straatlantaarn, alsmede op door burgemeester en wethouders na der aan te geven wegen. Toelichting: Waar in vele gemeenten een soortge lijke bepaling is opgenomen, meende ons College mede ter wille der unifor miteit, dit ook in onze politieverorde ning op te nemen. VIII. Aan artikel 54 wordt toege voegd een nieuwe alinea, luidende: Onder ten gehoore brengen wordt mede begrepen het ten gehoore bren gen door middel van automatische in strumenten, radiotoestellen of luidspre kers. Toelichting: Het ligt in de bedoeling van den Bur gemeester om, voorzoover betreft het ten gehoore brengen of doen brengen van muziek door middel van radiotoe stellen of luidsprekers te bestendigen en staanden toestand te bestendigen en vergunning daarvoor te geven; evenwel wordt het noodig geacht deze aanvul ling toe te voegen, opdat, indien mis bruik van de vergunning wordt ge maakt, doordat b.v. rumoer of hinder voor de omwonenden wordt veroor zaakt, zij kan worden ingetrokken. IX. In artikel 168, sub 1 wordt ,,27" geschrapt. In artikel 168, sub 2 wordt tusschen ,,11" en ,.49" eerste lid opgenomen „27". Toelichting: Noodig wordt geacht om de bevoegd heid tot het geven van een ventvergun ning te verleggen van B. en W. naar den Burgemeester, wijl in de praktijk bij den bestaanden toestand moeilijkheden worden ondervonden. Van deze gele- qenheid wordt qebruik gemaakt te ver klaren, dat de Burgemeester evenals dit in de omliggende gemeenten geschiedt, maatregelen zal nemen, dat streng wor de toegezien of venters uit andere ge meenten in het bezit zijn van een vent vergunning. X. Aan artikel 136 wordt toege- voeqd een nieuwe alinea, luidende: Het is verboden zonder vooraf van den havenmeester verkregen toestem ming de havens binnen te varen met, schepen welke een breedte hebben van meer dan vijf meter of een diepgang van meer dan 1,50 meter. Toelichting: Het is een enkele maal voorgekomen dat schepen van grootere breedte of meerderen diepgang als in het artikel genoemd in de haven vastliepen en daaroor stremming veroorzaakten van het verkeer. Bij opname van boven staande bepaling heeft de havenmeester de bevoegdheid om indien binnenvaren van grootere schepen in verband met den waterstand geen bezwaar kan op leveren, daartoe toestemming te geven. )CAPELLE. Den lsten Dec. j.l. was het 15 jaar geleden, dat het muziekge zelschap „Kunst na Arbeid" werd op gericht en j.l. Woensdagavond is dit 3e lustrum op eenvoudige doch feestelijke wijze gevierd met een uitvoering voor leden en donateurs in het Stationskof fiehuis van den heer L. F. van Dongen, waarop, behalve de jubileerende ver- eeniging en een tweetal solisten en een duo van de vereeniging, medewerkten de bekende aria- en liederenzanger Tom Burmanjje, de talrijke malen be kroonde karakter-humorist Henk van Engelen en het duo „Hentom" uit Waalwijk. Nadat de jubileerende vereeniging met de marsch „Vieux Camarades" van E. Larue een eenigszins vroolijke stem ming bij de talrijke aanwezigen had ge bracht, opende de voorzitter, de heer J. Michaël, met een welkomstwoord, waarna hij in het kort de oprichting me moreerde en daarbij dank bracht aan hen, die bij die oprichting hioreel en ook finantieel hun medewerking ver leend hadden. In het bijzonder bracht spr. dank aan den heer Adr. van Beek, wonende te Bilthoven, doch destijds kantoorhouder van het hulppostkantoor te dezer plaatse, op wiens initiatief de vereeniging is opgericht. Hij huldigde vervolgens den heer Alb. Christ, die vanaf de oprichting de leiding heeft en het korps in de 15 jaar, welke voo— bij gingen, heeft gebracht op de hoog ste trap, welke bij Nationale Concour sen bereikt kan worden. Spr. eindigde met de heeren A, H. Spierings en L. de Jong, die vanaf de oprichting werkend lid der vereeniging zijn, geluk te wen scheen met hun 15-jarig jubileum. Nadat de voorzitter voorlezing had gedaan van een telegrafischen geluk- wensch van het eere-lid, den heer Adr. van Beek, die wegens familieomstan digheden de uitvoering niet kon mee maken, verkreeg de heer Hagen het woord, die, namens zijn schoonvader, notaris R. Middelkoop, beschermheer van het muziekgezelschap, die wegens ambtsbezigheden niet aanwezig kon zijn, de jubileerende vereeniging com plimenteerde en een geschenk onder couvert aanbood. Namens de gemengde zangvereeni- ging ,,'t Rozeknopje" werd het woord gevoerd door den 2en voorzitter, den heer Adr. M. Verheijden, die zijn ge- lukwensch besloot met de aanbieding van een bloemstuk. De heer T. M. Pronk, secretaris van het muziekgezel schap ..Sirena" te Vrijhoeve Capelie, complimenteerde de jubileerende zus tervereniging en bood namens „Sire na" een bloemstuk aan. Ten slotte werd nog het woord gevoerd namens de Ca- pelsche Hengelaarsvereeniging „De Maasmond door den voorzitter dezer vereeniging, den heer L. J. Dijkstra, die eveneens een bloemstuk aanbood. De voorzitter van „Kunst na Arbeid" dankte de verschillende sprekers voor de hartelijke woorden en wenschen. alsmede voor de verrassingen, welke deze gelukwenschen vergezelden. Hierna voerde de muziekvereeniging onder leiding van zijn directeur een tweetal nummers uit, w.o. „Grande Marche Hëroique" van Emile de Neuffbourg, het nummer, waarmee de vereeniging Hemelvaartsdag 1934 op het concours te Vuren in de Eere-af- deeling den eersten prijs behaalde. Beide nummers vielen ten zeerste in den smaak en oogstten een welver diend applaus. Ook over het optreden der solisten W. van Zeist en C. Qui- rijns, alsmede van het duo A. H. Spie rings—P. Spuijbróek, welke begeleid werden door den heer Adr. van der Linden, toonde het publiek zich zeer te vreden. Het muzikale gedeelte van het pro gramma werd afgewisseld met het op treden van de heeren Burmanje met le vensliedjes en Henk van Engelen met een serie liedjes en voordrachten en van het duo Hentom, welke niet weinig hebben bijgedragen tot het welslagen van doezen feestavond. Het daverend applaus bewees wel hoezeer hun werk in den smaak viel en gewaardeerd werd. Ongeveer 12 uur nam de voorzitter nogmaals het woord om allereerst den directeur en de heeren A. H. Spierings en L. de Jong, in verband met hun 15- jarige werkzaamheid voor de vereeni ging, te verrassen en hen ieder één der in den vooravond ontvangen bloem stukken aan te bieden, met welk bewijs van waardeering het publiek met een welgemeend applaus instemde. Hierna bacht spr. aan allen, die aan het welslagen van dezen jubileumavond medegewerkt hebben, dank. Het muziekgezelschap „Kunst na Ar beid" kan met het meeste genoegen op dezen schitterend geslaagden herden kingsavond terugzien. Voor de Ned. Herv. gemeente te dezer plaatse hoopt a.s. Zondag des morgens half tien op te treden Ds. Cu perus. A.s. Zondag des nam. 2 uur hoopt voor de Ned. Herv. gemeente aan den Loonschendijk op te treden Ds. Cupe- s. Des morgens half tien leesdienst. Door het Classikaal bestuur, Clas sis Heusden, zijn tot ouderlingen der Ned. Herv. Kerk a.d. Loonschendijk benoemd de heeren J. van der Hoeven, W. Smits en J. Rosenbrand en tot dia ken de heer J. den Hollander. A.s. Zondag speelt de voetbalver- eeniging „Capelie" voor de le klasse B.V.B. te Heusden tegen „Juliana" al daar. Tot bestuurslid van den Brabant- schen Zuivelbond is benoemd de heer J. G. Addink, directeur der Coöp. vStoomzuivelfabriek „De Toekomst" al hier. In de vacature in den Raad van Commissarissen van de G« i)p Zuivel* Exporivereeniging .Brabant' te Breda, ontstaan door het overlijden van den heer W. B. Rijken te Cape le, werd door de algemeene vergadering ge koren de heer J v. Beek te SDrang. KyDe administratie van dit blad acht zich verplicht bekend te maken dat zekere van Drongelen van de Hooge- vaart, niet is colporteur of i.d. van ons blad. Hij neemt dus ook geen abonne menten of advertenties voor ons blad aan. maar voor een ander blad. De nieuwjaarswenschen in ons blad kosten geen 75, maar 50 cent. \T CAPELLE. Naar wij vernemen zal de ring s Greveldun - Capelie en omstreken van de Ned. Herv. Jonge. Imgsvereeniging op g g. op Maandag 23 Dec., des avonds om hall acht in de consistorie— kamer der Ned Herv. Kerk te 's Grevdduin Capelie onder leiding van Ds J. R Cuperus, bijeen komen. WASPIK. Woensdag j.l. hield de Chr. Jong. vereeniging Pi ed 12: la alhier haar dertiende jaarvergade ring onder leiding van haren oud- Voorzitter, den heer H. Baat van Soesterberg. Met een toepasselijk woord uit den Bijbel werd de vergadering door den heer Raat geopend, waarna de heer L. Verduijn als Voorzitter der vereeniging een Bijbelinleiding hield. Met opstellen en voordrachten, toespraken van afge\aardigden en het zingen van eenige liederen, was het verdere deel van den avond gevuld. Verschillende opstellen en voordrachten getuigden van een goede voorbe»eidtiig. zoodat een dankbaar applaus volgde. Predikbeurten op Zondag 15 December'35: Ned. Herv Kerk n m. 2 uur Ds. Oost van Raamsdonksveer. RAAMSDONKSVEER. Ds. W. Oost zal Zondagmorgen D J optreden om half tien in de Dorpsche keik; des namiddags om 2 uur geen dienst in de Veersche kerk, Tot leden van het Schoolbestuur werd gekozen Ds Oost, en herkozen dhr. G Oosterling. De rolbrug over de rivier »De Donge" te Raamsdonksveer zal in. gaande Maandag 16 December a.s gedurende den tijd van circa 4 weken gesloten blijven, daar de brug gerepa reerd moet worden. De scheepvaart zal dus voor die schepen gestremd zijn, die niet onder de brug door kunnen varen. De R.K. Werkliedenverepniging .St. Bavo" zal op Zondag 15 Dec a s in het St Leogcbouw een ont wikkelingsavond houden, dietoegelicht zal worden met lichibeelden Mogende leden in grooten getale opkomen, om dezen leerzamen avond bij te wonen. Gezien het groote succes dat de Jonge Werkman hier ter plaatse ge had heeft met de opvoering van het Propagandastuk .Moeders Geloof" dat alhier tweemaal voor 'n uitverkochte zaal is opgevoerd, heeft het bestuur gemeend, het Raamsdonks publick ook in de gelegenheid te stellen het prachtige stuk te zien De opvoering zal plaats hebben in het St Leo gebouw op Zondag 29 December a s., om 6'/2 uur namiddag. Niemand verzuime dan ook, hel stuk te gaan zien. Onze R K. Propagandaclub .Voor Go I en Vaderland" komt dezen winter voor het voetlicht met hei '.ooneels'uk .En waar de Sterre bleet stille staan". Het zal wel overbodig zijn het publiek aan te sporen om du schitterende stuk te gaan zien, daar het voldoende bekendheid heeft. Gezien het buitengewone succes dat de Propagandaclub vorige jaren alhier gehad heeft, verwachten we dan ook een groote toeloop waar al op ge. rekend is, want niet minder dan driemaal zal het stuk opgevoerd worden, en wel in het St. Henricus gebouw op 26 Dec (Tweede Kerstdag) Zondag 29 Dec en Zondag 5 Januari a.s, teikens om 67a uur namiddag. De opbrengst komt ten bate van de kindergaarkeuken der St. Vincen- tiusvereeniging. De werkverschaffing aan werk. loozen uit deze gemeente die te werk zijn gesteld aan de particulieie ont ginning onder Huiten, is voorloopig g< ëindigd. GEERTRUIDENBERG. De uil slag van de gewonnen prijzen, uit- geloofd door eenige winkeliers ter gelegenheid van de Geertruiden bergsche St Nicolaas Winkelweek luidt als volgt Het aantal boonen bij den sigaren- winkelier Joostn bedroeg 1650. lste prijs Chr. van Dongen, 2e pr. Mej. Leenaarls, 3e pr. D. Paans. 4e pr. J. Buit, 5e pr. P v. d. Blerek, 6e pr. H van Blerek, 7e pr. Mej. Leenaarls. De bananen bij den groenten- handelaar Hendrikx wogen totaal 31 pond, 3'/2 ons. De winnaar was J. van Strien. Het aantal boonen bij slager van Boxel bedroeg 4705. Na loling viel het rijwiel met electrische lantaarn ten deel aan den heer A. C. J.Wieren. Voor de Evangelisatie Lben Haezer le Haamsdonksveer zal Zondag a.s. om 9 30 en 2 uur een kerkdienst worden gehouden. Heusden, 12 Dec. '35. De heer W J. C Rosier, wacht meester der Kon Marechauss« wordt met 1 Januari 1936 overgtplaaisi naar s Bosch, en wel bij de adminisiraiie. Door de IJsverereeniging wordt in Concordia een vergaderii g beltgd in verband met hrt verkrijgen der ijsbaan op de gracht. Om zal worden vastgesteld een baanreglcment. In de Gas'buis*traat had B de L. het ongeluk mej van O aan te ijden, wat zoo aankwam, dat zi) vie 1 en bewus'eloos op den grond bleef liggen. Bij den heer J B binnerge bracht kwam zij weer hij, zoodat alles oogenschijnlijk goed afl p In hotel ,De gouden Leeuw' werd een vergadering beltgd over de moderne vakbeweging. Als spreker irad op de heer C. J. van Lier den uit Eindhoven met het onderwerp .Plan van den arbeid". Op het consultatie bureau voor zuigelingen verschenen deze week 15 babies met hun moeders. Zondag speelt hier tegen Juliana voor de competiiie B V B de voetbal club uit Capelie P S V speelt alsdan tegen de Vlnmen«chp R y« IR K V R Doodelijk ongeluk te Rotterdam. Zondagmiddag is te Rotterdam de 8- jarige A. Rijnties, door een auto aange reden, toen het kind achter een tram om plotseling den rijweg overstak. Het kind is in het ziekenhuis overleden Den auto-bestuurder treft geen schuld. Valsche munters ontmaskerd. Na een langurig onderzoek is de centrale recherche te Rotterdam er in geslaagd een uitgebreid complot van valsche munters te achterhalen, dat se dert geruimen tijd een groote hoeveel heid valsche rijksdaalders in omloop heeft gebracht. De rijksdaalders waren van uitstekende kwaliteit, zoodat slechts banken en postkantoren de valschheid er van konden vaststellen. De politie is er thans in geslaagd dertien personen, o.w. een vervaardiger van het valsche geld te arresteeren en de installatie met toebehooren in beslag te nemen. Sinterklaas moet stempelen. In Geldrop stempelen de werkloozen in een gebouw in de H. Geeststraat. Donderdagmiddag verscheen daar een groote auto voor de deur, aldus ver telt de „Msb.". Bedeesd stapte een jon geman uit, die een stempelkaart kwam aanbieden bij den ter plaatse aanwezi gen beambte van het crisisbureau. Het bleek dat die stempelkaart niet den aanbieder toebehoorde, weshalve de beambte te verstaan gaf dat de hou der der kaart zelf zijn kaart ter afstem peling diende aan te bieden. De jongeman verdween zonder een woord te zeggen en stapte weer in. Eenigen tijd later kwam de auto te rug, waarin nu Sinterklaas in vol or naat gezeten was. Het bleek, dat hem de stempelkaart toebehoorde. Hij bood ze met minzaam gebaar doch ietwat me lancholiek ter afstempeling aan, waar aan de beambte eerbiedig voldeed. num MOET Z IJ N die behartigt de belangen van plaats en streek. v

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 8