Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. H.de Bont-v. Huiten i fi ft DERDE BLAD. BRIEVEN DIT WASPIK. PROVINCIAAL NIEUWS. •v Heerenkleeding naar maat n!' cl NUMMER 97. ZATERDAG 14 DECEMBER 1935. 58c JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. tranco te zeilden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN Telefoon Ng, 38. Telegr.-adresECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrydag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Reclames 40 cent per regel. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Waspik, 13 December 1935. Geachte Lezer. De stormen onzer laatste raads vergadering ücbben nog gciuimeu tijd voorigcwocü, eu om onzcilUc bcciü even vast te houden, zi] ncDDcn nog heel wal slot doen opwaaien. Ook in du blad heboen wij hierover een „artikel" en een „Ingezonden SiuK* kunnen lezen, en hoe wel er misscnien veel waais bij is. kunnen wij locn mei hel ecrsie mei gebccl en al accooid gaan. Üc Kedacuc vergeve i mij maar ii meen er op ie mogen wijzen dai zij een beeije al le eenzijdig in deze is ingelicht, lerwijl de ingewijde de praatjes over oude vceics cu dergelijke rusug zal terzijde liggen. Wal toch is hei geval? De hecreu der oppositie leggen er met klem nadruk op dal zu jaren lerug reeds wezen op de tekorten van ons Armbestuur. Kceds loen Wenschten zij een uilweg ie zoeken door een grondige reorgauisatie, maar de raad van destijds voigdc liever een Z.g. struisvogelpolitiek, en len laatste kwam 't zclis zoover dal een nadcclig saldo van voiige jaren mei meer op de bcgrooting van dit rckenpiichug besiuur voorkwam. Nu echter de ge meentckas siccds maar weer opnuuw voor grootere lekoricn moest worden aaugesproken, wenschte de oppositie klare wijn te schenken, en kon men o.i. met recht en zeits met een zekere voldoening wijzen op de waarschu wingen en pogingen van jaren her, hetwelk zij dan ook niet hebben na- gelaten. Voila lousThans zijn wij zoo gelukkig dat onze Siraaibelus- ting ongeveer is verdubbeld, terwijl tevens ook de onbebouwde eigen, dommen er niet maar zullen omko men. Vooruit maar, mannen, er kan nog meer bij 1 lutusschen vragen wij ons af waarom het niet bekend mag zijn wat een rckenpiichug lichaam te kort komt. Wij zouden zoo denken dat ieder belastingbetaler hel recht heeft zulks te weten. Waarvoor die camouflage in de begrooting het be- treft toch geen particuliere schulden? Die enkele leden die thans zeggen „Hel ligt niet aan ons dat er belasting bijkomt, wij hadden het tekort over enkele jaren willen verdeelen", hebben h.i. natuurlijk wel gelijk, maar zou t tenslotte niet maar weer een doekje voor het bloeden zijn? Wie weet wat ons volgende jaren weer te wachien staat en of we nog niet meer van die fraaie surprises kunnen verwachten. Wij willen niets af of bij doen op het beleid van het Armbestuur, maar toch hebben we dezer dagen nog eens ge- prakkizeerd over al die particuliere zaken, die, soms óók al door crisis maatregelen, onverwachte stroppen te boeken kregen, maar die dan terstond de tering naar de nering moesten zei ten. En dan wil het er bij ons nog niet zoo maar direct in dat alléén de pachtwetten de schuldigen zijn. Maar nogmaals, wij willen niets af of aan doen, omdat ons geen enkel cijfer be kend is. Het is zoo maar een gedachte die wij onder het publick hooren uiten In ieder geval stond onze Raad thans voor een „fait accompli". Er moeten du9 centen komen. En die zullen er komen in den vorm zooals reeds eeider genoemd De bezitiers, ook al is de hypotheek twee maal zoo groot als de waarde van het eigendom, zullen weer het lijdend voorwerp zijn. Hoewel we slechts één eigenlijk landbouwcaadidaat in onzen raad hebben, ging het toch nog niet zoo heel gemakkelijk om er de be lasting op oubcbuuwde eigendommen door te krijgen totdat leusloiie, om het zoo maar eens uit te drukkcn.de geldpolitiek het won van de partij- politiek. Die lezen kan, dat hij leze. Alleen hoop ik maar, dat men ook mij niet voor een puzzelaar gaat aan zien, want de belangstellende op mciker zal bovenstaaude regelen ncusch gemakkelijk genoeg oplossen, bovendien zij opgemerkt dat ik hel hcele politieke gedoe aan mijn Adcptclijken laars" lap, dat ik in mijne brieven aüeen de praatjes uit de kroeg en van de straat wcergcel en dat ik met ongeduld den lijd ver smacht dat er weer zoo n mooi aardig cijlertje méér op mijn straaibclasiing- biljet zal zijn neergeschreven. Een kort woord willen wij nog wijden aan de weer vooibije winkel- weck. Wij gelooven dai de meeste deelnemers weer tevreden kunnen zijn, hoewel de verkoop van „luxe artikelen nogal schijnt gedaald. Wij willen vooral de lezers van builen onze plaats opmerken, dat nog ver schillende z g. winkcherspiijzen nog niet zijn algchaaid, terwijl ook nog Verschillende waardebonnen niet ziju ingewisseld. Uit de verspreide strooi- biljetten blijkt, dat men biervoor nog tot 1 Januari a.s. terecht kan, zoodat wij eenieder aanraden, om de in zijn bezit zijnde bonnen nog eens goed na te zien. Mogelijk hebt U er nog een goeden dag mee. ADEPT. Waalwijk, 13 Dec. 1935. Koopt niet in den vreemde Wat ge even goed en goedkoop in Waalwijk kunt koopen. Goed voorbeeld, doet goed volgen. Het Spoilpark. Het heeft aan verschillende zijden bevreemding verwekt dal men niets meer hoorde of zag van het ©Sport park». Met ons ging 't precies hetzelfde tot we dezer dagen vernamen dat vanwege B. en W. de heeren grond eigenaren nogmaals tot een bespre king waren uitgenoodigd terzake den gevraagden en geboden grondprijs. Men schijnt dus de onteigenings procedure alsnog niet in werking le zetten en ook de wijziging in de werkverschaftings—bijdragen der regeering schijnen de plannen on gunstig te beïnvloeden. Fa. O. A. Donkers. Naar wij uit goede bron verne men bestaan er plannen om de schoenfabiiek der fa. O A. Donkers weer binnen enkele weken in wer king te stellen. Het bedrijf zou dan door c'e heeren P. Vermeer en Donkers in den vorm van een N.V. worden voortgezet. De schoenfabriek van J. Vermeer blijft geheel zelf standig. Wanneer deze plannen verwezen lijkt kunnen woiden zal getracht worden met Januari a.s. reeds weer met de fabricage van Donkers' Luxe Damesschoenen voort te gaan onder den ouden firmanaam. Afgifte van bewijsstukken van rijvaardiy lieid. Wij vernemen d.it de «Kring Waalwijk» van het centraal bureau voor de afgifle van bewijsstukken van rijvaardigheid zal worden opge heven (controleur dhr. J. Wiesman). De redenen die daartoe geleid hebben, zijn volgens de commissie lo. het belang der candidaten, die beter kunnen getoetst worden in grootere steden met voortdurend en intens verkeer, 2o. in verband met de reorganisatie (bezuiniging) van den Buitendienst van het centraal bureau. Ondanks de krachtige actie van verschillende zijden, is het niet mogen gelukken deze standplaats in 't bdang van Waalwijk, de Lang straat en 't Land van Altena te behouden en verhuist ook dit gemak en voordeel voor 't platteland we derom naar de stad. Winkelsluiting. In de dagen voor Kerstmis en Nieuwjaar zal de winkelsluiting als volgt geregeld zijn: Van 1824 Dec. mogen alle winkels tot 10 uur 's avonds open zijn, uitge zonderd op Zondag 22 December. Op 30 December mogen de bloemen winkels tot 10 uur 's avonds geopend zijn, doch alleen voor den verkoop van planten en bloemen. Op 31 December mogen winkels in brood, banket, suikerwerk, chocolade, enz., en houders van volledige- en slijt vergunningen, tot 10 uur 's avonds geopend zijn. Grootestraat 319 - WAALWIJK TELEFOON 109 tegen prijzen aan de tijds omstandigheden aangepast. Opening filiaal Albert Heijn. l)e bekende firma Albert Heijn, hel grootste kruideniersbedrijf in Neder land, heeft thans ook alhier een filiaal geopend. Daartoe uitgenoodigd gingen wij een kijkje nemen en moeten er kennen dat onze plaats een mooie zaak is rijker geworden. De winkel is ge heel betegeld en voorzien van marnie ren toonbanken met ingebouwde gla zen vitrines. Zoowel in den winkel als in de eta lages zijn alle artikelen overzichtelijk opgesteld en van prijs voorzien. Bijzonder valt op de electrische koel vitrine, waarin een keur van vleesch- waren op juiste temperatuur wordt ge houden, alsmede de uitgebreide sortee ring Goudsche, Leidsche en Edammer kaas, een specialiteit van de firma. Het doel van de firma is de beste kwaliteiten te leveren tegen de laagst mogelijke prijzen. Zij is hiertoe o.m. in staat, daar de meeste artikelen door haar zeil' worden gefabriceerd. Zoo zijn te Zaandam door de firma gevestigd: een koek- en banketfabriek, een cacao- en chocoladefabriek, bis cuit- en beschuitfabriek, een suiker- werkenfabriek, een koffiebranderij en thee-meleer-inrichting, een wijn- en limonadefabriek, waarop een 500-tal arbeiders werkzaam zijn 0111 de ruim 200 filialen geregeld van de benoodig- de goederen te voorzien. Het gebouw zelf is een waar sieraad voor dit deel der gemeente. Onze Markt is de laatste jaren al meerdere schitterende winkelpanden rijker ge worden. Werkelijk 't gaat meer en meer worden: „Waalwijk ook Winkelstad". Dit keurige, ruime en smaakvolle gebouw is in korten tijd gebouwd door de firma Wed. A. Aarts en Zonen, die daarvan alle eer heeft, zoowel als hare onder-aannemers, o.a. de beer G. Hens voor verf- en schilderwerk. Een duidelijk bewijs van de groote belangstelling bij de opening van de nieuwe zaak van Albert Heijn zag men in de file van aspirant-koopers, die op de Markt stond en dat bleef zoo uren aan een stuk, natuurlijk om bij de eerste 200 koopers te zijn, die nog een extra-cadeau, een doos bonbons, kregen. Men verdrong zich dermate voor en in de zaak, dat politie-hulp werd in geroepen, en dat men bij dozijnen bin nen werd gelaten. Een jongedame raakte in het gedrang met haar vin ger tusschen de deur beklemd, zoodat zij het bewustzijn verloor en naar Dr. Langemeijer moest worden gebracht. Lichtkroon St. Janskerk. De parochianen van St. Jan zullen a.s. Zondag bij hun kerkbezoek aan- naam verrast worden. Deze week is n.l. de noodverlichting vervangen door de fraaie lichtkroon, waarover wij kort geleden reeds een en ander zeiden. Dit kunstwerk van den handwerk-kunste- naar J. v. d. Meijden uit Vught, die ook voor ons Raadhuis verschillende smeedwerken leverde, is geheel uit geslagen koper vervaardigd. De kroon heeft een middellijn van niet minder dan 9 meter en weegt niet minder dan 2000 Kg. Zij is met de dragende trek spanten 18 meter boog en hangt op een hoogte van 11 meter boven den vloer van het kerkgebouw. Aan den ondersten rand hangen 12 lampen, elk van 300 watt, die geza menlijk een lichtsterkte hebben van 7200 kaars. Bovendien zijn in den bo- vencirkel 6 schijnwerpers van elk 100 watt gemonteerd voor de verlichting van den hoofd koepel van 't gebouw. De tolale sterkte van alle lampen geza menlijk bedraagt ongeveer 8000 kaars, zoodat incn als het ware het zonlicht in de kerk heeft gehaald. Op hoog feesten, wanneer dus alle lampen ont stoken zijn, zal dit een majestueus beeld geven. Voor normale verlichting van de kerk zal het licht van vier lampen voldoende zijn. Wellicht vraagt men zich af of het wel veilig is onder een gevaarte van 2000 Kg. te zitten, doch men make zich daarover geen zorgen. De kroon hangt aan zes trekstangen en wordt boven dien mede gedragen door den takel, die noodzakelijk is voor het neerlaten. Nu kan elke stang een gewicht van 2000 Kg. dragen, doch door de ver deeling van het gewicht behoeft zij slechts 300 Kg. te dragen. De ijzeren spanten zijn boven in den koepel rechtstreeks bevestigd aan de ijzeren gebinten, zoodat van gevaar geen sprake kan zijn. De melkglazen Kappen zijn met koperen spijlen vast gezet, waardoor in alle opzichten vol komen zekerheid verkregen is. Men kan den maker van dit kunst werk, dat in zijn soort eenig is in ons land, niet genoeg lof brengen voor de fraaie uitvoering. Het werk getuigt van een zeldzame vakbekwaamheid. De heer v. d. Meijden is 'n handwer ker van den ouden stempel die alle ma chinale werk veracht en nog werkelijk werkt uit liefde voor zijn vak. Hij is een der echte oude ambachtsmeesters, zooals er in het geheele land misschien nog slechts enkele gevonden worden. Wat deze eenvoudige werker hier gepresteerd heeft, zal niet nalaten in geheel het land de aandacht te trek ken. De kroon is ontworpen door den bekenden architect Edmond Nijsten uit 's-Bosch, in samenwerking met ir. v. d. Molen van de Philipsfabrieken. Philips leverde al het verlichtingsma teriaal, (lat door de E.L.E.M. alhier werd gemonteerd. Ook aan de ontwerpers past een woord van lof voor hun schitterend werk. Zij, die zich met 1 Januari op dit blad abonneeren, krijgen de tot dien datum de nog ver schijnende nummers gratis. Onze Zeer Eerw. Heer Pastoor, het Kerkbestuur, de parochie St. Jan en onze geheele gemeente mogen trots gaan op het bezit van dit kunstwerk, dat onze monumentale St. Janskerk waardig is. Jubileum W.S.C. Op het jubileum-bal dat ter gelegen heid van het 30-jarig bestaan van W.S.C. op 5 Januari gegeven zal wor den, zal de muziek verzorgd worden door de in onze plaats zoo uitstekend hekend slaande Victoria-band uit Bre da. Dat belooft dus een mooie avond te worden. Voorb» zal ter gelegenheid van het jubilé een Gedenkboek worden uitge geven. waaraan veel zorg besleed wordt, zoodat hel een uitgave wordt, die elk W.S.C.-er in zijn bezit zal wil len hebben en houden. De geheele ge schiedenis der vereeniging zal hierin nog eens worden opgehaald, zoodat hel bij de oudere leden prettige herinne ringen zal ophalen aan den tijd tan „Waalwijk Vooruit". Over de te spelen jubileum-wed strijden zullen wij mededeelingen doen zoodra een en ander definitief gere geld is. Lezing. A.s. Maandagavond 8 uur zal in de zaal van Hotel Verwiel voor de Mij. tot Nut van het Algemeen, Departe ment Waalwijk, een lezing worden ge houden door den heer D. J. van de Ven uit Oosterbeek. De heer van de Ven zal als onder werp behandelen: Nederlandsche Folk lore, waarbij volksgebruiken die in Bra bant bestonden, in 't bijzonder zullen worden bezien. Voor belangstellenden toegang vrij. Dit belooft een interessante avond te worden. dO.O.G Onze ILK. Tooneelvereen. O.O.G. heeft voor deelname aan de Plan. kenlandcompetitie in studie geno men het prachtige tooneelspel in 3 bedrijven »lJzeren Hein». Einde April 1936 hoopt de vereeniging hiermede voor het voetlicht te kun nen komen. Den Bonten Avond zal gegeven worden op den 4en Zondag in Januari a.s. Op een en ander hopen wij nog nader terug te komen. Chr. Jongelinqsvereeniging vlmma- nueh en Knapenvereeniging »Jozua vm. Uesoijm. Op Maandag 16 December a.s. des avonds half acht hoopt voor de/.e vereenigingen op te treden de Edelachtb heer Smil, burgemeester van Sprang Capelle, met het onder werp «De noouiging». De inleiding tot dezen avond, welke gehouden wordt in het gebouw voorchristelijke belangen, zal geschieden door den WelEerw. Heer Ds. HolTman. Dancing in Musis. Wij vestigen gaarne de aandacht op de annonce betreffende de dan cing in Musis op a.s. Zondag, waar de bekende ©Victoria hand» uit Breda ditmaal zijne medewerking verleent. d 'k' 'e r' I-j l1 'Si Waalwybschc en Langstraatstbe e!' Ti

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 9