GRATIS UNIE-KOFFIE Haie- EEN HALF POND BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. WAALWIJK, GROOTESTRAAT 216 SLECHTS GEDURENDE ÉÉN WEEK Van Maandag 16, tot en met Zaterdag, 21 December Bij aankoop van minstens 11.— winkelwaren* PAARSMERK (waarde 30 cent) VOLGENDE WEEK EEN NJEUWE ATTRACTIE N.V. UNIE-WINKEL-MAATSCHAPPIJ dan verdwijnen deze excessen van- zelve, zonder een soms gevaarlijk ingrijpen van hooger hand. 13e heer Michael spreekt over de cafésluiting op Zondag. Spr. zegt dat een café iels heel anders is als een winkel De caféhouders betalen ver gunningsrecht en men kan hen het vei lies van '/5 van hun inkomen, dat zij door de Zondagsluiting zou den lijden, niet vergoeden door van het vergunningsrecht terug te geven. Spr. wenscht dat de raad zich duidelijk uitspreke. Tusschen den Voorzitter en den heer Kerst ontspint zich dan een discussie over de theologische be teekenis van Zondagsrust en Zon dagsheiliging, totdat de heer Michael bij interruptie opmerkt, dat derge lijke besprekingen niet in den raad thuishooren. De Voorzitter constateert dal er weinig verschil bestaat tusschen het voorstel Kerst en zijn eigen voor stel, vooral nu hij dit gewijzigd heeft door er alle sportwedstrijden in te betrekken, Kerst. Het gaat er over dal men-, schen, die een andere levensbeschou wing hebben, vrij rnoeh n blijven. Wij moeten echter ook onze rechten hebben. Voorzitter. Zegt U dan duidelijk dat er wel gevoetbald .mag worden mits daardoor de kerkgang maar niet gestoord wordt. Kerst. Neen, wanneer het spel ingaat tegen het karakter van den Zondag moet de overheid ingrijpen. Voorzitter. Dan is er voor ook geen bezwaar om vóór mijn voorstel te stemmen. Kerst. Dan zouden we ons vast leggen voor alle gevallen, maar ik wil ieder geval afzonderlijk be schouwd zien. De Voorzittertot dhr. Verheijden): Ik weet niet wat L' met Chr. Nat. Partij en met mijne benoeming be doelt. Wel wil ik zeggen, dat ik niet met die beweging sympathiseer en ook vroeger niet gesympathiseerd heb. Verheijden. Ik kan nog maar steeds niet begrijpen dat er, toen Kuijper aan het bewind was, geen Zondags wet gekomen is als in Engeland. De Voorzitter kan grootendeels met deze opmerking accoord gaan. Voordat hij tot stemming zal over gaan wil spr. nog zeggen dat het nu gaat vóór of tegen voetbal en andei e sporten. Wordt het voorstel—Kerst aangenomen dan zal spr. geen toe stemming geven tot het houden van wedstrijden. v. et. Hoeven. Ook niet voor ijs- sport? Voorzitter. Dat is geen publieke vermakelijkheid. Kerst. En als men dan gaat voet ballen zooals 'n ander gaa> schaatsen? Voorzitter Dat mag, wanneer er maar geen publiek bij komt. Het voorstel van den voorzitter wordt daarna in stemming eebracht en met algemeene stemmen ver worpen. Op de publieke tribune wordt «bravo» geroepen Voorzitter. Ikwenschgeen opmer kingen van het publiek le hooren Een toehoorder, die staal te lachen, moet op last van den Voorzitter de tribune verlaten. Cafésluiting. Aan de orde komt vervolgens het voorstel van den Voorzitter tot sluiting der café's op Zondag. De heer Timmermans wil dit voorstel aanhouden om eerst eens te onderzoeken hoe het met het cafébezoek op Zondag gesteld is. De Voorzitter zegt dat .een. onder zoek hem toch geen argumenten tegen zijn voorstel zal bijbrengen. Het gaat spr. uitsluitend om het principe en of er veel of weinig menschen in de café's komen doet voor hem niets terzake. Kerst. Maar het zou van invloed kunnen zijn op het oordeel van de heeren. Timmermans. Geldt de sluiting ook voor doorgaand verkeer? Michael. Dat gaat toch doorWij weten toch wel hoe het met het cafébezoek gesteld is. De Voorzitter staat er op dat het voorstel nu wordt afgehandeld, anders zou de kwestie in de vol gende vergadering opnieuw bespro ken moeten worden. Slechts de heeren Timmermans en Kerst zijn vóór aanhouden. Het voorstel van den Voorzitter wordt met algemeene stemmen ver worpen. De heer Kerst legt de volgende verklaring af: Het spijt mij dat de zaak zoo geloopen is. Nu Uw voor stel verworpen is en ons voorstel niet in stemming kan komen, be houden wij ons de vrijheid voor, om op een volgende vergadering met een voorstel te komen waardoor het gestelde doel nl. bevordering dei- Zondagsrust bereikt kan worden. Het is ons aan het hart gegaan, dat wij in dit geval hebben moeten tegenstemmen. Voorzitter In het algemeen komt het niet met de waardigheid van den raad overeen in de volgende vergadering weer te spieken over een zaak, dje thans is afgehandeld. Kerst, Maar er zijn uitzonderings gevallen De overige wijzigingen der politie verordening worden vrijwel zonder discussie goedgekeurd. De heer Verheijden protesteert bij het betreffende artikel tegen de vent- verordening. Spr. is vóór vrijen handel. Begrooting. 5. Vaststelling gemeente-begrooting dienst 1936. In het rapport der Commissie van onderzoek, bestaande uit de heeren Mi- chaël, de Bas en Vos, worden de. vol gende opmerkingen gemaakt. Het is gewenscht het uitgetrokken bedrag voor brandweermateriaal ge heel te besteden opdat het materiaal geleidelijk aan vernieuwd wordt. Voorts dient regelmatig geoefend te worden en dient er een betere controle te zijn op het materiaal. De bijdragen aan B.V.L. en Burger wacht moeten volgens de meerderheid van de commissie vervallen. Een Bur gerwacht acht men voor deze gemeente overbodig, terwijl de B.V.L. door het rijk gesubsidieerd dient te worden. De minderheid der commissie was het met deze opmerking niet eens. De kosten voor politie-cursussen moeten, eveneens volgens de meerder heid der Commissie, worden geschrapt. De minderheid is vóór deze uitgave. Het baggerwerk in de havens dient in 1936 zoo vroeg mogelijk te gebeuren. Behoudens deze posten adviseert de commissie de begrooting, die zonder rijksbijdrage sluitend is gemaakt, onge wijzigd vast te stellen. Dhr. Verheijden: Ik zie de noodza kelijkheid van Burgerwacht e.d. niet in. Ik houd meer van brandspuiten dan van andere spuiten! Voor de verhooging dér hondenbe lasting voelt spr. niet veel. Het gaat daarmee net als met sommige andere lasten: ze wordt zoo hoog dat de men schen ze-op den duur niet meer betalen kunnen. Spr. zal desondanks echter voorstemmen omdat hij weet dat de ga ten in de begrooting moeten gestopt worden. De heer Timmermans is het met de commissie eens dat de brandweer meer moet oefenen. Met de subsidies aan B.V.L. en Burgerwacht gaat spr. ac coord. De heer Kerst sluit zich bij deze op merkingen aan en voegt er aan toe, dat nu reeds sinds 15 jaren steeds dezelfde opmerkingen over de brandweer wor den gemaakt. De heer Vos acht de B.V.L., de Bur gerwacht en de politie-cursussen van groot belang en is daarom voor subsi- dieering. De heer Verheijden: Als de politie agenten solliciteeren moeten ze hun diploma al in hun zak hebben! De heer Vos: De politie is nooit uit geleerd! Zelfs een professor is dat niet. De Voorzitter.verdedigt het subsidie aan B.V.L. en Burgerwacht. De ver hooging der hondenbelasting tot 2.50 voor vaste en 5.voor losloopende honden is noodzakelijk, anders zou de personeele belasting omhoog moeten. De cursussen voor de veldwachters acht spr. zeer nuttig, daar deze men schen op de hoogte moeten zijn van de nieuwe voorschriften, die elke week gegeven worden. Van brandweer-oefeningen verwacht spr. niet veel nut, daar het materiaal zeer eenvoudig te bedienen is. Dhr. Timmermans: Meestal weten de brandmeesters niet eens hoe een slang aangekoppeld moet worden. De Voorzitter zal deze kwestie nog eens overwegen. De Begrooting wordt z.h.s. aangeno men. 6. Vaststelling belastingverordenin gen (vaststelling opnieuw van be staande heffingen en verhooging heffing hondenbelasting). Conform de begrooting worden deze belastingen vastgesteld. 7. Kasgeldleening 1936. Hiertegen worden geen bezwaren ge uit. 8. Vaststelling gemeenschappelijke regeling Keuringsdienst voor vee en vleesch. Van hoogerhand is een nieuwe rege ling geëischt. De dienst komt onder het rechtstreeksche beheer der gemeente Waalwijk, doch de belangen der aan gesloten gemeenten zullen voldoende behartigd worden. De raad gaat ermede accoord. 9. Benoeming leden Armbesturen (periodieke aftreding). Voor Capelle wordt herbenoemd de heer Huijsman en voor Sprang de heer J. L. van Santen. 10. Benoeming commissie tot wering van schoolverzuim (periodieke af treding). De aftredende heeren E. Colet, A. Dees, Dalmaijer, A. v. d. Hoeven en L. Oerlemans, worden herkozen. 11. Benoeming lid commissie van toe zicht lager onderwijs (periodieke aftreding). De heer A. Dees wordt met alge meene stemmen herbenoemd. 12. Mededeelingen. De Voorzitter deelt nog mede dat voor de oude kachel uit de raadszaal 55.— geboden is. Besloten wordt de kachel voor dit bedrag te verkoopen. Dhr. Verheijden was tegen. Voorts doet de Voorzitter mededee- ling van de verstrekking eener Kerst- gave aa nwerkloozen en van de verla ging der P.N.E.M.-tarieven, die 1 Jan. ingaat. Bij de Rondvraag vraagt dhr. Ver heijden of Ged. Staten het besluit tot verbetering van het raadhuis wel heb ben goedgekeurd, waarop de voorzitter bevestigend antwoordt. De heer Verheijden had liever gezien dat het daaraan besteede geld voor be lastingverlaging was gebezigd. De Voorzitter: Laten we daar nu niet op terugkomen, die zaak is toch in de vorige vergadering afgehandeld. De openbare vergadering wordt hier na gesloten en de raad gaat in geheime zitting. Naar men ons van betrouwbare zijde mededeelt is tijdens dez eraadsvergade- ring, waarschijnlijk door iemand uit de groote menigte die geen toegang meer kon krijgen tot de overvolle publieke tribune, een steen gegooid tegen een der ramen van de raadszaal, evenwel zonder schade aan te richten. EETHEN. Openbare vergadering van den raad der gemeente Eethen, gehouden op Dinsdag 17 December 1935, des voor middags om 11 uur. Voorzitter: De Burgemeester. - Secretaris: De heer D. A. van der Schans. Aanwezig alle leden. Na opening leest de secretaris het formuliergebed, daarna de notulen der vorige vergadering die onveranderd worden vastgesteld. Aan de orde: 1. Wijziging der begrooting voor het dienstjaar 1935. De begrooting 1935 wordt met algemeene stemmen over eenkomstig de voorstellen van Burge meester en Wethouders gewijzigd. 2. Benoeming van leden van Bur gerlijke Armbesturen. Te Eethen is aftredend Jac. Bran derhorst Wzn. Voorgedragen worden Jac. Bran derhorst en J. de Rooij. Uitgebracht worden op Jac. Bran derhorst 6 stemmen en op J. de Rooij 1 stem, zoodat eerstgenoemde herko zen is. Te Babyloniënbroek is aftredend G. H. Straver. Voorgedragen worden G. H. Stra ver en J. E. Haspels. Uitgebracht worden op G. H. Stra ver 5 stemmen en op J. E. Haspels 2 stemmen, zoodat eerstgenoemde her kozen is. Te Drongelen is aftredend M. van Mersbergen. De voordracht luidt: M. van Mersbergen en J. van der Stelt. Uitgebracht worden op M. van Mersbergen 6 stemmen en op J. van der Stelt 1 stem, zoodat eerstgenoem de werd herkozen. Voor de vacature A. Vos te Gen- dëren worden voorgedragen A. Vos en G. Vos Gzn. A. Vos werd met algemeene stem men herkozen. Aanvrage ingevolge de landarbei- derswet van Joh. Lankhaar Johzn. Aangezien de vraag of belangheb bende landarbeider is niet afdoende kan worden beantwoord, wordt de aanvrage met algemeene stemmen aan gehouden tot een volgende vergade ring. De heer Donken vraagt om er op aan te dringen dat de rekeningen der Burgerlijke Armbesturen vroeger wor den ingediend hetgeen door den Voor zitter wordt toegezegd. Verder vraagt de heer Donken om de dorpsgantel te Drongelen in werk verschaffing uit te diepen en te ver beteren. De Voorzitter zegt de zaak te on derzoeken en daarvan een plan door de Heide Maatschappij te doen opma ken. De vergadering wordt gesloten. Dr. Max Euive wereldkampioen. Euwe is wereldkampioen. Hij heeft zijn liiel behaald na een harden, soms zetts bitteren kamp, die bijna drie maanden heeft geduurd, een kamp, die eerst beslecht werd in de alter laatste minuut van de allerlaatste partij, na precies 1317 zetten. Niet vaak zal een maich om liet hoogste schaakgoed zulk een span- neud, ja zetts aangrijpend verloop hebben gehad als deze, zóó zelfs dat duizenden in den lande zich tieten meesteepen door een spanning, die voor velen moeilijk ie dragen was, doch die door Euwe zelf werd aan vaard met een rust en een kalmte, die bewondering aldwingen moet. De taaiste panij werd onder een enorme belangstelling gespeeld, waar bij in het lokaal een dikwijls geladen atmosfeer heerschte. Om halt zeven werd begonnen. Aljechin was in avond-toilet veischenen ter eere van z'n tegenstander. Met het vorderen van den tijd nam de wedstrijd aan spanning toe. Geleidelijk aan wist Euwe zijn positie te versterken, zoodat al vroeg gezegd kon worden dat hem het kampioenschap niet meer kon ontgaan. Na 40 zetten stond de partij zoo dat bij verder doorspelen Euwe vrijwel zeker zou winnen, doch Aljechin was zoo sportief de dtfinitieve beslissing geen dag te doen uitstellen en het aangeboden remise te aanvaarden, waardoor Euwe den titel had gewon nen. Er ging een electrische schok door de zaal waarin 2000 menschen aan wezig waren. De oud-wereldkampioeri onderdrukte een oogenblik het minu - ten lange applaus, dat losgebroken was. In gebroken Duitsch verklaarde ür. Aljechin „Dat de nieuwe wereld kampioen leven 1 Dat heel het scha kend Holland leve!" Eerst toen Euwe zich opmaakte eenige woorden tot het publiek te zeggen, verstierf het oorverdoovend gejuich tot een doodsche stilte. Euwe verklaarde: „Ik ben nog te zeer onder den indruk van mijn overwinning om alles te verwerken. De overweldigende belangstelling heeft me zeer getroffen. Die belang stelling is niet van vandaag of gisteren, maar ik heb haar nu ruim anderhalf jaar gehad. Ik kan u zeggen, dat ik daardoor moreel geweldig gesteund ben. Uw aller belangstelling heeft mij bijzonder getroflen en ik breng U daarvoor hartelijk dank. Een hootd- zaak vind ik het zeker, dat het schaakspel supporters gewonnen heelt. En overigens kan ik U natuurlijk zeggen, üat ik heel blij ben, dat ik het wereldkampioenschap behaald heb, al vrees ik eerlijk gezegd niet lang wereldkampioen te zullen zijn.- Natuurlijk is dr. Euwe nog den- ze Iden avond op grootsche wijze gehuldigd. Aljechin heeft nog gezegd dat hij natuurlijk het recht behield om Euwe onmiddellijk weer uit te dagen, maar daar zou den eersten tijd wel niets van komen, want Frankrijk als land interesseerde zich niet voldoende voor het schaakspel en een nieuwe wedstrijd in Nederland zou opnieuw 15.000 gulden kosten, die maar niet zoo bijeengebracht konden worden. Laat Aljechin den tijd waarin hij contractueel alleen recht heeft Euwe uit te dagen verstrijken, dan zai de nieuwe kampioen den titel in handen geven van den wereldschaakbond, teneinde hem in een groot meester- tournooi te doen verspelen. Rijksmiddelen. De rijksmiddelen, zonder-de ko. hierbëlastingen, hebben jn Novem. ber f 29,907,000 opgebiacht of f 2,539,300 minder dan verleden jaar. Sedert 1 Januari was de opbrengst dezer middelen f 335,021,900, of f9,178,600 meer. Minister De Wilde over »De BtuU De minister van Binnenlandscbe Zaken mr. J. A. de Wilde, heelt bet tooneelstuk »De Beukt gelezen. Hij is, naar bij op een vraag van het Kamerlid Amelink heelt medege deeld, van meening, dat de opvoe ring er van, mede in verband met de ensceneering en omdat bet, wat inhoud en strekking aangaat, niet geheel is los te maken van de no velle, waarvan bet een omwerking is, bij velen den indruk moest wek ken, dat de christelijke godsdienst wordt gesmaad en de weermacht bespot. De minister is van meening, dat wijs beleid vordert, dat het stuk niet meer ter vertooning wordt toege laten. Het geval Kortenhorst. Minister de Graell' heeft verklaard dat bet van dr. Kortenhorst onvoor zichtig is geweest in de Kamer bet Duitscbe staatsbestel te critiseeren, terwijl hij lid was van de handels delegatie. Hij bad zich behooren te onthouden van uitlatingen, die zijn posilie zouden kunnen bemoeilijken. Dr. Kortenhorst blijft lid der dele gatie J eugdwerkloozeri Gelijk bekend, heeft de minister van sociale zaken eenigen tijd ge leden overleg gepleegd met Ged. Staten der provincies inzake een plan tot opneming van jeugdige werkloozen in het bedrijfsleven. Reeds hebben verschillende van colleges van Ged. Staten een circu laire aan de gemeentebesturen laten uitgaan. In aansluiting daarop beeft de minister zich thans pei; brief lot een groot aantal, ongeveer zestig organisaties van werkgevers en werk nemers gericht met bet verzoek, bij de uitvoering van het plan, dat in den brief uitvoerig wordt toegelicht, zooveel mogelijk medewerking te verleenen. Het plan beoogt jonge werkloozen werkzaamheden te doen verrichten, welke in de verschillende bedrijven onder de huidige omstandigheden niet worden uitgevoerd, doch waren de tijden beier, anders zeker ter hand zouden worden genomen. Het wordt de taak van de op te richten plaatselijke comité's derge lijke werkzaamheden op te sporen, plannen tot uitvoering le ontwerpen en deze den minister ter goedkeuring voor te leggen. Het ligt nu voor de hand, dat daarbij de medewerking zoowel van werkgevers als van werknemerszijde niet zal kunnen worden gemist. Motorrijder rijdt door boom van overweg. Een motorrijder met duo-passa. gier is door de boomen van den bewaakten overweg te Apeldoorn gereden met het gevolg, dat beiden zeer ernstig werden gewond. De bestuurder, de heer G. Bosch uit Apeldoorn, is aan zijn verwondingen bezweken. Jongetje van vrachtauto gevallen en gedood. Zaterdag is te Helmond het 8-jarig knaapje H. Barten, die achter op een vrachtauto geklommen was, in een bocht van den weg van den wagen geslingerd. De jongen werd hevig bloedend opgenomen De ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. Gelyncht. De ontvoerdeis of medeplich tigen van de ontvoerders van een Cubaansche suiker-magnaat zijn gearresteerd, doch bij hun over brenging naar de gevangenis door anderen (misschien medeplichtigen) vermoord. DE UNIE "S 'Uitgezonderd Suiker, Roomboter, Margarine, Slaolie UW 41

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 3