He M9 van net Men TWEEDE BLAD, PROVINCIAAL NIEUWS. -.5 Op 1 Januari geen brievenbus aan Uw deur brengt U in conflict met de nieuwe Bouwverordening! Fa. ANTON HOLTGREFE No. 98. Woensdag 18 Dec. '35. 58e Jrg. Waalwijk, 17 Dec. '35. Voor den bialcii Anne behalve de heer ]os Groenen helden- baruun aer oiaais-Opera te Mamhurg, zal aan 't concert dat de KegeicluD »ilaniuoal« organiseert ten bate van den öutlen Arme in onze gemeente, op a.s. Zaterdag medewerken een auooei inannenkwartet uit de leden der lieuerialei 'Uelening en Vermaak1*, dat om. zal zingen Wiegelied van brahms, tlalein von caub van felke, 't Ouder huis van Cools en Zomeravond van üunan. un concert zal natuurlijk een groote attracue zijn, waar we daardoor weer eens lu ue gelegenheid zijn onzen oud Waaiwijker jos uroenen te hooren en ook ue veruere verzorging af zal zijn. Ue voor ooverigenoemd doel georgani seerue verloting, heefi naar wij ver nemen, eveneens een goed succes. be nooiupnjs van ue verloting, een pracnng scnnuerwerk van den heer ineo van Ueiit, zal vanaf hedenavond in de etalage van de fa. jan van Mil woruen geexposeerd. Wij vermoeuen dat, wanneer men dit fraaie werk van den Waa.wijkschen kunstscniluer, voorstellend een stilleven met tasanien en fruii, heeft kunnen bewonderen, de weinige nog onverkochte loten grif van ue nana zullen gaan. Wie zou niet eens een kansie willen koopen op een zóó kostbaren prijs? L»e trekking der verloting zal Zaterdag- load na net concert, dus te ongeveer i ill elf in Musis plaats vinden. Juüileum 1 Januari a.s. zal het 25 jaar ge leden zijn dat de heer j. Verstnnen op de secretarie alhier in dienst trad der gemeente. Ue neer Verstijr.en is thans commies, hootd der afdeeling bevolking en Bur- geilijken Stand. Onge.wijfeld zal het den a s. jubilaris, die zien steeds een zeer hulpvaardig en accuraat ambtenaar toonde dien aag zeker uiet aan blijken van belangstelling ontbreken. R.K. H.H.S.-H.B.S. Van 19 22 December, wordt in de kapel der terw. Zusters alhier, de jaarlijkscne retraite gehouden voor de K.K. leerlingen der fl.fl.S. H.B.S. De piecnuge sluiting heeft Zondag ochtend plddiS- Verloting. B. en W. hebben aan den R. K. Melaalbewerkeisbond alhier ver gunning verleend tot het houden van een verloting. Bollini Naar wij vernemen zal de bekende goochelaar Bollini binnenkort weer zijn jaarlijksche voorstelling voor de Waalwijksche jeugd komen geven. Winkelsluiting. In aansluiting op ons bericht van j.l. Zaterdag kan nog woruen ge meld dal alle winkels op 2den Kerst dag en 51 Dec. tot 9 uur geopend mugen zijn en op 1 den Kerstdag en Nieuwjaar tol 8 uur. Huisu er koop. Het gisteravond door Notaris Schaap geveilde buis met tuin in de Stationstraat, eigendom van de erven A. de Vries, is aangekocht door de heer J. H. Blok voor een bedrag van f 511U. Kersl-oralorium. Met de a.s. Kerstdagen zal in de St Clemensparochie alhier het be kende, schoone Kerst—oratorium voor gemengd koor, soli en accom pagnement van Muller worden uit gevoerd. Gezien de langdurige en ijverige repetities die hieraan zijn vooral- gegaan mogen wij verwachten dat de uitvoering in eik opzicht op hoog peil zal staan. Het gemengd koor wordt gevormd door het R.K. parochiaal zangkoor en het zangkoor der Meisjescongre gatie, dat voor deze gelegenheid met verschillende andere dames is ver sterkt, terwijl de verschillende tafe reelen door levende beelden op het tooneel worden uitgebeeld. Het geheel staat onder leiding van den directeur van het zangkoor den beer Fr. Schilders; de heer Chr. Thijssen leidde de repetities van de dames, de heer C. Mol heeft zich belast met de regie voor de tooneel- uitbeelding, terwijl het orgel accom pagnement in handen is van den heer Joh. Vissers. Het ligt in de bedoeling op lsten Kerstdag de koren met soli in de kerk uit te voeren, waarna op 2en Kerstdag in het Patronaat een vol ledige uitvoering plaats heeft van dit oratorium met uitbeelding van de diverse tafereelen op 't tooneel. Ongetwijfeld zal dit volijverig streven om met de a.s. feestdagen een hoogstaande uitvoering te geven, passend in de sfeer van het verheven Kerstfeest, aller waardeering hebben en veel belangstelling zoowel van de parochianen als van buiten trekken. Brabantsche Folklore. Op den Nuts-avond van Maandag in de achterzaal van Hotel Verwiel sprak de bekende folklorist D. J. v. d. Ven uit Ooslerbeek over Bra bantsche Folklore. Aan de hand van een prachtige serie lantaarnplaatjes, allen naar zelf genomen foto's, vertelde de heer v. d. Ven zijn gehoor op zeer onderhoudende wijze over de be teekenis van het bier-gebruik in de folklore van het Brabantsche land. Ook de ouderwetsche wijze van bierbrouwen werd door den spreker geïllustreerd Spr. wees op de markante tegen stelling van het biergebruik, zooals wij het kennen van de oud Bra bantsche Gildefeesten, en zooals het ons werd geschilderd door oud Hollandsche meesters, wier werken in het Rijksmuseum hangen. Zeer intressant was ook het ge deelte zijner causerie, waarin hij sprak over de wijzen waarop het bier in den loop der eeuwen ge bruikt werd: uit glazen, kannen, kommen en schelpen, die meer malen van bijzonder artistieke op schriften waren voorzien. Het was een buitengewoon intres. santé avond. Do^r den heer Blokzijl werd den spreker ingeleid en werd hem na atloop namens de aanwezigen dank gebracht voor zijn prettige causerie en uitstekende illustratie. Op 15 Januari a.s. zal de bekende radio-voordrachtskunstenaar Kom mer Kleijn voor het Nut een voor drachtsavond komen geven. Door den Bestuursraad zijn'candidaai gesteld: P. Buijkx en G. Strijk. Voorstel van het bestuur om f 200.- beschikbaar te stellen voor eer, steunactie Voorstel van het bestuur to'. he; opnieuw aanvragen van de Konink lijke goedkeuring op de Statuten Tram—misère. Aan de Haven hobbelde Zaterdag avond een tramwagen uit de rails Hij vernielde ter hoogte van d« Radio Centrale de trottoirband ei nam bovendien een richtingbord mei De tram vertoont met den dag metï ouderdomsgebreken en het wordt hoe, tijd, dat hij met pensioen gaai! DRUNEN. Dinsdagavond hield de R.K. Fabrieksarbeidersbond St. Wille- brordus een propagandavergadering in de zaal der meisjes-congregatie. Wegens afwezigheid van den voor zitter opende de penningmeester dhr. J. Schapendonk de vergadering en heette allen welkom, waarna de notu len werden voorgelezen en vastgesteld. De heer C. Roestenberg, daarna het woord verkrijgende, gaf zijn tevreden heid te kennen over de groote opkomst. Spreker spoorde de aanwezigen ook aan in naastenliefde en samenwerking de organisatie groot te maken om tot slot te komen tot een collectief con tract met de patroons. Nu wij een col lectief contract bezitten voor de schoenindustrie, vraagt spr. waarom dat hier dan niet van toepassing zou kunnen zijn? Hier wordt nog steeds be neden die arbeidsvoorwaarden ge werkt, omdat niet alle arbeiders mede werken. Men blijft kankeren, de weg naar de organisatie is nog niet gevon den en zoolang men deze niet vindt wordt de toestand slechter en kan men de arbeidsvoorwaarden niet blijven Wij leveren U BRIEVENBUSPLATEN en BRIEFKASTJES in alle prijzen en uitvoeringen IJzeren, gebronsde, koperen, bronzen, nieuw zilveren en verchroomde, van Fl. 0.40 tot Fl. 3.00 toe. GEbN GETOB MET EEN BLOEMPOT, wanneer U bij ons een sierlijke Kerstboomstandaard aanschaft vanaf Fl. 0.45. TACHTIG CENT OP EEN GULDEN BESPAREN KUNT U als U op onze petroleumgasstellen kookt! IN NEGEN WEKEN HET HEELE KOOKSTEL VERDIEND Fl. 5.00 - Fl. 7.00 - Fl. 8.30 - Fl. 12.00 - Fl. 12.50 - Fl. !3.50 - Fl. 21.50 Dat kan U per jaar een nieuw pak en een nieuwe mantel bevoordeelen Dat kan voor U beteekenenGratis schoenen elk jaar voor Uw geheele huishouden! v/h. Bierlaagh-v. d. Heijden „DE IJ Z E R H A N D E L" WAALWIJK HOEK RAADHUISPLEIN. TEL. 72. Brabantsch verzet tegen den aanval op geloof en zeden In een door *Voor Eer en Deugü« belegde openbare vergadering te Tilburg sprak Zondagnamiddag dr. P. C. de Brouwer een korle rede uit over het onderwerp »Het Brabantsen verzet*. Na in het begin van zijn rede in een historisch overzient er den nadruk op te nebben gelegd hoe Brabant en meer speciaal ook Tilburg ondanks alle kneenting en verdrukking hard nekkig vast hield aan zijn Katholiek Geloof, liet spreker het lient vallen op den achterbakschen maar stelselmatigen aanval, welke den laatsten tijd op het. Brabantsche geloof en op de Brabant sche zeden wordt gericht, met oe be doeling, deze te ondermijnen. Tegen dezen stelselmatigen aanval roept spr. alle Brabanders op tot een stelselmatig en massaal verzet. »A1 te lang zijn we werkloos gebleven aldus spr. Wij Brabanders zijn altijd te passief en te lijdzaam geweest. Het zou een ramp zijn voor Brabant indien het verderf maar steeds ongehinderd voortvreten kon. We moeten gaan stuwen, dringen, duwen, stooten, in één woordwe moeten actief zijn. We moeten gaan optreden in het huisgezin, in autobussen en treinen, op straat en op achterafsche wegen en we moeten elkaar steunen bij dat optreden. Alle gegek met onze »fijnheid« lappen we aan onze laars Laten we activistisch zijn en massaal in ons Brabantsch verzet. We kunnen niet te krachtig, niet te geweldig en niet te sterk optreden tegen alles wat gedaan wordt om ons onze zeden en vervolgens ons geloof te ontrooven*. R. Kr. Werkliedenvereniging. De R. K Werkliedenvereniging alhier houdt een a'gemeene vergade ring op Maandag 23 Decemher 1935 te 8 uur, in de groote zaal van den Gildenbond. Aan de orde komen o. m. de vol gende punten: Bestuursverkiezing ter voorziening in de vacature van G. van Someren. handhaven waar men recht op heeft. In een bedrijf waar de patroon met 't personeel kan doen wat hij wil en daar waar geconcurreerd wordt ten koste van den arbeider, daar komt men te staan voor prijsvermindering en loonsverlaging. Men moet zorgen dat wij het loon behouden waar wij wette lijk recht op hebben. Mogen de arbeiders spoedig begrij pen, dat alleen een krachtige organi satie in staat zal zijn, aan de alleen heerschappij van vele werkgevers een einde te maken. Daarom zal spoedig nogmaals een vergadering gehouden worden, waar alle leden en niet-leden tegenwoordig moeten zijn, tot heil van allen. De voorzitter dankte den spieker voor zijn schoone woorden en sprak de hoop uit dat allen zullen medewer ken om hier een collectief contract te krijgen wat in ieders belang is. Vervolgens werden tot leden der controle-commissie gekozen de heeren J. Konings en M. Pullens. Daarna had een verloting plaats onder de leden, waaraan prachtige prijzen verbonden waren. Daarna werd de vergadering onder dankzegging ge sloten. DRUNEN. De landbouwer J. K. alhier wilde een karrevracht wortelen op zijn akker gaan halen, die den vo- rigen dag door hem waren uitgedaan, doch moest tot zijn verontwaardiging en schade ontdekken dat een ander hem was voor geweest. Ze waren ver benen. Voor het biljarttournooi in café Wed. van Helvoirt te Waalwijk, speel de de biljartvereeniging „O.O.O." al hier, gevestigd in café Th. Elshout te gen „Het Bandspel" en won alle par tijen met een meerderheid van 196 punten. De heer Alph. F. alhier die vol gens een krantenbericht voor een be komen schedelbreuk naar Utrecht was gezonden voor een operatie, wat on waar is, maakt het uitstekend en is zoo goed als geheel hersteld. Bij den landbouwer W. P. alhier, sloeg de vlam in een pan met spek die op de kachel stond, terwijl de bewo ners niet in de kamer aanwezig waren. Toen een hunner binnenkwam had het hout van den schoorsteenmantel reeds vlam gevat. Door snel ingrijpen kon dit brandje worden gebluscht. SPRANG-CAPELLE (V.m. Sprang). De heer D. J. de Roon heeft zijne benoeming tot diaken der Geref. Kerk alhier aangenomen. De heer W. M. Dalmaijer, die benoemd werd tot ou derling, heeft hiervan ontheffing ge vraagd, die hem door den kerkeraad echter niet werd verleend. In de va cature voor ouderling zal voorloopig nog niet worden voorzien. Vergadering der Geref. Man- nenvereeniging op Donderdagavond 8 uur in het vergaderlokaal der Geref. Kerk alhier. Aan de orde: Onderwerp door den heer H. de Hoop uit Waalwijk, over: „Karaktervorming". VRIJH.-CAPELLE. Morgenavond, Donderdag 19 Dec., hoopt de Chr. Gem. Zangver. „Hallelujah" haar eer ste winteruitvoering te geven in het gebouw der Ger. Kerk alhier, met me dewerking van het Jeugdkoor, beiden onder leiding van den heer M. C. Rij ken. Aanvang half 8. Het programma bevat 15 nummers, waaronder een paar van grooten omvang, o.a. „Kerstcan tate' voor het Jeugdkoor, en „Het Graf onder de Meidoorn voor da meskoor en solo-stemmen. Naar wij vernemen zal de bescherm heer, de Edelachtb. heer Burgemeester A. Smit, een slotwoord spreken. Wij wenschen de beide vereenigin- gen veel succes en belangstelling toe. CAPELLE. Bij de j.l. Zaterdagmid- dag gehouden stemming ter verkiezing van 3 notabelen der Ned. Herv. ge meente alhier, wegens periodieke af treding van de heeren H. Mes, G. van der Schans en J. C. Dekkers, werden de heeren H. Mes en G. v. d. Schans herkozen, terwijl een herstemming plaats moet hebben tusschen de heeren J. C. Dekkers en H. J. Spierings. De werkman J. Kooy, werkzaam bij de omlegging van het telefoonnet in de Nieuwstraat, kreeg bij zijn werk zaamheden een stukje koper in het oog met het noodlottig gevolg, dat hij zich onder behandeling van Dr. Roos moest stellen. In de j.l. Vrijdagavond gehouden ledenvergadering van de Coöp. Aan- koopvereeniging van landbouwersbe- noodigdheden .Sprang-Capelle e.o.", werden de aftredende bestuursleden de heeren M. Kuijsten en G. Dekkers herkozen, terwijl .in de vacature, ont staan door het overlijden van den heer J. Zwart, met algemeene stemmen de heer Jac. Versteeg benoemd werd. De heeren J. van der Hoeven, W. Smits en J. Rosenbrand, die door het Classikaal bestuur in de Classis Heus- den tot ouderling der Ned. Herv. kerk a.d. Loonschendijk waren benoemd en de heer J. den Hollander, die tot dia ken benoemd was, hebben deze benoe- mjng niet aangenomen. A.s. Donderdagavond kwart voor zeven zal voor de Ned. Herv. Jonge- lingsvereeniging op Geref. grondslag „Gideon" in de Ned. Herv. kerk a. d. Loonschendijk als spreker optreden de heer v. Leeuwen, godsdienstonderwij zer te Bensdorp. De voetbalvereniging „Capelle" speelde j.l. Zondagnamiddag te Heus- den voor de le klasse B.V.B. tegen „Juliana" en verloor met 7—1. J- Tot diaken der Geref. kerk aan het Bruggetje is benoemd de heer A. Metzke. I/- Bij de j.l. Zaterdagmiddag ge houden stemming voor de verkiezing van 2 notabelen der Ned. Herv. ge meente a.d. Loonschendijk werd de af tredende, de heer P. J. Geenen, herko zen, terwijl ter vervulling van de va cature, ontstaan door het bedanken van den heer Adr. Maijers, een her stemming plaats moet hebben tusschen de heeren B. Verhoeven en W. A. Dekkers. 7 De heer Adr. Maijers, no. 2 der Protestantenlijst a.d. Loonschendijk, heeft zijn benoeming tot lid van den Raad der gemeente Kaatsheuvel-Loon- op-Zand aangenomen. RAAMSDONKSVEER. tot Hoofd brandmeester alhier is benoemd de heer J. A. van den Heuvel, gemeente opzichter. De heer G. Lasseur, uit Hoog land, is benoemd tot onderwijzer aan de Chr. School alhier. Op Dinsdag 7 en Woensdag 8 Januari a.s. zal in het St. Henricusge- bouw alhier, de Ria Rago Flores-film vertoond worden, en wel om 7 uur na middag voor de volwassenen en 's mid dags om 2 uur voor de kinderen. GEERTRUIDENBERG. A. T. had de aardigheid bij zijn dochter alhier en kele ruiten in te gooien en in de wo ning ook de boel te vernielen. Procesverbaal werd opgemaakt en daar T. in staat van dronkenschap ver keerde werd hij ter ontnuchtering op gesloten. T. was hiervoor niet erg te vinden en het kostte dan ook heel wat moeite, mede in /erband met de glad heid der straten, hem veilig op te ber gen. Onze stadgenoot P A. v. Boxel slaagde te Utrecht voor het diploma van de Eerste Nederlandsche Slagers vakschool. Ten einde aan de vele aanvragen om nieuwe boeken tegemoet te komen, heeft het bestuur van de R.K. Open bare Leeszaal een overeenkomst aan gegaan met de R.K. Openbare Lees- Fa. ANTON HOLTGREFE v/h. Bierlaagh-v d. Heijden WAALWIJK. Hoek Raadhuisplein. zaal van Breda, waardoor ieder in d- gelegenheid wordt gesteld kennis t nemen van de laatst verschenen boe ken. cV Met ingang van 1 Januari 1936 i benoemd tot directeur van drukker: Antoine, de heer N. Raaijmakers, ou< Bergenaar, wonende te Oss. o Vrijdagavond had in de bioscoop zaal van hotel Centraal alhier de be kendmaking en de uitreiking der prij zen plaats van de gehouden Sint Ni colaas Winkelactieweek, georganiseer- door de R.K. Middenstandsvereenigim Geertruidenberg. Om half negen, toen de zaal tjokvc liil was gestroomd met de talrijke nieuws gierigen, opende de voorzitter van he actie-comité, de heer Ad. Mulders, d bijeenkomst en sprak als volgt: Als voorzitter van het comité da zich heeft bezig gehouden met het oi ganiseeren van de Sinterklaas-acti van de R.K. Middenstandsvereeniginc heet ik U welkom op dezen avond. He doet ons genoegen dat U in zoo groc ten getale hier gekomen zijt om de uit reiking bij te wonen van de prijze welke beschikbaar zijn gesteld voor d Knikkerwedstrijd. Zooals U weet zij de prijzen van de etalagefoutenwed strijd ten deel gevallen aan de vijfd r klas van de Meisjesschool, die de I eersten prijs won en aan de familie d' Kroon-Loose wat de 2e prijs betref Voor het raden van den naam van de verkleeden ruiter, waren ook wee' verschillende goede oplossingen bir' nengekomen. Het lot gaf hier den eei sten prijs aan den heer P. Weerelts e- den 2en prijs aan de familie P. A. Sta len. Voor de prijzen, verbonden aa} den avond met bonnenzoeker, kwam i{ aanmerking de heer F. Voermans ai eerste en de heer Hendrik v. d. Hei» kant als tweede. En nu de knikkerwedstrijd. Er zijn binnengekomen ohgevec; 8000 oplossingen, waarvan de schattiri gen uiteenloopen van 124 tot 234.001- De waarheid lag niet precies in hu midden en het juiste aantal heeft da» ook niemand geraden. l Toen wij aldus spreker, het totai aantal knikkers deze week in samer werking met den gemeente-veldwacl ter, de heer G. v. Oorschot, teldei bleken er bij de gezamenlijke winkelie) in de flesschen te hebben gezeten 742' knikkers. Zooals ik zei, heeft nieman het juiste aantal geraden, maar W' waren er twee heel dicht bij. Een raac, de er eentje meer en een raadde er ee te weinig. Daar zal het dus tussche. gaan. Wie dat zijn, zal ik U na hu afdraaien van een tweetal vroolijl films, welke belangeloos door den hei< Baars zullen worden vertoond, beken' maken. Hierop werden de twee films vej-i^ toond, waarbij de lachspieren danig ij beweging kwamen. Vervolgens ging men tot uitdeelir der prijzen over. De twee personen die er het dicht', bij geraden hadden waren mej. Jo A^l nold en G. van Strijp. Deze twee moee'i ten dus om den eersten prijs, zijnde 2ijb aan waardebonnen, te besteden bij cd deelnemende winkeliers, loten. Mej'. k' Arnold werd de gelukkige, zoodat van Strijp de 2e prijs verwierf, zijner' 10.aan waardebonnen. De verd prijzen waren: 3e Voermans 7.5'v] 4e E. Meijers 5.-—; 5e Jo Speetjei 2.50, alsook de overigen, n.l. J. Ketc meren, Th. van Dongen, P. Bellaarr1! van Leeuwen en mej. C. P. Hommel1/. Spuijbroek, die eveneens 2.50 one. vingen. t. Hierop richtte zich de voorzitter d.r' R.K. Middenstandsvereeniging, de hei1; W. Sassen, tot de aanwezigen f L bracht dank aan die ingezetenen vdij Geertruidenberg die hebben gekocaj; bij den plaatselijken middenstand. hebben begrepen dat het zaak is ife.'" koopen te doen in eigen gemeente fa!' den middenstand. De gevoerde ach1' die dit jaar weer geslaagd is, is gehoT den om den welstand in eigen gemee'j 1 te te bevorderen. Hij hoopt dan o«'« -| dat de inwoners van Geertruidenbet steeds dit groote belang voor oog-Ei1 zullen houden en dat zij daarom nil:,' alleen tijdens een winkelweek, maar' ook het geheele jaar door hun inkoit1' pen bij de plaatselijke middenstande L zullen doen. Hij feliciteerde de prij '- winnaars met hun succes en hoopte d >1 de winkelweek, te houden in 1936 n< is de Demon onmisbaar. Je steekt hem maar even aan en verder behoef je er niet naar om te kijken. En wat zuinig! U:: -11 I 1

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 5