v Ingezonden stukkIT NIEUWS UIT HEUSDEN. in de ledematen? AKKERTJES RECHTZAKEN BINNENLAND. BUITENLAND. VCRIfNICIIU/? beter zal slagen dan die van 1935. Hierop dankte de heer Ad. Mulders als voorzitter van het actie-comité, de heer W. Sassen voor het gesprokene, zette het belang van het ter plaatse koopen nog nader uiteen, hoopte op de volle medewerking van het publiek en sprak tenslotte nog 'n woord van dank aan den heer Burgemeester, veldwach- ter van Oorschot en ae heer Baars en l allen die tot het welslagen der winkel- i week hadden medegewerkt. Zaterdagmorgen om kwart over negen had onder groote belangstelling het.transport plaats van de groote tank bestemd voor een teerfabriek te Olst, voorheen eigendom van de voormalige suikerfabriek Statendam. De 10 ton wegende kolos was door middel, van diverse staaldraden opge hangen in een bok en werd op zeer vlotte wijze door de spoor- en voet brug gesleept. Het vervoer geschiedde door de Witt's Bergings Mij. Nadat de bruggen waren gepasseerd werd de tank weer geheel te water ge laten om door middel van twee sleep- booten verder naar Olst te worden gesleept. Bij het transport door de bruggen waren, naast talrijke toeschou wers nog tegenwoordig burgemeester J. Bianchi uit Geertruidenberg, alsme de de opzichter der Ned. Spoorwegen, de heer Dunk. Onze stadgenoot de heer C. Jan sen is door de Kamers van Koophan del van 's-Hertogenbosch, Waalwijk, Tilburg en Eindhoven, gekozen tot lid der bevrachtingscommissie, zetelende te 's-Hertogenbosch. Voor de Evangelisatie Eben Ha- ëzer.te Raamsdonksveer hoopt Zondag a.s. des v.m. 9.30 en des n.m. 2 uur voor te gaan de heer Ter Louw uit Goudriaan. DUSSEN. Alle tegenstrijdige be. richten ten spijt, heelt het bestuur der U.K. Middenslandsvereeniging ons medegedeeld, dal de Winkelweek te houden van 21 tot en met 28 December a.s. met alle daaraan verbonden attracties door zal gaan. De evenlueele baten die hieruit voortvloeien komen ten bate van het Nat. Crisis—Comité. De ongeveer 75 jarige heer G. Strik alhier werd niet zijn rijwiel aan de Korn door een auto aange. reden. De wagen nam het wiel van achteren en de oude man werd tegen den grond geslingerd. Hij bekwam wonder boven wonder geen letsel en ook zijn rijwiel werd niet zwaar beschadigd. Doordat het zoontje van den heer L. v. d. Pluijm plotseling van achter een kar uitliep, werd het aangereden door een wielrijder en werd hierbij zoodanig gewond dat overbrenging naar liet Ziekenhuis ^ïoodzakelijk bleek. Dezer dagen vertrok de Eerw. Zuster Theodoie uit't Liefdegesticht te Mariapoldei albier naai T Aioeder- huis te inbuig. Vandaar zal zij 27 Dec. met nog een Zuster per s.s. «OranjeNassau» naar Paramaribo vertrekken, om zich daar uitsluitend te wijden aan de verpleging der melaaischen Uiterlijk 15 Januari hopen de Eerw. Zusters in hun ^lissie aan te komen. J Door het bestuur der R.K. Werkliedenvereeniging zal dit jaar wederom bij de ingezetenen een inzameling in natura worden gehou den om de werkloozenleden een Kerstgeschenk te kunnen aanbieden. Ook andere bijdragen dan in natura zijn natuurlijk welkom. Vanwege de slechte weersge steldheid werd Maandagavond de film, te geven door de firma Bax voor de Middenstandsactie te dezer plaatse, uitgesteld. Deze zal thans Donderdagavond worden vertoond. Door de gladheid van den weg gleed mej. G. Kaains met haar rijwiel in den Achtersten Hoek uit en reed met fiets en al in een vrij diepen sloot aldaar. Gelukkig wist zij zich spoedig op 't droge te brengen en kwam alzoo met den schrik en een geheel nat pak, wat minder aange- 1 naam is bij deze temperatuur, vrij. Dezer dagen ontving de heer P. Vingei hoets alhier een anoniemen brief uit Spanje, waarin hem langs aller.ei omwegen verzocht werd naar Spanje over te komen en den schrij ver uit de gevangenis te verlossen. Hiervoor zou hem 400.000 peseta's worden toebedacht. Verder werd hem verzocht zich over schrijvers 10 jarig dochtertje te ontfermen. Het geheele schrijven had iets geheimzinnigs, waardoor den brief de politie werd ter hand gesteld. Deze oordeelde 't beste den brief te vernietigen en verder de zaak te laten rusten. Hebben we hier wellicht te doen met een pseudo—Spaansche schat- j graver of oplichter? MEEUWEN. Door de gladheid van den weg geraakte Dinsdagmid dag bij het nemen van een bocht de vrachtwagen van P. uitAlmkerk van den provincialen weg alhier. Toevallig speelde daar juist een kind van de Wed V. met een slede, het welk ongelukkigerwijze nog even met den wegglijdenden, wagen in aanra king kwam, waardoor het enkele schaafwonden aan het been opliep Verder kwam het gelukkig met den schrik vrij. De vrachtwagen kon door toegeschoten hulp weer op den weg gebracht worden en zijn reis vervolgen. Heusden, 17 Dec. '35. De heer W. Friedli heeft, naar we vernemen, eervol ontslag aangevraagd als secretaris der Godshuizen. A/ Donderdagavond vergaderde de Heusdensche lJsvereeniging onder voorzitterschap van Dr. van Gulik, diezoodra zij hun jaarverslagen hadden voorgelezen den secretaris en den penningmeester zijn dank betuigde Uit het verslag van den laatst ge- noemde, dat was nagezien door den heer D. A. Verhoeven en den heer D. J Hus, bleek, dat er een batig saldo wa9. Een paar huishoudelijke artikelen werden gewijzigd Het baan- reglement voor de nieuwe ijsbaan werd in handen gesteld van B en W. De aftredende bestuursleden werden allen herkozen Zaterdag stierf de heer Is. de Jongh, de eenig overgebleven Israëliet, van de voor een veertigtal jaren zoo bloeiende gemeente. De overledene die zich steeds op den achtergrond hield, verheugde zich in ieders achting. Morgenavond houdt de heer H. v. d. Pol een lezing voor de R K Werkliedenvereeniging met hun ge. noodigden Het onderwerp luidt: .Het Russische volk in zijn literatuur*/1, De 4s damwedstrijd Zondag in het Wapen van Amsterdam gespeeld door A de Graag en W. Maas s Bosch) duurde 57a uur, en liep uit op remise. Stand 3 5 in 't voordeel van Maas. Zondag was Heusden gelukkig met voetballen Juliana won van Capel e met 7 1 en P.S.V van de Vlijmensche Boys met 4-2. Op den 2e Kerstdag, 6 uur n.m, wordt door de kinderen van de Zondagschool der Ned. Herv. Ge- meente het Kerstfeest gevierd, als naar gewoonte in de kerk. Uitslag van de damcompetitie bij V. D. Groep 1. G. Jonker wint van J. Deurloo, evenzoo A. de Graag van A. Deurloo. C. Bax G. Jonker remise. Groep 2. A. Campenhout"wint van A Titters. Afgebroken partij 7e ronde. H.Brou- wers R. Kamminga remise. Croep 3. J. Andriese wint van A Barnhoorn. L Kamminga A. Holleman remise. De geluidsfilm: Het leven gaat verder", die gisteravond te zien was op Concordia en uitging van de af- deeli'ng Heusden van 't Nut, was de moeite waard. Het aantal bezoekers evenwel had grooter kunnen zijn. Zilveren Priesterjubileum van Dom Alberlus Janssens, Generaal.Abt dzr Paters Cisterciensers van »O.L. Vrouw van OnsenoorU. Dinsdag werd in het klooster „O. L. Vrouw van Onsenoort" der Paters Cisterciensers te Nieuwkuik het zilveren Priesterjubileum gevierd van den Generaal-Abt der Orde, Dom Albertus Henricus Lucianus Maria Janssens. De feestelijkheden droegen een strikt kerkelijk karakter. In de klooster kapel en de receptiezaal was een eenvoudige doch alleszins passende en smaakvolle versiering aangebracht. Verscheidene kerkelijke en wereldlijke autoriteiten waren aanwezig. Het feest werd ingezet met een plechtige pontificale Hoogmis, gecele breerd door. den zilveren jubilaris Dom Janssens, met als Pontificator- assistens Z.Ex Mgr-Diepen, Bisschop van 's Hertogenbosch. Als troon diakens fungeerden cours genooten van den hoogen jubilaris. De kloostergemeente zong de votief- mis van den H. Bernardus volgens den Cistercienserritus, welke door den KRO werd uitgezonden. Koorleider was de ZeerEerw. Pater Donaius, met als schola de Z E. P. P. Chry sostomus, Norbertu9 en Wenseslaus. Organist was fr Herman, allen van het klooster ,O L V. van Onsenoort". De predicatie werd gehouden door den Z E Pater Clemens v. d Elzen. Te half twaalf begon de plechtigheid der inzegening van 't nieuwe klooster, door den jubilaris persoonlijk, dat daarna voor de gasten te bezichtigen was. Te 2 uur had de receptie plaats welke druk bezocht wa9 Het feestcomité onder voorzitter schap van den heer Brandtjes uit Vught bood den hoogen jubilaris het feestgeschenk aan. De harmonie uit Nieuwkuik (aan welks oprichting de jubilaris een groot aandeel had) en het mannenkoor „Liedertafel brachten een serenade. Piior P. Servatius van Vught Op 't Cistercienser abdij »Onsenoort« te Nieuwkuik, werd door het kapittel met aan het hoofd de Generaal-Abt der Orde. Mgr. Albertus Janssens, op Die scheuten in Uw schouder, in Uw arm of been, neem daarvooi nu eens wal van die wondervolle AKKER.CACHETS Zaterdag j.l. tot prior gekczen de Zeer Eerwaarde Pater Servatius van Vught, afkoms.ig uit Tilburg. De altredende prior, de ZeerEerw. Pater Johannes van Engelen, vervult thans de functie van sub-prior in het klooster *Onsenoort*. Inbraak in de pastorie. Het gerechtshof wees vonnis tegen A. van E. koopman te Sierksel, ge. detineerd, veroordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf, terzake dat hij in den nacht van 24 op 25 Juli 1935 te Best in de pastorie van pastoor Vos is binnengedrongen en daar hand schoenen en sleutels heeft ontvreemd om elders te gaan inbreken. Hij werd te Raamsdonksveer aangehouden en was pas 5 dagen uit de gevangenis ontslagen waar hij, 35 jaar oud, reeds 12 jaren heeft doorgebracht. Het gerechisbot bevestigde het vonnis 4 jaar gevangenisstraf. Van de Vlijmensche kermis. A. M. werkman te Vlijmen, ver scheen voor den Bosschen politie rechter, om rekenschap te geven over z'n gedrag op de kermis. M. heelt een kwestie met den zoon van H. Kivits, die met z'n ouders eveneens op de kermis was, op 26 Augustus. De vrouw van Kivits mengde zich in den twist, Dit maakte M. zoo woedend, dat hij de vrouw beetgreep en een nijdige ruk aan haar kleeren gaf 't Was wel erg Ia één ruk werden vernield: haar mantel, haar japon, haar borstrok, haar onderrok en haar hemd 1 „lk stond heelemaal naakt I* ver zekerde de vrouw. .Dan moe ie hard getrokken heb ben!' zei de rechter verwonderd. M wandelde toen met Kivits verder, naar het kermisterrein en toen zei Kivits: „Je bent toch een rare kerel: nou heb ik met jou nog nooit ruzie gehad .En jou moet ik ook nog hebben riep M. en gaf hem drie harde trappen tegen zijn beenen Verdachte vertelde we hadden het trouwens al begrepen dat het een buienkwestie is. K. had z'n meisje ongelukkig gemaakt, daar moesten de heeren maar eens naar vragen bij den burgemeester en de politie 1 „Maar dan heb je toch de kleeren van die vrouw nog niet kapot te trekken en ook geen trappen uit te deeien vond de man der wet. „Ja, maar dit zijn geen getuigen om de waarheid te spreken K. zit 's morgens om zeven uur z'n vrouw al met een mes achterna!' .Je wil hier zeker je hart een9 komen luchten vroeg de rechter en gaf hem vijftien gulden boete, „Dank je, edelach bare heeren Vernieling. f De fabrieksarbeider A. B. uit Geertruidenberg, door de rechtbank te Breda veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf, omdat hij te G berg in den nacht van 30 Juni op 1 Juli 1935 een glasruit van M. A. de Ruyer had verbrijzeld, kwam in hooger beroep voor het Gerechtshof Verdachte ontkende het hem ten laste gelegde Marie de Ruyter wed. van Strien, winkelierster thans te Den Haag, vroeger te G'berg, hoorde op bewusten nacht, toen zij te bed lag gerinkel Van glas. Zij stond op en ging kijken. Toen bemerkte zij dat er een ruit ingegooid wa9. Zij zag een zoon van verdachte in de buurt staan in bet licht van een lantaarn. Getuige de heer Dalmeijer, arbeider te G berg zat op dien nacht, daar 't erg warm was aan hel open raam Hij was juist thuis van de kermis te Raamsdonksveer. Hij zag verdachte aankomen. Hij had reeds te voren gehoord, dat verdachte dronken was. Zijn twee zoon's waren bij hem De eene zoon duwde hij op zij de andere zoon bleef aan hem hangen Hij trok zijn schoen uit en sloeg ruiten stuk. Later bleken dit twee rui'en te zijn. Verdachte beweerde 'n beetje ge beten te zijn op de winkelierster, omdat die de minnebrieven voor zijn dochter ontving en aan haar gaf buiten zijn weten. De Ad vokaat-Generaal achtte bewijs aanwezig en eischte bevestiging. Uitspraak over 14 dagen. Vijftien jaar geëischt tegen Murinus de Bie. In een extra strafzitting van de rechtbank is gistermorgen tegen den 47-jarigen arbeider Marinus Fran- ciscus de Bie, vader van de beruchte Piet en Wimke de Bie, die sinds 1 November j.l. in het Huis van Bewaring is gedetineerd, een ge vangenisstraf geëischt van vijftien jaar. De Bie had zich te verantwoorden omdat hij door misbruik van gezag als vader Wimke de Bie heeft aan gezet mede te doen aan den roof overval te Oyen op de bejaarde gebroeders Verhoeven, waarvan er één op afgrijselijke wijze werd af gemaakt, terwijl de ander langen tijd tusschen leven en dood zweelde. Wimke de Bie, van Orsouw, bijge naamd de Olie, en later ook de Hut en de jonge Toon de Soep weiden ter zake van dezen roof overval tot lange gevangenisstraffen veroordeeld. (Buiten verantwoording van de Red.) Geachte redactie. Mag ik ook een plaatsje in Uw veel gelezen blad bij voorbaat dankend. In Uw nummer van 11 Dec. 1935 heb ik het er als Gemeenteraadslid, ook weer eens (volgens een inge zonden stukje van L. V.) naast gedaan. Dat komt tegenwoordig in Waspik wel eens een keertje meer voor. Vooral als men nog de eer erbij heeft, lid van het Burg. Armbestuur te zijn. Den heer L. V. heeft met een gevoel van afkeer en verbazing gelezen wat ik heb gesproken en de onwaarheden daarvan over de Diaconie. Nu stelt de heer V. mij de vraag: wanneer is dat gebeurd, en waar haalt U die praatjes vandaan. Nu Mijnheer V., U zult toch ook wel weten wat in het begin van 1934 gebeurd is (wij behoeven immers elkaar geen «Mieke» te noemen) en anders viaagt het maar eens aan die arme stumpers, die bij mij met tranen in de oogen kwamen vragen of ik hun niet een keertje wilde helpen, omdat ze toen bij de Diaco nie niet konden krijgen waarop ze al weken van te voren op geboopt hadden. Ik heb toen de armste van die armen geholpen met de gedachte er een christelijke daad mede te ver richten. Echter heb ik op de Raadsver gadering niet gesproken over hon. derden guldens en ook niet gezegd dat de Diaconie zonder geld zat. Dat heeft een ander gezegd. Ik wilde U nog vragen, mijnheer V., wanneer U soms nog meer van die giftige pijlen in Uw pen hebt, gebruik mij dan gerust voor doel (als U ten minste geen ander doel kunt vinden) en schrijf dan alsjeblief Hollandsch, want ik ben maar een arbeider en U misschien ook wel (dat weet ik niet) want met het woordje unfair wist ik geen weg voordat ik er een woordenboek had bijgehaald, maar nu weet ik dat toch ook weer. JAN SMITS, Raadslid en lid van het Burg. Armbestuur. Waspik, 15 Dec. 1935. Dussen, 16 Dec. 1935. Aangenaam was ik verrast toen ik in dit blad van 14 December j.l. onder 't zelfde hoofd als dit, een artikel trof dat een zekere reactie in zich hield op mijn inge zonden schrijven van 7 Dec. j 1. Aangenaam was 't mij des te meer omdat 't schrijven afkomstig was van een medelid van den R. K. Middenstandsbond, niet alleen, maar van de groote stuwkracht onzer eigen vereeniging. Hoewel wij thans geheel op eigen wieken drijven zijn wij U toch nog dankbaar, dat U ons, thans in Neer'landsch grootste havenplaats wonende, nog niet bent vergeten. In uw artikel doet U uitkomen dat de grootste vijand, de meest besmettelijke bacil, van de midden stand,de middenstand zelf is. Helaas, de droeve waarheid hebben wij per soonlijk aan den lijve ondervonden. Helaas, zeg ik, want voorheen ver. keerden wij nog in 't waandenk beeld, dat elk standgenoot zijn beste krachten gaf aan iets dat tot stand werd gebracht in 't belang van de gemeenschap, waaronder toch een ieder is begrepen. Het heeft niet zoo mogen zijn De eerste slag sinds ons kortston dig bestaan hebben wij getrotseerd. Ook de volgende, en dezé zullen nog legio zijn, zullen wij manhaftig doorstaan. We zullen voortgaan en blijven werken, tegen alle opkomen, de machten in. Hoe hevig de stormen ook zullen zijn, we zullen allen, hand in hand biijven staan als een rots in de branding, en blijven bouwen aan't fundament, waarop een krachtige R.K Middenstandsvereeniging zal worden gebouwd. Stormen zullen over ons heengaan, hier en daar sporen van hun ver nielzucht nalatend, doch verder zullen wij bouwen en de aderlatingen herstellen. Wij zijn niet bezield met een egoïsme een niets ontziend eigen belang. Wij werken voor en door elkaar, opdat wij eens van God mo gen verkrijgen, waarnaar zoo menig mensch tevergeefs snakt. Waardestandgenoot(en). Au revoir! Een R.K. Georganiseerde Middenstander van Dussen. De werkloosheid stijgende. Bij 1060 organen der openbare arbeidsbemiddeling stonden op 30 November 1935 in totaal 432 038 werkzotkendcu ingeschieven, onder wie 407.724 mannen. Van deze werk. zoekcnüeu waren er 413 691 werkloos, onder wie 394,771 mannen. De slachtojfers van de ramp met de Uiver Het stoffelijk overschot van vier van de zeven slachtoffers van de ramp met de Uiver, bij Ruihbah Wells, zal vermoedelijk eerlang naar ons land worden overgebracht, om daar in allen eenvoud opnieuw ter aarde te worden besteld. De K.L.M, heeft nl. thans toestemming gekregen van de regeering te Bagdad. Indiensttreding als capitulant. Het aantal gegadigden voor in diensttredwg als capiiulant is zoo groot, dat de minister van defensie heett bepaald, dat alleen dienstplich tige onderofficieren van de lichtingen 1933, 1934 en 1935 in aanmerking komen. Bedrijfstoes'and achteruitgaande. Blijkens het overzicht over't derde kwartaal van 1935 is de bedrijfstoe- slaud in o..s land nog steeds achter, uitgaande. Over viijwci alle branches heerscht grootere weikloosheid. Radicale onteigening te Dongen Men meldt uit Dongen Om ae werkloozen in werkverschaffing aan aroeid te kunnen helpen werd ruim drie jaar geleden door het ge meentebestuur besloten gedeelten van d:n weg naar Rijen en den Lagen Ham door omlegging te verbeteren. Met bijna alle grondeigenaren, ver tegenwoordigende 12 partijen, in totaal tl oelangheDbenden, kon een minnelijke schikking worden verkregen, tengevolge waarvan normale aankoop plaats had. Een tweetal eigenaren echter, t.w. één van de gronden, noodig voor om legging van den Rijenscnen Weg en één van die, noodig voor de omlegging van den Lagen Ham, vroegen zulke abnormale sommen voor de betreffende strooken grond, dat de gemeente haar financieel belang in 't oog houdende besloot, over te gaan tot onteigening van die gronden, daar volgens haar genoemde eigenaren allen redelijken grond misten voor hun eischen. Zoo vroeg de eigenaar van den grond aan den Rijenschen weg niet minder dan t 6000, voor een stukje grond, waarvan de waarde op niets was ge schat. De gemeente wenschte hem daar echter f250,— voor te geven. De andere eigenaar vroeg f 2000,voor grond, waarvoor de gemeente hem, met inbegrip van alle kosten f 715, bood. Dezer dagen had de uitspraak plaats in deze procedure. Deze kwam hierop neer a. De eigenaar, die f6000,— vroeg (terwijl hem f250,— was geboden) hoorde zich door de rechtbank f 114, toegewezenmaar werd tevens veroor deeld tot betaling van de rechtskosten, zijnde f375,— plus nog de kosten van de deskundigen. b. De andere grondbezifter, die f2000,— vroeg (terwijl hem f 715, was geboden) kreeg f420 50 toege wezen, maar werd tevens veroordeeld tot betaling der rechtskosten ad f375,- verminderd met de kosten der des kundigen Z. H. Paus Pius XI over den vrede. Zondagmorgen heeft Z. H. Paus Pius XI, in de Vaticaansche basiliek een Geheim Consistorie gehouden, waarin Hij de twintig reeds aange kondigde Kardinalen heefi gecreëerd Bij deze gelegenheid heeft de H. Vader een toespraak gehouden, waarin Zijne Heiligheid met nadruk er op wees, dat Hij ook bij het jongste conflict Zijn zending als Leeraar der volken vervuld heeft. In deze rede heeft de Paus de houding bevestigd, zooals hij die beeft bepaald in Augustus in zijn h'stoiische rede, waarin hij over het Abessinisch confl ct sprak Na verschillende ge. beurtenissen de revue te hebben laten passeeren, verklaarde de Pau9, dat hij niet meer over 't Abessinische corfl ct wilde spreken daar hij de gevaren kende, die verkeerd begrepen woorden kunnen scheppen. Die, welke hij reeds gesproken had, werden reed9 genoeg verspreid om in de geheele wereld gekend te worden. Laten zij aldu9 de Paus als waarschuwing dienen voor hen, die er zich over schijnen te ergeren, dat de H. Stoel onder de gegeven omstandigheden niet zijn goddelijke missie zou hebben vervuld. Oostenrijk's finantiën. Het Volkenbond^9ecretariaat heeft Volgens recept van Apotheker Dumont

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 6